Connect with us


Aktualności

Udany „come back” hanowerskich targów?

Targi i konferencje

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Odbywające się w dniach 15 - 19 maja targi LIGNA w Hanowerze odwiedziło ok. 80 tysięcy gości. Fot. Deutsche Messe


Niemal czteroletnia przerwa to czas ciężkiej próby dla organizatorów spotkań targowych, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Niemniej, najważniejsze imprezy skierowane do branży obróbki drewna nie tylko przetrwały, ale mają się świetnie i pozytywnie rokują na przyszłość.

Kurier Drzewny

Grupa Weinig zaprezentowała moc nowinek technologicznych oraz profesjonalne doradztwo. Fot. KD Media

Ponad 1300 wystawców z 50 krajów prezentowało swoją ofertę podczas targów LIGNA+ dla przemysłów: drzewnego, meblarskiego, stolarskiego i tartacznictwa, które odbyły się w maju br. w Hanowerze. Motywami przewodnimi tegorocznego spotkania branży były cyfryzacja i zrównoważony rozwój.

Odbywające się zazwyczaj w cyklu dwuletnim targi LIGNA powróciły po dłuższej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Ta nieobecność sprawiła, że oczekiwania wobec tegorocznej edycji były bardzo duże. Dotyczyło to zarówno frekwencji wystawców i zwiedzających, jak i zakresu prezentowanych rozwiązań oraz jakości wydarzeń towarzyszących.

Tłumy w Hanowerze

Organizatorzy mają powody do zadowolenia – 80 000 gości ze 160 krajów skorzystało z okazji, aby dowiedzieć się więcej o inteligentnych maszynach i procesach produkcyjnych.

– Targi LIGNA 2023 przekroczyły oczekiwania, zarówno naszych wystawców, jak i gości, pokazując, że maszyny, urządzenia i rozwiązania zaprezentowane na targach torują drogę zrównoważonym i zdigitalizowanym przemysłom: drzewnemu, meblarskiemu i budowlanemu – mówi dr Jochen Köckler, prezes zarządu grupy Deutsche Messe. – Imponujące 60 proc. odwiedzających pochodziło z zagranicy. LIGNA+ umocniła swoją pozycję wiodących na świecie targów skierowanych do różnych sektorów branży obróbki drewna.

Ważnymi elementami wystawy w tym roku, oprócz prezentacji innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz nowych trendów, były wymiana wiedzy i doświadczeń biznesowych.

– LIGNA 2023 to nie tylko platforma prezentacji nowych technologii, ale także miejsce transferu wiedzy i nawiązywania kontaktów – zapewnia dr Bernhard Dirr, dyrektor zarządzający VDMA Woodworking Machinery. – Targi pokazały, że przemysł drzewny i przetwórstwo drewna oferuje klientom niezbędne technologie do konkurencyjnej, a jednocześnie zrównoważonej produkcji.

Trendy: automatyzacja i optymalizacja procesów

Jaka przyszłość czeka branżę drzewną? Te pytania często zadawali sobie eksperci, wystawcy i odwiedzający. Eksperci wskazywali, że przyszłość to cyfryzacja i zrównoważony rozwój. Wyzwaniem są inteligentne, połączone maszyny, systemy i procesy, które zwiększają wydajność kosztów i produkcji. Nieodłącznym trendem jest zapotrzebowanie na rozwiązania sprzyjające automatyzacji oraz optymalizacji procesów, co ma złagodzić niedobór wykwalifikowanych pracowników.

– Odwiedzający mogli doświadczyć transformacji przemysłu „na żywo” w naszych halach wystawienniczych – wyjaśnia prezes zarządu grupy Deutsche Messe. – Zaprezentowano całą gamę rozwiązań, od maszyn i urządzeń do obróbki drewna, po narzędzia i procesy robocze, roboty przemysłowe, a nawet egzoszkielety, aby wspierać ekspertów rzemiosła i leśnictwa. Prezentowane maszyny często nie ograniczają się już wyłącznie do obróbki drewna, nadają się również do obróbki szkła, tworzyw sztucznych i materiałów kompozytowych.

Zmieniający się rynek, nowe produkty oraz materiały dla branż drzewnej i meblarskiej sprawiają, że wachlarz wystawców wciąż się poszerza. I tak np. w branży meblarskiej wykorzystywane są coraz to nowe materiały, wymagające dostosowania parku maszynowego do ich obróbki.

Drewno – cenny zasób

Ważnymi tematami targów były: kwestia znaczenia drewna jako zasobu odnawialnego oraz jego rola w poprawie warunków klimatycznych. Budownictwo drewniane staje się coraz powszechniejsze, otwierając nowe możliwości rynkowe. W tym kontekście wystawcy zaprezentowali rozwiązania, które optymalizują poszczególne etapy związane z budownictwem opartym o drewno. Nie tylko pozwalają one racjonalizować koszty, ale sprawiają, że wykorzystanie surowca jest optymalne. Wartość drewna jako cennego surowca dostrzegły także przemysły: producentów podłóg i meblarski. W tych obszarach zauważyć można coraz częstszy zwrot ku drewnu jako preferowanemu surowcowi. Idea zrównoważonego rozwoju staje się coraz ważniejsza dla konsumentów końcowych i producentów współpracujących z branżami drzewną i meblarską – np. na rynku pojawiają się innowacyjne kleje oparte na surowcach odnawialnych, które również pomagają zmniejszyć emisję CO2.

W dobrym towarzystwie

Targi LIGNA oferowały odwiedzającym także bogaty program wydarzeń towarzyszących, obejmujący konferencje, prezentacje na żywo, pokazy specjalne i ceremonie wręczenia nagród. Na scenie w hali 12 około 90 prelegentów zaprezentowało najnowsze osiągnięcia i trendy rynkowe. Jednym z poruszanych tematów był niedobór wykwalifikowanych pracowników. Rozwiązaniem mogłoby być tworzenie sieci kontaktów między wysokiej klasy pracownikami a potencjalnymi przyszłymi pracodawcami.

– Targi LIGNA 2023 po raz kolejny pokazały, że są niezastąpioną platformą dla przemysłu drzewnego – twierdzi Jochen Köckler. – Promują wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wyznaczają kurs na przyszłość dla zrównoważonej obróbki drewna.
Kolejne targi LIGNA+ są zaplanowane są w terminie 26 – 30 maja 2025 roku.

Wystawcy o targach LIGNA

Achim Homeier, starszy dyrektor ds. globalnego marketingu i zarządzania produktem, HOMAG GmbH:
– To było zaskakujące, jak wiele osób bierze udział w targach, ponieważ po czterech latach nikt nie wiedział, co tak naprawdę się wydarzy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku i myślę, że większość klientów jest podekscytowana osobistym spotkaniem z naszymi pracownikami. Mieli oni okazję porozmawiać z ekspertami i przyjrzeć się, jak działają nasze maszyny.

Pietro Gheller, dyrektor działu sprzedaży i operacji rynkowych, SCM Group:
– Odwiedzający byli zainteresowani naszymi innowacjami. Szczególnie w przypadku nowego, zautomatyzowanego i połączonego rozwiązania, które oferujemy. Również budownictwo drewniane jest obszarem zainteresowania klientów i partnerów. Myślę, że zyskamy wielu nowych klientów. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Targi LIGNA są bardzo ważnym etapem dla rozwoju naszej firmy.

Dirk Eisenmann, kierownik ds. marketingu w firmie Dieffenbacher:
– Wszyscy cieszymy się, że wróciliśmy tutaj po tak długim czasie. Targi LIGNA 2023 były doskonałą okazją do wspólnego świętowania naszych 150. urodzin z klientami. Mogliśmy również zaprezentować nową platformę cyfryzacji opartą na sztucznej inteligencji. Pomaga ona klientom lepiej zarządzać zakładami, oszczędzać materiały, redukować emisje, a tym samym zmniejszać ślad węglowy.

Raphaël Prati, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Grupy Biesse:
– Reakcja klientów na nasze produkty i firmę była bardzo dobra. Na targach LIGNA prezentujemy nową firmę, która ewoluowała w ostatnich latach. Jesteśmy tutaj z nową identyfikacją wizualną, prezentując się jako firma wielomateriałowa, dostarczająca rozwiązania pod jedną marką dla drewna, ale także szkła, kamienia i sektora zaawansowanych materiałów.

Oliver Kunzweiler, dyrektor centralny ds. marketingu, Weinig Group:
– To było absolutne szaleństwo być tutaj na LIGNA 2023. Cieszy nas, że było tak wielu odwiedzających.

Matthias Picker, wiceprezes działu obróbki drewna, Robert Bürkle GmbH:
– Na targach LIGNA spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem. Nasi klienci skupiali się w znacznej części na automatyzacji. Ze względu na niedobór wykwalifikowanej kadry trudno jest znaleźć pracowników. Automatyzacja może częściowo rozwiązać ten problem. Jesteśmy idealnym partnerem, który spełnia wysokie wymagania dotyczące wydajności produkcji dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom w całym procesie technologicznym.

Urs Affolter, dyrektor zarządzający, Esterer WD GmbH:
– Najważniejszym wydarzeniem targów LIGNA 2023 była cyfryzacja tartaków. Większość tartaków nadal działa na papierze. My mamy wszystko w formie elektronicznej.

Krzysztof Noga, współwłaściciel N-POL cutting tools:
– Udział w LIGNIE to dla nas szansa na rozwój i promocję produktów na światowym rynku, wśród największych producentów sektorów drzewnego i meblarskiego.

Opinie odwiedzających na temat targów LIGNA 2023
– Udział w targach LIGNA pozwolił naszemu zespołowi uzyskać szczegółowy wgląd w najnowsze produkty, usługi i rozwiązania w branży. Budowanie bezpośrednich relacji z dostawcami ma kluczowe znaczenie dla rozwoju działalności i zapewnienia, że możemy nadal dostarczać innowacyjne oraz zrównoważone rozwiązania klientom. Cenimy to, że eksperci branżowi mogą nawiązywać tu kontakty, uczyć się i rozwijać.

Michael Bücking, dyrektor zarządzający, Tischler NRW:
– Technologia i maszyny, które można dotknąć, rozwiązania problemów cyfryzacji i optymalizacji procesów, a wszystko to ponownie w jednym miejscu. Wyraźnie widać, jak ważne są analogowe spotkania dla branży stolarki otworowej i współpracowników. Moim zdaniem LIGNA w Hanowerze jest i pozostaje ważnym oraz ekscytującym forum dla naszego handlu. Odniosłem to wrażenie również dzięki wielu rozmowom z kolegami, którzy z radością przyjechali do Hanoweru.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

 • Kurier Drzewny

  Odbywające się w dniach 15 - 19 maja targi LIGNA w Hanowerze odwiedziło ok. 80 tysięcy gości. Fot. Deutsche Messe

 • Kurier Drzewny

  Grupa Weinig zaprezentowała moc nowinek technologicznych oraz profesjonalne doradztwo. Fot. KD Media

 • Stoisko ITA Tools

  Stoisko ITA Tools było miejsce spotkań profesjonalistów zainteresowanych wysokiej jakości narzędziami do obróbki drewna i materiałów drewno pochodnych. Fot. KD Media

 • Skywood

  Ukraińska firma Skywood zaznaczyła swoją obecność na targach. Ze względu na sytuację w kraju – przeniosła swoją produkcję maszyn do Wrocławia. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  Stoiska polskich wystawców coraz częściej goszczą na targach w Hanowerze. Fot. KD Media

 • Rema

  Stoiska polskich wystawców coraz częściej goszczą na targach w Hanowerze. Fot. KD Media

 • Grupa Homag

  Grupa Homag przyciągnęła tłumy profesjonalistów stawiając na pełną automatyzację. Na stoisku zwiedzający mogli zapoznać się ze szczegółami jej oferty także za pomocą prezentacji przy użyciu gogli VR. Fot. KD Media

 • Faba

  Na targach Ligna 2023 nie zabrakło polskich wystawców, a w tym renomowanej firmy Faba, której narzędzia cieszą się uznaniem w kraju i na całym świecie. Fot. KD Media

 • Targi Ligna

  Stoiska polskich wystawców coraz częściej goszczą na targach w Hanowerze. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  Stoiska polskich wystawców coraz częściej goszczą na targach w Hanowerze. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  Logistyka i systemy składowania to bardzo istotny na targach Ligna wycinek branży. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Stoisko ITA Tools
 • Skywood
 • Kurier Drzewny
 • Rema
 • Grupa Homag
 • Faba
 • Targi Ligna
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Dni Otwarte INTOREX SA w firmie Technodrewno

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte

Dodane:

/

Mapka dojazdu

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte, które będą niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami w produkcji galanterii drewnianej. Wydarzenie, które odbędzie się nowej siedzibie firmy Technodrewno skierowane jest do małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych, a uczestnicy będą mogli poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne maszyny.

Opr. J.O

Podczas Dni Otwartych zaprezentowane zostaną dwie nowe maszyny, które z pewnością przyciągną uwagę wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w obróbce drewna:

 • Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS
 • Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT

Dodatkowo, przedstawiona zostanie również zregenerowana i w pełni funkcjonalna maszyna używana:

 • Szlifierka LAM-1300

Innowacyjne technologie w praktyce

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli na żywo zobaczyć technologię toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania. Demonstracje te będą wykorzystywać programy obróbcze wygenerowane za pomocą zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM Intor-Edit oraz SolidCAM 3D. To doskonała okazja, aby zobaczyć nowoczesne technologie w działaniu i porozmawiać z ekspertami na temat ich zastosowania w praktyce.

Oferta CEHPOL i dodatkowe atrakcje

To nie koniec atrakcji! Swoje produkty i usługi zaprezentuje także firma CEHPOL, będąca przedstawicielem producenta okleiniarek CEHISA oraz pił pionowych ELCON.

Podczas Dni Otwartych dostępne będą również informacje na temat aktualnych dotacji UE oraz atrakcyjnych ofert leasingowych, co może być niezwykle pomocne dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w nowoczesne technologie.

Zaproszenie na ciepły posiłek

Nie tylko technologie będą na nas czekały! Dla wszystkich gości organizatorzy zapewniają ciepły posiłek oraz kiełbaski z grilla.

Serdecznie zapraszamy w dniach 5-7 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 16:00 do Golęczewa k. Poznania. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, skorzystać z fachowego doradztwa oraz spędzić miło czas w towarzystwie specjalistów z branży. Do zobaczenia!

Technodrewno

Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT. Fot. Technodrewno

Technodrewno

Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS. Fot. TechnodrewnoCzytaj dalej

Aktualności

GLOTECH – Perfekcyjne Narzędzia Dla Majsterkowiczów Domowych

Dodane:

/

Majsterkowiczom, pasjonatom domowych prac stolarskich oraz hobbystom nieustannie poszukującym efektywnych rozwiązań do obróbki drewna, Glotech prezentuje nową linię tarcz do cięcia. Czy chcesz przeciąć drewno, płytę wiórową czy materiały stolarskie dla własnych potrzeb? Tarcze Glotech to odpowiedź na Twoje potrzeby, zapewniając nie tylko precyzję, ale także ekonomiczność w użytkowaniu.

Rozwiązania dla Majsterkowiczów

Tarcze Glotech zostały zaprojektowane z myślą o domowych majsterkowiczach, oferując niezawodność i trwałość przy standardowych pracach stolarskich. Dzięki wykorzystaniu optymalnego gatunku węglików spiekanymi, są one niezwykle ostre i efektywne nawet podczas intensywnego użytkowania. Bez względu na to, czy pracujesz przy pilarkach ręcznych czy stolikowych, Glotech gwarantuje profesjonalne rezultaty w atrakcyjnej cenie.

Wybór Tarczy Odpowiedniej dla Twoich Potrzeb

W ofercie Glotech znajdziesz różnorodne tarcze, dopasowane do różnych rodzajów obróbki drewna i materiałów stolarskich:

 • Seria GT604: Idealna do cięcia płyt wiórowych, OSB, MDF oraz innych materiałów drewnopochodnych. Zaprojektowana z myślą o standardowych pracach majsterkowiczów, wyposażona w trapezowo-proste zęby dla precyzyjnego cięcia.
 • Seria GT605: Doskonała do cięcia drewna litego, klejonego oraz sklejki. Z zastosowaniem na przemian skośnej geometrii zębów, zapewnia efektywne i czyste cięcie przy minimalnym wysiłku.
 • Seria GT010: Przeznaczona do cięcia drewna wzdłuż słojów, idealna do obróbki desek, drewna budowlanego czy szalunkowego. Wyposażona w ząb prosty dla płynnego cięcia wzdłuż włókien drewna.
 • Seria GT210: Specjalnie zaprojektowana do cięcia drewna w poprzek słojów oraz innych materiałów stolarskich. Dzięki na przemian skośnej geometrii zębów, zapewnia stabilność i precyzję cięcia.

Różnorodne Zastosowania, które Cię Zachwycą

 • Meble Ogrodowe: Planujesz zbudować własny zestaw mebli do ogrodu? Tarcze Glotech sprawią, że cięcie desek czy elementów drewnianych będzie szybkie i precyzyjne, pozwalając Ci stworzyć meble, które będą ozdobą Twojego ogrodu.
 • Projekty Dekoracyjne: Chcesz ozdobić swój dom unikatowymi elementami dekoracyjnymi? Tarcze Glotech ułatwią Ci cięcie różnorodnych materiałów, takich jak sklejka czy płyta pilśniowa, które możesz wykorzystać do wykonania ozdób ścian czy dekoracji wnętrz.
 • Konserwacja i Remonty: Czas na odświeżenie swojego mieszkania? Tarcze Glotech sprawdzą się doskonale podczas cięcia płyt OSB, drewnianych listew czy elementów wykończeniowych, umożliwiając szybkie i precyzyjne prace remontowe.

Kompatybilność i Wydajność

Tarcze Glotech zostały opracowane z myślą o kompatybilności z najpopularniejszymi modelami pilarek ręcznych oraz stołowych dostępnych na rynku. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domowym warsztacie czy na budowie, Glotech zapewnia optymalną wydajność i trwałość. Dodatkowo, specjalne rowki kompensacyjne wpływają na obniżenie temperatury pracy, co zwiększa żywotność tarczy i minimalizuje wpływ na korpus narzędzia.

Podsumowanie

Tarcze Glotech to nie tylko narzędzia, to partnerzy w Twoich domowych projektach stolarskich. Dzięki ich konstrukcji oraz precyzyjnym osiągom, każda praca staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Wybierz Glotech i doświadcz rewolucji w świecie majsterkowania domowego!
Aby dowiedzieć się więcej o ofercie tarcz GLOTECH® lub skonsultować swoje potrzeby z naszym zespołem technicznym, skontaktuj się z nami już dziś. Możesz również wejść na stronę WWW i poznać nasze nowe tarcze: https://globus-wapienica.eu/products/c99-narzedzia-glotech

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Od dekady rozwijają się jako poddostawca branży meblarskiej

10cio lecie firmy NOWIGO

Dodane:

/

Firma NOWIGO powstała 10 lat temu, a jej genezą było zapotrzebowanie różnego rodzaju listwy meblowe, spowodowane potrzebą większej produkcji przez zakłady meblarskie. Pierwszymi klientami przedsiębiorstwa byli duzi odbiorcy z regionu Wielkopolski. Obecnie NOWIGO jest rozpoznawalną marką i z sukcesem obsługuje kontrahentów z terenu całego kraju.

Już od 10 lat NOWIGO, producent wyrobów drzewnych z Pomarzanowic koło Poznania, słynie z wysokiej jakości produktów, wśród których można znaleźć fryzy liściaste i iglaste, listwy meblowe dedykowane stelażom mebli tapicerowanych oraz różnorodne elementy meblowe.

„Firma NOWIGO w tym roku obchodzi 10cio lecie swojego istnienia. Przez ten czas dynamicznie się rozwija w oparciu o współpracę z czołowymi producentami mebli, którzy budują swój sukces w oparciu o kompetentnych dostawców.”

Wykorzystując surowce liściaste i iglaste, firma przygotowuje produkty dedykowane do zastosowania w pracach wykończeniowych oraz stelażowych.

Trwałość i uniwersalność użycia tych prefabrykatów pozwala na tworzenie funkcjonalnych mebli oraz dodatków do wyposażenia domu i ogrodu.

Dzięki możliwościom dostosowania produktów pod konkretne zamówienie klienta, NOWIGO zyskuje uznanie wśród klientów z branży meblarskiej, stolarskiej oraz architektury ogrodowej. Nowym elementem w ofercie firmy są także listwy łączone na mikrowczepy, które poszerzają możliwości zastosowania drewna w różnych dziedzinach.

Bogata oferta tych produktowa obejmuje fryzy, listwy oraz elementy drzewne w szerokiej gamie wymiarów, idealnych do stosowania w stelażach do mebli tapicerowanych, meblach litych, płytach klejonych, stolarskich oraz galanterii drzewnej.

Solidne wsparcie dla Kępna

– Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa jako producenta wyrobów drzewnych, i z przyjemnością podejmujemy nowe wyzwania – mówi Grzegorz Kujawa, prezes zarządu firmy NOWIGO.

Mimo obecnie trudnego rynku przedsiębiorstwo obsługuje obecnie setki odbiorców, oferując im prefabrykaty wysokiej jakości, zachowując przy tym dużą otwartość na bieżące potrzeby rynku.

Zgodnie z tą strategią firma otworzyła w 2023 roku punkt sprzedaży w Kępnie, które jest kolebką producentów mebli tapicerowanych. Dzięki zapleczu magazynowemu, transportowi i wsparciu technicznemu klienci NOWIGO zyskują wysoki jakości obsługę, która sprawdza się nawet w sytuacjach kryzysowych. – Obecnie mamy do czynienia z trendem specjalizacji, gdzie firmy produkujące meble kupują gotowe komponenty, jednocześnie koncentrując się na produkcji, w różnych jej aspektach – podkreśla Grzegorz Kujawa. – Współpraca z naszą firmą ma także ekonomiczne uzasadnienie, bowiem jako poddostawca jesteśmy w stanie zaoferować produkty tańsze od tych, które są w stanie wytworzyć nasi klienci.

Nie muszą mieć oni bowiem dodatkowego parku maszyn, suszarni, pracowników oraz dodatkowych kosztów.

Jakie perspektywy?

Siła firmy NOWIGO tkwi w specjalizacji i partnerskich relacjach z kooperantami. Skupia się na produkcji listew handlowych, pozwalając jej klientom skoncentrować się na swoich obszarach specjalizacji, bez konieczności inwestowania w dodatkowe zaplecze produkcyjne. Elastyczność i jakość pozwalają firmie utrzymać pozycję na rynku, pomimo trudności, jakie mogą się pojawić.

Dodatkowo NOWIGO to optymiści, którzy wierzą, że z pasją, innowacyjnością i odpowiednią strategią można pokonywać wszelkie wyzwania. Dlatego firma jest stale otwarta na nowe możliwości, nowych klientów i nowe rynki. Stąd też, w najbliższym czasie planuje kontynuować ekspansję, być może otworzyć kolejne punkty sprzedaży, choć szczegółów jeszcze nie znamy.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy z nami. Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie, które nam udzielili przez te dziesięć lat. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy dzisiaj. Patrząc w przyszłość, pełni nadziei i z determinacją, czekamy na kolejne wyzwania i sukcesy – podsumowuje Grzegorz Kujawa.Czytaj dalej

Aktualności

Istotne forum wymiany informacji z rynku paliw alternatywnych

Biomasa

Dodane:

/

Powermeetings
Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych od dwóch dekad przyciąga rzeszę profesjonalistów zainteresowanych tematem. Fot. Powermeetings.eu

Podczas 13. edycji wiosennego Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych, zorganizowanego przez powermeetings.eu w dniach 21-22 marca 2024 roku w Krakowie skupiono się na technologiach związanych z biomasą i paliwami alternatywnymi. Wydarzenie, obchodzące 20-lecie działalności, przyciągnęło przedstawicieli branży energetycznej, przemysłowej oraz instytucji rządowych.

Rozpoczynając konferencję, Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreślił wagę słuchania branży związanej z biomasą i paliwami alternatywnymi oraz wdrażania jej wniosków. Zapewnił o pełnej współpracy i uwzględnianiu postulatów, co przekłada się na udoskonalenie projektów legislacyjnych. Podkreślił również istotę suwerenności energetycznej kraju poprzez wsparcie alternatywnych źródeł energii i rozproszoną energetykę.

Konieczna transformacja

Jednym z głównych tematów dyskusji była dekarbonizacja sektora ciepłowniczego w kontekście europejskich regulacji, szczególnie pakietu „Fit for 55”.
Dorota Jeziorowska z Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych przedstawiła liczne problemy wynikające z tych regulacji, podkreślając istotną rolę ciepłownictwa systemowego w polskich miastach. Wskazała na konieczność transformacji systemów ciepłowniczych oraz odpowiedniego finansowania inwestycji, aby osiągnąć cele dekarbonizacji.

Omawiając przyszłość sektora, dr inż. Ilona Olsztyńska z SGS Polska przedstawiła najważniejsze regulacje dotyczące rynku biomasy i paliw alternatywnych. Zwróciła uwagę na nowe cele UE do 2030 roku, a także na zasady zrównoważonego wykorzystania biomasy i emisji gazów cieplarnianych.

Ważnym aspektem konferencji było także omówienie możliwości finansowania inwestycji w sektorze energetycznym. Iwona Poliwka z Metropolis Doradztwo Gospodarcze przedstawiła różne środki wsparcia, w tym Fundusz Modernizacyjny Kogeneracja, który umożliwia inwestycje w nowoczesne jednostki wytwórcze.

Podczas dyskusji o dostępności surowców opałowych Tomasz Majerowski z DGLP przedstawił potencjał pozyskania biomasy w Polskim Grupie Leśnej. Z kolei Ryszard Jelonek z Biomasa Partner Group omówił znaczenie biomasy agro jako alternatywnego paliwa w ciepłownictwie, przedstawiając innowacyjne rozwiązania spalania.

Biały certyfikat korzyści

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas forum były korzyści płynące z uzyskania Białego Certyfikatu, potocznie zwanego świadectwem efektywności energetycznej. Paweł Wysokulski z ARP ENERGIA wyjaśnił zasady przyznawania tych certyfikatów oraz wymienił potencjalne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw. Ustawa o efektywności energetycznej z 2016 roku umożliwia uzyskanie certyfikatu dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną o co najmniej 10 Toe (tona oleju ekwiwalentnego) w ciągu roku.

Rekompensata za obniżenie poboru

Bogumił Ciżowski z Enspirion przedstawił DSR (Demand Side Response) jako sposób na rekompensatę kosztów energii elektrycznej poprzez czasowe obniżenie poboru mocy z sieci. Ta elastyczność w zarządzaniu energią pozwala nie tylko na zachowanie stabilności w Krajowym Systemie Energetycznym, ale także na redukcję emisji CO2.

Technologie przetwarzania RDF

Ireneusz Suszyna z VECOPLAN Poland oraz Victor Rodriquez z APISA by Tornum zaprezentowali innowacyjne instalacje do produkcji i suszenia biomasy. Ich prezentacje skupiały się na możliwościach wykorzystania RDF (Refuse Derived Fuel) w sektorze energetyki cieplnej.

Od węgla do biomasy

Prezes PEC Gniezno, Jarosław Grobelny, podkreślił konieczność przekształcenia systemu ciepłowniczego z wykorzystaniem biomasy. Dzięki zastąpieniu miału węglowego biomasą, firma osiągnęła status efektywnego systemu ciepłowniczego, co przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2.

Samowystarczalność energetyczna

Firma SYLVA zaprezentowała własną drogę transformacji energetycznej, opartą na wykorzystaniu produktów ubocznych własnej produkcji do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Dzięki temu, firma osiągnęła samowystarczalność energetyczną, korzystając wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

Na zakończenie konferencji omówiono aktualne trendy na rynku biomasy. Prelegenci, tak jak Ramunas Waszkiewicz z Baltpool czy Marek Kępa z Javelin Global Connodities, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat cen i popytu na biomasę, uwzględniając globalne zmiany rynkowe.

ReklamaPodsumowanie i perspektywy

XIII Forum Biomasy i RDF stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania nowych technologii i rozwiązań w zakresie efektywnego zarządzania energią. Organizatorzy zapewniają, że kolejne spotkanie, zaplanowane na jesień tego roku, będzie równie inspirujące i pełne wartościowych dyskusji.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).