Galeria

Tyrolski hotel wykonany w całości z drewna

Budownictwo drewniane

Dodane:

/

Bezpośredni dostęp do stoków narciarskich, panoramiczne widoki gór wprost z sauny i podgrzewany przez cały rok odkryty basen: to tylko przedsmak tego, co oferuje Tirol Lodge w Ellmau na grzbiecie Wilder Kaiser. Jednak ten kompleksowy hotel ze 171 pokojami nie jest gigantycznym blokiem, ale raczej kompletną wioską górską podzieloną na trzy grupy czterech budynków. Co więcej, został zbudowany w całości z drewna w modułowej konstrukcji. Inspiracją był budynek administracyjny firmy Egger w pobliskim mieście St. Johann.

 

 

Zatrudniając tyrolskiego architekta

Bruno Mosera, twórcy skorzystali również z wiedzy fachowej tego samego budowniczego, który został odpowiedzialny za inspirację hotelu. Był idealnie przygotowany do wyzwania takiego projektu, jakim jest fakt, że drewno pracuje i się porusza. To kwestia, która może być problematyczna, szczególnie w łazienkach, w których ruch czasami spowodowuje rozerwanie uszczelek silikonowych, wyciekanie i uszkodzenie drewna przez wodę.

 

Niezawodna ochrona przed wilgocią w drewnianych łazienkach

– Dlatego tak ważne było dla nas to, abyśmy zastosowali niezawodną metodę ochrony przed wilgocią w tak rozległym projekcie konstrukcji drewnianej. Zwłaszcza mokre powierzchnie łazienek muszą być dobrze uszczelnione – mówi z przekonaniem Bruno Moser. – Obecnie w Austrii są dwa popularne trendy: prefabrykacja i konstrukcja z drewna.
 
Firma Bette jest szczególnie doceniana w tym obszarze, ponieważ oferuje niestandardowe rozwiązania, które dobrze pasują do drewnianych budynków – zapewnia architekt, wyjaśniając współpracę ze specjalistami z zakresu łazienek z Delbrück w Niemczech.
Od początku wykluczono płytki i spoiny w części prysznicowej łazienek.
– Połączenia są zawsze trudne, nawet w konstrukcji zbudowanej z litych materiałów. Ale są szczególnie ryzykowne, jeśli chodzi o drewno – podsumowuje Moser.
 
Aby zachować bezpieczeństwo w odniesieniu do pryszniców w drewnianych łazienkach, firma architektów wybrała brodzik na poziomie podłogi, właśnie od Bette. Dla stworzenia ramy brodzik jest wyprodukowany z bokami zachodzącymi na ściany i zakrzywionymi do góry oraz wklęsłą listwą wykonaną ze szkliwionej stali tytanowej. Wodoodporne panele ścienne są następnie przyklejane do górnej połowy tej ramy. W rezultacie nie ma silikonowych połączeń ze ścianą, a konstrukcja strukturalna chroni drewno przed przenikaniem wilgoci.
 
Ale brodziki są uszczelnione od strony ściany nie tylko odwróconą ramą. Bezpieczne, szczelne połączenie z drewnianą podłogą możliwe jest również dzięki zestawowi uszczelniającemu do podłóg drewnianych. W tym celu w podłodze pod brodzikiem umieszczono wodoodporny panel, a jego krawędzie są dodatkowo zabezpieczone masą i włókniną uszczelniającą.

 

Szybkie czyszczenie przy niewielkim wysiłku

Kolejną zaletą brodzików na poziomie podłogi jest materiał, z którego są wykonane, jaki jest objęty 30-letnią gwarancją firmy Bette. Przeszklona stal tytanowa jest wytrzymała i odporna na plamy, a także szybka i łatwa w czyszczeniu. Rozwiązanie oparte na ramie oznacza również, że koszty utrzymania silikonowych połączeń między ścianą a brodzikiem należą do przeszłości. Ponadto nachylenie potrzebne do odprowadzenia wody jest zintegrowane z brodzikami Bette (w tradycyjnym rozwiązaniu najpierw musiałoby zostać włączone do kafelków, gdyby zastosowano kanały odwadniające prysznic).
Dla Bruno Mosera nie było mowy o zastosowaniu kanałów odwadniających w tyrolskiej konstrukcji.
– Oprócz czynnika higienicznego, długotrwała wodoszczelność kanałów prysznicowych jest bardzo problematyczna. Ponadto podłoga pod kanałem prysznicowym musiałaby zostać odlana na miejsce, co z kolei wymagałoby czasu schnięcia w procedurze, która nie jest zwykle stosowana przy tworzeniu konstrukcji drewnianej – twierdzi architekt, wyjaśniając swój wybór.

 

Reklama

Drewniane konstrukcje nie muszą być hałaśliwe

Dźwięk rozchodzi się dobrze w drewnianych budynkach, a kaskadowe prysznice mogą być głośne. Temat izolacji akustycznej ma zatem znaczenie szczególnie w hotelach, a zwłaszcza w budynkach drewnianych. Żaden gość nie chce słyszeć osoby siedzącej w sąsiednim pokoju, która bierze prysznic o trzeciej nad ranem po imprezie après-ski.
– Nasze brodziki BetteFloor Side są standardowo wyposażone w wyciszające maty wykonane z bitumu, które są przyklejone do spodu każdego brodzika. Minimalizuje to transmisję dźwięku do drewnianej konstrukcji – wyjaśnia Sven Rensinghoff, dyrektor marketingu w Bette.
Prysznice Bette z odwróconymi ramami są dostarczane z taśmą uszczelniającą, która je izoluje i blokuje przenoszenie dźwięku do ściany.

 

Praca może być wykonana bardziej ekonomicznie w fabryce

Pomieszczenia dla budynku hotelowego powstały w warsztatach wykonawców Holzbau Saurer z poszczególnych modułów, każdy o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Następnie zostały dostarczone jako w pełni dopasowane bezpośrednio na plac budowy. Wysoki stopień prefabrykacji modułowej konstrukcji drewnianej i precyzyjna koordynacja koncepcji logistycznej przyniosły szereg korzyści dla architektów i firmy zajmującej się budową drewna – w szczególności czas budowy wynoszący nieco mniej niż dziesięć miesięcy był szybki dla projektu tej wielkości.
– Prace ziemne rozpoczęły się na początku marca 2018 roku, a Tirol Lodge był już otwarty do połowy grudnia tego samego roku. Konstruując drewniane moduły w schronisku warsztatów, nie ma krótkoterminowych opóźnień projektowych z powodu złej pogody, a wszystkie moduły są budowane w tej samej jakości – podsumowuje dalsze zalety modułowej prefabrykacji Bruno Moser.
– Budowanie z drewna jest przyjazne dla klimatu i zrównoważone – dodaje Rensinghoff. – Istnieją sprawdzone rozwiązania dla łazienek, które uwzględniają szczególne cechy materiału i zapewniają wodoszczelność, izolację akustyczną oraz higienę. Cieszymy się, że Tirol Lodge zaufał doświadczeniu Bette w tej dziedzinie.

 

Materiały od EGGER

Deska po desce, moduł po module, piętro po piętrze: tak powstał hotel Tirol Lodge w Ellmau w niespełna rok. Stosunkowo krótką fazę budowy można było utrzymać dzięki modułowej konstrukcji drewnianej i wyjątkowo wysokiemu poziomowi prefabrykacji. Wszystkie elementy,jak instalacje, okna, podłogi i meble, zainstalowano w zakładzie produkcyjnym HolzbauSaurer. Moduły umieszczono i połączono ze sobą na placu budowy.

Idea budowy modułowej oparta jest na wielkoformatowej płycie EGGER OSB 4 TOP, która w maksymalnej wersji 11,40 x 2,80 m określa wymiary poszczególnych modułów. Bezformaldehydowa drewniana płyta klejona została wybrana do budowy ścian wewnętrznych i poddana obróbce.

Płytę EGGER DHF zastosowano jako konstruktywny odpowiednik: otwartą na dyfuzję i odporną na wilgoć płytę z włókien drzewnych zainstalowano jako zewnętrzną ścianę za elewacją z drewna modrzewiowego. Połączenie dwóch usztywniających elementów umożliwia przepuszczalną, stabilną konstrukcję ściany, która tworzy zdrowy klimat w pomieszczeniu.

W łazience zastosowano okładzinę ścienną i umywalkową wykonaną z kompaktowego panelu EGGER z czarnym rdzeniem w antracytowym dekorze F311 ST87. Ciepła, ciemna reprodukcja ceramiki sprawdza się w połączeniu z meblami z prawdziwego drewna i jasnymi panelami ściennymi EGGER OSB 4 TOP. Powierzchnia dekoru nadaje wystrojowi rustykalny charakter, który pasuje do ogólnego designu hotelu.
 

Zastosowane produkty z oferty EGGER:OSB 4 TOP, dolny pokład DHF, dekor ceramiczny antracyt F311 ST87.


 
Reklama

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version