Wyższe wieże, łatwiejszy transport
Proponowana koncepcja to wieże, które zbudowane są z lekkich modułów, co umożliwia budowanie wyższych konstrukcji oraz łatwy transport po drogach publicznych bez pozwoleń lub przebudowy dróg. Wyższe wieże to możliwość wykorzystania silniejszych górnych wiatrów, co prowadzi do bardziej ekonomicznej produkcji energii.
W kierunku ekologii
– Jesteśmy dumni z nawiązania współpracy z firmą Modvion, która, podobnie jak my, stara się przekraczać granice i demonstrować możliwości, jakie daje drewno – mówi Lars Völkel, wiceprezes wykonawczy działu produktów drewnianych w Stora Enso. – Jako jeden z największych producentów tarcicy i prywatnych właścicieli lasów na świecie odgrywamy ważną rolę w transformacji ku bardziej ekologicznemu społeczeństwu. Wnosząc naszą wiedzę fachową do kooperacji z Modvion, możemy bardziej przyczynić się do łagodzenia zmian klimatycznych i wspierania dążenia UE do zwiększenia produkcji energii odnawialnej.
O 90 proc. mniej CO2 i możliwy recykling
Wykorzystanie drewna, odnawialnego surowca, może zmniejszyć emisję CO2 przez samą wieżę o 90 proc., jednocześnie magazynując dwutlenek węgla, który został pochłonięty przez drzewa podczas ich wzrostu. Drewno używane w zaawansowanych konstrukcjach, takich jak wieże turbin wiatrowych, można ponownie wykorzystać w nowych produktach drewnopochodnych, które zapewniają dalsze długoterminowe korzyści klimatyczne.
Więcej energii odnawialnej
– Zobowiązanie Stora Enso do zastąpienia materiałów kopalnych odnawialnymi źródłami energii idealnie pasuje do Modvion – zapewnia Otto Lundman, dyrektor generalny Modvion. – Aby rozwiązać kryzys klimatyczny, potrzebujemy więcej energii odnawialnej, a także zwiększonego wykorzystania zrównoważonych, drewnianych konstrukcji. Razem ze Stora Enso możemy zapewnić jedno i drugie.
Działalność Modvion jest częściowo finansowana przez Szwedzką Agencję Energii, region Västra Götaland oraz program UE Horizon 2020 EIC Accelerator.