Connect with us

Aktualności

Nowa jakość drewna konstrukcyjnego z Czech

Reportaż

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

/ Odsłon: 1 785
DREWNOPARK
Od lewej: Marek Wojtacha (Drewnopark Wood Partner), Radim Cernin, dyrektor sprzedaży Kloboucka lesni s.r.o i ... podczas spotkania szkoleniowego. Fot. J. Obarski

Budowlane drewno konstrukcyjne typu KVH cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Potencjał ten został zauważony przez firmę DREWNOPARK ze Skoczowa. Wspólnie ze swoim długoletnim partnerem w biznesie, czeskim producentem wyrobów drzewnych, proponuje branży budowlanej konkurencyjną jakość.

Wstecz1 z 2

Między innymi konstrukcyjne drewno budowlane powstaje w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym Kloboucka lesni s.r.o. w miejscowości Brumov-Bylnice, w Republice Czeskiej. To prywatne przedsiębiorstwo, choć działa dopiero od 1997 roku, zatrudnia około 370 osób i przeciera około 140 tys. m3 drewna okrągłego, z czego niemal 90 proc. stanowią gatunki iglaste: modrzew, świerk, czy jodła, a w kwestii gatunków iglastych: dąb, jesion, jawor i akacja. Firma stawia na zrównoważony rozwój, lecz konsekwentnie, krok po kroku, realizuje swoje plany.

Automatyzacja na plus

Kurier Drzewny

Kloboucka lesni s.r.o. w miejscowości Brumov-Bylnice, w Republice Czeskiej, stawia na zrównoważony, ale konsekwentny rozwój. Fot. Kl

Niedawno zainwestowała w dwie nowoczesne linie produkcyjne niemieckiej marki EWD. Jedną z kluczowych sekcji jest tam stanowisko optymalizacji przetarcia drewna okrągłego. Obsługujący je operator traka taśmowego planuje w czasie rzeczywistym schemat przetarcia przechodzącej przez linię kłody.

W dalszym etapie następuje rozpuszczanie kłody na pryzmy i deski boczne, które później są automatycznie sortowane oraz sztaplowane na stosy. Te z kolei transportowane są do suszarni.

Potencjał suszarniczy w zakładzie niebawem wyniesie 45 tys. m3 drewna w skali roku. Po wysuszeniu materiał trafia do ponownej obróbki, m.in. do nowej strugarni, dzięki której w czeskim zakładzie powstają różnego typu produkty drzewne np. certyfikowane przez HOLZ FORSCHUNG AUSTRIA, wysokiej jakości konstrukcyjne drewno lite (KVH) oraz drewno konstrukcyjne klejone warstwowo (BSH), a także deski tarasowe i elewacyjne.

Zastosowana w tartaku technologia pozwala na pełen odzysk powstałych odpadów oraz ich posortowanie, co sprawia, że nic tam się nie zmarnuje. Co ciekawe, część maszyn zasilana jest energią pozyskaną z paneli słonecznych. Automatyzacja umożliwia firmie elastyczną produkcję, a co za tym idzie – szybką realizację indywidualnych zamówień. Produkcja jest powtarzalna pod kątem jakości, a własna flota transportowa stanowi duże ułatwienie dla obecnych i przyszłych odbiorców.

W trakcie rozmowy z kierownictwem przedsiębiorstwa zrozumiałem, że wizja jego właściciela to coś więcej niż tylko komercyjna działalność w branży obróbki drewna. Od lat firma dba o nieprzerwany rozwój tamtejszych lasów poprzez aktywną hodowlę sadzonek, obecnie na poziomie ok. 5 mln sztuk rocznie.

Prężnie działa w sektorze usług leśnych, obsługując Lasy Państwowe oraz prywatnych właścicieli w zakresie zagospodarowania terenów leśnych i pozyskania surowca.

„Zastosowana w tartaku technologia pozwala na pełen odzysk powstałych odpadów oraz ich posortowanie, co sprawia, że nic tam się nie zmarnuje. Co ciekawe, część maszyn zasilana jest energią pozyskaną z paneli słonecznych”.

Wstecz1 z 2

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta.

Czytaj dalej
Reklama
KLIKNIJ aby skomentować

Popularne