Connect with us

Aktualności

Targi weryfikują rzeczywistość

Targi w Polsce

Dodane:

/

Na zewnętrznych stoiskach można było zapoznać się z rozwiązaniami tartacznymi i do wstępnej obróbki drewna. Na zdjęciu urządzenia Mebor oraz Holtec i Baljer&Zembrod. Fot. KD MEDIA


DREMA to spotkania specjalistów, liderów i dostawców rozwiązań dla przemysłu, a także odbiorców oraz wszystkich związanych z sektorem drzewnym i meblarskim. Tegoroczna edycja wydarzenia dostarczyła ciekawych pomysłów na usprawnienie produkcji, podczas gdy wielu zwiedzających szukało inspiracji i odpowiedzi na pytania – co przyniesie przyszłość oraz jakie technologie oraz działania mogą pomóc przedsiębiorcom w nadchodzących i niepewnych czasach. Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego już za nami, a kolejną edycję zaplanowano na 12-15 września 2023 r.

Kurier Drzewny

Na zewnętrznych stoiskach można było zapoznać się z rozwiązaniami tartacznymi i do wstępnej obróbki drewna. Na zdjęciu urządzenia Mebor oraz Holtec i Baljer&Zembrod. Fot. KD MEDIA

Targi nabrały rozpędu

– Tegoroczna edycja była szczególna z trzech powodów. Po pierwsze po pandemicznym przestoju targi nabrały rozpędu. Podwoiliśmy powierzchnię wystawową, a liczba osób odwiedzających targi DREMA przekroczyła 10 tys. Po drugie zachwyciliśmy gości zagranicznych (a ci przyjechali m.in. z Turcji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Czech, Austrii, Francji, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Izraela, Mołdawii, Norwegii, Rumunii, Hiszpanii czy Szwecji) bogactwem rozwiązań i nowości technologicznych, które opracowali polscy inżynierowie. Po trzecie, był to czas zasłużonego wytchnienia od galopującej inflacji, walki o surowce i problemów, z którymi na co dzień mierzą się polscy meblarze i drzewiarze, a przy tym zaangażowanie się w pomoc potrzebującym – mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA – Poznańska wystawa została doceniona również przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS. Federacja zatwierdziła listę najważniejszych światowych wystaw obrabiarek do drewna, które zyskały rekomendację na rok 2023. Wśród 12 wyróżnionych, jako jedyna impreza w Polsce, znalazły się targi DREMA – dodaje.

Jakość, wzornictwo i renoma marki

Polskie wyroby drzewne, pod względem jakościowym, często nie ustępują produktom zachodniej konkurencji. Jednak o przewadze rodzimego biznesu w wielu obszarach decydują zazwyczaj niskie ceny. W warunkach wszechobecnej presji kosztowej jednym z działań chroniących marże firm z branży drzewnej może być próba wchodzenia w produkcję bardziej zaawansowanych wyrobów lub jej premiumizacja, tj. przesuwanie oferty na wyższe półki cenowe. Tutaj wręcz nieodzownym elementem staje się udział w targach. Przeorientowanie na odbiorców mniej wrażliwych na ceny produktu, wymaga też skupienia się na jakości, ciekawym wzornictwie oraz budowaniu renomy marki. Targi DREMA, które nie istnieją już bez technologii ułatwiających mechanizację i automatyzację procesów produkcyjnych, w takich okolicznościach również przejdą transformację. Możliwość wystawiania się na targach będzie znaczącym sygnałem dla potencjalnych odbiorców, mówiącym o jakości oferowanych przez wystawcę produktów.

 

Wyzwania przyszłości dla branży

Trudno zaprzeczyć, że targi są też areną zmagań o uwagę klientów i finałem marketingowych potyczek z konkurencją. Jednym z częściej pojawiających się w kuluarach pytań i hasłem przewodnim VII Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego było „Jak zwiększyć zyskowność w czasie nowych wyzwań?”. Według prognoz przedstawionych podczas Kongresu przez dra inż. Tomasza Wiktorskiego, właściciela B+R, polska branża meblarska w 2022 roku urośnie o 8% do wartości 64,7 mld złotych. Rozpoczynający się kryzys swoje odzwierciedlenie w liczbach przyniesie w 2023 roku, kiedy to wartość produkcji sprzedanej mebli wyniesie 59,5 mld złotych, kurcząc się tym samym o 8%. Zgodnie z prognozą w kolejnym roku powinno nastąpić odbicie w postaci 5% wzrostu. Przewidywana wartość produkcji sprzedanej mebli w 2024 roku wynosi 62,5 mld złotych. Oznacza to, że bardzo wysokiej inflacji, znacznego wzrostu cen energii, niedoboru surowców, czy spadku popytu nawet prężna i odporna na kryzysy polska branża meblarska nie jest w stanie przeskoczyć bez zauważalnego uszczerbku.

 

Liczy się praca zespołowa

Eksperci obecni na Kongresie podkreślali dobitnie znaczenie pracy zespołowej, inwestycji w rozwój pracowników i budowania długofalowych relacji dla wyjścia z kryzysu obronną ręką. O tym, że w obliczu przeciwności branża drzewna i meblarska łączą siły, świadczą wysiłki podejmowane w ostatnich miesiącach przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego (PIGPD) i Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM). Potwierdziła to również charytatywna akcja DREMA DZIECIOM dla Ukrainy, zorganizowana przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, PIGPD oraz Grupa MTP.

– Wrażliwość na sytuację potrzebujących i zaangażowanie, z jakim wystawcy targów DREMA odpowiedzieli na propozycję organizacji Fabryki Mebli na Żywo, poruszają. W tym roku produkowaliśmy meble dla ukraińskich dzieci z domów dziecka. Wstępnie zakładaliśmy, że będzie to 30 kompletów: łóżek z materacem, szaf garderobiano-bieliźnianych i półek ściennych. Dzięki wykorzystaniu robotów i najnowszych technologii cel ten udało się osiągnąć już pierwszego dnia targów. Finalnie wyprodukowaliśmy aż 100 kompletów – podsumowuje dr inż. Krzysztof Wiaderek, koordynator akcji.

Reklama



W pracę Fabryki Mebli na Żywo zaangażowali się: studenci i studentki Wydziału Leśnego i Technologii Drewna oraz kierunku Projektowanie Mebli Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, ABRASIVES GROUP, Astor Kawasaki Robotics, BizeA, Drukarnia Rożak Etykiety, Felder Group Polska, Fide, Firma Patora, Genpol, Hettich Polska, INFOTEC CNC, Ita Tools, Jowat Polska, Lech Fabrics, MAT-TAR, Meble WERSAL, MG Machines, Opakomat, OVVO, Pfleiderer Polska, Ramaro, REHAU Polska, REMA, SIMALFA, TECH-FA-MILER, Top Solid Wood, Top Solution, Virutex.

 

Ważny jest skuteczny marketing

Kompleksowość, z której słynie poznańska wystawa, widoczna była również w portfolio coraz większej liczby firm. Rozwój oferty, poparty odpowiednimi działaniami marketingowymi, to jedna z potencjalnych recept, jakie na obecne i przyszłe kryzysy proponują eksperci Banku Pekao S.A. Znawcy podkreślają, że tym, czego wciąż brakuje polskim producentom, jest skuteczny marketing i to zarówno na poziomie pojedynczych firm, jak i całej branży czy nawet kraju. Wyjątki potwierdzają regułę, a wystawcy nagrodzeni statuetką Acanthus Aureus, są doskonałym wzorem do naśladowania, jeżeli chodzi o skuteczność kampanii marketingowych i efektywne wykorzystanie obecności na targach. W tym roku wyróżnienie trafiło do: WEINIG VERTRIEB UND SERVICE GMBH & CO. KG, DREWNEX, BizeA Sp. z o.o., PUREKO SP. Z O.O., SALVAMAC SP. Z O.O., HOMAG POLSKA SP. Z O.O., Leitz-Polska Sp. z o.o., Turan Metal Koltuk Mekanizmaları, WIREX Sp. z. o. czy Abrasives Group. Jak zauważają twórcy najnowszego raportu o branży drzewnej, elementem koniecznym do wzrostu konkurencyjności polskich producentów jest też szerokie wykorzystanie nowoczesnych kanałów komunikacji oraz poprawa tzw. user experience, czyli uproszczenie procesu sprzedażowego. Tym samym Przemysł 4.0 musi iść ramię w ramię z Marketingiem 5.0.

13 nagród

W okresie kryzysu COVID-19 branża drzewna notowała niespodziewanie dobre wyniki finansowe, a targi DREMA, jako jedna z nielicznych wystaw na świecie, odbywały się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. W 2021 roku wszystkie główne segmenty branży odnotowały ponadprzeciętną rentowność i zyski, a większość z nich poprawiała wyniki finansowe również w pierwszym półroczu 2022 roku. Okres ten branża wykorzystała na udoskonalanie istniejących i tworzenie nowych rozwiązań, co znalazło swoje odzwierciedlenie w konkursie o Złoty Medal Targów DREMA 2022. Sąd Konkursowy przyznał aż 13 nagród. Złote Medale otrzymały najbardziej innowacyjne i zaawansowane technologicznie produkty:

  •  4-OSIOWE CENTRUM OBRÓBCZE CNC TORMAT.JOKER ATC, produkowane przez DINCMAK Machine
  • ABRYS SYSTEM B2B online – Kompletne rozwiązanie dla hurtowni firmy ABRYS Maciej C. Rezner
  • Frez spiralny VHM V406.XB opracowany przez N-POL Krzysztof Noga, N-POL Cutting Tools
  • Kocioł Hargassner ECO-HK 30 kW na zrębkę drzewną zgłoszony przez firmę RAKOCZY STAL sp. z o.o., którego producentem jest HARGASSNER Ges mbH
  • Linia CNC do montażu podłokietników (elementów szkieletu mebli tapicerowanych) firmy BizeA Sp. Z o.o.
  • Mobilny system spalania odpadów drewnopochodnych i biomasowych autorstwa FCC innowacje sp z o.o
  • Optymalizerka Salvapush 2000 stworzona przez SALVAMAC sp. z o.o.
  • Pilarka taśmowa pionowa dwugłowicowa typu CZP-2/ZM firmy W-IREX Przedsiębiorstwo Prywatne Wiesław Ciura
  • Pilarka Taśmowa TTS-1200 opracowana i produkowana przez PPHU TRAK-MET Zbigniew Skillandat
  • Piły tarczowe RazorCut – PLUS do rozkroju płyt drewnopochodnych pojedynczo i w pakiecie z ostrzem ultra HW produkcji Leitz GmbH & Co. KG – producent
  • Stół RC SYSTEM – stanowisko do precyzyjnego nawiercania formatek meblowych i sposób wiercenia formatki meblowej firmy ROTOR-CENTRUM s.c. Bogdan Ostachowicz, Agata Ostachowicz, Małgorzata Kubicka
  • Zautomatyzowane centrum obróbcze 5AXIS PRO+ 4.0 marki SERON Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K.
  • Zszywacze pneumatyczne stolarskie BIZON do zszywek konstrukcyjnych typ. 14 BIZON 14/40-B74 oraz 14/50-B81 stworzone przez BizeA Sp. z o.o.

Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędzie się w dniach 12-15 września 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Więcej informacji:
www.drema.pl

[FM_form id=”2″]

  • Na zewnętrznych stoiskach można było zapoznać się z rozwiązaniami tartacznymi i do wstępnej obróbki drewna. Na zdjęciu urządzenia Mebor oraz Holtec i Baljer&Zembrod. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Na zewnętrznych stoiskach można było zapoznać się z rozwiązaniami tartacznymi i do wstępnej obróbki drewna. Na zdjęciu urządzenia Mebor oraz Holtec i Baljer&Zembrod. Fot. KD MEDIA

  • Nestro

    Nowoczesne systemy odpylania zaprezentowała m.in. firma NESTRO. Fot. KD MEDIA

  • Kundig

    Ofertę systemów i rozwiązań do wykańczania powierzchni zaprezentowały m.in. firmy Kundig oraz Weber. Fot. KD MEDIA

  • Weber

    Ofertę systemów i rozwiązań do wykańczania powierzchni zaprezentowały m.in. firmy Kundig oraz Weber. Fot. KD MEDIA

  • Weber.

    Ofertę systemów i rozwiązań do wykańczania powierzchni zaprezentowały m.in. firmy Kundig oraz Weber. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Na targach nie mogło zabraknąć polskich maszyn i urządzeń. Na zdjęciu prezentacja marki Rema. Fot. KD MEDIA

  • DREMA

    DREMA to okazja do zapoznania się z maszynami z bliska. Fot. KD MEDIA

  • Przemysł Drzewno-Meblarski

    Szeroką ofertę wystawienniczą uzupełniały lakiery i chemia do drewna oraz przemysłu drzewno-meblarskiego. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny
  • Nestro
  • Kundig
  • Weber
  • Weber.
  • Kurier Drzewny
  • DREMA
  • Przemysł Drzewno-Meblarski

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Quality Austria – Polska uzyskuje akredytację FSC®

Nowy standard w certyfikacji sektora drzewnego

Dodane:

/

Quality Austria-Polska z akredytacją FSC®
Quality Austria - Polska uzyskuje akredytację FSC®

Wiodąca jednostka certyfikująca Quality Austria-Polska Sp. z o.o. właśnie uzyskała prestiżową akredytację ASI-ACC-108, umożliwiającą realizację usług certyfikacyjnych zgodnie z międzynarodowym standardem FSC® CoC (Forest Stewardship Council® Chain of Custody). Dzięki tej akredytacji firma może prowadzić audyty i wydawać certyfikaty na terenie Europy oraz Afryki, wspierając przedsiębiorstwa w osiąganiu zrównoważonych celów.

FSC® CoC – gwarancja odpowiedzialnego zarządzania surowcem

Standard FSC® CoC to znak jakości, który poświadcza, że drewno wykorzystywane w produkcji pochodzi z legalnych i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. Certyfikat ten obejmuje kontrolę całego łańcucha dostaw – od pozyskania surowca, przez jego przetwarzanie, aż po sprzedaż gotowych produktów.

Adresowany jest do szerokiego grona przedsiębiorstw, a w tym właścicieli tartaków, producentów mebli, akcesoriów meblarskich i domów drewnianych, firm zajmujących się produkcją opakowań i wyrobów papierniczych, producentów instrumentów muzycznych z drewna.

Spełnienie wymagań FSC® CoC daje firmom przewagę konkurencyjną i pomaga w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego producenta, co jest coraz ważniejsze w dobie rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów.

„Spełnienie wymagań FSC® CoC daje firmom przewagę konkurencyjną i pomaga w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego producenta, co jest coraz ważniejsze w dobie rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów.”

Rynek certyfikacji w Polsce – wyzwania i nowe perspektywy

W Polsce zainteresowanie certyfikatami FSC® CoC pozostaje wysokie. W połowie 2022 roku liczba aktywnych certyfikatów wynosiła około 2,5 tysiąca. Niemniej jednak w wyniku polityki poprzednich władz Lasów Państwowych zauważono spadek liczby certyfikowanych jednostek. Decyzje związane z wygaszeniem certyfikacji w niektórych Dyrekcjach Regionalnych wpłynęły na cały rynek.

Obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować. Wybrane Dyrekcje Regionalne Lasów Państwowych, takie jak Szczecin, Szczecinek, Zielona Góra czy Białystok, utrzymały lub przywróciły certyfikaty. Eksperci przewidują, że kolejne jednostki mogą pójść ich śladem, co stworzy nowe możliwości dla dostawców surowca i przedsiębiorstw korzystających z drewna.

Korzyści z wdrożenia FSC® CoC

Certyfikat FSC® CoC to nie tylko dowód na odpowiedzialność ekologiczną, ale także konkretne korzyści biznesowe. Jak podkreśla Tomasz Kruk, specjalista ds. sprzedaży i rozwoju branży drzewnej w Quality Austria-Polska, wdrożenie standardu FSC® CoC pozwala firmom na udział w certyfikowanych łańcuchach dostaw, co znacząco poszerza ich rynki zbytu. Dzięki temu można dotrzeć do nowych klientów, w tym dużych sieci handlowych, które coraz częściej preferują współpracę z partnerami spełniającymi wymogi ekologiczne.

Zdaniem Kruka posiadanie certyfikatu poprawia wizerunek firmy, czyniąc ją bardziej atrakcyjną dla kontrahentów i konsumentów. Co więcej, wspiera ona globalne działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, promując ideę odpowiedzialnej gospodarki surowcami.

Quality Austria-Polska – partner z akredytacją FSC® CoC

Uzyskanie akredytacji ASI-ACC-108 to krok milowy dla Quality Austria-Polska. Firma oferuje pełne wsparcie w procesie certyfikacji, obejmujące audyty, ocenę zgodności oraz wydawanie certyfikatów FSC® CoC. Klienci mogą liczyć na kompleksowe podejście, które nie tylko spełnia wymagania standardu, ale również pomaga firmom w adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych i oczekiwań konsumentów.

Dlaczego warto działać już teraz?

Dynamiczny rozwój rynku ekologicznych produktów oraz rosnące oczekiwania konsumentów i kontrahentów sprawiają, że certyfikacja FSC® CoC staje się koniecznością dla firm działających w sektorze drzewnym i pokrewnych branżach.

Dzięki współpracy z akredytowaną jednostką, jaką jest Quality Austria-Polska, przedsiębiorstwa zyskują nie tylko certyfikat, ale także dostęp do nowych rynków oraz narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej.

Reklama



Czytaj dalej

Aktualności

Zaproszenie na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

Dodane:

/

Zaproszenie na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

Już od ponad trzydziestu lat podczas targów BUDMA budownictwo łączy się z architekturą. Te kierunki wzajemnie się przenikają, inspirują i uzupełniają. W jednym miejscu skupi się cała branża budowlana. Pojawią się m.in.premiery rynkowe, i innowacje technologiczne oraz będzie można nawiązać nowe kontakty biznesowe i rozwojowe kontrakty. Organizatorzy zapraszają do Poznania w dniach 11-14 lutego 2025 roku.

Tradycyjnie BUDMA odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich. Impreza ta jest najważniejszym wydarzeniem targowym zarówno w branży budowlanej, jak i architektonicznej w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas czterech dni spotkać tu będzie można producentów oraz dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych, przedstawicieli handlu, architektów, wykonawców czy inwestorów. Zaprezentowana zostanie również najnowsza oferta produktowa, technologiczna i usługowa.

Goście z kraju, jak i zagranicy

Oferta i program wystawy skierowane są do przedstawicieli branży budowlanej, w tym handlowców, architektów, wykonawców i inwestorów. Targi corocznie odwiedza wiele gości z zagranicy. Podczas ostatniej edycji najliczniejszą grupę stanowiło łącznie grono osób ze Skandynawii, Słowacji i Holandii.

Trzy obszary tematyczne

To najważniejsze i najbardziej oczekiwane polskie wydarzenie, integrujące międzynarodowe środowisko budowlane, skoncentruje się na trzech obszarach: efektywności energetycznej, prefabrykacji oraz zielonej architekturze.

Te tematy odzwierciedlają globalne trendy i wyzwania, z jakimi mierzy się współczesne budownictwo.

Synergia świata sztuki i biznesu

Archi_Strada – Zielona Architektura & Design to wyjątkowa przestrzeń zaaranżowana w wyremontowanym pawilonie czwartym. W jednym miejscu zgromadzą się czołowe firmy, instytucje, eksperci oraz praktycy związani z projektowaniem i architekturą, którzy zaprezentują swoje projekty i osiągnięcia zawodowe. Archi_Strada stanie się więc platformą umożliwiającą nawiązanie kontaktów oraz swobodną wymianę myśli oraz idei między światem architektów i inżynierów.

Uniwersalne budownictwo przyszłości

Uzupełnieniem wystawy będzie PREFTEC – największe w Polsce Centrum Nowoczesnej Prefabrykacji (ponad 3 tys. m kw., 100 wystawców z Polski i zagranicy), w którym pokazane zostaną najnowsze rozwiązania produktowe i technologiczne prefabrykacji drewnianej, stalowej oraz betonowej jako nieodłącznego elementu uniwersalnego budownictwa przyszłości. Wystawcy zaprezentują elementy konstrukcyjne (drewniane prefabrykaty, żelbetowe słupy, belki i nadproża), prefabrykowane elementy stalowe, systemy prefabrykowane do budowy hal, gotowe budynki modułowe i pozostałe innowacyjne rozwiązania.

Różnorodność produktowa i usługowa

Nowoczesne maszyny i sprzęt wykorzystywany w tej wyjątkowej technologii to oferta dla potencjalnych klientów odwiedzających poznańską wystawę.
Wśród prezentowanych rozwiązań znajdą się też prefabrykowane elementy wykończeniowe, systemy budowlane, gotowe budynki modułowe oraz usługi budowlane i doradztwo.

Ambasadorzy i celebryci

Goście na pewno nie będą się nudzić podczas czterech dni targowych. Nie zabranie również czasu dedykowanego szerokiemu gronu konkretnych odbiorców, w tym inwestorom indywidualnym. Tu pojawi się też bogata oferta wydarzeń, jak również obecność znanych ambasadorów i celebrytów, którzy będą wspierać promocję marek producentów.

Zarządzania energią w budynku

Kolejną przestrzenią do prezentacji produktów będzie EnergoSMART BUILDING, która ma charakter conf-expo. Łączy aspekty konferencyjne z wystawą produktów i usług. Główny nacisk położony zostanie na tematykę zarządzania energią w budynku. Zaprezentowane tu zostaną sektory budownictwa (termomodernizacja, pompy ciepła, fotowoltaika, rekuperacja, magazyny energii, systemy zintegrowane, opomiarowanie, stertowniki i elektroinstalacje).

Reklama



W duecie lepiej

Uzupełnieniem BUDMY będą Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram, Fasad WINDOOR-TECH, podczas których nie zabraknie premierowych pokazów zaawansowanych technologicznie rozwiązań, służących optymalizacji produkcji w stolarce otworowej.

Targi BUDMA i WINDOOR-TECH
organizowane są w tym samym czasie i miejscu – przenikają się, tworząc okazję do jednoczesnego obejrzenia maszyn, technologii i gotowego produktu, który dzięki nim powstaje.



Czytaj dalej

Aktualności

Parlament Europejski przesuwa wejście w życie rozporządzenia EUDR

Dodane:

/

wylesianie

14 listopada 2024 roku Parlament Europejski opowiedział się za opóźnieniem o jeden rok wejścia w życie unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania (EUDR). Decyzja ta, będąca odpowiedzią na wniosek Komisji Europejskiej, ma umożliwić lepsze przygotowanie operatorów gospodarczych na nowe regulacje. Za odroczeniem głosowało 371 europosłów, przy 240 głosach przeciw.

Opr. W.M., źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Nowe terminy dla dużych i małych przedsiębiorstw

Zgodnie z przyjętymi zmianami, duże przedsiębiorstwa oraz handlowcy będą musieli dostosować się do wymogów EUDR do 30 grudnia 2025 roku.
Dla mikro- i małych przedsiębiorstw ustalono dłuższy termin – przepisy te zaczną obowiązywać dla nich od 30 czerwca 2026 roku. Warto jednak zaznaczyć, że sektor drzewny nie został objęty tym odroczeniem i będzie musiał wdrażać regulacje w pierwotnym terminie.

Nowa kategoria „brak ryzyka”

Jednym z kluczowych elementów nowych ustaleń jest wprowadzenie czwartej kategorii ryzyka w zakresie wylesiania – „brak ryzyka”. Państwa sklasyfikowane w tej grupie muszą wykazywać stabilny lub rosnący rozwój obszarów leśnych. Kategoria ta pozwoli na złagodzenie wymogów dla krajów, gdzie ryzyko wylesiania jest minimalne lub zerowe. Nowe podejście ma na celu większą precyzję w ocenie zagrożeń oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla krajów o wysokiej świadomości ekologicznej.

Analiza porównawcza krajów do połowy 2025 roku

Komisja Europejska zobowiązała się do opracowania krajowego systemu analizy porównawczej, który ma być gotowy do 30 czerwca 2025 roku. System ten pozwoli na monitorowanie zgodności poszczególnych państw z regulacjami oraz określenie ich przynależności do jednej z czterech kategorii ryzyka. Taka klasyfikacja będzie kluczowa dla skutecznego wdrażania EUDR oraz monitorowania jego wpływu na globalne wylesianie.

Konsensus konieczny do końca roku

Przyjęte poprawki zostały odesłane do komisji Parlamentu Europejskiego, która poprowadzi negocjacje międzyinstytucjonalne z Radą Unii Europejskiej. Aby zmiany mogły wejść w życie, uzgodniony tekst musi zostać zatwierdzony przez oba organy i opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Ostateczny kształt przepisów musi być ustalony do 30 grudnia 2024 roku.

Poparcie dla zmian ze strony branży drzewnej

Decyzja Parlamentu Europejskiego spotkała się z aprobatą przedstawicieli branży drzewnej. Zmiany te są zgodne z postulatami Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz siedmiu innych europejskich organizacji, które w październiku 2024 roku apelowały o bardziej elastyczne podejście do wdrażania regulacji. Przedstawiciele sektora podkreślają, że dodatkowy czas pozwoli na płynniejsze dostosowanie się do przepisów, bez narażania na szwank podstawowych celów środowiskowych rozporządzenia.

Dążenie do skutecznego i realistycznego wdrożenia

Odroczenie stosowania EUDR o rok oraz wprowadzenie kategorii „brak ryzyka” to wyraz pragmatyzmu w realizacji ambitnych celów środowiskowych Unii Europejskiej. Decyzje te pozwolą na dokładniejsze przygotowanie się operatorów gospodarczych i uwzględnienie specyfiki różnych sektorów i regionów.

Dalsze negocjacje będą kluczowe dla stworzenia skutecznego i realistycznego modelu wdrażania rozporządzenia, które ma potencjał stać się globalnym standardem w walce z wylesianiem.

Parlament Europejski zapowiada, że zmiany wprowadzone w EUDR są pierwszym krokiem ku bardziej zrównoważonemu zarządzaniu globalnymi zasobami leśnymi. Teraz kluczowe będzie, aby wypracowany kompromis zyskał poparcie zarówno Rady UE, jak i całego Parlamentu.



Czytaj dalej

Aktualności

Wiele pomysłów, właściwe wydarzenie i dobre miejsce na biznes

WINDOOR-TECH: 11 – 14.02.2025 r., Poznań

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Wielkimi krokami zbliża się ósma edycja poznańskich targów WINDOOR-TECH, które odbywają się w cyklu dwuletnim.Wydarzenie potrwa od 11 do 14 lutego 2025 roku, a na uczestników czekają m.in. najnowsze trendy w automatyzacji branży stolarki otworowej, premiery produktów, pokazy i bogaty program konferencji. W tym samym czasie będzie można zwiedzić ekspozycję targów BUDMA.

Kurier Drzewny

Jest nam bardzo miło, że zarówno wystawcy, jaki i goście targowi od lat czerpią tu inspiracje oraz skutecznie realizują swoje cele biznesowe. Fot. Mat. prasowe

Do przyszłorocznego święta branży stolarki zostało kilka miesięcy. Zatem jakie nastroje panują wśród wystawców i jakie są plany dotyczące organizacji wystawy?

– Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Jednak wstępne rozmowy z wystawcami prowadziliśmy zaraz po zakończeniu poprzedniego. Zawsze liczymy się z opiniami firm działających w branży – mówi Hanna Lisiecka, dyrektor WINDOOR-TECH 2025. – Na zmieniający się rynek ma wpływ wiele czynników, np. popyt indywidualny, inwestycje deweloperskie, zamówienia państwowe czy eksport usług budowlanych. Ostatnie dwa sezony były dla polskich producentów oraz dystrybutorów okien i drzwi dość wymagające.

Optymistycznie w branży

Jednak nie brakuje w branży optymizmu, co bardzo cieszy zarówno wystawców, jak i indywidualnych odbiorców.

– Nasz kraj od kilku lat jest liderem eksportu okien i drzwi na świecie, wyprzedzając nawet Chiny. Wystawcy doceniają międzynarodowy charakter targów. Podczas ostatniej edycji gościliśmy ponad dwadzieścia tysięcy zwiedzających z prawie czterdziestu krajów – twierdzi Hanna Lisiecka.

Wystawcy darzą zaufaniem organizatorów. Firmy już deklarują swój udział w imprezie. Jakie dokładnie pojawią się w ramach ekspozycji poznańskiej wystawy?

Doświadczenie i dobre relacje

– Obecność na WINDOOR-TECH traktują jako obowiązkowy punkt w kalendarzu i ważny element swojej strategii marketingowej. Zdarzają się czasami konkurencyjne pomysły – tłumaczy pani dyrektor. – Jednak naszą siłą jest doświadczenie oraz dobre relacje z partnerami i wystawcami. W tym samym czasie będzie można zwiedzić ekspozycję BUDMY.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich pojawiają się więc czołowi producenci okien, drzwi, bram czy fasad oraz firmy dostarczające sprzęt, rozwiązania i nowoczesne technologie.

Na razie swoje uczestnictwo zadeklarowali: CB Aluminium, Elumatec, Fimtec Polska, Haffner, ITA Tools, Orgadata, Pertici Industries, R&D Tech, Stürtz Polska, Urban Technology i Wegoma.

Innowacje i nowoczesne technologie

Oprócz ciekawej oferty liderów branży możemy spodziewać się czterech intensywnych dni pełnych innowacji i nowoczesnych technologii dla branży stolarki. Już od kilku sezonów widoczny jest trend automatyzacji.

W lutowej edycji wydarzenia można spodziewać się również bogatej oferty maszyn i rozwiązań usprawniających produkcję.

Nie zabraknie także konferencji, warsztatów i pokazów.

– Prowadzimy rozmowy z partnerami (również BUDMY). Jednym z punktów programu będzie konferencja realizowana z Europejskim Stowarzyszeniem Profili PVC i Związanych Produktów Budowlanych (EPPA). Sektor budowlany zużywa obecnie 40 proc. energii w Europie, a Unia Europejska chce być neutralna dla klimatu do 2050 roku, więc zrównoważony rozwój i ochrona klimatu są dla tej branży obowiązkowe. EPPA wspiera recykling odpadów profilowych poużytkowych, co jest ważne biorąc pod uwagę kontekst społeczno-ekonomiczny – zapewnia Hanna Lisiecka.

Termomodernizacja budynków

Planowana jest również konferencja poświęconą termomodernizacji budynków. Technologia ta, którą wspiera rząd, warunkuje rozwój sektora budowlanego, w tym branży stolarki. Przyczynia się także do stabilizacji sprzedaży, utrzymania miejsc pracy w branży oraz poprawy funkcjonowania rynku materiałów budowlanych.

– To tylko część zagadnień, które pojawią się na przyszłorocznych targach WINDOOR-TECH. Zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej i social mediów, gdzie na bieżąco uaktualniamy wiadomości dotyczące najbliższej edycji – podsumowuje pani dyrektor.



Czytaj dalej

Popularne