Connect with us

Aktualności

Targi meblowe w nowej rzeczywistości

Wiadomości OIGPM

Dodane:

/

Michał Strzelecki


Rozmowa z Michałem Strzeleckim, dyrektorem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, na temat roli targów dla branży meblarskiej, najbardziej perspektywicznych kierunków eksportowych oraz wsparciu, na jakie mogą liczyć firmy z tego sektora planujące ekspansję zagraniczną.

Opr. (red)

 

Na ile pandemia zmieniła rolę targów w branży meblarskiej?

Michał Strzelecki: Ostatnie dwa lata dla polskich przedsiębiorstw meblarskich były okresem mierzenia się z nowym „przeciwnikiem”, wirusem SARS-COV-2. Wirusem, którego wcześniej nikt z nas nie znał, wirusem który nasz świat zmienił nie do poznania. Praktycznie z dnia na dzień musieliśmy na nowo nauczyć się zarządzać firmami, planować w bardzo niepewnych czasach, często nie wiedząc co przyniesie najbliższa przyszłość.
Miniony rok 2021 dał polskim firmom meblarskim dodatkowe nowe i nieoczekiwane wyzwania. Rosnące bardzo dynamicznie ceny surowców i materiałów, drożejąca energia i rosnące koszty płac postawiły wszystkich przedsiębiorców w bardzo trudnej sytuacji. Zbadany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli wzrost cen surowców w połowie roku w przypadku mebli tapicerowanych sięgał aż 33 procent, a to nie był jeszcze koniec podwyżek. Do tego dołożyły się zaburzenia w łańcuchach dostaw u klientów w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.
 
W tym trudnym dla wszystkich czasie inaczej zaczęliśmy podchodzić do targów. Pragnę w tym miejscu przypomnieć, iż zwłaszcza w roku 2020 praktycznie wszyscy organizatorzy targów na świecie musieli odwoływać swoje wydarzenia lub zmieniać ich terminy ze względu na obowiązujące wtedy obostrzenia sanitarne i zakazy przemieszczania się. Firmy zaczęły rezygnować z udziału w tych wydarzeniach biorąc pod uwagę wysokie koszty, a przede wszystkim możliwy brak klientów. Proszę zauważyć, że targi w naszej branży bardzo często mają zasięg międzynarodowy – zarówno patrząc na nie z punktu widzenia wystawców, jak i zwiedzających. W związku z tym niektórzy organizatorzy podejmowali próby przenoszenia swoich wydarzeń do sfery wirtualnej w całości lub części, tworząc w ten sposób spotkania hybrydowe. W moim odczuciu, niestety, te formy targów nie przyniosły wielkich sukcesów. Były jedynie pewnego rodzaju „awaryjnym” i tymczasowym rozwiązaniem.
 
Biznes, nie tylko meblarski, oparty jest na osobistych relacjach i długo jeszcze taki pozostanie. Ciągle, jako społeczeństwo, potrzebujemy osobistego kontaktu. Inaczej przebiegają rozmowy handlowe, kiedy partnerzy zasiadają przy jednym stole i prowadzą w sposób fizyczny negocjacje czy dyskutują o nowych wzorach mebli. Do tego targi dają tę przewagę, że można zaprezentować produkty w sposób namacalny. Niestety tego wszystkiego nie da się często osiągnąć za pomocą monitorów naszych komputerów, chociaż obecna z nami pandemia pokazała i niejako zmusiła również do takiej formy kontaktu z partnerami handlowymi.
Mijający czas i powolne oswajanie się z wirusem SARS-COV-2 pokazują słuszność powyższych stwierdzeń. Targi, które odbywały się w roku 2021, wróciły do swojej standardowej formy. Również rosnąca frekwencja odwiedzających pokazuje jasno, że wszyscy jesteśmy przywiązani do tej „starej” idei imprez, gdzie producenci mebli spotykają się z klientami.

 

Jakie destynacje poleciłby Pan polskim wystawcom w roku 2022, którzy chcą zwiększyć sprzedaż na rynkach zagranicznych?

Michał Strzelecki: Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i uzależniona jest od wielu czynników – chociażby od tego, z jak dużą firmą mamy do czynienia, od jej strategii działania czy posiadanego doświadczenia eksportowego.
 
Dla firm mniejszych, zwłaszcza zaczynających sprzedaż na rynkach eksportowych, stosunkowo najłatwiejsza wydaje się być Europa. Bliskość tych rynków, zbliżona kultura czy klimat zdejmują z naszych barków wiele problemów logistycznych – związanych ze specjalnymi wymaganiami jakościowymi czy konstrukcyjnymi samych mebli. Należy się tylko zastanowić czy „Zachód Europy”, który jest znacznie bogatszy, ale np. dużo bardziej nasycony produktami meblarskimi, czy może jednak „Wschód Europy”, biedniejszy, ale, w moim odczuciu, łatwiejszy do stawiania pierwszych kroków. Ponadto różnorodność klientów – mam na myśli ich wielkość i potrzeby odpowiedniego potencjału do obsługi – również należy uznać za niewątpliwy atut Europy. Jednocześnie obsługa tych rynków i prowadzenie działań promocyjnych w wielu przypadkach – zwłaszcza w Europie Wschodniej – powinny generować niższe koszty. Rozważając natomiast sam udział w targach, to doskonałym „przetarciem” dla takich firm są chociażby MEBLE POLSKA, organizowane co roku na wiosnę w Poznaniu. To właśnie tu można z powodzeniem zaprezentować swoją ofertę nie tylko klientom z Polski, ale również z wielu rynków zagranicznych.
 
Inaczej wygląda sprawa w przypadku dużych firm. Te zazwyczaj mają już ugruntowaną pozycję na rynkach europejskich, czyli ich dynamiczny rozwój jest w pewien sposób ograniczony. Te firmy niejako skazane są na poszukiwania klientów na rynkach bardziej odległych. Jednym z takich kierunków są obecnie Stany Zjednoczone. Ze względu na sytuację polityczną klienci z tego kraju szukają aktywnie nowych dostawców, którzy są w stanie zapełnić lukę po meblach importowanych na ten rynek z Chin. Widzimy obecnie bardzo duże zainteresowanie Polską i naszymi produktami. Po części jest to zapewne efekt obecności na targach meblowych w High Point, gdzie Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wraz z Polską Fundacją Narodową zorganizowała prezentację siedmiu marek meblarskich na blisko 300 metrach kwadratowych. Stałej prezentacji, którą rozpoczęliśmy w roku 2020, towarzyszyły specjalna kampania promocyjna, a także działania doradcze ukierunkowane pod naszych partnerów projektu, prowadzone zarówno w kraju, jak i na terenie USA. Dzisiaj widzimy już tego efekty… Pierwsi klienci, którzy trafili na nasze stoisko, już wizytowali osobiście wystawców w Polsce, a obecnie, gdy powstaje ten tekst, trwają spotkania tych firm z jednym z największych dystrybutorów mebli w USA! Warto dodać, iż w najbliższych dniach rozpoczniemy nowy nabór firm chętnych do zaistnienia na tym potężnym rynku.

 

W jakiej mierze polskie firmy meblarskie mogą liczyć na wsparcie OIGPM w działaniach wystawienniczych?

Michał Strzelecki: Jednym z głównych celów działania OIGPM jest promocja eksportu. W tym zakresie dzieje się to na kilku płaszczyznach. Pierwszą z nich jest „edukacja”. Na kilkunastu, kilkudziesięciu wydarzeniach w ciągu roku, organizowanych głównie na targach MEBLE POLSKA i DREMA w Poznaniu, staramy się przekazać naszym firmom wiedzę o rynkach zagranicznych. Jak są zorganizowane, jaki posiadają potencjał oraz czy istnieją specyficzne wymagania techniczne i jakościowe – to kluczowe tematy poruszane podczas spotkań. Staramy się również zwracać uwagę na różnice kulturowe, czy chociażby na fakt, jak prowadzić rozmowy biznesowe. Wszystkie zagadnienia finalnie powinny dać firmom obraz tego czy dany rynek jest dla nich interesujący, czy też nie, i są niejako pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o wystawieniu się na targach.
 
Kolejnym ważnym elementem jest Katalog Eksportowy Polskiej Branży Meblarskiej. Co roku w naszym wydawnictwie swoje oferty prezentuje kilkadziesiąt firm. Katalog ten dystrybuowany jest bezpośrednio do klientów hurtowych na meble, jak również podczas najważniejszych dla branży targów zlokalizowanych w Polsce i poza jej granicami.
 
Ważnym elementem staje się również kojarzenie partnerów biznesowych – klientów na meble lub elementy meblowe – z członkami Izby. W ciągu roku spływa do nas kilkadziesiąt zapytań o konkretne możliwości biznesowe z całego świata. To również po części efekt kontaktów, jakie nawiązuje nasza Izba na branżowych targach zagranicznych.
 
Chciałbym również wspomnieć o najważniejszym projekcie, jaki prowadzi obecnie Izba na targach w High Point w USA. Od roku 2020 jesteśmy stale obecni na nich z polską ekspozycją mebli z siedmiu firm: Black Red White, Benix, Gala Collezione, Szynaka Meble, Raw, Zięta oraz Vzor. Wartość tego projektu przekroczyła dwa miliony złotych i odbywa się przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. To pierwsza tak duża i wspólna prezentacja branży na jednych z najważniejszych dla nas obecnie rynków eksportowych. W ciągu trzech edycji targów w High Point nasze stoisko odwiedziło już kilkuset klientów z USA i Kanady. To wielki sukces, który już przekłada się na bardzo konkretne spotkania biznesowe i rozmowy o potencjalnej współpracy.
 
Zainteresowanych rynkiem USA i udziałem w targach w High Point zapraszamy do kontaktu z Biurem Izby. Jeszcze w grudniu rozpoczniemy nabór firm na nową powierzchnię targową.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Nowe regulacje dotyczące drewna energetycznego spotkały się z zadowoleniem branży

Dodane:

/

Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna z zadowoleniem przyjmuje projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wprowadza nowe regulacje dotyczące jakościowo-wymiarowych cech drewna energetycznego. Rozporządzenie, które zgodne z duchem unijnej dyrektywy RED III promuje kaskadowe wykorzystanie drewna, może znacząco ograniczyć wykorzystanie drewna do celów energetycznych, co zmniejszy problemy z jego dostępnością dla producentów wyrobów z drewna. Przedstawiciele Koalicji podkreślają jednak, że wymaga ono jeszcze pracy i wyjaśnienia kwestii, które ewentualnie mogą budzić spory.

Opr. W.M.

Koalicja uważa, że przeznaczenie na cele energetyczne jakiegokolwiek rodzaju włókna drzewnego, które mogłoby służyć jako surowiec do dalszego przetwarzania w przemyśle, stanowi wielką stratę dla przedsiębiorstw produkcyjnych i polskiej gospodarki. Drewno stanowi cenny zasób, który należy odpowiednio wykorzystywać, aby wspierać rozwój przemysłu drzewnego, a także realizować cele zrównoważonego rozwoju. Dlatego organizacje branżowe i producenci zrzeszeni w Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna doceniają inicjatywę Ministerstwa Klimatu i Środowiska i uważają, że to dobry krok w kierunku zmniejszenia deficytu surowca drzewnego, niezbędnego dla rozwoju polskiego przemysłu. Jednocześnie mają nadzieję, że zostaną uwzględnione uwagi, co do niektórych zapisów w celu wyeliminowania nieścisłości i ewentualnych problemów z interpretacją rozporządzenia.

Koalicja podkreśla, że ograniczenie przeznaczenia drewna na cele energetyczne nie powinno w żadnym stopniu zmniejszyć pozysku drewna w najbliższych latach.

– Drewno jest materiałem w pełni odnawialnym i ekologicznym. Nie możemy pozwolić, aby zabrakło go, jeżeli chcemy rozwijać zieloną gospodarkę, zgodnie z założeniami Unii Europejskiej” – przypomina Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna ma nadzieję, że będzie to początek partnerskiej i merytorycznej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w kwestii długofalowej polityki zarządzania surowcem drzewnym w Polsce.

Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna to porozumienie, którego celem jest ochrona i wspieranie rozwoju polskiego przemysłu drzewnego oraz promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Koalicję tworzą organizacje i podmioty, które reprezentują przemysł meblarski, tartaczny, płytowy i papierniczy.



Czytaj dalej

Aktualności

Profesjonalne narzędzia do obróbki drewna teraz w zasięgu ręki!

Nowy sklep internetowy FABA

Dodane:

/

Z przyjemnością informujemy, że firma FABA – lider na rynku narzędzi do obróbki drewna – uruchomiła nowoczesny sklep internetowy! To atrakcyjna oferta  zarówno dla profesjonalistów, jak i pasjonatów obróbki drewna, którzy cenią sobie wysoką jakość narzędzi i łatwy dostęp do szerokiej gamy produktów. Nowa platforma zakupowa, dostępna pod adresem sklep.faba.pl, oferuje szeroki asortyment narzędzi FABA, zapewniając wygodę zakupów online i dostęp do najnowszych technologii w zakresie obróbki drewna.

Artykuł sponsorowany

Szeroka oferta produktów

Nowy sklep internetowy FABA został zaprojektowany z myślą o wszystkich, którzy potrzebują niezawodnych narzędzi do precyzyjnej i efektywnej pracy z drewnem, materiałami drewnopochodnymi oraz  i aluminium. W ofercie sklepu znajdziesz bogaty asortyment narzędzi, takich jak:

Piły tarczowe – idealne do cięcia różnego rodzaju drewna i materiałów drewnopochodnych zapewniające precyzję i długotrwałą żywotność,

Frezy nasadzane – proste oraz profilowe – doskonałe do obróbki krawędzi, rowków i połączeń,

Frezy do złącz – specjalistyczne narzędzia do tworzenia trwałych połączeń w drewnie,

Głowice nasadzane – wszechstronne narzędzia o różnorodnych zastosowaniach,

Trzpieniowe CNC – narzędzia do obróbki drewna na maszynach CNC, zapewniające wysoką precyzję,

Wiertła CNC – wiertła do profesjonalnego wiercenia w drewnie, zapewniające doskonałe rezultaty,

Reklama



Narzędzia DIA – narzędzia diamentowe dla  najbardziej wymagających zadań,

Akcesoria – szeroka gama uzupełniających produktów, które poprawią komfort i wydajność pracy.

Dzięki tej różnorodności, która jest stale uzupełniana,  każdy, kto pracuje w „drewnie”, znajdzie narzędzia dostosowane do swoich potrzeb, zarówno w zakresie precyzyjnych prac stolarskich, jak i bardziej zaawansowanych operacji przemysłowych.

 

Intuicyjne menu i szybkość  zakupów

Jednym z głównych atutów nowego sklepu internetowego FABA jest jego wyjątkowo przejrzyste i intuicyjne menu, które sprawia, że zakupy są nie tylko szybkie, ale także przyjemne. Każdy użytkownik, bez względu na poziom doświadczenia z narzędziami czy zakupami online, z łatwością znajdzie odpowiedni produkt dzięki klarownej strukturze kategorii. Menu zostało zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie, co oznacza, że wystarczy kilka kliknięć, aby dotrzeć do interesującego produktu lub przejrzeć pełną ofertę narzędzi. Profesjonalizm i jakość w każdym detalu to główna dewiza , która jest realizowana podczas tworzenia projektu sklepu.

Dzięki obszernemu asortymentowi oraz łatwej obsłudze sklepu, zakupy stają się przyjemnością. Wszystkie produkty są dostępne w jednym miejscu, a wygodne filtrowanie i szczegółowe opisy pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do każdego zadania.

 

Pełna oferta i zamówienia indywidualne

Warto zaznaczyć, że asortyment dostępny na stronie sklep.faba.pl to jedynie część bogatej oferty narzędzi FABA. Nasza firma specjalizuje się również w produkcji narzędzi na zamówienie, dopasowanych do specyficznych potrzeb i wymagań klientów. Jeżeli poszukujesz niestandardowych rozwiązań lub narzędzi do bardziej wyspecjalizowanych zastosowań, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi. Wystarczy wysłać wiadomość na adres sklep@faba.pl, a nasz zespół ekspertów pomoże w dobraniu odpowiedniego narzędzia i opracowaniu indywidualnej oferty.

 

Reklama



Zapraszamy do zakupu narzędzi FABA!

Odwiedź nasz nowy sklep internetowy na sklep.faba.pl i odkryj pełen wachlarz profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna. Niezależnie od tego, czy jesteś stolarzem, pracownikiem dużego zakładu, czy majsterkowiczem – znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz do precyzyjnej i efektywnej pracy.

Skorzystaj z nowoczesnej platformy zakupowej i przekonaj się, jak łatwo i szybko możesz zamówić najwyższej jakości narzędzia, które sprostają Twoim potrzebom w osiągnięciu sukcesu.



Czytaj dalej

Aktualności

Stawiają kamień węgielny pod promocję drewna w Polsce

Pod naszym patronatem

Dodane:

/

Drewno materiałem przyszłości”,

W dniu 8 października 2024 roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbędzie się konferencja pod hasłem „Drewno materiałem przyszłości”. To ważne wydarzenie ma na celu omówienie roli drewna w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz innowacji w przemyśle leśnym i drzewnym.

Opr. J.O.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa do późnego popołudnia. W pierwszym bloku tematycznym uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać m.in. ks. Prałata Wiktora Ojrzyńskiego, który przedstawi znaczenie drewna w Polsce na podstawie przedwojennego piśmiennictwa leśnego. Dr hab. Emilia Wysocka-Fijorek poruszy temat drewna jako kluczowej usługi ekosystemów leśnych, a eksperci z SGGW omówią budownictwo drewniane w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

W drugim bloku zaplanowane są prezentacje dotyczące promocji drewna w różnych krajach europejskich, w tym Niemiec, Szwecji i Finlandii. Po przerwie obiadowej odbędą się debaty dotyczące potrzeby promocji drewna w Polsce oraz korzyści płynących z takiej promocji dla wszystkich interesariuszy branży.

Konferencja ma na celu nie tylko wymianę wiedzy, ale również promowanie ekologicznych rozwiązań w przemyśle drzewnym. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami oraz metodami wykorzystywania drewna w gospodarce obiegu zamkniętego.

Organizatorem wydarzenia jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, wspólnie z warszawskimi oddziałami Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.

Patronat nad wydarzeniem objęli przedstawiciele instytucji związanych z leśnictwem oraz przemysłem drzewnym, co podkreśla znaczenie tematyki poruszanej podczas konferencji.

Konferencja „Drewno materiałem przyszłości” stanowi doskonałą okazję do dyskusji na temat wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie drewna w kontekście ekologii i nowoczesnych technologii.

Rejestracja online:

Program

Patronat honorowy

Kurier Drzewny

Organizatorzy

Partnerzy

Patronat medialny



Czytaj dalej

Aktualności

Targi DREMA wyróżnione przez Federację EUMABOIS

Dodane:

/

Drema 2024
Targi DREMA wyróżnione przez Federację EUMABOIS

Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS w piątek 27 września w Helsinkachzatwierdziło listę najważniejszych światowych wystaw obrabiarek do drewna, które zyskały rekomendację na rok 2025. Wśród 7 wyróżnionych imprez światowych znalazły się targi DREMA.

Targi DREMA przez latawypracowały sobie wysoką lokatę w rankingu największych i najważniejszych wystaw światowych maszyn, narzędzi i komponentów dla przemysłu drzewnego i meblarskiego. – Rekomendacja federacji EUMABOIS, którą otrzymują tylko wybrane wystawy, zaświadcza o jakości, prestiżu imprezy i jej znaczeniu na arenie międzynarodowej – podkreśla Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.

W Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS w Helsinkach Polskę reprezentują: Andrzej Półrolniczak – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA oraz Tomasz Nieciąg, Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia DROMA, prezes firmy ITA TOOLS.

Europejska Federacja Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS to międzynarodowe stowarzyszenie, któreod ponad 60 lat aktywnie promuje europejski przemysł obróbki drewna na arenie międzynarodowej i działa w ochronie jego interesów.

www.drema.pl



Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).