Wszechstronna obrabiarka sterowana numerycznie profit H80I 21.31 Format4 pozwala na szybką i wydajną pracę w branży meblarskiej. Urządzenie sprawdza się w produkcji różnorodnych mebli, również w wycinaniu stelaży do mebli tapicerowanych oraz innych, dowolnych kształtów.

Centrum rastrowe CNC H80I 21.31 pozwala na automatyzację produkcji za sprawą stacji załadunku oraz rozładunku elementów wraz z systemem odciągowym. Fot. Felder
Znaczne oszczędności czasowe i materiałowe
Obrabiarka sterowana numerycznie profit H80I 21.31 pozwala nie tylko bardzo przyspieszyć proces produkcji mebli czy stelaży, ale za sprawą technologii nestingu przynosi znaczne oszczędności materiałowe oraz minimalizuje odpady w zakładzie.
Powtarzalność i precyzja obróbki
Profit H80I 21.31 charakteryzuje budowa portalowa (tzw. gantry). Maszyna posiada dwustronny napęd, który gwarantuje najwyższą precyzję oraz dokładną i powtarzalną obróbkę. Na niezmienną precyzję pracy urządzenia wpływa także odpowiedni stół rastrowy, który jest wykonany z żywic fenolowych. Oznacza to, że nie jest podatny na korozję ani wrażliwy na temperatury, a tym samym rozciąganie oraz kurczenie.
Szybkość pracy i krótki czas wymiany narzędzi
Napęd z wykorzystaniem listwy zębatej w osi X i Y zapewnia najwyższą prędkość przesuwu, co przekłada się na maksymalne skrócenie czasu obróbki i wymiany narzędzi.
Doskonałe mocowanie elementu
Wymiary robocze 3090 x 2100 x 85 mm umożliwiają łatwą obróbkę wszystkich płyt o standardowych wymiarach. Istnieje także możliwość zwiększenia pola roboczego do 3800 mm. Strefa robocza podzielona jest seryjnie za pomocą systemu Smart Zoning na 8 części, co pozwala zagwarantować najlepszą siłę przyssania dla różnorodnych rozmiarów obrabianych płyt. Stół rastrowy dysponuje podziałką 60 x 60 mm oraz czterema wylotami próżni na każdym polu, co zapewnia jej równomierne rozłożenie oraz najlepszą wydajność przyssania na całym stole do nestingu. Opcjonalnie do wyboru jest także podziałka o wymiarach 30 x 30 mm, gwarantująca najlepszy efekt przyssania wszystkich elementów (niezależnie od ich kształtu czy wymiarów). Materiały przepuszczające powietrze oraz elementy o małych powierzchniach mogą zostać unieruchomione dzięki pompie próżniowej o wydajności 500 m³/h, którą, na życzenie, można zwiększyć aż do 1000 m³/h.
Ograniczniki redukują odpad i kolizję
Zamocowane bezpośrednio na stole ograniczniki referencyjne pozwalają dodatkowo zredukować odpady i opcjonalnie mogą być kontrolowane czujnikami kolizji.
Z szybkim przezbrajaniem
Liniowy magazynek narzędziowy umieszczony na korpusie obrabiarki już w standardzie przygotowany jest na przyjęcie 15 narzędzi, co przyspiesza proces przezbrajania.
Prosta kalibracja
Kalibracja narzędzi wykorzystywanych do obróbki przeprowadzana jest w bardzo prosty sposób, a każda długość narzędzia zostaje zapisana w bazie narzędzi z dokładnością do jednej setnej milimetra.
Solidne mocowanie narzędzi
Mocowanie narzędzi odbywa się automatycznie za sprawą uchwytu HSK F63. Poprawność mocowania narzędzi kontrolowana jest czujnikami i potwierdzona przed włączeniem obrabiarki do pracy, a uchwyt narzędzi czyszczony jest pneumatycznie.
Do 24 000 obr./min
O perfekcyjne wyniki obróbki bez wyrw dba główne elektrowrzeciono z przetwornicą częstotliwości, silnikiem o mocy 10 kW i obrotami aż do 24 000 obr./min, które jest zamontowane bezpośrednio na module nośnym głowicy wiertarskiej w osi Z. Dwie prowadnice liniowe zapewniają precyzyjne prowadzenie w pionie. Elektrowrzeciono pozycjonowane jest za pomocą oszlifowanej śruby tocznej.
Opcjonalna oś C
Dla wymagających odbiorców maszynę można wyposażyć dodatkowo w oś C, która, za sprawą oprogramowania F4Integrate, może być automatycznie interpolowana.
Głowica wiertarska w kilku opcjach
Elektrowrzeciono główne uzupełnia głowica wiertarska z ośmioma pionowymi wrzecionami. Opcjonalnie do wyboru są głowice wiertarskie: DH 12 z dwunastoma pionowymi wrzecionami, a także DH 16 z czterema poziomymi wrzecionami i dwunastoma pionowymi oraz dwiema tarczami pił po jednej w osiach X i Y.
Produkcja automatyczna
Obrabiarka sterowana numerycznie może wpłynąć na automatyzację produkcji w zakładzie. Możliwe jest to za sprawą stacji wyładowczej ze stołem odbiorczym i elektromotoryczną belką do zsuwania obrobionych elementów. Dzięki temu, że belka jest regulowana na wysokość, można ograniczyć czas potrzebny do jej ustawiania w celu dopasowania do różnorodnych grubości płyt.
Optymalny odciąg
Odciąg umieszczony jest pod stołem odbiorczym oraz w belce zsuwającej, co pozwala na odpowiednie odsysanie powstających w trakcie obróbki wiórów. Dodatkowo, za sprawą automatycznego sterowania króćcami odciągowymi, pełna moc odciągowa wykorzystywana jest albo przy głowicy wiertarskiej lub elektrowrzecionie, w zależności, które z nich w danym momencie pracuje. W ten sposób gwarantowany jest optymalny wynik odciągania.
Pełen pakiet z oprogramowaniem
Profit H80I 21.31 doskonale współpracuje ze specjalnie dopasowanym oprogramowaniem Format4, co pozwala na niezawodną pracę urządzenia w każdym zakładzie.
Szybkie programowanie
W profesjonalnej obróbce CNC do dyspozycji mamy dwa warianty sterowania. „Compact-Control“ za pomocą kodów ISO oraz oprogramowania F4 Integrate umożliwia realizację na centrum obróbczym Format4 programów przygotowanych z wykorzystaniem obcych oprogramowań. F4 Integrate opracowany w firmie Felder już od kilku lat jest sprawdzonym rozwiązaniem oprogramowania, dzięki któremu operator może szybko i prosto przeprowadzić programowanie.
Obsługa przez jednego operatora
Sprawne tworzenie programu i możliwość wysokiej automatyzacji, liczne zastosowania nestingu, jak również integracji systemu z kodami kreskowymi dla zakładu z połączonymi sieciowo obrabiarkami, gwarantują wydajne programowanie z zachowaniem najwyższej produktywności. W celu pełnej automatyzacji maszyny z serii profit H80I można wyposażyć w automatyczny system załadunku płyty. To rozwiązanie daje możliwość planowania produkcji oraz obsługi całego systemu za pomocą tylko jednego operatora.
Specjalne oprogramowanie do nestingu
Idealnym uzupełnieniem profit H80I 21.31 jest F4Nest – oprogramowanie CNC przeznaczone specjalnie do nestingu. Określenie nesting pochodzi z języka angielskiego i oznacza zagnieżdżanie. Ten proces technologiczny polega na optymalizacji rozłożenia elementów na materiale i zapewnia ekonomiczne jego wykorzystanie przy zachowaniu jak najmniejszego odpadu. Graficzna wizualizacja gotowego nestingu z obróbką w wymiarze 3D, możliwością obracania i indywidualnego przyporządkowywania upraszcza obsługę oraz zapewnia maksymalną elastyczność. Identyfikacja pojedynczych elementów możliwa jest w dowolnym czasie i gwarantuje stałą kontrolę projektu. Za sprawą ręcznej kontroli gotowy nesting może zostać dopasowany i zaadaptowany do zestawień materiałów, wykraczających poza projekt. Ręczne zmiany propozycji nestingu za pomocą funkcji dodawania, obracania i dopasowywania nowych elementów umożliwia optymalne wykorzystanie resztek materiału.
Inteligentne „zagnieżdżanie” elementów dowolnych kształtów zapewnia najlepsze zagospodarowanie płyty. Różnorodne strategie frezowania oraz procesy obróbki mogą zostać wcześniej zdefiniowane i w ten sposób uzupełniają indywidualną optymalizację pracy.
Z opcją etykietowania
Pojedyncze elementy mogą zostać prosto zidentyfikowane za pomocą etykiet. Generator etykiet oferuje możliwości elastycznej edycji, takie jak wykorzystanie wielu wolnych pól do dodawania opisu lub w celu integracji obrazków albo kodów kreskowych. Baza ze wzorami etykiet oraz bezpośrednie rozpoznawanie ich rozmiaru na podstawie ustawienia drukarki ułatwiają i przyspieszają wiele toków pracy.
Frezowanie elementów do mebli w technologii nesting jest wydajne oraz przynosi zyski i znacznie redukuje odpady materiału.

15-miejscowy magazynek narzędziowy z penumatycznie sterowaną osłoną na wióry. Fot. Felder

Wykorzystanie przyssawek oraz osi C daje możliwość zastosowania agregatów kątowych oraz wykonywania obróbek jak np. frezowanie kieszeni pod zamek. Fot. Felder