Connect with us
 
 
 
levitra dopo chirurgia cardiaca €94.19

Technika, technologie, nowości

Szybka i doskonała jakościowo produkcja domów z drewna

SCM na targach DACH+HOLZ

Dodane:

/

Kurier Drzewny
AREA X jest dedykowane małym i średnim przedsiębiorstwom w sektorze budownictwa drewnianego. Fot. SCM

Firma SCM w ofercie posiada wiele nowych rozwiązań do budowy konstrukcji z drewna, w tym dachów i domów. Wybrane produkty mogliśmy zobaczyć podczas tegorocznych targów DACH+HOLZ w Kolonii. Wśród najbardziej interesujących były m.in.: centrum obróbcze CNC AREA X dla producentów paneli X-lam/CLT, 6-osiowe centrum obróbcze OIKOS X, szlifierka DMC SYSTEM XL oraz najnowsza wersja oprogramowania 3.0 Maestro beam&wall, opracowanego w celu optymalizacji całego procesu.

Kurier Drzewny

Kolejna nowość firmy SCM to DMC SYSTEM XL – rozwiązanie do szlifowania paneli ściennych X-lam/CLT o szerokości do 3700 mm i grubości 500 mm. Fot. SCM

Włoska grupa SCM inwestuje i rozwija się w sektorze rozwiązań dla budownictwa z drewna. Wystawiennictwo w Kolonii było dla firmy okazją do spotkania się z fachowcami z tej branży.
– Targi DACH+HOLZ International 2022 były dla naszego zespołu bardzo udane – mówi Julia Gatto, menedżer marketingu SCM na Niemcy, Austrię i Szwajcarię. – Bardzo cieszyliśmy się na to spotkanie, podczas którego udało nam się porozmawiać z dotychczasowymi klientami oraz nawiązać nowe, interesujące kontakty. Na stoisku zaprezentowaliśmy innowacje dla sektora budownictwa drewnianego, szczególnie płyt CLT: automatyczną szlifierkę DMC SYSTEM XL oraz linię stolarską AREA X CNC. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się zarówno OIKOS X, jak i „młotek” – drewniany gadżet nawiązujący do znanego stolarzowi narzędzia ręcznego, który wykonano w czasie rzeczywistym na 6-osiowej maszynie stolarskiej CNC. Demonstracja „młotka” pokazała niezwykłą precyzję i wszechstronność OIKOS X podczas obróbki dużych i małych elementów.
– Rozwiązania firmy dla sektora budownictwa drewnianego mają głębokie korzenie i czerpią siłę z ekskluzywnego doświadczenia w rozwoju zaawansowanych urządzeń sterowanych numerycznie dla całego przemysłu drzewnego – tłumaczy Tommaso Martini, menedżer ds. rozwoju systemów SCM dla budownictwa drewnianego.

AREA X

Nowy model 5-osiowego centrum obróbczego CNC o konstrukcji bramowej dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze budownictwa drewnianego cechuje doskonała jakość obróbki i maksymalna niezawodność. Jest ono dedykowane producentom drewnianych elementów konstrukcyjnych, które następnie mogą być montowane już na placu budowy.

Urządzenie posiada mobilną konstrukcję bramową i stół roboczy PRO do produkcji paneli X-lam/CLT. Nadaje się też do wytwarzania prefabrykowanych ścian i podłóg, a także belek krzywoliniowych. Pozwala również na obróbkę elementów o szerokości do 3600 mm i grubości 360 mm, a ich długość może sięgać nawet 36 m.
Stół roboczy w wersji PRO zapewnia duże możliwości konfiguracji dzięki dostępności pięciu różnych podstaw (od 16 000 do 36 000 mm), które można wyposażyć w automatyczne systemy blokowania przedmiotu obrabianego, wraz z innowacyjnymi systemami czyszczenia obszaru roboczego.

AREA X może także mieć prostszy stół roboczy, jeśli urządzenie ma pracować samodzielnie, jak również bardziej zaawansowany, gdy centrum ma zostać zintegrowane z liniami o wysokiej wydajności.

Głowica o mocy 30 kW gwarantuje doskonałą wydajność nawet w trudnych warunkach i jest wspierana przez specjalny system odwiórowywania, który zapewnia bezpyłową pracę.

Magazyn narzędzi może pomieścić do 15 narzędzi i/lub specjalnych agregatów do możliwych operacji obróbczych: od frezowania, poprzez wiercenie, aż na wykonaniu nacięć kończąc.

Wszystkie centra obróbcze do konstrukcji drewnianych wyposażone są w oprogramowanie Maestro beam&wall, które umożliwia łatwe i szybkie programowanie oraz zarządzanie całym procesem. Pracę operatora ułatwia również zastosowanie konsoli double eye-M przeznaczonej zarówno dla ww. oprogramowania, jak i systemu monitoringu wideo połączonego z czterema kamerami HR w celu całkowitej kontroli procesu produkcyjnego w czasie rzeczywistym.

Reklama 

Maestro beam&wall 3.0

W trakcie wydarzenia zaprezentowano również najnowszą wersję oprogramowania Maestro beam&wall przeznaczonego do obróbki elementów konstrukcyjnych – dachów, belek i słupów konstrukcyjnych, paneli ściennych i podłogowych, belek z litego drewna, zakrzywionych belek, a nawet paneli izolacyjnych. Oprogramowanie zrodziło się z wieloletniego doświadczenia w tej dziedzinie i współpracy z klientami w celu znalezienia zoptymalizowanego przepływu pracy i zwiększonej elastyczności produkcji. Nowa wersja oprogramowania 3.0 ma unowocześniony graficzny interfejs zgodny z projektowymi systemami CAD stosowanymi przez architektów.
Ponadto Maestro beam&wall 3.0 został wzbogacony o nowe funkcje:
– zagnieżdżania belek i paneli, co pozwala z wyprzedzeniem poznać ilość materiału niezbędnego do wykonania projektu oraz zredukować odpad;
– rysowania odręcznego 2D do tworzenia określonych kształtów, które nie są zawarte w standardach makr języka BTL.
Innowacją jest także możliwość korzystania z tego oprogramowania na komputerze w biurze lub konsoli operatorskiej eye-M, czyli bezpośrednio na maszynie, nawet do programowania. To zaleta dla firm, które stawiają na elastyczność użytkowania w celu zwiększenia swoich wydajność.

 

DMC SYSTEM XL

Najnowszym projektem SCM jest DMC SYSTEM XL – solidne, niezawodne i wysoko zaawansowane technologicznie rozwiązanie do szlifowania paneli ściennych X-lam/CLT o szerokości do 3700 mm i grubości 500 mm.
Firma opracowała trzy moduły (zespoły: rolek, padów i poprzeczno-taśmowy), które można łączyć ze sobą w oparciu o określone wymagania produkcyjne. Co więcej, w późniejszym terminie klient będzie mógł dodawać kolejne jednostki do wybranej konfiguracji, osiągając wydajną i spójną integrację między maszynami, sterownikami i panelami elektrycznymi.

Maszynę cechuje wszechstronność konfiguracji i unifikacja wspólnych komponentów oraz części w celu optymalizacji kosztów zarządzania. Siłę maszyny stanowi modułowość, która od dziesięcioleci jest jedną z największych zalet szlifierek DMC. Technologia DMC SYSTEM XL została opracowana tak, aby prace konserwacyjne operatora były łatwe, szybkie i zawsze bezpieczne.

 

OIKOS X

OIKOS X to nowe, 6-osiowe centrum obróbcze CNC zaprojektowane specjalnie do obróbki belek konstrukcyjnych, paneli ściennych X-lam/CLT i izolacyjnych. Jest to wynik starannych badań i rozwoju, aby zapewnić przemysłowi coraz bardziej technologiczne, wydajne rozwiązanie.
Centrum obróbcze zaprojektowano z myślą o maksymalizacji wydajności pod względem wymiarów, dynamiki i mocy. Wyposażono je w elektrowrzeciono do 24 kW. Pozwala ono na obróbkę belek i paneli o przekroju 1250 x 300 mm, długości 19 000 mm i wadze 4000 kg.

Obecnie OIKOS X jest prezentowany na rynku w nowej wersji „XL”, przeznaczonej do produkcji belek i słupów z drewna klejonego o przekroju do 1250 x 500 mm.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

 • Kurier Drzewny

  Kolejna nowość firmy SCM to DMC SYSTEM XL - rozwiązanie do szlifowania paneli ściennych X-lam/CLT o szerokości do 3700 mm i grubości 500 mm. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny

  AREA X jest dedykowane małym i średnim przedsiębiorstwom w sektorze budownictwa drewnianego. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny

  Nowe 6-osiowe centrum obróbcze OIKOS X zaprojektowano do obróbki belek konstrukcyjnych, paneli ściennych X-lam/CLT i izolacyjnych. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny

  OIKOS X to jedno z maszyn dedykowanych dla budownictwa drewnianego, które SCM zaprezentował w Kolonii. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Najnowsza wersja oprogramowania Maestro beam&wall sprawdza się do obróbki elementów konstrukcyjnych - dachów, belek i słupów konstrukcyjnych, paneli ściennych i podłogowych, belek z litego drewna, belek krzywoliniowych, a nawet paneli izolacyjnych. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama

Linia przetarcia BRODPO

Duża brykieciarka BT-80

Zaprawki drewniane

okleinarka

Palnik do spalania biomasy

Tartak

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Indywidualne i kreatywne zlecenia z CNC profit H500R Format4

Obróbka sterowana numerycznie

Dodane:

/

Felder
CNC profit H500R Format4 zapewnia możliwość realizacji różnorodnych projektów. Fot. Felder

Bezpieczna praca, bogaty magazynek narzędzi oraz dwa pola robocze. To tylko niektóre z zalet 5-osiowego centrum CNC Format4. Wszechstronna maszyna pozwala na obróbkę wielu materiałów oraz realizację różnorodnych projektów. Urządzenie w standardzie spełnia sporo wymagań dla zakładów stolarskich, które realizują rozmaite zlecenia. Dodatkowo można je doposażyć pod określone potrzeby.

Felder

Z urządzeniem dostępny jest system sterowania konsoli s-motion, polegający na automatycznym przestawianiu się konsoli, jak również przyssawek. Fot. Felder

Koszty ograniczone do minimum

Zakłady stolarskie coraz częściej otrzymują zlecenia obróbki różnych materiałów na indywidualne zlecenie. Czy można kreatywnie realizować takie prace, a jednocześnie zaoszczędzić na kosztach zakupu i eksploatacji specjalnych agregatów oraz narzędzi? Jest to możliwe dzięki 5-osiowemu centrum obróbczemu CNC profit H500R Format4, które pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowej technologii oraz osiągać nadzwyczajne wyniki, niezależnie od materiału i kąta obróbki.

Doskonała stabilność i dokładność

Centrum ma masywną konstrukcję o wadze ponad 5,5 tony, co przekłada się na bardzo dużą stabilność. Korpus maszyny jest wykonany z grubościennych rur kształtowych spawanych elektrycznie. Stalowe użebrowanie wewnątrz korpusu obrabiarki pozwala uzyskać wysoką sztywność konstrukcji, umożliwia wyeliminowanie wibracji, a jednocześnie obrabia drewno lite lub tworzywa sztuczne z wysoką dokładnością.

Jedno lub dwa pola robocze

W standardzie maszyna wyposażona jest w 6 konsoli. Dwustanowiskowe pole robocze ma długość 3740 mm (opcjonalnie może wynosić 5540 mm, co jest szczególnie pomocne stolarzom, którzy obrabiają schody). Stół można podzielić na dwa większe pola robocze o długości po 2150 mm i na przykład wahadłowo obrabiać powierzchnie drzwi (wówczas maszyna wyposażona jest w 8 lub 10 konsoli).

Szeroki zakres obróbki

Na centrum obróbczym profit H500R można zamocować materiały o wysokości do 250 mm oraz całkowicie je obrobić. W tej klasie maszyny jest to rewelacyjne osiągnięcie. Natomiast najważniejszy parametr w pięcioosiowej maszynie, czyli wysokość osi Z (w tym przypadku 350 mm od konsoli), pozwala na szeroki zakres obróbki. W osi Y z kolei możliwa jest obróbka do 1505 mm.

Wygodna praca

Obrabiarka może również mieć system sterowania konsoli s-motion, polegający na automatycznym przestawianiu się konsoli, jak również przyssawek.
Mocowanie elementów odbywa się za pomocą pompy podciśnienia, której wydajność osiąga nawet 250 m³/h. Dodatkowo system aktywacji próżni dla każdej konsoli zaopatrzony jest nie tylko w podciśnienie, ale również ścisk za pomocą sprężonego powietrza. Dlatego każdą konsolę i zamocowane na niej przyssawki można dowolnie aktywować, co pozwala wygodnie obrabiać elementy łukowe. Maszyna zaopatrzona jest również w laserowy system pozycjonowania konsoli i przyssawek.

Łatwa praca z wieloprofilowymi narzędziami

Profit H500R standardowo wyposażony jest w przyssawki z dwuobwodowym systemem ssania, o wysokości 100 mm, by zapewnić możliwość pracy z narzędziami wieloprofilowymi. Jest to ważne w pięcioosiowej maszynie, gdzie wrzeciono pracuje nie tylko w osi XYZ, ale również C w zakresie 270º i osi A w zakresie 180º z możliwością ustawiania narzędzia pod kątem -10º od dolnej krawędzi materiału. Dzięki temu na tej maszynie praktycznie można wykonać prawie każdy element.

ReklamaChwytaki do ram okiennych

Jednym z innowacyjnych rozwiązań w maszynie jest system chwytaków do ram okiennych. Została zwiększona tu także średnica trzymania całego trzpienia, dzięki czemu podczas obróbki nie ma problemu z drganiem elementów. Dostępne są różne formy chwytaków do ram. Ich górna część dociskowa, w formie talerza, może być wymieniana lub zamieniana na inny typ.

Świetne rozwiązanie do każdego projektu

Można tu pomieścić od 34 (standardowo) do ponad 60 narzędzi, dzięki temu każdy producent schodów, okien, drzwi i mebli może przy pomocy tego centrum zrealizować dowolny projekt. Nawet taki, który wymaga wykorzystania wielu narzędzi w celu wykonania różnorodnych profili.

Praca z dowolnym materiałem

Pięcioosiowe wrzeciono, o mocy 12 lub 15 kW i 24 000 obr./min, które chłodzone jest cieczą, pozwala na pracę w materiale o dowolnej twardości i grubości. Technologia pięcioosiowa eliminuje konieczność używania agregatów, ale producent centrum nie wyklucza takiej możliwości. Istnieją takie prace w stolarce otworowej, gdzie potrzebny jest agregat kątowy i standardowo również można taki stosować.

Dwie osie Z i krótszy czas obróbki

Łoże agregatu z dwoma osiami Z umożliwia szybkie zastosowanie na przemian zespołu wiertarskiego i wrzeciona głównego, a poruszający się synchronicznie, zamontowany na wysięgniku talerzowy magazynek narzędziowy, znajduje się zawsze tam, gdzie jest potrzebny.

Pierwsza oś Z jest od elektrowrzeciona, a druga Z od głowicy wiertarskiej. Te dwa niezależne ruchy stwarzają możliwość pracy jakby „wahadłowej”. Gdy głowica wiertarska pracuje, to elektrowrzeciono może czekać na swoją kolej bez konieczności odstawiania narzędzia do magazynka. Takie rozwiązanie skraca czas obróbki oraz pozwala na zwiększenie wysokości obrabianego elementu. Podczas obróbki w pionie i poziomie całe pole robocze znajduje się w obrębie głowicy wiertarskiej. Ograniczeniami są tylko kreatywność projektanta i oprogramowanie. Przy centrum napęd w osi X jest wykonany precyzyjnie z wykorzystaniem listwy zębatej z ewolwentowymi zębami, co gwarantuje najwyższą precyzję przy maksymalnej prędkości przesuwu.

Sterowanie i opcjonalny symulator 3D

Panel sterowania składa się z czytelnego, 24-calowego monitora oraz oprogramowania F4 Integrate. Operator ma włączony panel techniczny maszyny, gdzie widoczne są ustawienia odpowiednie dla elektrowrzeciona i głowicy wiertarskiej. W opcji maszyna ma funkcję symulatora trójwymiarowego, więc operator w rzeczywistym czasie widzi położenie przyssawek i element obrabiany w podglądzie trójwymiarowym. Poza tym są widoczne wszystkie powierzchnie w rzutach bocznym i pionowym oraz operacje przelotowe. Nie trzeba uruchamiać zewnętrznego oprogramowania nawet podczas pracy maszyny, która wykonuje dany element. Można korzystać z tego symulatora 3D bez przerywania procesu obróbki. Standardowo obrabiarka oferuje możliwość podłączenia maszyny poprzez łącze internetowe do zdalnego zarządzania czy ewentualnie szybkich kontroli lub sprawdzania stanu technicznego.

Bezpieczna praca

System bezpieczeństwa w standardzie oparty jest o trójdzielne maty bezpieczeństwa. Opcjonalnie można zastosować system bezpieczeństwa z listwami dotykowymi, które umiejscowione są na krawędziach bocznych osłony. Listwy dotykowe pozwalają na podejście do maszyny bardzo blisko, nawet w trakcie produkcji. Urządzenie pracuje standardowo z prędkością 80 m/min, we wszystkich osiach, ale przy zastosowaniu listwy dotykowej zwalnia do 25 m/min (według przepisów unijnych). Istnieje także możliwość zastosowania zamiast mat bądź listew bezpieczeństwa zapory świetlnej, która pozwala podwieźć pod same konsole ciężkie elementy i załadować np. za pomocą wózka paletowego czy widłowego.

Centralny odciąg

Maszyna ma centralny odciąg, przełączany pneumatycznie, co pozwala na zoptymalizowanie siły ciągu w zależności od trybu pracy. Podczas odciągania wiórów znaczącą rolę odgrywa innowacyjnie rozwiązana pokrywa odciągowa, która elektromotorycznie dopasowuje się do długości narzędzia i położenia piątej osi względem obróbki. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie maksymalnej wydajności odciągowej. O czystość przy maszynie dodatkowo dba taśma transportowa do trocin. Z kolei konserwację obrabiarki uproszczono do minimum za sprawą automatycznego smarowania centralnego.

Dopasuj maszynę do swoich potrzeb

Producent oferuje liczne warianty wyposażenia dla CNC profit H500R, które pozwalają przyszłemu użytkownikowi optymalnie dopasować maszynę do indywidualnych potrzeb.

ReklamaFelder

Maszyna może pomieścić od 34 (standardowo) do ponad 60 narzędzi. Oznacza to, że z CNC profit H500R Format4 można wykonać różne projekty z zakresu schodów, okien, drzwi, mebli i nie tylko. Fot. Felder

Felder

Maszyna może pomieścić od 34 (standardowo) do ponad 60 narzędzi. Oznacza to, że z CNC profit H500R Format4 można wykonać różne projekty z zakresu schodów, okien, drzwi, mebli i nie tylko. Fot. Felder

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Budujemy domy przyszłości

Domy z drewna

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

BSHaus

Budownictwo przyszłości – innowacyjne, ekologiczne i precyzyjne – staje się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Domy z drewna klejonego, w których specjalizuje się firma BSHaus Erwin Urbaniak, powstają z miłości do technologii nadającej znaczeniu słowa dom nowy, głębszy wymiar.

BSHaus

W BSHaus Erwin Urbaniak pracuje się wyłącznie z wysoce zaawansowanym produktem drzewnym, jakim jest drewno klejone warstwowo. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

Erwin Urbaniak, twórca i właściciel BSHaus Erwin Urbaniak , mówi o sobie, że jest miłośnikiem drewna z wyboru. Od zawsze ciągnęło go do drewna. Nowych technologii uczył się od najlepszych. Gdy zakładał swoją firmę, to wiedział, że chce budować domy tylko w jednej z najlepszych i najbardziej zaawansowanych obecnie technologii.
– Specjalizujemy się we wznoszeniu budynków w technologii drewna klejonego warstwowo. W Polsce system ten znany jest szerzej jako technologia HBE – opowiada. – Nasze unikatowe doświadczenie i specjalistyczną wiedzę wykorzystujemy również przy projektowaniu oraz realizacji wielkogabarytowych konstrukcji z BSH.

Ponad sto konstrukcji w dziesięć lat

BSH to skrót od słowa Brettschichtholz, które w języku niemieckim oznacza „drewno klejone warstwowo”.

– Jest to technologia ekologiczna, ekonomiczna pod kątem eksploatacji, trwała, mająca zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe parametry wytrzymałościowe, wysoka estetyka oraz stabilność wymiarów – mówi Erwin Urbaniak. – Jesteśmy zespołem profesjonalistów, w pracy używamy materiałów najwyższej jakości. Mamy profesjonalne oprogramowanie, dzięki któremu możemy zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt. W naszą pracę wkładamy serce oraz wiele energii.

W BSHaus Erwin Urbaniak pracuje się wyłącznie z wysoce zaawansowanym produktem, jakim jest drewno klejone warstwowo, ponieważ materiał konstrukcyjny, z którego wykonany jest dany obiekt, ma tu kluczowe znaczenie. Konstrukcje z takiego drewna stają się coraz bardziej popularne na świecie. Polska firma buduje zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza granicami, między innymi w Niemczech, Austrii, Szwecji, Islandii, a także… Chinach. W ciągu dziesięciu lat doświadczeń przedsiębiorstwo zrealizowało ponad sto konstrukcji.

Technologia, którą zachwyca się świat

HBE jest innowacyjną technologią opartą w całości na drewnie klejonym warstwowo. Proces obróbki tarcicy przed sklejeniem (segregacja, suszenie komorowe do stałej wilgotności +/-10 proc.) wyklucza wady występujące w drewnie litym (zazwyczaj o wilgotności do 30 proc.). Drewno to jest produktem pozbawionym naprężeń wewnętrznych, bardziej wytrzymałym i nie odkształca się.

Elementy ścienne, stropowe i dachowe prefabrykowane są z paneli łączonych na podwójne pióro – wpusty. W panelach tych wykonany jest dodatkowy kanał, w którym rozprowadzane są instalacje elektryczne. Standardowa grubość konstrukcji ściany w systemie HBE to 10 cm. Wysokość przekroju paneli stropowych dobiera się w oparciu o obliczenia statyczne. Zazwyczaj jest to 14 cm lub więcej. Dzięki temu uzyskujemy masywną konstrukcję zapewniającą wysoką wytrzymałość i trwałość, a tym samym duże poczucie bezpieczeństwa.

Panele ścienne z fundamentem zamocowane są poprzez belkę podwalinową. Na górze spięte są oczepem. Po zakończeniu montażu ścian obu kondygnacji, stropu międzykondygnacyjnego oraz więźby dachowej uzyskujemy zwartą, sztywną przestrzennie i masywną bryłę budynku.

Z niezwykłą precyzją w pięć dni

System budowy domów z elementów HBE umożliwia wysoki stopień prefabrykacji. Konstrukcja budynku w całości przygotowywana jest w hali produkcyjnej, gdzie starannie docinane są elementy wszystkich ścian.

Reklama– Zamawiając drewno pod dany projekt jesteśmy w stanie zoptymalizować jego zużycie. Klient nie musi płacić za odpady, które powstają na skutek wycinania otworów na okna i drzwi – wyjaśnia właściciel firmy. – Elementy spasowane są z dużą dokładnością i wykonywane zawsze na miarę dla konkretnego projektu. Potem pozostają już: transport na teren budowy oraz montaż konstrukcji na uprzednio przygotowanym fundamencie.

W zależności od wielkości budynku (kubatury drewna) oraz stopnia skomplikowania konstrukcji montaż może trwać w ciągu 5 – 8 dni roboczych.
– Mamy tutaj na myśli konstrukcję domów jednorodzinnych. Największa (do tej pory) zrealizowana przez nas w tej technologii konstrukcja (szpital dziecięcy w miejscowości Schwerin na terenie Niemiec) była montowana przez 6 tygodni. W montażu brało udział ośmiu montażystów. Szpital ten to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 1800 m2 – opowiada twórca i właściciel BSHaus Erwin Urbaniak.

Bliżej natury

Technologia wykonania elementów HBE pozwala na pełne wykorzystanie surowca, jakim najczęściej w przypadku drewna klejonego warstwowo jest świerk skandynawski.

Odpady oraz wióry drzewne wykorzystywane są powtórnie w zakładzie producenta lub sprzedawane innym zakładom produkcyjnym (znajdują zastosowanie np. przy produkcji płyt wiórowych).

Drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym. Posiada pozytywny bilans energetyczny – szacuje się, że wytwarza trzy razy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na nią w całym cyklu życia produktu.
Stosowane w procesie produkcji kleje nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji nawet podczas pożaru.

Od trabanta do mercedesa

Ze względu na rosnącą popularność nowej technologii i niekończącą się liczbę zamówień nadszedł czas, kiedy BSHaus Erwin Urbaniak zdecydował się na inwestycję w najnowszy park technologiczny, jakiego do tej pory w Polsce nie było.

– Pracowałem na różnych maszynach CNC, ale wciąż czułem niedosyt – wspomina Erwin Urbaniak. – To tak, jakbym jeździł trabantem, ale w skrytości ducha marzył o mercedesie. Dlatego gdy usłyszałem o najnowszej linii Robot Drive firmy Hundegger, to zrozumiałem, że muszę go mieć.

Maszyna stolarska ROBOT-Drive oznacza maksymalną wszechstronność, wydajność oraz elastyczność i opiera się na doświadczeniu ponad 6000 dostarczonych maszyn Hundegger.

ROBOT-Drive to unikalna, uniwersalna maszyna ciesielska, która dzięki 6-osiowemu robotowi w połączeniu z 5-osiowym urządzeniem do znakowania rowków piły, gwarantuje wydajność, jakiej jeszcze do tej pory na rynku nie było. Maszynę można doposażyć na miejscu w dowolnym momencie po instalacji.

ReklamaDzięki kompaktowym wymiarom i modułowej budowie ROBOT-Drive oferuje największą możliwą elastyczność oraz prawie nieograniczone możliwości obróbki prętów i paneli.

„ROBOT-Drive to unikalna, uniwersalna maszyna stolarska, która dzięki 6-osiowemu robotowi w połączeniu z 5-osiowym urządzeniem do znakowania rowków piły, gwarantuje wydajność, jakiej jeszcze do tej pory na rynku nie było.”

– Pandemia spowodowała, że musieliśmy dłużej czekać na naszą maszynę – wspomina właściciel BSHaus Erwin Urbaniak. – To powodowało frustracje, byłem naprawdę zły. Jednak gdy w końcu dostaliśmy nasz ROBOT, to natychmiast zapomniałem o wszystkim. Jest to najbardziej precyzyjna i nowoczesna technologia, z jaką miałem do czynienia. Jest wszechstronny oraz otworzył przed nami nowe możliwości na miarę naszych potrzeb i planów.

BSHaus Erwin Urbaniak już dawno przestał się ograniczać tylko do Polski, a pracujący tu specjaliści i konstruktorzy wyruszyli na podbój świata. Z nowymi technologiami ich możliwości ogranicza tylko wyobraźnia.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Z miłości do drewna powstają klocki

Nowatorski pomysł na produkcję zabawek

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Wartością zabawek z drewna wykonanych w rodzinnym warsztacie stolarskim jest ich niepowtarzalność. Każdy klocek jest inny - odmienna tekstura i kolor. Fot. Materiały producenta

Co może stworzyć wnuk stolarza, gdy zostaje ojcem sześciorga dzieci? W przypadku Daniela Pociechy sprawa była prosta – drewniane klocki. Nadszedł czas QUBTRIX, pierwszych na świecie drewnianych klocków, które są kompatybilne z plastikowymi znanych producentów.

 

Kurier Drzewny

Wartością zabawek z drewna wykonanych w rodzinnym warsztacie stolarskim jest ich niepowtarzalność. Każdy klocek jest inny – odmienna tekstura i kolor. Fot. Materiały producenta

 
Historia polskich klocków, które rewolucjonizują świat zabawek, rozpoczęła się we wsi Chomranice w powiecie nowosądeckim. W 2018 roku Daniel Pociecha, wnuk stolarza i ojciec sześciorga dzieci, zaprojektował i wykonał pierwsze modele drewnianych klocków. Pragnął dać dzieciom ekologiczną, bezpieczną i atrakcyjną zabawkę, która będzie łączyła tradycję z nowoczesnością. Padło na drewno, bo dla potomka stolarzy taki wybór był oczywisty.

 
– Drewno ma duszę i ludzie czują to dotykając drewnianych przedmiotów – opowiada Daniel Pociecha. – Zapach oraz tekstura ciętego, żywicznego drewna działa kojąco na zmysły, przenosząc nas mimowolnie do czasów, gdy jako dzieci bawiliśmy się drewnianymi klockami.

 

Buduj z QUBTRIX i łącz je z LEGO

Wartością zabawek z drewna wykonanych w rodzinnym warsztacie stolarskim jest ich niepowtarzalność. Każdy klocek jest inny – odmienna tekstura i kolor. Zabawka jest naturalna, trwała i estetyczna.
Jedną z największych atrakcji nowych klocków jest jednak to, że można łączyć drewniane QUBTRIX z popularnymi klockami plastikowymi.
– Moje dzieci lubiły bawić się klockami LEGO – opowiada twórca nowych klocków. – Pełno ich było w domu. Pomyślałem, że warto połączyć dwa systemy, aby przy okazji zabawy dzieci rozwijały kreatywność, wymyślając niewiarygodne konstrukcje drewniano-plastikowe.

 
Pomysł najpierw urzeczywistnił się w formie rysunków. Aż pewnego dnia w rodzinnym warsztacie stolarskim powstała zabawka, która wyróżniała się unikalnym systemem łączenia, pozwalając tworzyć budowle hybrydowe złożone z klocków drewnianych oraz plastikowych. Tak narodziły się nowatorskie klocki QUBTRIX – kompatybilne z klockami innych producentów.

 

Naturalne, estetyczne, drewniane

Produkt ten był strzałem w dziesiątkę. Budowanie przy użyciu różnych klocków to atrakcja dla dzieci w każdym wieku. Z kolei rodzice docenili fakt, że zabawka jest naturalna, estetycznie wykonana i wszechstronna – można tworzyć konstrukcje złożone wyłącznie z klocków QUBTRIX, ale także łączyć je z popularnymi klockami plastikowymi, których jest wiele niemal w każdym domu.
W 2019 roku w projekcie wzięli udział dwaj pasjonaci łączenia tradycyjnych, prostych rozwiązań z najnowszą technologią – Maciej Nowosielski oraz Michał Kwiatkowski. Wzrost zainteresowania tymi klockami wśród rodziców i dzieci, a także konieczność pozyskania finansowania na rozwój technologii sprawiły, że powołano do życia markę WooBrick.
Czego jej twórcy oczekują od swoich klocków?
– Liczymy na to, że zabawa nimi sprawi dzieciom i dorosłym tyle samo frajdy, co nam dają projektowanie i tworzenie klocków w warsztacie stolarskim we wsi Chomranice – odpowiadają.

 

Reklama

Jak powstają klocki QUBTRIX

Klocki te są dziełem zespołu. W niewielkiej manufakturze produkowane są one z drewna bukowego.
– Naszymi priorytetami są bezpieczeństwo oraz radość dzieci z naturalnej, estetycznej i kreatywnej zabawki. Dlatego dbamy o najwyższą jakość wykonania każdego elementu klocka na wszystkich etapach produkcji. QUBTRIX nie zawierają dodatków chemicznych w postaci lakierów czy innych substancji powlekających – podkreślają twórcy klocków.

 
Zanim trafią one do rąk dzieci, przechodzą szereg etapów produkcji – od sezonowania drewna bukowego, poprzez rozcinanie tarcicy, frezowanie, wiercenie otworów i montowanie tulei, aż do finalnej kontroli jakości produktu. Autorski system mocowania stosowany w tych klockach został zgłoszony do ochrony patentowej.

 
– Jesteśmy dumni, że możemy oferować dzieciom klasyczną, drewnianą zabawkę w nowoczesnej formie, łącząc tradycję z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki temu, młodzi konstruktorzy mogą swobodnie tworzyć, rozwijając kreatywność, logiczne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną – dodają twórcy.

 
Miłośnicy klocków pracują na profesjonalnych maszynach marki Seron. Już kilkakrotnie, podejmując decyzję o rozbudowie parku maszynowego, postawili na obrabiarki tego producenta.
– Cenimy to, że mamy udział w produkcji innowacyjnej i wszechstronnej zabawki. Jest nam bardzo miło, że pomiędzy naszymi firmami nawiązała się nic porozumienia, na której opiera się owocna, wieloletnia już współpraca – mówi Marcin Dymek z firmy Seron.

 

Cechy klocków QUBTRIX

QUBTRIX są wykonane z naturalnego, bukowego drewna. Nie zawierają chemicznych substancji. Cechuje je trwałość, są przyjemne w dotyku i przyjazne dla dzieci. QUBTRIX to wyrób polskiej produkcji. Klocki zostały zaprojektowane i wykonane w polskiej manufakturze. Powstały z miłości do dzieci, natury i pełnego pasji, twórczego życia. Produkty są wykonane są z najwyższą starannością. Podlegają szczegółowej kontroli na każdym etapie produkcji. Mają atesty, które gwarantują, że zabawa klockami jest bezpieczna. QUBTRIX są kompatybilne, co oznacza, że można je łączyć z klockami innych producentów za pomocą specjalnych pinów. Klocki pozwalają tworzyć niepowtarzalne konstrukcje oraz posiadają szereg zalet dla użytkowników – dzieci i dorosłych (uczą i inspirują).
 

Kurier Drzewny

QUBTRIX nie zawierają dodatków chemicznych w postaci lakierów czy innych substancji powlekających. Fot. Materiały producenta


 
Kurier Drzewny

Autorski system mocowania stosowany w tych klockach został zgłoszony do ochrony patentowej. Fot. Materiały producenta

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Kompleksowy system odsysania pyłu i wiórów

Ekologiczne rozwiązania techniczne

Dodane:

/

Penny Gondek
Filtr FZP. Fot. Penny Gondek

Czesko-austriacki ELBH jest kilkuletnim partnerem firmy Penny Gondek sp. z o.o. z siedzibą w Oleśnicy, która dystrybuuje urządzenia przedsiębiorstwa na polskim rynku, oferując kompleksowy system odsysania pyłu i wiórów z maszyn, poprzez transport pneumatyczny, filtrację, magazynowanie, aż po spalanie odpadu w ekologicznej kotłowni.

 

Zanieczyszczenia powstałe w wyniku ręcznego szlifowania drobnych elementów drewnianych przed lakierowaniem bądź ręcznego szlifowania międzyoperacyjnego to problem dotyczący większości zakładów finalnej obróbki drewna. Firma oferuje więc stoły szlifierskie OBS I, OBS II i OBS III umożliwiające obniżenie poziomu zapylenia w strefie szlifowania poniżej 0,5 mg/m3 powietrza.

 

Typy stołów szlifierskich

OBS I – ma własny wentylator odciągowy, wyrzutnię z dodatkowym filtrem umieszczoną w tylnej części stołu (możliwe jest skierowanie powietrza do wnętrza hali, jak i systemem rur na zewnątrz hali produkcyjnej), bez górnego powrotu powietrza. OBS II – ma również własny wentylator odciągowym, wyrzutnię z dodatkowym filtrem umieszczoną w górnej części stołu, oczyszczone powietrze kierowane jest do wnętrza hali bezpośrednio nad stanowiskiem roboczym. OBS III – nie ma własnego wentylatora, wymaga podłączenia do odciągu centralnego, tylko dolny odciąg, bez nadmuchu z góry. Średnica króćca przyłączeniowego ø 200 mm, a zapotrzebowanie na powietrze wynosi ok. 3400 m3/h przy rozmiarach stołu 1200 x 2400 mm.

 

Podstawowe parametry stołów OBS I i OBS II:

• długość robocza 2285 mm
• szerokość robocza 900 mm
• wys. stołu roboczego 850 mm
• powierzchnia filtracyjna 9,80 m2
• moc silnika ExdIIC 1,1 kW
• ilość odciąganego powietrza 5000 m3/h (420 Pa)

 

Systemy wentylacji pomieszczeń lakierowanych

Przy obróbce powierzchniowej wyrobów emitowane są stałe substancje zanieczyszczające (SSZ) i węglowodory w stanie gazowym. Substancje odpadowe są odprowadzane za pośrednictwem rurowego systemu odsysania z przestrzeni miejsca pracy pod ciśnieniem i są filtrowane do poziomu ustawowych limitów emisji z powietrza odprowadzanego do atmosfery.

Reklama

 

„Przy obróbce powierzchniowej wyrobów emitowane są stałe substancje zanieczyszczające (SSZ) i węglowodory w stanie gazowym. Substancje odpadowe są odprowadzane za pośrednictwem rurowego systemu odsysania z przestrzeni miejsca pracy pod ciśnieniem i są filtrowane do poziomu ustawowych limitów emisji z powietrza odprowadzanego do atmosfery.”

 
– Rozwiązania techniczne zastosowane w lakierni mają na celu osiągnięcie takiego przepływu powietrza, który zapewni wysoką jakość obróbki powierzchniowej (obniży możliwość zapylenia już polakierowanych części ), a także spełnienie wymogów sanitarnych dot. powietrza miejscu pracy, określonych w ustawie o ochronie zdrowia publicznego. Uzyskujemy to przede wszystkim dzięki utrzymaniu równowagi ciśnienia. Urządzenia części technologicznej lakierni spełniają wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego i protokołu określającego warunki środowiska i wpływy zewnętrzne – zapewnia Piotr Balicki odpowiedzialny za technikę odpylania w firmie Penny Gondek.

 

Odciąg i filtracja zanieczyszczonego powietrza

Odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza jest realizowane przy pomocy ściany lakierniczej i ciągu odsysającego. Ściana jest przyłączona do wentylatora typu VFM rurami o przekroju okrągłym z blach ocynkowanych. Z wentylatora powietrze jest transportowane na zewnątrz poprzez wywiew zakończony deflektorem. Wentylator jest wykonany w wersji zabezpieczającej przed wybuchem.
Filtrowanie zanieczyszczonego powietrza odbywa się poprzez zewnętrzny filtr kartonowy i wewnętrzny filtr tekstylny. Filtry te zapewniają podstawowy stopień oczyszczania powietrza z cząstek stałych i części zanieczyszczeń płynnych.

 

„Filtrowanie zanieczyszczonego powietrza odbywa się poprzez zewnętrzny filtr kartonowy i wewnętrzny filtr tekstylny. Filtry te zapewniają podstawowy stopień oczyszczania powietrza z cząstek stałych i części zanieczyszczeń płynnych.”

 
– Dodatkowo istnieje możliwość instalowania specjalnych filtrów chemicznych, które wychwytują lotne związki organiczne (LZO). Są one umieszczone w instalacji odsysającej za suchą ścianą lakierniczą .Wskutek przejścia przez wkładki napełnione pochłaniaczem dochodzi do reakcji chemicznej i do filtracji zanieczyszczonego powietrza trafiającego do atmosfery – tłumaczy szczegółowo Piotr Balicki.

 

Doprowadzenie świeżego powietrza

Do prawidłowego funkcjonowania całego ciągu technologicznego lakierni ważna jest wymiana odsysanego powietrza. Uzupełnienie odessanego przez ściany lakiernicze powietrza zapewnia urządzenie nawiewne typu ZLG-ELBH dostosowane do ściany lakierniczej pod względem ilości odsysanego powietrza. Centrala grzewczo-nawiewna typu ZLG dostarcza powietrze z lekkim nadmiarem, co powoduje powstanie minimalnego nadciśnienia w lakierni, zapobiegającego zasysaniu zanieczyszczeń pylistych do jej wnętrza. Podłączana jest ona do istniejącego obiegu CO z wymaganym spadkiem temperatury 90/70o C. Dodatkowo posiada wyposażenie zabezpieczające przed zamarzaniem czynnika grzewczego.
– Centrala nawiewna jest urządzeniem jednostopniowym z wbudowanymi żaluzjami wewnętrznymi i wentylatorem w wykonaniu antywybuchowym. Łączy się ona z wielkopowierzchniowym filtrem wydmuchowym wyposażonym w tkaninę filtracyjną, zapewniającą wylot powietrza z prędkością 0,5 m/s. Filtr ten jest podwieszony pod stropem nad stanowiskiem lakierniczym – mówi specjalista od techniki odpylania w firmie.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

12-15 stycznia 2023
DOMOTEX, Hanower, Niemcy

31 stycznia – 3 lutego 2023
BUDMA, Poznań

21-24 lutego 2023
MEBLE POLSKA, Poznań

7-9 marca 2023
WOOD TECH WARSAW EXPO
Nadarzyn

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Dodane w tym tygodniu

Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).