Aktualności
Sytuacja w firmach branży meblarskiej jest zróżnicowana
Badanie B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego
Branża meblarska wstrzymuje oddech po pierwszym szoku popytowym, czekając na efekty odmrażania gospodarek. Badanie B+R Studio z dnia 21-22 kwietnia 2020.
Opr. (red)
Pomiędzy badaniami z dnia 8 kwietnia i 22 kwietnia br. zaobserwowano:
– Ocena sytuacji w firmach ustabilizowała się. Badane podmioty dzielą się na 3 porównywalne grupy określające swoją obecną sytuację jako: zła lub krytyczną, ani dobrą ani zła, dobrą;
– Obecnie wykorzystanie mocy produkcyjnych szacuje się u badanych podmiotów na 50% – Postępujące ograniczenia zamówień dotyczą 72% firm, ale 12% badanych wskazało na pojawienie się nowych zamówień.
– Poziom zatrudnienia w maju może być o około 10 000 etatów niższy w porównaniu do marca br.
– Jako główną przyczynę kryzysu badani wskazują brak popytu.
W związku z powyższym podtrzymujemy scenariusz sprzed 4 tygodni mówiący o 35% spadku obrotów branży meblarskiej w 2020 roku.
Sytuacja w firmach branży meblarskiej jest zróżnicowana. Najtrudniejsza jest wciąż w firmach, które produkcję kierowały do sieci handlowych, których sklepy wciąż są zamknięte. Producenci realizujący produkcję pod zamówienia klientów ostatecznych kończą właśnie wykonywanie zleceń przyjętych jeszcze w marcu i w związku z brakiem nowych zamówień spodziewają się najgorszej sytuacji w maju. Natomiast producenci mebli dla rynku biurowego oczekują pogorszenia sytuacji za 4-6 miesięcy.
Relatywnie lepsze wyniki w zakresie ogólnej kondycji firm mogą wynikać z większego niż w poprzedniej edycji badania udziału firm średnich.
„Działamy w strefie B2B, który ma znacznie większą inercję – większych problemów spodziewamy się w drugiej połowie roku, gdy inwestycje i kontrakty zawierane w 2019 będą się stopniowo kończyć.”
„Wszyscy jednak obawiają się tego samego, czyli pogorszenia ogólnego popytu w związku z wyższym bezrobociem.”
„Nie można dzisiaj dokonywać żadnych prognoz, gdyż klienci nie mają pojęcia jak władze w poszczególnych krajach uregulują sprawy uwolnienia biznesu.”
W ostatnim badaniu najwięcej firm (40% badanych) wskazało, że wykorzystują swoje moce produkcyjne w zakresie 40-50 procent. Oznacza to poprawę w porównaniu z sytuacją sprzed świąt kiedy po 20% badanych wskazywało przestój oraz pracę w zakresie 20-40% mocy produkcyjnych.
„Partnerzy zagraniczni online w większości cały czas pracują i składają zamówienia, a partnerzy offline czekają na możliwość otwierania sklepów.”
„Spodziewamy się wznowienia handlu w z końcem kwietnia/początkiem maja u 30% klientów naszej firmy.”
Na rynku cały czas jest obserwowane ograniczanie napływu zamówień (72% wskazań), ale też pojawiły się pierwsze sygnały (12% wskazań) na temat wzrostu zamówień.
„Partnerzy zagraniczni zamawiający z realizacją na maj redukują zamówienia w stosunku do kwietnia o około 30%, partnerzy w Polsce podają sprzeczne informacje, jedni realizują zamówienia, inni nie posiadają zamówień, inaczej sprawa wygląda w przypadku fabryk (w większości nie pracują) inaczej w przypadku małych zakładów stolarskich – spadek zamówień o około 30% i brak zmian na najbliższą przyszłość.”
W związku ze zróżnicowaniem sytuacji w firmach poziom przychodów względem analogicznego okresu roku poprzedniego też jest różny, ale we wszystkich przypadkach oczekiwany jest spadek obrotów. Mediana wskazań przypada na 55 percentyl. Oczekuje się, że w maju może nastąpić delikatna poprawa dla producentów dostarczających meble do sieci handlowych o ile zostaną otwarte sklepy meblowe. Producenci realizujące zlecenia na meble „pod zamówienie” spodziewają się w tym czasie najgorszego momentu z uwagi na brak zamówień z miesiąca kwietnia. Natomiast dla działających na rynku kontraktowym mocne ograniczenie zamówień jest spodziewane za 4-6 miesięcy, kiedy zakończy się realizacja umów podpisanych przed wybuchem pandemii.
Reakcje na kryzys wywołany pandemią w zakresie polityki zatrudnienia należy obecnie ocenić jako wstrzemięźliwe. Większość firm stara się jeszcze nie podejmować drastycznych cięć licząc na względnie szybkie odbicie. Jednak u 1/3 firm narasta fala zwolnień, kolejna 1/3 zwalnia nie więcej iż 5% załogi, a następna 1/3 stara się utrzymać pełną załogę. Nie mniej w skali całej branży meblarskiej szacuje się, że poziom zatrudnienia w maju względem marca będzie niższy o około 10 000 etatów. Na koniec lutego zatrudnienie w branży meblarskiej w przeliczeniu na etaty wynosiło 167 tyś. osób, a około 35 tyś. stanowili samozatrudnieni, współwłaściciele i pracujący członkowie rodzin.
“Mamy nadzieje, że obecny poziom produkcji pozwoli nam na utrzymanie firmy w takiej postaci, że nie będziemy musieli zmniejszać zatrudnienia oraz że wystarczy środków finansowych na spłatę rat kredytów i opłaty podatkowe. Jeśli sytuacja się nie pogorszy myślę, że przetrwamy ten ciężki czas.”
„Z uwagi na to, że współpracujemy tylko z centralą firmy w Belgii, mogę opisać ich stosunek do pandemii i szans na powrót do lepszej sytuacji. Z ich punktu widzenia w drugiej połowie roku nastąpi odbicie i jego charakterystyka można opisać literą „V”.”
W ostatnim badaniu pytano również o wartość usług zlecanych na zewnątrz (podwykonawstwo i usługi obce) i tu odnotowano wyraźny spadek zamówień. Mediana wypada na 44 percentyl, co oznacza, że zlecenia zewnętrzne zostały ograniczone o około 66%.
Zdecydowanie lepsze wyniki zaobserwowano dla pytania o portfel zamówień, co przełożyło się na relatywnie lepsze oceny sytuacji w firmach. Nie można jednak uznać, że dysponowanie portfelem zamówień na 1-2 tygodnie to bezpieczna sytuacja.
„W maju ruszamy z produkcji, na początku na jedną zmianę … . Nie możemy produkować „w ciemno” na magazyn. Tylko twarde zlecenia będą uruchamiane. Wg informacji od naszych partnerów maj-czerwiec to około 30% tradycyjnego zapotrzebowania. Październik – grudzień w fazie wzrostu to od 40 do maksymalnie 75-80 %. Są to bardzo optymistyczne prognozy.”
Zapytano również w jakim stopniu działania podejmowane przez Rząd w zakresie przeciwdziałania kryzysowi odpowiadają potrzebom firm. Uwzględniając nowelizację przepisów o Tarczy Antykryzysowej oraz sytuację firm należy wskazać, że oceny są lepsze niż dwa tygodnie wcześniej, choć zaledwie 3 procent firm ocenia, że pokrywają one oczekiwania „dobrze”.
Nadal jednak oczekiwane upraszczanie procedur, zwiększenie elastyczności oraz objęcie zwolnieniami z danin publicznych w większym stopniu firm średnich i dużych.
„Oczekujemy większej elastyczność (np. przestój 2 tygodnie w miesiącu).Uwolnienia środków z kont Vat.”
„Płatność ZUS – zredukowana na trwałe do 50 % na 3 miesiące, a dalej w zależności od rozwoju sytuacji; rządowe poręczenie kredytów kupieckich – operatorzy niezależni, poza rządowym KUKE, wycofali się! Gwarancje rządowe na kredyt obrotowy.”
„Pokrycie ZUS w 100%.”
„Szybsze otwieranie sklepów meblowych (niezależnie od powierzchni), oczywiście przy zachowaniu odpowiednich rygorów higieny.”
„Uproszczenie! Chciałbym zajmować się prowadzeniem firmy, a nie studiowaniem setek stron dokumentów.”
„Szybkość i elastyczność, możliwość korekt wniosków, a nie ich odrzucania!”
„Wprowadzenie rozwiązania „Kurzarbeitgeld“ byłaby rozwiązaniem łagodzącym skutki kryzysu dla pracowników i umożliwiła częściowe zachowanie pracowników/knowhow dla pracodawcy.”
„Wspieranie popytu na meble i usługi stolarskie wśród konsumentów.”
„Zmiana warunków korzystania z niektórych rodzajów dofinansowania, poza oceną spadku obrotów w minionym okresie należałoby zastosować również zasadę: przewidywany spadek obrotów, np. na nadchodzący miesiąc. Oczywiście w przypadku pobrania dofinansowania i nie wystąpienia ww. spadku powstałaby konieczność jego zwrotu.”
„Całkowite zaniechanie pobierania składki ZUS na okres pandemii, zwolnienie z podatku od nieruchomości, również dla firm dużych.”
„Doprecyzowanie kalendarza „rozmrażania” gospodarki.”
„Szybsze działania zabezpieczające kredyty kupieckie, faktoring, itp., które pozwalają na utrzymanie relacji handlowych (deklarowane już przez prezesa KUKE)!”
„Możliwość aktualizacji i bardziej elastycznego podejścia do projektów realizowanych przy wsparciu środków unijnych/regionalnych, a które z powodu zaistniałej sytuacji nie są w stanie rozpocząć na czas działalności, a tym samym spełnić deklarowanych wskaźników.”
„Uruchomienie przez Państwo dodatkowych środków finansowych na zamówienia publiczne (w tym te, które odnoszą się do szeroko rozumianej branży meblarskiej).”
„Wstrzymanie/anulowanie składek na ZUS dla wszystkich przedsiębiorstw dotkniętych spadkiem produkcji, częściowe (np. 50%) dofinansowanie kosztów utrzymania miejsc pracy np. na poziomie 80% liczby etatów sprzed kryzysu przez kolejne 6 miesięcy.”
„Wycofać „zakaz ubiegania się o wsparcie w różnych instytucjach” – Nie można „karać” za składanie wniosków do PUP i WUP przy braku gwarancji, że się środki otrzyma. Oczywiście podwójne wykorzystanie powinno być karane.”
“Środki pomocowe nie powinny być kwalifikowane jako kredyty restrukturyzacyjne przy ocenie bankowej ponieważ bardzo mocno pogarsza to warunki kredytowe.”
Główną przyczyną kryzysu jest niezmiennie zatrzymanie popytu związane z zakazem handlu i obostrzeniami w przemieszczaniu się wprowadzonymi w połowie marca w wyniku rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2 i epidemii COVID-19.
Źródło: B+R Studio, OIGPM
Aktualności
Nowe regulacje dotyczące drewna energetycznego spotkały się z zadowoleniem branży
Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna z zadowoleniem przyjmuje projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wprowadza nowe regulacje dotyczące jakościowo-wymiarowych cech drewna energetycznego. Rozporządzenie, które zgodne z duchem unijnej dyrektywy RED III promuje kaskadowe wykorzystanie drewna, może znacząco ograniczyć wykorzystanie drewna do celów energetycznych, co zmniejszy problemy z jego dostępnością dla producentów wyrobów z drewna. Przedstawiciele Koalicji podkreślają jednak, że wymaga ono jeszcze pracy i wyjaśnienia kwestii, które ewentualnie mogą budzić spory.
Opr. W.M.
Koalicja uważa, że przeznaczenie na cele energetyczne jakiegokolwiek rodzaju włókna drzewnego, które mogłoby służyć jako surowiec do dalszego przetwarzania w przemyśle, stanowi wielką stratę dla przedsiębiorstw produkcyjnych i polskiej gospodarki. Drewno stanowi cenny zasób, który należy odpowiednio wykorzystywać, aby wspierać rozwój przemysłu drzewnego, a także realizować cele zrównoważonego rozwoju. Dlatego organizacje branżowe i producenci zrzeszeni w Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna doceniają inicjatywę Ministerstwa Klimatu i Środowiska i uważają, że to dobry krok w kierunku zmniejszenia deficytu surowca drzewnego, niezbędnego dla rozwoju polskiego przemysłu. Jednocześnie mają nadzieję, że zostaną uwzględnione uwagi, co do niektórych zapisów w celu wyeliminowania nieścisłości i ewentualnych problemów z interpretacją rozporządzenia.
Koalicja podkreśla, że ograniczenie przeznaczenia drewna na cele energetyczne nie powinno w żadnym stopniu zmniejszyć pozysku drewna w najbliższych latach.
– Drewno jest materiałem w pełni odnawialnym i ekologicznym. Nie możemy pozwolić, aby zabrakło go, jeżeli chcemy rozwijać zieloną gospodarkę, zgodnie z założeniami Unii Europejskiej” – przypomina Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.
Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna ma nadzieję, że będzie to początek partnerskiej i merytorycznej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w kwestii długofalowej polityki zarządzania surowcem drzewnym w Polsce.
—
Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna to porozumienie, którego celem jest ochrona i wspieranie rozwoju polskiego przemysłu drzewnego oraz promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Koalicję tworzą organizacje i podmioty, które reprezentują przemysł meblarski, tartaczny, płytowy i papierniczy.
Aktualności
Profesjonalne narzędzia do obróbki drewna teraz w zasięgu ręki!
Nowy sklep internetowy FABA
Z przyjemnością informujemy, że firma FABA – lider na rynku narzędzi do obróbki drewna – uruchomiła nowoczesny sklep internetowy! To atrakcyjna oferta zarówno dla profesjonalistów, jak i pasjonatów obróbki drewna, którzy cenią sobie wysoką jakość narzędzi i łatwy dostęp do szerokiej gamy produktów. Nowa platforma zakupowa, dostępna pod adresem sklep.faba.pl, oferuje szeroki asortyment narzędzi FABA, zapewniając wygodę zakupów online i dostęp do najnowszych technologii w zakresie obróbki drewna.
Artykuł sponsorowany
Szeroka oferta produktów
Nowy sklep internetowy FABA został zaprojektowany z myślą o wszystkich, którzy potrzebują niezawodnych narzędzi do precyzyjnej i efektywnej pracy z drewnem, materiałami drewnopochodnymi oraz i aluminium. W ofercie sklepu znajdziesz bogaty asortyment narzędzi, takich jak:
Piły tarczowe – idealne do cięcia różnego rodzaju drewna i materiałów drewnopochodnych zapewniające precyzję i długotrwałą żywotność,
Frezy nasadzane – proste oraz profilowe – doskonałe do obróbki krawędzi, rowków i połączeń,
Frezy do złącz – specjalistyczne narzędzia do tworzenia trwałych połączeń w drewnie,
Głowice nasadzane – wszechstronne narzędzia o różnorodnych zastosowaniach,
Trzpieniowe CNC – narzędzia do obróbki drewna na maszynach CNC, zapewniające wysoką precyzję,
Wiertła CNC – wiertła do profesjonalnego wiercenia w drewnie, zapewniające doskonałe rezultaty,
Narzędzia DIA – narzędzia diamentowe dla najbardziej wymagających zadań,
Akcesoria – szeroka gama uzupełniających produktów, które poprawią komfort i wydajność pracy.
Dzięki tej różnorodności, która jest stale uzupełniana, każdy, kto pracuje w „drewnie”, znajdzie narzędzia dostosowane do swoich potrzeb, zarówno w zakresie precyzyjnych prac stolarskich, jak i bardziej zaawansowanych operacji przemysłowych.
Intuicyjne menu i szybkość zakupów
Jednym z głównych atutów nowego sklepu internetowego FABA jest jego wyjątkowo przejrzyste i intuicyjne menu, które sprawia, że zakupy są nie tylko szybkie, ale także przyjemne. Każdy użytkownik, bez względu na poziom doświadczenia z narzędziami czy zakupami online, z łatwością znajdzie odpowiedni produkt dzięki klarownej strukturze kategorii. Menu zostało zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie, co oznacza, że wystarczy kilka kliknięć, aby dotrzeć do interesującego produktu lub przejrzeć pełną ofertę narzędzi. Profesjonalizm i jakość w każdym detalu to główna dewiza , która jest realizowana podczas tworzenia projektu sklepu.
Dzięki obszernemu asortymentowi oraz łatwej obsłudze sklepu, zakupy stają się przyjemnością. Wszystkie produkty są dostępne w jednym miejscu, a wygodne filtrowanie i szczegółowe opisy pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do każdego zadania.
Pełna oferta i zamówienia indywidualne
Warto zaznaczyć, że asortyment dostępny na stronie sklep.faba.pl to jedynie część bogatej oferty narzędzi FABA. Nasza firma specjalizuje się również w produkcji narzędzi na zamówienie, dopasowanych do specyficznych potrzeb i wymagań klientów. Jeżeli poszukujesz niestandardowych rozwiązań lub narzędzi do bardziej wyspecjalizowanych zastosowań, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi. Wystarczy wysłać wiadomość na adres sklep@faba.pl, a nasz zespół ekspertów pomoże w dobraniu odpowiedniego narzędzia i opracowaniu indywidualnej oferty.
Zapraszamy do zakupu narzędzi FABA!
Odwiedź nasz nowy sklep internetowy na sklep.faba.pl i odkryj pełen wachlarz profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna. Niezależnie od tego, czy jesteś stolarzem, pracownikiem dużego zakładu, czy majsterkowiczem – znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz do precyzyjnej i efektywnej pracy.
Skorzystaj z nowoczesnej platformy zakupowej i przekonaj się, jak łatwo i szybko możesz zamówić najwyższej jakości narzędzia, które sprostają Twoim potrzebom w osiągnięciu sukcesu.
W dniu 8 października 2024 roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbędzie się konferencja pod hasłem „Drewno materiałem przyszłości”. To ważne wydarzenie ma na celu omówienie roli drewna w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz innowacji w przemyśle leśnym i drzewnym.
Opr. J.O.
Konferencja rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa do późnego popołudnia. W pierwszym bloku tematycznym uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać m.in. ks. Prałata Wiktora Ojrzyńskiego, który przedstawi znaczenie drewna w Polsce na podstawie przedwojennego piśmiennictwa leśnego. Dr hab. Emilia Wysocka-Fijorek poruszy temat drewna jako kluczowej usługi ekosystemów leśnych, a eksperci z SGGW omówią budownictwo drewniane w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.
W drugim bloku zaplanowane są prezentacje dotyczące promocji drewna w różnych krajach europejskich, w tym Niemiec, Szwecji i Finlandii. Po przerwie obiadowej odbędą się debaty dotyczące potrzeby promocji drewna w Polsce oraz korzyści płynących z takiej promocji dla wszystkich interesariuszy branży.
Konferencja ma na celu nie tylko wymianę wiedzy, ale również promowanie ekologicznych rozwiązań w przemyśle drzewnym. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami oraz metodami wykorzystywania drewna w gospodarce obiegu zamkniętego.
Organizatorem wydarzenia jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, wspólnie z warszawskimi oddziałami Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
Patronat nad wydarzeniem objęli przedstawiciele instytucji związanych z leśnictwem oraz przemysłem drzewnym, co podkreśla znaczenie tematyki poruszanej podczas konferencji.
Konferencja „Drewno materiałem przyszłości” stanowi doskonałą okazję do dyskusji na temat wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie drewna w kontekście ekologii i nowoczesnych technologii.
Rejestracja online:
Patronat honorowy
Organizatorzy
Partnerzy
Patronat medialny
Aktualności
Targi DREMA wyróżnione przez Federację EUMABOIS
Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS w piątek 27 września w Helsinkachzatwierdziło listę najważniejszych światowych wystaw obrabiarek do drewna, które zyskały rekomendację na rok 2025. Wśród 7 wyróżnionych imprez światowych znalazły się targi DREMA.
Targi DREMA przez latawypracowały sobie wysoką lokatę w rankingu największych i najważniejszych wystaw światowych maszyn, narzędzi i komponentów dla przemysłu drzewnego i meblarskiego. – Rekomendacja federacji EUMABOIS, którą otrzymują tylko wybrane wystawy, zaświadcza o jakości, prestiżu imprezy i jej znaczeniu na arenie międzynarodowej – podkreśla Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.
W Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS w Helsinkach Polskę reprezentują: Andrzej Półrolniczak – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA oraz Tomasz Nieciąg, Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia DROMA, prezes firmy ITA TOOLS.
Europejska Federacja Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS to międzynarodowe stowarzyszenie, któreod ponad 60 lat aktywnie promuje europejski przemysł obróbki drewna na arenie międzynarodowej i działa w ochronie jego interesów.
-
Aktualności2 tygodnie temu
Pracownicy walczą z następstwami powodzi i wznawiają produkcję
-
Aktualności6 dni temu
DREMA 2024 silnym impulsem do rozwoju przemysłu drzewno-meblarskiego
-
Aktualności5 dni temu
Stawiają kamień węgielny pod promocję drewna w Polsce
-
Aktualności5 dni temu
Targi DREMA wyróżnione przez Federację EUMABOIS
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
Inwestycje w suszarnie tunelowe i recykling surowców odpadowych to przyszłość ewolucji w branży drzewnej
-
Aktualności4 dni temu
Profesjonalne narzędzia do obróbki drewna teraz w zasięgu ręki!
-
Aktualności3 dni temu
Nowe regulacje dotyczące drewna energetycznego spotkały się z zadowoleniem branży
Komentarze