Connect with us

Przegląd Meblarski

System podwójnych drzwi kieszeniowych

Rozwiązania SALICE

Dodane:

/

Salice
Exedra2 Smart. Fot. Salice


Jedną z propozycji marki SALICE jest Exedra2 – innowacyjna i wyjątkowo wydajna ewolucja systemu drzwi chowanych Exedra, który dzięki pomysłowo zaprojektowanemu mechanizmowi umożliwia jednoczesne otwieranie dwóch połączonych drzwi. Exedra2 świetnie sprawdzi się do podziału przestrzeni, ukrycia domowego biura, spiżarni czy też aneksu kuchennego.

 

Salice

Exedra2 Star. Fot. Salice

 
System dostępny jest w dwóch wersjach: Exedra2 Star, w której mechanizm jest zakryty panelem osłonowym i jest przymocowany z przodu systemu oraz Exedra2 Smart, gdzie nie widać systemy, a jedynie krawędzie drzwi po ich złożeniu. Exedra2 Smart może współpracować z szafką o mniejszej głębokości.

 
W tym systemie nie znajdziemy nośnych profili przednich ani na górze, ani na dole szafy, co eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych podpór środkowych. Co więcej, brak dolnej prowadnicy oznacza, że rozwiązanie ​​można dostosować do systemów umieszczonych na szafce lub komodzie.

 
Exedra2 wyróżnia się praktycznością użytkowania. Otwieranie i zamykanie drzwi jedną ręką odbywa się bez wysiłku, dzięki uchwytowi mocowanemu na krawędziach drzwi. Ta płynność ruchu oznacza, że ​​drzwi można zamykać szybko i łatwo, dzięki czemu Exedra2 jest funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach, od kuchni i salonów po garderoby, rozwiązania do domowego biura, pralnie i do przechowywania.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd Meblarski

Ponad: 30 lat w regionie, 60 w kraju, 80 na świecie i prawie 100 000 specjalistów w Polsce

Symboliczny mural IKEA

Dodane:

/

IKEA
Pamiątkowy mural przedstawia najważniejsze fakty związane z obecnością marki IKEA w Polsce. Fot. IKEA

Tuż przy granicy z województwami wielkopolskim i lubuskim, w Zbąszyniu, odsłonięto mural, który obrazuje historię IKEA w regionie, Polsce i poza nią. Zakłady z sąsiadujących miejscowości to największy obszar produkcyjny koncernu na świecie.

To tutaj powstają znane produkty, m.in. regały KALLAX, biurka MICKE czy stoliki LACK. W spotkaniu inauguracyjnym ten wielki, ścienny obraz udział wzięli przedstawiciele władz miasta, partnerzy biznesowi oraz pracownicy IKEA Industry.

– Są z nami osoby, które od ponad 30 lat współtworzą historię IKEA w regionie – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, prezeska IKEA Industry Poland.

Produkcja w Polsce pełną parą

Dzieło przedstawia najważniejsze fakty związane z obecnością marki w Polsce. Wśród nich informację o prawie 100 000 miejsc pracy, które szwedzka firma tworzy u nas razem z lokalnymi firmami. Pierwszy mebel IKEA w Polsce powstał 63 lata temu w Radomsku (woj. łódzkie). Obecnie co piąty produkowany jest w naszym kraju.

– Ingvar Kamprad, założyciel koncernu, mówił, że Polska jest dla IKEA drugim domem. Co piąty mebel sprzedawany w naszych sklepach na świecie jest produkowany tutaj. Ważną rolę odgrywają obiekty usytuowane w województwie lubuskim. Nasza fabryka mebli jest największą zarówno w Europie, jak i na świecie za sprawą wsparcia m.in. lokalnych firm i współpracowników – zapewnia prezeska.

Ponad 30 lat w Lubuskiem i Wielkopolsce

Spotkanie było również okazją do wspomnień. Historia lokalnej społeczności i IKEA rozpoczęła się 1992 w roku. Marek Orzechowski, wiceburmistrz Zbąszynia, podkreślił, że „IKEA rozpoczęła działalność w trudnym gospodarczo okresie i cały czas ma bardzo dużo znaczy dla lokalnej społeczności i regionalnej gospodarki”.

– Obecność koncernu nie tylko w naszej gminie, powiecie, ale i całym województwie jest dla nas niezwykle istotna. Warto zaznaczyć, że tu do pracy dojeżdżają mieszkańcy także z odleglejszych gmin. Bardzo cieszymy się, że IKEA, realizując swój biznes od ponad 30 lat, tworzy wokół niego ekosystem pozwalający na tworzenie miejsc pracy oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców i szeroką pomoc dla lokalnych podmiotów, np. szkół czy organizacji pozarządowych. Mamy nadzieję, że współpraca będzie harmonijnie się rozwijać się przez kolejne dziesięciolecia. Jej efekty w piękny sposób przedstawiono na muralu – podsumowuje wiceburmistrz.

Ważna świadomość ekologiczna

Uczestnicy wydarzenia podkreślali nie tylko biznesowe zaangażowanie IKEA, ale także budowanie przez firmę świadomości ekologicznej, odpowiedzialności społecznej oraz działalności charytatywnej. W inauguracji udział wzięli nie tylko przedsiębiorcy, ale również przedstawiciele podmiotów edukacyjnych i społecznych, które od lat korzystają ze wsparcia koncernu.

Ten mural zrobił na wszystkich spore wrażenie. Wielkoformatowy, ścienny obraz, który upiększył przestrzeń, dodał też koloru i sprawił, że nawet zwyczajna ściana może wyglądać jak dzieło sztuki.

Małgorzata Dobies-Turulska

Małgorzata Dobies-Turulska, prezeska IKEA Industry Poland podkreśla, że Polska jest dla IKEA drugim domem.


Fot. IKEA



Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Z optymizmem patrzą w przyszłość

Relacje z targów

Dodane:

/

FURNITECH
Mateusz Chmura, prezes zarządu firmy Centrum Drewna i Oklein pozytywnie recenzuje targi FURNITECH. Fot. KD Media

W dniach 14-16 maja 2024 roku w Nadarzynie odbyły się Targi Komponentów do Produkcji Mebli, które zgromadziły licznych wystawców i odwiedzających z branży meblarskiej. Na wydarzeniu obecny był Mateusz Chmura, prezes zarządu firmy Centrum Drewna i Oklein, który podzielił się swoimi wrażeniami oraz opowiedział o działalności swojej firmy.

Mateusz Chmura przyznaje, że choć początkowo miał pewne obawy co do sensu organizacji targów, frekwencja odwiedzających przeszła jego oczekiwania. – Mieliśmy obawy, czy te targi będą miały sens, ale po ilości osób zainteresowanych, którzy dotarli do nas na stoisko, jesteśmy mile zaskoczeni – mówi Mateusz Chmura. Wyraził również nadzieję, że kolejna edycja targów przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników.

Centrum Drewna i Oklein – lider w produkcji płyt fornirowanych

Firma Centrum Drewna i Oklein działa na rynku od 2006 roku. Początkowo zajmowała się dystrybucją i handlem samym fornirem, jednak już po dwóch latach rozpoczęła produkcję płyt fornirowanych. Dziś jest jednym z liderów w tej branży, oferując płyty fornirowane w pełnym formacie i szlifowane.

Na tegorocznych targach firma zaprezentowała swoją nowość – płytę wykonaną w technologii 3D. Mateusz Chmura w rozmowie ze mną wyjaśnia, że firma stawia na różnorodność gatunków forniru, w tym egzotycznych, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.

Bogata oferta i dostosowanie do potrzeb

Centrum Drewna i Oklein oferuje szeroką gamę kolorystyczną i strukturalną swoich produktów. Wszystkie płyty fornirowane dostępne są na różnych nośnikach, takich jak płyty wiórowe, MDF, wilgocioodporne oraz sklejka. – Możemy każdy wykonać w dowolnej konfiguracji na dowolnym nośniku z dowolnym fornirem,” podkreśla prezes Chmura.

Klient premium

Firma koncentruje się głównie na obsłudze klientów premium, w tym producentów mebli, frontów meblowych oraz na realizacji projektów dla hoteli i prywatnych apartamentów. Chmura zaznacza, że firma cieszy się dużym zainteresowaniem wśród stolarzy, architektów i projektantów, którzy doceniają wysoką jakość i różnorodność oferowanych produktów. Mateusz Góra wyraża optymizm co do przyszłości firmy i zapowiedział kontynuację rozwoju oferty oraz usług.

Centrum Drewna i Oklein planuje nadal inwestować w nowoczesne technologie i poszerzać swoją ofertę, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku.

Targi w Nadarzynie okazały się doskonałą okazją do zaprezentowania nowości produktowych oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Firma Centrum Drewna i Okleiny pokazała, że jest dobrze przygotowana do udziału w takich wydarzeniach i z optymizmem patrzy w przyszłość.



Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Felder wprowadza na polski rynek nowe modele okleiniarek

Okleinowanie

Dodane:

/

Wprowadzona na rynek przez firmę Felder nowa seria okleiniarek G303 przekonuje swoją kompaktową konstrukcją, sprawdzoną, wysokiej jakości technologią maszynową gwarantującą doskonałe wyniki obróbki. Do serii tej zaliczają się trzy modele G 363, G 363R i G 383.

Nowe modele okleiniarek zostały wyposażone w solidny posuw z wykorzystaniem gąsienicy łańcuchowej i sterowany agregat wstępnego frezowania już w wersji standardowej, co przekłada się na ich produktywność, elastyczność i łatwość obsługi, przy najlepszym stosunku ceny do wydajności.

Prosty setup i obsługa

W nowych okleiniarkach dostosowanie do różnych grubości płyt i obrzeży w zakresie od 0,4 do 5 mm można wykonać w zaledwie kilku prostych krokach, przy zachowaniu wysokiego poziomu komfortu obsługi. 7-calowy monitor dotykowy służy do uruchamiania agregatów obróbczych, kontrolowania temperatury kleju i wywoływania informacji zwrotnych na temat aktualnego statusu maszyny.
Kompleksowa obróbka krawędzi płyt o grubości do 50 mm zapewnia cenną produktywność bez konieczności rezygnacji z indywidualnych wymogów dotyczących wyposażenia. Nowe modele okleiniarek G 363, G 363R i G 383 można dostosować do konkretnych potrzeb dzięki systemowi modułowemu Felder – począwszy od pokrytego teflonem, wymiennego zbiornika kleju, a skończywszy na zespołach spryskujących środki czyszczące lub antyadhezyjne.

Prowadzenie bez przechylania

Precyzyjny posuw formatek za pomocą gąsienicy łańcuchowej i rolek posuwowych o spiralnej strukturze eliminuje powstawanie zarysowań na powierzchni formatek wykonanych z wysokiej jakości płyt laminowanych. System zatrzaskowy umożliwia prostą i szybką wymianę nakładek z tworzywa sztucznego w gąsienicy w przypadku ich zużycia.

Prowadzący wałek i szyna liniowa zapewniają przesuwanie oklejanych formatek przez maszynę w linii prostej, bez przechylania. Dostosowanie do odpowiedniej grubości płyty w zakresie od 10 do 50 mm odbywa się szybko i precyzyjnie, za pomocą pokrętła ręcznego, a wartości odczytuje się przejrzyście na lupie powiększającej. Centralne przestawianie belki dociskowej z wykorzystaniem w tym celu wrzeciona nastawczego, gwarantuje stabilne prowadzenie elementów oklejanych i maksymalną precyzję.

Poszczególne agregaty maszyny są włączane i wyłączane w łatwy i wygodny sposób przy użyciu 7-calowego monitora dotykowego. Umożliwia on również ustawienia temperatury kleju, temperatura pracy i gotowości do pracy okleiniarki oraz włączanie i wyłączanie agregatów. Poza tym posiada licznik metrów bieżących i wyświetla interwały konserwacji oraz komunikaty o błędach usprawniając w znacznym sposób obsługę maszyny podczas codziennej pracy.

Profesjonalna praca z obrzeżami

Nowe okleiniarki zostały wyposażone w agregat wstępnego frezowania ze sterowanym rozruchem wyrównujący krawędzie oklejanych formatek. Agregat ten zbudowany jest z 2 obracających się przeciwbieżnie głowic frezarskich zaopatrzonych w spiralnie ułożone noże diamentowe, które zapewniają idealnie gładkie, bez wyrw, krawędzie płyt laminowanych, optymalnie przygotowując je do przyklejenia obrzeża.

Okleiniarki z serii G303 pozwalają na stosowanie obrzeży z rolki o grubości od 0,4 do 3 mm oraz podawanych pojedynczo doklejek drewnianych o grubości do 5 mm, które mogą zostać przyklejone do płyt mieszczących się w zakresie od 10 do 50 mm.

Zsynchronizowany, mechaniczny posuw obrzeży gwarantuje optymalne podawanie materiałów, a nożyce udarowe przejmują wstępne obcinanie obrzeży o grubości do 3 mm.

Dozowanie z głową

Pokryty teflonem zbiornik kleju posiada pojemność 1,2 kg wystarczająca na oklejenie ok. 250 metrów bieżących krawędzi płyt o grubości 19 mm. Krótki czas nagrzewania wynoszący zaledwie 12 minut i precyzyjnie regulowany wałek aplikacyjny, zapewniają prawidłowe dozowanie termotopliwego kleju dopasowanego do rodzaju stosowanego obrzeża.

Zespół dociskowy składa się z dużego wałka oraz rolki dociskowej. Te 2 rolki umożliwiają lepsze dociśnięcie obrzeża do formatki. Cały zespół jest wstępnie naprężony mechanicznie i może zostać szybko i precyzyjnie ustawiony z wykorzystaniem próbki stosowanego obrzeża przy pomocy systemu Felder „Quick-Set”, co pozwala uzyskać perfekcyjne połączenie obrzeża z oklejanym elementem.

Perfekcyjny finish

Piłkowy agregat obcinający z precyzyjnymi prowadnicami liniowymi zapewnia doskonałe, końcowe obcinanie obrzeża. Tarcze pił obracają się z prędkością 9000 obrotów na minutę, gwarantując najwyższą jakość cięcia. Silnik jest wyposażony w dwie tarcze pił z zębem trapezowym, co zapobiega zarysowaniu krawędzi bocznej nawet w przypadku delikatnych materiałów. W standardowym wyposażeniu G 363R tarcze pił zaokrąglają narożniki z promieniem do 2 mm. W przypadku cienkich obrzeży lekkie zaokrąglenie daje doskonałe wykończenie naroży oklejonych formatek.
Wielofunkcyjny agregat frezujący nadmiar obrzeża z góry i dołu formatek pozwala znacząco ograniczyć długość maszyny. Przełączanie między frezowaniem na równo z formatką, a z fazą czy frezowaniem zaokrąglającym jest szybkie i łatwe. Standardowo frezy zaopatrzone są w noże o promieniu 2 mm.
W modelu G 383 agregat zaokrąglania naroży, bez czasochłonnej obróbki, przejmuje „wykańczanie” naroży formatek (w tym płyt typu softforming i postforming) oklejonych obrzeżami o grubości od 0,4 do 3 mm i maksymalnej wysokości 50 mm, przy prędkości posuwu 7 m/min. Solidna konstrukcja oraz prowadnice liniowe i frezy HW zapewniają długotrwałą precyzję. Agregat zaokrąglający naroża sterowany jest z wykorzystaniem monitora dotykowego.
Na końcu procesu oklejania kolejne agregaty zapewniają optymalne wykończenie. Agregat cykliny profilowej usuwa niewielkie wgłębienia powstałe na obrzeżu podczas frezowania i sprawia, że zaokrąglenie obrzeża jest idealnie gładkie. Opcjonalna cyklina płaska usuwa wszelkie pozostałości kleju z obrabianego elementu, zanim obrzeże zostanie wypolerowane przez agregat polerki.

„Nowe okleiniarki zostały wyposażone w agregat wstępnego frezowania, który zapewnia idealnie gładkie, bez wyrw, krawędzie płyt laminowanych, optymalnie przygotowując je do przyklejenia obrzeża.”

Reklama



Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Szeroki wachlarz folii z Schattdecor

Uszlachetnianie powierzchni

Dodane:

/

Schattdecor cały czas pracuje nad rozwojem nowych technologii i produktów, oferując dzięki temu klientom rosnące portfolio wyrobów. Te działania widoczne są w rozwoju produktów począwszy od folii klasycznych, przez Smartfoil 3D i Smartfoil EVO, aż po najnowsze rozwiązania, takie jak Smartfoil Nature czy termoplastyczne Smartflex.

Folie Schattdecor cechuje bardzo wysoka jakość, która jest wynikiem zaawansowanej technologii, przy pomocy której są one wytwarzane. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej kombinacji podłoża, systemów lakierniczych i lakierów oraz parametrów procesu otrzymuje się produkt dopasowany dokładnie do potrzeb klienta pod kątem zarówno typu nośnika i jego grubości, jak i odporności chemicznej, mechanicznej oraz stopnia połysku. Uzyskiwane są również dodatkowe efekty – wizualne i dotykowe.

Schattdecor od zawsze jest w czołówce światowych producentów powierzchni dekoracyjnych w aspekcie rozwoju nowych typów powierzchni, efektów wizualnych i haptycznych oraz świadomym kreowaniu ich właściwości pod konkretne zastosowania lub potrzeby klientów.

Efekt synchroniczny

Rozwój w tym aspekcie na przestrzeni ostatnich lat postępował dynamicznie. Jednym z pierwszych efektów wizualnych uzyskiwanych na powierzchniach folii był synchroniczny efekt Realpore, gdzie dzięki odpowiedniej modyfikacji procesów druku i lakierowania uzyskano pierwszy wizualny efekt powierzchni lakierowanej synchroniczny do zadruku.

Rosnące oczekiwania ze strony klientów wobec efektów nie tylko wizualnych, ale i dotykowych spowodowały bardzo szybki rozwój nowego typu powierzchni, czyli produktów z grupy Smartfoil 3D. W tej powierzchni zastosowano specjalny dodatek do farb, w formie ekspanseli, czyli mikrokuleczek, które w kontakcie z wysoką temperaturą zwiększają swoją objętość. Pozwoliło to na uzyskanie nie tylko efektu wizualnego, ale także wyraźnie wyczuwalnej dotykiem struktury na powierzchni, która to może być synchroniczna do wzoru lub przybierać dowolny kształt. Efekt ten doskonale nadaje się do drewnopodobnych powierzchni rustykalnych. Sprawdzi się także na wzorach kamiennych czy imitujących inne materiały.

Utwardzanie strumieniem elektronów

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania rynku na materiały niezawierające formaldehydu, od 2015 roku rozwijane są pierwsze powierzchnie wykonane w oparciu o technologię lakierów utwardzanych strumieniem elektronów (EB – ang. Elektrobeam; ESH – niem. Elektronenstrahlhartung). Ten technologiczny skok naprzód zredefiniował możliwości w obszarze kreowania powierzchni.

Stosowane tu lakiery są pozbawione formaldehydu oraz nie zawierają rozpuszczalników. Ich utwardzenie nie wymaga wysokich temperatur, co otwiera możliwości lakierowania także folii termoplastycznych.

W efekcie rozwoju tej technologii dochodzi do znaczącej ewolucji, choć zasadniczo na rynku jest to rewolucja. Powstaje więc folia Smartfoil EVO. Produkt foliowy, który łączy w sobie szereg zalet – począwszy od najwyższej klasy materiałów, poprzez ogromne doświadczenie w zakresie druku, aż do wysoko zaawansowanej technologii lakierowania.

Efekt naturalnego forniru

Folie typu EVO charakteryzują się efektem wizualnym naturalnego forniru, dzięki zastosowaniu synchronicznej struktury reprezentującej usłojenie drewna. Ściśle zdefiniowany poziom połysku dodatkowo podkreśla walory estetyczne, niekiedy do złudzenia naśladując lite, lakierowane drewno naturalne.

Wysoka odporność mechaniczna i chemiczna powierzchni pozwala na zastosowanie tych folii nawet na wymagających płaszczyznach, np. mebli czy drzwi. Brak formaldehydu w składzie lakierów powoduje, że jest to produkt chętnie wybierany przez świadomych producentów mebli.

Rozwój powierzchni nie zatrzymuje się jednak ani na chwilę. Apetyt rynku na wyroby coraz lepsze i piękniejsze stale się zwiększa. Dlatego też również w obszarze folii typu EB/ESH „po chwili” dochodzi do przełomu. Rozwijana jest technologia eksymerowa – specjalnych lamp UV, których zadaniem jest matowienie folii. Emitowane przez te lampy promieniowanie ultrafioletowe o ściśle określonej długości fali światła dokonuje zmian topografii powierzchni lakieru, której efektem jest powierzchnia głęboko matowa. Pozwala to tworzyć folie odpowiadające rynkowym trendom – aksamitne, matowe powierzchnie z dodatkowymi efektami: softtouch – efektem miękkiego, atłasowego dotyku, oraz antifingerprint – zmniejszoną podatnością na pozostawianie odcisków palców.

Powstają więc dwie grupy powierzchni: Smartfoil MAT+ oraz Smartfoil Nature.

Smartfoil MAT+ i Smartfoil Nature

Gładkie powierzchnie MAT+ o połysku na poziomie ~5 proc. (60°) sprawdzają się zarówno na dekorach drewnopodobnych, kamiennych lub fantazyjnych, jak i foliach jednobarwnych typu UNI. Nie posiadają one efektu usłojenia drewna na ich powierzchni, jak ma to miejsce w przypadku Nature.

Powierzchnie te łączą w sobie praktycznie wszystkie najlepsze możliwości, jakie daje technologia EB/ESH. Powstały produkt foliowy może mieć synchroniczny efekt optyczny.

Dzięki niskiemu połyskowi (2 – 7 proc. – w geometrii 60°) oraz jego zróżnicowaniu w poszczególnych warstwach lakieru wygląda on jak naturalne, olejowane drewno lub fornir.

Okazało się to być dużym atutem dla odbiorców z naszej branży.
Najlepszym przykładem na to, jak doskonale folie Nature naśladują wygląd prawdziwego drewna, jest decyzja szwedzkiego koncernu IKEA o zastosowaniu tychże wyrobów w legendarnych regałach Billy, gdzie z powodzeniem zastępują one stosowane wcześniej naturalne forniry.

Projekt ten jest wynikiem świadomego ekologicznie działania mającego na celu z jednej strony chronić zasoby naturalne, czyli drewno wykorzystywane do produkcji oklein, z drugiej zaś pozwolić na utrzymanie stałej, niezmiennej jakości i koloru wytwarzanych mebli.

Dzięki zwiększonej powtarzalności produkcji i możliwości lepszej optymalizacji procesów zredukowana została też powstająca w nich ilość odpadów. Dodatkowo folia pozwoliła na zmianę technologii wykonania elementów, w efekcie której zmniejszono ilość stosowanych na krawędziach obrzeży z tworzyw sztucznych, gdyż zastąpiła je właśnie folia finish.

Oba typy folii mają doskonałą odporność mechaniczną i chemiczną oraz prezentują wspomniane już efekty softtouch oraz antifingerprint.

Na uwagę zasługuje także wszechstronność technologii produkcji tych folii. Dzięki stosowanej technice wklęsłodruku kreowany może być niemal dowolny efekt na powierzchni. Powstawanie nowych dekorów poprzez różne kombinacje efektów jest zatem niemal nieograniczone.

Rodzina folii Smartflex

Wdrożenie technologii ESH, a w szczególności fakt usieciowywania lakierów w niskich temperaturach, umożliwiło powstanie całej rodziny folii na nośniku termoplastycznym, czyli Smartflex.

Bazą do produkcji tego specjalistycznego produktu jest folia polipropylenowa (CPP – Cast Polypropylene) wytwarzana w procesie ekstruzji. Polipropylen powstaje w wyniku polimeryzacji propenu i należy do grupy związków chemicznych z rodziny poliolefin. Wraz z polietylenem (PE) należą do najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych.

Jest też tworzywem o stosunkowo wysokiej odporności chemicznej, niskiej gęstości (ok. 0,90 g/cm³) i dobrej odporności na zmiany temperaturowe (punkt mięknienia ok. 130° C, kruchy staje się poniżej 0° C). Folia na bazie polipropylenu nie zawiera również metali ciężkich oraz chloru.

Folie z grupy Smartflex występują zarówno w wersji jednobarwnej tzw. UNI, jak i odwzorowującej drewno czy inne materiały. Do ich produkcji wykorzystuje się te same matryce druku co w przypadku folii na nośnikach papierowych, więc w wielu przypadkach migracja dekoru z papieru na folie termoplastyczne nie stanowi dużego wyzwania. Co więcej, możliwe jest uzyskanie niemal wszystkich typów powierzchni analogicznie jak dla folii papierowych, w obszarze technologii lakierowania ESH.

Odbiorcy tych folii w szczególności docenili ich wysoką elastyczność oraz paroszczelność, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w okleinowaniu profili meblowych lub drzwiowych, a także pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, jak kuchnie czy łazienki.

Folie Smartflex przy zastosowaniu niewielkich modyfikacji parametrów mogą być przerabiane praktycznie na każdej maszynie przystosowanej do folii papierowych. Dzięki zastosowanej na ich spodzie specjalnej warstwie promotora adhezji (primera) można do ich przyklejenia zastosować wiele szeroko rozpowszechnionych systemów klejowych. Primer nie starzeje się w czasie, wobec czego ułatwiona jest logistyka magazynowa, a adhezja jest na takim samym poziomie, niezależnie od czasu jaki upłynął od momentu dostawy. Nie jest również konieczne posiadanie aktywatorów powierzchni (np. Corona) na maszynie oklejającej.

Dla uzyskania najlepszych efektów polecane są kleje typu PUR, z powodzeniem przykleimy je również tradycyjnymi termotopliwymi, jak EVA czy PO oraz dyspersyjnymi czy żywicami mocznikowymi.

Obróbka folii Smartflex

Właściwa technologia klejenia powinna uwzględniać rodzaj i przeznaczenie docelowego elementu oraz być poprzedzona konsultacją z dostawcą kleju czy próbą technologiczną.

Do najczęściej stosowanych technologii z użyciem Smartflex należą prasy wałowe do kaszerowania płyt na płasko (1D), opłaszczowarki do profili 2D oraz, w niektórych przypadkach, do nieskomplikowanych kształtów, także prasy 3D (np. płyciny drzwiowe).

Coraz częściej stosowane są one również do okleinowania innych materiałów niż klasyczne tworzywa drewnopochodne, np. aluminium, stal lub plastik. Folie te nie są jednak przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Smartflex dostępne są w podstawowych grubościach 120µ dla wzorów drewnopodobnych oraz 150µ dla jednobarwnych UNI. Ten zakres grubości folii pozwala na zachowanie optymalnego balansu pomiędzy elastycznością folii a jej wytrzymałością i zdolnością do przykrycia niedoskonałości podłoża, na które jest naklejana.

Szerokość folii jednobarwnych UNI to najczęściej 1280 mm, zaś dekorów drewnopodobnych 1620 mm. W obu przypadkach maksymalny format do zamówienia to 2250 mm. Możliwe jest konfekcjonowanie materiału na dowolną szerokość w ww. zakresie (na życzenie klienta). Standardowo wykorzystywane są gilzy o średnicy wewnętrznej 152 mm, kompatybilne z większością maszyn kaszerujących lub oklejających. Można też zastosować gilzy o średnicy 76 mm.

Role dostarczane są na specjalnych elementach opakowaniowych – tzw. „Endwalls”, które zapewniają bezpieczny jej transport w pozycji wiszącej, bez kontaktu z paletą, co zapobiega powstawaniu odgnieceń na rolkach.

Materiały opakowaniowe mogą być odbierane od klienta i ponownie wykorzystywane.
Warto wspomnieć również o aspektach pozawzorniczych kreowania właściwości powłok celem np. zapewnienia odpowiedniego poziomu napięcia powierzchniowego folii, co ma znaczenie np. w procesach okleinowania profili meblowych czy do aplikacji na powierzchni folii (np. luster). Jest to jednak możliwe tylko dla niektórych typów folii.

W tym roku swoją premierę mają dwie kolekcje: Prime Collection i Smartflex Selection zaprezentowane podczas targów Meble Polska 2024.

Prime Collection i Smartflex Selection

To programy dystrybucji folii, dzięki którym Schattdecor oferuje klientom wybrane folie już od jednej rolki. Pierwszy, Prime Collection, to program magazynowy folii preimpregnowanych, który rozszerzono o sześć nowych folii Smartfoil. Wśród nich są m.in. dekor Dąb Valencia, Dąb Eurasia i Riva.

Inspiracji dotyczących zastosowania tych i pozostałych dekorów warto szukać na stronie: prime.schattdecor.com

Katalog rozbudowano także o nową sekcję – Technical Product, w której prezentowane są dwie folie techniczne dedykowane specjalistycznemu zastosowaniu: Balancing Paper (papier przeciwprężny)) i Recoat (folia do ponownego lakierowania).

Smartflex Selection to nowy program dystrybucji, dzięki któremu wybrane folie PP oferowane są w niewielkiej ilości – już od jednej rolki oraz w bardzo korzystnej cenie. Obecnie w ramach programu dostępne są dwadzieścia dwie folie Smartflex (12 jednobarwnych i 10 drewnopodobnych). Aktualna lista produktów, które objęto specjalnymi warunkami handlowymi, dostępna jest na stronie: smartflex.schattdecor.com

Reklama



Profesjonalny serwis

Schattdecor w ramach serwisu zapewnia również klientom szereg usług dodatkowych. Składają się na nie: profesjonalne doradztwo wzornicze i trendowe, wybarwienia cyfrowe oraz laboratoryjne, a także wsparcie technologiczno-procesowe wykwalifikowanych techników wdrożeniowych, w ramach którego organizowane są szkolenia produktowe, nadzór nad wdrożeniami i próbami technologicznymi oraz pomoc w optymalizacji procesów produkcyjnych związanych z wyrobami foliowymi.

Schattdecor

ul. Sowia 10, PL 62-080 Tarnowo Podgórne
Zakład w Głuchołazach, ul. gen. Andersa 1, PL 48-340 Głuchołazy
www.schattdecor.com
Instagram@schattdecorgroup



Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).