Connect with us

Technika, technologie, nowości

Suszarnictwo w stronę Przemysłu 4.0

EBERL na targach LIGNA

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Targi to doskonała okazja do bezpośrednich rozmów oraz negocjacji. Fot. Alicja Bagnucka

Suszarnie EBERL charakteryzują się niezawodnością oraz doskonałą jakością. Przedsiębiorstwo stawia na Przemysł 4.0 i rozwija swoje technologie w tym kierunku. Jedną z najnowszych koncepcji firmy EBERL jest m.in. zastosowanie pompy ciepła, która poprawi szybkość pracy oraz wpłynie na efektywność cieplną. Rozwiązanie uzyskało Patent Europejski.

 

EBERL produkuje suszarnie próżniowe, kontenerowe, a także piece do wyżarzania oraz urządzenia specjalne. W trakcie tegorocznych targów LIGNA na stoisku przedsiębiorstwa można było porozmawiać o oferowanych koncepcjach suszarniczych. Zwiedzający byli bardzo zainteresowani energooszczędnymi koncepcjami suszenia oraz możliwością zastosowania pompy ciepła we wnętrzu urządzeń.

 

Energooszczędne suszarnie próżniowe

Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji suszarń próżniowych. Jest jednocześnie pionierem i wynalazcą, jeśli chodzi o rozwiązania energooszczędne. Oferuje też szeroki wybór suszami do drewna i innych materiałów.
 
Firma kreuje innowacyjne rozwiązania. Dzięki zastosowaniu nowatorskich, energooszczędnych technologii EBERL wytyczył ścieżki wysokowydajnego, oszczędzającego zasoby suszenia. Oferuje też projektowanie i produkcję urządzeń pod konkretne potrzeby klienta, w rezultacie czego otrzymuje on niezawodną i efektywną oraz przyjazną dla środowiska technikę suszenia Dry.

 

Zastosowanie próżni

Obniżenie ciśnienia zapewnia niższą temperaturę wrzenia wody. Dzięki temu uzyskuje się szybkie i łagodne suszenie poprzez przyspieszone i jednolite usuwanie wilgoci z drewna. Takie rozwiązanie gwarantuje także mniejszy nakład energetyczny (dla cyrkulacji powietrza i parowania wody), co oznacza oszczędne suszenie oraz niższe koszty, a także lepszy wpływ na ochronę środowiska.

 

Oszczędne wentylatory

W suszarniach EBERL zastosowano również oszczędne wentylatory, które są umieszczone na końcu komory. Mają za zadanie rozdzielić równomiernie nawiew. Uzyskuje się dzięki temu napowietrzanie poprzeczne na całej długości komory. Nie są tym samym wymagane osłony przy niewypełnionej w pełni komorze wsadu. Nie występują też różne strefy klimatyczne w komorze. Odbiorca ma pewność równomiernego suszenia bez gniazd wilgoci.

 

Łatwe sterowanie nawet ze smartfona

Suszarnie próżniowe firmy charakteryzują się szybkim i łatwym sterowaniem. Na ekranie wystarczy tylko wpisać gatunek drewna, jego grubość i żądaną wilgotność końcową oraz wcisnąć przycisk START.
Znacznym ułatwieniem pracy jest wizualizacja procesu, co pozwala kontrolować oraz sterować pracą suszarni z dowolnego urządzenia połączonego z internetem. Przyjazny interfejs użytkownika umożliwia łatwe wprowadzanie odpowiednich danych i ustawień, przechowywanie protokołów i wykresów z procesów suszenia oraz ich drukowanie.

 

V-Basic – do małych ilości drewna

Dla klientów, którzy poszukują niewielkiej suszarni próżniowej, przeznaczony jest model V-Basic, który sprawdza się w suszeniu od 1,5 do 20 m3 surowca. Jest to rozwiązanie dla małych zakładów przerabiających drewno. Nadaje się do szybkiego suszenia oraz dosuszania drewna wszystkich gatunków z zachowaniem doskonałej jakości. Są wykonane ze stali szlachetnej i mogą pracować w oparciu o prąd lub gorącą wodę. Model cechuje oszczędna kondensacja poprzez chłodnicę zewnętrzną. Kondensat jest odsysany poprzez śluzę. Dokładne i równomierne napowietrzanie uzyskano przez kanał nawiewowy. Wentylator oszczędza w próżni około 75 proc. energii.

 

V-Comfort – od 12 do 100 m3

Suszarnie do drewna liściastego i budowlanego są przeważnie podłączone do źródeł grzewczych zewnętrznych. Ten model cechuje niewielkie zapotrzebowanie i zużycie energii elektrycznej oraz cieplnej. Zapewnia też równomierne, rewersyjne napowietrzanie. Występująca wysoka zdolność odsysania wilgoci zapewniona jest dzięki odpowiednio dobranemu obiegowi chłodzącemu. Podłączenie wody w tej technologii jest niepotrzebne. Do natryskiwania używany jest kondensat z wilgoci wydobytej wcześniej z drewna. V-Comfort zapewnia szybkie, ekonomiczne i bardzo wydajne suszenie.

 

V-Premium – suszarnia próżniowa z pompą ciepła

Suszarnia V-Premium to energooszczędna suszarnia próżniowa z pompą ciepła, bez podłączenia do kotłowni i wody, która wymaga nieco prądu. Jest to wydajny energetycznie system, który zapewnia sto procent odzysku ciepła podczas całego procesu i stąd brak konieczności podłączenia suszarni do zewnętrznego źródła ciepła. Najwyższa wydajność energetyczna została uzyskana dzięki pompie ciepła, która znajduje się w strumieniu nawiewania wewnątrz komory. Ten model zapewnia szybkie, oszczędne suszenie o wysokiej jakości. Suszarnia wymaga prądu, dlatego mamy do czynienia z dużą elastycznością w zakresie wyboru miejsca posadowienia. Mrozoodporna i zintegrowana zabudowa sterowni sprawia, że może stać na zewnątrz.

 

Rozwiązanie z patentem

Osuszanie poprzez kondensację i nagrzewanie wsadu przez odzysk ciepła oznacza wysoką efektywność energetyczną. System pompy ciepła znajduje się bezpośrednio w strumieniu powietrza we wnętrzu komory, z czego wynika najwyższa energooszczędność suszenia. Na system ten firma uzyskała Patent Europejski.
 

Kurier Drzewny

Odwiedzający stoisko firmy EBERL w trakcie targów LIGNA byli zainteresowani oszczędnościami w zakresie energii oraz koncepcją pompy ciepła. Fot. Alicja Bagnucka

Suszarnie kontenerowe Air Classic
Wśród rozwiązań marki EBERL znajdują się również suszarnie kontenerowe. Jej celem było stworzenie pełnowartościowych, a jednocześnie przystępnych cenowo komór suszarniczych.
 
Kompaktowe kontenery, doskonale zaizolowane, używane lub nowe, nadają się do budowy komory suszarniczej. Ściany wewnętrzne wykonane są ze stali szlachetnej lub aluminium i podobnie jak stabilna podłoga, odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. W zakładzie zostają wyposażone w pełnowartościowe komponenty, takie jak: wentylatory, wymienniki ciepła, zespół do nawilżania, wentylatory powietrza odlotowego i klapy powietrza wlotowego oraz również mierniki klimatu i wilgotności drewna w komorze. Urządzenia cechuje solidna konstrukcja, sterowanie i nowoczesne programy.
Zapewniają one szybkie i równomierne suszenie. Działają oszczędnie i są proste w obsłudze. Załadunek odbywa się bezpośrednio lub przez torowisko. Możliwość załadunku z przodu oszczędza dużo miejsca.
 
Rozmieszczone na boku wentylatory tłoczą powietrze przez wymiennik ciepła (elektryczny lub na gorącą wodę) i rozdzielają je równomiernie na całej długości komory. Klimat suszenia regulowany jest bardzo dokładnie dzięki wymianie powietrza następującej za pomocą wentylatorów powietrza odlotowego i przepustnic powietrza wlotowego. Opcjonalnie można zastosować wymiennik ciepła powietrza dopływającego. Za jego pomocą cieple, wilgotne powietrze wylatujące z komory nagrzewa bardzo efektywnie świeże, chłodne powietrze wchodzące do komory. Kontenery te wyróżniają się dużą szybkością i równomiernością suszenia oraz oszczędnością energetyczną. Standardowo występują jako kontener 6-metrowy (dł. 6,1 m, szer. 2,4 m, wys. 2,6 m) lub kontener 12-metrowy (dł. 12,2 m, szer. 2,4 m, wys. 2,9 m). Na życzenie klienta przedsiębiorstwo może również wyprodukować inne wymiary.
 
Możliwe jest wyposażenie suszarni kontenerowej w pompę ciepła. Sprawia to, że nie jest wymagane zewnętrzne źródło ciepła, a jedynie przyłącze elektryczne. Taka suszarnia będzie bardzo oszczędna i zapewni efektywne suszenie w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. Zapewnia ona bardzo wysoką wydajność kondensacji, a także 50-procentową oszczędność energii.
 
Wśród suszarni kontenerowych znajdują się także modele do suszenia drewna opałowego, również w wersji z pompą ciepła. EBERL proponuje suszarnie, zarówno do drzewna ściśle ułożonego, pozostawionego luzem czy też w skrzyniach.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij aby skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Galeria

Systemy do suszenia drewna o zmniejszonym zużyciu energii

Nowoczesne technologie dla branży drzewnej

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

BIGonDRY Srl to znana włoska firma produkująca wysokowydajne systemy suszenia, piece do obróbki cieplnej ISPM-15, waporyzatory oraz systemy termomodyfikacji drewna, które osiągają temperaturę 230° C.

 
BIGonDRY Srl zawsze był zaangażowany w opracowywanie nowych rozwiązań, mając na celu nie tylko jakość, ale także ekorozwój i oszczędność energii. Przykładem tego jest ich najnowszy system odzysku ciepła REC PLUS, którego sprawność potwierdzona przez własnych klientów wynosi ponad 30%. Wymiennik ciepła powietrze / powietrze o przepływie krzyżowym jest zaprojektowany i zainstalowany w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać gorące i wilgotne powietrze opuszczające suszarnię do przekazywania energii do zimnego i suchego powietrza wlotowego. Efektem rekuperatorów jest system zarządzania i pilotowania procesu suszenia, który pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego do powietrza wewnątrz komory suszenia, optymalizując jej efektywność i obniżając koszty urządzenia.

 

Proces modyfikacji drewna w wysokiej temperaturze

BIGonDRY Srl od lat prowadzi badania we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytutami badawczymi, aby zaoferować swoim klientom niezwykle zaawansowane technologiczne i niezawodne rozwiązania. Najnowszy program badawczy pozwolił na przeprowadzenie w pilotażowym zakładzie BIGonDRY serii badań termomodyfikacji wstępnie utwardzonej tarcicy z 9 wybranych gatunków drewna, w ściśle kontrolowanych i powtarzalnych warunkach procesowych.

 
Wyniki przeprowadzone na drewnie TERMOWANYM w procesie BIGonDRY o nazwie STYL + WOOD® dały wyjątkowe rezultaty w zakresie stabilności wymiarowej, która jest podstawowym parametrem końcowego zastosowania drewna oraz trwałości. Stabilność wymiarowa w rzeczywistości pozwala na obróbkę materiału z gwarancją, że po osiągnięciu ostatecznego zamierzonego zastosowania nie ulega on znacznym zmianom wymiarowym, dzięki czemu można go używać w różnych obszarach i wyjątkowych zastosowaniach końcowych, takich jak przebudowa i renowacja budynków, produkcja parkietu do użytku wewnętrznego, deski tarasowe i okładziny do użytku na zewnątrz, meble o wyjątkowym wzornictwie, do użytku w sektorze żeglarskim i w saunach.
 
Ten niezwykły krok naprzód w technologii drewna oznacza, że ​​drewno modyfikowane termicznie (coraz częściej zwane również LTM) może być stosowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, zastępując inne stabilne materiały (takie jak tworzywa sztuczne, których produkcja jest jednak znacznie zanieczyszczająca), bez napotykania najczęstszych problemów podczas używania drewna: słabej trwałości i jego „mobilności” po umieszczeniu w wilgotnym środowisku. W procesie nie są stosowane żadne substancje chemiczne, więc powstałe produkty należy uznać za całkowicie biokompatybilne. LTM posiada również sprawdzone właściwości trwałości, stabilności i wyglądu, powtarzalne w zabiegach, dzięki czemu urządzenia BIGonDRY są niezwykle niezawodne.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Pomiar wilgotności i temperatury drewna podczas obróbki termicznej PWT-8FIT

Nowość w ofercie TANEL

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Urządzenie pozwala precyzyjnie kontrolować warunki podczas suszenia drewna. Fot. TANEL

Najnowszy miernik z oferty TANEL – model PWT-8FIT – przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Doskonale sprawdza się m.in. podczas produkcji opakowań.

 

Tanel

PWT-8FIT przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Urządzenie umożliwia drukowanie wyników. Zakres pomiarowy wynosi 8 – 60 proc. dla wilgotności drewna, 0 – 80° C dla jego temperatury oraz wewnątrz komory. Miernik współpracuje z 11 gatunkami drewna (jodła, sosna, świerk, brzoza, jawor, klon, jesion, orzech, dąb, buk, topola).

 

Szczególnie do palet typu EUR

Miernik znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Urządzenie pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz jego wilgotności końcowej (palet). Jest zgodny z zaleceniami (wymaganiami) Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, który stanowi jednostkę prowadzącą rejestr producentów opakowań drewnianych w Polsce.

 

Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury drewna

W celu poprawnego pomiaru temperatury drewna należy w najgrubszym elemencie wywiercić otwór o średnicy φ5,5/10,5 mm. W tak przygotowany otwór należy włożyć czujnik temperatury, a otwory wiercić na taką głębokość, by plastikowa osłona czujnika zanurzyła się w drewnie na głębokość około 10 mm (Rys. 1). Pomiar temperatury drewna musi być wykonany w miejscu możliwie najbardziej odległym od źródła ciepła i nie wyżej niż 1 m nad posadzką.
Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury wewnątrz komory
Czujnik temperatury powietrza należy umieścić w połowie długości komory na wysokości ok. 150 cm – w miejscu, gdzie jest wyraźny (intensywny) przepływ powietrza (Rys. 2).

 

Przygotowanie miernika do pomiaru wilgotności drewna

Pomiar wilgotności drewna wymaga wcześniejszego zainstalowania elektrod pomiarowych. W tym celu należy:
– w drewnie przeznaczonym do suszenia wywiercić w odległości 25 mm dwa otwory φ 3,8 – 4 mm na głębokość ok. 25 mm lub do połowy grubości tarcicy (jeżeli grubość tarcicy jest mniejsza niż 50 mm); linia łącząca otwory powinna być prostopadła do włókien; zaleca się, by otwory znajdowały się w środku deski, co najmniej 50 cm od jej końca (Rys. 3);
– odłączyć igły od przewodów i wbić je w otwory, tak by końcówki igieł były na ich dnie;
– włożyć przewody do otworów w igłach.

 

Szybkie i proste przeprowadzanie pomiarów

W celu dokonania pomiarów należy załączyć zasilanie odbiornika i drukarki, a pokrętłem „GATUNEK DREWNA” wybrać odpowiedni rodzaj (temperatura drewna jest automatycznie uwzględniana przy obliczaniu ostatecznej wilgotności drewna). Na wyświetlaczu pojawią się wyniki pomiarów, na przemian (co 5 sekund):
▪ TD – temperatura drewna [°C],
▪ TP – temperatura powietrza w komorze [°C],
▪ WD – wilgotność drewna [%].
Za pomocą przycisku „START” należy wybrać żądaną częstotliwość wydruku: pierwsze naciśnięcie przycisku włącza wydruki co 60 minut oraz powoduje druk nazwy firmy i adres producenta opakowań. Drugie zmienia częstotliwość wydruku na 15 minut. Kolejne częstotliwość wydruku na 5 minut. Następne powodują zmianę częstotliwości wydruku na 15, 60 minut oraz wyłączenie wydruku (druk linii końcowej).
Urządzenie pozwala także na przeprowadzanie pomiarów bez wydruku, jak również wydruk w dowolnym momencie.

Kurier Drzewny

Kurier Drzewny

Rys 1 Pomiar temperatury drewna. Uwaga – przy wyjmowaniu czujnika nie wolno ciągnąć za przewody. Długość przewodów nie ma wpływu na wynik.

Kurier Drzewny

Rys 2 Pomiar temperatury wewnątrz komory.

Tanel

Rys 3 Pomiar wilgotności drewna.

Tanel

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad

Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.

 
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.

 

Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.

 

„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”

 
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Drewniane schody na lata

Pomysł na piękne wnętrze

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier drzewny
Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody łączą kondygnacje, oddzielają strefę dzienną od nocnej i wytyczają ciąg komunikacyjny. Jednak oprócz funkcjonalności, są również efektowną ozdobą domu – zwłaszcza te wykonane z drewna. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Na to pytanie odpowiada Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Kurier Drzewny

Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku. Muszą być one dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, przy okazji będąc wygodnymi i trwałymi w użyciu. W związku z tym, schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów.
Drewno jako materiał jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na niemal dowolne możliwości obróbki. Wprowadza do wnętrza przyjazny, naturalny klimat, pasując zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Schody z drewna są także ekskluzywnym dopełnieniem dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie. Co więc wybrać, by służyło nam na lata?

 

Schody z drewna

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.
 
– Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensują imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe – barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiodą: modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami – mówi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca.
 
– Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Mimo że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Wyznacza on miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia Paweł Torz.

 

Konserwacja

A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej.
– Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem -zapewnia, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).