W trakcie tegorocznych targów DREMA firma FANUM zaprezentowała obrabiarkę 5-osiową typu SIGMA, która została wyposażona w najnowsze funkcjonalności, zgodne z potrzebami współczesnych użytkowników oraz Przemysłu 4.0.

SIGMA to nasz topseller w zakresie maszyn dla branży meblarskiej. Urządzenie wyposażone jest w wielowrzecionową głowicę, która umożliwia bardzo wydajną obróbkę elementów meblowych, zarówno ze sklejki, jak i płyty Fot. Alicja Bagnucka
– Na targach DREMA prezentujemy się systematycznie od 2009 roku, dlatego też od jakiegoś czasu targi przestały być dla nas miejscem poznawania nowych klientów, a stały się głównie okazją do spotkań z dotychczasowymi. Mamy tu oczywiście możliwość zaprezentowania swoich urządzeń i najnowszych dokonań, co można było zobaczyć w tym roku – mówi Szymon Skorupski, konstruktor.
Uniwersalna maszyna do wielu zadań
– W tym roku na stoisku zaprezentowaliśmy obrabiarkę 5-osobową typu SIGMA – informuje Szymon Skorupski. – Ten model to nasz topseller w zakresie maszyn dla branży meblarskiej. Urządzenie wyposażone jest w wielowrzecionową głowicę, która umożliwia bardzo wydajną obróbkę elementów meblowych, zarówno ze sklejki, jak i płyty. Ta maszyna pozwala również obrabiać elementy przestrzenne, dlatego jest właśnie bardzo uniwersalna, a tym samym bardzo dobrze dostosowana do polskiego rynku. W naszym kraju bardzo często zdarza się, że małe firmy potrzebują jednej maszyny, która pozwoli obrobić różne elementy. Nasze urządzenia bardzo dobrze wpisują się w polskie realia. Konfiguracja maszyny, którą zaprezentowaliśmy w trakcie targów DREMA, jest dobrana optymalnie, tak aby umożliwić łatwą obsługę w zakresie na przykład obróbki elementów krzeseł. Urządzenie oczywiście dostosowane jest także do spełnienia potrzeb przedsiębiorstw średnich oraz dużych. Z modelu SIGMA korzystają między innymi producenci stolarki otworowej czy też różnych mebli, takich jak stoły czy krzesła, a nawet kolumny głośnikowe. Obecnie w Polsce pracuje już kilkaset urządzeń tego typu, przystosowanych dla branży meblarskiej. Oczywiście oferujemy także maszyny dla innych branż, takich jak modelarstwo czy też produkcja jachtów.
Większa automatyzacja
– Nasze maszyny rozwijamy nieustannie w kierunku takim, jaki sugerują nam nasi klienci – wyjaśnia Szymon Skorupski. – Odbiorcy naszych urządzeń wskazują nam na to, że obecnie liczy się kwestia bardzo szybkiego przezbrajania, tak aby maszyna umożliwiała realizację zleceń zarówno seryjnych, jak też jednostkowych. Dlatego też postawiliśmy między innymi na automatyzację załadunku czy też rozładunku.
„Odbiorcy naszych urządzeń wskazują nam na to, że obecnie liczy się kwestia bardzo szybkiego przezbrajania, tak aby maszyna umożliwiała realizację zleceń zarówno seryjnych, jak też jednostkowych. Dlatego też postawiliśmy między innymi na automatyzację załadunku czy też rozładunku. W naszych maszynach znaleźć można także automatyzację pozycjonowania elementów.”
W naszych maszynach znaleźć można także automatyzację pozycjonowania elementów. Na naszym stoisku targowym zaprezentowaliśmy również koncepcję zastąpienia operatora mechanicznym manipulatorem. Jest to bardzo popularne między innymi przy produkcji drzwi oraz innych dużych elementów, które można łatwo pozycjonować. Dopasowujemy tego typu rozwiązania dla naszych odbiorców, oferując im nie rozwiązania z drugiej ręki, ale pochodzące prosto od producenta. Pomagamy naszym klientom nie tylko na etapie zakupu maszyny, ale także jej działania. Oferujemy serwis i opiekujemy się naszym klientem. Połowa sprzedawanych przez nas maszyn to urządzenia, które są kupowane jako kolejne dla przedsiębiorstw już korzystających z naszej technologii. Jest to dla nas bardzo ważny wskaźnik, który ukazuje jak bardzo przywiązani są do nas nasi klienci.
W stronę Przemysłu 4.0.
– Wprowadzamy w naszych urządzeniach układy, które mogą w znaczny sposób ułatwić obsługę urządzenia – mówi Szymon Skorupski. – Oczywiście jest to wszystko związane z trendem Przemysłu 4.0. Choć tutaj także informacja pochodzi od naszych klientów, którzy informują nas o bardzo dużej rotacji w swojej firmie, a co za tym idzie zmianami operatorów praktycznie każdego dnia.
„Wprowadzamy w naszych urządzeniach układy, które mogą w znaczny sposób ułatwić obsługę urządzenia. Oczywiście jest to wszystko związane z trendem Przemysłu 4.0. Choć tutaj także informacja pochodzi od naszych klientów, którzy informują nas o bardzo dużej rotacji w swojej firmie. Dlatego też uważamy, że maszyna powinna sama w pewnym sensie komunikować na przykład potrzebę serwisu, uzupełnienia płynów eksploatacyjnych, czy też raportować na bieżąco wydajność pracy.”
Dlatego też uważamy, że maszyna powinna sama w pewnym sensie komunikować na przykład potrzebę serwisu, uzupełnienia płynów eksploatacyjnych, czy też raportować na bieżąco wydajność pracy. Zauważyliśmy, że nawet w niewielkich firmach takie systemy dają znakomite efekty. Oczywiście nasze maszyny już od dawna są wpięte w sieć internetową, w związku z czym mamy możliwość bardzo szybkiej diagnostyki ewentualnych problemów. Dzięki temu możemy oferować zdalną pomoc bez potrzeby czasochłonnej podróży i klient otrzymuje pomoc natychmiastową. Stawiamy na doskonały serwis oraz interesującą ofertę kosztową. Zależy nam na nawiązaniu dobrych relacji z klientem a nie tylko jednorazowej sprzedaży.
Ekspansja i rozwój
– Poza obsługą polskiego rynku stawiamy w tym momencie także na eksport – komentuje Szymon Skorupski. – Nasze urządzenia pojawiają się m.in. w Czechach oraz innych częściach Europy. Ponadto nasza firma cały czas bardzo prężnie się rozwija. Stawiamy nowe hale. Pomimo znacznego wzrostu sprzedaży stale staramy się utrzymać doskonałą jakość. Jest to wyzwanie, któremu stawiamy czoła każdego dnia, ale jest to dla nas bardzo ważne.

SIGMA to nasz topseller w zakresie maszyn dla branży meblarskiej. Urządzenie wyposażone jest w wielowrzecionową głowicę, która umożliwia bardzo wydajną obróbkę elementów meblowych, zarówno ze sklejki, jak i płyty Fot. Alicja Bagnucka