Parowanie to zabieg ulepszający mechaniczne właściwości drewna, a także pozytywnie wpływający na jego estetykę. Najważniejszą zaletą jest jednak nadanie tworzywu takich właściwości, aby podczas obróbki, w postaci skrawania czy cięcia, nie ulegało niekontrolowanym odkształceniom, mogącym spowodować pęknięcia. Dzięki parowaniu wewnętrzna struktura drewna staje się bardziej elastyczna, a samo drewno jest dodatkowo lepiej oczyszczone.
Proces parowania w wielu przypadkach wydaje się być niezbędny dla uzyskania drewna o bardzo dobrej plastyczności. To właśnie dzięki niemu można zmniejszyć naprężenie drewna, co ma również decydujące znaczenie przy drewnie mającym wady powstałe w wyniku jego ścięcia. Przy widocznym pęknięciu, po wcześniejszym klamrowaniu drewna, cała kłoda powinna zostać umieszczona właśnie w parzelni. W ten sposób dojdzie do obniżenia poziomu napięcia drewna znajdującego się w centralnej części słojów, co skutecznie zabezpieczy przed powstawaniem kolejnych odkształceń.
Bardziej efektywne zarządzanie procesem parowania
Prawidłowe przeprowadzenie parowania drewna to proces skomplikowany, o którego powodzeniu decyduje zapewnienie odpowiednich warunków. Stosowana para nie może być ani za gorąca, ani za zimna – w pierwszym przypadku doprowadzi to bowiem do wysuszenia drewna, w drugim natomiast całe przedsięwzięcie może okazać się niepowodzeniem. Dlatego też warto zdecydować się na zakup nowoczesnych urządzeń od sprawdzonych producentów. Systemy parzenia Termolegno składają się z wodoszczelnych komór, w środku których możliwe jest wytworzenie środowiska parowniczego, w którym drewno poddawane jest działaniu wysokich temperatur oraz wysokiej wilgotności powietrza. Technologia ta pozwala aktywować transformację komórek drewna, czego efektem ubocznym jest zmiana barwy.
Jednocześnie pozwala ona na bardziej efektywne zarządzanie procesem parowania drewna. Para wodna jest wytwarzana z zewnętrznego źródła, wtłaczana do komory parzelni, a w konsekwencji do struktury drewna.
Nowoczesne technologie wdrożone przez Termolegno pozwalają także na:
– zmiękczanie tkanki drzewiastej, umożliwia to łatwiejszą obróbkę mechaniczną drewna, w celu uzyskania cienkich arkuszy, tj. sklejki lub dekoracyjnej okleiny;
– późniejszą obróbkę, bez szkodliwych napięć powstających podczas suszenia dzięki stabilnej i jednorodnej wilgotności w całej objętości drewna;
– usunięcie z drewna, poprzez ługowanie, rozpuszczalnych substancji zawartych w postaci żywicy lub różnej zawartości chemicznej (cukry, skrobia, garbniki, gumy itp.), tym samym zmniejszając ryzyko pogorszenia właściwości drewna przez grzyby i owady.

Dzięki procesowi parowania można znacznie zmniejszyć naprężenie drewna, co ma również decydujące znaczenie przy drewnie mającym wady powstałe w wyniku jego ścięcia. Fot. Termolegno