Connect with us
 
 
 
generico levitra Italia €130.63

Technika, technologie, nowości

Specjalizujemy się w realizacji zadań niemożliwych

Świat konstrukcji drewnianych: partnerstwo to podstawa

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Tadeks, jedna z najstarszych firm w Polsce zajmująca się produkcją budynków i konstrukcji prefabrykowanych w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego, musiała niedawno zmierzyć się z efektem rynkowego sukcesu - zamówień było tak dużo, że zaistniała potrzeba wymyślenia nowego rozwiązania zwiększającego wydajność. Jak poradzili sobie właściciele przedsiębiorstwa?

Tadeks, jedna z najstarszych firm w Polsce zajmująca się produkcją budynków i konstrukcji prefabrykowanych w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego, musiała niedawno zmierzyć się z efektem rynkowego sukcesu – zamówień było tak dużo, że zaistniała potrzeba wymyślenia nowego rozwiązania zwiększającego wydajność. Jak poradzili sobie właściciele przedsiębiorstwa? O tym przeczytacie poniżej.

Tadeks to firma rodzinna z polskim kapitałem, która powstała z miłości do drewna.
– Ja tą pasją zaraziłem się wtedy, gdy poznałem moją obecną żonę – opowiada Kamil Kępa, zarządzający przedsiębiorstwem. – Twórcą firmy jest teść, ale obecnie domy budujemy wszyscy, włącznie z moją małżonką. Jest w tym fachu coś szczególnego. Dajemy klientom znacznie więcej niż tylko dach nad głową – spełniamy ich marzenia. To niesamowita satysfakcja i motywacja do działania.

Tadeks to firma rodzinna z polskim kapitałem, która powstała z miłości do drewna.
– Ja tą pasją zaraziłem się wtedy, gdy poznałem moją obecną żonę – opowiada Kamil Kępa, zarządzający przedsiębiorstwem. – Twórcą firmy jest teść, ale obecnie domy budujemy wszyscy, włącznie z moją małżonką. Jest w tym fachu coś szczególnego. Dajemy klientom znacznie więcej niż tylko dach nad głową – spełniamy ich marzenia. To niesamowita satysfakcja i motywacja do działania.

 

Dobre wzorce z Niemiec do Polski

Powstanie Tadeks Fertig Haus datuje się na rok 1995, ale jego korzenie są wcześniejsze – już w 1988 roku właściciele zaczęli stawiać pierwsze kroki i zdobywać doświadczenie na niemieckim rynku.
Polska historia zaczyna się od niewielkiego zakładu w miejscowości Przystajń koło Częstochowy, który wyposażony był wtedy w podstawowe maszyny i zatrudniał kilka osób. Intensywny rozwój firmy na niemieckim rynku, a w 1998 roku otrzymanie certyfikatu technologicznego DIN-1059, nadanego przez Instytut MPA LGA w Norymberdze, otworzył ekspansję na Europę.
– Naszą jakość, precyzję i staranność wykończenia doceniono między innymi w: Austrii, Włoszech, Holandii, Szwecji, Francji, Norwegii, Belgii, Australii, Anglii i Niemczech – opowiadają przedstawiciele firmy. – Od początku działalności przedsiębiorstwo pod tą samą nazwą i adresem kultywuje rodzinną tradycję, stale rozwijając i doskonaląc proces produkcji, tak aby spełniać najwyższe oczekiwania klientów. Inwestorom oferujemy wyłącznie certyfikowane materiały od sprawdzonych dostawców, żeby nasze wykonawstwo spełniało oczekiwania najbardziej wymagających klientów, a firma Tadeks Fertig Haus była synonimem najwyższej jakości i zainteresowania.

 

Tajemnicą sukcesu jest indywidualne podejście

Właściciele są przekonani, że tak duży sukces na rynku nie byłby możliwy, gdyby nie indywidualne podejście do każdego odbiorcy.
– Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jesteśmy w stanie zrealizować każdy projekt – zapewnia Kamil Kępa. – Bywa, że trafiają do nas klienci, którym gdzie indziej odmówiono realizacji ich projektów. Tutaj każdy dom powstaje od początku indywidualnie, na podstawie ścisłej współpracy z odbiorcami. Uważnie słuchamy i podpowiadamy, co jeszcze można zrobić, aby dom mógł być dokładnie taki, jak wymarzył sobie jego właściciel. Zawsze wypracowujemy najlepsze rozwiązanie. Przekrój klientów jest różnorodny – począwszy od osób, które stawiają z nami swój pierwszy dom, po prezesów wielkich koncernów, aktorów czy celebrytów.
Indywidualne podejście szybko okazało się kluczem do sukcesu – projekty firmy znajdują się na okładkach znanych czasopism („Ładny Dom” czy „Murator”), przedstawiciele przedsiębiorstwa coraz częściej występują w roli ekspertów, choćby w programach TV o tematyce budowlanej, a stworzone przez nich domy „grają” w serialach i filmach.
Przedsiębiorstwo może pochwalić się licznymi certyfikatami i wyróżnieniami potwierdzającymi pracę – nagrody od: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Stowarzyszenia Dom Drewniany (firma założycielska), Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego czy Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Drewniane (firma założycielska).

 

Jak poradzić sobie, gdy sukces puka do drzwi?

Paradoksalnie popularność na rynku przyniosła nowe problemy: zamówień było tak dużo, że kluczowym zadaniem firmy stało się podniesienie wydajności.
– Bardzo rozważnie dobieramy partnerów biznesowych – przyznaje Kamil Kępa. Posiadamy najnowocześniejsze na rynku zaplecze maszynowe renomowanych firm niemieckich. Gdy przyszedł czas na zainwestowanie w maszynę CNC, dokładnie sprawdziliśmy co w tym zakresie oferuje rynek. Zdecydowaliśmy się na ofertę firmy Hundegger, bowiem w naszej ocenie te urządzenia są profesjonalne, niezawodne i warte każdej złotówki.
Najnowsza inwestycja Tadeksu to szybki automat przycinający do konstrukcji drewnianych Speed Cut 3. Właściciele przedsiębiorstwa wybrali najbardziej rozbudowaną maszynę na rynku, która daje nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o pracę przy konstrukcjach drewnianych. Maszyna jest idealna do szybkiego i precyzyjnego przycinania prostych elementów drewnianych – bez pomiarów, trasowania i przezbrajania – i opcjonalnego wykonywania również bardziej złożonych obróbek z frezowaniem i wierceniem.
Największą tajemnicą Speed Cut jest jego prędkość, do tej pory nieosiągalna w ofercie konkurencji. Centralnym elementem urządzenia jest elastyczny agregat piły umożliwiający wykonywanie dowolnych cięć pod kątem. Pełne zautomatyzowanie maszyny przy wysokiej precyzji wydajności zwiększa opłacalność produkcji.

ReklamaTo niesamowite, że coś, co zajmowało nam około tygodnia, teraz robimy to w ciągu kilku godzin – ocenia Kamil Kępa.- To najszybsza maszyna, na jakiej dotychczas pracowałem. Wydajność znacznie wzrosła, a jakość pozostała niezmienna. Poza tym współpraca z dostawcą była bez zarzutu – na każdym etapie, od złożenia zamówienia do końca realizacji, dostaliśmy wsparcie. Już teraz myślimy o dalszej współpracy.

 

Pół tysiąca wyjątkowych realizacji

Przedsiębiorstwo rozwija się nieustannie – zatrudnia bogatą kadrę pracowniczą, ma na koncie blisko pół tysiąca realizacji. Doświadczeni projektanci firmy Tadeks są w stanie wykonać każdą, nawet najbardziej skomplikowane przedsięwzięcia. Budowane przez tę markę domy powstają w całej Polsce i Europie – obecnie można je również znaleźć w Australii i USA, firma planuje ekspansję na kolejne rynki.
– Wznoszenie domów w prefabrykowanej technologii drewnianej jest szeroko rozwinięte i postrzegane w krajach skandynawskich oraz u zachodnich sąsiadów jako najbardziej rentowne – zapewniają przedstawiciele firmy. – Domy muszą dostosować się do zmian w życiu mieszkańców. Tak dzieje się w przypadku budynków stawianych przez naszą firmę. Jest to możliwe dzięki stosunkowo niewielkiemu ciężarowi i modularnej strukturze domów drewnianych – przebudowę strychu, dobudowę kolejnego piętra, usunięcie ściany lub tylko modernizację można przeprowadzić szybko, prosto i praktycznie. Konstrukcje drewniane oferowane przez firmę Tadeks Fertig Haus skracają czas pracy przy rozbudowie. Można je dostarczyć nawet do miejsc o ograniczonym dostępie. Ciężkie prefabrykaty drewniane tworzone są zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami polskiego prawa budowlanego. Jednak po zastosowaniu dodatkowej izolacji (oferowana przez naszą firmę jako standardowe) i rozwiązań technologicznych można w praktyczny sposób wznosić budynki w konstrukcji drewnianej o niskim (pasywne), a nawet zerowym bilansie energetycznym. W technologii prefabrykowanej drewnianej, słowo „solidny” nabiera nowego znaczenia – niespotykanego na rynku budownictwa w Polsce. Jest ono powiązane nie tylko z wytrzymałością, ale również jakością, precyzją i wysoką energooszczędnością.

Firma wciąż się rozwija i doskonali w nowych technologiach. Planów jest wiele, do budowy domów przygotowuje się kolejne pokolenie.
– Mój pięcioletni syn, Kajtek, już nie bawi się klockami, ale rysuje plany – śmieje się Kamil Kępa.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 • Kurier Drzewny

  Tadeks to firma rodzinna z polskim kapitałem, która powstała z miłości do drewna. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Domy budowane przez tą firmę znaleźć w praktycznie każdym kraju Europy: między innymi w Austrii, Włoszech, Holandii, Szwecji, Francji, Norwegii, Belgii, Anglii i Niemczech. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Domy budowane przez tą firmę znaleźć w praktycznie każdym kraju Europy: między innymi w Austrii, Włoszech, Holandii, Szwecji, Francji, Norwegii, Belgii, Anglii i Niemczech. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Wznoszenie domów w prefabrykowanej technologii drewnianej jest szeroko rozwinięte i dobrze postrzegane w krajach skandynawskich, a teraz również w Polsce. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Wznoszenie domów w prefabrykowanej technologii drewnianej jest szeroko rozwinięte i dobrze postrzegane w krajach skandynawskich, a teraz również w Polsce. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Domy muszą dostosować się do zmian w życiu swoich mieszkańców - twierdzą ich twórcy. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Firma wciąż się rozwija i doskonali w nowych technologiach. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Konstrukcje drewniane oferowane przez firmę skracają czas pracy przy rozbudowie. Można je dostarczyć nawet do miejsc o ograniczonym dostępie. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Konstrukcje drewniane oferowane przez firmę skracają czas pracy przy rozbudowie. Można je dostarczyć nawet do miejsc o ograniczonym dostępie. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Konstrukcje drewniane oferowane przez firmę skracają czas pracy przy rozbudowie. Można je dostarczyć nawet do miejsc o ograniczonym dostępie. Fot. Tadeks Fertig Haus

 • Kurier Drzewny

  Tadeks, jedna z najstarszych firm w Polsce zajmująca się produkcją budynków i konstrukcji prefabrykowanych w technologii ciężkiego prefabrykatu drewnianego, musiała niedawno zmierzyć się z efektem rynkowego sukcesu - zamówień było tak dużo, że zaistniała potrzeba wymyślenia nowego rozwiązania zwiększającego wydajność. Jak poradzili sobie właściciele przedsiębiorstwa?

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama

Linia przetarcia BRODPO

Duża brykieciarka BT-80

Zaprawki drewniane

okleinarka

Palnik do spalania biomasy

Tartak

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Indywidualne i kreatywne zlecenia z CNC profit H500R Format4

Obróbka sterowana numerycznie

Dodane:

/

Felder
CNC profit H500R Format4 zapewnia możliwość realizacji różnorodnych projektów. Fot. Felder

Bezpieczna praca, bogaty magazynek narzędzi oraz dwa pola robocze. To tylko niektóre z zalet 5-osiowego centrum CNC Format4. Wszechstronna maszyna pozwala na obróbkę wielu materiałów oraz realizację różnorodnych projektów. Urządzenie w standardzie spełnia sporo wymagań dla zakładów stolarskich, które realizują rozmaite zlecenia. Dodatkowo można je doposażyć pod określone potrzeby.

Felder

Z urządzeniem dostępny jest system sterowania konsoli s-motion, polegający na automatycznym przestawianiu się konsoli, jak również przyssawek. Fot. Felder

Koszty ograniczone do minimum

Zakłady stolarskie coraz częściej otrzymują zlecenia obróbki różnych materiałów na indywidualne zlecenie. Czy można kreatywnie realizować takie prace, a jednocześnie zaoszczędzić na kosztach zakupu i eksploatacji specjalnych agregatów oraz narzędzi? Jest to możliwe dzięki 5-osiowemu centrum obróbczemu CNC profit H500R Format4, które pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowej technologii oraz osiągać nadzwyczajne wyniki, niezależnie od materiału i kąta obróbki.

Doskonała stabilność i dokładność

Centrum ma masywną konstrukcję o wadze ponad 5,5 tony, co przekłada się na bardzo dużą stabilność. Korpus maszyny jest wykonany z grubościennych rur kształtowych spawanych elektrycznie. Stalowe użebrowanie wewnątrz korpusu obrabiarki pozwala uzyskać wysoką sztywność konstrukcji, umożliwia wyeliminowanie wibracji, a jednocześnie obrabia drewno lite lub tworzywa sztuczne z wysoką dokładnością.

Jedno lub dwa pola robocze

W standardzie maszyna wyposażona jest w 6 konsoli. Dwustanowiskowe pole robocze ma długość 3740 mm (opcjonalnie może wynosić 5540 mm, co jest szczególnie pomocne stolarzom, którzy obrabiają schody). Stół można podzielić na dwa większe pola robocze o długości po 2150 mm i na przykład wahadłowo obrabiać powierzchnie drzwi (wówczas maszyna wyposażona jest w 8 lub 10 konsoli).

Szeroki zakres obróbki

Na centrum obróbczym profit H500R można zamocować materiały o wysokości do 250 mm oraz całkowicie je obrobić. W tej klasie maszyny jest to rewelacyjne osiągnięcie. Natomiast najważniejszy parametr w pięcioosiowej maszynie, czyli wysokość osi Z (w tym przypadku 350 mm od konsoli), pozwala na szeroki zakres obróbki. W osi Y z kolei możliwa jest obróbka do 1505 mm.

Wygodna praca

Obrabiarka może również mieć system sterowania konsoli s-motion, polegający na automatycznym przestawianiu się konsoli, jak również przyssawek.
Mocowanie elementów odbywa się za pomocą pompy podciśnienia, której wydajność osiąga nawet 250 m³/h. Dodatkowo system aktywacji próżni dla każdej konsoli zaopatrzony jest nie tylko w podciśnienie, ale również ścisk za pomocą sprężonego powietrza. Dlatego każdą konsolę i zamocowane na niej przyssawki można dowolnie aktywować, co pozwala wygodnie obrabiać elementy łukowe. Maszyna zaopatrzona jest również w laserowy system pozycjonowania konsoli i przyssawek.

Łatwa praca z wieloprofilowymi narzędziami

Profit H500R standardowo wyposażony jest w przyssawki z dwuobwodowym systemem ssania, o wysokości 100 mm, by zapewnić możliwość pracy z narzędziami wieloprofilowymi. Jest to ważne w pięcioosiowej maszynie, gdzie wrzeciono pracuje nie tylko w osi XYZ, ale również C w zakresie 270º i osi A w zakresie 180º z możliwością ustawiania narzędzia pod kątem -10º od dolnej krawędzi materiału. Dzięki temu na tej maszynie praktycznie można wykonać prawie każdy element.

ReklamaChwytaki do ram okiennych

Jednym z innowacyjnych rozwiązań w maszynie jest system chwytaków do ram okiennych. Została zwiększona tu także średnica trzymania całego trzpienia, dzięki czemu podczas obróbki nie ma problemu z drganiem elementów. Dostępne są różne formy chwytaków do ram. Ich górna część dociskowa, w formie talerza, może być wymieniana lub zamieniana na inny typ.

Świetne rozwiązanie do każdego projektu

Można tu pomieścić od 34 (standardowo) do ponad 60 narzędzi, dzięki temu każdy producent schodów, okien, drzwi i mebli może przy pomocy tego centrum zrealizować dowolny projekt. Nawet taki, który wymaga wykorzystania wielu narzędzi w celu wykonania różnorodnych profili.

Praca z dowolnym materiałem

Pięcioosiowe wrzeciono, o mocy 12 lub 15 kW i 24 000 obr./min, które chłodzone jest cieczą, pozwala na pracę w materiale o dowolnej twardości i grubości. Technologia pięcioosiowa eliminuje konieczność używania agregatów, ale producent centrum nie wyklucza takiej możliwości. Istnieją takie prace w stolarce otworowej, gdzie potrzebny jest agregat kątowy i standardowo również można taki stosować.

Dwie osie Z i krótszy czas obróbki

Łoże agregatu z dwoma osiami Z umożliwia szybkie zastosowanie na przemian zespołu wiertarskiego i wrzeciona głównego, a poruszający się synchronicznie, zamontowany na wysięgniku talerzowy magazynek narzędziowy, znajduje się zawsze tam, gdzie jest potrzebny.

Pierwsza oś Z jest od elektrowrzeciona, a druga Z od głowicy wiertarskiej. Te dwa niezależne ruchy stwarzają możliwość pracy jakby „wahadłowej”. Gdy głowica wiertarska pracuje, to elektrowrzeciono może czekać na swoją kolej bez konieczności odstawiania narzędzia do magazynka. Takie rozwiązanie skraca czas obróbki oraz pozwala na zwiększenie wysokości obrabianego elementu. Podczas obróbki w pionie i poziomie całe pole robocze znajduje się w obrębie głowicy wiertarskiej. Ograniczeniami są tylko kreatywność projektanta i oprogramowanie. Przy centrum napęd w osi X jest wykonany precyzyjnie z wykorzystaniem listwy zębatej z ewolwentowymi zębami, co gwarantuje najwyższą precyzję przy maksymalnej prędkości przesuwu.

Sterowanie i opcjonalny symulator 3D

Panel sterowania składa się z czytelnego, 24-calowego monitora oraz oprogramowania F4 Integrate. Operator ma włączony panel techniczny maszyny, gdzie widoczne są ustawienia odpowiednie dla elektrowrzeciona i głowicy wiertarskiej. W opcji maszyna ma funkcję symulatora trójwymiarowego, więc operator w rzeczywistym czasie widzi położenie przyssawek i element obrabiany w podglądzie trójwymiarowym. Poza tym są widoczne wszystkie powierzchnie w rzutach bocznym i pionowym oraz operacje przelotowe. Nie trzeba uruchamiać zewnętrznego oprogramowania nawet podczas pracy maszyny, która wykonuje dany element. Można korzystać z tego symulatora 3D bez przerywania procesu obróbki. Standardowo obrabiarka oferuje możliwość podłączenia maszyny poprzez łącze internetowe do zdalnego zarządzania czy ewentualnie szybkich kontroli lub sprawdzania stanu technicznego.

Bezpieczna praca

System bezpieczeństwa w standardzie oparty jest o trójdzielne maty bezpieczeństwa. Opcjonalnie można zastosować system bezpieczeństwa z listwami dotykowymi, które umiejscowione są na krawędziach bocznych osłony. Listwy dotykowe pozwalają na podejście do maszyny bardzo blisko, nawet w trakcie produkcji. Urządzenie pracuje standardowo z prędkością 80 m/min, we wszystkich osiach, ale przy zastosowaniu listwy dotykowej zwalnia do 25 m/min (według przepisów unijnych). Istnieje także możliwość zastosowania zamiast mat bądź listew bezpieczeństwa zapory świetlnej, która pozwala podwieźć pod same konsole ciężkie elementy i załadować np. za pomocą wózka paletowego czy widłowego.

Centralny odciąg

Maszyna ma centralny odciąg, przełączany pneumatycznie, co pozwala na zoptymalizowanie siły ciągu w zależności od trybu pracy. Podczas odciągania wiórów znaczącą rolę odgrywa innowacyjnie rozwiązana pokrywa odciągowa, która elektromotorycznie dopasowuje się do długości narzędzia i położenia piątej osi względem obróbki. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie maksymalnej wydajności odciągowej. O czystość przy maszynie dodatkowo dba taśma transportowa do trocin. Z kolei konserwację obrabiarki uproszczono do minimum za sprawą automatycznego smarowania centralnego.

Dopasuj maszynę do swoich potrzeb

Producent oferuje liczne warianty wyposażenia dla CNC profit H500R, które pozwalają przyszłemu użytkownikowi optymalnie dopasować maszynę do indywidualnych potrzeb.

ReklamaFelder

Maszyna może pomieścić od 34 (standardowo) do ponad 60 narzędzi. Oznacza to, że z CNC profit H500R Format4 można wykonać różne projekty z zakresu schodów, okien, drzwi, mebli i nie tylko. Fot. Felder

Felder

Maszyna może pomieścić od 34 (standardowo) do ponad 60 narzędzi. Oznacza to, że z CNC profit H500R Format4 można wykonać różne projekty z zakresu schodów, okien, drzwi, mebli i nie tylko. Fot. Felder

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Budujemy domy przyszłości

Domy z drewna

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

BSHaus

Budownictwo przyszłości – innowacyjne, ekologiczne i precyzyjne – staje się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Domy z drewna klejonego, w których specjalizuje się firma BSHaus Erwin Urbaniak, powstają z miłości do technologii nadającej znaczeniu słowa dom nowy, głębszy wymiar.

BSHaus

W BSHaus Erwin Urbaniak pracuje się wyłącznie z wysoce zaawansowanym produktem drzewnym, jakim jest drewno klejone warstwowo. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

Erwin Urbaniak, twórca i właściciel BSHaus Erwin Urbaniak , mówi o sobie, że jest miłośnikiem drewna z wyboru. Od zawsze ciągnęło go do drewna. Nowych technologii uczył się od najlepszych. Gdy zakładał swoją firmę, to wiedział, że chce budować domy tylko w jednej z najlepszych i najbardziej zaawansowanych obecnie technologii.
– Specjalizujemy się we wznoszeniu budynków w technologii drewna klejonego warstwowo. W Polsce system ten znany jest szerzej jako technologia HBE – opowiada. – Nasze unikatowe doświadczenie i specjalistyczną wiedzę wykorzystujemy również przy projektowaniu oraz realizacji wielkogabarytowych konstrukcji z BSH.

Ponad sto konstrukcji w dziesięć lat

BSH to skrót od słowa Brettschichtholz, które w języku niemieckim oznacza „drewno klejone warstwowo”.

– Jest to technologia ekologiczna, ekonomiczna pod kątem eksploatacji, trwała, mająca zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe parametry wytrzymałościowe, wysoka estetyka oraz stabilność wymiarów – mówi Erwin Urbaniak. – Jesteśmy zespołem profesjonalistów, w pracy używamy materiałów najwyższej jakości. Mamy profesjonalne oprogramowanie, dzięki któremu możemy zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt. W naszą pracę wkładamy serce oraz wiele energii.

W BSHaus Erwin Urbaniak pracuje się wyłącznie z wysoce zaawansowanym produktem, jakim jest drewno klejone warstwowo, ponieważ materiał konstrukcyjny, z którego wykonany jest dany obiekt, ma tu kluczowe znaczenie. Konstrukcje z takiego drewna stają się coraz bardziej popularne na świecie. Polska firma buduje zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza granicami, między innymi w Niemczech, Austrii, Szwecji, Islandii, a także… Chinach. W ciągu dziesięciu lat doświadczeń przedsiębiorstwo zrealizowało ponad sto konstrukcji.

Technologia, którą zachwyca się świat

HBE jest innowacyjną technologią opartą w całości na drewnie klejonym warstwowo. Proces obróbki tarcicy przed sklejeniem (segregacja, suszenie komorowe do stałej wilgotności +/-10 proc.) wyklucza wady występujące w drewnie litym (zazwyczaj o wilgotności do 30 proc.). Drewno to jest produktem pozbawionym naprężeń wewnętrznych, bardziej wytrzymałym i nie odkształca się.

Elementy ścienne, stropowe i dachowe prefabrykowane są z paneli łączonych na podwójne pióro – wpusty. W panelach tych wykonany jest dodatkowy kanał, w którym rozprowadzane są instalacje elektryczne. Standardowa grubość konstrukcji ściany w systemie HBE to 10 cm. Wysokość przekroju paneli stropowych dobiera się w oparciu o obliczenia statyczne. Zazwyczaj jest to 14 cm lub więcej. Dzięki temu uzyskujemy masywną konstrukcję zapewniającą wysoką wytrzymałość i trwałość, a tym samym duże poczucie bezpieczeństwa.

Panele ścienne z fundamentem zamocowane są poprzez belkę podwalinową. Na górze spięte są oczepem. Po zakończeniu montażu ścian obu kondygnacji, stropu międzykondygnacyjnego oraz więźby dachowej uzyskujemy zwartą, sztywną przestrzennie i masywną bryłę budynku.

Z niezwykłą precyzją w pięć dni

System budowy domów z elementów HBE umożliwia wysoki stopień prefabrykacji. Konstrukcja budynku w całości przygotowywana jest w hali produkcyjnej, gdzie starannie docinane są elementy wszystkich ścian.

Reklama– Zamawiając drewno pod dany projekt jesteśmy w stanie zoptymalizować jego zużycie. Klient nie musi płacić za odpady, które powstają na skutek wycinania otworów na okna i drzwi – wyjaśnia właściciel firmy. – Elementy spasowane są z dużą dokładnością i wykonywane zawsze na miarę dla konkretnego projektu. Potem pozostają już: transport na teren budowy oraz montaż konstrukcji na uprzednio przygotowanym fundamencie.

W zależności od wielkości budynku (kubatury drewna) oraz stopnia skomplikowania konstrukcji montaż może trwać w ciągu 5 – 8 dni roboczych.
– Mamy tutaj na myśli konstrukcję domów jednorodzinnych. Największa (do tej pory) zrealizowana przez nas w tej technologii konstrukcja (szpital dziecięcy w miejscowości Schwerin na terenie Niemiec) była montowana przez 6 tygodni. W montażu brało udział ośmiu montażystów. Szpital ten to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 1800 m2 – opowiada twórca i właściciel BSHaus Erwin Urbaniak.

Bliżej natury

Technologia wykonania elementów HBE pozwala na pełne wykorzystanie surowca, jakim najczęściej w przypadku drewna klejonego warstwowo jest świerk skandynawski.

Odpady oraz wióry drzewne wykorzystywane są powtórnie w zakładzie producenta lub sprzedawane innym zakładom produkcyjnym (znajdują zastosowanie np. przy produkcji płyt wiórowych).

Drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym. Posiada pozytywny bilans energetyczny – szacuje się, że wytwarza trzy razy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na nią w całym cyklu życia produktu.
Stosowane w procesie produkcji kleje nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji nawet podczas pożaru.

Od trabanta do mercedesa

Ze względu na rosnącą popularność nowej technologii i niekończącą się liczbę zamówień nadszedł czas, kiedy BSHaus Erwin Urbaniak zdecydował się na inwestycję w najnowszy park technologiczny, jakiego do tej pory w Polsce nie było.

– Pracowałem na różnych maszynach CNC, ale wciąż czułem niedosyt – wspomina Erwin Urbaniak. – To tak, jakbym jeździł trabantem, ale w skrytości ducha marzył o mercedesie. Dlatego gdy usłyszałem o najnowszej linii Robot Drive firmy Hundegger, to zrozumiałem, że muszę go mieć.

Maszyna stolarska ROBOT-Drive oznacza maksymalną wszechstronność, wydajność oraz elastyczność i opiera się na doświadczeniu ponad 6000 dostarczonych maszyn Hundegger.

ROBOT-Drive to unikalna, uniwersalna maszyna ciesielska, która dzięki 6-osiowemu robotowi w połączeniu z 5-osiowym urządzeniem do znakowania rowków piły, gwarantuje wydajność, jakiej jeszcze do tej pory na rynku nie było. Maszynę można doposażyć na miejscu w dowolnym momencie po instalacji.

ReklamaDzięki kompaktowym wymiarom i modułowej budowie ROBOT-Drive oferuje największą możliwą elastyczność oraz prawie nieograniczone możliwości obróbki prętów i paneli.

„ROBOT-Drive to unikalna, uniwersalna maszyna stolarska, która dzięki 6-osiowemu robotowi w połączeniu z 5-osiowym urządzeniem do znakowania rowków piły, gwarantuje wydajność, jakiej jeszcze do tej pory na rynku nie było.”

– Pandemia spowodowała, że musieliśmy dłużej czekać na naszą maszynę – wspomina właściciel BSHaus Erwin Urbaniak. – To powodowało frustracje, byłem naprawdę zły. Jednak gdy w końcu dostaliśmy nasz ROBOT, to natychmiast zapomniałem o wszystkim. Jest to najbardziej precyzyjna i nowoczesna technologia, z jaką miałem do czynienia. Jest wszechstronny oraz otworzył przed nami nowe możliwości na miarę naszych potrzeb i planów.

BSHaus Erwin Urbaniak już dawno przestał się ograniczać tylko do Polski, a pracujący tu specjaliści i konstruktorzy wyruszyli na podbój świata. Z nowymi technologiami ich możliwości ogranicza tylko wyobraźnia.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Z miłości do drewna powstają klocki

Nowatorski pomysł na produkcję zabawek

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Wartością zabawek z drewna wykonanych w rodzinnym warsztacie stolarskim jest ich niepowtarzalność. Każdy klocek jest inny - odmienna tekstura i kolor. Fot. Materiały producenta

Co może stworzyć wnuk stolarza, gdy zostaje ojcem sześciorga dzieci? W przypadku Daniela Pociechy sprawa była prosta – drewniane klocki. Nadszedł czas QUBTRIX, pierwszych na świecie drewnianych klocków, które są kompatybilne z plastikowymi znanych producentów.

 

Kurier Drzewny

Wartością zabawek z drewna wykonanych w rodzinnym warsztacie stolarskim jest ich niepowtarzalność. Każdy klocek jest inny – odmienna tekstura i kolor. Fot. Materiały producenta

 
Historia polskich klocków, które rewolucjonizują świat zabawek, rozpoczęła się we wsi Chomranice w powiecie nowosądeckim. W 2018 roku Daniel Pociecha, wnuk stolarza i ojciec sześciorga dzieci, zaprojektował i wykonał pierwsze modele drewnianych klocków. Pragnął dać dzieciom ekologiczną, bezpieczną i atrakcyjną zabawkę, która będzie łączyła tradycję z nowoczesnością. Padło na drewno, bo dla potomka stolarzy taki wybór był oczywisty.

 
– Drewno ma duszę i ludzie czują to dotykając drewnianych przedmiotów – opowiada Daniel Pociecha. – Zapach oraz tekstura ciętego, żywicznego drewna działa kojąco na zmysły, przenosząc nas mimowolnie do czasów, gdy jako dzieci bawiliśmy się drewnianymi klockami.

 

Buduj z QUBTRIX i łącz je z LEGO

Wartością zabawek z drewna wykonanych w rodzinnym warsztacie stolarskim jest ich niepowtarzalność. Każdy klocek jest inny – odmienna tekstura i kolor. Zabawka jest naturalna, trwała i estetyczna.
Jedną z największych atrakcji nowych klocków jest jednak to, że można łączyć drewniane QUBTRIX z popularnymi klockami plastikowymi.
– Moje dzieci lubiły bawić się klockami LEGO – opowiada twórca nowych klocków. – Pełno ich było w domu. Pomyślałem, że warto połączyć dwa systemy, aby przy okazji zabawy dzieci rozwijały kreatywność, wymyślając niewiarygodne konstrukcje drewniano-plastikowe.

 
Pomysł najpierw urzeczywistnił się w formie rysunków. Aż pewnego dnia w rodzinnym warsztacie stolarskim powstała zabawka, która wyróżniała się unikalnym systemem łączenia, pozwalając tworzyć budowle hybrydowe złożone z klocków drewnianych oraz plastikowych. Tak narodziły się nowatorskie klocki QUBTRIX – kompatybilne z klockami innych producentów.

 

Naturalne, estetyczne, drewniane

Produkt ten był strzałem w dziesiątkę. Budowanie przy użyciu różnych klocków to atrakcja dla dzieci w każdym wieku. Z kolei rodzice docenili fakt, że zabawka jest naturalna, estetycznie wykonana i wszechstronna – można tworzyć konstrukcje złożone wyłącznie z klocków QUBTRIX, ale także łączyć je z popularnymi klockami plastikowymi, których jest wiele niemal w każdym domu.
W 2019 roku w projekcie wzięli udział dwaj pasjonaci łączenia tradycyjnych, prostych rozwiązań z najnowszą technologią – Maciej Nowosielski oraz Michał Kwiatkowski. Wzrost zainteresowania tymi klockami wśród rodziców i dzieci, a także konieczność pozyskania finansowania na rozwój technologii sprawiły, że powołano do życia markę WooBrick.
Czego jej twórcy oczekują od swoich klocków?
– Liczymy na to, że zabawa nimi sprawi dzieciom i dorosłym tyle samo frajdy, co nam dają projektowanie i tworzenie klocków w warsztacie stolarskim we wsi Chomranice – odpowiadają.

 

Reklama

Jak powstają klocki QUBTRIX

Klocki te są dziełem zespołu. W niewielkiej manufakturze produkowane są one z drewna bukowego.
– Naszymi priorytetami są bezpieczeństwo oraz radość dzieci z naturalnej, estetycznej i kreatywnej zabawki. Dlatego dbamy o najwyższą jakość wykonania każdego elementu klocka na wszystkich etapach produkcji. QUBTRIX nie zawierają dodatków chemicznych w postaci lakierów czy innych substancji powlekających – podkreślają twórcy klocków.

 
Zanim trafią one do rąk dzieci, przechodzą szereg etapów produkcji – od sezonowania drewna bukowego, poprzez rozcinanie tarcicy, frezowanie, wiercenie otworów i montowanie tulei, aż do finalnej kontroli jakości produktu. Autorski system mocowania stosowany w tych klockach został zgłoszony do ochrony patentowej.

 
– Jesteśmy dumni, że możemy oferować dzieciom klasyczną, drewnianą zabawkę w nowoczesnej formie, łącząc tradycję z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki temu, młodzi konstruktorzy mogą swobodnie tworzyć, rozwijając kreatywność, logiczne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną – dodają twórcy.

 
Miłośnicy klocków pracują na profesjonalnych maszynach marki Seron. Już kilkakrotnie, podejmując decyzję o rozbudowie parku maszynowego, postawili na obrabiarki tego producenta.
– Cenimy to, że mamy udział w produkcji innowacyjnej i wszechstronnej zabawki. Jest nam bardzo miło, że pomiędzy naszymi firmami nawiązała się nic porozumienia, na której opiera się owocna, wieloletnia już współpraca – mówi Marcin Dymek z firmy Seron.

 

Cechy klocków QUBTRIX

QUBTRIX są wykonane z naturalnego, bukowego drewna. Nie zawierają chemicznych substancji. Cechuje je trwałość, są przyjemne w dotyku i przyjazne dla dzieci. QUBTRIX to wyrób polskiej produkcji. Klocki zostały zaprojektowane i wykonane w polskiej manufakturze. Powstały z miłości do dzieci, natury i pełnego pasji, twórczego życia. Produkty są wykonane są z najwyższą starannością. Podlegają szczegółowej kontroli na każdym etapie produkcji. Mają atesty, które gwarantują, że zabawa klockami jest bezpieczna. QUBTRIX są kompatybilne, co oznacza, że można je łączyć z klockami innych producentów za pomocą specjalnych pinów. Klocki pozwalają tworzyć niepowtarzalne konstrukcje oraz posiadają szereg zalet dla użytkowników – dzieci i dorosłych (uczą i inspirują).
 

Kurier Drzewny

QUBTRIX nie zawierają dodatków chemicznych w postaci lakierów czy innych substancji powlekających. Fot. Materiały producenta


 
Kurier Drzewny

Autorski system mocowania stosowany w tych klockach został zgłoszony do ochrony patentowej. Fot. Materiały producenta

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Kompleksowy system odsysania pyłu i wiórów

Ekologiczne rozwiązania techniczne

Dodane:

/

Penny Gondek
Filtr FZP. Fot. Penny Gondek

Czesko-austriacki ELBH jest kilkuletnim partnerem firmy Penny Gondek sp. z o.o. z siedzibą w Oleśnicy, która dystrybuuje urządzenia przedsiębiorstwa na polskim rynku, oferując kompleksowy system odsysania pyłu i wiórów z maszyn, poprzez transport pneumatyczny, filtrację, magazynowanie, aż po spalanie odpadu w ekologicznej kotłowni.

 

Zanieczyszczenia powstałe w wyniku ręcznego szlifowania drobnych elementów drewnianych przed lakierowaniem bądź ręcznego szlifowania międzyoperacyjnego to problem dotyczący większości zakładów finalnej obróbki drewna. Firma oferuje więc stoły szlifierskie OBS I, OBS II i OBS III umożliwiające obniżenie poziomu zapylenia w strefie szlifowania poniżej 0,5 mg/m3 powietrza.

 

Typy stołów szlifierskich

OBS I – ma własny wentylator odciągowy, wyrzutnię z dodatkowym filtrem umieszczoną w tylnej części stołu (możliwe jest skierowanie powietrza do wnętrza hali, jak i systemem rur na zewnątrz hali produkcyjnej), bez górnego powrotu powietrza. OBS II – ma również własny wentylator odciągowym, wyrzutnię z dodatkowym filtrem umieszczoną w górnej części stołu, oczyszczone powietrze kierowane jest do wnętrza hali bezpośrednio nad stanowiskiem roboczym. OBS III – nie ma własnego wentylatora, wymaga podłączenia do odciągu centralnego, tylko dolny odciąg, bez nadmuchu z góry. Średnica króćca przyłączeniowego ø 200 mm, a zapotrzebowanie na powietrze wynosi ok. 3400 m3/h przy rozmiarach stołu 1200 x 2400 mm.

 

Podstawowe parametry stołów OBS I i OBS II:

• długość robocza 2285 mm
• szerokość robocza 900 mm
• wys. stołu roboczego 850 mm
• powierzchnia filtracyjna 9,80 m2
• moc silnika ExdIIC 1,1 kW
• ilość odciąganego powietrza 5000 m3/h (420 Pa)

 

Systemy wentylacji pomieszczeń lakierowanych

Przy obróbce powierzchniowej wyrobów emitowane są stałe substancje zanieczyszczające (SSZ) i węglowodory w stanie gazowym. Substancje odpadowe są odprowadzane za pośrednictwem rurowego systemu odsysania z przestrzeni miejsca pracy pod ciśnieniem i są filtrowane do poziomu ustawowych limitów emisji z powietrza odprowadzanego do atmosfery.

Reklama

 

„Przy obróbce powierzchniowej wyrobów emitowane są stałe substancje zanieczyszczające (SSZ) i węglowodory w stanie gazowym. Substancje odpadowe są odprowadzane za pośrednictwem rurowego systemu odsysania z przestrzeni miejsca pracy pod ciśnieniem i są filtrowane do poziomu ustawowych limitów emisji z powietrza odprowadzanego do atmosfery.”

 
– Rozwiązania techniczne zastosowane w lakierni mają na celu osiągnięcie takiego przepływu powietrza, który zapewni wysoką jakość obróbki powierzchniowej (obniży możliwość zapylenia już polakierowanych części ), a także spełnienie wymogów sanitarnych dot. powietrza miejscu pracy, określonych w ustawie o ochronie zdrowia publicznego. Uzyskujemy to przede wszystkim dzięki utrzymaniu równowagi ciśnienia. Urządzenia części technologicznej lakierni spełniają wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego i protokołu określającego warunki środowiska i wpływy zewnętrzne – zapewnia Piotr Balicki odpowiedzialny za technikę odpylania w firmie Penny Gondek.

 

Odciąg i filtracja zanieczyszczonego powietrza

Odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza jest realizowane przy pomocy ściany lakierniczej i ciągu odsysającego. Ściana jest przyłączona do wentylatora typu VFM rurami o przekroju okrągłym z blach ocynkowanych. Z wentylatora powietrze jest transportowane na zewnątrz poprzez wywiew zakończony deflektorem. Wentylator jest wykonany w wersji zabezpieczającej przed wybuchem.
Filtrowanie zanieczyszczonego powietrza odbywa się poprzez zewnętrzny filtr kartonowy i wewnętrzny filtr tekstylny. Filtry te zapewniają podstawowy stopień oczyszczania powietrza z cząstek stałych i części zanieczyszczeń płynnych.

 

„Filtrowanie zanieczyszczonego powietrza odbywa się poprzez zewnętrzny filtr kartonowy i wewnętrzny filtr tekstylny. Filtry te zapewniają podstawowy stopień oczyszczania powietrza z cząstek stałych i części zanieczyszczeń płynnych.”

 
– Dodatkowo istnieje możliwość instalowania specjalnych filtrów chemicznych, które wychwytują lotne związki organiczne (LZO). Są one umieszczone w instalacji odsysającej za suchą ścianą lakierniczą .Wskutek przejścia przez wkładki napełnione pochłaniaczem dochodzi do reakcji chemicznej i do filtracji zanieczyszczonego powietrza trafiającego do atmosfery – tłumaczy szczegółowo Piotr Balicki.

 

Doprowadzenie świeżego powietrza

Do prawidłowego funkcjonowania całego ciągu technologicznego lakierni ważna jest wymiana odsysanego powietrza. Uzupełnienie odessanego przez ściany lakiernicze powietrza zapewnia urządzenie nawiewne typu ZLG-ELBH dostosowane do ściany lakierniczej pod względem ilości odsysanego powietrza. Centrala grzewczo-nawiewna typu ZLG dostarcza powietrze z lekkim nadmiarem, co powoduje powstanie minimalnego nadciśnienia w lakierni, zapobiegającego zasysaniu zanieczyszczeń pylistych do jej wnętrza. Podłączana jest ona do istniejącego obiegu CO z wymaganym spadkiem temperatury 90/70o C. Dodatkowo posiada wyposażenie zabezpieczające przed zamarzaniem czynnika grzewczego.
– Centrala nawiewna jest urządzeniem jednostopniowym z wbudowanymi żaluzjami wewnętrznymi i wentylatorem w wykonaniu antywybuchowym. Łączy się ona z wielkopowierzchniowym filtrem wydmuchowym wyposażonym w tkaninę filtracyjną, zapewniającą wylot powietrza z prędkością 0,5 m/s. Filtr ten jest podwieszony pod stropem nad stanowiskiem lakierniczym – mówi specjalista od techniki odpylania w firmie.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

12-15 stycznia 2023
DOMOTEX, Hanower, Niemcy

31 stycznia – 3 lutego 2023
BUDMA, Poznań

21-24 lutego 2023
MEBLE POLSKA, Poznań

7-9 marca 2023
WOOD TECH WARSAW EXPO
Nadarzyn

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Dodane w tym tygodniu

Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).