Connect with us
Technika, technologie, nowości

Specjalistyczne rozwiązania dla klientów

Narzędzia skrojone na miarę

Dodane:

/

 • Polcomm

  Fabryka Polcomm w Chlewiskach, koło Lubartowa. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Piły tarczowe stosowane są do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, formatowania oraz rowkowania. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Frez trzpieniowy z diamentowym ostrzem. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Rozwój firmy rozpoczął się od sprzedaży noży wymiennych dla branży drzewnej. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Głowica prosta z nożami wymiennymi PCD. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Frezy trzpieniowe firma produkuje w wielu opcjach. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Polcomm specjalizuje się w produkcji narzędzi jednostkowych, dedykowanych dla konkretnej firmy. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm


Podlubartowski Polcomm to marka dobrze znana klientom. Od ponad 20 lat produkuje narzędzia skrawające o wysokim stopniu zaawansowania. Jej siłą są: precyzja wykonania, wydajność i oferta dostosowana do potrzeb odbiorcy. – Nie wykonujemy narzędzi masowych, typowych, trzon naszej produkcji to narzędzia jednostkowe dedykowane konkretnej firmie. Klient otrzymuje produkt szyty na miarę.

Polcomm

Fabryka Polcomm w Chlewiskach, koło Lubartowa. Fot. Materiały Polcomm

Polcomm dostarcza rozwiązania narzędziowe producentom mebli, drzwi i podłóg. Oferuje m.in. frezy trzpieniowe, frezy i głowice nasadzane, wiertła, piły tarczowe, noże wymienne i systemy mocowań.

Czym wyróżnia się Polcomm?

– Działamy na rynku od 23 lat, dobrze znamy potrzeby klientów, na bieżąco analizujemy trendy i wyzwania w branży – mówi Dariusz Kozak, właściciel firmy Polcomm z Chlewisk koło Lubartowa. – Klienci oczekują narzędzi, które zagwarantują im wysoką jakość i precyzję pracy, ale także pozwolą na uzyskanie efektów, które odróżnią ich produkty od konkurencji. Potrzebują takich wykonanych na indywidualne zamówienie, zaprojektowanych specjalnie dla nich, dostosowanych do wymogów konkretnej maszyny i rodzaju obrabianego materiału. My takie właśnie produkty dla nich tworzymy.

Nisza na rynku

Na rynku istnieje wiele firm produkujących specjalistyczne narzędzia wysokiej jakości i wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Firma znalazła niszę i specjalizuje się w narzędziach dopasowanych do spersonalizowanych potrzeb klientów.

– Mamy własne biuro konstrukcyjne, w którym specjaliści w uzgodnieniu z odbiorcami projektują konkretne rozwiązania. Wykorzystywane są tu m.in. zaawansowane programy 3D do symulacji i projektowania, które gwarantują, że narzędzia będą dostosowane do wymogów maszyny i materiału.

Wyzwania? Czemu nie!

Oferta przedsiębiorstwa jest szeroka. Produkuje ono frezy trzpieniowe proste i profilowe, frezy nasadzane proste i profilowe, piły tarczowe, głowice formatyzujące, wiertła i wymienne noże proste i profilowe.

– Naszymi klientami są renomowani producenci mebli, podłóg, stolarki otworowej. To często firmy korporacyjne z siedzibami w zachodniej Europie – wylicza Dariusz Kozak. – Ten sektor odbiorców stawia przed wytwórcami narzędzi duże wyzwania, wychodzące poza katalogowe możliwości. Oczekują rozwiązań innowacyjnych, optymalizacji kosztów wytwarzania i unikatowych rozwiązań. Ważne są wydajność i jednostkowy koszt obróbki. Koszt nominalny specjalistycznego narzędzia staje się na tyle istotny, że musi zwrócić się podczas szybszej i jakościowo lepszej produkcji. Takie oczekiwania to wyzwania, podejmujemy się ich realizacji, bo lubimy mierzyć się z tym, co nowe. Poza tym służą postępowi i rozwojowi naszej marki.

Od pomysłu do realizacji

Sprzedaż narzędzi jednostkowych, na zamówienie klienta, wymaga kompetentnego zespołu (dział doradczo-handlowy, konstruktorzy, technolodzy, produkcja).

– Chcemy być przede wszystkim partnerem firm, wspierać ich w rozwoju, a nie tylko wytwórcą i sprzedawcą – oznajmia właściciel firmy. – Każdego dnia się rozwijamy, począwszy od parku maszynowego i możliwości technicznych, po inwestycje w programy i systemy informatyczne oraz szkolenia konstruktorów i sięganie po rozwiązania know-how dostępne na światowym rynku.

Firma współpracuje z najlepszymi specjalistami branży narzędziowej, którzy prowadzą szkolenia zespołu oraz świadczą usługi doradcze i konsultingowe.

Drewno kocha diament

Największą popularnością w ofercie Polcomm cieszą się nasadzane frezy profilowe z ostrzami PCD. Popularne są rozwiązania o modułowej budowie, umożliwiającej wykonywanie skomplikowanych profili, ze zmienną geometrią ostrzy, zapewniającą obrabianie materiałów z okleinami bez wyrwań.

Również do profili, gdzie wymagana jest wysoka jakość obrabianej powierzchni. Diamentowe ostrza spełniają współczesne wymagania w procesach obróbki, cechuje je wysoka odporność na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Narzędzia te w przemyśle drzewnym stosowane są do obróbki drewna litego twardego i egzotycznego oraz materiałów drewnopochodnych, takich jak MDF, sklejka, płyta OSB, płyta wiórowa surowa lub okleinowana folią finish, melaminą lub płyta wiórowa laminowana.

– Narzędzia w wersji diamentowej gwarantują lepsze efekty, mają dłuższą żywotność, najczęściej stosowane są do obróbki materiałów trudnoobrabialnych – tłumaczy Iwona Paczuska z działu marketingu Polcomm. – Firma oferuje też narzędzia PCD dedykowane do drewna miękkiego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wyselekcjonowała gatunek diamentu polikrystalicznego, który sprawdza się przy obróbce tego surowca.

Patent na wiertło

Klienci często decydują się na wiertła produkcji Polcomm. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest wiertło puszkowe PCD wykorzystywane do produkcji mebli z płyty komórkowej ze wstawkami wiórowej. Powstało ono na zamówienie jednego z największych producentów mebli potrzebującego rozwiązania, które wykona minimum osiem tysięcy otworów. Przy użyciu standardowych wierteł z diamentowym ostrzem powstawały duże opory skrawania, których nie wytrzymywała spoina klejowa, a wiertła z węglikiem spiekanym, wykazujące niskie opory skrawania, cechowały się niską wydajnością.

Konstruktorzy przedsiębiorstwa opracowali geometrię wiertła z ostrzami z diamentu polikrystalicznego, w którym jedynie element stabilizujący ruch obrotowy wiertła wykonany został z węglika spiekanego. Zastosowano tu podwójną liczbę nacinaków o specjalnej geometrii i rozdzielacz wióra na powierzchni czołowej. Uzyskano narzędzie o niskich oporach skrawania, zapewniające lepszą wydajność.

Polcomm przygotował wiertło puszkowe o jedynej, niepowtarzalnej w Europie geometrii ostrza i technologii wykonania (zostało ono opatentowane).

Głowice na noże wymienne

Poza narzędziami diamentowymi popularnością w ofercie firmy cieszą się również głowice na noże wymienne. Są różne warianty wykonania narzędzi – głowice trzpieniowe i nasadzane, proste lub profilowe, z wymiennymi nożami HSS lub HM. Korpus narzędzia może być wykonany ze stali lub stopów lekkich, a system mocowania na tulei mechanicznej lub hydro. Obróbkę realizują noże wymienne, daje to możliwość samodzielnej wymiany w każdym momencie, a drugi zestaw noży gwarantuje ciągłość produkcji.

– Wymienne noże stwarzają możliwość ich ustawienia pod dodatnim lub ujemnym kątem, symetrycznie albo asymetrycznie. Pozwalają one na określenie jednego lub więcej poziomów obróbki przez ten sam korpus głowicy – wyjaśnia Iwona Paczuska. – Popularne są nasadzane głowice aluminiowe na noże wymienne HM do obróbki drewna litego i klejonego, przeznaczone do formatowania i wyrównywania powierzchni. Jak również głowice trzpieniowe na wymienne noże HM przeznaczone do szprosów okiennych.

Polcomm proponuje też w tym zakresie rozwiązanie z nożami wymiennymi z diamentowym ostrzem. Głowica nasadzana prosta na noże wymienne PCD przeznaczona jest do frezowania powierzchni bocznych w materiałach drewnopochodnych. Narzędzie to stanowi alternatywę dla dotychczasowych nabywców frezów nasadzanych prostych z lutowanymi ostrzami diamentowymi.

Narzędzia dla linii produkcyjnych

Firma, poza jednostkowymi zamówieniami narzędzi, realizuje duże zamówienia do linii produkcyjnych.

– W takich zamówieniach projektujemy i produkujemy szereg narzędzi.

Produkcja poprzedzona jest wywiadem u klienta i precyzyjnymi uzgodnieniami – tłumaczy Dariusz Kozak. – W zakładach obróbki drewna funkcjonują nowoczesne i zautomatyzowane linie o bardzo wysokich wydajnościach.

Wysoki stopień zaawansowania, duże koszty produkcji i jej masowość sprawiają, że należy zdecydować się na zindywidualizowane rozwiązania w zakresie narzędzi. Rachunek ekonomiczny przekonał wielu producentów mebli, okien, drzwi i podłóg, że warto współpracować z nami w tym obszarze.

Polcomm

Rozwój firmy rozpoczął się od sprzedaży noży wymiennych dla branży drzewnej. Fot. Materiały Polcomm

Z historii firmy

 

Polcomm założył w 2000 r. Dariusz Kozak. Początkowo firma zaopatrywała zakłady branży drzewnej w noże wymienne do głowic stolarskich. Z czasem, z uwagi na trudności branży stolarki okienno-drzwiowej z narzędziami i ich serwisem (głównie narzędziami zagranicznych producentów), właściciel zdecydował o rozpoczęciu produkcji noży wymiennych w kraju. Pierwszą obrabiarkę CNC do produkcji noży sprowadził w kwietniu 2004 r. – szlifierkę zautomatyzowaną, na której produkowano noże na zamówienie klientów.

Impulsem rozwoju firmy był wzrost zainteresowania narzędziami diamentowymi. W 2006 r. zakupiono obrabiarkę do ostrzenia narzędzi diamentowych. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie rynku na narzędzia wykorzystujące diamentowe ostrza jest bardzo duże, dlatego też firma zaczęła się rozwijać w tym obszarze. Kolejnym etapem rozwoju stała się możliwość pozyskiwania dofinansowania na produkcję innowacyjnych narzędzi skrawających do obrabiarek CNC. Rozwój w kierunku produkcji własnych narzędzi spowodował kolejne plany – budowę zakładu produkcyjnego w Chlewiskach.

Od kilkunastu lat w podlubartowskiej firmie odbywa się produkcja narzędzi skrawających ze stali szybkotnącej (HSS), węglika spiekanego (HM) i narzędzi diamentowych (PCD). Głównym obszarem produkcji są specjalistyczne, przygotowane pod konkretne potrzeby klienta narzędzia. Polcomm dysponuje własnym biurem projektowym, frezarkami pięcioosiowymi, automatycznymi tokarkami CNC oraz szlifierkami renomowanych producentów. Wysoko wykwalifikowany personel sprawia, że narzędzia produkowane przez firmę są synonimem jakości, niezawodności i nowoczesności.

Na noże…

Rozwój firmy rozpoczął się od sprzedaży noży wymiennych dla branży drzewnej. Do dziś są one obecne w ofercie jako ważna grupa produktowa. Przedsiębiorstwo ma noże standardowe, profilowe, proste, ryflowane i systemu TERSA.

Zakład produkuje noże do głowic stolarskich prostych i profilowych oraz strugarskich. W zależności od potrzeb klientów wykonywane są one ze stali szybkotnącej, z materiałów pełnowęglikowych lub z wkładkami lutowanymi z węglika spiekanego. Firma realizuje indywidualne zamówienia na niestandardowe długości noży, wykonuje je w dowolnych kształtach. Kąty przyłożenia, kąty styczne profilu i boków są dobierane do rodzaju obrabianego materiału oraz warunków obróbki.

Frezy, głowice, wiertła, piły

W ofercie firma ma:

• narzędzia trzpieniowe (frezy monolityczne z HSS oraz HM, frezy z nakładkami lutowanymi HM lub PCD, głowice trzpieniowe na noże wymienne HM);

• narzędzia nasadzane (frezy proste i profilowe z ostrzami HSS, HM lub PCD, głowice proste i profilowe na noże wymienne oraz głowice formatyzujące);

• wiertła do otworów przelotowych i nieprzelotowych o różnej średnicy i geometrii ostrza (wiertła monolityczne HSS i HM, wiertła z powłokami zmniejszającymi zużycie ścierne, wiertła stopniowe o złożonym kształcie, wiertła puszkowe z ostrzami węglikowymi lub diamentowymi);

• piły tarczowe do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, formatowania i rowkowania (ostrza wykonane z HM i PCD);

• systemy mocowań dla narzędzi trzpieniowych i nasadzanych (trzpienie walcowe, trzpienie hydro, oprawki hydro, oprawki i tuleje rozprężne, tuleje hydro i redukcyjne; system regulacji PSS).

 • Polcomm

  Fabryka Polcomm w Chlewiskach, koło Lubartowa. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Piły tarczowe stosowane są do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, formatowania oraz rowkowania. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Frez trzpieniowy z diamentowym ostrzem. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Rozwój firmy rozpoczął się od sprzedaży noży wymiennych dla branży drzewnej. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Głowica prosta z nożami wymiennymi PCD. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Frezy trzpieniowe firma produkuje w wielu opcjach. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Polcomm specjalizuje się w produkcji narzędzi jednostkowych, dedykowanych dla konkretnej firmy. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Do każdego rodzaju drewna

Prasy Steblo pod znakiem uniwersalności

Dodane:

/

STEBLO
Większość dużych prac pneumatycznych powstaje na zamówienie. Fot. Kurier Drzewny

Dla małych i dużych przedsiębiorstw, uniwersalne, niezawodne, do każdego rodzaju drewna. Prasy ręczne i pneumatyczne dedykowane dla zakładów stolarskich prezentowała podczas targów Drema firma Steblo z Nowego Tomyśla. Zainteresowanych nie brakowało.

Firma Steblo, jeden z najbardziej znanych producentów na rynku drzewnym, funkcjonuje już ponad 30 lat. Na Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Drema, prezentuje swoją ofertę już od samego początku ich istnienia.

– Jesteśmy bardzo uniwersalni, produkowane przez nas urządzenia sprawdzają się przy klejeniu każdego rodzaju drewna – mówi Edyta Łodyga, właścicielka przedsiębiorstwa. – Nasze prasy charakteryzują się ergonomiczną konstrukcją, wysoką jakością wykonania, dużą wydajnością i bezpieczeństwem użytkowania. Większość z naszych urządzeń jest prosta w obsłudze, bez zbędnych skomplikowanych technologii, solidna i może służyć długie lata.

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia na polskim rynku, firma sprzedała tysiące pras, klienci chętnie wracają po kolejne urządzenia.

Steblo wciąż się rozwija i podbija nowe rynki, maszyny tej firmy pracują również w Ukrainie, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii.

Kto jest klientem przedsiębiorstwa? – Nie da się wyodrębnić jednej grupy, ponieważ mamy bardzo szeroki przekrój klientów – mówi Edyta Łodyga. – Począwszy od majsterkowiczów, poprzez stolarzy, średnie przedsiębiorstwa, aż do największych graczy, jak Forte czy Ikea. Stale się rozwijamy i zdobywamy nowe rynki, choć równocześnie wciąż pozostajemy niewielką, rodzinną firmą.

Do wielu elementów drewnianych

Wśród oferty dla średnich i większych przedsiębiorstw, tego producenta, dużym zainteresowaniem cieszy się Prasa Typ-PMK przeznaczona do montażu i sklejania elementów drewnianych w korpusy meblowe, do montażu skrzyń, szuflad, innych konstrukcji ramowych przestrzennych.

Na prasie zamontowane są dociski oraz dwie przesuwne ściany, dzięki którym można kleić jeden lub dwa korpusy jednocześnie. Ściany przesuwne, po ustawieniu na żądany wymiar, blokowane są mechanicznie w celu uniemożliwienia ich przesunięcia.

Prasa posiada ergonomiczny pulpit sterowania z wbudowanymi zegarami do ustawiania zadanych ciśnień oraz dźwigniami do załączania docisków pionowych jak i poziomych.

Każdy docisk składa się z dwóch siłowników tłokowych Ø63 o skoku 125 mm. Dociski umieszczone są na stałych belkach: górnej poziomej i dwóch pionowych bocznych. Dociski można przesuwać odpowiednio: prawo-lewo na górnej belce i góra-dół na belkach bocznych, dodatkowo dociski z bocznych belek posiadają przeciwwagę, co sprawia, że przesuwanie góra – dół odbywa się samoczynnie.

Sterowanie dociskami prasującymi, zarówno pionowymi jak i poziomymi jest podłączone do zaawansowanego układu logicznego, dzięki czemu możliwe jest uruchamianie docisków dla danego kierunku jednocześnie lub każdego z osobna.
Pozwala to na montaż korpusów o różnej konstrukcji.

Dociski o działaniu pionowym znajdują się na belce poziomej, posiadają one łożyska toczne, dzięki czemu swobodnie można je rozsuwać. Całą belkę ustawiamy na żądaną wysokość po wciśnięciu przycisku na klamce i pneumatycznym odblokowaniu rygli. Belkę przestawiamy ręcznie, a dzięki zastosowaniu przeciwwag, łożysk liniowych oraz listew i kół zębatych odbywa się to płynnie.

Dociski o działaniu poziomym znajdują się na belce pionowej, a dzięki łożyskom liniowym można je ustawiać na żądanej wysokości i blokować. Całą belkę ustawiamy w żądanym położeniu po wciśnięciu przycisku na klamce i pneumatycznym odblokowaniu rygli. Belkę przestawiamy ręcznie, a dzięki zastosowaniu rolek poliuretanowych ruch odbywa się płynnie.

Każdy docisk pneumatyczny sterowany jest indywidualnie zaworem dźwigniowym z pulpitu umieszczonego z boku prasy z możliwością zatrzymania siłownika w każdej pozycji skoku. Dla bezpieczeństwa umieszczono awaryjny przycisk stop zatrzymujący prasowanie po jego wciśnięciu.

Prasa może być zasilana sprężarką o regulowanym ciśnieniu lub z linii sprężonego powietrza. Wielkość siły docisku siłownika pneumatycznego regulowana jest ciśnieniem powietrza, na znajdującym się w prasie reduktorze z zaworem zwrotnym, blokiem oczyszczania powietrza i zaworem bezpieczeństwa.

Idealna do drzwi

W zasadzie wszystkie prasy tego producenta mają szerokie spektrum możliwości, jeżeli chodzi o zastosowanie. Jedną z nich jest prasa Typ-PMJ, przeznaczona do montażu i sklejania prostokątnych elementów stolarskich tj. ram okiennych, drzwi, ram drewnianych i tapicerskich.

Z lewej strony pola roboczego zamocowana jest pionowa belka oporowa z możliwością regulacji pionu – ustawienia kąta prostego. Po górnym torze jezdnym przesuwają się na wózkach jezdnych pionowe belki I, II, III i IV. Łapy dociskowe każdego siłownika posiadają prowadzenie rolkowe.

Na belce I, II, III znajdują się pneumatyczne siłowniki ø125 o skoku 150 mm o działaniu pionowym szybko przestawiane. Każdy siłownik pneumatyczny sterowany jest indywidualnie zaworem dźwigniowym z pulpitu umieszczonego po lewej stronie prasy z możliwością zatrzymania siłownika w każdej pozycji skoku.

Belka IV posiada dwa siłowniki pneumatyczne o działaniu poziomym ø125 o skoku 150 mm, które przesuwane są góra- dół.

Belka po ustawieniu na żądany wymiar blokowana jest mechanicznie w celu uniemożliwienia jej przesunięcia.

Do zasilania prasy potrzebna jest sprężarka lub linia sprężonego powietrza.
Wielkość siły docisku siłownika pneumatycznego regulowana jest ciśnieniem powietrza, przez zainstalowanie reduktora z zaworem zwrotnym, blokiem oczyszczania powietrza i zaworem bezpieczeństwa.

Każdy siłownik posiada przeciwwagę co sprawia, że przesuwanie siłownika góra – dół odbywa się samoczynnie.

Do szybkiego klejenia

Prasa pneumatyczna do montażu szuflad posiada: pole robocze do szybkiego montażu (klejenia) szuflad – wyposażone w podtrzymki, opory boczne, dwa dociski górne, dwa dociski boczne, system przytrzymywania elementów podczas ściskania, pole robocze do montowania osprzętu do boków szuflad – wyposażone w stalową ocynkowaną płytę otworową, do której mocuje się bazy i uchwyty, dzięki temu montażysta ma możliwość dokręcania poszczególnych elementów okuć.

W ramach wyposażenie są też stojak do zamontowania ciśnieniowej nakładarki kleju, żuraw z balanserem, ułatwiający pracę podczas montażu okuć.

Funkcja przestawiania siłowników tłokowych umożliwia montaż szuflad o różnych długościach i wysokościach. Prasa jest zasilana sprężarką o regulowanym ciśnieniu lub linią sprężonego powietrza. Wielkość siły docisku siłownika pneumatycznego regulowana jest ciśnieniem powietrza.

Prasę do montażu szuflad można skonfigurować i dopasować indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania klienta.

Dla mniejszych i bardzo dużych producentów

Oprócz szerokiej gamy pras pneumatycznych i hydraulicznych, producent oferuje wysokiej jakości stolarskie ściski śrubowe własnej produkcji. Są one idealne do klejenia drewna, wykonane na profilach stalowych. Zamocowane na dedykowanych stojakach, stanowią doskonałą alternatywę dla pras w zastosowaniach indywidualnych. W uzupełnieniu oferty firma proponuje nakładarki kleju: ręczne, mechaniczne lub ciśnieniowe.

– Jesteśmy w stanie dopasować naszą ofertę bardzo indywidualnie, w zależności od potrzeb klienta, wielkości jego produkcji, planów na przyszłość – wylicza Edyta Łodyga. – Ma to szczególne znacznie w przypadku dużych zakładów, które mają zróżnicowane potrzeby. Chodzi o to, abyśmy to my się dostosowali do nich, a nie oni do nas. 99 procent naszej produkcji teraz jest na indywidualne zamówienie. Właściwie większość dużych prac pneumatycznych powstaje na zamówienie.

Steblo

Prasy charakteryzują się ergonomiczną konstrukcją, wysoką jakością wykonania, dużą wydajnością i bezpieczeństwem użytkowania. Fot. Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Postaw na zamknięte prowadniki

Gwarantowana ochrona przed pyłem i wiórami

Dodane:

/

Jak chronić przewody, kiedy pracujemy w trudnych warunkach? Jak poradzić sobie z kurzem, wiórami, brudem i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą wpływać na jakość okablowania? Niezawodną ochronę zapewniają zamknięte prowadniki kablowe igus®, znane również jako e-prowadniki.

Dlaczego zabezpieczenie kabli w zakładzie produkcyjnym jest tak istotne? W porównaniu do otwartych prowadników kablowych, zamknięte e-prowadniki są… całkowicie zamknięte. Wykonane są z dwóch rodzajów materiałów opracowanych przez firmę igus®: igumid G, które mogą być stosowane w temperaturach do +120 °C oraz igumid HT – do gorących wiórów do temperatury +850 °C.

Testy laboratoryjne i liczne certyfikaty sprawiają, że zamknięte prowadniki kablowe igus® stanowią bezpieczną ochronę przewodów dla maszyn działających w przemyśle drzewnym, robotów spawalniczych i obrabiarek od ponad 20 lat.

Złota czwórka od @igusa

W tym numerze prezentujemy 4 najlepsze zamknięte e-prowadniki, które chronią przewody przed pyłem, kurzem, brudem, błotem, kompostem, drewnem, włóknami tekstylnymi, pyłem papierowym, pastą szlifierską, chłodziwami, pyłem szklanym, odłamkami szkła, pyłem węglowym, piaskiem oraz innymi zanieczyszczeniami.

System R2.1 z – ekonomiczna i stabilna ochrona przed wiórami

System R2.1 to ekonomiczny, stabilny prowadnik kablowy o wysokości wewnętrznej 26, 40, 48 i 75 mm oraz bardzo szczelnej konstrukcji i mocnych podwójnych ogranicznikach, pozwalających na duże obciążenia oraz znaczne długości samonośne. Jego największą zaletą jest to, że jest dostępny w dwóch wersjach: otwieranej z obu stron wzdłuż promienia zewnętrznego, oraz otwieranej z obu stron wzdłuż promienia wewnętrznego.

Dla inwestorów ważna jest duża wysokość wewnętrzna i jednocześnie oszczędność kosztów, przy zastosowaniu tego urządzenia, a także jego cicha praca, dzięki zintegrowanemu hamulcowi, oraz gładka, pozbawiona krawędzi konstrukcja.

Tuby RX – do stosowania bezpośrednio w obszarach występowania wiórów
Wyjątkowo szczelne tuby RX najlepiej sprawdzają się w obszarze bezpośredniego odprowadzania wiórów. Ten zamknięty prowadnik kablowy ma gładki, zakrzywiony kontur zewnętrzny, który zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń.

Dostępne wysokości wewnętrzne od 42 do 73 mm. W tym przypadku istotna jest wyjmowana pokrywa wzdłuż promienia zewnętrznego, a także formowane wtryskowo krawędzie uszczelniające. Nie bez znacznie jest brak otworów, szczelin i podcięć. Seria RX40 została przetestowana pod kątem stopnia ochrony IP40 (TÜV Saarland).

System R4.1 – seria dla praktycznie każdej aplikacji

Gdy potrzebny jest prowadnik kablowy o wysokości wewnętrznej od 28 do 112 mm, polecamy sprawdzony system R4.1. Przeznaczony do praktycznie wszystkich zastosowań. Może być używany w celu dalszego wydłużenia żywotności aplikacji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. To rozwiązanie idealne do szczególnie wymagających zastosowań. Posiada dużą siłę pchającą przy długich przesuwach i przy znacznych długościach samonośnych, a także zintegrowany hamulec zapewniający cichą pracę. Sam system jest wytrzymały, cichy, modułowy.

Konstrukcja wykonana została z podcięciem dla najlepszej możliwej stabilności bocznej e-tuby zipper – dla małych przestrzeni montażowych.
System prowadników kablowych do ochrony przed wiórami w małej przestrzeni montażowej o wysokości wewnętrznej od 10 do 32 mm. Prowadniki kablowe zipper imponują swoją praktycznością i wydajnością, ponieważ funkcja suwaka znacznie skraca czas instalacji.

Ich plusem jest błyskawiczne otwieranie i zamykanie, a także mały skok zapewniający cichą i płynną pracę. Warto zwrócić uwagę również na wysokie przyspieszenia: 100 m/s2 i więcej.

Sprawdzone i niezawodne

Zamknięte e-prowadniki firmy igus® wykazują swoją niezawodność w różnych trudnych warunkach już od ponad 20 lat.Przedstawione powyżej cztery systemy, to tylko niewielki wybór spośród wielu możliwych rozwiązań oferowanych przez firmę igus®. Istnieją bowiem inne systemy zasilania, które mogą zapewnić przewodom dobrą ochronę przed brudem i wiórami. Wszystkie można znaleźć na stronie producentaCzytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Jeszcze wyższa jakość w ofercie BL System

Niezwykle wydajne maszyny leśne

Dodane:

/

BL System

Rewelacyjne pod względem technicznym, dostępne cenowo. Bezkonkurencyjni, jeśli chodzi o innowacje. Firma BL System, jeszcze do niedawna specjalista od mniejszych i średnich rozwiązań dla branży drzewnej, poszerza swoją ofertę o doskonałej jakości maszyny Pezzolato spa.

Jeszcze do niedawna specjalizowali się w małych i średnich maszynach: wciągarkach, łuparkach. Są bezkonkurencyjnym liderem w segmencie urządzeń do sprzedaży do drewna kominkowego.

Teraz mówią, że chcą zmienić ligę, zaistnieć jako dostawca maszyn dużych gabarytów, już nie za kilkadziesiąt tysięcy euro, ale za kilkaset.

Rębaki o legendarnej wydajności

Firma BL System niedawno zdecydowała się na wprowadzenie do oferty maszyn Pezzolato spa, włoskiego producenta cieszącego się dużą renomą na europejskich rynkach.

Profesjonalne rębaki na silniku volvo z wydajnością do 380 metrów sześciennych na godzinę, budzą ogromne zainteresowanie na polskim rynku.

W tej firmie maszyny nie czekają na klientów – wszystko sprzedaje się na bieżąco. – Jesteśmy kreatorem nowych rozwiązań, jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, zarówno logistyczne, jak i serwisowe – mówi Łukasz Belski z firmy BL System. – Obecnie w naszej branży nadszedł czas nowych wyzwań.

Jak nie będziemy tych wyzwań podejmować, to będziemy stać w miejscu. Tymczasem nasi klienci potrzebują nowej oferty. Największe wyzwania współczesnych firm to obecnie dobrzy ludzie.

Nowe pokolenie to doskonale wykształcone, często uzdolnione technicznie osoby, które rzadko przywiązują się do jednego miejsca pracy.

Trzeba robić wszystko, aby zatrzymać w swojej firmie najlepszych. jeżeli chodzi o nowe technologie, to w ostatnim czasie, mam wrażenie, że zmiany są nieco wolniejsze, a czasem nawet wręcz niekorzystne, jeżeli się patrzy choćby na ilość czujników w które wyposażone są najnowsze maszyny.

Tylko indywidualna oferta

Łukasz Bleski podkreśla, że obecnie na rynku niezwykle ważne jest badanie potrzeb klientów i przygotowywanie dla nich indywidualnie dedykowanej oferty.

– Czasem klienci chcą kupić maszynę, zupełnie nie biorąc pod uwagę, tego czy ona jest odpowiednia do ich potrzeb, przede wszystkim chodzi tu o wydajność – opowiada przedstawiciel firmy BL System.

– Dopiero gdy dokładnie zrozumiemy potrzeby naszego klienta, jesteśmy w stanie znaleźć urządzenie, które będzie idealnie do nich dopasowane, z którego klient rzeczywiście będzie korzystał, będzie zadowolony i następnym razem wróci do nas.

Pezzolato, z racji tego, że już od kilkudziesięciu lat produkuje rębaki, ma możliwość dopasowania maszyny do indywidualnych potrzeb, również jeżeli chodzi o dodatkowe wyposażenie. – U nich właściwie można zamówić wszystko – dodaje Łukasz Belski. – Jeżeli potrzebujemy mieć na przykład dodatkowy podajnik, to oni zrobią dla nas podajnik, zawsze jest taka możliwość. Naszym klientom możemy zaoferować coś więcej niż inne firmy na rynku.

Pezzolato coraz bardziej popularne

Jeżeli chodzi o ofertę włoskiej firmy Pezzolato, to jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych za pośrednictwem BL System jest rozdrabniacz z linii Compost Line.

Podawanie materiału na tej maszynie, odbywa się za pomocą łańcucha i rolki hydraulicznej z regulowaną prędkością. Napęd za pomocą pasów klinowych “V”.

Moduł elektroniczny wyposażony został w licznik godzin. Maszyna posiada przeciwmłotki dobierające materiał wyjściowy, a także deflektor do odprowadzania materiału na podłoże. Długość kosza to 3500 mm, szerokość: 1800 mm, wysokość kosza: 800 mm. Max. rozwarcie walca podającego szacuje się na 400 mm. Średnica rozdrabniacza ma 960 mm. Prędkość obrotowa końcówki młota wynosi 62 m/s, wydajność produkcji na godzinę: 60 m³

Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stacja tnąco-łupiąca włoskiej marki Pezzolato z linii RedLine.

Jej najważniejsze cechy, to średnica tarczy z zębami z węgliku wolframu: 1500 mm, maksymalna średnica kłody w tym urządzeniu wynosi: 600 mm, z kolei długość kłody: od 3400 do 6800 mm, siła łupania: 70t, maksymalna długość łupania: 600-1050 mm. Maszyna posiada silnik o mocy 55-75 kW.

BL System

Jeszcze do niedawna specjalizowali się w małych i średnich maszynach: wciągarkach, łuparkach. Fot. Materiały producentaCzytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Idealny wybór dla nowych przedsiębiorców

Traki taśmowe

Dodane:

/

SERRA
Uczestnictwo w międzynarodowych targach jest dla firmy SERRA przyczynkiem do spotkań z klientami oraz okazją do promocji swoich najlepszych rozwiązań dla tartacznictwa. Fot. KD Media

Nowoczesny trak taśmowy to kluczowe narzędzie dla przedsiębiorstw zajmujących się obróbką drewna. Dzięki optymalnemu modelowi o niskim nakładzie inwestycyjnym, rozpoczęcie pracy w tej technologii staje się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Tego rodzaju maszyny są domeną firmy SERRA, która proponuje rozwiązania na miarę potrzeb.

Trak taśmowy SERRA Alpina KE 90 / KB 9 charakteryzuje się przekonującymi możliwościami sprzętowymi oraz prostą obsługą, umożliwiającą łatwą kontrolę pozycjonowania. Dodatkowo, dostępny jest również wariant z ręcznym systemem transportu kłód, oferujący równie efektywne działanie przy niższej cenie.

To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą osiągnąć efektywność podobną do urządzeń hydraulicznych, bez konieczności dużego nakładu finansowego. Trak taśmowy dostępny jest z silnikiem o mocy 18,5 kW (napęd elektryczny) lub 25 kW (benzyna), dając użytkownikowi wybór odpowiedniego napędu dla swoich potrzeb.

Najlepszy stosunek ceny do wydajności

Trak taśmowy SERRA Alpina KE 90 / KB 9 zachwyca nie tylko możliwościami sprzętowymi, ale również oferuje najkorzystniejszy stosunek ceny do wydajności na rynku. Bezstopniowy elektryczny system podawania, elektryczna regulacja wysokości i przycinarka to elementy, które sprawiają, że praca staje się bardziej precyzyjna i efektywna.

Głowica piły została zaprojektowana bezkompromisowo, wyposażona w automatyczny system smarowania, system ręcznego napinania piły oraz specjalne prowadzenie. To wszystko dostępne jest w rewelacyjnej cenie, co czyni ten trak taśmowy atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie wysoką jakość sprzętu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Dla ciężkich kłód o średnicy do 90 cm

Trak taśmowy został specjalnie zaprojektowany z myślą o ciężkich kłodach, których średnica sięga nawet 90 cm. Dwa główne opcje napędu – silnik benzynowy V2 chłodzony powietrzem lub powietrzem firmy Vanguard – pozwalają dostosować maszynę do różnych warunków i preferencji użytkownika. Dodatkowo, trak ten wyróżnia się innowacyjną koncepcją ramy podstawowej, co sprawia, że jest łatwy w obsłudze, a ręczny system napinania brzeszczotów pił dodatkowo ułatwia pracę operatora.

Solidny trak Africa XE

W 2005 roku wprowadzono na rynek trak taśmowy o nazwie Africa XE, stworzony z myślą o specyficznych warunkach pracy w Afryce. Jednak jego wyjątkowo solidna konstrukcja sprawiła, że szybko zdobył popularność na całym świecie. Model XE doskonale sprawdza się w przemyśle obróbki drewna okrągłego, a także jako dodatkowe narzędzie do cięcia bardzo ciężkiego drewna. Model dostępny jest w dwóch rozmiarach: XE 135 dla kłód o średnicy do 135 cm oraz XE 160 dla kłód do 160 cm. Ostatni z nich może bez problemu przeciąć blat stołu klienta o szerokości 140 cm w zaledwie kilka minut, co czyni go niezastąpionym narzędziem dla profesjonalistów z branży obróbki drewna.

Africa XE wyróżnia się optymalnym modelem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obróbką drewna przy minimalnym nakładzie inwestycyjnym.

Dostępny w dwóch wersjach napędu: 18,5 kW (napęd elektryczny) lub 25 kW (benzyna), co pozwala dostosować maszynę do indywidualnych potrzeb.

Łatwość obsługi, precyzja działania

Jednym z atutów Africa XE jest standardowa kontrola pozycjonowania, ułatwiająca precyzyjne ustawianie i ściąganie kłody. Bezstopniowy elektryczny system podawania, elektryczna regulacja wysokości oraz przycinarka sprawiają, że obsługa maszyny staje się intuicyjna i efektywna.

Bezproblemowa głowica piły oferuje automatyczny system smarowania, system ręcznego napinania piły, a także precyzyjne prowadzenie, co przekłada się na doskonałą jakość cięcia.

Africa XE została zaprojektowana z myślą o trudnych warunkach pracy, szczególnie w obszarach, gdzie drzewa są twardsze i pnie grubsze. Solidna konstrukcja sprawia, że jest ona odporna na intensywne obciążenia, co czyni ją doskonałym wyborem do przemysłowej obróbki drewna okrągłego. Model XE 135 jest dostosowany do kłód o średnicy do 135 centymetrów, natomiast XE 160 radzi sobie z kłodami do 160 centymetrów.

Trak taśmowy Africa XE to doskonałe połączenie solidności, wydajności i przystępnej ceny. Bez względu na to, czy prowadzisz niewielką firmę stolarską czy duże przedsiębiorstwo przemysłowe, ta maszyna sprosta oczekiwaniom, zapewniając precyzyjne cięcia nawet w najtrudniejszych warunkach. Inwestycja w Africa XE to pewność, że Twoje przedsiębiorstwo będzie rozwijać się w zgodzie z najnowszymi standardami technologicznymi.

Renomowany producent

Firma SERRA ma na koncie ponad 1450 realizacji na całym świecie. W maju zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania dla tartacznictwa na targach Ligna. Warto wspomnieć, że firma SERRA jest częścią grupy WINTERSTEIGER, co pozwala im na jeszcze większy rozwój i innowacje w branży.

SERRA, jako renomowany producent maszyn do obróbki drewna, od lat cieszy się uznaniem w branży dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, solidnej konstrukcji i nieustannej trosce o zadowolenie klienta. Firma ta, zakorzeniona w tradycji i nowoczesności, znalazła swoje miejsce jako pionier w dziedzinie pilarek taśmowych, oferując kompleksowe rozwiązania dla przedsiębiorców z branży drzewnej.

Od momentu powstania SERRA, firma zdążyła się wyróżnić jako producent wysokiej jakości maszyn do obróbki drewna. Początkowo skoncentrowana na rynku krajowym, szybko zdobyła uznanie również na arenie międzynarodowej. Dziś maszyny SERRA są dostępne na całym świecie, spełniając oczekiwania klientów z różnych regionów i kultur.

SERRA słynie z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które rewolucjonizują procesy przemysłowej obróbki drewna. Ich linia produktów obejmuje zaawansowane pilarki taśmowe, trakcje, rozdrabniacze, a także specjalistyczne systemy do obróbki drewna. Technologie stosowane przez SERRA pozwalają na efektywną produkcję przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego podejścia do wykorzystania surowców.

Firma SERRA zdaje sobie sprawę, że różne przedsiębiorstwa w branży drzewnej mają różnorodne potrzeby. Dlatego oferuje wszechstronne rozwiązania, które można dostosować do indywidualnych wymagań klientów. Bez względu na to, czy prowadzisz niewielki tartak stolarski czy duże przedsiębiorstwo przemysłowe, SERRA ma odpowiednią maszynę, aby sprostać Twoim oczekiwaniom.

Warto podkreślić, że SERRA zawsze stawia na jakość swoich produktów i satysfakcję klientów. Solidna konstrukcja maszyn, innowacyjne podejście do technologii oraz profesjonalna obsługa klienta to elementy, które wyróżniają tę firmę na tle konkurencji. SERRA nieustannie rozwija swoje produkty, biorąc pod uwagę najnowsze trendy i potrzeby rynku.

Dla przedsiębiorców związanych z przemysłem drzewnym, SERRA to nie tylko producent maszyn, ale także zaufany partner oferujący kompleksowe rozwiązania. Firma ta, z historią sukcesu i globalnym zasięgiem, kontynuuje swoją misję dostarczania najnowocześniejszych technologii dla efektywnej i zrównoważonej obróbki drewna. SERRA – tam, gdzie innowacje spotykają się z tradycją, tworząc przyszłość branży drzewnej.

Kurier Drzewny

Uczestnictwo w międzynarodowych targach jest dla firmy SERRA przyczynkiem do spotkań z klientami oraz okazją do promocji swoich najlepszych rozwiązań dla tartacznictwa. Fot. KD Media

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).