Connect with us


Technika, technologie, nowości

Specjalistyczne rozwiązania dla klientów

Narzędzia skrojone na miarę

Dodane:

/

 • Polcomm

  Fabryka Polcomm w Chlewiskach, koło Lubartowa. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Piły tarczowe stosowane są do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, formatowania oraz rowkowania. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Frez trzpieniowy z diamentowym ostrzem. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Rozwój firmy rozpoczął się od sprzedaży noży wymiennych dla branży drzewnej. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Głowica prosta z nożami wymiennymi PCD. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Frezy trzpieniowe firma produkuje w wielu opcjach. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Polcomm specjalizuje się w produkcji narzędzi jednostkowych, dedykowanych dla konkretnej firmy. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm


Podlubartowski Polcomm to marka dobrze znana klientom. Od ponad 20 lat produkuje narzędzia skrawające o wysokim stopniu zaawansowania. Jej siłą są: precyzja wykonania, wydajność i oferta dostosowana do potrzeb odbiorcy. – Nie wykonujemy narzędzi masowych, typowych, trzon naszej produkcji to narzędzia jednostkowe dedykowane konkretnej firmie. Klient otrzymuje produkt szyty na miarę.

Polcomm

Fabryka Polcomm w Chlewiskach, koło Lubartowa. Fot. Materiały Polcomm

Polcomm dostarcza rozwiązania narzędziowe producentom mebli, drzwi i podłóg. Oferuje m.in. frezy trzpieniowe, frezy i głowice nasadzane, wiertła, piły tarczowe, noże wymienne i systemy mocowań.

Czym wyróżnia się Polcomm?

– Działamy na rynku od 23 lat, dobrze znamy potrzeby klientów, na bieżąco analizujemy trendy i wyzwania w branży – mówi Dariusz Kozak, właściciel firmy Polcomm z Chlewisk koło Lubartowa. – Klienci oczekują narzędzi, które zagwarantują im wysoką jakość i precyzję pracy, ale także pozwolą na uzyskanie efektów, które odróżnią ich produkty od konkurencji. Potrzebują takich wykonanych na indywidualne zamówienie, zaprojektowanych specjalnie dla nich, dostosowanych do wymogów konkretnej maszyny i rodzaju obrabianego materiału. My takie właśnie produkty dla nich tworzymy.

Nisza na rynku

Na rynku istnieje wiele firm produkujących specjalistyczne narzędzia wysokiej jakości i wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Firma znalazła niszę i specjalizuje się w narzędziach dopasowanych do spersonalizowanych potrzeb klientów.

– Mamy własne biuro konstrukcyjne, w którym specjaliści w uzgodnieniu z odbiorcami projektują konkretne rozwiązania. Wykorzystywane są tu m.in. zaawansowane programy 3D do symulacji i projektowania, które gwarantują, że narzędzia będą dostosowane do wymogów maszyny i materiału.

Wyzwania? Czemu nie!

Oferta przedsiębiorstwa jest szeroka. Produkuje ono frezy trzpieniowe proste i profilowe, frezy nasadzane proste i profilowe, piły tarczowe, głowice formatyzujące, wiertła i wymienne noże proste i profilowe.

– Naszymi klientami są renomowani producenci mebli, podłóg, stolarki otworowej. To często firmy korporacyjne z siedzibami w zachodniej Europie – wylicza Dariusz Kozak. – Ten sektor odbiorców stawia przed wytwórcami narzędzi duże wyzwania, wychodzące poza katalogowe możliwości. Oczekują rozwiązań innowacyjnych, optymalizacji kosztów wytwarzania i unikatowych rozwiązań. Ważne są wydajność i jednostkowy koszt obróbki. Koszt nominalny specjalistycznego narzędzia staje się na tyle istotny, że musi zwrócić się podczas szybszej i jakościowo lepszej produkcji. Takie oczekiwania to wyzwania, podejmujemy się ich realizacji, bo lubimy mierzyć się z tym, co nowe. Poza tym służą postępowi i rozwojowi naszej marki.

Od pomysłu do realizacji

Sprzedaż narzędzi jednostkowych, na zamówienie klienta, wymaga kompetentnego zespołu (dział doradczo-handlowy, konstruktorzy, technolodzy, produkcja).

– Chcemy być przede wszystkim partnerem firm, wspierać ich w rozwoju, a nie tylko wytwórcą i sprzedawcą – oznajmia właściciel firmy. – Każdego dnia się rozwijamy, począwszy od parku maszynowego i możliwości technicznych, po inwestycje w programy i systemy informatyczne oraz szkolenia konstruktorów i sięganie po rozwiązania know-how dostępne na światowym rynku.

Firma współpracuje z najlepszymi specjalistami branży narzędziowej, którzy prowadzą szkolenia zespołu oraz świadczą usługi doradcze i konsultingowe.

Drewno kocha diament

Największą popularnością w ofercie Polcomm cieszą się nasadzane frezy profilowe z ostrzami PCD. Popularne są rozwiązania o modułowej budowie, umożliwiającej wykonywanie skomplikowanych profili, ze zmienną geometrią ostrzy, zapewniającą obrabianie materiałów z okleinami bez wyrwań.

Również do profili, gdzie wymagana jest wysoka jakość obrabianej powierzchni. Diamentowe ostrza spełniają współczesne wymagania w procesach obróbki, cechuje je wysoka odporność na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Narzędzia te w przemyśle drzewnym stosowane są do obróbki drewna litego twardego i egzotycznego oraz materiałów drewnopochodnych, takich jak MDF, sklejka, płyta OSB, płyta wiórowa surowa lub okleinowana folią finish, melaminą lub płyta wiórowa laminowana.

– Narzędzia w wersji diamentowej gwarantują lepsze efekty, mają dłuższą żywotność, najczęściej stosowane są do obróbki materiałów trudnoobrabialnych – tłumaczy Iwona Paczuska z działu marketingu Polcomm. – Firma oferuje też narzędzia PCD dedykowane do drewna miękkiego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wyselekcjonowała gatunek diamentu polikrystalicznego, który sprawdza się przy obróbce tego surowca.

Patent na wiertło

Klienci często decydują się na wiertła produkcji Polcomm. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest wiertło puszkowe PCD wykorzystywane do produkcji mebli z płyty komórkowej ze wstawkami wiórowej. Powstało ono na zamówienie jednego z największych producentów mebli potrzebującego rozwiązania, które wykona minimum osiem tysięcy otworów. Przy użyciu standardowych wierteł z diamentowym ostrzem powstawały duże opory skrawania, których nie wytrzymywała spoina klejowa, a wiertła z węglikiem spiekanym, wykazujące niskie opory skrawania, cechowały się niską wydajnością.

Konstruktorzy przedsiębiorstwa opracowali geometrię wiertła z ostrzami z diamentu polikrystalicznego, w którym jedynie element stabilizujący ruch obrotowy wiertła wykonany został z węglika spiekanego. Zastosowano tu podwójną liczbę nacinaków o specjalnej geometrii i rozdzielacz wióra na powierzchni czołowej. Uzyskano narzędzie o niskich oporach skrawania, zapewniające lepszą wydajność.

Polcomm przygotował wiertło puszkowe o jedynej, niepowtarzalnej w Europie geometrii ostrza i technologii wykonania (zostało ono opatentowane).

ReklamaGłowice na noże wymienne

Poza narzędziami diamentowymi popularnością w ofercie firmy cieszą się również głowice na noże wymienne. Są różne warianty wykonania narzędzi – głowice trzpieniowe i nasadzane, proste lub profilowe, z wymiennymi nożami HSS lub HM. Korpus narzędzia może być wykonany ze stali lub stopów lekkich, a system mocowania na tulei mechanicznej lub hydro. Obróbkę realizują noże wymienne, daje to możliwość samodzielnej wymiany w każdym momencie, a drugi zestaw noży gwarantuje ciągłość produkcji.

– Wymienne noże stwarzają możliwość ich ustawienia pod dodatnim lub ujemnym kątem, symetrycznie albo asymetrycznie. Pozwalają one na określenie jednego lub więcej poziomów obróbki przez ten sam korpus głowicy – wyjaśnia Iwona Paczuska. – Popularne są nasadzane głowice aluminiowe na noże wymienne HM do obróbki drewna litego i klejonego, przeznaczone do formatowania i wyrównywania powierzchni. Jak również głowice trzpieniowe na wymienne noże HM przeznaczone do szprosów okiennych.

Polcomm proponuje też w tym zakresie rozwiązanie z nożami wymiennymi z diamentowym ostrzem. Głowica nasadzana prosta na noże wymienne PCD przeznaczona jest do frezowania powierzchni bocznych w materiałach drewnopochodnych. Narzędzie to stanowi alternatywę dla dotychczasowych nabywców frezów nasadzanych prostych z lutowanymi ostrzami diamentowymi.

Narzędzia dla linii produkcyjnych

Firma, poza jednostkowymi zamówieniami narzędzi, realizuje duże zamówienia do linii produkcyjnych.

– W takich zamówieniach projektujemy i produkujemy szereg narzędzi.

Produkcja poprzedzona jest wywiadem u klienta i precyzyjnymi uzgodnieniami – tłumaczy Dariusz Kozak. – W zakładach obróbki drewna funkcjonują nowoczesne i zautomatyzowane linie o bardzo wysokich wydajnościach.

Wysoki stopień zaawansowania, duże koszty produkcji i jej masowość sprawiają, że należy zdecydować się na zindywidualizowane rozwiązania w zakresie narzędzi. Rachunek ekonomiczny przekonał wielu producentów mebli, okien, drzwi i podłóg, że warto współpracować z nami w tym obszarze.

Polcomm

Rozwój firmy rozpoczął się od sprzedaży noży wymiennych dla branży drzewnej. Fot. Materiały Polcomm

Z historii firmy

 

Polcomm założył w 2000 r. Dariusz Kozak. Początkowo firma zaopatrywała zakłady branży drzewnej w noże wymienne do głowic stolarskich. Z czasem, z uwagi na trudności branży stolarki okienno-drzwiowej z narzędziami i ich serwisem (głównie narzędziami zagranicznych producentów), właściciel zdecydował o rozpoczęciu produkcji noży wymiennych w kraju. Pierwszą obrabiarkę CNC do produkcji noży sprowadził w kwietniu 2004 r. – szlifierkę zautomatyzowaną, na której produkowano noże na zamówienie klientów.

Impulsem rozwoju firmy był wzrost zainteresowania narzędziami diamentowymi. W 2006 r. zakupiono obrabiarkę do ostrzenia narzędzi diamentowych. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie rynku na narzędzia wykorzystujące diamentowe ostrza jest bardzo duże, dlatego też firma zaczęła się rozwijać w tym obszarze. Kolejnym etapem rozwoju stała się możliwość pozyskiwania dofinansowania na produkcję innowacyjnych narzędzi skrawających do obrabiarek CNC. Rozwój w kierunku produkcji własnych narzędzi spowodował kolejne plany – budowę zakładu produkcyjnego w Chlewiskach.

Od kilkunastu lat w podlubartowskiej firmie odbywa się produkcja narzędzi skrawających ze stali szybkotnącej (HSS), węglika spiekanego (HM) i narzędzi diamentowych (PCD). Głównym obszarem produkcji są specjalistyczne, przygotowane pod konkretne potrzeby klienta narzędzia. Polcomm dysponuje własnym biurem projektowym, frezarkami pięcioosiowymi, automatycznymi tokarkami CNC oraz szlifierkami renomowanych producentów. Wysoko wykwalifikowany personel sprawia, że narzędzia produkowane przez firmę są synonimem jakości, niezawodności i nowoczesności.

Na noże…

Rozwój firmy rozpoczął się od sprzedaży noży wymiennych dla branży drzewnej. Do dziś są one obecne w ofercie jako ważna grupa produktowa. Przedsiębiorstwo ma noże standardowe, profilowe, proste, ryflowane i systemu TERSA.

Zakład produkuje noże do głowic stolarskich prostych i profilowych oraz strugarskich. W zależności od potrzeb klientów wykonywane są one ze stali szybkotnącej, z materiałów pełnowęglikowych lub z wkładkami lutowanymi z węglika spiekanego. Firma realizuje indywidualne zamówienia na niestandardowe długości noży, wykonuje je w dowolnych kształtach. Kąty przyłożenia, kąty styczne profilu i boków są dobierane do rodzaju obrabianego materiału oraz warunków obróbki.

Frezy, głowice, wiertła, piły

W ofercie firma ma:

• narzędzia trzpieniowe (frezy monolityczne z HSS oraz HM, frezy z nakładkami lutowanymi HM lub PCD, głowice trzpieniowe na noże wymienne HM);

Reklama• narzędzia nasadzane (frezy proste i profilowe z ostrzami HSS, HM lub PCD, głowice proste i profilowe na noże wymienne oraz głowice formatyzujące);

• wiertła do otworów przelotowych i nieprzelotowych o różnej średnicy i geometrii ostrza (wiertła monolityczne HSS i HM, wiertła z powłokami zmniejszającymi zużycie ścierne, wiertła stopniowe o złożonym kształcie, wiertła puszkowe z ostrzami węglikowymi lub diamentowymi);

• piły tarczowe do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, formatowania i rowkowania (ostrza wykonane z HM i PCD);

• systemy mocowań dla narzędzi trzpieniowych i nasadzanych (trzpienie walcowe, trzpienie hydro, oprawki hydro, oprawki i tuleje rozprężne, tuleje hydro i redukcyjne; system regulacji PSS).

 • Polcomm

  Fabryka Polcomm w Chlewiskach, koło Lubartowa. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Piły tarczowe stosowane są do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, formatowania oraz rowkowania. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Frez trzpieniowy z diamentowym ostrzem. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Rozwój firmy rozpoczął się od sprzedaży noży wymiennych dla branży drzewnej. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Głowica prosta z nożami wymiennymi PCD. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Frezy trzpieniowe firma produkuje w wielu opcjach. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm

  Polcomm specjalizuje się w produkcji narzędzi jednostkowych, dedykowanych dla konkretnej firmy. Fot. Materiały Polcomm

 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm
 • Polcomm

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Firma ITA Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna aktywnie wspiera swoich klientów na targach w Norymberdze

Relacje z targów Holz- Handwerk 2024

Dodane:

/

Firma ITA od przeszło 20 lat zajmuje się w Polsce sprzedażą włoskich maszyn do obróbki drewna. Obecnie współpracuje bezpośrednio z wieloma producentami i dzięki temu jest w stanie zaspokoić potrzeby niemalże każdego klienta, niezależnie od tego, jakim sektorem branży drzewnej się zajmuje.

Przebojowość firmy ITA polega na specjalistycznej wiedzy oraz obecności blisko swoich odbiorców. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście, podczas wizyty na tegorocznych targach Holz-Handwerk w Norymberdze, gdzie firma ITA była obecna na stoiskach swoich partnerów, m.in. firm SAOMAD ECOLINE oraz FINITURE.

Wieloletnia współpraca trwa

Od ponad 50 lat firma SAOMAD dostarcza innowacyjne i niezawodne maszyny stolarskie dla producentów okien, drzwi oraz producentów mebli, które mogą sprostać wszelkim wymaganiom dotyczącym produkcji. Przedstawicielem włoskiego producenta na polskim rynku jest firma ITA – Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna. – Z panem Andrzejem Głuchowskim i firmą ITA współpracujemy od wielu lat na polskim rynku. Wspólnie sprzedaliśmy tam wiele maszyn naszej produkcji […] Mimo, że w tym roku mamy mniejsze stoisko niż 2 lata temu, to widzimy, że te targi wracają na swoją pozycję – mówi Beatrice Comporese z firmy SAOMAD.
Firma została założona w latach 70. i specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji samodzielnych maszyn do łączenia i profilowania, a także zaawansowanych systemów do produkcji i wykończenia drzwi i okien. Dzięki doświadczeniu i know-how zdobytym w sektorze produkcji drzwi i okien, przedsiębiorstwo teraz w stanie w pełni sprostać wymaganiom wymagających klientów.

Przypomnijmy, że naszym czytelnikom znane są centra obróbcze SAOMAD z serii Woodpecker oraz inne tej marki, dedykowane dla producentów wysokiej jakości stolarki otworowej z drewna. Wcześniej pisaliśmy również o centrum obróbczym Kairos do obróbki gabarytowych elementów budowlanych.

Perfekcyjne szlifowanie od ECOLINE

Targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale były dla wielu firm świetną okazją do skoncentrowania się na prezentacji technologii dedykowanych dla branży producentów stolarki otworowej. Pod tym właśnie kątem swoją prezentację na stoisku przygotowała firma ECOLINE, która uchodzi za eksperta w dziedzinie szlifowania. Podczas targów mieliśmy okazję przekonać się o innowacyjności tego producenta, którego maszyny są również dostępne na polskim rynku za pośrednictwem firmy ITA.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że maszyny tej firmy przeznaczone są do szlifowania elementów, które w dalszej kolejności kierowane są do procesu lakierowania. Firma zaprezentowała na stoisku dwa typy maszyn: Ecoline – do szlifowania pojedynczych profili drewnianych oraz WindSand – służącą do oscylacyjnego szlifowania całych ram okiennych. Dzięki takiej technologii występujące w drewnie mikro włókna są maksymalnie zniwelowane. W ten sposób uzyskujemy lepszą przyczepność lakieru w procesie lakierowania, a elementy nie wymagają dalszej, manualnej ingerencji, z czym zwykle wiąże się ryzyko powstawania zabrudzeń. Propozycja firmy ECOLINE jest zgodna z dzisiejszymi oczekiwaniami klientów w temacie jakości oraz redukcji kosztów produkcji.

Lakierowanie dla wymagających

Podobnie jak techniki profilowania, czy szlifowania – w portfolio firmy ITA nie brakuje rozwiązań z dziedziny lakierowania. Stąd współpraca z firmą FINITURE, która jest wiodącym producentem systemów do lakierowania okien, drzwi, mebli, krzeseł, stołów i innych elementów z drewna.

Oferuje ona rozwiązania zaprojektowane do pracy w środowisku intensywnej działalności przemysłowej, ale także pomoc w fazie testów, profesjonalne szkolenia oraz szerokie wsparcie techniczne. Podczas targów Holz-Handwerk Fensterbau Frontale firma FINITURE zaprezentowała antromorficznego robota do lakierowania ram okiennych oraz próbkę możliwości swoich konstruktorów.Czytaj dalej

Galeria

Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024

Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024

Dodane:

/

Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.

Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.

– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.

Okna i drzwi prosto z natury

Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.

Nowoczesny design

– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.

By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

Targi Fensterbau Frontale

Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.

Sukces na targach

Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.

„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”

Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.

Okna Naturo 68

Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

ReklamaOkna Naturo 80

Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Wraca zainteresowanie na drzewną biomasę

Kongres Pelletu w Łodzi

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Rok 2023 był dla producentów peletu negatywnym skutkiem hossy w 2022 roku – stwierdził Szymon Karwowski, dyrektor handlowy Sylva z Wiele, podczas panelu wieńczącego tegoroczny Kongres Pelletu zorganizowany w dniach 18 – 19 kwietnia w Łodzi przez powermmtings.eu.

W 2023 roku sprzedaż pelletu bardzo spadła. Popyt był na bardzo niskim poziomie, podobnie jak ceny. Po trzech miesiącach br. zauważono, że zmiany nie są już takie gwałtowne i nastąpiło wyrównanie popytu oraz podaży do poziomu z poprzednich lat z lekką tendencją wzrostową. Nienaturalnie wysoki popyt z 2022 r. stał się okazją do spekulacji rynkowych, szczególnie pośredników, a wysoka cena pelletu w 2022 r. spowodowała wycofanie się wielu inwestorów z instalacji na pellet i biomasę.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że wraca zainteresowanie, czego potwierdzeniem są wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, liczba wniosków na piece zasilane pelletem przekroczyła pompy ciepła i piece gazowe. Zwiększony popyt doprowadzi do wzrostu cen, które dla większości producentów są poniżej kosztów wytworzenia.

Kaskadowe wykorzystania biomasy

Występujący paneliści dokonali także podsumowania spotkania nt. produkcji pelletu w zgodzie z Dyrektywą RED III i zasadą kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej oraz innych zmianach wynikających z polityki klimatycznej UE, a Zielonego Ładu w szczególności, w kontekście produkcji Czystej Energii. Ma temu służyć zasada kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej według hierarchii: produkty drewnopochodne, przedłużanie ich cyklu życia, ponowne użycie, recykling, bioenergia i trwałe składowanie.

Międzynarodowy rynek

Potencjał międzynarodowego rynku pelletu drzewnego również został omówiony. Światowym liderem globalnej produkcji pelletu drzewnego są kraje UE, które zwiększają moce produkcyjne, np. Ameryka Północna i Azja. Europa przewodzi też w konsumpcji pelletu, głównie na cele grzewcze. Kraje, które w ostatnich latach zużywały najwięcej pelletu drzewnego, to Wielka Brytania – produkcja prądu oraz Korea, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Dania i Szwecja. Wysokie ceny peletu w 2022 r. zachęciły producentów do uruchomienia nowych mocy produkcyjnych, ale znaczna ich część została uruchomiona wtedy, gdy ceny pelletu już spadały z powodu łagodnej zimy, wysokich zapasów i zmniejszonego zapotrzebowania.

Były niedobory surowców

Do tego odnotowano niedobory surowców w Skandynawii i krajach bałtyckich, ponieważ działalność produkcyjna w tartacznictwie zmniejszyła się z powodu spowolnienia gospodarczego na świecie. Zmniejszony popyt na pellet przemysłowy w drugiej połowie 2022 r. skłonił niektórych producentów do podniesienia jakości i wdrożenia certyfikacji np. ENplus, aby zaopatrywać klientów „premium”. Niemcy są obecnie największym producentem i konsumentem pelletu drzewnego. Również we Francji nastąpił silny wzrost popytu i produkcji w ciągu minionych lat. Natomiast we Włoszech szacuje się spory popyt na sezon 2024/2025.

Popyt na pellet „premium”

Poziom cen pelletu przemysłowego pozostaje pod presją ze względu na wysokie zapasy i niskie ceny energii, które mogą utrzymać się do III kwartału tego roku, a następnie przewiduje się wzrost popytu i cen. Taka sytuacja może podtrzymywać trend przejścia z produkcji przemysłowej na „premium”, ponieważ w niektórych regionach obecne ceny zakupu pelletu przemysłowego są zbliżone lub poniżej kosztów produkcji. Popyt na pellet „premium” nadal rośnie w głównych krajach konsumenckich Europy, ale produkcja rośnie obecnie w szybszym tempie.

Ciepła zima = obniżenie cen

Obecny spadek cen jest skutkiem ciepłej zimy, dużych zapasów i odsprzedaży pelletu wcześniej zgromadzonego przez elektrownie. Przed sezonem zimowym ceny były niższe niż przed rokiem, ale wyższe od średnich poziomów. A to był pierwszy rok bez rosyjskiego pelletu i z tego powodu nabywcy obawiali się braków, więc zgromadzili spore zapasy. Tymczasem warunki pogodowe sprawiły, że popyt na biomasę był ograniczony, mniejszy od spodziewanego. Odbiorcy poszukiwali możliwości zbycia zbędnego paliwa, co jeszcze bardziej wpływało na obniżenie cen.

– Nastąpiła zmiana struktury dostaw pelletu w Europie. Nadszedł spadek eksportu z krajów bałtyckich i wzrost eksportu z USA do Europy i Japonii. Pellet z USA zastępuje rosyjski. Ceny zrębki leśnej też znacząco spadają. Ale obecnie i tak jest droższa od pelletu. Import biomasy leśnej w Polsce jest niewielki i spada, a w Danii jest duży i rośnie. Podobnie w Szwecji i Francji – mówił Tomasz Stępień, jeden z prelegentów.

Inne zastosowanie pelletu

– Kończy się era kontraktów długoterminowych. Wszystkie działania związane z prowadzoną giełdą biomasy są licencjonowane i nadzorowane przez Krajową Radę Regulacji Energetyki – oznajmił Ramunas Waszkiewicz, kierownik ds. rozwoju rynku Baltpool.

Na giełdzie widać zmieniające się zastosowanie peletu drzewnego, głównie dla ogrzewania komunalnego i komercyjnego i w sporej części – przemysłowego, do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Główne czynniki kosztów i decyzji handlowych wynikają dla producentów peletu z cen surowca drzewnego, prądu, oprocentowania kredytu oraz kosztów zezwoleń na emisję CO2, ceny OZE. Na ceny peletu wpływ mają ceny energii, unijna i krajowa polityka dekarbonizacji oraz unijne i krajowe programy dotacyjne.

ReklamaCertyfikat ENplus

Coraz więcej nabywców oczekuje od producentów certyfikowanego pelletu drzewnego. Najbardziej popularny jest certyfikat ENplus. Krótki opis procesu certyfikacji ENplus, zmiany w certyfikacji oraz strukturę certyfikacji w SGS omówił Jerzy Musik, kierownik techniczny z SGS Polska.

Kurier Drzewny

II Kongres Pelletu odbył się w kwietniu w Łodzi. Organizatorzy zapraszają już za rok. Fot. Archiwum

Jeżeli producent spełni wszystkie wymagania certyfikacyjne, to Komitet ENplus wysyła fakturę licencyjną dotyczącą opłaty rocznej i zaplanowanej wielkości produkcji. Jeśli opłaty zostaną dokonane i wzór worka zatwierdzony, to Komitet przesyła informację do producenta i do Jednostki Certyfikującej w celu wystawienia certyfikatu. Jest podpisywany kontrakt i producent może pellet sprzedawać jako certyfikowany w klasie ENplus.

Ważne zmiany w certyfikacji

Od 1 stycznia 2024 r. są zmiany w procedurze. Teraz Jednostka Certyfikująca realizuje cały proces certyfikacji. Wprowadzono platformę Radix Tree, gdzie producent komunikuje się bezpośrednio z Komitetem ENplus. Oprócz rocznego audytu wprowadzono dodatkowe, niezapowiedziane pobranie próbki i badanie pelletu. Dodano wymaganie o numerze seryjnym danej partii produkcji.

Wyznaczono okres przejściowy od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r.

Ponadto dodano dwa nowe parametry: długości pelletu oraz wprowadzono obowiązek bilansu masy ENplus GD 3004:2024, żeby nie sprzedać więcej niż się wyprodukowało. Zmieniono też zakres wewnętrznej kontroli jakości i podzielono ją na dwa etapy – podczas produkcji i workowania oraz sprzedawania w detalu.

Nowe zobowiązania podwyższają koszty produkcji.
W pierwszym roku są największe, a w następnym o 1/3 niższe.

Technologia produkcji pelletu
i efektywne zarządzanie energią to kolejna część dwudniowego Kongresu Pelletu. Z tymi tematami zapoznamy państwa już w przyszłym miesiącu.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Przenośnik do zadań specjalnych

Specjaliści od transportu bioodpadów

Dodane:

/

Four Stal
Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal z dumą prezentuje część napędową przenośnika odpopielającego. Fot. Four Stal

Przenośnik do materiałów pochodzenia drzewnego, w tym zanieczyszczonych – to propozycja firmy Four Stal z Elbląga na transport bioodpadów leśnych. To rozwiązanie jednocześnie innowacyjne i… proste.

Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych, m.in. podajników ślimakowych, przenośników rolkowych, zgrzebłowych, redlerów, wygarniaczy hydraulicznych, znajdujących zastosowanie podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

Technologia dla ekologii

– Jako przedsiębiorstwo technologiczne podjęliśmy się zadania stworzenia przenośnika odpowiadającego możliwościom transportu różnych materiałów pochodzenia drzewnego, również zanieczyszczonych i ponadwymiarowych – mówi Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal. – Transformacja energetyczna, która dokonuje się w naszym kraju wymusza spalanie odpadów drzewnych, nie zawsze pochodzenia tartacznego. Odpady leśne posiadają nienormatywne wymiary, o różnej wielkości i wilgotności, zdarzają się również zanieczyszczone piaskiem, kamieniami.

W związku z tym pojawił się problem transportowania tak zróżnicowanego materiału przenośnikami łańcuchowymi.

Firma Four Stal posiadała doświadczenie w produkcji różnego rodzaju urządzeń transportujących. Swoje doświadczenie wykorzystała dla stworzenia przenośnika do materiałów pochodzenia drzewnego.

Jest problem – jest rozwiązanie

Przy transporcie bioodpadów pojawiło się wiele problemów, m.in. trzeba było wyeliminować zatory wewnątrz przenośnika, spowodowane blokowaniem się zbyt długiego materiału.

– Dzięki zastosowaniu podwójnych kół usytuowanych jedno nad drugim uzyskaliśmy większą wysokość koryta, bez potrzeby zwiększania wielkości kół napędowych i napinających – wyjaśnia prezes firmy.

Kolejnym problemem były długie przestoje serwisowe. Aby skrócić czas prac serwisowych oraz uzyskać dostępność do wnętrza przenośnika, zastosowane zostało koryto jednopoziomowe (łańcuch transportowy i nawroty pracują tu w jednym korycie).

Kurier Drzewny

Załadunek biomasy na przenośnik łańcuchowy. Fot. Four Stal

Przenośnik został tak skonstruowany, że dostęp do niego jest od góry, co pozwala na szybkie przeprowadzenie prac serwisowych oraz zlokalizowanie usterki. Zdjęcie górnej pokrywy powoduje łatwy dostęp do wnętrza przenośnika i jego podzespołów.

Doświadczenie i innowacje

Kolejnym rozwiązaniem było zastosowanie koryta jednopoziomowego, które ogranicza możliwości zasypu biomasy, a wprowadzenie podawania materiału od boku poprawiło płynność transportu materiału podajnikiem.

– Wprowadzając boczny zasyp zastosowaliśmy dzielony wał w miejscu wysypu, który ograniczał przesyp między przenośnikami. Umożliwiło to transport nienormatywnych wielkości materiału – dodaje prezes Krzysztof Głowacki. – Jesteśmy również producentem magazynów na biomasę z hydrauliczną podłogą wygarniającą. Do naszych podłóg idealne zastosowanie znalazły przenośniki, które zostały tak zaprojektowane, aby suwak wygarniacza przechodził przez środek przenośnika i sypał materiał na dolny łańcuch, co eliminuje przesypywanie materiału przez górny łańcuch nawrotny.

Jak mówi prezes Four Stal, te rozwiązania – połączone z solidną i wytrzymałą konstrukcją – pozwoliły stworzyć urządzenia niezawodnie, łatwe w obsłudze i, co ważne, o krótkim czasie serwisowym.

Dostosowane do potrzeb klientów

Elbląski producent podjął współpracę między innymi z firmą z Danii, poszerzając ofertę o układy odpopielania dla kotłów biomasowych dużej mocy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferowane maszyny są dostosowywane do nowych rozwiązań technologicznych i indywidualnych oczekiwań klienta.

Four Stal
Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych.
Jej główną działalnością są podajniki oraz magazyny biomasy. W ofercie są m.in.: podajniki ślimakowe, przenośniki rolkowe, zgrzebłowe, redlery, wygarniacze hydrauliczne – urządzenia sprawdzające się podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

ReklamaCzytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).