Connect with us


Wydarzenia

Słabością sektora leśno-drzewnego jest odwieczny spór przemysłu z Lasami Państwowymi

Wywiad miesiąca

Dodane:

/

Kurier Drzewny
- Nikt nie oczekuje by Lasy nas dotowały w tym trudnym okresie, ale wystarczy tylko by razem z nami „zacisnęły pasa” aby skutecznie dotrwać do kolejnej zmiany cyklu koniunktury – mówi Piotr Poziomski. Fot. mat. prasowe


O minionych miesiącach pełnych wyzwań dla branży drzewnej oraz perspektywach, które niesie nowy rok rozmawiamy z Piotrem Poziomskim, prezydentem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

KD: W marcu minie rok czasu od objęcia przez Ciebie stanowiska prezydenta Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Było to trudne 12 miesięcy, w czasie których doszło do różnych zawirowań zarówno w Biurze PIGPD, jak i na rynku. Wystarczy wymienić nowe zasady sprzedaży drewna, wycofanie certyfikacji FSC z większości RDLP oraz dekoniunkturę w przemyśle drzewnym. Co natomiast dla Ciebie było największym wyzwaniem i zaskoczeniem w minionych miesiącach pełnienia funkcji prezydenta PIGPD?
Piotr Poziomski: Wyzwaniem było zapewne wystąpienie wszystkich wymienionych przez Ciebie wydarzeń praktycznie w jednym czasie, a to wszystko w początkowym okresie mojej kadencji. Więc chyba najwięcej energii kosztowało mnie aby nie ulec demotywacji w obliczu braku namacalnych efektów mojej pracy oraz w zderzania się z ścianą …. Jeśli chodzi o zaskoczenie są nim na pewno cynizm i hipokryzja w świecie polityki. I oczywiście nie mam na myśli całej szeroko pojętej polityki, nie mniej mylnie sądziłem, że takie zachowania mają charakter jedynie incydentalny…

KD: Z jakich działań, które podjąłeś, jesteś szczególnie dumny?
P.P.: Do bycia dumnym jeszcze bardzo daleka droga. Niemniej jestem ogromnym optymistą jeśli chodzi o projekt #drewnojesteko. Wierzę, że uda się przekonać nowy rząd i nowego dyrektora generalnego Lasów Państwowych do współpracy na tej płaszczyźnie, która liczę że będzie miała również swoje znaczenie w poprawie relacji pomiędzy nami czyli przemysłem i LP. Trudno uwierzyć, że dotychczas tak skutecznie nas polaryzowano i nie było żadnej płaszczyzny współpracy. A przecież wyroby z drewna i ich promocja leżą w naszym wspólnym interesie. Słabością polskiego sektora leśno-drzewnego jest odwieczny spór przemysłu z LP, a nasza konkurencja na rynkach europejskich skwapliwie to wykorzystuje. Oczywiście spory są wszędzie i mają różne oblicza, ale w ostatnim czasie w Polsce nabrały one charakter skrajny i nie akceptowalny – mam nadzieje – w przyszłości. Nie mogę też mówić o dumie w kontekście zmian kadrowych jakie zaszły w PIGPD.
Były to działania, które pochłonęły bardzo dużo czasu, emocji i energii. Jednak mam pewność, że nowy zespół, który się pomału tworzy, jest gwarancją zupełnie nowej jakości Izby na najbliższe lata. Lasy i polityka pozostaną dla nas bardzo ważne z natury rzeczy, ale nie będą jedyną aktywnością PIGPD.

KD: Pozostańmy jednak przez chwilę przy tej aktywności gdyż od lat wiele działań PIGPD dotyczy prób dialogu z Lasami Państwowymi w celu wypracowania zasad sprzedaży drewna, które nie będą tak cenotwórcze jak obecnie. Jak oceniasz nowe zasady opublikowane w październiku i jakie ich punkty są najbardziej problematyczne?
P.P.: Zapis o możliwości obstawiania 100% mas wynikających z historii zakupów drewna wobec wystawionych 70% mas przez LP w procedurze portalu leśno-drzewnego jest zupełnie poza krytyką i nie znajduję żadnego logicznego uzasadnienia do jego wprowadzenia. Zaznaczam, że w obecnej sytuacji nie był on dla branży bardzo niebezpieczny, jednak kryzys spowodował, że w głównych sortymentach były spadki popytu, oczywiście potęgowane przez zawyżone ceny wyjściowe. Ale w sortymentach rzadkich i wysoko wartościowych ten mechanizm już potęgował ceny. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania tego zapisu gdy koniunktura się odwróci. Sztuczne regulowanie stosunkiem podaży do popytu, w dodatku w wykonaniu monopolisty – nie wypada mi artykułować publicznie, co o tym myślę. Oczywiście kluczowe są zbyt wysokie ceny wyjściowe sprzedawanego przez LP drewna, które nie dają szansy by rynek naturalnie oznaczył wartość surowca. Skutkuje to dzisiejszą bardzo złą, a w niektórych przypadkach tragiczną sytuacją firm z branży. Problemem jest też brak pełnej transparentności procedur, która obecnie jest jedynie wybiórcza.

KD: Po tych wszystkich odbytych spotkaniach z LP czy widzisz szansę na większą chęć współpracy Lasów z przemysłem i traktowanie nas jako poważnego partnera w biznesie, z którym ustala się warunki współpracy, a nie je z góry narzuca?
Co jest największym problemem w rozmowach z LP?

P.P.: Czy widzę szansę? Tak bezwzględnie i nie poprzestanę w dążeniach by tak było. Zaznaczę, że z większością pracowników LP na co dzień udaje nam się wypracowywać dobre relacje, a jakość kontaktu jest na dobrym poziomie. Problemem natomiast były i są relacje z politykami w „zielonych mundurach”. Nie jestem naiwny i wiem, że zawsze gdzieś ten styk polityki i lasów musi nastąpić, ale minione miesiące pokazały jednoznaczny brak przyzwoitości na tym polu.
Poza tym emocje, które przysłaniały fakty i merytorykę są po obu stronach konfliktu. A na to wszystko nakłada się pozostawienie nas samych wobec DGLP, która po prostu z tego skrzętnie i nadgorliwie skorzystała. Chciało by się rzec, choć nie wypada, z „błogosławieństwem” polityków…

KD: W nowy rok wchodzimy z nowym rządem i nowym dyrektorem LP. Jak duże ma to znaczenie dla przemysłu?
P.P.: Wierzę, że nowo rządzący, ci na Wiejskiej i na Grójeckiej w Warszawie, będą się kierować merytoryką, a nie emocjami. Że dialog będzie faktem a nie jedynie hasłem umierającym w dniu wyborów parlamentarnych. Że decyzje będą miały oparcie w strategii długoterminowej dla całego sektora leśno-drzewnego. Sprostanie oczekiwaniom tak wielu interesariuszy LP to nie jest łatwa sztuka, ale na tym właśnie ma polegać polityka. To, że jest to bardzo trudne, nie ma prawa być uzasadnieniem do nie podejmowania prób w dążeniu do tego celu.

KD: W grudniu odbyło się świąteczne Walne Zebranie PIGPD. W jakich nastrojach są przedsiębiorcy? Wszak wielu z nich odczuwa poważne spadki zamówień przy jednoczesnym wzroście kosztów prowadzenia działalności, a hasło „jest kryzys w sektorze meblarskim i drzewnym” przewija się od wielu miesięcy…
P.P.: Dominuje lęk i obawa. Bo jak inaczej może się czuć przedsiębiorca, który ma świadomość, że funkcjonuje tylko dzięki pochłanianiu zysków z poprzedniego okresu koniunktury, i wie że one nie są bezgraniczne i kiedyś się skończą. Ale nie brakuje też nadziei, że nowa twarz Lasów będzie dla przemysłu bardziej przyjazna. Zaznaczę, że nikt nie oczekuje by Lasy nas dotowały w tym trudnym okresie, ale wystarczy tylko by razem z nami „zacisnęły pasa” aby skutecznie dotrwać do kolejnej zmiany cyklu koniunktury.

KD: Jakie cele stawiasz przed Izbą w nowym roku. Co będzie zadaniami priorytetowymi do zrealizowania?
P.P.: Wspólnie z Radą i nowym dyrektorem Biura PIGPD, który rozpocznie pracę od lutego br., będziemy wypracowywać strategię dalekosiężną na działanie i kierunki rozwoju oraz poszerzenia i polepszenia propozycji dla obecnych i przyszłych członków. Ważne są też dominujące sprawy bieżące, czyli wypracowanie relacji z nowymi rządzącymi w resortach ministerstw i Lasach. Liczymy na głęboki dialog w temacie zapisu koalicji rządzącej odnośnie wyłączenia 20% lasów z pozyskania surowca. Jest to zapis bardzo ogólny i wymaga doprecyzowania. Nie da się ukryć, że budzi w nas wiele obaw. Gdyż nawet jeśli w rozliczeniu globalnym może się okazać nie tak drastyczny w konsekwencjach, to bardziej się obawiam jego skutków regionalnie. Chciałbym byśmy jako organizacja wyszli z roli recenzenta i wypracowali sobie przestrzeń do współtworzenia realiów branży. Tak ma to miejsce w bardziej doświadczonych oraz rozwiniętych gospodarkach kapitalistycznych i jest bardzo skuteczne.

KD: Dziękuję za rozmowę.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Dni Otwarte INTOREX SA w firmie Technodrewno

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte

Dodane:

/

Mapka dojazdu

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte, które będą niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami w produkcji galanterii drewnianej. Wydarzenie, które odbędzie się nowej siedzibie firmy Technodrewno skierowane jest do małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych, a uczestnicy będą mogli poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne maszyny.

Opr. J.O

Podczas Dni Otwartych zaprezentowane zostaną dwie nowe maszyny, które z pewnością przyciągną uwagę wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w obróbce drewna:

  • Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS
  • Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT

Dodatkowo, przedstawiona zostanie również zregenerowana i w pełni funkcjonalna maszyna używana:

  • Szlifierka LAM-1300

Innowacyjne technologie w praktyce

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli na żywo zobaczyć technologię toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania. Demonstracje te będą wykorzystywać programy obróbcze wygenerowane za pomocą zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM Intor-Edit oraz SolidCAM 3D. To doskonała okazja, aby zobaczyć nowoczesne technologie w działaniu i porozmawiać z ekspertami na temat ich zastosowania w praktyce.

Oferta CEHPOL i dodatkowe atrakcje

To nie koniec atrakcji! Swoje produkty i usługi zaprezentuje także firma CEHPOL, będąca przedstawicielem producenta okleiniarek CEHISA oraz pił pionowych ELCON.

Podczas Dni Otwartych dostępne będą również informacje na temat aktualnych dotacji UE oraz atrakcyjnych ofert leasingowych, co może być niezwykle pomocne dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w nowoczesne technologie.

Zaproszenie na ciepły posiłek

Nie tylko technologie będą na nas czekały! Dla wszystkich gości organizatorzy zapewniają ciepły posiłek oraz kiełbaski z grilla.

Serdecznie zapraszamy w dniach 5-7 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 16:00 do Golęczewa k. Poznania. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, skorzystać z fachowego doradztwa oraz spędzić miło czas w towarzystwie specjalistów z branży. Do zobaczenia!

Technodrewno

Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT. Fot. Technodrewno

Technodrewno

Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS. Fot. TechnodrewnoCzytaj dalej

Aktualności

Od dekady rozwijają się jako poddostawca branży meblarskiej

10cio lecie firmy NOWIGO

Dodane:

/

Firma NOWIGO powstała 10 lat temu, a jej genezą było zapotrzebowanie różnego rodzaju listwy meblowe, spowodowane potrzebą większej produkcji przez zakłady meblarskie. Pierwszymi klientami przedsiębiorstwa byli duzi odbiorcy z regionu Wielkopolski. Obecnie NOWIGO jest rozpoznawalną marką i z sukcesem obsługuje kontrahentów z terenu całego kraju.

Już od 10 lat NOWIGO, producent wyrobów drzewnych z Pomarzanowic koło Poznania, słynie z wysokiej jakości produktów, wśród których można znaleźć fryzy liściaste i iglaste, listwy meblowe dedykowane stelażom mebli tapicerowanych oraz różnorodne elementy meblowe.

„Firma NOWIGO w tym roku obchodzi 10cio lecie swojego istnienia. Przez ten czas dynamicznie się rozwija w oparciu o współpracę z czołowymi producentami mebli, którzy budują swój sukces w oparciu o kompetentnych dostawców.”

Wykorzystując surowce liściaste i iglaste, firma przygotowuje produkty dedykowane do zastosowania w pracach wykończeniowych oraz stelażowych.

Trwałość i uniwersalność użycia tych prefabrykatów pozwala na tworzenie funkcjonalnych mebli oraz dodatków do wyposażenia domu i ogrodu.

Dzięki możliwościom dostosowania produktów pod konkretne zamówienie klienta, NOWIGO zyskuje uznanie wśród klientów z branży meblarskiej, stolarskiej oraz architektury ogrodowej. Nowym elementem w ofercie firmy są także listwy łączone na mikrowczepy, które poszerzają możliwości zastosowania drewna w różnych dziedzinach.

Bogata oferta tych produktowa obejmuje fryzy, listwy oraz elementy drzewne w szerokiej gamie wymiarów, idealnych do stosowania w stelażach do mebli tapicerowanych, meblach litych, płytach klejonych, stolarskich oraz galanterii drzewnej.

Solidne wsparcie dla Kępna

– Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa jako producenta wyrobów drzewnych, i z przyjemnością podejmujemy nowe wyzwania – mówi Grzegorz Kujawa, prezes zarządu firmy NOWIGO.

Mimo obecnie trudnego rynku przedsiębiorstwo obsługuje obecnie setki odbiorców, oferując im prefabrykaty wysokiej jakości, zachowując przy tym dużą otwartość na bieżące potrzeby rynku.

Zgodnie z tą strategią firma otworzyła w 2023 roku punkt sprzedaży w Kępnie, które jest kolebką producentów mebli tapicerowanych. Dzięki zapleczu magazynowemu, transportowi i wsparciu technicznemu klienci NOWIGO zyskują wysoki jakości obsługę, która sprawdza się nawet w sytuacjach kryzysowych. – Obecnie mamy do czynienia z trendem specjalizacji, gdzie firmy produkujące meble kupują gotowe komponenty, jednocześnie koncentrując się na produkcji, w różnych jej aspektach – podkreśla Grzegorz Kujawa. – Współpraca z naszą firmą ma także ekonomiczne uzasadnienie, bowiem jako poddostawca jesteśmy w stanie zaoferować produkty tańsze od tych, które są w stanie wytworzyć nasi klienci.

Nie muszą mieć oni bowiem dodatkowego parku maszyn, suszarni, pracowników oraz dodatkowych kosztów.

Jakie perspektywy?

Siła firmy NOWIGO tkwi w specjalizacji i partnerskich relacjach z kooperantami. Skupia się na produkcji listew handlowych, pozwalając jej klientom skoncentrować się na swoich obszarach specjalizacji, bez konieczności inwestowania w dodatkowe zaplecze produkcyjne. Elastyczność i jakość pozwalają firmie utrzymać pozycję na rynku, pomimo trudności, jakie mogą się pojawić.

Dodatkowo NOWIGO to optymiści, którzy wierzą, że z pasją, innowacyjnością i odpowiednią strategią można pokonywać wszelkie wyzwania. Dlatego firma jest stale otwarta na nowe możliwości, nowych klientów i nowe rynki. Stąd też, w najbliższym czasie planuje kontynuować ekspansję, być może otworzyć kolejne punkty sprzedaży, choć szczegółów jeszcze nie znamy.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy z nami. Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie, które nam udzielili przez te dziesięć lat. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy dzisiaj. Patrząc w przyszłość, pełni nadziei i z determinacją, czekamy na kolejne wyzwania i sukcesy – podsumowuje Grzegorz Kujawa.Czytaj dalej

Aktualności

Dołącz do Spotkania z Klientami Wood-Mizer 2024 w Kole

Warto odwiedzić

Dodane:

/

Wood-Mizer

Już 7-8 czerwca 2024 r. w godz. 9.00-15.00 odbędzie się Spotkanie z Klientami, na które firma Wood-Mizer serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych pracą z drewnem – profesjonalistów, amatorów, ich rodziny i przyjaciół. Spotkanie odbędzie się w siedzibie firmy Wood-Mizer w Kole, przy ul. Nagórnej 114.

Seria Spotkań z Klientami organizowana przez firmę Wood-Mizer to doskonała okazja nie tylko do zapoznania się z najnowszą ofertą produktową firmy, ale też do rozmów, wymiany doświadczeń branżowych i zrobienia zakupów po atrakcyjnych cenach. Wśród prezentowanych maszyn i urządzeń będą zarówno te znane i cenione, jak i najnowsze, mające swoją premierę.

Podczas Spotkania z Klientami zostaną zaprezentowane m.in.:
• linia przemysłowa #1 z trakiem WB2000 (wyposażonym w brzeszczot stellitowy oraz serwomotor) i obrzynarką EG300;
• linia przemysłowa #2 z trakiem WM3500 oraz wielopiłą dwuwałową MR200;
• traki z serii LT oraz LX, m.in.: LT70 (z brzeszczotem o profilu 7/47 i szer. 50 mm), LT40, LT15 na baterie litowo-jonowe, LT20START (NOWOŚĆ), LX250 i LX50SUPER;
• obrzynarki EG300 w wersji mobilnej i EG350 (PREMIERA);
• wielopiła dwuwałowa MR250 (PREMIERA);
• maszyny Woodworking, w tym najnowszą czterostronną strugarko-frezarkę MP280, piłę formatową MS750 i piłę stołową MS500.

Uwagę odwiedzających z pewnością przyciągną linie tartaczne Wood-Mizer Systems – ta pierwsza oparta na przemysłowym traku WB2000, zaprojektowana do wydajnego przerobu drewna dla dużych przedsiębiorstw drzewnych, oraz druga zbudowana na bazie traka WM3500. Obie linie wykorzystują maszyny pomocnicze, zwiększające poziom automatyzacji produkcji – wielopiły, obrzynarki i rozrzynarki Wood-Mizer oraz systemy do załadunku kłód i sortowania materiału.

Po raz pierwszy zaprezentujemy wielopiłę MR250 z dwoma wałami i maksymalnie 32 tarczami tnącymi do rozrzynania materiału o wymiarach aż 650 mm x 250 mm. Nowością będzie obrzynarka EG300 w wersji mobilnej i obrzynarka stacjonarna EG350 o parametrach obróbki 550 mm x 100 mm.

Wśród profesjonalnych traków taśmowych znajdzie się nowość – trak LT20START z zestawem hydrauliki i urządzeniem Setworks w specjalnej ofercie dostępnej jedynie w trakcie Spotkania z Klientami.

Atrakcje i niespodzianki

Na odwiedzających czeka szereg atrakcji i niespodzianek, m.in.: przecieranie na traku LT15 z bateriami litowo-jonowymi, prezentacja historycznego traka LT40 z początku lat 90., warsztaty ręcznych prac stolarskich z Łukaszem Giergaszem z kanału YouTube „5m2”, oraz wiele innych gier i konkursów.

„Będzie nam niezmiernie miło jeśli na Spotkanie z Klientami przyjadą również rodziny i dzieci, dla których przygotowaliśmy liczne animacje, gry i zabawy. Każde dziecko otrzyma od nas sympatyczny upominek „niespodziankę”.”

Podczas Dni Otwartych Wood-Mizer 2024 klienci będą mogli skorzystać z rabatów na zakup traków taśmowych, maszyn stolarskich serii Woodworking, oryginalnych brzeszczotów oraz pozostałych produktów Wood-Mizer. Nie zabraknie także poczęstunku.

Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie swojego udziału mailowo:
recepcja@woodmizer.plCzytaj dalej

Wydarzenia

Targi Furnitech w Nadarzynie przyciągają rzeszę zwiedzających

Targi branżowe

Dodane:

/

Trwają Międzynarodowe Targi Komponentów i Technologii Meblarskich Furnitech i All4Wood Warsaw w Nadarzynie pod Warszawą. Równolegle na terenach wystawienniczych Ptak Expo organizowane są targi meblarskie Furniture Contract Expo i Targi Automatyki Przemysłowej oraz Robotyki Warsaw Industry Automatica.

 
W narodzie zapanowało zbiorowa obsesja na organizację imprez dla branży drzewnej i meblarskiej. W ostatnim czasie ich wysyp jest podobny do epidemii ospy. Niedługo będziemy tylko jeździć w odwiedziny na targi, a na pracę nie będzie czasu – śmiejemy się w redakcji. Niemniej jednak inicjatywy Ptak Expo zaskakują swoją jakością dając do zrozumienia uczestnikom rynku, że w kalendarzu spotkań dla branży ciągle jest miejsce dla nowych pomysłów.
 
W drugim dniu targów Furnitech, których również jesteśmy uczestnikiem, obserwujemy wzmożony ruch ze strony zwiedzających. Rozmowy na stoiskach trwają, wystawcy mają co robić. I o to właśnie chodzi w tego rodzaju targach – aby uczestnictwo obu stronom się opłaciło. Na dokładne podsumowanie jeszcze przyjdzie czas – już w czerwcowym wydaniu „Kuriera Drzewnego”.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).