
Specjalistyczne maszyny dla branży leśnej, najlepsze rozwiązania dla przemysłu drzewnego, ale przede wszystkim rębaki Skorpion, marka rozpoznawalna na całym świecie – firma Teknamotor Sp. z o.o. świętuje w tym roku 30-lecie istnienia. To moment, aby opowiedzieć o recepcie na sukces producenta z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Bębnowy rębak stacjonarny Skorpion 500 EB . Fot. Teknamotor
Firma Teknamotor powstała w 1992 roku.
– Od początku działalności staramy się sprostać coraz wyższym wymaganiom rynku oraz klientów. Jestem przekonany, że czynimy to z powodzeniem – mówi Prezes firmy Ryszard Chodorek. – Firma działalność na polskim rynku rozpoczęła od importowania silników spalinowych z zachodu, następnie uruchomiła produkcję agregatów prądotwórczych oraz spawarko-prądnic i kosiarek spalinowych. Pierwszym wyprodukowanym rębakiem był mobilny z własnym silnikiem spalinowym Skorpion 80S. Miało to miejsce w 1997 roku.
Trzydzieści typów maszyn do rozdrabniania
Obecnie w ofercie jest ponad 30 typów maszyn do rozdrabniania odpadów drzewnych.
– Urządzenia te z powodzeniem są wykorzystywane przez firmy do obsługi zieleni miejskiej, leśnictwa oraz tych zajmujących się produkowaniem i przetwarzaniem biomasy na cele energetyczne – dodaje Prezes firmy. – Aktywne działania marketingowe oraz prezentacja na różnych wystawach i targach na terenie Polski oraz poza granicami kraju zapewniają ciągły wzrost sprzedaży. Obecnie firma zatrudnia ponad 90 pracowników.
„Ze względu na sposób zastosowania rębaków firma produkuje takie typy rozdrabniaczy, jak: tarczowe i bębnowe rębaki mobilne oraz tarczowe i bębnowe rębaki stacjonarne. Mobilne rębaki mogą być w różnych wariantach, np.: z silnikiem diesel lub benzynowym, zawieszane na ciągniku z napędem przez wał przekaźnika mocy z WOM.”
Główną gałęzią produkcyjną Teknamotoru jest sprzęt do rozdrabniania odpadów z wyrębu w lesie oraz do wykorzystywania w tartakach, pracach pielęgnacyjnych w drzewostanie parkowym, przydrożnym i sadowniczym, podczas prześwietlania koron, przycinania krzewów czy usuwania połamanych gałęzi.
Ze względu na sposób zastosowania rębaków firma produkuje takie typy rozdrabniaczy, jak: tarczowe i bębnowe rębaki mobilne oraz tarczowe i bębnowe rębaki stacjonarne. Mobilne rębaki mogą być w różnych wariantach, np.: z silnikiem diesel lub benzynowym, zawieszane na ciągniku z napędem przez wał przekaźnika mocy z WOM.
Istotną zaletą maszyn ciągnikowych jest własny system hydrauliczny. Wydajność tarczowych maszyn wynosi od 8 do 22 m3/h. Mobilne rębaki Skorpion posiadają europejską homologację, która pozwala na rejestrację maszyny i dopuszczenie do ruchu drogowego.
Coraz większa wydajność rębaków stacjonarnych
Kolejna duża grupa produkowanych przez przedsiębiorstwo maszyn to stacjonarne rębaki bębnowe o wydajności od 12 do 50 m3/h i wielkością otrzymywanego zrębka od 10 do 40 mm.
– Sprzęt dodatkowo wyposażony jest w wibracyjne lub taśmowe transportery załadowcze oraz automatyczny system kierowania odpadów do zrębkowania, wibracyjne lub łańcuchowe stoły załadowcze – dodaje Prezes. Rębaki mają elektroniczny system kontroli pracy, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu tnącego, poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego oraz regulację szybkości podawania. Oferujemy także bębnowe młyny młotkowe przeznaczone do rozdrabniania zrębek i innych wstępnie rozdrobnionych odpadów drzewnych oraz słomy, siana, papieru i zbóż na bardzo drobną frakcję. Uzyskany urobek jest idealnym materiałem wykorzystywanym jako surowiec do produkcji brykietu lub spalania w kotłach pyłowych.
Ciągła praca nad lepszą jakością
Producent poleca również frezarkę do niwelowania pni pozostałych po wycince drzew (karczowniki). Stale ulepsza także swoje maszyny.
– Opracowujemy również specjalne rozdrabniacze na zamówienie klienta, np. do przerobu odpadów z produkcji forniru, rozdrabniania kory i wełny mineralnej – dodaje Ryszard Chodorek. – Klientom udzielamy pomocy technicznej w sporządzeniu rozliczeń i przy wyborze konkretnego modelu maszyny w zależności od wydajności i zastosowania.
Sprzęt firmy Teknamotor ma optymalną współzależność cena/jakość. Maszyny są niezawodne, wysokiej jakości, wytwarzane z najwyższej jakości podzespołów z uwzględnieniem wszystkich normatyw UE, posiadają one znak CE. Przedsiębiorstwo przeprowadza szkolenia z zakresu obsługi i konserwacji, ma własny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Producent Skorpionów współpracuje z firmami zajmującymi się:
– wytwarzaniem brykietu i pelletu,
– przetwórstwem drewna i sprzedażą urządzeń,
– pozyskiwaniem i przerabianiem biomasy na cele energetyczne,
– recyklingiem,
– pielęgnacją zieleni miejskiej i przydrogowej,
oraz:
– zakładami komunalnymi i usług leśnych,
– dystrybutorami urządzeń rolniczych i ogrodniczych.
W walce o lepszy świat
W czasach, w których mówimy o katastrofie klimatycznej, nie można sobie pozwolić na najmniejsze marnotrawstwo. Rębak pozyskuje dodatkowy materiał wykorzystywany na dowolne cele.
Skorpiony to rozpoznawalna na całym świecie i regularnie powiększająca się rodzina urządzeń, która obejmuje zarówno bębnowe, jak i tarczowe rębaki.
Rębak tarczowy – elementem tnącym jest wirująca tarcza z zespołami noży tnących. Od ich liczby zależy też wielkość zrębków. Charakteryzują się dużą wydajnością i prostą konstrukcją – mają mniejsze zapotrzebowanie na energię niż rębaki bębnowe. Dodatkowo tarcza spełnia zadanie wyrzutnika i pozbywa się zrębków przez rurę wyrzutową.
Rębak bębnowy – cięcie odbywa się na nożu podporowym za pomocą noży tnących podczas obracania bębna. Od liczby noży oraz rozmiaru oczek w zainstalowanym sicie zależy wielkość zrębków. Rębaki te charakteryzuje produkcja jednorodnego zrębka, który można wykorzystywać w bardzo szerokim zakresie.
– Mamy wszystkie wyżej wymienione urządzenia – dodaje Prezes Ryszard Chodorek. – Do ich produkcji wykorzystaliśmy najwyższej klasy materiały, dlatego zapewniamy o bardzo dobrej jakości ich wykonania. Wiemy jak trudno wybrać odpowiedni sprzęt, zatrudniamy więc wykwalifikowane osoby, które są w stanie polecić klientowi maszyny z uwzględnieniem jej wydajności i przeznaczenia. Brzmi interesująco? Serdecznie zapraszamy do kontaktu, a z pewnością zaproponujemy Ci idealny rębak do odpadów drewna.
Rębaki do gałęzi i odpadów drewna
Model Skorpion 350 SDB to najbardziej zaawansowany technologicznie mobilny rębak bębnowy oferowany dla firm komunalnych, drogowych i działających w branży leśnej. Jego największą zaletą jest to, że uzyskany w nich zrębek charakteryzuje się dużą regularnością. Może być użyty jako materiał opałowy w specjalistycznych piecach z podajnikami automatycznymi. Z kolei najnowocześniejszy gąsienicowy system podawania sprawia, że praca z tym rozdrabniaczem czyni ją prostą i przyjazną operatorowi, która polega na położeniu opadu drewna na transporterze gąsienicowym lub ewentualnie lekkim popchnięciu materiału.
Skorpion 160 R należy do grona tarczowych rębaków średniej wielkości. Pozwala on na rozdrabnianie gałęzi wraz z konarami i odrostami, a układ tnący stanowią dwa noże główne oraz dwa ostrza podporowe.
– Istotną zaletą naszych rębaków ciągnikowych jest własny system hydrauliczny, co w przypadku rębaków z napędem WOM czyni je urządzeniami uniwersalnymi i niezależnymi od hydrauliki ciągnika. – Posiadamy nie tylko rębaki mobilne i ciągnikowe, ale także stacjonarne. Osiągają wydajność od 8 do 35 m3/h, wyposażone są w automatykę, regulację szybkości podawania oraz system No-stress. Swoje zastosowanie znalazły praktycznie w każdym liczącym się tartaku i zakładach przerobu drewna. Przykładowo, model Skorpion 500 EB to najczęściej kupowany rębak stacjonarny w Polsce. Odznacza się bardzo dużą wydajnością w stosunku do zapotrzebowania energetycznego. Zastosowanie w rębaku odpowiedniego do wymaganej wielkości zrębka bębna tnącego oraz sita pozwala na produkowanie urobku o wymaganej wielkości. Dostępne w ofercie rębaki stacjonarne mogą współpracować zarówno z taśmowymi, jak i wibracyjnymi systemami załadowczo-transportowymi, co pozwala na skonfigurowanie jak najbardziej korzystnego zestawu dla każdego klienta.
Wszystkie produkowane przez firmę maszyny spełniają najnowsze standardy bezpieczeństwa. Jakość, wytrzymałość i prosta obsługa uważane są za znak marki Teknamotor.
– Nasze wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji maszyn do rozdrabniania odpadów drzewnych pomaga w zagwarantowaniu profesjonalnej pomocy w doborze konkretnej maszyny, biorąc pod uwagę wydajność i przeznaczenie i, co więcej, dostosowanie maszyny do indywidualnych potrzeb klientów – zapewnia Prezes firmy. – Wysoka jakość oraz niezawodność maszyn wpływa na szybki wzrost atrakcyjności świadczonych usług współpracujących z nami firm. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi proponowanymi przez nas rębakami.

Rok 1997 – pierwszy mobilny rębak z własnym silnikiem spalinowym Skorpion 80S. Fot. Teknamotor
