W latach 70., po wielkim sukcesie maszyn lakierniczych, firma Barberán rozpoczęła również produkcję urządzeń do laminowania paneli. W tego typu urządzeniach istotne są dwie kwestie: odpowiednie klejenie oraz właściwy docisk rolkowy – to dzięki nim można uzyskać gładką powierzchnię o wysokiej jakości.

Dawna wersja modelu KL. Fot. Barberán
Hiszpański producent nie skupił się wyłącznie na standardowych liniach do laminowania. Współpracując z inżynierami z różnych krajów, firma była w stanie urzeczywistnić w pełni spersonalizowane projekty maszyn do laminowania oraz stworzyć unikalne, specyficzne linie do masowej produkcji nowych, modnych produktów. Dzięki temu Barberán stał się z czasem dostawcą dla inżynierów i inwestorów z ciekawymi pomysłami.
Na różne potrzeby produkcyjne
Obecnie Barberán oferuje różne serie maszyn do laminowania, odpowiadających na różne potrzeby – dla dużej, średniej, małej lub okazjonalnej produkcji. Oferowane urządzenia przeznaczone są dla elementów od 1400 do 2300 mm i współpracują z różnymi klejami: na bazie wody (PVAc), mocznikowo-formaldehydowymi (UF) oraz topliwymi, takimi jak EVA, na bazie poliolefiny (APAO) lub PUR. Maszyny mogą laminować przy użyciu folii na bazie papieru oraz tworzyw termoplastycznych (PVC, PP, PET itp.), laminatów niskociśnieniowych (CPL) i forniru drewnianego na flizelinie, a nawet korka.
Seria RFU
W skład serii RFU wchodzą linie do laminowania dla dużych zakładów, które wymagają technologii dla ciężkich płyt o dużym rozmiarze (do 2300 mm, chociaż firma może wykonać, na zamówienie, maszyny laminujące dla większych elementów). Duża wytrzymałość konstrukcyjna tych maszyn, opartych na doświadczeniu producenta w dostarczaniu systemów na cały świat, sprawia, że są one doskonałym wyborem dla profesjonalnych zakładów. Maszyny laminujące RFU współpracują z klejami PVAc lub UF oraz papierem dekoracyjnym, folią termoplastyczną (np. PVC, PET, PP itp.), laminatem (CPL) lub fornirem podklejonym włókniną. Firma oferuje różne modele do laminowania jednej lub obu stron panelu. Linie RFU wyposażone są w szczotkarkę na wejściu, podgrzewanie podczerwone, nakładarkę kleju do paneli, odwijarki folii (opcjonalnie z automatycznym systemem zgrzewania), głowice do klejenia, sita IR do odparowywania wody z kleju PVAc, a także kalander prasujący za pomocą jednej, dwóch, trzech lub czterech rolek dociskowych o nacisku hydraulicznym do 30 kg/cm (opcjonalnie do 100 kg/cm). Znajdziemy tu także stół odbiorczy wyposażony w obrotowe urządzenie tnące do oddzielania płyt po ich zalaminowaniu.

Seria RFU-PUR. Fot. Barberán

Seria RFU-PVAc. Fot. Barberán
Seria ECOLINE
Seria ECOLINE to ekonomiczne linie do laminowania dla średnich i dużych produkcji (okleja płytę o szerokości do 1600 mm). Konstrukcja tej serii również charakteryzuje się niezawodnością. Podobnie jak RFU, ECOLINE nadaje się do klejenia za pomocą klejów PVAc lub mocznikowo-formaldehydowych nakładanych na panel lub papier albo folię termoplastyczną, np. PVC, PET, PP lub inne materiały na bazie tworzyw sztucznych, laminat niskociśnieniowy (CPL) lub blachę, fornir drewniany w rolkach na flizelinie. Istnieją różne modele laminowania – jednej lub obu stron panelu. Linie ECOLINE są wyposażone w szczotkę czyszczącą na wejściu, wstępne podgrzewanie paneli, rozprowadzacz kleju, odwijarki folii (opcjonalnie z automatycznym systemem zgrzewania), głowicę do klejenia folii, ekrany IR do odparowywania wody kleju PVAc, kalander prasujący z jedną, dwiema, trzema lub czterema rolkami dociskowymi o nacisku hydraulicznym do 30 kg/cm (opcjonalnie do 100 kg/cm) oraz stół wyjściowy z obrotowym urządzeniem tnącym do oddzielania paneli po laminowaniu.

Seria ECOLINE FSI. Fot. Barberán
Seria ECOLINE-Hotmelt
Seria ECOLINE-Hotmelt także dedykowana jest średnim i dużym zakładom, które obrabiają elementy o szerokości do 1600 mm. Ta seria przeznaczona jest do pracy z klejami termotopliwymi EVA lub poliolefinowymi (APAO), które wymagają temperatury aplikacji 180 – 200º C do pracy z dekorami na bazie papieru, laminatami niskociśnieniowymi (CPL) i fornirami z rolki lub klejami poliuretanowymi termotopliwymi (PUR) o temperaturze aplikacji 70 – 85º C, które nanoszone są na płytę wałkiem lub za pomocą głowicy klejowej i pozwalają laminować PVC, PET i PP (lub innymi tworzywami sztucznymi), dekorami na bazie papieru oraz fornirem z rolki. Tutaj także możliwe są różne modele laminowania – jednej lub obu stron panelu. Linie ECOLINE-Hotmelt wyposażone są w szczotkę czyszczącą na wejściu, podgrzewanie paneli, walcową nakładkę kleju do głowicy lub dyszy oraz oddzielną jednostkę topiącą do nakładania kleju na folię. Znajdziemy tu także odwijarki folii, które opcjonalnie mogą zawierać automatyczny system łączenia, jak również system IR, kalander do prasowania na gorąco dla kleju EVA lub poliolefinowego (APAO) lub prasowanie na zimno dla kleju PUR za pomocą jednego, dwóch, trzech lub czterech rolek dociskowych z dociskiem hydraulicznym do 30 kg/cm – opcjonalnie do 100 kg/cm – i stół odbiorczy z obrotowym urządzeniem tnącym do oddzielania płyt po laminowaniu.

Seria ECOLINE-Hotmelt PUR. Fot. Barberán
Seria COMPACT LINE
Seria COMPACT LINE to kompaktowe maszyny laminujące do małej i średniej produkcji. Przeznaczone są do laminowania paneli o szerokości do 1600 mm i pracy z klejami termotopliwymi EVA, poliolefinowymi oraz PUR. Znajdziemy tu wałki do nanoszenia kleju na panel lub folię. Ta seria wyróżnia się małymi wymiarami, które sprawiają, że umieszczenie, przemieszczenie i ponowna instalacja są proste, ponieważ wszystkie elementy znajdują się w tej samej ramie. Producent zaleca stosowanie środka czyszczącego i systemu IR do podgrzewania. Maszyny z tej serii mogą być skonfigurowane do nakładania kleju termotopliwego PUR za pomocą silikonowego wałka aplikującego oraz podgrzewanego stalowego wałka dozującego do nakładania kleju w temperaturze 70 – 85º C, która jest odpowiednia do laminowania folii termoplastycznych, takich jak PVC, PET, PP itp. oraz folii na bazie papieru. Do klejenia klejami termotopliwymi EVA lub poliolefinowymi (APAO) w temperaturze 180 – 200º C lub PUR w temperaturze 70 – 85º C konieczne jest wyposażenie maszyny w stalowe wałki dozujące i aplikacyjne, oba podgrzewane. Oprócz wymienionych cech, COMPACT LINE HG posiada wałek wygładzający, który pozostawia klejoną powierzchnię idealnie gładką i jednolitą, co pozwala laminować folie o wysokim połysku, transparentne lub o niskiej gramaturze. Model FOIL nanosi klej na folię za pomocą wałka. Dzięki temu, że klej nie wchodzi w kontakt z płytą, nie zanieczyści zbiornika kleju, co pozwoli na całkowite wykorzystanie kleju. Dodatkowo maszyny zawierają obrotowe urządzenie tnące do ciągłego oddzielania paneli, co pozwala zastosować na wyjściu jednostkę z narzędziami do postformingu pozostałej folii po bokach.

Kompaktowa seria COMPACT LINE pozwala na łatwe przemieszczenie i ponowne uruchomienie. Fot. Barberán
Seria KL
Seria KL to ekonomiczne linie do laminowania dla małych produkcji z lekkimi panelami o szerokości do 1500 mm. System konstrukcyjny tej serii charakteryzuje się lekkością i niezawodnością. Dostępne są modele do nakładania klejw PVAc lub PVAc i mocznikowo-formaldehydowych na folię, panel lub oba elementy. Seria KL przeznaczona jest do laminowania za pomocą folii termoplastycznych, takich jak PVC, PET, PP itp. oraz folii papierowych. Model KL-F nakłada klej PVAc na folię na bazie papieru. Model KL-P klej PVAc na panel, KL-FP klej PVAc na panel i/lub folię oraz utwardzacz na panel oraz klej mocznikowo-formaldehydowy (UF) na folię. Z kolei model KL-HH zbudowany jest tak, aby mógł nakładać klej PVAc na panel oraz utwardzacz i klej mocznikowo-formaldehydowy (UF) również na panel, ponieważ zawiera dwa systemy rozprowadzania kleju w linii.

Lekkie i niezawodne linie z serii KL przeznaczone są do laminowania dla małych produkcji, gdzie stosowane są lekkie panele o szerokości do 1500 mm. Fot. Barberán
Seria EN
Jak informuje producent, jedną z najlepiej sprzedających się maszyn na świecie jest seria nakładarek do kleju EN. Modele maszyn zależą od kleju, którego producent chce użyć. Model EN-PUR nakłada wyłącznie klej termotopliwy PUR za pomocą podgrzewanego, metalowego wałka dozującego – jednostronnie (EN-PUR-2) lub dwustronnie (EN-PUR-4) za pomocą silikonowego wałka nanoszącego. Z kolei model EN-H może nakładać kleje termotopliwe PUR i EVA za pomocą rozgrzanego, metalowego wałka dozującego i aplikującego jednostronnie (EN-H-2) lub obustronnie (EN-H-4). Istnieje również model GS przeznaczony wyłącznie do nakładania kleju PVAc z jednej strony (GS-2) lub z dwóch (GS-4).

Urządzenie z serii EN-PUR-2 nakłada jednostronnie klej termotopliwy PUR za pomocą podgrzewanego, metalowego wałka dozującego. Fot. Barberán
Linie klejące
Do skomponowania linii klejącej niezbędne jest posiadanie rozprowadzacza kleju EN, stołu lub odwijarki folii (a nawet obu) oraz kalandra prasującego. Jeśli to możliwe, przyda się również szczotka do czyszczenia, przenośnik podający z IR, moduł tnący do separacji płyt (laminowanie folią) i przenośnik odbiorczy.

Linia klejąca ITS. Fot. Barberán