Technika, technologie, nowości

Różne drogi do osiągnięcia pożądanego efektu

Efektywne suszarnie do drewna

Dodane:

/

Georg Eberl zaprezentował na targach Holz-Handwerk w Norynberdze ofertę swojej firmy. Fot. Arkadiusz Marciszek

Po raz kolejny na targach Holz-Handwerk w Norymberdze swoje stoisko miała firma Eberl Trocknungsanlagen GmbH. Jest ona specjalistą w produkcji energooszczędnych suszarni do drewna, próżniowych i pieców do utwardzania.

 

Suszarnie Eberl doskonale radzą sobie na terenie otwartym. Fot. Eberl Polska

Firma produkuje od 1998 roku opatentowane suszarnie energooszczędne V-Premium z pompą ciepła i jest wiodącym wytwórcą nie tylko na rynku krajów niemieckojęzycznych. Suszarnia V-Premium nie wymaga doprowadzenia ciepła i wody. Jeżeli dostępna jest jednak kotłownia, to można zastosować system V-Comfort bez pompy ciepła.
Obydwa typy suszarni oferują kubatury od 12 do 100 m³. W celu szybkiego i ekonomicznego suszenia mniejszych ilości drewna zostały skonstruowane suszarnie V-Basic o pojemnościach 1,5 do 20 m³.

 

„Oszczędne wentylatory na końcu komory rozdzielają równomiernie nawiew poprzez boczne kanały wsadu drewna. Osiąga się przez to równomierne napowietrzanie poprzeczne na całej długości komory.”

 
Zaprezentowana na targach suszarnia próżniowa V- Basic to znakomite rozwiązanie dla małych zakładów przerabiających drewno, do szybkiego suszenia oraz dosuszania drewna wszystkich gatunków przy zachowaniu doskonałej jakości. Suszarnie są wykonane ze stali szlachetnej i mogą pracować w oparciu o prąd lub gorącą wodę. Oszczędna kondensacja odbywa się poprzez chłodnicę zewnętrzną, a kondensat jest odsysany do zbiornika kondensatu. Po latach doświadczeń osiągnięto dokładne i równomierne napowietrzanie przez kanał nawiewowy. Wentylator oszczędza w próżni około 75 proc. energii.

 
Oszczędne wentylatory na końcu komory rozdzielają równomiernie nawiew poprzez boczne kanały wsadu drewna. Osiąga się przez to równomierne napowietrzanie poprzeczne na całej długości komory. Dzięki temu niepotrzebne są osłony w przypadku niewypełnionej w pełni komorze, suszenie jest równomierne bez gniazd wilgoci.

 
Kolejną oszczędną energetycznie suszarnią jest przystępna cenowo, kontenerowa Air Classic, w której można prowadzić również proces obróbki termicznej drewna opakowaniowego. Wykonywane są w różnych wersjach i pojemnościach. Dwa podstawowe modele mają pojemność komory wsadu brutto 13,90 lub 31,90 m2. Można zamówić kontener z załadunkiem z przodu, nie ma wtedy konieczności stosowania torowiska i oszczędza się miejsce.

 
W programie produkcyjnym znajdują się też suszarnie do materiałów sypkich, kamieni, maszyny specjalne oraz piece próżniowe do utwardzania silikonu.
Obsługa dzięki panelowi dotykowemu jest bardzo prosta i intuicyjna. Należy wpisać jedynie gatunek suszonego drewna, jego grubość oraz żądaną wilgotność końcową. Następnie wciska się przycisk Start i o resztę zatroszczy się już suszarnia. Proces suszenia można kontrolować na komputerze lub smartfonie podłączonych do internetu.
– Jeśli nie myśli się o inwestowaniu w nowy sprzęt, to zawsze można zapytać o używany – jakość jest taka sama – mówią przedstawiciele firmy.

Suszarnia V-Premium 20/65 trafiła ostatnio do firmy w Małopolsce. Fot. Eberl Polska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version