Firma Bruks Siwertell jest znana z wielu innowacyjnych rozwiązań z zakresu załadunku, rozładunku, przenoszenia, magazynowania, układania i odzyskiwania suchych materiałów sypkich pochodzenia drzewnego wraz z urządzeniami do rozdrabniania, przesiewania i obróbki drewna dla przemysłu biopaliw, płyt, tartacznictwa i nie tylko. Marka wprowadziła do oferty nowy rozdrabniacz wolnoobrotowy RU 14-4.

Urządzenie może pracować z wsadem o wadze do 100 kg. Fot. Bruks Siwertell
W ofercie firmy Bruks Siwertell znajdziemy m.in. specjalnie zaprojektowane systemy rozdrabniania, dzięki którym możemy podnieść do maksimum zwrot z odpadów drzewnych. Dzięki tym urządzeniom odpad drzewny jest w idealnym stanie do dalszego przetworzenia. Warto pamiętać, że nawet niewielkie zmiany w rozdrabnianiu mogą zapewnić znaczne oszczędności i korzyści w zakresie przetwarzania.
Nowy rozdrabniacz
Nowością w ofercie przedsiębiorstwa jest wolnoobrotowy rozdrabniacz RU 14-4, doskonały do drewna (nadaje się także do plastiku i papieru).
– Nowy rozdrabniacz wolnoobrotowy pracuje z prędkością 164 obr./min – mówi Tomasz Maleta z firmy Lignum-Tech – przedstawiciel Bruks Siwertell na polskim rynku. – Zasyp do maszyny wynosi 140 x 130 cm, a moc silnika to 55 kW.
Profilowany rotor o strukturze powierzchni w kształcie litery V ma noże o 6-krawędziach wkręcanych we wspawane uchwyty i cechuje się długą żywotnością. Odbiorca może wybrać m.in. konfigurację rotora, np. V-rotor z nożami 40 mm, 32 lub 64 szt. lub V-rotor z nożami 60 mm, 21 lub 42 szt. W symbolu 14-4 liczba 14 oznacza wielkość otworu wlotowego (1410 mm), a 4 to wielkość rotora (Ø 375 mm).
Urządzenie wykonane jest ze stali i odpowiednio spawane. Sama maszyna ma budowę modułową; składa się z części górnej i dolnej. Rotor na całą szerokość sprawia, że nie ma zwężenia we wlocie oraz nie występuje problem zakleszczenia materiału między rotorem a ścianą boczną. Popychacz i jego podstawa wykonane są ze wzmocnionej stali Hardox, co pozwala na podawanie do maszyny elementów o wadze do około 100 kg. W urządzeniu znajdziemy także sprężynowe zgarniacze wykonane z odpornego na zużycie tworzywa sztucznego.
Silnik główny i skrzynia biegów mają sprzęgło turbo, które przenosi moc napędową do skrzyni biegów tylko powyżej minimalnej prędkości obrotowej silnika. W przypadku okresowego przeciążenia sprzęgło jest zwalniane i zapobiega masowym uszkodzeniom maszyny, rotora oraz przeciwnoża.
Rozdrabniacz wyposażony jest w system przełączania i sterowania z wyświetlaczem dotykowym, który pozwala na intuicyjną obsługę wszystkich istotnych funkcji.

Rotor na całą szerokość sprawia, że nie ma zwężenia we wlocie. Fot. Bruks Siwertell

Maszyna ma budowę modułową. Fot. Bruks Siwertell