Drewniane okna, drzwi, elementy okienne czy konstrukcje słupowo-ryglowe – roboty lakiernicze są wszechstronne i mają bardzo szerokie zastosowanie. W ostatnich latach te do lakierowania elementów drewnianych ugruntowały swoją pozycję na rynku w całej Europie. Jest ku temu kilka powodów. Wiele firm ma duże problemy ze znalezieniem wykwalifikowanego personelu do lakierni. Inny aspekt stanowi rosnąca presja stosowania w procesach produkcyjnych coraz szerszej automatyzacji. Wzrost wydajności musi być osiągnięty również w lakierowaniu stolarki budowlanej, ponieważ tkwiący tutaj potencjał często nie jest jeszcze wyczerpany.
Zaletą lakierowania elementów drewnianych przy zastosowaniu robota jest niezmiennie stała grubość powłoki na całym obrabianym przedmiocie. To umożliwia wzrost jakości powłoki lakierniczej przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia farby. Charakterystyczny jest również wysoki stopień elastyczności w lakierowaniu licznych przedmiotów i o różnych strukturach kolorystycznych za pomocą robota malarskiego; zmiany kolorów mogą być przeprowadzane automatycznie i szybko.
Niedobory siły roboczej, korzyści ekonomiczne i większa elastyczność w procesie produkcyjnym były i są czynnikami napędzającymi coraz częstsze stosowanie robotów lakierniczych. Rozwój ten obejmuje firmy o różnej wielkości – od małych i średnich, po wielkie przedsiębiorstwa przemysłowe.
Od dwuwymiarowego…
Roboty lakiernicze CMA, stosowane obecnie w powlekaniu elementów drewnianych, wyposażone są głównie w tzw. detekcję 2D+, której sercem jest czytnik o wysokiej rozdzielczości umieszczony przed wejściem elementów lakierowanych do kabiny lakierniczej. Obrabiany przedmiot przechodzi wówczas przez skaner, który daje dokładny obraz wymiarów poszczególnych elementów okna, wykrywa również potencjalne nachylenie i wskazuje na głębokość profilu. Obraz jest następnie przetwarzany przez komputer, który, wykorzystując predefiniowane parametry oparte na obrazie skanera, opracowuje specyficzny program lakierniczy dla danego elementu. Ta sekwencja ruchów jest przekazywana do robota, który samodzielnie lakieruje obrabiany przedmiot. Robot ma sześć osi i dzięki temu może wykonywać każdy rodzaj ruchu. Możliwe są nawet ruchy ramienia potrzebne do złożonych geometrii obrabianego przedmiotu. W przypadku przedmiotu o wymiarach powyżej 4000 mm długości roboty można umieścić na wózku transferowym, aby odpowiednio zwiększyć jego zakres roboczy.
… do rozpoznawania trójwymiarowego
Równolegle z rosnącym wykorzystaniem robotów lakierniczych w lakierowaniu elementów drewnianych oraz doświadczeniem zdobytym w wielu praktycznych zastosowaniach, firma Range+Heine wraz z producentem robotów CMA rozwinęła oprogramowanie do skanowania – od rozpoznawania 2D+ do 3D. Tutaj, oprócz położenia nachylenia i grubości profilu części, określana i oceniana jest jej dokładna głębokość w różnych obszarach obrabianego przedmiotu, co umożliwia zoptymalizowaną sekwencję ruchu malowania i pomaga zmniejszyć manualną definicję parametrów lakierowania. Pierwszy system pilotażowy z rozpoznawaniem 3D został zainstalowany w zeszłym roku w firmie Von Euw w Szwajcarii.
„Równolegle z rosnącym wykorzystaniem robotów lakierniczych w lakierowaniu elementów drewnianych oraz doświadczeniem zdobytym w wielu praktycznych zastosowaniach, firma Range+Heine wraz z producentem robotów CMA rozwinęła oprogramowanie do skanowania – od rozpoznawania 2D+ do 3D.”
Robot lakierniczy 2D+ również dla mniejszych firm
Roboty lakiernicze z rozpoznawaniem konturów 2D+ są odpowiednie dla firm o różnych wielkościach. Szczególnie mniejsze firmy mogą w ten sposób osiągnąć znaczny wzrost wydajności. Jak pokazuje przykład przedsiębiorstwa Josef Friedrich GmbH z Niemiec, zatrudniająca około 20 osób firma jest jedną z mniejszych w tej branży. Przez pięć lat dyrektor wykonawczy Dominik Friedrich na próżno szuka lakiernika, po czym rezygnuje z tych poszukiwań, inwestując w realizację nowego przedsięwzięcia. Instaluje mianowicie w swym zakładzie system zaprojektowany przez firmę Range+Heine. Jest to nowa lakiernia z gruntowaniem za pomocą polewania oraz lakierowaniem nawierzchniowym z zastosowaniem robota lakierniczego. Całość uzupełnia nowy system transportowy typu Power & Free.
W ten sposób Friedrich nie tylko eliminuje „wąskie gardło” w lakierni, ale także zwiększa wydajność w produkcji okien drewnianych. Na przykład dziś na oknach z meranti wykonuje trzy powłoki lakiernicze w ciągu dnia, podczas gdy w przeszłości zajmowało mu to znacznie więcej czasu. O wiele szybciej są wykonywane okna z drewna iglastego, z czterema powłokami lakierniczymi. Dzięki nowej inwestycji w robota można polakierować dziennie około 50 czterometrowych trawers. Firma jest zatem dobrze przygotowana na przyszłość.
Innowacje – bez ograniczeń
Zarówno roboty malarskie 2D+, jak i 3D mogą być wyposażone w dodatkowe technologie, które pomagają jeszcze bardziej udoskonalić cały proces lakierowania. Tak więc wprowadzenie jonizacji powietrza jest prostym i przyjaznym dla środowiska sposobem na zaoszczędzenie materiału malarskiego w malowaniu robotem i dalsze zwiększenie jakości powierzchni. Wykonane instalacje wykazują w praktyce redukcję zużycia farby nawet o 20 procent. Zmniejszają one nadmierny przetrysk, zwiększają wydajność aplikacji i optymalizują rozkład grubości warstw na lakierowanych przedmiotach.
Automatyzacja procesu lakierowania elementów drewnianych za pomocą robota nie ma ograniczeń. I tak, zastosowanie w lakierni centralnego komputera głównego jest jeszcze dalej idącą możliwością zwiększenia wydajności i elastyczności całego systemu. Komputer kontroluje cały przebieg lakierowania i może przekazywać informacje do innych procesów oraz działów produkcyjnych.
Również tego typu systemy do automatyzacji procesów lakierniczych w zakresie przygotowania i implementacji oferuje firma Range+Heine.
Autorka tekstu: Claudia Max-Heine, prezeska firmy Range+Heine GmbH.
Firma jest zorientowana na projektowanie lakierni oraz produkcję urządzeń
do lakierowania elementów drewnianych.
Opracowanie: Andrzej Augustyn, KADIMEX Sp. z o.o. sp.k, przedstawiciel firmy Range+Heine GmbH w Polsce.
Więcej informacji: www.range-heine.de, www.kadimex.com.pl