Reduktor napływów korzeniowych firmy Baljer & Zembrod jest niezbędnym urządzeniem, które pozwala na znaczne przyspieszenie pracy oraz ograniczenie kosztów produkcji w każdym tartaku, niezależnie od wielkości rocznej produkcji.

Reduktor typu WRP-QS pozwala na obrabianie kłód o średnicy od 20 do 70 cm i długości od 3,2 do 7 m. Fot. Baljer&Zembrod
Inwestycja w reduktor napływów korzeniowych Baljer & Zembrod pozwala na znaczne zwiększenie wydajności zakładów, ograniczenie kosztów produkcji, a także zwiększenie bezpieczeństwa pracowników.
Nierówności powierzchni, takie jak: nabiegi korzeniowe, sęki i inne narośla są frezowane w jednej operacji. Dzięki temu uzyskujemy kłodę przystosowaną do szerokości roboczej traka. Kiedy pozbędziemy się tych nierówności na kłodzie, płynność podania materiału staje się bardziej wyrównana, nie ma prawie żadnych zakłóceń w dalszej obróbce, jak np. uderzenia prowadnicy w nierówny materiał. Zastosowanie reduktora bardzo poprawia warunki pracy korowarki rotacyjnej oraz znacząco wpływa na ograniczenie awaryjności tej maszyny, jak również innych urządzeń. Reduktor WRP-QS usprawnia pracę szczególnie w okresie zimowym, który jest dla pracy w wielu tartakach najbardziej „agresywny”. Drewno jest wtedy zamarznięte, bardzo twarde, a w przestrzeni między nabiegami korzeniowymi, często gromadzi się błoto wymieszane z kamieniami – co jest efektem wleczonej zrywki surowca drzewnego.
Reduktor napływów korzeniowych Baljer & Zembrod eliminuje m.in. konieczność ręcznego usuwania klinów, które, jako pozostałości po napływie korzeniowym, mogą zakleszczać się pomiędzy piłami traka ramowego. Ich ręczne usuwanie spowalnia tempo pracy linii przecierania, a także dodatkowo stwarza zagrożenie dla zdrowia pracowników obsługujących maszynę.
Reduktor napływów korzeniowych firmy Baljer & Zembrod jest niezbędnym urządzeniem, które pozwala na znaczne przyspieszenie pracy oraz ograniczenie kosztów produkcji w każdym tartaku, niezależnie od wielkości rocznej produkcji.
Reduktor WRP-QS jest maszyną zaprojektowaną do zabudowy w ciągu podajników na placu drewna okrągłego.
Znaczne usprawnienie
– Do tej pory obecność napływów korzeniowych znacząco ograniczała możliwość zastosowania automatyzacji linii podawczej surowca na korowarkę oraz późniejsze przekazanie drewna na trak. Redukcja napływów korzeniowych jest warunkiem wstępnym do tego, aby na przykład linia rębaka i jego maszyny pomocnicze mogły pracować w pełni automatycznie. Dodatkowo, reduktor napływu korzeniowego odciąży pracę korowarki – tłumaczy Łukasz Rybarkiewicz, pracownik firmy Baljer & Zembrod Polska sp. z o.o.
Wiele tartaków dążąc do automatyzacji, instaluje się coraz większą liczbę automatycznych przenośników do kłody. Gdy w zakładzie wcześniej odbywało się ręczne przekazywanie kłód, to zawsze można było także ręcznie usunąć napływ korzeniowy. Kiedy jednak firma zaczyna przekazywać kłody na halę traków za pomocą przenośników wzdłużnych, kłody odziomkowe z napływami korzeniowymi mogą powodować zacięcia. W tym momencie doskonale sprawdza się reduktor napływów korzeniowych. Urządzenie jest również ważne w przypadku pracy na trakach ramowych. Bez jego pomocy zdarza się, że po przejściu kłód przez tę maszynę, napływy korzeniowe zostają pomiędzy piłami, a to wymusza zatrzymania traka w celu usunięcia klina, a tym samym generuje przestoje i niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Napływy korzeniowe mogą także niekorzystnie wpływać na piły na wielopile, a także uszkadzać korowarkę.
Szeroka oferta urządzeń
– Jako producent maszyn do obróbki drewna nasza firma posiada najszerszą linię reduktorów, które znajdują zastosowanie zarówno w małych, rodzinnych tartakach, jak i dużych zakładach przerabiających kilkaset tysięcy metrów sześciennych drewna rocznie. Posiadamy prawie 20 różnych modeli – od taniego, wolnostojącego modelu WRT-SSB do najszybszego na świecie – wysokowydajnego reduktora na placu drewna okrągłego, jakim jest WRP-STAR – dodaje Łukasz Rybarkiewicz.
Dla przykładu, reduktor typu WRP-QS pozwala na obrabianie kłód o średnicy od 20 do 70 cm i długości od 3,2 do 7 m. Urządzenie wyposażone zostało w wyrzutnik obrobionej kłody oraz automatyczne centrum smarujące wszystkie ważne punkty urządzenia.
W konwencjonalnych reduktorach napływów korzeniowych pnie są wrzucane poprzecznie do reduktora, obrabiane i ponownie wyrzucane na podajnik. Czasy cyklu wynoszą w tych maszynach od kilku do kilkudziesięciu sekund – w zależności od modelu maszyny. W przypadku reduktora WRP-STAR, kłody drewna mogą być delikatniej transportowane przez system za pomocą gwiaździstej pryzmy łańcuchowej, która chroni pnie przed uszkodzeniem, maszynę przed silnymi uderzeniami, a czas cyklu można skrócić o ok. 30 % w porównaniu z technologią konwencjonalną. W przypadku tartaków ma to tę istotną zaletę, że odstępy między kłodami można znacznie zmniejszyć podczas transportu w mechanizacjach. Według użytkowników maszyny WRP STAR, urządzenie to pozwala na poprawę wydajności całego składu drewna okrągłego o około 7%.

Według użytkowników maszyny WRP STAR, urządzenie to pozwala na poprawę wydajności całego składu drewna okrągłego o około 7%. Fot. Baljer & Zembrod

Dzięki reduktorowi napływów korzeniowych w jednej operacji frezowane są nierówności powierzchni, takie jak: nabiegi korzeniowe, sęki i inne naroślą. Dzięki temu uzyskujemy kłodę przystosowaną do szerokości roboczej traka. Fot. Baljer & Zembrod