Z życia branży
Protest Branży Drzewnej wsparł akcję leśników
Z życia branży
Związki zawodowe leśników oraz przedstawiciele branży drzewnej zjednoczyli siły, aby zaprotestować przeciwko polityce Ministerstwa Klimatu i Środowiska, domagając się zakończenia eksperymentów niszczących dorobek Lasów Państwowych i podważających reputację polskich leśników.
Opr. W.M.
Protest, który rozpoczął się w Białymstoku, zgromadził przedstawicieli Protestu Branży Drzewnej z województwa podlaskiego, jednych z pierwszych obrońców sektora w kraju.
Skutki moratorium i biernej ochrony lasów
Od czasu wprowadzenia moratorium, firmy leśne w konsorcjum prowadzonym przez Andrzeja Karpowicza z Nadleśnictwa Supraśl doświadczyły 20-procentowego spadku zatrudnienia, a drogie maszyny stoją bezczynnie. -Ministerstwo próbuje przesunąć naszą pracę na inne tereny, co skutkuje nadmiernym pozyskiwaniem drewna w niektórych obszarach, a całkowitym zaprzestaniem prac w innych. To nieracjonalne z punktu widzenia gospodarki leśnej – mówi Karpowicz.
Ogólnopolski protest
Protesty odbyły się w całym kraju, przed urzędami wojewódzkimi i w Warszawie, gdzie demonstranci zebrali się przed Kancelarią Premiera i Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Związkowcy podkreślali konieczność natychmiastowego cofnięcia moratorium, przeprowadzenia rzetelnych analiz przy poszerzaniu obszarów chronionych oraz dialogu z rządem. „Dorożała musi odejść” – skandowali, wyrażając swoje niezadowolenie z działań Wiceministra Klimatu i Środowiska, Mikołaja Dorożały.
Głos ekspertów
Obawy branży drzewnej i leśników podzielają również eksperci i naukowcy. Profesor Tomasz Borecki, autorytet w dziedzinie leśnictwa, podczas Ogólnopolskiej Narady o Lasach ostrzegał przed skutkami rewolucyjnych zmian. – Zrównoważona gospodarka leśna jest niezbędna. Drewno jest kluczowe, a ochrona lasów powinna służyć człowiekowi. Zmiany muszą być oparte na solidnych podstawach, inaczej grozi nam katastrofa – mówił prof. Borecki, reprezentujący Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Apel do Rządu
Organizatorzy protestu przekazali swoje postulaty wojewodom w całym kraju, licząc na przebudzenie rządzących. W kwietniu Protest Branży Drzewnej zwrócił się do wojewody podlaskiego z prośbą o zorganizowanie spotkania z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, w tym administracji, ministerstwa, Lasów Państwowych oraz lokalnych zakładów usług leśnych i przemysłu drzewnego. Do tej pory, prośba pozostała bez odpowiedzi.
Branża drzewna i leśnicy, wspierani przez ekspertów, nie ustają w walce o racjonalne zarządzanie polskimi lasami. Ich protesty są wyrazem troski o przyszłość Lasów Państwowych i przemysłu drzewnego, który jest kluczowy dla polskiej gospodarki. Oczekują dialogu z rządem i zmiany polityki, aby zapewnić zrównoważony rozwój i ochronę zasobów naturalnych kraju.
Czytaj więcej w lipcowo – sierpniowym wydaniu Kuriera Drzewnego (link do prenumeraty)
Aktualności
Protest Branży Drzewnej tworzy stronę do wysyłania pism do RDLP Białystok
Z życia branży
W odpowiedzi na działania Greenpeace, Protest Branży Drzewnej stworzył stronę internetową umożliwiającą automatyczne przesyłanie pism do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku. Jest to reakcja na, zdaniem przedstawicieli Protestu, nieuczciwe praktyki stosowane przez Greenpeace.
Protest Branży Drzewnej zarzuca Greenpeace wykorzystywanie gotowych szablonów pism, które ułatwiają przesyłanie uwag w ramach konsultacji społecznych dotyczących aktualizacji listy obszarów z ograniczeniami lub wyłączeniami pozyskania drewna. Decyzje te wynikają z polecenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska z dnia 8 stycznia 2024 roku. Greenpeace, tworząc „gotowca” do wysyłania pism, skoncentrował swoje działania m.in. na RDLP Białystok, obszarze szczególnie istotnym dla firm zrzeszonych w Proteście Branży Drzewnej.
Odpowiedź branży drzewnej
W odpowiedzi na działania Greenpeace, Protest Branży Drzewnej uruchomił stronę internetową pod adresem prawdziwaochronaprzyrody.pl. Za jej pomocą można automatycznie wysłać pismo wyrażające sprzeciw wobec wprowadzanych wyłączeń i ograniczeń. Protestujący nawołują do wycofania moratorium oraz do przeprowadzenia eksperckich analiz przed ewentualnym rozszerzaniem obszarów chronionych. Takie podejście ma zapewnić zrównoważone zarządzanie zasobami leśnymi, co jest głównym postulatem branży drzewnej.
Lasy Państwowe same informowały o naruszeniach zasad konsultacji społecznych przez Greenpeace. Jak podkreśla na swoim Facebooku Protest Branży Drzewnej: „Gdy ktoś przy stole gra znaczonymi kartami, a Ty nie możesz od tego stołu odejść, musisz radzić sobie z tymi regułami”.
Strona prawdziwaochronaprzyrody.pl oferuje również dodatkowe możliwości: można dobrowolnie podać adres, co zwiększa wiarygodność listu, a także ściągnąć treść pisma, edytować je i wysłać samodzielnie na adres konsultacje@bialystok.lasy.gov.pl. Konsultacje w RDLP Białystok potrwają do 4 sierpnia.
Geneza Protestu
Przypomnijmy, że Protest Branży Drzewnej narodził się w województwie podlaskim jako reakcja na styczniowe moratorium wprowadzające ograniczenia i wyłączenia wycinki lasów, które w największym stopniu dotknęły północno-wschodnią Polskę. Decyzje te znacząco wpłynęły na lokalne firmy i całą, ważną dla regionu, gałąź gospodarki. – Dla nas to kolejny „huragan stulecia”. Poprzedni zniszczył 100 tysięcy hektarów lasu, ten zmiecie naszą branżę – mówi Halina Karpowicz, liderka konsorcjum 15 zakładów usług leśnych na terenie Nadleśnictwa Supraśl.
Chcą dialogu, mimo przeszkód
Od momentu wprowadzenia moratorium, protestujący dążą do rozpoczęcia dialogu z ministerstwem. Pomimo notorycznego ignorowania, nie rezygnują ze swoich działań. Aktywnie prowadzą media społecznościowe, starając się edukować odbiorców w tematyce gospodarki leśnej, oraz zorganizowali w kwietniu pokojowy protest w centrum Białegostoku, który zgromadził około 300 osób.
Protest Branży Drzewnej wciąż walczy o uwzględnienie ich głosu w decyzjach dotyczących zarządzania polskimi lasami, starając się zapewnić zrównoważony rozwój sektora drzewnego, który ma kluczowe znaczenie dla gospodarki regionu.
Aktualności
Sektor leśno-drzewny wstrzymuje udział w pracach zespołu ds. wyznaczania lasów cennych społecznie i przyrodniczo
Z życia branży
Sektor leśno-drzewny w Polsce podjął decyzję o czasowym zawieszeniu udziału w pracach związanych z wyznaczaniem lasów cennych społecznie i przyrodniczo. Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na brak uwzględnienia dotychczasowych argumentów i analiz przedstawionych przez branżę przez zespół rządowy odpowiedzialny za te kwestie.
Organizacje reprezentujące sektor leśno-drzewny, w tym Polski Komitet Narodowy Epal, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Polskie Towarzystwo Leśne oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych, wyraziły stanowczy sprzeciw wobec sposobu traktowania ich wkładu i rekomendacji przez odpowiednie instytucje rządowe.
Brak uwzględnienia
Wspólnota organizacji branżowych podkreśla, że ich wkład w dotychczasowym procesie konsultacyjnym nie został należycie uwzględniony. Merytoryczne argumenty, dostarczane analizy oraz publikacje nie znalazły odzwierciedlenia w podejmowanych decyzjach dotyczących przyszłości lasów w Polsce. Sektor leśny od samego początku procesu podkreślał swoją gotowość do dialogu oraz współpracy, pod warunkiem uwzględnienia złożoności i różnorodności aspektów ekologicznych, społecznych oraz gospodarczych związanych z zarządzaniem lasami.
Postulat rzetelnego dialogu
Zarządzający organizacjami przedstawiciele podkreślają, że kluczowym elementem powrotu do aktywnego udziału w pracach zespołu będzie uwzględnienie ich oczekiwań oraz rekomendacji, które są odzwierciedleniem interesów społecznych i ekonomicznych związanych z gospodarką leśną. Wskazują również na konieczność przeprowadzenia pełnych ekspertyz społeczno-ekonomicznych oraz analiz skutków dla sektora leśno-drzewnego przed podejmowaniem dalszych decyzji legislacyjnych.
Przedstawiciele sektora leśno-drzewnego apelują o uczciwy dialog, który uwzględni różnorodne stanowiska i rekomendacje branżowe, co jest niezbędne do skutecznego zarządzania lasami w Polsce. W kontekście europejskim podkreślają również zalecenia dotyczące szerokich platform dialogu wielostronnego, które są kluczowe dla skutecznej implementacji nowych strategii leśnych.
Deklaracja otwartości
Mimo zawieszenia udziału w pracach zespołu, przedstawiciele sektora leśno-drzewnego wyrażają gotowość powrotu do dialogu pod warunkiem uwzględnienia ich argumentów i rekomendacji. Tylko taki dialog może przyczynić się do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju gospodarki leśnej, który będzie korzystny zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa.
Kończąc, przedstawiciele sektora leśno-drzewnego w Polsce podkreślają, że ich celem jest współpraca oparta na rzetelnych analizach i dialogu, który uwzględni pełen zakres aspektów związanych z zarządzaniem lasami. Ich postawa ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju gospodarki leśnej, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego i zapewnienia odpowiedzialnego gospodarowania zasobami leśnymi.
W piątek 12 lipca odbędzie się ogólnopolski, pokojowy protest leśników wobec dotychczasowych działań obecnego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wydarzenie odbędzie się w Dniu Leśnika, a także tuż po rocznicy 100-lecia powstania Lasów Państwowych, które obchodzono 28 czerwca 2024 roku.
Opr. J.O., źródło: Protest Branży Drzewnej
W Białymstoku, podobnie jak w innych miastach wojewódzkich, protestujący zbiorą się o godzinie 10 przed Urzędem Wojewódzkim.
W wydarzeniu będą uczestniczyć m. in. przedstawiciele Protestu Branży Drzewnej zawiązanego w województwie podlaskim. Organizatorami akcji są związki zawodowe, natomiast postulaty związkowców są zbieżne z tymi, które zgłaszamy od kilku miesięcy.
Piątkowy protest ma na celu obronę Lasów Państwowych, przedsiębiorców leśnych i drzewnych, całego sektora leśno-drzewnego oraz polskiej przyrody przed nieracjonalnymi i nieprofesjonalnymi działaniami ministerstwa, w szczególności wiceministra Mikołaja Dorożały. Wprowadzenie w styczniu moratorium na pozyskanie drewna, nie poparte żadnymi analizami i przynoszące katastrofalne skutki dla branży, było początkiem konfliktu. Obecnie trwa pozorowana komunikacja wiceministra z branżą oraz manipulacja konsultacjami społecznymi w sprawie ograniczeń, które zostały przeprowadzone, a teraz wydłużone w sposób nieprofesjonalny.
Protest odbędzie się nie tylko pod Urzędami Wojewódzkimi, ale także w Warszawie. Najpierw przed siedzibą Kancelarii Premiera Rady Ministrów, po czym nastąpi przemarsz przed siedzibę Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W każdym miejscu przedstawicielom władzy przekazana zostanie petycja, wystosowana do Premiera, Wojewodów, kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz parlamentarzystów.
-
Aktualności3 tygodnie temu
Poznańska DREMA większa niż przed rokiem
-
Aktualności3 tygodnie temu
Lasy Państwowe wdrożą punktację w ramach nowego systemu handlu drewnem
-
Aktualności2 tygodnie temu
Jaka będzie przyszłość dla sektora leśno-drzewnego w Polsce?
-
Aktualności3 tygodnie temu
V Edycja Międzynarodowych Targów Cieśli oraz II Targi Dekarzy i Ciesielskie Śpasy 2024
-
Aktualności3 tygodnie temu
FSC publikuje nowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej dla Polski
-
Aktualności3 tygodnie temu
Jak przygotować się do wdrożenia EUDR?
-
Aktualności4 tygodnie temu
Protest Branży Drzewnej tworzy stronę do wysyłania pism do RDLP Białystok
-
Aktualności3 tygodnie temu
Dni Parkieciarza i Parkieciarska Sztafeta Pokoleń
-
Aktualności3 tygodnie temu
Kobiety w biznesie to większa efektywność organizacyjna i rozwój
Komentarze