Connect with us
 
Wydarzenia

Proszę Napiwody tanio nie sprzedawać

Przedsiębiorcy protestowali na sesji Rady Miejskiej Nidzica przeciwko inwestycji korporacji Binderholz

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Przestrzeń tego dialogu jest pełna argumentów. Najważniejsze, że, jak deklarują władze gminy, wciąż jest dla wszystkich otwarta. Fot. mat. pras.

O to zaapelował prezes tamtejszego tartaku, który 22 października wspólnie z innymi lokalnymi przedsiębiorcami z branży uczestniczył w sesji Rady Miasta w Nidzicy. Właściciele tartaków, wspierani głosem przedstawiciela Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, skorzystali z okazji, aby po raz kolejny przekazać włodarzom swoje argumenty przeciwko zaproszeniu do gminy austriackiej korporacji Binderholz. Podkreślali, że jeśli ten tartak powstanie, to ich firmy upadną.

 

Kurier Drzewny

Należy rozważyć wiele aspektów – ekonomicznych, społecznych czy przyrodniczych – powstania tak ogromnego tartaku na terenie gminy Nidzica. Fot. mat. pras.

Binderholz nie przychodzi do państwa jako święty Mikołaj

Właścicieli lokalnych tartaków wsparła Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego w osobie Rafała Szeflera, który przedstawił fakty związane z inwestycją, m.in.:
– pozyskiwanie drewna przez austriacką korporację Binderholz, a w zasadzie przepłacanie za nie, spowoduje zagładę lokalnych firm,
– firma będzie oddziaływała w promieniu nawet 300 km, będąc kłopotem nie tylko dla Gminy Nidzica,
– Austriacy nie będą pozyskiwać drewna poza regionem, a w szczególności za granicą, np. na Białorusi czy Ukrainie, ponieważ nie pozwala na to prawo państw sąsiednich,
– przez drogi gminy rocznie będzie przejeżdżać 20 tys. tirów z drewnem,
– pracę straci 4000 mieszkańców zatrudnionych obecnie w lokalnych zakładach.

 
Rafał Szefler podkreślił, że Binderholz to nie św. Mikołaj i zaapelował, aby władze gminy dbały o już istniejące przedsiębiorstwa, aby siła korporacji, mającej największe tartaki w Europie, ich dosłownie nie zmiotła. W każdej z nich pracują rodziny. Zagranicznego inwestora prywatnego nie będzie to interesować. Skupi się on na tabelkach, a nie na ludziach. Trzeba patrzeć co przyniesie przyszłość, kiedy drewna będzie coraz mniej oraz jak pomóc firmom, które pracują tu od lat.
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego w pełni popiera przedsiębiorców sprzeciwiających się inwestycji, dając temu wyraz w podpisaniu Listu Otwartego skierowanego m.in. do premiera i władz województwa. Sprawę zgłoszono także do Ministerstwa Rozwoju, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa. Będzie także przedmiotem dyskusji podczas obrad Zespołu Parlamentarnego ds. Przemysłu Drzewnego i Budownictwa Drewnianego.

 

Nie atakuję, informuję o skutkach

Głos w dyskusji zabrał także Maciej Remuszko, prezes zarządu tartaku w Napiwodzie, który podkreślił, że zależy mu na merytorycznej dyskusji. Każdy może budować kolejną fabrykę – takie jest prawo rynku – ale w sytuacji, kiedy inwestycja szkodzi regionowi, nie powinna ona otrzymywać dodatkowego wsparcia od lokalnych władz. Poddał on również w wątpliwość liczbę budynków, jakie mają być wybudowane, a to od tego w dużej mierze zależy wysokość podatku od nieruchomości, na który liczy gmina.
Zadaszenia zajmują 1,8 ha w tartaku IKEA w Wielbarku, a cały zakład to 8 ha – tyle co największa na świecie megafabryka firmy Binderholz w Oberrot (Niemcy).
– Fabryki te mają zwykle 2 – 4 ha pod dachem, dlatego wątpię, aby firma planowała 36 ha pod dachem. Ta liczba podawana jest tylko w celu zachęcenia lokalnych władz do współpracy – stwierdza.
 
Prezes tartaku Napiwoda wskazał też na rozwój swojego przedsiębiorstwa, które dzięki największej w historii inwestycji za kilka lat będzie płacić do budżetu gminy podatek od nieruchomości w wysokości 350 tys. zł rocznie.
 
Podkreślił on również, że nie atakuje władz gminy, ale informuje o skutkach zagranicznej inwestycji. Nie widzi też możliwości zabezpieczenia przez nią interesów lokalnych przedsiębiorców: „Chyba, że w umowie byłby zapis, że fabryka nie będzie kupowała drewna w promieniu 200 km”. I zaapelował: „Proszę Napiwody tanio nie sprzedawać. Proszę zagwarantować, że inwestor naprawdę wybuduje w krótkim czasie fabrykę o powierzchni 36 h, co spowoduje, że do budżetu gminy będzie rocznie wpływać 4 mln, a nie 400 tys. zł.

Reklama

 

Jeśli nie powstanie tu, to gdzie indziej

Zarówno burmistrz Nidzicy, jak i członkowie Rady Miasta uczestniczący w dyskusji podczas sesji podkreślali, że nie zapadły jeszcze żadne wiążące w tej sprawie decyzje. Jednak to, że fabryka powstanie w północno-wschodniej Polsce jest faktem. Należy rozważyć wiele aspektów – ekonomicznych, społecznych czy przyrodniczych – powstania tak ogromnego tartaku na terenie gminy Nidzica. Przestrzeń tego dialogu jest pełna argumentów. Najważniejsze, że, jak deklarują władze gminy, wciąż jest dla wszystkich otwarta.
 
Przedstawiciele przedsiębiorców zgodnie potwierdzili, że będą przekonywać każdą gminę w Polsce, aby nie wspierała tej inwestycji. Mają nadzieję, że nie powstanie ona nigdzie w Polsce, gdyż zwyczajnie jest niepotrzebna i szkodliwa dla polskiej gospodarki.
 
Relacja z Rady Miejskiej z 22 października br. dostępna jest na stronie www.esesja.tv/transmisje_z_obrad/215/rada-miejska-w-nidzicy.htm

Kurier Drzewny

Należy rozważyć wiele aspektów – ekonomicznych, społecznych czy przyrodniczych – powstania tak ogromnego tartaku na terenie gminy Nidzica. Fot. mat. pras.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

DACH + HOLZ przełożony na lipiec

Targi w Europie

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Nowa data targów DACH + HOLZ International to 5 - 8 lipca 2022 r. Fot. GHM

Niemiecki DACH + HOLZ International, planowany na luty 2022 roku, przeniesiono na lipiec. Trwająca pandemia koronawirusa oraz nieprzewidywalne warunki organizacji targów określone przez politykę rządu uniemożliwiają zaplanowanie tego wydarzenia. Z tego powodu organizatorzy i instytucje odpowiedzialne za wystawę jednogłośnie zgodzili się na przesunięcie terminu. Targi odbędą się w dniach od 5 do 8 lipca 2022 r. (wtorek – piątek) w Centrum Wystawienniczym w Kolonii.

 

Kurier Drzewny

Klaus Plaschka, dyrektor zarządzający GHM Gesellschaft für Handwerksmessen mbH. Fot. GHM

W porozumieniu i ścisłej współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za targi ZVDH (Centralne Stowarzyszenie Niemieckich Wykonawców Dachów) i Holzbau Deutschland (Związek Niemieckich Mistrzów Stolarzy) – GHM Gesellschaft für Handwerksmessen mbH postanowili przesunąć termin wydarzenia DACH + HOLZ International na lato 2022 r. W wyniku pandemii koronawirusa, zmieniających się wytycznych rządowych w ciągu ostatnich dni i tygodni, warunki dla udanej oraz luźnej imprezy handlowej, zaplanowanej na 15 – 18 lutego 2022 r., uległy dramatycznej zmianie.
– Obecnie nie można przewidzieć czy do lutego sytuacja się uspokoi. Naszym głównym celem było i pozostaje zorganizowanie DACH + HOLZ 2022, który obiecuje sukces wszystkim uczestnikom. Obecnie nie możemy już tego zagwarantować na pierwotnie planowany termin wydarzenia – wyjaśnia Klaus Plaschka, dyrektor zarządzający GHM Gesellschaft für Handwerksmessen mbH.
 
Biorąc pod uwagę trwającą pandemię koronawirusa, wystawcy mieli nadzieję na znalezienie niezawodnej alternatywy dla lutowej daty. Z dzisiejszej perspektywy, pomimo kompleksowej strategii higieny, praktycznie niemożliwe jest, aby wystawcy, ich pracownicy i usługodawcy zaplanowali swój udział w lutowych targach.
 
– DACH + HOLZ International to kluczowe spotkanie branżowe dla stolarzy i dekarzy, a zatem najważniejsze targi na świecie – mówią Dirk Bollwerk, prezes ZVDH i Peter Aicher, prezes Holzbau Deutschland. – Stoimy w obliczu wielkich zmian i wyzwań, które obejmują ochronę klimatu, zrównoważony rozwój, recykling, cyfryzację i utrzymanie wykwalifikowanej siły roboczej. Jako branża musimy wspólnie stawić czoła tym zadaniom i opanować je. Aby to zrobić, potrzebujemy wymiany doświadczeń i kontaktów twarzą w twarz. Przełożenie wystawy na lato zapewnia nam do tego bezpieczne ramy.
 

DACH + HOLZ International odbędzie się w Kolonii w dniach od 5 do 8 lipca 2022 r. z tą samą koncepcją hal (hale 6, 7 i 8) oraz rozległym, otwartym terenem i taką samą, jak planowano wcześniej, infrastrukturą.


 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

Targi ZOW 2022 przełożone na maj

Dodane:

/

Kurier Drzewny

W związku z obecną sytuacją koronawirusa i związanym z tym niepokojem w branży, ZOW – targi dostawców dla branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz – zostały przełożone na 3 – 5 maja 2022 r.

 
ZOW od ćwierćwiecza jest wiodącym rynkiem B2B dla przemysłu meblarskiego. Wytwórcy produktów i komponentów do produkcji mebli oraz wyposażenia wnętrz przybywają do Bad Salzuflen co dwa lata, aby spotkać się z odbiorcami z branży meblarskiej, projektantami, rzemieślnikami, architektami i stolarzami.

 

Pierwotny termin w lutym

Ta popularna wystawa jest zarówno warsztatem kreatywnym, jak i wydarzeniem biznesowym. Składane są tu ważne zamówienia u dostawców dla branży meblarskiej w Niemczech i krajach ościennych. Pierwotnie edycję 2022 zaplanowano w Bad Salzuflen na 8 – 10 lutego. Dane liczbowe dotyczące koronawirusa w Niemczech i Europie stawiają przed branżą nowe wyzwania.
 
– Wśród firm rośnie niepewność czy udział w tym wydarzeniu byłby obecnie właściwym wyborem – mówi Matthias Pollmann, wiceprezes ds. zarządzania targami w Koelnmesse. – Kontaktujemy się z naszymi wystawcami, przedstawicielami branży i zwiedzającymi. Z rozmów wynika, że ​​większość z nich nie jest przygotowana na luty 2022 r. W obecnej sytuacji zarówno zwiedzający, jak i wystawcy mają wątpliwości czy ZOW może z powodzeniem rozpocząć się za kilka tygodni. Razem z Messe Ostwestfalen GmbH doszliśmy do wniosku, że nie możemy zaprezentować targów jako uznanego wydarzenia branżowego w pierwotnie zaplanowanych terminach, dlatego odkładamy je do maja 2022 r.
 
Jednocześnie wiceprezes zarządu targów podkreśla, że ​​decyzja ta nie ma wpływu na zaangażowanie Koelnmesse w ZOW. Profesjonalna wymiana i networking stanowią tu podstawę dla innowacji i rozwoju produktów. Mimo nowego terminu targi będą mogły po raz kolejny dostarczyć świeżych inspiracji dla firm z branży.
 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Aktualności

E-commerce B2B w branży meblarskiej – bezpłatny webinar OIGPM

Wiadomości OIGPM

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Pandemia sprawiła, że digitalizacja biznesu przyśpieszyła, dotyczy to także sprzedaży business to business. Pod wpływem obostrzeń związanych z Covid-19, jedna trzecia firm zaczęła planować wprowadzenie e-commerce B2B lub przyśpieszyła jego wdrożenie. Jak wygląda digitalizacja sprzedaży business-to-business, będzie można dowiedzieć się 12.01.2022 r. podczas webinaru „E-commerce B2B – biznes w sieci. Perspektywa branży meblarskiej” Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i banku Santander.

 
Podczas spotkania specjaliści zaprezentują wyniki najnowszego raportu o e-commerce B2B w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem branży meblarskiej. Dowiemy się w jakim stopniu producenci mebli odczuli wzrost znaczenia kanału e-commerce w relacjach z klientami biznesowymi, na jakim etapie jest branża, jeśli chodzi o wdrożenia cyfrowych rozwiązań, oraz jakie trendy dominują w tym zakresie. Webinar pokaże też możliwe bariery, utrudniające wejście w e-commerce B2B, poziom kosztowy takich inwestycji, a także czy, według firm meblarskich, mogą istnieć wady tego typu rozwiązań. Na koniec spotkania będzie można skorzystać z możliwości zadawania indywidualnych pytań, podczas sesji Q&A.
 

Zgłoszenia prosimy przesyłać do:
Joanny Gruszczyńskiej, joanna.gruszczynska@oigpm.org.pl oraz Pauliny Świeżek, paulina.swiezek@oigpm.org.pl do 9 stycznia 2022 roku.


 
Spotkanie odbędzie się w formie telekonferencji z pomocą narzędzia zoom.us. Dostęp tylko dla osób zapisanych – poprzez udostępniony po rejestracji link.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

BUDMA 2022. Budownictwo gotowe do spotkań!

Targi w Polsce

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Targi w Polsce

Już ponad 300 wystawców zadeklarowało udział w przyszłorocznych targach budownictwa i architektury BUDMA. Powrót po „krótkiej przerwie” zapowiada się znakomicie – w Poznaniu będziemy mogli liczyć na prezentację kilkuset nowości i premier rynkowych, a spora część wystawców targów ubiega się także o przyznanie dla ich produktów prestiżowej nagrody Złotego Medalu targów BUDMA.

 
BUDMA 2022

 

Zaplanowana na 1 – 4 lutego 30 edycja targów BUDMA nabiera rozpędu. Na co możemy liczyć w Poznaniu?

– Spodziewamy się udziału około 600 firm z szeroko pojętego zakresu budownictwa. Targi tradycyjnie ułożone będą według tematycznych salonów. Zobaczymy silne reprezentacje firm z branży stolarki otworowej, dachów, ścian, stropów, posadzek, systemów wykończeniowych, rusztowań i szalunków, narzędzi i sprzętu pomocniczego, prefabrykacji czy także architektury miejskiej i rozwiązań smart home oraz smart city – mówi Dariusz Muślewski, dyrektor targów BUDMA. – Początek roku to idealny czas na premiery rynkowe, wdrożenie nowych systemów czy rozwiązań czy zaobserwowania najnowszych trendów oraz „dotknięcia” innowacyjnych technologii i produktów. Według zapowiedzi naszych wystawców zobaczymy ich w Poznaniu aż kilkaset! Najważniejsze jest jednak to, że cała branża budowlana jest gotowa do spotkań, a na te już dzisiaj serdecznie zapraszam! – podkreśla.

 

Reklama

Najlepsze praktyki

Targi to nie tylko możliwość bezpośredniego nawiązania relacji biznesowych na stoisku wystawcy, ale także szereg wydarzeń towarzyszących, które odbywają się na kilku płaszczyznach. Prawidłowe techniki montażu stolarki otworowej i najbardziej dopasowanych do tego zadania narzędzi zobaczymy w ramach akcji Dobry Montaż, Pokazy Sztuki Dekarskiej w tzw. pawilonie dachowym (pawilon nr 6 – przyp. red.) czy Strefa Podłóg i Warsztatów Parkieciarskich, na których zobaczymy najlepszych fachowców prezentujących właściwe, najnowsze rozwiązania techniczne w swoich branżach. Niezwykle ciekawie zapowiada się Strefa Testów organizowana przy współpracy z Grupą Prace Wykończeniowe. Tutaj, oprócz pokazów niezwykłych umiejętności Ambasadorów Grupy – znakomitych fachowców – będziemy mogli liczyć na szereg dodatkowych atrakcji, a także spotkać niecodziennych gości. Planowana jest także strefa pokazowa dla operatorów maszyn budowlanych w ramach odbywających się w tym samym czasie targów INTERMASZ/INFRATEC.

 

Poznaj, rozmawiaj, rozwijaj!

BUDMA obfitować będzie również w spotkania, których cele to podzielenie się wiedzą teoretyczną i zainicjowanie debaty o wyzwaniach ważnych dla budownictwa. Dzień przed rozpoczęciem targów, 31 stycznia, wystartuje dwudniowy Kongres Budownictwa Polskiego. W niezwykłej scenerii Sali Ziemi w obiekcie Poznań Congress Center spotkają się przedstawiciele sektora budownictwa i branż towarzyszących. Wydarzenie obejmie cykl debat, wykładów i obrad z udziałem liderów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów oraz przedstawicieli sektora finansów, ubezpieczeń i administracji państwowej, mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne naszego kraju.
 
– Dwa dni, pięć bloków tematycznych, kilkanaście debat z udziałem przedsiębiorców, top managerów, przedstawicieli świata nauki i administracji rządowej. Przedstawimy nie tylko największe problemy sektora budownictwa, ale także strategie współpracy, racjonalne rozwiązania i kierunki, które pozwolą nam na rzetelną realizację kontraktów. A to wszystko na bazie przepisów regulujących prawa i obowiązki strony zamawiającej i wykonawczej – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, organizatora Kongresu Budownictwa Polskiego.
 
Poza sesjami obszarowymi odbędą się spotkania w formie okrągłych stołów, poświęcone kluczowym problemom branży budowlanej, tj. waloryzacji, zagrożeniu kumulacji robót budowlanych, nadzwyczajnym wzrostom cen materiałów budowlanych, kryzysowi na rynku pracy czy ograniczeniu finansowania inwestycji. Kluczową platformą dyskusji będzie Polski Pentagon Budowlany integrujący w osiąganiu konsensusu przedstawicieli rządu, samorządu, wykonawców, banków i ubezpieczycieli.
 
Forum Designu i Architektury D&A od 2-3 lutego będzie skupiało projektantów, uczniów i studentów kierunków architektonicznych, designerów i producentów poszukujących nowych trendów wokół innowacyjnych rozwiązań w obszarze szeroko pojętego projektowania przestrzeni. Swoje najlepsze i najciekawsze projekty zaprezentuje kilkadziesiąt biur projektowych w ramach przestrzeni 1m/ARCH, z kolei młodzi adepci sztuki architektury zachwycą nas innym spojrzeniem na architekturę ramach konkursu Szkice Architektoniczne: Stare po nowemu – rysunków wykonanych metodą tradycyjną. Spotkamy się także z wybitnymi przedstawicielami środowiska architektonicznego, którzy wezmą udział w debacie pt. OdNowa: spojrzenie na budynek, dzielnicę, miasto.

 

Musisz tam być

BUDMA to największe targi budowlane w Europie środkowowschodniej, znana i rozpoznawalna marka. Każda edycja przyciąga uwagę całego sektora budownictwa. Profesjonaliści, zarówno praktycy jak i teoretycy, nie pozwalają sobie na pominięcie tego ważnego wydarzenia, które inspiruje i motywuje do rozwoju. W lutym zobaczymy także prezentację maszyn i sprzętu pomocniczego na placu budowy w ramach targów INTERMASZ, materiałów i technologii dla budownictwa infrastrukturalnego – INFRATEC oraz nowe i ekologiczne rozwiązania branży kominkowej w ramach targów KOMINKI.

Reklama

 

BUDMA
1-4 lutego 2022,
Międzynarodowe Targi Poznańskie

Bilety na targi są już dostępne on-line: tobilet.pl
Więcej informacji:
www.budma.pl
www.kongresbudownictwa.eu
www.forumdia.pl

Czytaj dalej
Reklama

Popularne w tym tygodniu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).