Connect with us


Aktualności

Proponują jakość, która idzie w parze z ceną

Proponują jakość, która idzie w parze z ceną

Dodane:

/

AES
Mustafa Sahin - dyrektor ds. eksportu w firmie AES oraz Michał Warzec - specjalista ds. sprzedaży w firmie ITA: ścisła współpraca pomiędzy centralą firmy, a jej polskim przedstawicielstwem przekłada się na wysoki poziom obsługi klientów na Polskim rynku. Fot. KD MEDIA


W czasie targów LIGNA firma AES Group zaprezentowała swoje rozwiązania w dziedzinie maszyn dla branży produkcji mebli na powierzchni ponad 1000 mkw. Skupiono się na rozwiązaniach ukazujących modele produkcyjne dedykowane do nestingu, obróbki CNC, okleinowania, rozkroju płyt i wiercenia elementów meblowych.

ITA

Extreme Ultra reprezentuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Fot. KD MEDIA

– Ze względu na wielkość stoiska nie byliśmy w stanie zaprezentować wszystkich naszych produktów, dlatego skoncentrowaliśmy się na wybranej gamie maszyn, które obecnie są najbardziej interesujące dla rynku odbiorców – mówi nam w wywiadzie Michał Warzec, specjalista ds. sprzedaży maszyn w firmie ITA.

Królowie nestingu

Na stoisku AES roiło się od intersujących rozwiązań. Przede wszystkim należy zacząć od rodziny CNC do nestingu, stacjonarnych lub z załadunkiem i wyładunkiem automatycznym, etykietowaniem, dedykowanym producentom mebli z płyt drewnopochodnych, mebli litych (twardych), jak również mebli tapicerowanych, gdzie konieczne jest wycinanie różnych kształtów. Są to maszyny 3, 5 osiowe, w tym również maszyny z opcją tylko automatycznego rozładunku. Extreme Ultra reprezentuje model o najlepszym stosunek jakości do ceny. Jest to maszyna szybka (przejazdy w osiach 80 m/min), dynamiczna, o dużym polu roboczym i dzięki czemu umożliwia szybką produkcje. Model prezentowany na targach był również w pełni zautomatyzowany, samodzielnie ładował kolejne płyty do obróbki oraz rozładowywał pocięte. Maszyna może współpracować z różnymi programami, standardowo dostarczany jest AlphaCAM wraz z modułem xNesting. Prezentowana maszyna jest wyposażona w stół załadunkowy z modułem do justowania płyt, stacja ręcznego etykietowana została umieszczona przy taśmie rozładunkowej. Ciekawą funkcją jest automatyczne etykietowanie formatek przed rozcięciem, co jest dostępne opcjonalnie. Maszyna ma również możliwość pomiaru długości narzędzia frezującego aby uniknąć błędów opisywania narzędzi. Stół obróbczy wyposażony jest w unikalny system, opatentowany przez firmę AES, stosowany w modelach Raptor i opisywanym Extreme. System ten zwiększa przyczepność elementów do stołu obróbczego. Polega na skoncentrowaniu mocy jednej pompy na obszarze, gdzie pracuje frezarka, natomiast pozostała część stołu pracuje na drugiej pompie. Przełączanie następuje automatycznie w momencie zmiany obszaru pracy głowicy. Według testów przeprowadzonych przez AES, takie rozwiązanie powoduje niemalże 10-krotne zwiększenie przyciągania elementów do stołu obróbczego. Warto zaznaczyć, że do osiągnięcia tego efektu przyczepności firma stosuje tylko dwie pompy, a nie trzy lub cztery. Ma to istotny wpływ na cenę maszyny i koszty eksploatacji. Maszyna posiada również zbiorniki próżniowe pod stołem roboczym, które w przypadku spadku wydajności którejś z pomp zapewniają blokadę obrabianych elementów na stole przez kilkadziesiąt sekund, stanowiąc bufor bezpieczeństwa. Kolejną prezentowaną na targach maszyną było centrum obróbcze Supernova, charakteryzujące się wysoką precyzją obróbki elementów przy jednoczesnej wysokiej prędkości działania. Dzięki różnym narzędziom dostępnym w automatycznym magazynku, maszyna może służyć do obróbki płyt drewnopochodnych takich jak HDF, MDF, HPF, a także elementów PVC i aluminiowych. Ta wszechstronność pozwala na jej zastosowanie w różnych sektorach produkcji, na przykład przy tworzeniu interesujących wzorniczo frontów meblowych, paneli ściennych itp. Parametry obróbcze maszyny są podobne do wcześniej opisywanego modelu Extreme Ultra, jednak jest ona bardziej kompaktowa, przeznaczona dla mniejszych zakładów stolarskich, gdzie nie jest wymagana tak wydajna prędkość pracy.

Kolejną obrabiarką zaprezentowaną na targach była 5-osiowa frezarka Raptor Ultra 5X. Jest to odpowiedź firmy AES na oczekiwania klientów, którzy oprócz nestingowej funkcjonalności, poszukują możliwości obróbki pod różnymi kątami, takich jak wykonanie elementów pod kątem np. 45 stopni i ich łączenie krawędziowe. W modelach Raptor stół roboczy zawsze wykonywany jest z płyty aluminiowej. Warto wspomnieć, że AES stosuje wiertarki HSD oraz elektrowrzeciona HSD lub Hiteco, ewentualne agregaty kątowe również pochodzą od tych włoskich producentów.

Program sterujący maszynami AES został zaprojektowany tak, aby operator mógł jednocześnie obserwować aktualne działania maszyny oraz mieć dostęp do wszystkich ustawień z poziomu głównego ekranu. Pozwala to na tworzenie listy roboczej płyta po płycie, kontrolę prędkości i wizualizacje 2D i 3D obróbki. Firma ITA TOOLS z Krakowa, dostawca profesjonalnych narzędzi do obrabiarek, ścisłe współpracuje z firmą AES jako ich główny dostawca narzędzi. W przypadku maszyn nestingowych, oferują frezy do planowania, wiertła oraz wysoce wydajne frezy palcowe do płyt laminowanych o prędkości pracy do 25 m/min.

Opcja dla producentów stolarki otworowej

Maszyny VEGA PRO to 3- lub 4-osiowe modele, które stanowią podstawę oferty AES w zakresie centr z przyssawkami. Vega Pro wyróżnia się zastosowaniem tzw. otwartego ramienia, co umożliwia załadunek i obróbkę elementów o większych gabarytach. Dla producentów drzwi firma ma opcję wyposażenia maszyny w silnik poziomy do frezowania kieszeni zamków i zawiasów wpuszczanych. Dodatkowo, czwarta oś umożliwia korzystanie z agregatu do wiercenia pod zawiasy wkręcane. W przypadku gdy maszyna będzie pracować w zakładzie meblowym, do wyboru jest kilka modeli wiertarek w zależności od ilości oczekiwanych wierteł i pił.

VEGA X5 PRO to ekonomiczna propozycja CNC z pięcioma osiami, wyposażona w stół roboczy zbudowany przy użyciu szwajcarskich komponentów. Maszyna posiada elektrowrzeciono HITECO z kardanem, co pozwala na dostosowanie pozycji kąta obróbki. Wykonuje ona interpolowane ruchy we wszystkich pięciu osiach. Jest to maszyna bramowa z podwójnym podparciem i napędem dwustronnym.

W tej rodzinie pozostaje jeszcze VEGA X5 – maszyna targowa wyposażona została w dwa magazynki narzędziowe: obrotowy oraz boczny z kontrolą obecności narzędzi. Dodatkowo, znajduje się tam magazynek jednopozycyjny na dużą piłę. Maszyna posiada elektrowrzeciono HSD, które umożliwia wykonywanie nieskończonych obrotów, a w razie potrzeby pozwala pobrać agregat kątowy.

Cuda do owiercania

GO ULTRA to największa i najszybsza wiertarka oferowana przez AES. Posiada dwie głowice górno-wrzecionowe, z piłkami do bruzdowania, umożliwiające wykonywanie płycin o różnych głębokościach w krótkim czasie obróbki. Maszyna jest wyposażona w frezarkę operującą z góry, pozwalającą na precyzyjne wycinanie. Dolny zespół pomocniczy zawiera jednostkę do wiercenia oraz dolną frezarkę. Dzięki temu, po załadowaniu elementu na stół, można go wyjąć jako gotowy, obrobiony z każdej strony. GO ULTRA jest zgodna z obecnym trendem w branży, polegającym na obróbce elementów z 6 stron w jednym cyklu roboczym. Prostszą wersją tej obrabiarki jest model GO 1300, który posiada jedną głowicę wiertarską i frezarkę operującą z góry, co umożliwia obróbkę z 5 stron. GO 1300 prezentowany na targach był wyposażony w obrotowy magazynek narzędzi frezujących, dzięki czemu maszyna była w stanie zarówno owiercić płycinę, wyfrezować otwory jak również grawerować powierzchnie.

Najmniejszym modelem wiertarki produkowanym przez firmę AES jest model SIRIUS 950, z dolną głowicą roboczą. Dostępny jest w wersji z frezarką lub z frezarką i magazynkiem narzędzi. Ta obrabiarka jest polecana dla zakładów, które dziennie wykonują do 500 elementów. Mimo swojej kompaktowej konstrukcji, posiada stół roboczy z poduszką powietrzną, ułatwiającą przemieszczanie materiału. Każdy model wiertarki AES, może być również podłączona do skanera kodów kreskowych, co wydatnie ułatwia pracę operatorowi.

Piły panelowe AES

AES oferuje również dwie serie pił panelowych: ALPHA – maszyny przeznaczone do cięcia pakietów 4-6 płyt meblowych, z możliwością regulacji długości i szerokości roboczej (3200, 3600, 3800, 4200 mm). W tych modelach istnieje opcja tylnego załadunku, co było pokazane podczas targów. Silnik głównej piły może mieć moc aż do 27 kW, dzięki czemu cięcie płyt można realizować aż do 90 m/min. Model ALFA może być wyposażony w kontrolowany serwomechanizm do wysuwu piły, umożliwiający dokładną kontrolę wysunięcia piły do pakietu płyt lub bruzdowanie pojedynczych formatek.

Model BETA to piła przeznaczona dla mniejszych zakładów. Została zaprojektowana do obróbki pakietów 3-4 płyt. Posiada mniejszy silnik 9 czy 11kW, a posuw wózka jest zbliżony do modelu ALFA i wynosi 80 m/min. Stoły odbiorcze w piłach AES są łatwo przesuwne i wyposażone w rolki na końcu umożliwiające łatwy odbiór lub ręczny załadunek.

Wąskie płaszczyzny im nie straszne

Ostatnią kategorią maszyn prezentowanych podczas targów to okleiniarki bocznej krawędzi. Modele serii GAMMA to zaawansowane maszyny, wyposażone w wiele funkcji, takich jak frezowanie wstępne, wałek klejowy, docisk, podwójne kapówki, frezarki, wykonanie krawędzi elementu, cykliny i polerki. Dzięki nim możliwa jest precyzyjna obróbka i wykończenie elementów. Okleiniarki GAMMA osiągają prędkość 15 metrów na minutę, co pozwala na wydajną produkcję. Natomiast seria PRIMA została stworzona specjalnie dla mniejszych zakładów, dostarczając im niezawodne rozwiązania do obróbki i oklejania elementów.

Z dużym potencjałem

Firma AES GROUP, mająca swoje korzenie w Turcji, posiada bogate doświadczenie, które zdobyła dzięki wieloletniej współpracy z czołowymi producentami maszyn do obróbki drewna na rynku. Jest największym dostawcą technologii i urządzeń z sektora materiałów drewnopochodnych w kraju. Firma jest znana ze swoich kompetencji w każdym etapie produkcji maszyn, począwszy od projektu, przez wykonanie, testy, aż po oprogramowanie i nieustanny dostęp do serwisu przez 24 godziny na dobę. Właściciel AES p. Ismet Tokas jest przewodniczącym tureckiej grupy producentów maszyn oraz od 2022 jednym z członków zarządu EUMABOIS (Europejskiej federacji producentów maszyn do obróbki drewna). Warto az wspomnieć, że AES posiada oficjalne biura w Stanach Zjednoczonych, Belgii i Wielkiej Brytanii, a w Polsce jej przedstawicielem jest ITA.

ReklamaITA

GO ULTRA to największa i najszybsza wiertarka oferowana przez AES. Fot. KD MEDIA

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Dni Otwarte INTOREX SA w firmie Technodrewno

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte

Dodane:

/

Mapka dojazdu

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte, które będą niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami w produkcji galanterii drewnianej. Wydarzenie, które odbędzie się nowej siedzibie firmy Technodrewno skierowane jest do małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych, a uczestnicy będą mogli poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne maszyny.

Opr. J.O

Podczas Dni Otwartych zaprezentowane zostaną dwie nowe maszyny, które z pewnością przyciągną uwagę wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w obróbce drewna:

  • Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS
  • Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT

Dodatkowo, przedstawiona zostanie również zregenerowana i w pełni funkcjonalna maszyna używana:

  • Szlifierka LAM-1300

Innowacyjne technologie w praktyce

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli na żywo zobaczyć technologię toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania. Demonstracje te będą wykorzystywać programy obróbcze wygenerowane za pomocą zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM Intor-Edit oraz SolidCAM 3D. To doskonała okazja, aby zobaczyć nowoczesne technologie w działaniu i porozmawiać z ekspertami na temat ich zastosowania w praktyce.

Oferta CEHPOL i dodatkowe atrakcje

To nie koniec atrakcji! Swoje produkty i usługi zaprezentuje także firma CEHPOL, będąca przedstawicielem producenta okleiniarek CEHISA oraz pił pionowych ELCON.

Podczas Dni Otwartych dostępne będą również informacje na temat aktualnych dotacji UE oraz atrakcyjnych ofert leasingowych, co może być niezwykle pomocne dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w nowoczesne technologie.

Zaproszenie na ciepły posiłek

Nie tylko technologie będą na nas czekały! Dla wszystkich gości organizatorzy zapewniają ciepły posiłek oraz kiełbaski z grilla.

Serdecznie zapraszamy w dniach 5-7 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 16:00 do Golęczewa k. Poznania. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, skorzystać z fachowego doradztwa oraz spędzić miło czas w towarzystwie specjalistów z branży. Do zobaczenia!

Technodrewno

Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT. Fot. Technodrewno

Technodrewno

Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS. Fot. TechnodrewnoCzytaj dalej

Aktualności

GLOTECH – Perfekcyjne Narzędzia Dla Majsterkowiczów Domowych

Dodane:

/

Majsterkowiczom, pasjonatom domowych prac stolarskich oraz hobbystom nieustannie poszukującym efektywnych rozwiązań do obróbki drewna, Glotech prezentuje nową linię tarcz do cięcia. Czy chcesz przeciąć drewno, płytę wiórową czy materiały stolarskie dla własnych potrzeb? Tarcze Glotech to odpowiedź na Twoje potrzeby, zapewniając nie tylko precyzję, ale także ekonomiczność w użytkowaniu.

Rozwiązania dla Majsterkowiczów

Tarcze Glotech zostały zaprojektowane z myślą o domowych majsterkowiczach, oferując niezawodność i trwałość przy standardowych pracach stolarskich. Dzięki wykorzystaniu optymalnego gatunku węglików spiekanymi, są one niezwykle ostre i efektywne nawet podczas intensywnego użytkowania. Bez względu na to, czy pracujesz przy pilarkach ręcznych czy stolikowych, Glotech gwarantuje profesjonalne rezultaty w atrakcyjnej cenie.

Wybór Tarczy Odpowiedniej dla Twoich Potrzeb

W ofercie Glotech znajdziesz różnorodne tarcze, dopasowane do różnych rodzajów obróbki drewna i materiałów stolarskich:

  • Seria GT604: Idealna do cięcia płyt wiórowych, OSB, MDF oraz innych materiałów drewnopochodnych. Zaprojektowana z myślą o standardowych pracach majsterkowiczów, wyposażona w trapezowo-proste zęby dla precyzyjnego cięcia.
  • Seria GT605: Doskonała do cięcia drewna litego, klejonego oraz sklejki. Z zastosowaniem na przemian skośnej geometrii zębów, zapewnia efektywne i czyste cięcie przy minimalnym wysiłku.
  • Seria GT010: Przeznaczona do cięcia drewna wzdłuż słojów, idealna do obróbki desek, drewna budowlanego czy szalunkowego. Wyposażona w ząb prosty dla płynnego cięcia wzdłuż włókien drewna.
  • Seria GT210: Specjalnie zaprojektowana do cięcia drewna w poprzek słojów oraz innych materiałów stolarskich. Dzięki na przemian skośnej geometrii zębów, zapewnia stabilność i precyzję cięcia.

Różnorodne Zastosowania, które Cię Zachwycą

  • Meble Ogrodowe: Planujesz zbudować własny zestaw mebli do ogrodu? Tarcze Glotech sprawią, że cięcie desek czy elementów drewnianych będzie szybkie i precyzyjne, pozwalając Ci stworzyć meble, które będą ozdobą Twojego ogrodu.
  • Projekty Dekoracyjne: Chcesz ozdobić swój dom unikatowymi elementami dekoracyjnymi? Tarcze Glotech ułatwią Ci cięcie różnorodnych materiałów, takich jak sklejka czy płyta pilśniowa, które możesz wykorzystać do wykonania ozdób ścian czy dekoracji wnętrz.
  • Konserwacja i Remonty: Czas na odświeżenie swojego mieszkania? Tarcze Glotech sprawdzą się doskonale podczas cięcia płyt OSB, drewnianych listew czy elementów wykończeniowych, umożliwiając szybkie i precyzyjne prace remontowe.

Kompatybilność i Wydajność

Tarcze Glotech zostały opracowane z myślą o kompatybilności z najpopularniejszymi modelami pilarek ręcznych oraz stołowych dostępnych na rynku. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domowym warsztacie czy na budowie, Glotech zapewnia optymalną wydajność i trwałość. Dodatkowo, specjalne rowki kompensacyjne wpływają na obniżenie temperatury pracy, co zwiększa żywotność tarczy i minimalizuje wpływ na korpus narzędzia.

Podsumowanie

Tarcze Glotech to nie tylko narzędzia, to partnerzy w Twoich domowych projektach stolarskich. Dzięki ich konstrukcji oraz precyzyjnym osiągom, każda praca staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Wybierz Glotech i doświadcz rewolucji w świecie majsterkowania domowego!
Aby dowiedzieć się więcej o ofercie tarcz GLOTECH® lub skonsultować swoje potrzeby z naszym zespołem technicznym, skontaktuj się z nami już dziś. Możesz również wejść na stronę WWW i poznać nasze nowe tarcze: https://globus-wapienica.eu/products/c99-narzedzia-glotech

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Od dekady rozwijają się jako poddostawca branży meblarskiej

10cio lecie firmy NOWIGO

Dodane:

/

Firma NOWIGO powstała 10 lat temu, a jej genezą było zapotrzebowanie różnego rodzaju listwy meblowe, spowodowane potrzebą większej produkcji przez zakłady meblarskie. Pierwszymi klientami przedsiębiorstwa byli duzi odbiorcy z regionu Wielkopolski. Obecnie NOWIGO jest rozpoznawalną marką i z sukcesem obsługuje kontrahentów z terenu całego kraju.

Już od 10 lat NOWIGO, producent wyrobów drzewnych z Pomarzanowic koło Poznania, słynie z wysokiej jakości produktów, wśród których można znaleźć fryzy liściaste i iglaste, listwy meblowe dedykowane stelażom mebli tapicerowanych oraz różnorodne elementy meblowe.

„Firma NOWIGO w tym roku obchodzi 10cio lecie swojego istnienia. Przez ten czas dynamicznie się rozwija w oparciu o współpracę z czołowymi producentami mebli, którzy budują swój sukces w oparciu o kompetentnych dostawców.”

Wykorzystując surowce liściaste i iglaste, firma przygotowuje produkty dedykowane do zastosowania w pracach wykończeniowych oraz stelażowych.

Trwałość i uniwersalność użycia tych prefabrykatów pozwala na tworzenie funkcjonalnych mebli oraz dodatków do wyposażenia domu i ogrodu.

Dzięki możliwościom dostosowania produktów pod konkretne zamówienie klienta, NOWIGO zyskuje uznanie wśród klientów z branży meblarskiej, stolarskiej oraz architektury ogrodowej. Nowym elementem w ofercie firmy są także listwy łączone na mikrowczepy, które poszerzają możliwości zastosowania drewna w różnych dziedzinach.

Bogata oferta tych produktowa obejmuje fryzy, listwy oraz elementy drzewne w szerokiej gamie wymiarów, idealnych do stosowania w stelażach do mebli tapicerowanych, meblach litych, płytach klejonych, stolarskich oraz galanterii drzewnej.

Solidne wsparcie dla Kępna

– Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa jako producenta wyrobów drzewnych, i z przyjemnością podejmujemy nowe wyzwania – mówi Grzegorz Kujawa, prezes zarządu firmy NOWIGO.

Mimo obecnie trudnego rynku przedsiębiorstwo obsługuje obecnie setki odbiorców, oferując im prefabrykaty wysokiej jakości, zachowując przy tym dużą otwartość na bieżące potrzeby rynku.

Zgodnie z tą strategią firma otworzyła w 2023 roku punkt sprzedaży w Kępnie, które jest kolebką producentów mebli tapicerowanych. Dzięki zapleczu magazynowemu, transportowi i wsparciu technicznemu klienci NOWIGO zyskują wysoki jakości obsługę, która sprawdza się nawet w sytuacjach kryzysowych. – Obecnie mamy do czynienia z trendem specjalizacji, gdzie firmy produkujące meble kupują gotowe komponenty, jednocześnie koncentrując się na produkcji, w różnych jej aspektach – podkreśla Grzegorz Kujawa. – Współpraca z naszą firmą ma także ekonomiczne uzasadnienie, bowiem jako poddostawca jesteśmy w stanie zaoferować produkty tańsze od tych, które są w stanie wytworzyć nasi klienci.

Nie muszą mieć oni bowiem dodatkowego parku maszyn, suszarni, pracowników oraz dodatkowych kosztów.

Jakie perspektywy?

Siła firmy NOWIGO tkwi w specjalizacji i partnerskich relacjach z kooperantami. Skupia się na produkcji listew handlowych, pozwalając jej klientom skoncentrować się na swoich obszarach specjalizacji, bez konieczności inwestowania w dodatkowe zaplecze produkcyjne. Elastyczność i jakość pozwalają firmie utrzymać pozycję na rynku, pomimo trudności, jakie mogą się pojawić.

Dodatkowo NOWIGO to optymiści, którzy wierzą, że z pasją, innowacyjnością i odpowiednią strategią można pokonywać wszelkie wyzwania. Dlatego firma jest stale otwarta na nowe możliwości, nowych klientów i nowe rynki. Stąd też, w najbliższym czasie planuje kontynuować ekspansję, być może otworzyć kolejne punkty sprzedaży, choć szczegółów jeszcze nie znamy.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy z nami. Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie, które nam udzielili przez te dziesięć lat. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy dzisiaj. Patrząc w przyszłość, pełni nadziei i z determinacją, czekamy na kolejne wyzwania i sukcesy – podsumowuje Grzegorz Kujawa.Czytaj dalej

Aktualności

Istotne forum wymiany informacji z rynku paliw alternatywnych

Biomasa

Dodane:

/

Powermeetings
Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych od dwóch dekad przyciąga rzeszę profesjonalistów zainteresowanych tematem. Fot. Powermeetings.eu

Podczas 13. edycji wiosennego Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych, zorganizowanego przez powermeetings.eu w dniach 21-22 marca 2024 roku w Krakowie skupiono się na technologiach związanych z biomasą i paliwami alternatywnymi. Wydarzenie, obchodzące 20-lecie działalności, przyciągnęło przedstawicieli branży energetycznej, przemysłowej oraz instytucji rządowych.

Rozpoczynając konferencję, Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreślił wagę słuchania branży związanej z biomasą i paliwami alternatywnymi oraz wdrażania jej wniosków. Zapewnił o pełnej współpracy i uwzględnianiu postulatów, co przekłada się na udoskonalenie projektów legislacyjnych. Podkreślił również istotę suwerenności energetycznej kraju poprzez wsparcie alternatywnych źródeł energii i rozproszoną energetykę.

Konieczna transformacja

Jednym z głównych tematów dyskusji była dekarbonizacja sektora ciepłowniczego w kontekście europejskich regulacji, szczególnie pakietu „Fit for 55”.
Dorota Jeziorowska z Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych przedstawiła liczne problemy wynikające z tych regulacji, podkreślając istotną rolę ciepłownictwa systemowego w polskich miastach. Wskazała na konieczność transformacji systemów ciepłowniczych oraz odpowiedniego finansowania inwestycji, aby osiągnąć cele dekarbonizacji.

Omawiając przyszłość sektora, dr inż. Ilona Olsztyńska z SGS Polska przedstawiła najważniejsze regulacje dotyczące rynku biomasy i paliw alternatywnych. Zwróciła uwagę na nowe cele UE do 2030 roku, a także na zasady zrównoważonego wykorzystania biomasy i emisji gazów cieplarnianych.

Ważnym aspektem konferencji było także omówienie możliwości finansowania inwestycji w sektorze energetycznym. Iwona Poliwka z Metropolis Doradztwo Gospodarcze przedstawiła różne środki wsparcia, w tym Fundusz Modernizacyjny Kogeneracja, który umożliwia inwestycje w nowoczesne jednostki wytwórcze.

Podczas dyskusji o dostępności surowców opałowych Tomasz Majerowski z DGLP przedstawił potencjał pozyskania biomasy w Polskim Grupie Leśnej. Z kolei Ryszard Jelonek z Biomasa Partner Group omówił znaczenie biomasy agro jako alternatywnego paliwa w ciepłownictwie, przedstawiając innowacyjne rozwiązania spalania.

Biały certyfikat korzyści

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas forum były korzyści płynące z uzyskania Białego Certyfikatu, potocznie zwanego świadectwem efektywności energetycznej. Paweł Wysokulski z ARP ENERGIA wyjaśnił zasady przyznawania tych certyfikatów oraz wymienił potencjalne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw. Ustawa o efektywności energetycznej z 2016 roku umożliwia uzyskanie certyfikatu dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną o co najmniej 10 Toe (tona oleju ekwiwalentnego) w ciągu roku.

Rekompensata za obniżenie poboru

Bogumił Ciżowski z Enspirion przedstawił DSR (Demand Side Response) jako sposób na rekompensatę kosztów energii elektrycznej poprzez czasowe obniżenie poboru mocy z sieci. Ta elastyczność w zarządzaniu energią pozwala nie tylko na zachowanie stabilności w Krajowym Systemie Energetycznym, ale także na redukcję emisji CO2.

Technologie przetwarzania RDF

Ireneusz Suszyna z VECOPLAN Poland oraz Victor Rodriquez z APISA by Tornum zaprezentowali innowacyjne instalacje do produkcji i suszenia biomasy. Ich prezentacje skupiały się na możliwościach wykorzystania RDF (Refuse Derived Fuel) w sektorze energetyki cieplnej.

Od węgla do biomasy

Prezes PEC Gniezno, Jarosław Grobelny, podkreślił konieczność przekształcenia systemu ciepłowniczego z wykorzystaniem biomasy. Dzięki zastąpieniu miału węglowego biomasą, firma osiągnęła status efektywnego systemu ciepłowniczego, co przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2.

Samowystarczalność energetyczna

Firma SYLVA zaprezentowała własną drogę transformacji energetycznej, opartą na wykorzystaniu produktów ubocznych własnej produkcji do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Dzięki temu, firma osiągnęła samowystarczalność energetyczną, korzystając wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

Na zakończenie konferencji omówiono aktualne trendy na rynku biomasy. Prelegenci, tak jak Ramunas Waszkiewicz z Baltpool czy Marek Kępa z Javelin Global Connodities, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat cen i popytu na biomasę, uwzględniając globalne zmiany rynkowe.

ReklamaPodsumowanie i perspektywy

XIII Forum Biomasy i RDF stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania nowych technologii i rozwiązań w zakresie efektywnego zarządzania energią. Organizatorzy zapewniają, że kolejne spotkanie, zaplanowane na jesień tego roku, będzie równie inspirujące i pełne wartościowych dyskusji.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).