Connect with us

Technika, technologie, nowości

Produkować szybciej, lepiej i wydajniej – w jakości numer 1

Z wizytą w fabryce okien

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Od lewej: Adrian Nowacki – kierownik produkcji okien drewnianych (Eko-Okna S.A.), Michał Maciejewski – dyrektor handlowy (Eko-Okna S.A.), Marcin Bereżewski - area key account manager (SCM Group Polska), Bartosz Dembowy, kierownik sprzedaży (SCM Group Polska), Szymon Myszka (SCM Group Polska). Fot. KD MEDIA


Firma Eko-Okna S.A., znany producent okien, drzwi, ogrodzeń, bram, rolet, pergoli i moskitier, rozpoczęła produkcję okien drewnianych. Korzysta ona z bogatego doświadczenia zdobytego na rynku okien aluminiowych, stalowych i PVC oraz zamierza przełożyć je na tworzenie doskonałej jakości drewnianej stolarki otworowej. Ambicją przedsiębiorstwa jest skrócenie czasu oczekiwania na drewniane okna. W tym celu w fabryce zainstalowano trzy nowoczesne centra obróbcze marki SCM oraz nowoczesną, w pełni automatyczną, zrobotyzowaną linię lakierniczą Superfici o powierzchni 3500 m2.

 

Kurier Drzewny

Od lewej: Adrian Nowacki – kierownik produkcji okien drewnianych (Eko-Okna S.A.), Michał Maciejewski – dyrektor handlowy (Eko-Okna S.A.), Marcin Bereżewski – area key account manager (SCM Group Polska), Bartosz Dembowy, kierownik sprzedaży (SCM Group Polska), Szymon Myszka (SCM Group Polska). Fot. KD MEDIA

Przedsiębiorca z Kornic dysponuje nowoczesnym zakładem produkcyjnym. Ma hale o powierzchni 130 tys. m2, w których wytwarza szeroki zakres okien, drzwi, bram, ogrodzeń, rolet, pergoli i moskitier. W ubiegłym roku firma zainwestowała w nową, niezależną halę o powierzchni 44 tys. m2, przeznaczoną pod nową gałąź produkcji – okna drewniane. Chociaż posiadała ona wcześniej drewnianą stolarkę otworową w ofercie, to nadszedł czas na własną produkcję.

Od lokalnego dostawcy, aż po eksportera do 41 krajów

Początki Eko-Okna S.A. sięgają roku 1998, kiedy to rozpoczęto produkcję drzwi i okien z PVC.
– W 2010 roku przeszliśmy wielką metamorfozę organizacyjną – mówi Michał Maciejewski, dyrektor handlowy w firmie Eko-Okna S.A. – Był to czas, kiedy firma zaczęła działalność w kierunku eksportu. Pierwszymi krajami, do których wysyłaliśmy produkty, były: Belgia, Czechy, Francja i kraje ościenne. Kolejno zwiększyliśmy udziały w pozostałych rynkach, łącznie z niemieckim. Od tego czasu nieustannie się rozwijamy. Jesteśmy liderem w produkcji okien europejskich. Obecnie ponad 80 proc. naszych wyrobów trafia na eksport.
Sprzedajemy je do 41 krajów na całym świecie, łącznie z tak odległymi, jak: USA, Australia i Nowa Zelandia.

 

Nastał czas na produkcję okien drewnianych

– Dostarczamy okna do dystrybutorów oraz instalatorów, którzy oferują je klientowi końcowemu. W ciągu ostatnich 10 lat poszerzyliśmy ofertę o systemy profilowe PVC, aluminiowe, a niedawno rozpoczęliśmy produkcję okien drewnianych – dodaje Adrian Nowacki, kierownik produkcji okien drewnianych w firmie Eko-Okna S.A. – Oferujemy także okna łączone, na przykład drewno i aluminium. Chociaż te z PVC ciągle dominują na rynku, to drewniane również zaczynają przejmować coraz większe udziały. Słuchamy potrzeb klientów i produkujemy dla nich takie okna, jakich potrzebują.
– Decyzja o oknach drewnianych od zawsze była obecna w idei naszej spółki – wyjaśnia dyrektor handlowy. – Początkowo był to dla nas typowy produkt handlowy; kupowaliśmy je od polskich producentów i dostarczaliśmy do odbiorców. Od 2018 roku rozpoczęliśmy własną produkcję. Była to spontaniczna decyzja, dzięki której zajmujemy się dzisiaj profesjonalną produkcją. W zakresie surowca drzewnego stosujemy głównie drewno sosnowe, świerkowe oraz modrzew. Wykorzystujemy także dąb – do bardziej prestiżowych okien. Z gatunków egzotycznych stosujemy Meranti.

 

Nowa hala

Wraz z rozpoczęciem produkcji w drewnie pojawiła się potrzeba rozwinięcia parku maszynowego, dlatego pod koniec 2020 roku rozpoczęto budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni ponad 44 tys. m². Firma poszukiwała solidnych dostawców maszyn, które pozwoliłyby osiągnąć odpowiednie wydajności oraz jakość. Celem przedsiębiorstwa jest produkcja 250 okien na zmianę.
– Przeanalizowaliśmy oferty i ceny urządzeń od różnych oferentów – wspomina Michał Maciejewski. – Sprawdziliśmy dokładnie potencjalnych dostawców maszyn. Na podstawie analizy wyłoniliśmy firmę SCM, z którą nawiązaliśmy współpracę w połowie 2020 roku. Poszukiwaliśmy technologii, która pozwoli nam odpowiedzieć na zapotrzebowanie w zakresie odpowiedniej jakości okien drewnianych.

 

Reklama



Trzy centra obróbcze

– W zakładzie mamy trzy centra obróbcze Accord 42 FX marki SCM – mówi kierownik produkcji. – Bardzo ważna była elastyczność produkcji. Interesowało nas wytwarzanie różnych okien – od prostokątnych, przez skośne, aż po łukowe/modelowe.
To centrum obróbcze z ruchomą konstrukcją bramową wyposażone jest w głowicę obróbczą składającą się z dwóch jednostek frezujących. Jest to idealne rozwiązanie do obróbki drzwi, okien, schodów oraz elementów z litego drewna. Urządzenie zostało zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach, a dzięki swojej wszechstronności jest odpowiednie dla firm wymagających wysokiej wydajności przy zmiennej produkcji.

– W pełni zautomatyzowane centra obróbcze 42 FX są uniwersalne – zapewnia Szymon Myszka z firmy SCM. – Stół roboczy z listwami MATIC z bezpośrednim układem przeniesienia napędu i niezależnymi jednostkami zapewnia kompletną konfigurację w ciągu kilku sekund. Prosta i szybka wymiana zacisków oraz przyssawek możliwa jest dzięki specjalnemu urządzeniu do szybkiego blokowania. Rozstawienie ssaw i pozycjonowanie odbywają się z pulpitu.

Do Eko-Okna S.A. dostarczono centra 4- i 5-osiowe z dwoma wrzecionami, gdzie każde ma swój magazynek narzędzi.
– Maszyny cechują się szybkim przezbrajaniem. Naprzemienne użycie dwóch jednostek frezujących skraca czas cyklu: podczas gdy jedna jednostka pracuje, druga wymienia narzędzia. Centra cechują się bardzo dobrą wydajnością. Szybkość pracy i doskonałe rezultaty osiągane są dzięki zespołowi frezującemu wyposażonemu w elektrowrzeciono o mocy 21 kW – twierdzi Marcin Bereżewski z firmy SCM. – Dodatkową zaletą jest proste i intuicyjne oprogramowanie MAESTRO, które zawiera moduły do ​​różnych zastosowań.
– W lutym 2022 roku dołączy do zakładu czwarte centrum obróbcze marki SCM – dodaje Adrian Nowacki.

 

Sześć robotów w nowoczesnej lakierni

– W ostatnim czasie zainwestowaliśmy także w pełni zautomatyzowaną lakiernię z grupy SCM o nazwie Superfici, która została wyposażona w sześć robotów – oznajmia Adrian Nowacki. – Ta inwestycja zastąpiła starsze maszyny, bowiem chcieliśmy ewoluować w kierunku nowocześniejszej technologii.
Cała lakiernia zajmuje 3500 m2 i składa się na nią zaawansowany zespół urządzeń.

 

Kooperacja dostawców

– Poszukiwaliśmy innowacyjności, wydajności, powtarzalności i jakości – dodaje dyrektor handlowy. – Ściśle współpracowaliśmy z SCM na etapie wdrażania lakierni oraz centrów obróbczych. Na bieżąco uczymy się nowych produktów i maszyn przy wsparciu dostawcy. W przypadku lakierni jest to bardziej złożony proces, na który składają się poszczególne elementy – odpowiednie dysze, zastosowane lakiery, proces suszenia itp. Bardzo dużą uwagę przykładamy do jakości, dlatego ważne dla nas było spięcie dostawców lakierów wraz z dostawcami technologii lakierowania. Korzystamy z wiodących dostawców najlepszych produktów lakierniczych w branży.
– Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie z włoskiego działu technicznego oraz polskiego SCM – tłumaczy Adrian Nowacki. – Było to szczególnie ważne w przypadku projektu lakierni, która zajmuje tak dużą powierzchnię. Wszystko zostało kompleksowo dostarczone przez SCM.
– Cała instalacja i wdrożenie odbyły się bardzo szybko. Od momentu wejścia do hali produkcyjnej pierwszych montażystów do czasu oddania linii lakierniczej o powierzchni 3500 m2 kwadratowych minęły jedynie cztery miesiące – tłumaczy Marcin Bereżewski.

 

Ogromna inwestycja

W lakierni wykorzystuje się 370 trawersów oraz trzy niezależne napędy łańcuchowe, które są zasilane osobno.
– Inwestycja była bardzo duża – oznajmia Michał Maciejewski. – W zakresie samych łańcuchów możemy mówić o długości 1200 m. Przy instalacji zużyto wiele kilometrów kabli.

Reklama



 

Trzy etapy i sześć robotów

Lakierowanie w nowoczesnej lakierni Superfici odbywa się w trzech głównych etapach. Wszystko jest zautomatyzowane, a proces odbywa się w jednym przejściu – lakierowanie, suszenie i szlifowanie – realizowane jest przez sześć robotów (trzy podwójne stanowiska).
– Pierwszym etapem pracy lakierni jest impregnowanie poprzez polewanie, tzw. flow coating – mówi Adrian Nowacki. – Następnie okna przechodzą na proces suszenia i kolejno do strefy robotów. Jedna z trzech linii robotycznych przeznaczona jest do nakładania między warstwy. Po strefie robotów stolarka trafia do strefy suszarni. Kolejno umieszczono strefę międzyszlifu. Co ciekawe, okna nie są ściągane do tego procesu – szlifowane są przez pracowników w zawieszeniu. Po wykonaniu międzyszlifu stolarka znowu wraca do strefy robotów, gdzie nakładana jest ostateczna warstwa lakiernicza. Na tym etapie uzyskujemy bardzo wysoką jakość powłoki lakierniczej.

 

Na miarę potrzeb

Wszystkie okna przechodzą przez jeden tunel i są rozprowadzane do robotów, w zależności od koloru powłoki.
– To uniwersalna linia. Wszystko jest tu regulowane – można przyspieszać, zwalniać, zmieniać np. czas ociekania, zależnie od produktu i lakieru – wyjaśnia Marcin Bereżewski. – Mamy do dyspozycji sześć robotów lakierniczych, po dwa na liniach, z czego każdy z nich ma cztery obiegi pracy. Posiadamy linię do poprawek oraz cztery podwójne stanowiska naprawcze, z czego jedno przeznaczamy na większe poprawy.

 

Monitorowana produkcja

Proces jest zautomatyzowany oraz odpowiednio monitorowany już od etapu załadunku okien, przy użyciu odpowiednich wind.
– Stosujemy kody: kreskowe i RFID, dzięki czemu mamy podgląd na cały proces lakierowania okna – zapewnia Adrian Nowacki. – Do kolejnego zawiesia przypisane są konkretny produkt i proces. Żadne okno nie zginie i możemy łatwo prześledzić jego produkcję.

 

Włoska technologia

W zakresie obróbki PVC przedsiębiorstwo także postawiło w 80 proc. na rozwiązania włoskie.
– Włosi zaskoczyli rynek swoimi rozwiązaniami do PVC, które się sprawdziły – tłumaczy Michał Maciejewski. – Oni mają inne podejście. W przypadku okien PVC patrzą na te wyroby nie jak na produkt budowlany, ale wręcz jak na mebel. Inwestycja we włoską technologię do obróbki drewna jest tu zasadna. Takie podejście pozwala na uzyskanie aprobaty wśród klientów, którzy są dziś bardzo wymagający pod kątem powtarzalności oraz jakości produktu finalnego, jakim będzie drewniane okno.

 

Reklama



Okna odpowiadające lokalnym potrzebom

– Zauważamy, że nadal trwa „boom” gospodarczy i że popyt na okna nie maleje – mówi Michał Maciejewski. – Realizujemy zlecenia odpowiadające współczesnym zamówieniom: w zakresie standardów, jakości i ceny. Mamy do czynienia z różnymi trendami na całym świecie. Moda zależy od kraju. Niektóre nadal preferują białe okna, inne jednostronnie malowane. Dla przykładu, w USA dominującym kolorem okien jest czarny. Jeśli chodzi o ich rodzaje, to zależy od uwarunkowań geograficznych i miejsca przeznaczenia. W Niemczech dominującymi oknami są okna niskoenergetyczne. Niektórzy poszukują takich zaopatrzonych w trzy uszczelki, inni w dwie. Okna drewniane są ciągle popularne. Kolebką są Włochy. Dzięki temu, że zakupiliśmy włoską technologię, to wyprodukujemy i dostarczymy okna drewniane także do Włoch i w takiej jakości, aby klient wiedział, że kupuje okna z Polski. Są one odpowiednio dostosowane do włoskiej jakości i lokalnych standardów. Tak samo nasze okna dostosowane będą do klientów: francuskiego, niemieckiego, austriackiego, polskiego oraz skandynawskiego. Dlatego szukaliśmy takiej technologii, która zaspokoi te potrzeby produktowe. Ta koncepcja działania pozwoli nam na działanie globalne niemalże na całym świecie.

 

Rzetelność i rozpoznawalność

– W najbliższej przyszłości chcemy nadal się rozwijać, ulepszać i oferować jak najlepsze produkty – dodaje Michał Maciejewski. – Nasza produkcja na bazie PVC odznacza się szybką logistyką. Będziemy próbowali to przełożyć także na produkcję z drewna, aby nie trzeba było na okna drewniane tak długo czekać, jak to się czasem zdarza – nawet 12 tygodni. U nas standardowo czas oczekiwania wynosi 6, ale będziemy go skracać docelowo do 4. Mamy możliwości, moce, odpowiednie maszyny i sprzęt.
Eko-Okna S.A. korzysta ze swoich dotychczasowych doświadczeń produkcyjnych.
– Jesteśmy w stanie zabezpieczyć się w zakresie materiałów i komponentów, jeśli chodzi o profile, szkło czy okucia. Dlatego też uważamy, że poradzimy sobie z ewentualnymi problemami z dostępnością surowca na rynku. Nas nic nie ogranicza i nie tworzymy bariery rozwoju – zapewnia Michał Maciejewski. – Trzeba wejść w rynek oraz być rozpoznawalnym i rzetelnym dostawcą, sprawiając, że każdy zna markę Eko-Okna.
Nowa linia jest przygotowana na kolejne wyzwania i produkcję dla różnych klientów. Śmiało można dodać, że ta inwestycja, jedyna o takiej skali w Polsce, pozwala, aby firma mogła godnie reprezentować nasz kraj w zakresie produkcji dobrych okien drewnianych. – Na premierę produktów zapraszamy na lutowe targi BUDMA. Na naszym stoisku nr 94, pawilon 5, sektor D będzie można obejrzeć na żywo wszystko to, co jest nowe – podsumowuje Michał Maciejewski.

scm
SCM GROUP Polska Sp. z o.o.
ul. Obornicka 133; 62-002 Suchy Las
tel.:(061) 651 47 60; fax: (061) 651 47 61
scm.pl@scmgroup.com; www.scmgroup.com/pl/scmwood

EKO OKNA
EKO OKNA

Zapraszamy na lutowe targi BUDMA.
Stoisko nr 94, pawilon 5, sektor D

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

  • Kurier Drzewny

  • Kurier Drzewny

    W 2018 roku firma Eko-Okna S.A. rozpoczęła własną produkcję okien drewnianych. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Najnowsza inwestycja - w pełni zautomatyzowana lakiernia z grupy SCM o nazwie Superfici. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Pierwszym etapem pracy lakierni jest impregnowanie poprzez polewanie, tzw. flow coating. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Pierwszym etapem pracy lakierni jest impregnowanie poprzez polewanie, tzw. flow coating. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Transport elementów po impregnacji do suszarni odbywa się za pomocą 370 trawersów oraz trzech niezależnych napędów łańcuchowych. Fot. KD MEDIA

  • SCM

    Transport elementów po impregnacji do suszarni odbywa się za pomocą 370 trawersów oraz trzech niezależnych napędów łańcuchowych. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Transport elementów po impregnacji do suszarni odbywa się za pomocą 370 trawersów oraz trzech niezależnych napędów łańcuchowych. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Transport elementów po impregnacji do suszarni odbywa się za pomocą 370 trawersów oraz trzech niezależnych napędów łańcuchowych. Fot. KD MEDIA

  • Kurier drzewny

    Sześć robotów lakierniczych - po dwa na liniach, z czego każdy z nich ma cztery obiegi pracy. Fot. KD MEDIA

  • Kurier drzewny

    Sześć robotów lakierniczych - po dwa na liniach, z czego każdy z nich ma cztery obiegi pracy. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Sześć robotów lakierniczych - po dwa na liniach, z czego każdy z nich ma cztery obiegi pracy. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Robot lakierniczy. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Po strefie robotów stolarka trafia do strefy suszarni. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Okna nie są ściągane do międzyszlifu – szlifowane są przez pracowników w zawieszeniu. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Suszenie wyrobów po nałożeniu ostatecznej warstwy lakierniczej. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Firma posiada cztery podwójne stanowiska naprawcze. Fot. KD MEDIA

  • scm

    Najnowszy nabytek: dwa centra obróbcze Accord 42 FX oraz strugarka czterostronna Superset nt marki SCM. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Najnowszy nabytek: dwa centra obróbcze Accord 42 FX oraz strugarka czterostronna Superset nt marki SCM. Fot. KD MEDIA

  • scm

    Najnowszy nabytek: dwa centra obróbcze Accord 42 FX oraz strugarka czterostronna Superset nt marki SCM. Fot. KD MEDIA

  • EKO OKNA

  • EKO OKNA

  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • SCM
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier drzewny
  • Kurier drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • scm
  • Kurier Drzewny
  • scm
  • EKO OKNA
  • EKO OKNA

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Stekro-Michał Brotoń prezentuje nowoczesne rozwiązania dla branży leśnej na Targach Cieśli w Chochołowie

Technika dla leśnictwa

Dodane:

/

Stekro
Piło łuparka RCA 480 została wyposażona w pięciometrowy podajnik, co znacznie ułatwia transport rozłupanego drewna. Fot. KD Media

Podczas tegorocznych Targów Cieśli w Chochołowie, firma Stekro, reprezentowana przez Michała Brotonia, zaprezentowała innowacyjne urządzenia, które mają na celu zwiększenie efektywności w branży leśnej. Wśród najważniejszych produktów, które przyciągnęły uwagę odwiedzających, znalazły się piło łuparka RCA 480 oraz różnorodne wyciągarki leśne.

Stekro

Podczas targów firma Stekro zaprezentowała także szeroką gamę wyciągarek leśnych, które stanowią doskonałe uzupełnienie jej oferty. Fot. KD Media

Piło łuparka RCA 480

Jednym z kluczowych elementów prezentacji była piło łuparka RCA 480, która wyróżnia się imponującą siłą łupania wynoszącą 25 ton.

To urządzenie jest w stanie rozłupywać kłody o średnicy do 52 centymetrów i długości do 6 metrów, co czyni je idealnym rozwiązaniem zarówno dla użytkowników domowych, jak i dla przemysłu leśnego. Wydajność tego modelu wynosi około 12-14 metrów sześciennych drewna na godzinę, co sprawia, że jest to niezwykle efektywne narzędzie do przeróbki drewna. Piło łuparka została wyposażona w pięciometrowy podajnik, co znacznie ułatwia transport rozłupanego drewna na wyższe przyczepy, eliminując konieczność ręcznego przenoszenia ciężkich kłód. Dodatkowo, do piły można zastosować różnorodne akcesoria, takie jak stoły podawcze, stoły rolkowe czy napęd elektryczny, co zwiększa jej wszechstronność i umożliwia dostosowanie urządzenia do specyficznych potrzeb użytkownika.

Wyciągarki leśne

Firma Stekro zaprezentowała także szeroką gamę wyciągarek leśnych, które stanowią doskonałe uzupełnienie oferty. W asortymencie znajdują się zarówno proste, mechaniczne modele przystosowane do mniejszych ciągników, jak i bardziej zaawansowane wyciągarki o udźwigu od 5,5 do 9 ton. Te nowoczesne urządzenia są sterowane elektrycznie lub za pomocą pilota radiowego, co znacznie zwiększa komfort ich obsługi. Solidna konstrukcja wyciągarek, wykonana z wzmacnianej blachy Hardox, zapewnia im dużą wytrzymałość i długą żywotność, co jest kluczowe w trudnych warunkach pracy w lesie. Dzięki różnorodności modeli, klienci mogą wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające ich potrzebom, co czyni ofertę Stekro wyjątkowo elastyczną.

Pozytywne reakcje i przyszłość

Michał Brotoń podkreśla, że po trzech dniach targów zauważalne było duże zainteresowanie prezentowanymi maszynami. Liczne pytania oraz pozytywne reakcje odwiedzających świadczą o tym, że oferta firmy Stekro przyciągnęła uwagę wielu profesjonalistów z branży leśnej.

Choć ostateczna ocena sukcesu wydarzenia będzie możliwa dopiero po analizie potencjalnych klientów, już teraz można stwierdzić, że obecność na targach przyniosła wymierne korzyści.

Na pytanie o przyszłość, przedstawiciel firmy wyraził nadzieję na powrót na targi w przyszłym roku, co świadczy o chęci dalszego rozwoju i prezentacji innowacyjnych rozwiązań dla branży leśnej. Targi Cieśli okazały się doskonałą okazją do zaprezentowania nowoczesnych technologii i sprzętu, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność i jakość pracy w branży leśnej.

Stekro umacnia swoją pozycję

Firma Stekro, dzięki swoim innowacyjnym produktom, z pewnością zyskała nowych zwolenników i umocniła swoją pozycję na rynku.

Piło łuparka RCA 480 oraz wyciągarki leśne to tylko niektóre z rozwiązań, które mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy w leśnictwie i przemyśle drzewnym.

Dzięki zaawansowanej technologii i solidnej konstrukcji, urządzenia te są nie tylko wydajne, ale także niezawodne, co czyni je idealnym wyborem dla każdego, kto pragnie optymalizować procesy związane z obróbką drewna.

Stekro Sp. z o.o Sp. k.
Brzezna 466, 33-386 Podegrodzie
Tel. 789 737 735, 530 490 036
e-mail: biuro@stekro.pl
www.stekro.pl

Reklama



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Tu przyszłość dzieje się dziś

Weinig i Holz-Her na targach Drema

Dodane:

/

Kilkanaście maszyn znajdzie się na stoisku dwóch czołowych producentów maszyn do obróbki drewna – firm Weinig i Holz-Her. Producenci zaprezentują na poznańskej Dremie innowacyjne urządzenia, które zrewolucjonizują procesy produkcyjne w zakładach stolarskich i meblarskich. Holz-Her pokaże nowość: centrum obróbcze Epicon 7245 solid.

Weinig/Holz-Her

Nowością na stoisku będzie nowo wprowadzony model Epicon 7245 solid, oferujący elastyczność obróbki, zarówno przy obróbce litego drewna w konstrukcjach schodów i wykończeniach wnętrz, jak i przy obróbce ram w drzwiach i oknach.. Mat. Weinig/Holz-Her

Sztandarowe produkty, unowocześnione rozwiązania i nowości – taką ofertę przygotowały na targi Drema Weinig i Holz-Her.

Strugarki, optymalizerki i wielopiły od Weiniga

Weinig, słynący z innowacyjnych maszyn, zaprezentuje zaawansowane technologicznie urządzenia.

Odwiedzająchy będą mogli zobaczyć strugarkę 6-wrzecionową z serii Powermat 700, oferującą najwyższą precyzję obróbki, dzięki zastosowaniu sześciu wrzecion. Pozwalają one na dokładne wyrównanie powierzchni elementów drewnianych. – Zaprezentujemy także kompaktową strugarkę 6-wrzecionową z serii Profimat 50, zapewniającą wysoką wydajność przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej jakości obróbki – mówi Grzegorz Nowak, dyrektor Weinig. – Jej konstrukcja umożliwia łatwe dostosowanie do różnych wymagań produkcyjnych.

Na stoisku producenta znajdzie sie także strugarka 4-wrzecionowa z serii CUBE 3, z innowacyjnym systemem RFC 15. Model ten automatycznie zwraca elementy do operatora, zwiększając wydajność i ergonomię pracy. Precyzyjny system pomiarowy OptiControl zapewnia dokładne ustawienie narzędzi, co przekłada się na wysoką jakość obróbki i wydłużenie żywotności narzędzi.

Ciekawe rozwiązania zastosowano w optymalizerce ze stopą posuwową OpitCut 50. Maszyna wykorzystanie materiału, minimalizując straty i zwiększając efektywność produkcji. Z kolei wielopiła Raimann VarioRip 310 M2 z systemem dwóch ustawianych pił oferuje elastyczność i precyzję cięcia, dostosowując się do różnych wymagań produkcyjnych.

„Nasze maszyny wyznaczają nowe standardy wydajności, precyzji i wszechstronności, pozwalając producentom mebli i stolarzy na podniesienie jakości i efektywności produkcji – mówią przedstawiciele firm Weinig i Holz-Her.”

Nowości od Holz-Her

Na jakość i precyzję cięcia stawia także Holz-Her. Zaprezentuje on pilarkę panelową, okleiniarkę i centrum obróbcze. Na stoisku znajdzie się m.in. pilarka panelowa TECTRA 6120 power, zapewniająca precyzyjne cięcie płyt meblowych i okleiniarka SPRINT 1329 power, która umożliwia szybkie i efektywne oklejanie krawędzi płyt meblowych, zapewniając profesjonalny wygląd gotowych elementów. Holz-Her produkuje także centra obróbcze – w tym roku odwiedzaący będą mogli się zapoznać z pionowym centrum obróbczym EVOLUTION 7405 Connect, które pozwala na wykonywanie złożonych operacji frezowania, wiercenia i cięcia w elementach meblowych, zapewniając precyzję i powtarzalność.

Firma pokaże też mniejszy sprzęt, np. maszynę do osadzania kołków POWER-PIN 7605 dynamic, która automatycznie osadza kołki w elementach meblowych, zwiększając wydajność i powtarzalność procesu montażu.

Nowością od tego producenta będzie nowo wprowadzony model Epicon 7245 solid, oferujący elastyczność obróbki, zarówno przy obróbce litego drewna w konstrukcjach schodów i wykończeniach wnętrz, jak i przy obróbce ram w drzwiach i oknach.

Tradycja i nowoczesność na Dremie

– Od lat bierzemy udział w targach Drema – mówi Grzegorz Nowak. – To okazja do rozmów z klientami, ekspertami z branży, ale też z partnerami i… konkurencją. Liczymy, że także w tym roku będzie okazja do wymiany wiedzy i doświadczenia.

Propozycje od Weinig

Weinig na stoisku zaprezentuje: strugarkę 6-wrzecionową z serii Powermat 700, strugarkę 6-wrzecionowa z serii Profimat 50, strugarkę 4-wrzecionową z serii CUBE 3 z RFC 15 – system powrotu elementów do operatora, system pomiarowy OptiControl do pomiarów narzędzi, optymalizerkę ze stopą posuwową OpitCut 50, wielopiłę Raimann VarioRip 310 M2 z systemem 2 ustawianych pił.

Propozycje od Holz-Her

Holz-Her zaprezentuje na stoisku: pilarkę panelową TECTRA 6120 power, okleiniarkę SPRINT 1329 power, pionowe centrum obróbcze EVOLUTION 7405 Connect, maszynę do osadzania kołków POWER-PIN 7605 dynamic, Nowość: centrum obróbcze Epicon 7245 solid.

Nowość od Holz-Her: Epicon 7245 solid

Nowo wprowadzony Epicon 7245 od HOLZ-HER oferuje ogromną elastyczność obróbki zarówno przy obróbce litego drewna w konstrukcjach schodów i wykończeniach wnętrz, jak i przy obróbce ram w drzwiach i oknach.

Reklama



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

TimberID wspiera uzyskanie zgodności z EUDR

Cyfrowe narzędzia

Dodane:

/

TimberID
Wdrożenie rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie wylesiania (EUDR) wiąże się z kilkoma wyzwaniami dla importerów produktów drewnianych. Fot. Deeplai PSA

Wdrożenie rozporządzenia EUDR wiąże się z kilkoma kluczowymi wyzwaniami dla importerów produktów drewnianych. Najważniejszym z nich jest zapewnienie pełnej identyfikowalności drewna aż do źródła, co oznacza udowodnienie, że surowiec nie pochodzi z terenów wylesionych lub zdegradowanych po 2020 roku. Wymaga to zaawansowanych systemów śledzenia i weryfikacji całego łańcucha dostaw, co może być kosztowne i złożone, zwłaszcza w krajach wysokiego ryzyka.

Kurier Drzewny

TimberID przeprowadza analizy z wykorzystaniem europejskich danych satelitarnych Sentinel. Fot. Deeplai PSA

Zgodność z EUDR wymaga prowadzenia obszernej dokumentacji oraz zachowania należytej staranności, co zwiększa obciążenia administracyjne i może potencjalnie opóźniać dostawy, jeśli nie są one odpowiednio przygotowane. Ponadto rozporządzenie nakłada surowe kary za nieprzestrzeganie przepisów, stwarzając tym samym znaczne ryzyko finansowe dla firm, które nie spełniają wymaganych standardów.

Identyfikowalność i śledzenie z wykorzystaniem TimberID

TimberID dostarcza narzędzi, które umożliwiają skuteczne śledzenie i dokumentowanie transakcji w łańcuchu dostaw. Cyfrowy dowód dostawy stanowi kluczowy element tego procesu, dokumentując transakcje między różnymi podmiotami, takimi jak transport drewna z lasu do tartaku. Dowód ten może być wzbogacony o szczegóły dotyczące fizycznej identyfikowalności, na przykład poprzez „odcisk palca” kłody, znakowanie z wykorzystaniem zaszyfrowanej informacji o geolokalizacji, a także dokumentację fotograficzną połączoną z współrzędnymi GPS. TimberID umożliwia również integrację z systemami identyfikowalności innych dostawców, zarówno rządowych, jak i prywatnych, co dodatkowo zwiększa efektywność procesu.

Ocena ryzyka i należyta staranność z TimberID

W kontekście zgodności z EUDR niezwykle istotna jest także ocena ryzyka oraz wdrażanie odpowiednich środków ograniczających. TimberID wspiera ujednolicone oceny ryzyka, co pozwala na dostosowanie strategii do specyficznych warunków w różnych krajach. Kluczowym elementem tych strategii są audyty łańcucha dostaw, które TimberID umożliwia przeprowadzać w sposób zorganizowany i zgodny z najwyższymi standardami ochrony danych. Dzięki automatycznemu generowaniu raportów z audytów, firmy mogą nie tylko obniżyć koszty administracyjne, ale także uzyskać niepodważalne dowody na zachowanie należytej staranności.

Ochrona danych i bezpieczeństwo w TimberID

Ochrona danych i bezpieczeństwo informacji są również priorytetem dla TimberID. Platforma zbiera jedynie podstawowe informacje wymagane przez EUDR, takie jak geolokalizacja i daty wycinek drzewostanu. System śledzi transakcje za pomocą cyfrowego dowodu dostawy, a w razie potrzeby także za pomocą funkcji związanych z fizyczną identyfikowalnością opartą na danych GPS.

Dokumentacja jest przesyłana i udostępniana tylko podczas inspekcji lub audytów, co zapewnia dodatkową warstwę ochrony. TimberID działa zarówno w Unii Europejskiej, jak i w regionach poza nią, gdzie unijne systemy informacyjne nie są dostępne, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem.

TimberID to zaawansowane rozwiązanie, które poprzez zapewnienie identyfikowalności, ocenę ryzyka oraz wdrażanie skutecznych strategii należytej staranności, w połączeniu z wysokimi standardami ochrony danych, skutecznie wspiera uzyskanie zgodności z EUDR. Dzięki tym funkcjom, TimberID staje się nieocenionym narzędziem dla importerów produktów drewnianych, którzy pragną nie tylko spełnić wymogi regulacyjne, ale także zbudować zaufanie wśród swoich klientów oraz partnerów biznesowych.



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Piły tarczowe do tartaków AKE Knebel – precyzja i wydajność w jednym

Profesjonalne narzędzia

Dodane:

/

AKE
Dzięki technologiom, które minimalizują straty materiałowe i optymalizują proces cięcia, piły tarczowe AKE pozwalają na bardziej ekonomiczne wykorzystanie surowca drzewnego. Fot. AKE

Przemysł drzewny to branża, w której kluczowe znaczenie mają zarówno wydajność, jak i precyzja obróbki. Wysokiej jakości sprzęt jest nieodzownym elementem każdego tartaku. W tym kontekście marka AKE Knebel od lat wyróżnia się na rynku jako producent innowacyjnych pił tarczowych, które spełniają wymagania współczesnych profesjonalistów. Przyjrzyjmy się, dlaczego piły tarczowe tej firmy są tak cenione w branży.

Precyzja i niezawodność

AKE Knebel to firma z wieloletnią tradycją w produkcji narzędzi tnących. Jej piły tarczowe cechują się wyjątkową dokładnością cięcia, co jest kluczowe w procesie przetwarzania drewna. W zakładzie produkcyjnym w Balingen w Niemczech łączy się zaawansowaną technologicznie produkcję z rzemiosłem. W celu ekonomicznego wytwarzania produktów najwyższej jakości wykorzystywane są nowoczesne systemy cięcia laserowego, obróbki cieplnej i CNC.

Istnieją jednak obszary, w których nadal wymagana jest praca ręczna. W zakładzie produkcyjnym, piły tarczowe są prostowane ręcznie, ponieważ żadna maszyna CNC nie jest w stanie zrobić tego tak dobrze, jak wykwalifikowany pracownik.

Klienci korzystają z wieloletniego doświadczenia firmy. AKE wspiera tartaki na całym świecie swoją fachową wiedzą i technologią. Na naszym rodzimym rynku marce zaufały takie przedsiębiorstwa jak; Tartak JWW Witkowscy z Rychłowic k/ Wielunia, czy Natura B z Bełżca.

Zaawansowane materiały i technologie

Piły tarczowe AKE Knebel produkowane są z wysokogatunkowej stali, co zapewnia im długą żywotność oraz odporność na zużycie. Dodatkowo, firma stosuje powłoki, które zmniejszają tarcie i chronią przed przegrzewaniem się materiału, co bezpośrednio wpływa na wydajność i jakość cięcia.

To szczególnie istotne w tartakach, gdzie intensywność pracy jest bardzo wysoka, a każde przestoje wynikające z konieczności konserwacji, czy wymiany narzędzi oznaczają straty finansowe.

Wydajność na pierwszym miejscu

Piły tarczowe AKE Knebel wyróżniają się także na polu wydajności. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu oraz zoptymalizowanej geometrii ostrzy, cięcie drewna przebiega szybciej i z mniejszym zużyciem energii. Mniejsze opory cięcia przekładają się na mniejsze obciążenie maszyn, co z kolei wpływa na ich dłuższą żywotność. Dla tartaków oznacza to większą efektywność produkcji i mniejsze koszty operacyjne.

Ekologiczne podejście

Warto także wspomnieć, że firma AKE Knebel przywiązuje dużą wagę do aspektów ekologicznych. Dzięki technologiom, które minimalizują straty materiałowe i optymalizują proces cięcia, piły tarczowe tej marki pozwalają na bardziej ekonomiczne wykorzystanie surowca drzewnego.

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej w przemyśle, to istotny argument dla wielu tartaków.

Piły tarczowe do tartaków marki AKE Knebel to synonim precyzji, niezawodności i wydajności. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz wysokiej jakości materiałom, są idealnym wyborem dla profesjonalistów poszukujących narzędzi, które sprostają najwyższym wymaganiom.

Inwestycja w produkty tej marki to gwarancja lepszej jakości obróbki drewna, większej efektywności oraz dłuższej żywotności maszyn. Właśnie dlatego piły tarczowe AKE Knebel cieszą się uznaniem na całym świecie i stanowią doskonały wybór dla każdego tartaku.



Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).