Connect with us
 Technika, technologie, nowości

Produkować szybciej, lepiej i wydajniej – w jakości numer 1

Z wizytą w fabryce okien

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Od lewej: Adrian Nowacki – kierownik produkcji okien drewnianych (Eko-Okna S.A.), Michał Maciejewski – dyrektor handlowy (Eko-Okna S.A.), Marcin Bereżewski - area key account manager (SCM Group Polska), Bartosz Dembowy, kierownik sprzedaży (SCM Group Polska), Szymon Myszka (SCM Group Polska). Fot. KD MEDIA

Firma Eko-Okna S.A., znany producent okien, drzwi, ogrodzeń, bram, rolet, pergoli i moskitier, rozpoczęła produkcję okien drewnianych. Korzysta ona z bogatego doświadczenia zdobytego na rynku okien aluminiowych, stalowych i PVC oraz zamierza przełożyć je na tworzenie doskonałej jakości drewnianej stolarki otworowej. Ambicją przedsiębiorstwa jest skrócenie czasu oczekiwania na drewniane okna. W tym celu w fabryce zainstalowano trzy nowoczesne centra obróbcze marki SCM oraz nowoczesną, w pełni automatyczną, zrobotyzowaną linię lakierniczą Superfici o powierzchni 3500 m2.

 

Kurier Drzewny

Od lewej: Adrian Nowacki – kierownik produkcji okien drewnianych (Eko-Okna S.A.), Michał Maciejewski – dyrektor handlowy (Eko-Okna S.A.), Marcin Bereżewski – area key account manager (SCM Group Polska), Bartosz Dembowy, kierownik sprzedaży (SCM Group Polska), Szymon Myszka (SCM Group Polska). Fot. KD MEDIA

Przedsiębiorca z Kornic dysponuje nowoczesnym zakładem produkcyjnym. Ma hale o powierzchni 130 tys. m2, w których wytwarza szeroki zakres okien, drzwi, bram, ogrodzeń, rolet, pergoli i moskitier. W ubiegłym roku firma zainwestowała w nową, niezależną halę o powierzchni 44 tys. m2, przeznaczoną pod nową gałąź produkcji – okna drewniane. Chociaż posiadała ona wcześniej drewnianą stolarkę otworową w ofercie, to nadszedł czas na własną produkcję.

ReklamaOd lokalnego dostawcy, aż po eksportera do 41 krajów

Początki Eko-Okna S.A. sięgają roku 1998, kiedy to rozpoczęto produkcję drzwi i okien z PVC.
– W 2010 roku przeszliśmy wielką metamorfozę organizacyjną – mówi Michał Maciejewski, dyrektor handlowy w firmie Eko-Okna S.A. – Był to czas, kiedy firma zaczęła działalność w kierunku eksportu. Pierwszymi krajami, do których wysyłaliśmy produkty, były: Belgia, Czechy, Francja i kraje ościenne. Kolejno zwiększyliśmy udziały w pozostałych rynkach, łącznie z niemieckim. Od tego czasu nieustannie się rozwijamy. Jesteśmy liderem w produkcji okien europejskich. Obecnie ponad 80 proc. naszych wyrobów trafia na eksport.
Sprzedajemy je do 41 krajów na całym świecie, łącznie z tak odległymi, jak: USA, Australia i Nowa Zelandia.

 

Nastał czas na produkcję okien drewnianych

– Dostarczamy okna do dystrybutorów oraz instalatorów, którzy oferują je klientowi końcowemu. W ciągu ostatnich 10 lat poszerzyliśmy ofertę o systemy profilowe PVC, aluminiowe, a niedawno rozpoczęliśmy produkcję okien drewnianych – dodaje Adrian Nowacki, kierownik produkcji okien drewnianych w firmie Eko-Okna S.A. – Oferujemy także okna łączone, na przykład drewno i aluminium. Chociaż te z PVC ciągle dominują na rynku, to drewniane również zaczynają przejmować coraz większe udziały. Słuchamy potrzeb klientów i produkujemy dla nich takie okna, jakich potrzebują.
– Decyzja o oknach drewnianych od zawsze była obecna w idei naszej spółki – wyjaśnia dyrektor handlowy. – Początkowo był to dla nas typowy produkt handlowy; kupowaliśmy je od polskich producentów i dostarczaliśmy do odbiorców. Od 2018 roku rozpoczęliśmy własną produkcję. Była to spontaniczna decyzja, dzięki której zajmujemy się dzisiaj profesjonalną produkcją. W zakresie surowca drzewnego stosujemy głównie drewno sosnowe, świerkowe oraz modrzew. Wykorzystujemy także dąb – do bardziej prestiżowych okien. Z gatunków egzotycznych stosujemy Meranti.

 

ReklamaNowa hala

Wraz z rozpoczęciem produkcji w drewnie pojawiła się potrzeba rozwinięcia parku maszynowego, dlatego pod koniec 2020 roku rozpoczęto budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni ponad 44 tys. m². Firma poszukiwała solidnych dostawców maszyn, które pozwoliłyby osiągnąć odpowiednie wydajności oraz jakość. Celem przedsiębiorstwa jest produkcja 250 okien na zmianę.
– Przeanalizowaliśmy oferty i ceny urządzeń od różnych oferentów – wspomina Michał Maciejewski. – Sprawdziliśmy dokładnie potencjalnych dostawców maszyn. Na podstawie analizy wyłoniliśmy firmę SCM, z którą nawiązaliśmy współpracę w połowie 2020 roku. Poszukiwaliśmy technologii, która pozwoli nam odpowiedzieć na zapotrzebowanie w zakresie odpowiedniej jakości okien drewnianych.

 

Trzy centra obróbcze

– W zakładzie mamy trzy centra obróbcze Accord 42 FX marki SCM – mówi kierownik produkcji. – Bardzo ważna była elastyczność produkcji. Interesowało nas wytwarzanie różnych okien – od prostokątnych, przez skośne, aż po łukowe/modelowe.
To centrum obróbcze z ruchomą konstrukcją bramową wyposażone jest w głowicę obróbczą składającą się z dwóch jednostek frezujących. Jest to idealne rozwiązanie do obróbki drzwi, okien, schodów oraz elementów z litego drewna. Urządzenie zostało zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach, a dzięki swojej wszechstronności jest odpowiednie dla firm wymagających wysokiej wydajności przy zmiennej produkcji.

– W pełni zautomatyzowane centra obróbcze 42 FX są uniwersalne – zapewnia Szymon Myszka z firmy SCM. – Stół roboczy z listwami MATIC z bezpośrednim układem przeniesienia napędu i niezależnymi jednostkami zapewnia kompletną konfigurację w ciągu kilku sekund. Prosta i szybka wymiana zacisków oraz przyssawek możliwa jest dzięki specjalnemu urządzeniu do szybkiego blokowania. Rozstawienie ssaw i pozycjonowanie odbywają się z pulpitu.

ReklamaDo Eko-Okna S.A. dostarczono centra 4- i 5-osiowe z dwoma wrzecionami, gdzie każde ma swój magazynek narzędzi.
– Maszyny cechują się szybkim przezbrajaniem. Naprzemienne użycie dwóch jednostek frezujących skraca czas cyklu: podczas gdy jedna jednostka pracuje, druga wymienia narzędzia. Centra cechują się bardzo dobrą wydajnością. Szybkość pracy i doskonałe rezultaty osiągane są dzięki zespołowi frezującemu wyposażonemu w elektrowrzeciono o mocy 21 kW – twierdzi Marcin Bereżewski z firmy SCM. – Dodatkową zaletą jest proste i intuicyjne oprogramowanie MAESTRO, które zawiera moduły do ​​różnych zastosowań.
– W lutym 2022 roku dołączy do zakładu czwarte centrum obróbcze marki SCM – dodaje Adrian Nowacki.

 

Sześć robotów w nowoczesnej lakierni

– W ostatnim czasie zainwestowaliśmy także w pełni zautomatyzowaną lakiernię z grupy SCM o nazwie Superfici, która została wyposażona w sześć robotów – oznajmia Adrian Nowacki. – Ta inwestycja zastąpiła starsze maszyny, bowiem chcieliśmy ewoluować w kierunku nowocześniejszej technologii.
Cała lakiernia zajmuje 3500 m2 i składa się na nią zaawansowany zespół urządzeń.

 

ReklamaKooperacja dostawców

– Poszukiwaliśmy innowacyjności, wydajności, powtarzalności i jakości – dodaje dyrektor handlowy. – Ściśle współpracowaliśmy z SCM na etapie wdrażania lakierni oraz centrów obróbczych. Na bieżąco uczymy się nowych produktów i maszyn przy wsparciu dostawcy. W przypadku lakierni jest to bardziej złożony proces, na który składają się poszczególne elementy – odpowiednie dysze, zastosowane lakiery, proces suszenia itp. Bardzo dużą uwagę przykładamy do jakości, dlatego ważne dla nas było spięcie dostawców lakierów wraz z dostawcami technologii lakierowania. Korzystamy z wiodących dostawców najlepszych produktów lakierniczych w branży.
– Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie z włoskiego działu technicznego oraz polskiego SCM – tłumaczy Adrian Nowacki. – Było to szczególnie ważne w przypadku projektu lakierni, która zajmuje tak dużą powierzchnię. Wszystko zostało kompleksowo dostarczone przez SCM.
– Cała instalacja i wdrożenie odbyły się bardzo szybko. Od momentu wejścia do hali produkcyjnej pierwszych montażystów do czasu oddania linii lakierniczej o powierzchni 3500 m2 kwadratowych minęły jedynie cztery miesiące – tłumaczy Marcin Bereżewski.

 

Ogromna inwestycja

W lakierni wykorzystuje się 370 trawersów oraz trzy niezależne napędy łańcuchowe, które są zasilane osobno.
– Inwestycja była bardzo duża – oznajmia Michał Maciejewski. – W zakresie samych łańcuchów możemy mówić o długości 1200 m. Przy instalacji zużyto wiele kilometrów kabli.

 

ReklamaTrzy etapy i sześć robotów

Lakierowanie w nowoczesnej lakierni Superfici odbywa się w trzech głównych etapach. Wszystko jest zautomatyzowane, a proces odbywa się w jednym przejściu – lakierowanie, suszenie i szlifowanie – realizowane jest przez sześć robotów (trzy podwójne stanowiska).
– Pierwszym etapem pracy lakierni jest impregnowanie poprzez polewanie, tzw. flow coating – mówi Adrian Nowacki. – Następnie okna przechodzą na proces suszenia i kolejno do strefy robotów. Jedna z trzech linii robotycznych przeznaczona jest do nakładania między warstwy. Po strefie robotów stolarka trafia do strefy suszarni. Kolejno umieszczono strefę międzyszlifu. Co ciekawe, okna nie są ściągane do tego procesu – szlifowane są przez pracowników w zawieszeniu. Po wykonaniu międzyszlifu stolarka znowu wraca do strefy robotów, gdzie nakładana jest ostateczna warstwa lakiernicza. Na tym etapie uzyskujemy bardzo wysoką jakość powłoki lakierniczej.

 

Na miarę potrzeb

Wszystkie okna przechodzą przez jeden tunel i są rozprowadzane do robotów, w zależności od koloru powłoki.
– To uniwersalna linia. Wszystko jest tu regulowane – można przyspieszać, zwalniać, zmieniać np. czas ociekania, zależnie od produktu i lakieru – wyjaśnia Marcin Bereżewski. – Mamy do dyspozycji sześć robotów lakierniczych, po dwa na liniach, z czego każdy z nich ma cztery obiegi pracy. Posiadamy linię do poprawek oraz cztery podwójne stanowiska naprawcze, z czego jedno przeznaczamy na większe poprawy.

 

ReklamaMonitorowana produkcja

Proces jest zautomatyzowany oraz odpowiednio monitorowany już od etapu załadunku okien, przy użyciu odpowiednich wind.
– Stosujemy kody: kreskowe i RFID, dzięki czemu mamy podgląd na cały proces lakierowania okna – zapewnia Adrian Nowacki. – Do kolejnego zawiesia przypisane są konkretny produkt i proces. Żadne okno nie zginie i możemy łatwo prześledzić jego produkcję.

 

Włoska technologia

W zakresie obróbki PVC przedsiębiorstwo także postawiło w 80 proc. na rozwiązania włoskie.
– Włosi zaskoczyli rynek swoimi rozwiązaniami do PVC, które się sprawdziły – tłumaczy Michał Maciejewski. – Oni mają inne podejście. W przypadku okien PVC patrzą na te wyroby nie jak na produkt budowlany, ale wręcz jak na mebel. Inwestycja we włoską technologię do obróbki drewna jest tu zasadna. Takie podejście pozwala na uzyskanie aprobaty wśród klientów, którzy są dziś bardzo wymagający pod kątem powtarzalności oraz jakości produktu finalnego, jakim będzie drewniane okno.

 

ReklamaOkna odpowiadające lokalnym potrzebom

– Zauważamy, że nadal trwa „boom” gospodarczy i że popyt na okna nie maleje – mówi Michał Maciejewski. – Realizujemy zlecenia odpowiadające współczesnym zamówieniom: w zakresie standardów, jakości i ceny. Mamy do czynienia z różnymi trendami na całym świecie. Moda zależy od kraju. Niektóre nadal preferują białe okna, inne jednostronnie malowane. Dla przykładu, w USA dominującym kolorem okien jest czarny. Jeśli chodzi o ich rodzaje, to zależy od uwarunkowań geograficznych i miejsca przeznaczenia. W Niemczech dominującymi oknami są okna niskoenergetyczne. Niektórzy poszukują takich zaopatrzonych w trzy uszczelki, inni w dwie. Okna drewniane są ciągle popularne. Kolebką są Włochy. Dzięki temu, że zakupiliśmy włoską technologię, to wyprodukujemy i dostarczymy okna drewniane także do Włoch i w takiej jakości, aby klient wiedział, że kupuje okna z Polski. Są one odpowiednio dostosowane do włoskiej jakości i lokalnych standardów. Tak samo nasze okna dostosowane będą do klientów: francuskiego, niemieckiego, austriackiego, polskiego oraz skandynawskiego. Dlatego szukaliśmy takiej technologii, która zaspokoi te potrzeby produktowe. Ta koncepcja działania pozwoli nam na działanie globalne niemalże na całym świecie.

 

Rzetelność i rozpoznawalność

– W najbliższej przyszłości chcemy nadal się rozwijać, ulepszać i oferować jak najlepsze produkty – dodaje Michał Maciejewski. – Nasza produkcja na bazie PVC odznacza się szybką logistyką. Będziemy próbowali to przełożyć także na produkcję z drewna, aby nie trzeba było na okna drewniane tak długo czekać, jak to się czasem zdarza – nawet 12 tygodni. U nas standardowo czas oczekiwania wynosi 6, ale będziemy go skracać docelowo do 4. Mamy możliwości, moce, odpowiednie maszyny i sprzęt.
Eko-Okna S.A. korzysta ze swoich dotychczasowych doświadczeń produkcyjnych.
– Jesteśmy w stanie zabezpieczyć się w zakresie materiałów i komponentów, jeśli chodzi o profile, szkło czy okucia. Dlatego też uważamy, że poradzimy sobie z ewentualnymi problemami z dostępnością surowca na rynku. Nas nic nie ogranicza i nie tworzymy bariery rozwoju – zapewnia Michał Maciejewski. – Trzeba wejść w rynek oraz być rozpoznawalnym i rzetelnym dostawcą, sprawiając, że każdy zna markę Eko-Okna.
Nowa linia jest przygotowana na kolejne wyzwania i produkcję dla różnych klientów. Śmiało można dodać, że ta inwestycja, jedyna o takiej skali w Polsce, pozwala, aby firma mogła godnie reprezentować nasz kraj w zakresie produkcji dobrych okien drewnianych. – Na premierę produktów zapraszamy na lutowe targi BUDMA. Na naszym stoisku nr 94, pawilon 5, sektor D będzie można obejrzeć na żywo wszystko to, co jest nowe – podsumowuje Michał Maciejewski.

scm
SCM GROUP Polska Sp. z o.o.
ul. Obornicka 133; 62-002 Suchy Las
tel.:(061) 651 47 60; fax: (061) 651 47 61
scm.pl@scmgroup.com; www.scmgroup.com/pl/scmwood

EKO OKNA
EKO OKNA

Zapraszamy na lutowe targi BUDMA.
Stoisko nr 94, pawilon 5, sektor D

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

 • Kurier Drzewny

 • Kurier Drzewny

  W 2018 roku firma Eko-Okna S.A. rozpoczęła własną produkcję okien drewnianych. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Najnowsza inwestycja - w pełni zautomatyzowana lakiernia z grupy SCM o nazwie Superfici. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Pierwszym etapem pracy lakierni jest impregnowanie poprzez polewanie, tzw. flow coating. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Pierwszym etapem pracy lakierni jest impregnowanie poprzez polewanie, tzw. flow coating. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Transport elementów po impregnacji do suszarni odbywa się za pomocą 370 trawersów oraz trzech niezależnych napędów łańcuchowych. Fot. KD MEDIA

 • SCM

  Transport elementów po impregnacji do suszarni odbywa się za pomocą 370 trawersów oraz trzech niezależnych napędów łańcuchowych. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Transport elementów po impregnacji do suszarni odbywa się za pomocą 370 trawersów oraz trzech niezależnych napędów łańcuchowych. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Transport elementów po impregnacji do suszarni odbywa się za pomocą 370 trawersów oraz trzech niezależnych napędów łańcuchowych. Fot. KD MEDIA

 • Kurier drzewny

  Sześć robotów lakierniczych - po dwa na liniach, z czego każdy z nich ma cztery obiegi pracy. Fot. KD MEDIA

 • Kurier drzewny

  Sześć robotów lakierniczych - po dwa na liniach, z czego każdy z nich ma cztery obiegi pracy. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Sześć robotów lakierniczych - po dwa na liniach, z czego każdy z nich ma cztery obiegi pracy. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Robot lakierniczy. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Po strefie robotów stolarka trafia do strefy suszarni. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Okna nie są ściągane do międzyszlifu – szlifowane są przez pracowników w zawieszeniu. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Suszenie wyrobów po nałożeniu ostatecznej warstwy lakierniczej. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Firma posiada cztery podwójne stanowiska naprawcze. Fot. KD MEDIA

 • scm

  Najnowszy nabytek: dwa centra obróbcze Accord 42 FX oraz strugarka czterostronna Superset nt marki SCM. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Najnowszy nabytek: dwa centra obróbcze Accord 42 FX oraz strugarka czterostronna Superset nt marki SCM. Fot. KD MEDIA

 • scm

  Najnowszy nabytek: dwa centra obróbcze Accord 42 FX oraz strugarka czterostronna Superset nt marki SCM. Fot. KD MEDIA

 • EKO OKNA

 • EKO OKNA

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • SCM
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier drzewny
 • Kurier drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • scm
 • Kurier Drzewny
 • scm
 • EKO OKNA
 • EKO OKNA

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama Kurier Drzewny
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Technika, technologie, nowości

Znacznie większa wydajność, nieporównywalnie mniejsze straty

Duża oszczędność drewna w czasach, kiedy wzrosły koszty

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Piła wykonana jest ze szwedzkiej stali Uddeholm. Fot. Materiały producenta

Jak zaoszczędzić na drewnie w czasach, gdy jego ceny znacznie wzrosły? Odpowiedź jest prosta – inwestując w stellitowane, cienkotnące piły taśmowe. To gwarancja podniesienia wydajności dzięki zmniejszeniu strat w obrabianym materiale.

 

Portal Drzewny

Klocki prowadzące mogą być stosowane do maszyn: Primultini, Bongioanni, Artiglio, Ustunkarli i Mebor. Fot. Materiały producenta

Nowy model, podobnie jak wszystkie stellitowane piły taśmowe oferowane przez firmę Preta, wykonany jest ze szwedzkiej stali Uddeholm. Dzięki czystości podstawowych materiałów i precyzyjnej kontroli metod obróbki cieplnej stosowanej w produkcji, stal ta osiąga najwyższą jakość na świecie. Posiada właściwą kombinację twardości i plastyczności (giętkości, elastyczności). Te właściwości wpływają na wysoką odporność na zużycie i zmęczenie materiału oraz dobrą sprężystość i wytrzymałość produktu końcowego.

 

Wysoki stopień czystości stali

Precyzyjna płaskość powierzchni materiału sprzężona z wysokim stopniem czystości Uddeholm sprawia, że wyprawienie piły jest łatwiejsze i bardziej trwałe w stosunku do innych stali. To z kolei zapewnia niskie koszty produkcji oraz wysoką i jednolitą jakość piły. Takie piły taśmowe umożliwiają poprawę wydajności procesu przecierania drewna.
 
Uzębienie piły wykonane jest ze stellitu. Celem takiego uzębienia ma być zapewnienie dłuższej pracy, a co się z tym wiąże – rzadszej regeneracji piły i mniejszych kosztów eksploatacji.
 
Decydująca jest znaczna oszczędność drewna. Przez zastosowanie cienkotnących pił taśmowych, ze standardowych bloków, udaje się uzyskać jedną do dwóch lamel więcej. Dzięki małej grubości rzazu piła znajduje zastosowanie przy cięciu cienkich płyt i desek. Narzędzie to jest przy tym bardzo wydajne. Przecięte za pomocą takiej piły lamele mają gotową do klejenia powierzchnię oraz nie wymagają dalszej obróbki przez dodatkowe czynności robocze.

Reklama

 

Niespotykana wcześniej precyzja

Kolejnym, równie ważnym atutem piły jest jej bardzo wysoka precyzja, dzięki której uzyskuje się minimalne straty podczas cięcia, co z kolei zapewnia praktycznie maksymalną ilość uzyskiwanego materiału. Zęby takiej piły charakteryzują się również dopasowaną geometrią, która przyczynia się do tego, że straty w drewnie są małe. Geometria zębów pozwala na uzyskanie doskonałej jakości cięcia również drewna twardego i tropikalnego. Jak zapewnia producent, efektywne piły zwiększają wydajność pracy przy cięciu klocków drewnianych na wysokiej jakości lamele i cienkie arkusze.
 
Dzięki ekstremalnie niskim stratom na cięciu, cienkotnące piły taśmowe najnowszej generacji przekonują godnym uwagi wzrostem osiągów i wydajności. Są one rezultatem efektów oszczędnościowych, które dotyczą zarówno materiału, jak i nakładów czasowych, i które zwiększają stopień spełnienia wszystkich wymogów obróbki.
Cienkotnące piły taśmowe mają zastosowanie przy rozcinaniu materiałów drewnianych czy alternatywnych, mokrych lub suchych, umożliwiając precyzyjne cięcie przy minimalnych stratach materiału i wysokiej jakości powierzchni przecięć.
 
Dzięki małym rzazom, dużej precyzji cięcia oraz perfekcyjnemu dopasowaniu do różnych maszyn i materiałów, piły do cięcia cienkich płyt oraz desek pozwalają na uzyskiwanie wysokiej efektywności.

 

Klocki prowadzące jakich dotąd nie było

Oprócz narzędzi do obróbki drewna, w tym pił taśmowych, frma oferuje klientom również klocki prowadzące do prowadzenia pił taśmowych.
Powstają one z materiału o niskim współczynniku tarcia. Dzięki udanemu połączeniu dwóch przeciwstawnych cech – niskiego współczynnika tarcia i elastyczności – opracowano idealny materiał na klocki prowadzące do pił taśmowych.
 
Odpowiedni dobór komponentów, który jest rezultatem wieloletnich badań i testów, sprawia, że materiał ten ma wyjątkowe cechy wymagane przy prowadzeniu pił taśmowych. Dzięki dobraniu odpowiednich środków smarnych, materiał ma niski współczynnik tarcia i nie powoduje nagrzewania się piły. Jest odporny na temperaturę do 150° C.
 
W konsekwencji piła zachowuje wyjściowy stan naprężenia. Z drugiej strony, materiał jest stosunkowo elastyczny. Jest to istotne, gdy na przykład elementy kory uderzą w klocek. Materiał nie jest kruchy, więc klocek nie pęka. Połączenie przeciwstawnych cech osiągnięto po wielu latach prób, uzyskując kompromis. Na pewno zadowoleni z niego będą właściciele traków taśmowych, którzy zdecydują się na zastosowanie nowych klocków prowadzących do prowadzenia pił taśmowych.
Opracowany przez producenta ze Swarzędza materiał jest odporny na ścieranie, bardzo wolno się zużywa i nie trzeba go często wymieniać. Posiada cechę samosmarowania. Jednocześnie nie zmienia swoich właściwości w kontakcie z olejem, wodą, lodem, jak również słabymi kwasami i zasadami.
 
Dostępne w ofercie Prety klocki prowadzące mogą być stosowane do maszyn: Primultini, Bongioanni, Artiglio, Ustunkarli i Mebor. Wykonywanych jest wiele wariantów klocków w zależności od modelu traka. Proponowane są również półprodukty w postaci płyt lub pasków o różnej długości, szerokości i grubości. Klient może zamówić odpowiedni element materiału (blok) i sam wykonać odpowiadający mu kształt.

Reklama

 


Cienkotnące piły taśmowe do cięcia cienkich płyt i desek o:
– szerokości brzeszczotów 50 – 100 mm
– rzazie od 1,1 mm
– grubość blatu 0,7 mm
– zębie stellitowanym

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Optymalizacja i zwiększenie efektywności procesów produkcji

Polcomm – specjalista od rozwiązań narzędziowych

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Nowoczesna produkcja to gwarancja doskonałych narzędzi. Fot. Polcomm

Podlubartowski Polcomm od ponad 20 lat dostarcza rozwiązania narzędziowe producentom mebli, drzwi i podłóg. Narzędzia tej marki znane są z precyzji wykonania, zaawansowanych technologii i ponadprzeciętnej wydajności.

Kurier Drzewny

Zakłady produkcyjne firmy znajdują się w Chlewiskach. Fot. Polcomm

Polcomm to polski producent, który wykonuje narzędzia według indywidualnych zamówień. Projektuje je według potrzeb i specyfiki pracy klienta. Choć są to specjalistyczne rozwiązania, to oferta zawiera kilka grup produktowych, co ułatwia odbiorcy właściwy wybór. Znajdziemy w niej frezy trzpieniowe, frezy i głowice nasadzane, wiertła, piły tarczowe, noże wymienne i systemy mocowań.

Szybciej, sprawniej i taniej

– Konkurencyjny rynek zakłada rywalizację, dlatego chcemy, aby procesy obróbcze przebiegały jeszcze szybciej, sprawniej i taniej. Oczekujemy większej wydajności, więc wciąż pracujemy nad optymalizacją i zwiększeniem efektywności procesów produkcji. W ich usprawnieniu pomogą nam właściwie dobrane narzędzia – zapewnia Dariusz Kozak, właściciel firmy Polcomm.

ReklamaMożliwości produkcyjne firmy, w połączeniu z odpowiednim zapleczem programistycznym do projektowania i konstrukcji narzędzi, pozwalają na sprawną realizację produkcji wyrobów opracowanych pod potrzeby klienta. Dokładność, wydajność oraz konkurencyjność cenowa to podstawowe kryteria dla wielu przedsiębiorstw, których realizacja jest kartą przetargową, aby pozyskać wartościowe zlecenia. Odpowiedzią na te trzy podstawowe kryteria są efektywniejsze narzędzia. Te gwarantujące lepsze efekty są z diamentowymi ostrzami.

 

Nasadzane frezy profilowe z ostrzami PCD

– Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się nasadzane frezy profilowe z ostrzami PCD. Popularne są też rozwiązania o modułowej budowie, umożliwiającej wykonywanie bardzo skomplikowanych profili, ze zmienną geometrią ostrzy zapewniającą obrabianie materiałów z okleinami bez wyrwań oraz do profili, gdzie wymagana jest bardzo wysoka jakość obrabianej powierzchni – mówi Iwona Paczuska z działu marketingu firmy Polcomm.

Diamentowe ostrza spełniają wysokie wymagania, jakie obowiązują w najnowszych trendach obróbczych. Cechują się wysoką odpornością na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Narzędzia te w przemyśle drzewnym stosowane są do obróbki drewna litego twardego i egzotycznego oraz materiałów drewnopochodnych, takich jak MDF, sklejka, płyty: OSB, wiórowa laminowana, wiórowa surowa lub okleinowana folią finish i melaminą. Narzędzia w wersji diamentowej sprawdzają się przy obróbce materiałów trudnoobrabialnych, które często zawierają zanieczyszczenia.

Reklama 

Wyjątkowy diament polikrystaliczny

Dzięki bogatemu doświadczeniu przedsiębiorstwo wybrało również gatunek diamentu polikrystalicznego, który sprawdza się przy obróbce drewna miękkiego. Wśród wielu zalet narzędzi z ostrzami PCD, to ich żywotność spowodowała szybki wzrost ich popularności na rynku. Czas pracy narzędzia diamentowego przy produkcji długich serii produkcyjnych jest dłuższy niż narzędzia z węglika spiekanego.

– Choć są to droższe rozwiązania, to jego cenę powinniśmy odnosić do kosztu wyprodukowania detalu. Przy produkcji elementu skrzydła drzwi klient przez cały czas (np. na dwóch zmianach) pracuje tym samym zestawem narzędzi z ostrzami PCD. Po tym okresie narzędzia trafiają do regeneracji. Standardowo diamentowe jest ostrzone ośmiokrotnie. W tym przypadku zakup narzędzia z jego kosztami regeneracji rozłożą się prawdopodobnie na osiem lat produkcji. Dla producentów istotne są wydajność i jednostkowy koszt obróbki. Koszt nominalny zakupu specjalistycznego narzędzia musi zwrócić się w trakcie wydajnej i jakościowo lepszej produkcji – twierdzi Dariusz Kozak.

 

ReklamaNietypowe wymagania czy skomplikowany proces to nie problem

Polcomm cieszy się dużym uznaniem wśród specjalistów na rynku. Wielu klientów trafia do firmy z polecenia. Kiedy mają problem, to firma stara się znaleźć rozwiązanie, nawet jeśli mają nietypowe wymagania czy skomplikowany proces.
– Jednym z takich przykładów jest nóż do toczenia z wymiennym ostrzem diamentowym. Producent nóg do stołu z płyty HDF początkowo używał noży z wlutowanym ostrzem HSS. Niestety to narzędzie miało niską wydajność i bardzo szybko się tępiło. Płyta HDF charakteryzuje się bowiem dużą twardością i podwyższoną gęstością. Oczywistym wydawało się tu zastosowanie narzędzia diamentowego. Nasza firma zaprojektowała nóż z wymiennym diamentowym ostrzem. Jest to rozwiązanie niespotykane na rynku. Nóż przeznaczony do toczenia nóg jest w ciągłym użyciu, a jego wydajność jest kilkudziesięciokrotnie wyższa niż pierwotnie stosowanego narzędzia. Klient jest zadowolony, a my mamy w portfolio kolejne rozwiązanie narzędziowe – zapewnia Iwona Paczuska.

 

Wiertło puszkowe PCD o niskim oporze skrawania do produkcji mebli

Innym produktem, który odniósł sukces, jest wiertło puszkowe PCD wykorzystywane do produkcji mebli z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej. Jeden z największych producentów mebli zwrócił się do Polcommu z określonym celem. Oczekiwał rozwiązania, które wykona minimum osiem tysięcy otworów. Meble produkowane były z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej, a problemem podczas obróbki było wyrywanie wstawek tej płyty. Przy użyciu standardowych wierteł z diamentowym ostrzem powstawały duże opory skrawania, których nie wytrzymywała spoina klejowa. Z kolei wiertła z węglikiem spiekanym, wykazujące niskie opory skrawania, cechowały się niską wydajnością. Żadne z tych rozwiązań nie było satysfakcjonujące dla przedsiębiorstwa.
– Nasi konstruktorzy opracowali geometrię wiertła z ostrzami z diamentu polikrystalicznego, gdzie jedynie element stabilizujący ruch obrotowy wiertła wykonany został z węglika spiekanego. Ważne w tym narzędziu jest to, że zastosowaliśmy podwójną liczbę nacinaków o specjalnej geometrii i rozdzielacz wióra na powierzchni czołowej. Uzyskaliśmy narzędzie o niskich oporach skrawania, zapewniające tym samym lepszą wydajność. Szczególną zaletą jest wysoka jakość krawędzi otworu w materiałach z różnorodną okleiną. To rozwiązanie, które trzykrotnie przekroczyło oczekiwania klientów w zakresie liczby wykonywanych otworów – opowiada właściciel firmy.
Przedsiębiorstwo przygotowało wiertło puszkowe o jedynej w Europie geometrii ostrza oraz technologii wykonania; rozwiązanie to zostało opatentowane.

 

ReklamaGłowice na noże wymienne z możliwością dowolnego ustawienia

Poza narzędziami diamentowymi dużą popularnością cieszą się również głowice na noże wymienne. Producent oferuje różne warianty wykonania takiego narzędzia. Dostępne są głowice trzpieniowe i nasadzane, proste lub profilowe, z wymiennymi nożami HSS lub HM. Sam korpus narzędzia może być wykonany ze stali lub stopów lekkich, a system mocowania na tulei mechanicznej lub hydro.
– W zależności od potrzeb klienta dobieramy optymalne rozwiązanie. Proces obróbki realizowany jest przez noże wymienne. Daje to możliwość samodzielnej wymiany w każdym momencie, a drugi zestaw noży gwarantuje ciągłość produkcji. Wymienne noże stwarzają możliwość ich ustawienia pod dodatnim lub ujemnym kątem, symetrycznie lub asymetrycznie oraz pozwalają na określenie jednego lub więcej poziomów obróbki przez ten sam korpus głowicy. Popularne są nasadzane głowice aluminiowe na noże wymienne HM do obróbki drewna litego i klejonego, przeznaczone do formatowania i wyrównywania powierzchni, jak również głowice trzpieniowe na wymienne noże HM przeznaczone do szprosów okiennych – wymienia Iwona Paczuska.

 

Alternatywa dla nabywców frezów

Producent proponuje też w tym zakresie rozwiązanie z nożami wymiennymi z diamentowym ostrzem. Głowica nasadzana prosta na noże wymienne PCD przeznaczona jest do frezowania powierzchni bocznych w materiałach drewnopochodnych. Narzędzie to stanowi alternatywę dla dotychczasowych nabywców frezów nasadzanych prostych z lutowanymi ostrzami diamentowymi. Wybierając to rozwiązanie, zyskujemy wysoką wydajność i cichszą pracę. Lekki, aluminiowy korpus zmniejsza wibracje głowicy i znacznie redukuje poziom hałasu generowanego podczas pracy. Mała masa narzędzia zapewnia mniejsze obciążenie wrzeciona, a innowacyjna konstrukcja korpusu i zoptymalizowana geometria diamentowych ostrzy przekładają się na cichą
i stabilną pracę maszyny. Jeden z największych producentów mebli przy użyciu tej głowicy przygotowuje obrzeża blatów pod oklejenie. Dla tego klienta jednym z ważniejszych aspektów jest obniżanie poziomu hałasu. Przy tej operacji, gdzie obrzeże wykonane jest z płyty wiórowej połączonej z płytą HDF, poziom hałasu został obniżony o 8 decybeli. To odczuwalna różnica, która poprawia komfort pracy. Cichsza praca w połączeniu z wysoką wydajnością i idealną jakością obrzeża pod okleinowanie przynosi wymierne oszczędności.

 

ReklamaWydajna i oszczędna eksploatacja narzędzia

W głowicy zastosowano unikatowy system mocowania wymiennych noży skrawających. Korpus wielokrotnego użytku oraz możliwość łatwej wymiany noży PCD gwarantują użytkownikom wydajną i oszczędną eksploatację narzędzia. Głowicę charakteryzuje wydłużona żywotność, stabilność i wysoka jakość obrabianych powierzchni. Producenci mebli korzystający z tej technologii otrzymują doskonałe rozwiązanie przeznaczone do obróbki płyt przed okleinowaniem.
– Poza jednostkowymi zamówieniami narzędzi najczęściej realizujemy duże zamówienia do całych linii produkcyjnych. Wówczas projektujemy i produkujemy wiele narzędzi, co jest poprzedzone dokładnym wywiadem
u klienta, aby jak najlepiej dobrać rozwiązania narzędziowe. Profil działalności generuje określone grono odbiorców. Są to najczęściej firmy z wysoką świadomością techniczną, stawiające przed producentami narzędzi wyzwania, którzy nie zadowolą się katalogowymi rozwiązaniami. Obniżka kosztów i maksymalizacja wydajności – to główne cele, jakie przyświecają producentom w ostatnich latach, niezależnie od branży – komentuje właściciel firmy.

 

Wysoki stopień zaawansowania i dokładności

W zakładach obróbki drewna spotkać można nowoczesne i zautomatyzowane linie o wyższych wydajnościach. Wysoki stopień zaawansowania i dokładności powoduje, że warto zdecydować się na zindywidualizowane rozwiązania w zakresie narzędzi.
– Tu sprawdzają się tacy producenci jak my, oferujący odpowiednio dobrane rozwiązania, dla których priorytetem jest wyprodukowanie precyzyjnych narzędzi o wydłużonym okresie użytkowania. Rachunek ekonomiczny przekonał już wielu czołowych producentów mebli, okien, drzwi i podłóg, że warto współpracować z prężnie działającą firmą Polcomm – podsumowuje Iwona Paczuska.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Moda na stylizowane drewno wciąż trwa

Stolarze stawiają na mniejsze urządzenia

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W ofercie marki Prochera znajdziemy cały szereg urządzeń do wykańczania deski podłogowej. Fot. Prochera

Coraz więcej firm chce produkować drewno z efektem postarzenia. Zarówno podłogi, jak i meble stylizowane nadal bardzo dobrze się sprzedają. Aby wprowadzić do oferty takie innowacje, nie trzeba wiele inwestować.

Prochera

W ofercie marki Prochera znajdziemy cały szereg urządzeń do wykańczania deski podłogowej. Fot. Prochera

Żeby natura uzyskała ten efekt, potrzeba wielu lat. Jednak w czasach, gdy trend na postarzane drewno nie przemija, a coraz więcej klientów poszukuje tego typu produktów, naprzeciw stolarzom wychodzi technika, która przy niewielkich nakładach finansowych gwarantuje nadzwyczajne efekty. Drewno z efektem rustykalnym zachwyca naturalnością i szlachetnością. Gdzie szukać partnerów, którzy nie tylko oferują rozwiązania dla stolarzy, którzy chcą zajmować się stylizowaniem drewna, ale również pomogą w tej dziedzinie postawić pierwsze kroki?

 

ReklamaMistrzowie od nietypowych rozwiązań

Warto przyjrzeć się ciekawej ofercie maszyn do szczotkowania drewna, którą stale rozwija znana na polskim rynku Prochera.
– W naszej firmie zawsze staramy się zapewnić dostęp do bardzo szerokiego asortymentu produktów najwyższej jakości – podkreśla Dariusz Prochera, właściciel firmy. – Maszyna do szczotkowania drewna to idealny wybór dla wszystkich majsterkowiczów, ale przede wszystkim do profesjonalnych zakładów stolarskich. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się meble, które są stylizowane na stare i używane. Postarzanie drewna jest zatem na czasie, a znacznie łatwiej jest je wykonać używając specjalistycznych narzędzi. Wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów i oferujemy im elektronarzędzia o wszechstronnym zastosowaniu, a więc również szczotki do postarzania drewna, które znacznie usprawniają pracę.

Co ważne, nawiązując kontakt z tym producentem, mamy nie tylko gwarancję pozyskania profesjonalnych urządzeń, ale również pomoc w wyborze najbardziej pasujących do naszych potrzeb technologii oraz wskazówki, jak wykorzystywać maszyny, aby uzyskać efekt, który nas interesuje.

Szczotki do drewna, które oferuje Prochera, to urządzenia o szerokiej gamie zastosowań – mogą być również używane do czyszczenia elementów drewnianych i drewnopochodnych. Jest to zatem narzędzie wielofunkcyjne, bez którego trudno jest sobie poradzić w zakładzie stolarskim.

Co ważne, wszystkie urządzenia oferowane przez firmę charakteryzują się precyzją, a przede wszystkim są odporne na uszkodzenia oraz trwałe. Jest to zatem zakup na długi czas z gwarancją najwyższej jakości.

Reklama 

Dla małych i tych większych

Przedsiębiorstwo oferuje produkty uniwersalne, które znajdą zastosowanie zarówno w małych, jak i większych firmach. Współpracuje ono głównie z branżą meblarską oraz zakładami produkcji, gdzie wykonuje się prace stolarskie związane ze szlifowaniem drewna i materiałów drewnopochodnych.

Oferta obejmuje narzędzia i maszyny takie jak: bębny szlifierskie szczotkowe i pneumatyczne, głowice szlifierskie, narzędzia do postarzania, szczotki rozcierające i odpylające, specjalistyczne szczotki techniczne (osłonowe, zgarniające, uszczelniające wykonane wg dokumentacji i życzeń klienta), szlifierki bębnowe poziome i pionowe (DSB, KSB-2), przelotowe wielogłowicowe dyskowo-wałowe jedno-, dwu-, trzy- i czterostronne, szczotkarko-odmuchiwarki z funkcją dejonizacji oraz turbo odmuchiwania, linie olejowania przeznaczone do produkcji deski podłogowej oraz przy produkcji mebli, szlifierko-polerki przelotowe wykorzystywane m.in. przy szlifowaniu szerokich płaszczyzn, takich jak: fronty meblowe drewniane i z MDF, blaty stołów, drzwi, schody i innych w procesie przygotowania powierzchni drewnianych i drewnopochodnych, szlifowanie pod lakier czy po lakierze czy oleju, tzw. międzyoperacyjne oraz maszyny do strukturyzacji (postarzania) drewna, walcowe nakładarki od WN-300 do WN-1300 przeznaczone do jedno- i dwustronnego nanoszenia czynników ciekłych, takich jak: kleje, oleje, woski lazury, podkłady, na płaskie elementy drewniane, drewnopochodne, metal, szkło, granit, korek, styropian itp., a także transportery rolkowe i taśmowe.
Oprócz tego firma zajmuje się regeneracją rolek i wałów ogumowanych do walców klejowych, lakierniczych i szlifierek.

 

ReklamaSzlifierki z efektem artyzmu

Ze względu na prostą budowę i funkcjonalność, szlifierki bębnowe często stosowane są po obróbce mechanicznej elementów drewnianych i drewnopochodnych. Dobrze sprawdzają się na powierzchniach płaskich, wypukłych i profilowanych o złożonych kształtach, a także krzywoliniowych. Dlatego urządzenia te znalazły szerokie zastosowanie przy produkcji mebli (giętych i stylizowanych), krzeseł, elementów ozdobnych wypoczynków oraz wszelkiego rodzaju galanterii, zabawek itp. Maszyny mają przynajmniej trzy prędkości obrotowe wrzeciona lub najczęściej płynną regulację obrotów.

Na osiach można zamontować bębny szlifierskie szczotkowe, pneumatyczne, jak i różnorodne narzędzia szlifiersko-polerskie innych firm. Bębny szlifierskie szczotkowe charakteryzują się bardzo niskimi kosztami eksploatacji w porównaniu z innymi systemami jednorazowymi. Głowice szlifierskie składają się z wymienialnych szczotek oraz osobno zamontowanych długich odcinków płótna ściernego. Kombinacja wymienialnych szczotek i materiału ściernego, zwiniętego jako zapas, pozwala na oszczędną pracę i maksymalne wykorzystanie materiału ściernego. W każdej chwili można materiał ścierny wymienić na ziarno o granulacji potrzebnej do wykonywania odpowiedniej operacji szlifiersko-polerskiej. Godzina pracy bębna szlifierskiego rekompensuje od 5 do 10 godzin pracy przy szlifowaniu metodą ręczną.

Natomiast pneumatyczne bębny szlifierskie znalazły zastosowanie przede wszystkim w procesie szlifowania i załamywania krawędzi, gdzie przez regulację ciśnienia w bębnie można dopasować materiał ścierny do kształtu szlifowanej powierzchni.

Kurier Drzewny

Szlifierki bębnowe sprawdzą się zarówno w małych, jak i większych stolarniach. Fot. Prochera

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Nie ma mocnych na Oskara i Polly

Nowe rozwiązania dla branży leśnej

Dodane:

/

Portal Drzewny
Maszyna nie tylko rozłupuje drewno opałowe, ale również podnosi polana na wysokość roboczą. Fot. Materiały producenta

Łuparki bardzo lekkie i zwrotne, które można obsługiwać nawet jedną ręką – demonstruje na wielu światowych targach firma Posch. Rozwiązania te oraz inne maszyny dostępne już są na naszym rynku za pośrednictwem cieszyńskiej firmy Maszyny Leśne.

Kurier drzewny

Polly – łuparka z bezpieczną obsługą jedną ręką i nowym, opcjonalnym urządzeniem podnoszącym. Fot. Materiały producenta

Nowe technologie, które w znaczący sposób usprawniają prace związane z obróbką drewna, to już standard w firmie Posch. Urządzenia są niezawodne, a oferowane przez nią rozwiązania zaskakują innowacyjnością i prostotą. Tak jest w przypadku najnowszych łuparek, do obsługiwania których wystarczy jedna ręka, a sama praca staje się przyjemnością.

Z nowym urządzeniem podnoszącym

Polly to łuparka z bezpieczną obsługą jedną ręką i nowym, opcjonalnym urządzeniem podnoszącym, za pomocą którego można mocno rozłupać drewno opałowe i na rozpałkę.
Maszyna nie tylko rozłupuje drewno opałowe, ale również podnosi polana na wysokość roboczą. Wystarczy jedno naciśnięcie dźwigni, aby rozłupane drewno przenosiło się z ziemi bezpośrednio do rynny rozłupującej. W tym pakiecie znajduje się również drewniana półka, większa niż dostępne na rynku do tej pory.
To jeszcze nie wszystkie możliwości tej łuparki. Dzięki sile rozłupywania 8 ton można bez wysiłku rozłupać także drewno twarde lub problematyczne.
Funkcja autospeed reaguje na wymagany docisk i automatycznie wybiera najlepszą prędkość do pracy. Dzięki regulowanym skokom łupania można uniknąć ruchów jałowych i tym samym oszczędzić czas. Nóż łuparki łatwo dopasowuje się hydraulicznie do różnych średnic drewna i w razie potrzeby można go szybko wymienić bez użycia narzędzi.

Reklama 

Z siłą do 5 ton

Oscar zapewnia nową jakość w rodzinie łuparek do drewna. Zwrotna łuparka pozioma do użytku domowego jest teraz nieco bardziej kompaktowa i dostępna z siłą łupania 5 ton. Łupanie z tą maszyną staje się szybkie i łatwe: za pomocą standardowego noża rozłupującego (bez regulacji wysokości) można rozłupać kłodę na pół, aby później ponownie rozłupać na drobniejsze kłody. Opcjonalnie można doposażyć w 4-krotny krzyż łuparki i obracać w zależności od średnicy drewna.

 

A co po łupaniu?

Aby problemy z pakowaniem drewna stały się przeszłością, warto zdecydować się na system PackFix. To jedno z nowych urządzeń w swojej klasie. Oznacza wydajne rozwiązanie do pakowania polan i dba o szybkie suszenie wyprodukowanego drewna. Dostępny jest w wersji stacjonarnej lub mobilnej, w zależności od aktualnych potrzeb, i daje gwarancję najwyższej prędkość w pakowaniu polan. Za pomocą tego systemu polana zbierane są w bębnie i dla optymalnego suszenia owijane przepuszczającą powietrze siatką. Jest przyjazny w obsłudze i bezpieczny dla pracowników. Pierwszym krokiem jest przy tym zamocowanie siatki na palecie. Bęben napełniający o średnicy 120 cm i wysokości 145 cm jest gotowy do napełniania. Podnoszenie, opuszczanie i obracanie za pomocą żurawia wychylnego następują hydraulicznie i są łatwo sterowane z jednostki obsługowej.
Dla polan o długości do 50 cm PackFix oferuje najlepszy sposób pakowania. Bęben napełniany jest polanami za pomocą przenośnika taśmowego i mieści metr przestrzenny drewna. Następnie hydrauliczne ramię wychylne podnosi bęben, podczas gdy polana są owijane za pomocą ramienia obrotowego. Kiedy wszystkie polana opakowane są siatką, jej górny koniec zostaje obcięty i zawiązany. W ten sposób powstają stabilne paczki, które dla oszczędności miejsca można składować również w stosach. Hydrauliczny stół wychylny podwaja prędkość pracy, jednoczesne napełnianie i pakowanie stają się możliwe.

Reklama 

Błyskawicznie wykonany pal

Jak szybko i skutecznie korować drewno? Wystarczy zdecydować się na SchälProfi. Dzięki jego praktycznej i bezpiecznej obsłudze można każdy okrąglak szybko okorować i przygotować do wybranego przeznaczenia.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej
Reklama

Targi 2022


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

5-8 lipca 2022
DACH+HOLZ International; Kolonia, Niemcy

12 – 15 lipca 2022
Holz-Handwerk; Norymberga,Niemcy

17 – 20 lipca 2022
INTERFORST Monachium,Niemcy

13-16 września 2022

DREMA, Poznań

7-9 października 2022
LUBDREW, Lublin

12-15 października 2022
XYLEXPO Mediolan, Włochy

18-21 października 2022

SICAM; Pordenone, Włochy

12-15 stycznia 2023
DOMOTEX, Hanower, Niemcy

Reklama

Popularne w tym tygodniu

Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).