Technika, technologie, nowości

Powierzchnia bez śladów oscylacyjnych

Szlifowanie z firmą WEBER

Dodane:

/

Najdrobniejsze szczegóły oferowanych rozwiązań automatów szlifierskich WEBER KSN zapewniają perfekcyjne szlifowanie. Fot. Alicja Bagnucka

Szlifierka WEBER KSN to uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w niewielkim zakładzie, jak też dużej fabryce. Wszystkie warianty szlifowania w maszynie można realizować nawet na czterech stacjach szlifierskich, a agregaty szlifierskie i stacje szczotek firmy WEBER można zamontować w dowolnej kolejności. Maszyna doskonale sprawdza się podczas obróbki drewna, forniru i lakieru. Seria WEBER KSN cechuje się także nowoczesnym wzornictwem.

Ergonomię automatów szlifierskich WEBER KSN cechuje przede wszystkim wyrafinowana technika narzędziowa. Fot. WEBER

Prosta i wygodna obsługa

Automat szlifierski WEBER KSN standardowo wyposażony jest w wysokiej jakości dotykowy panel operatora firmy Siemens o przekątnej ekranu 9” lub 12”. Odnowiony graficzny interfejs użytkownika sprawia, że obsługa jest łatwiejsza i efektywniejsza. Do poruszania się pomiędzy najważniejszymi funkcjami w menu alternatywnie można wykorzystać sprawdzone pokrętło „i-Touch”. Wszystkie ustawienia można wprowadzać i zapamiętywać na panelu operatora. Integracja z nadrzędnymi systemami sterowania lub sprzęgnięcie z innymi maszynami nie stanowi problemu.

 

Ergonomiczna praca

Ukośne umieszczenie panelu operatora sprawia, że jest on łatwiej dostępny. Wszystkie przyłącza są konsekwentnie instalowane od góry, a duże szyby w drzwiach umożliwiają nieograniczony wgląd do agregatów obróbczych. Dostępność wszystkich elementów elektronicznych i mechanicznych ułatwia konserwację maszyny. Ergonomię automatów szlifierskich WEBER KSN cechuje przede wszystkim wyrafinowana technika narzędziowa. System modułowy pozwala na montaż agregatów szlifierskich w dowolnej kolejności. Oprócz stacji taśmy szerokiej, szlifowania krzyżowego i „X-Szlif”, naturalnie można zamontować również stację z technologią szlifowania WEBER CBF, trzewiki segmentowe ISA/ISD oraz kompletną stację z technologią szczotkowania WEBER. Wymiana narzędzia jest szybka i prosta dzięki jednej osobie, co znacznie oszczędza czas, pieniądze i ułatwia obsługę urządzenia.

 

Bez niepożądanych śladów

Firma WEBER opracowała rozwiązanie wykorzystujące technologię CBF dla uzyskania powierzchni bez śladów oscylacyjnych. W tym celu wykorzystano poprzeczny ruch taśmy z lamelami dociskowymi umieszczonymi wewnątrz stacji taśmy szerokiej. Lamele dociskowe w sposób ciągły przerywają kontakt z ziarnami ściernymi, zapobiegając tym samym powstawaniu niepożądanych śladów oscylacji po szlifowaniu taśmą szlifierską. W efekcie uzyskana powierzchnia jest gładka i jednolita. Taśma lamelowa porusza się bez kontroli układu sterowania, zachowuje pełną kompensację tolerancji dociskowego trzewika segmentowego, zużywa się równomiernie, a koszty jej wymiany są niewielkie.

 

Dociskowy trzewik segmentowy WEBER ISA/ISD

Dobry wynik szlifowania wymaga niezawodnej technologii dociskowego trzewika segmentowego, dopasowującego nacisk szlifowania poszczególnych segmentów do wielkości przedmiotu obrabianego za pomocą elektronicznego układu sterowania. W opatentowanej wersji WEBER ISA segmenty dociskowe i trzewik szlifujący stanowią jeden zespół. Jest on bezobsługowy i niewrażliwy na zanieczyszczenia.

 

Szczotki orbitalne WEBER P2

Głowica planetarna firmy WEBER wytycza nowe standardy w dziedzinie jakości szlifowania. Ten opatentowany agregat zapewnia uzyskanie perfekcyjnej powierzchni niezależnie od kierunku włókien drewna lub kształtu przedmiotu obrabianego. W jednym przebiegu równomiernie załamywane są wszystkie krawędzie. Możliwa jest również obróbka powierzchni 3D, promieni i profili. Po końcowym lakierowaniu włókna drewna prezentują się tak dobrze, jak nigdy dotąd. Pozwala to na oszczędność lakieru i uzyskanie lepszej jakości powierzchni.

Reklama

 

Szlif krzyżowy

Szlifowanie krzyżowe stanowi tradycję przedsiębiorstwa WEBER. Oznacza ono, że w pierwszym szlifie szlifowanie następuje poprzecznie do kierunku posuwu, a szlifowanie na gotowo odbywa się wzdłużnie. Krzyżowy ruch roboczy ma zalety względem wielokrotnego szlifowania wzdłużnego. Taśma poprzeczna pracuje pod kątem 90° poprzecznie do włókien. Umożliwia to ścinanie grubych włókien drewna. Zadaniem końcowej taśmy szerokiej jest odcinanie odwróconych włókien i wygładzanie powierzchni. Krzyżowy kierunek szlifowania pozwala na pozostawienie mniejszej liczby krótszych włókien na powierzchni.

 

WEBER „X-Szlif”

Elastyczność jest zawsze najważniejsza, dlatego technologia WEBER „X-Szlif” oferuje wszystkie procesy szlifowania w jednej stacji szlifierskiej. Agregat szlifierski można bardzo łatwo przezbroić z taśmy szerokiej na poprzeczną. Umożliwia to zmianę pomiędzy kalibracją, procesami szlifowania wzdłużnego, poprzecznego lub z wykorzystaniem technologii WEBER CBF. Ponieważ dzisiejsze wymagania wobec różnych powierzchni i lakierów wymagają innej kolejności wykonywania szlifu poprzecznego i wzdłużnego, ta nowa technologia umożliwia to w prosty sposób. Pozwala na wykonywanie wzdłużnego lub poprzecznego szlifu końcowego, oszczędzając pozostałe stacje szlifierskie.

 

Szczotki metalowe oraz z tworzywa

Są one używane do strukturyzacji powierzchni drewna. Usuwają miękkie obszary z powierzchni drewna, tworząc powierzchnię z poprzecznymi mikronierównościami. Do grubych struktur stosowane są metalowe szczotki strukturyzujące, do końcowego wygładzania szczotki ze ścieralnymi szczecinami z tworzywa sztucznego lub z listkami papieru ściernego.

 

Automatyczny pomiar grubości

Najdrobniejsze szczegóły oferowanych rozwiązań automatów szlifierskich WEBER KSN zapewniają perfekcyjne szlifowanie. Wśród nich znajduje się automatyczny pomiar grubości elementu szlifowanego, który wpływa na efektywność i ekonomię procesu.

 

Reklama

Odmuchiwanie przedmiotu obrabianego WEBER ES

Po szlifowaniu należy oczyścić powierzchnię elementu. Rozwiązania mechaniczne, jak szczotki odpylające, w niedostatecznym stopniu radzą sobie z elementami profilowanymi albo o różnych grubościach. WEBER poradził sobie w prosty, a zarazem odkrywczy sposób. Pył z elementów usuwany jest przy użyciu rozmieszczonych obok siebie i samoczynnie napędzanych śmigieł na sprężone powietrze uruchamianych wyłącznie w obszarze elementów szlifowanych. Zużycie sprężonego powietrza ograniczono do minimum.

 

Sprawny transport dzięki stołowi próżniowemu

Automaty szlifierskie WEBER KSN wyposażone są w stół próżniowy zapewniający sprawniejszy i bezpieczniejszy transport szlifowanych elementów. Taśma transportowa i stół szlifierki są perforowane. Pompa Vakuum o dużej wydajności wytwarza próżnię w korpusie stołu przysysającą szlifowane elementy do taśmy przenośnika. Zwiększona przyczepność do taśmy transportowej umożliwia precyzyjne pozycjonowanie elementów w czasie transportu przez maszynę.

Ergonomię automatów szlifierskich WEBER KSN cechuje przede wszystkim wyrafinowana technika narzędziowa. Fot. WEBER

Szlifiereki WEBER seria KSN:
– szerokości robocze 1350 i 1600 mm,
– od 1 do 4 agregatów szlifierskich,
– walec kalibrujący do 24 kW,
– długość taśmy szlifierskiej 2620 mm,
– napędy taśm szlifierskich regulowane falownikiem,
– segmentowa-dzielona belka dociskowa ISA/ISD,
– dotykowy panel operatora Siemens Touch Panel TP 900 comfort,
– pokrętło-kontroler „i-Touch”,
– dowolne rozmieszczenie agregatów szlifierskich.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version