Connect with us
Technika, technologie, nowości

Powermat 1500 zwrócił się w ciągu dziesięciu miesięcy

Monopoliści na rynku płyty klejonej 7 mm dzięki technologii Weinig

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Nowy Weinig Powermat 1500 z podajnikiem poprzecznym zainstalowany w firmie Pinus. Na zdjęciu właściciele: Artur Nagier, Jerzy Nagier oraz Daniel Ampenberger - przedstawiciel firmy Weinig. Fot. KD MEDIA


Inwestycje w zakresie technologicznym w firmie Pinus oparły się w dużej mierze na ciągłej optymalizacji procesów produkcyjnych. W zakładzie postawiono na stałe ulepszanie produktów pod względem ich jakości. Dzięki technologiom Weinig rentowność w fabryce rośnie dynamicznie. Coraz lepsza jakość wyrobów i efektywna praca marketingowa owocują stałym wzrostem sprzedaży. Właściciele firmy przyznają, że to Weinig otworzył im możliwości prawdziwego rozwoju.

 
– Firma Pinus została założona przez naszego ojca w latach 80., w innej miejscowości. W Ulanowie, gdzie się obecnie znajdujemy, przedsiębiorstwo działa od 1999 roku – wyjaśnia Artur Nagier, właściciel firmy Pinus. – Głównym obszarem naszej działalności jest płyta meblowa klejona i galanteria drzewna. Produkujemy skrzynki drewniane, regały na wino oraz inne elementy do domów związane z przechowywaniem. Produkcja opiera się na drewnie klejonym. Główną bazą we wszystkich produktach są właśnie płyty z drewna klejonego, które powstają z lameli struganych na strugarce, klejonych i szlifowanych w naszym zakładzie. Zgodnie z naszym hasłem przewodnim, nasze produkty cechuje najwyższa jakość.
 

Własna tarcica od dwóch miesięcy

– Cała produkcja odbywa się tutaj, w Ulanowie – dodaje drugi z właścicieli, Jerzy Nagier. – Surowy materiał w postaci kłód przyjeżdża do nas, tu ma miejsce przecieranie, struganie, suszenie i szlifowanie. Wcześniej pracowaliśmy na gotowych półfabrykatach. Obecnie, ze względu na koszty, już dwa miesiące sami wytwarzamy tarcicę.
 

Stawiają na sosnę

W fabryce, w której pracuje 100 osób, stosowana jest sosna zwyczajna.
– W Polsce występuje sześć rodzajów sosny. My stosujemy tylko pinus sylvestris, czyli sosnę zwyczajną – oznajmia Artur Nagier. – Wynika to m.in. z niektórych umów, bo np. w przypadku IKEA musimy zagwarantować wyłącznie płytę z sosny zwyczajnej lub pospolitej.
Przerób miesięczny wynosi około 700 metrów sześciennych.

„Dzięki inwestycji w Powermat 1500 zostaliśmy uznani za monopolistę płyty 7 mm na rynku. Wcześniej nikt nie miał do tego odpowiedniej technologii i powtarzano opinię, że takiej płyty nie da się wyprodukować.”

 

Eksport przyniósł rozwój

– Rozwój firmy zaczął się od produktów z zakresu galanterii drewnianej. Już od lat 90. współpracowaliśmy praktycznie z każdą możliwą siecią typu DIY w Polsce, m.in. Castorama, Praktiker, OBI, ale także z sieciami zagranicznymi, np. na Wyspach Brytyjskich. To właśnie dzięki eksportowi do krajów zachodnich, który osiągał 80 – 90 proc., udało nam się rozwinąć skrzydła – wspomina współwłaściciel. -Kolejno nawiązaliśmy kontakt z firmą IKEA i produkowaliśmy wyroby dwutorowo – płyty klejone surowe i szlifowane na fronty dla IKEA, a jednocześnie galanterię, która pozostała w ofercie do dzisiaj, oczywiście w ulepszanej i rozszerzanej formie.
Od klienta hurtowego po detalicznego
– Obsługujemy każdą gałąź dystrybucji, czyli zarówno bardzo duże sieci handlowe, mniejszych hurtowników, ale też odbiorców indywidualnych, np. za pośrednictwem Allegro oraz naszej siedziby, gdzie można przyjść i kupić pojedynczy wyrób – informuje Artur Nagier.
 

Pełne zadowolenie z S 50

Ze względu na kompleksowość produkcji Pinus posiada zaawansowany park maszynowy. Wśród urządzeń znajdują się nowoczesne technologie marki Weinig.
– Pierwsza strugarka Unimat GOLD firmy Weinig została zakupiona w 2001 roku i służy u nas w zakładzie do tej pory – tłumaczy Jerzy Nagier. – Kolejne urządzenie tego producenta to suwakowa pilarka poprzeczna Weinig Dimter OptiCut S 50, która była uruchomiona z początkiem marca 2017 roku. Jej zakup wynikał z potrzeby urządzenia do poprzecznego cięcia płyt w pakietach na wymiar z wysoką jakością cięcia oraz kapowaniem surowych kantówek przed rozcinaniem.
– Istotnym rozwiązaniem w tej maszynie jest odbój do wyrównania pakietów w stole na wejściu, pozwalający operatorowi na szybkie wyrównanie pakietów płyt. Maszuna znacznie zwiększyła wydajność cięcia poprzecznego – informuje Daniel Ampenberger, przedstawiciel firmy Weinig.
– Warto wspomnieć, że dzięki inwestycji w S 50 znacznie poprawiło się także bezpieczeństwo w zakładzie, minimalizując wypadki przy pracy. Urządzenie doskonale spełniło nasze oczekiwania. Oczywiście cieszymy się, że dzięki firmie Weinig udało nam się odwiedzić inne zakłady i zobaczyć, jak w rzeczywistości ona pracuje. Nie kupiliśmy urządzenia z katalogu, ale mieliśmy okazję zobaczyć je w akcji – dodaje współwłaściciel.
 

Raimann FlexiRip na rzecz rentowności i bezpieczeństwa

Druga inwestycja w firmie Pinus również była związana z tym, że firma chciała wyeliminować ręczne wycinanie elementu na pilarkach i tego typu maszynach. Korzyści z pierwszej inwestycji w S 50 były tak duże, że krótko po uruchomieniu maszyny OptiCut S 50 w maju tego samego roku zamówiona została następna maszyna Raimann FlexiRip 3200. Miała ona zwiększyć bezpieczeństwo i rentowność cięcia wzdłużnego, jednocześnie zapewniając wysoką jakość cięcia.
– Weinig jest jedną z najlepszych firm oferujących rozwiązania dla przemysłu drzewnego, zatem byliśmy przekonani co do jakości tej technologii i zdecydowaliśmy się na zakup – wyjaśnia Artur Nagier.
– Raimann FlexiRip 3200 jest wyposażony w automatyczny tryb uruchamiania cyklu cięcia i stół o szerokości użytkowej 1800 mm. Pozwala to na rozcinanie w trybie automatycznym dużych formatów oraz pakietów płyt w małych formatach ułożonych po całej długości cięcia obok siebie – tłumaczy Daniel Ampenberger. – Automatyczne zamykanie szczeliny piłowej StripLock skutecznie zapobiega dostawaniu się odprysków lub wąskich listew po cięciu do maszyny, zapewniając cięcie bez zakłóceń, również przy niewielkich naddatkach.

Maszyny Weinig Dimter OptiCut S 50 i Raimann FlexiRip 3200 tworzą idealny zestaw do zwiększenia rentowności rozkroju nie tylko w tym przedsiębiorstwie. Maszyny te w wyjątkowo krótkim czasie zarobiły na siebie i otworzyły drogę do inwestycji w następną maszynę – dla Pinus bardzo kluczową.
 

Reklama

Trzecia, kluczowa inwestycja

Udana współpraca i bardzo duże zadowolenie z pierwszych dwóch inwestycji sprawiły, że firma zdecydowała się na kolejny zakup technologii Weinig. W kwietniu 2018 roku zamówiono Weinig Powermat 1500 z podajnikiem poprzecznym.
– Maszynę przeznaczono i specjalnie wyposażono do rozcinania kantówek cienkimi piłami na lamele, z jakością do klejenia. Celem inwestycji było zwiększenie wykorzystania drewna, wydajności i jakości. Układ i obroty wrzecion, moce silników oraz narzędzia dobrano na miarę. Efektem tego było zwiększenie rentowności produkcji lameli do klejenia w firmie Pinus, które przewyższały nawet najśmielsze oczekiwania pana Jerzego – dodaje Daniel Ampenberger.
 

Stuprocentowa gwarancja jakości

– Warto wspomnieć o bardzo dużej pomocy przedstawiciela firmy Weinig podczas zakupu – dodaje Artur Nagier. – Inwestycję w Powermat 1500 realizowaliśmy ze środków własnych i cena na początku, w porównaniu do ofert maszyn włoskich, była zaporowa (dwukrotnie wyższa). Jednak jakość i zaangażowanie całego sztabu w firmie Weinig przekonały nas, że nasz produkt finalny, mowa tu o płycie klejonej 7 mm na fronty dla IKEA, będzie bardzo dobrze wykonany. Gdy nadszedł czas na analizę kosztów, to firmy włoskie proponowały nam urządzenia, które będą najprawdopodobniej wykonywać lamele, ale nie zapewniały tego w 100 proc. Weinig natomiast gwarantował pewną i doskonałą jakość. W tym przypadku najważniejszym etapem, poza cięciem wzdłużnym i poprzecznym, było struganie i zależało nam na odpowiedniej technologii.
 

Maszyna na miarę

W przypadku Powermat 1500 dla firmy Pinus bardzo istotne było uzgodnienie narzędzi do rozkroju. Dzięki temu powstała maszyna idealnie dopasowana do potrzeb produkcyjnych klienta, aby sprostać zadaniu produkcji lameli do klejenia z wymaganą jakością. Zaowocowało to bardzo krótkim czasem zwrotu inwestycji przez zwiększenie wykorzystania drewna, wydajności i jakości lameli. Dzięki temu obniżyły się koszty dalszych procesów produkcyjnych i znacznie zwiększyła się rentowność produkcji.
 

Monopolista na płytę 7 mm

– Warto wspomnieć, że dzięki inwestycji w Powermat 1500 zostaliśmy uznani za monopolistę płyty 7 mm na rynku. Wcześniej nikt nie miał do tego odpowiedniej technologii i powtarzano opinię, że takiej płyty nie da się wyprodukować. Kiedy zaczęliśmy ją wytwarzać, ogłosiliśmy przetarg dla zakładów Swedwood dotyczący tego, dla kogo będziemy ją dostarczać. Byliśmy niewielką firmą i dało nam to wiele do myślenia. Uzmysłowiliśmy sobie, jak ważny i trudny jest to ten produkt. Zależało nam na jeszcze lepszej jakości, stąd rozmowy z Panem Danielem na temat technologii Weinig. To właśnie odpowiedni dobór silników i narzędzi sprawił, że jest to optymalna maszyna dla naszych potrzeb – zapewnia współwłaściciel.
 

Mniejsze straty materiałowe

– Na etapie wyrobu maszyny dobieraliśmy także narzędzia. Bardzo ważne były głowice, wybraliśmy spiralne. Dobraliśmy odpowiednie piłki do konkretnego posuwu, wilgotności oraz grubości drewna, tak aby straty materiałowe były jak najmniejsze. Udało nam się osiągnąć grubość rzazu 1,8 mm – wyjaśnia Jerzy Nagier. – W produkcji osiągnęliśmy wynik 77 proc. uzysku netto do brutto przy cienkich, 9-milimetrowych lamelach.
 

Inwestycja zwróciła się w ciągu dziecięciu miesięcy

– Inwestycja opłacona ze środków własnych zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowaliśmy 20 osób – wyjaśnia Artur Nagier. – Maszyna dała nam duże możliwości, które wykorzystujemy do dzisiaj. Możemy teraz ciąć elementy w pakietach i strugać je seryjnie.
– Pilarkę S 50 i strugarkę Powermat 1500 obsługuje jeden operator. Wcześniej, przed inwestycją, były to 22 osoby – opowiada współwłaściciel. – W naszym zakładzie wysuszona kantówka w pierwszej kolejności jest cięta na elementy, a następnie czterostronnie strugana i przygotowana pod klejenie. Z jednej kantówki otrzymujemy 9 elementów o grubości 9 mm. Proces ten przebiega bardzo szybko. Następnie materiał trafia na prasy i kolejno na halę cięcia poprzecznego i wzdłużnego. Ostatnim etapem jest szlifowanie.
 

Dodatkowa rolka dociskowa

– Nie zawsze można wszystko tak zaplanować, aby działało od razu perfekcyjnie – przyznaje przedstawiciel handlowy firmy Weinig. – Ważne jest jednak, żeby we współpracy klienta z dostawcą maszyny, przy dobrej wymianie informacji i przy odpowiednich reakcjach na komunikowane potrzeby, doprowadzić maszynę do perfekcji. Tutaj mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Dopiero po uruchomieniu okazało się, że do właściwego wykonywania swojej pracy Powermat 1500 musiał mieć jeszcze dołożoną boczną rolkę dociskową tuż przed pierwszym dolnym wrzecionem. Po tej zmianie maszyna pracuje już perfekcyjnie. Nie osiągnęlibyśmy tego, gdyby nie dobra współpraca i częste kontakty z klientem. Atutem Weiniga jest między innymi to, że odpowiednią strukturą przedstawicielstw dba o klienta – zarówno przed inwestycją, jak i po. To pozwala nam być blisko klientów i zadbać również o istotne szczegóły – zapewnia Daniel Ampenberger.
 

„To ta maszyna sprawiła, że przebiliśmy wszystkich konkurentów w zakresie dostaw dla polskich zakładów Swedwood, a to za sprawą jakości i ceny. Żaden dostawca nie dorównywał naszym produktom.”

 

Bezkonkurencyjni w dostawach dla Swedwood

– To ta maszyna sprawiła, że przebiliśmy wszystkich konkurentów w zakresie dostaw dla polskich zakładów Swedwood, a to za sprawą jakości i ceny. Żaden dostawca nie dorównywał naszym produktom – tłumaczy Jerzy Nagier. – Rozmawiając z ówczesnym dyrektorem jednego z zakładów Swedwood, usłyszałem, że chciałby zmniejszyć ilość odpadów z płyty na fronty meblowe z 30 do 2 – 3 proc. Zaproponowałem, że osiągniemy taką jakość w ciągu trzech miesięcy. Udało się to zrobić. Dzięki Powermatowi 1500 mamy doskonale przygotowany materiał do klejenia. Nie występują podcięcia, pęknięcia czy też rozwarstwienia. W czasach, kiedy IKEA zrezygnowała z wielu dostawców, nam nie odmówiono współpracy ze względu na doskonałą jakość i cenę, jakie oferowaliśmy. W pewnym momencie zdecydowaliśmy, że będziemy bardziej dywersyfikować produkcję, zostawiając 50 proc. dla IKEA. Był to bardzo dobry krok, bowiem nawet dziś, w czasach kryzysu, nie widać u nas spowolnienia lub przestojów. Nasz odpad produkcyjny to dziś zaledwie 1 – 2 proc., a to właśnie dzięki technologii Weinig. Rozwój i możliwość sprostania oczekiwaniom odbiorców były możliwe dzięki firmie Weinig.
 

Reklama

Bezawaryjne

– W trakcie trzyletniego użytkowania S 50 zdarzyła nam się tylko jedna usterka pomiaru, która została błyskawicznie naprawiona przez serwis Weiniga. Poza tym, technologie firmy są bezawaryjne. Praca tych urządzeń, w porównaniu do innych maszyn, to prawdziwa „muzyka dla uszu”. Dodatkowo, odpowiednie wyciszenie sprawia, że hałas także skutecznie zredukowano, z korzyścią dla naszych pracowników – dodaje współwłaściciel.
 

Weinig – to się opłaca

Udana inwestycja wymaga trafnie wyposażonej maszyny, skrojonej według indywidualnych potrzeb produkcyjnych klienta. Wtedy przedsięwzięcie przynosi konkretne korzyści, a efektem jest krótki czas amortyzacji. W firmie Pinus inwestycje w maszyny Weiniga zwróciły się bardzo szybko. Patrząc na krótki czas ich amortyzacji, trzeba stwierdzić, że maszyny wcale nie były drogie.
Wiemy, że do naszych cen nieraz trudno się przekonać, ale nie jest ona tu ważna. Istotny jest czas zwrotu inwestycji poprzez korzyści, które przynosi. Kolejnym ważnym atutem firmy jest fakt, że podchodzi się rozsądnie np. do założeń wydajnościowych i tolerancji. Pozwala to na realne obliczenie efektów przedsięwzięcia przez naszych klientów – podsumowuje Daniel Ampenberger.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 • Kurier Drzewny

  Nowy Weinig Powermat 1500 z podajnikiem poprzecznym zainstalowany w firmie Pinus. Na zdjęciu właściciele: Artur Nagier, Jerzy Nagier oraz Daniel Ampenberger - przedstawiciel firmy Weinig. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Inwestycja w Powermat 1500 zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowano20 osób. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Inwestycja w Powermat 1500 zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowano20 osób. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Inwestycja w Powermat 1500 zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowano20 osób. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Inwestycja w Powermat 1500 zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowano20 osób. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Osiągnięto wynik 77 proc. uzysku netto do brutto przy cienkich, 9-milimetrowych lamelach. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

 • KurierDrzewny

  Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Sterowanie maszyn odbwa się za pomocą monitorów z ekranami dotykowymi. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Piła do przekroju wzdłużnego Weinig Flexirip. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Piła do przekroju wzdłużnego Weinig Flexirip. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Piła do przekroju wzdłużnego Weinig Flexirip. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Produkty galanterii drzewnej z oferty Pinus. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Produkty galanterii drzewnej z oferty Pinus. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Produkty galanterii drzewnej z oferty Pinus. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • KurierDrzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Najnowsze technologie od firmy ITA na wyciągnięcie ręki

Gwiazdy targów Wood Tech

Dodane:

/

Firma ITA, uznany na rynku dostawca techniki i technologii dla branży obróbki drewna i produkcji mebli, lansuje swoje propozycje technologiczne podczas targów Wood Tech w Nadarzynie. Z całym spektrum maszyn można się także zapoznać w nowym Showroomie w siedzibe firmy ITA w miejscowości Krze Duże (woj. mazowieckie).

ITA

Podczas targów Wood Tech firma ITA na swoim stoisku w hali B nr 2.23 i 2.24 zaprezentuje rozwiązania technologiczne takich producentów jak AES Group, Excitech, Fravol, Vitap, czy Schnitzer.

Wśród prezentowanych rozwiązań jest centrum do nestingu i frezowania EXTREME ULTRA tureckiej marki AES oraz wiertarka CNC VITAP KAIROS.

Koncept obu maszyn polega na automatyzacji zadań w trudnych obszarach produkcji, gdzie powtarzalność i szybkość obróbki ma kluczowe znaczenie.

AES jest to turecki, prężnie rozwijający się producent, który na tle europejskich wytwórców maszyn dla przemysłu meblarskiego przedstawia się bardzo rozwojowo. Produkuje ponad 400 maszyn rocznie. Jako Grupa dynamicznie się rozwija, zwiększając wolumen sprzedaży i otwierając przedstawicielstwa w kolejnych krajach. W Polsce jej wyłącznym przedstawicielem została spółka ITA, która obok włoskich obrabiarek oferuje od niedawna również rozwiązania tureckie.

Centrum obróbcze EXTREME ULTRA, stworzone do frezowania różnorodnych materiałów, takich jak płyty meblowe, drewno, plastik czy aluminium, reprezentuje najnowszą technologię w branży. Jego standardowa konfiguracja umożliwia produkcję w technologii nesting oraz frezowania kształtowego, zapewniając wszechstronność i efektywność. Dzięki szybkim ruchom przestawczym oraz solidnej konstrukcji korpusu, maszyna gwarantuje nie tylko precyzję, ale także szybkość działania.

W maszynie zastosowano zaawansowane rozwiązania, takie jak przesuwy w osiach X i Y realizowane za pomocą listw zębatych oraz ruch w osi Z za pomocą śruby kontrolowanej przez serwonapędy. Dodatkowo, układ centralnego smarowania zapewnia dłuższą żywotność części mechanicznych, a układ pomiaru długości narzędzia eliminuje możliwość pomyłki operatora. Sterowanie maszyny, oparte o komputer z zainstalowanym Windowsem, ułatwia pracę, a interfejs użytkownika, zaprojektowany przez AES, jest łatwy w obsłudze i czytelny.

EXTREME ULTRA wyposażono we włoskie elektrowrzeciona HSD HSK63F o różnych mocach, a osłona przeciwpyłowa jest sterowana w zależności od użytego narzędzia. Maszyna posiada także magazyn narzędziowy oraz może pracować z agregatami 4 osi, co umożliwia wykonywanie różnorodnych zadań obróbczych.

Dostępne są różne rozmiary maszyny, co pozwala dopasować ją do indywidualnych potrzeb klienta. Dodatkowo, możliwość zestawienia maszyny do linii z załadunkiem i rozładunkiem automatycznym przyspiesza proces produkcji, minimalizując czas martwy.

Maszyna jest także wyposażona w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak fotokomórki i maty naciskowe, co pozwala zachować wysoką prędkość pracy bez obniżania bezpieczeństwa. Dla aplikacji plastikowych i aluminiowych dostępna jest również dysza natryskowa chłodziwa, poprawiająca jakość frezowanej powierzchni.

Podsumowując, EXTREME ULTRA to zaawansowane centrum obróbcze, które dzięki swoim funkcjom i możliwościom stanowi kluczowy element w procesie produkcji, zapewniając nie tylko wysoką jakość, ale także efektywność i bezpieczeństwo pracy.

Od momentu swojego powstania w 1989 roku, AES zyskało uznanie w branży przemysłowej automatyki, ustanawiając nowe standardy jakości. Od 2001 roku firma poszerzyła swój zakres działalności, rozpoczynając produkcję wysokiej jakości maszyn do obróbki drewna, plastiku i aluminium. Obecnie AES stało się globalnym liderem, oferującym klientom usługi najwyższej jakości na całym świecie.

Innowacyjna wiertarka CNC – Vitap Kairos

W dzisiejszych czasach, kiedy oszczędność energii elektrycznej oraz optymalne wykorzystanie miejsca są priorytetem, wiertarka CNC VITAP KAIROS wyróżnia się jako rewolucyjne rozwiązanie. Jej niskie zużycie energii i kompaktowe wymiary stawiają ją na czele nowoczesnych maszyn dedykowanych oszczędzaniu energii.

Jedną z głównych zalet wiertarki KAIROS jest automatycznie wymienny magazyn narzędzi frezarskich na 4 pozycje, co znacznie zwiększa elastyczność i wydajność pracy. Maszyna umożliwia wiercenie z pięciu stron elementu, co pozwala na precyzyjne i kompleksowe wykonanie wszelkiego rodzaju otworów i kanalików. Stabilność elementu podczas frezowania jest niezwykle istotna, a Kairos gwarantuje jej znaczący poziom, co przekłada się na doskonałą jakość obróbki. Maksymalna szerokość obrabianego panelu wynosi imponujące 920 mm, co sprawia, że maszyna jest wszechstronna i nadaje się do różnorodnych zastosowań.

Seria KAIROS została zaprojektowana z myślą o różnorodnych firmach – zarówno dużych korporacjach, jak i małych przedsiębiorstwach, które poszukują wydajnych i niezawodnych rozwiązań, unikając przy tym kosztów związanych z dużymi centrami obróbczymi CNC. Dzięki niskiemu zużyciu energii elektrycznej i kompaktowej budowie, wiertarki KAIROS znajdują się na szczycie listy preferowanych maszyn w erze oszczędności energii.

Dodatkowym atutem jest brak typowych problemów, które często występują przy większych centrach obróbczych CNC, a które wymagają wysoko wykwalifikowanych pracowników, trudnych do znalezienia.

W skrócie, wiertarka CNC KAIROS to wszechstronne, wydajne i niezawodne rozwiązanie, które nie tylko umożliwia oszczędność energii, ale także zapewnia doskonałą jakość obróbki, stabilność elementów oraz łatwość obsługi.

Dla firm poszukujących nowoczesnych i efektywnych narzędzi, Vitap Kairos staje się nieodłącznym elementem ich linii produkcyjnych.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Szanse rozwoju oraz zagrożenia dla firm i pracowników

Automatyzacja i sztuczna inteligencja

Dodane:

/

W dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie przemysł drzewno-meblarski przeszedł znaczące zmiany dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii, automatyzacji produkcji oraz zastosowaniu sztucznej inteligencji (AI) do planowania, nadzoru, produkcji i sprzedaży wyrobów. Choć te innowacje oferują ogromne możliwości rozwoju, to niosą również ze sobą wyzwania dla przedsiębiorstw, a zwłaszcza pracowników z tradycyjnych stanowisk pracy.

Mieczysław Lewicki, biuro@starting.com.pl 

Kluczowe obszary działania firmy

Automatyzacja w całym przemyśle ma swoje wyzwania i granice związane zarówno z technologią, jak i specyfiką procesów. Współpraca między ludźmi a technologią może przyczynić się do stworzenia nowoczesnej, innowacyjnej i zrównoważonej branży drzewno-meblarskiej. Gdzie szukać szans rozwoju?

Na jakim kierunku skoncentrować działania? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale z pewnością trzeba skupić się na kilku kluczowych obszarach działania przedsiębiorstwa: efektywności, innowacyjności, warunkach pracy i jakości.

• Efektywność produkcji
Automatyzacja i sztuczna inteligencja pozwalają na zautomatyzowanie wielu procesów produkcyjnych, co skutkuje zwiększeniem efektywności i redukcją kosztów. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą koncentrować się na bardziej zaawansowanych zadaniach, a procesy produkcyjne stają się bardziej precyzyjne i szybsze.

• Innowacyjność
Nowoczesne technologie umożliwiają rozwój innowacyjnych produktów i rozwiązań, które mogą zyskać uznanie i akceptację na rynkach. Natomiast wdrażanie inteligentnych systemów produkcyjnych może przyczynić się do tworzenia bardziej zaawansowanych, ekologicznych i estetycznych produktów z drewna, materiałów drewnopochodnych, stolarki budowlanej oraz wyrobów meblarskich.

• Poprawa warunków pracy
Automatyzacja przyczynia się do przejmowania przez maszyny i urządzenia pomocnicze rutynowych, monotonnych czynności, pozostawiając pracownikom bardziej kreatywne i wymagające zadania. Przyczynia się to do poprawy warunków pracy, zwiększenia satysfakcji zawodowej oraz rozwijania nowych umiejętności.

• Jakość wykonania
Technologie, automatyzacja i sztuczna inteligencja właściwie zastosowane wspomagają produkcję wysokiej jakości, budując markę produktów, i podnoszą konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Ograniczenia i zagrożenia rozwoju

Obszary, gdzie mogą występować ograniczenia i zahamowania w branżowym rozwoju automatyzacji produkcji tkwią w wielu segmentach aktywności w przedsiębiorstwie.

Szczególnie w tych, gdzie ich wpływ na to jest niedostrzegany lub niedowartościowany. Poniżej niektóre z nich:

Reklama• Złożoność procesów produkcyjnych
Przemysł drzewno-meblarski często obejmuje skomplikowane procesy produkcyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o obróbkę drewna i produkcję niestandardowych mebli. Automatyzacja może napotykać trudności w obszarach, gdzie istnieje duża złożoność ręcznie wykonywanych zadań.

• Różnorodność i indywidualizacja produktów
W przemyśle meblarskim często produkowane są unikalne, niestandardowe meble. Proces automatyzacji może być trudny w obszarze produkcji masowej, gdzie różnorodność produktów jest duża, a wymagania klientów są zindywidualizowane.

• Szybkość i elastyczność w designie
Trendy w designie mebli i wyrobów branży drzewnej oraz preferencje konsumentów mogą się szybko zmieniać. Systemy automatyzacji muszą być elastyczne i szybko dostosowywalne do nowych trendów, co może być trudne, zwłaszcza w przypadku bardziej tradycyjnych technologii.

• Praca z materiałami o zmiennej jakości
Drewno jako podstawowy surowiec różni się pod względem jakości i właściwości. Typowa automatyzacja produkcji może napotykać trudności w radzeniu sobie z materiałami o zmiennej jakości i zmiennych właściwościach, a układy dostosowane do zmiennej jakości materiału wejściowego są często drogie i nie zawsze całkowicie rozwiązują problem.

• Konieczne rzemiosło
W produkcji mebli i wyrobów z drewna często konieczne są umiejętności rzemieślnicze i kreatywność. Niektóre zadania, takie jak szlifowanie złożonych kształtów, ręczne montowanie elementów czy rzeźbienie, mogą być trudne do zautomatyzowania ze względu na subtelności i precyzję, wymagane w tych umiejętnościach oraz często ich wysoki koszt.

• Wysoki koszt inwestycji
Wdrożenie zaawansowanych systemów automatyzacji jest kosztowne.
Dla mniejszych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które działają na rynku z niskim wolumenem produkcji, inwestycje w pełną automatyzację mogą być trudne do ekonomicznego ??? uzasadnienia.

Mimo powyższych wyzwań nowe technologie, automatyzacja, robotyka i sztuczna inteligencja nadal znajdują nowe zastosowania zarówno w przemyśle drzewnym, jak i meblarskim, zwłaszcza w obszarach, gdzie procesy są bardziej standardowe i powtarzalne. Wdrażanie rozwiązań automatyzacji wymaga jednak ostrożnego dostosowywania ich do specyfiki branży, gdyż nawet dobre rozwiązania w obszarach innych gałęzi przemysłu nie są odpowiednie w naszej branży; wymagają konsultacji i analiz doświadczonych specjalistów branżowych oraz szybkiego i niezbiurokratyzowanego wsparcia techniczno-finansowego.

Zagrożenie spadkiem popytu

Zmniejszenie popytu na produkty drzewne i meblarskie na rynku krajowym czy eksportowym, a w szczególności, gdy skala czynników mogących wywoływać zmniejszone zapotrzebowanie na wyroby nadmiernie wzrasta w krótkim okresie.

Może to prowadzić do nagromadzenia nadmiernych zapasów, co z kolei może wpłynąć na utratę rentowności przedsiębiorstw. Zmniejszone zapotrzebowanie rynków na dotychczas produkowane wyroby może wynikać z różnych przyczyn, między innymi z niżej wymienionych.

• Zmiany w kierunkach eksportowych
Ewentualne zmiany w kierunkach eksportowych i spadek popytu w kluczowych rynkach zbytu mogą dodatkowo zwiększyć ryzyko nadprodukcji.

• Wzrost trwałości mebli
Jeśli meble stają się trwalsze, mniej podatne na zużycie i wymianę, może to prowadzić do zmniejszonego popytu na nowe produkty, zwłaszcza w kategoriach, gdzie trwałość jest kluczowym kryterium dla konsumentów.

Reklama• Szybkie zmiany w trendach
Przedsiębiorstwa muszą być gotowe na dostosowanie swoich strategii produkcji do zmieniających się trendów, unikając nadmiaru zapasów i nadmiernej produkcji.

• Dywersyfikacja i innowacje
Inwestycje w innowacje tworzące bardziej funkcjonalne produkty, a także rozwój nowych kierunków produktowych mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka nadprodukcji poprzez dostosowanie oferty do zmiennych preferencji rynkowych.

• Monitorowanie rynków i trendów
Skuteczne monitorowanie rynków krajowych i zagranicznych oraz bieżących trendów konsumenckich jest kluczowe dla przedsiębiorstw, aby szybko reagować na zmieniające się warunki i unikać nietrafionej produkcji.

Zagrożenia powodowane nadprodukcją

Nadprodukcja mebli w Polsce może stanowić istotne zagrożenie przedsiębiorstw, pracowników i rozwoju automatyzacji produkcji mebli , stolarki otworowej i drzwi oraz wyrobów drewnopochodnych z kilku niżej wymienionych powodów:

• Niskie inwestycje w automatyzację
Przemysł, który zmaga się z nadprodukcją, może być mniej skłonny, aby inwestować w nowe technologie, również w automatyzację produkcji. Firmy mogą ograniczać wydatki kapitałowe szczególnie w czasie krótkookresowego, wysokiego zapotrzebowania na meble bez jasnej perspektywy jego stabilnego wzrostu.

• Presja na ceny i marże
Nadprodukcja może prowadzić do presji na ceny i marże. W takich warunkach firmy mogą skupiać się na zminimalizowaniu kosztów produkcji, a nie na kosztownych inwestycjach w technologię i automatyzację.
• Brak pozytywnych bodźców do innowacji
Jeśli konkurencja w przemyśle meblarskim opierałaby się głównie na cenach, to mogłyby być zaniedbane inwestycje w innowacje i nowoczesne technologie. Firmy skoncentrowane na masowej produkcji o niskich kosztach mogą nie widzieć potrzeby wdrażania procesów automatyzacji.

• Zróżnicowanie produktów i indywidualne zamówienia
W przypadku, gdy producenci mebli koncentrują się na zróżnicowanych produktach i indywidualnych zamówieniach, automatyzacja może być trudniejsza do wdrożenia ze względu na konieczność elastyczności produkcyjnej. Procesy masowej produkcji zautomatyzowanej mogą być niedostosowane do niestandardowych zamówień.

• Elastyczność wymagań konsumentów
Konsumentom coraz częściej zależy na elastyczności i personalizacji produktów. To może wymagać dostosowywania produkcji do szybko zmieniających się trendów. Nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia poprzez automatyzację.

• Zależność od rynków eksportowych
Polski przemysł meblarski jest również zależny od rynków eksportowych. Nadprodukcja w branży może wpłynąć na spadek zdolności eksportowej, co z kolei wpływa na spadek zdolności inwestycyjnej w rozwój nowych technologii. Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom przedsiębiorstwa powinny być bardziej elastyczne, otwarte na innowacje, monitorować zmieniające się preferencje konsumentów i dostosowywać się do nowych trendów rynkowych. Inwestycje w technologie automatyzacji mogą być korzystne nawet w warunkach nadprodukcji, jeżeli umożliwiają one zwiększenie efektywności, poprawę jakości produktów oraz dostosowanie się do zmiennego popytu. Rozważane powyżej ogólnie zakreślone sytuacje zależą od wielu czynników, w tym m.in. ewolucji polityki środowiskowej UE, postępu technologicznego i zmian preferencji konsumentów. Jednakowoż zrównoważony rozwój i efektywne wykorzystanie zasobów drewna będą kluczowe dla przyszłości przemysłu związanego z produkcją mebli, stolarki otworowej i drzwi oraz wyrobów drewnopochodnych w Polsce czy Europie.

Reklama„Konieczność uzupełniania wiedzy i nowych umiejętności oraz przystosowania się do nowego środowiska pracy są bardzo ważne. Obsługa i nadzorowanie systemów automatyzacji może być wyzwaniem dla pracowników.”

Zagrożenia dla pracowników

• Utrata miejsc pracy
Najbardziej widoczne zagrożenie wynika z automatyzacji rutynowych czynności, co prowadzi do utraty miejsc pracy dla pracowników zajmujących się powtarzalnymi zadaniami, które nie wymagają dynamicznych inwencji w procesie produkcji.

• Wiedza i nowe umiejętności
Konieczność uzupełniania wiedzy i nowych umiejętności oraz przystosowania się do nowego środowiska pracy są bardzo ważne. Obsługa i nadzorowanie systemów automatyzacji może być wyzwaniem dla pracowników.

• Etyka i bezpieczeństwo
Zastosowanie sztucznej inteligencji może rodzić pytania dotyczące etyki w kontekście decyzji podejmowanych przez algorytmy. Ponadto zwiększenie stopnia automatyzacji wytwarzania, składowania i transportu może prowadzić do nowych wyzwań związanych z bezpieczeństwem pracy, zwłaszcza w przypadku współpracy ludzi i maszyn.

Rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji w przemyśle drzewnym i meblarskim niesie zarówno szanse, jak i zagrożenia dla pracowników. Kluczowym wyzwaniem jest znalezienie równowagi między efektywnością produkcji a utrzymaniem miejsc pracy oraz zapewnienie pracownikom odpowiednich narzędzi do przystosowania się do zmian.

Rozwiązaniem dla tych zagrożeń może być skoncentrowanie się na edukacji i szkoleniach, które pomogą pracownikom rozwijać umiejętności zgodne z nowymi wymaganiami rynku pracy. Dbając równocześnie o tworzenie polityki i programów społecznych, mających na celu zminimalizowanie negatywnych skutków automatyzacji dla społeczeństwa.

Inne obszary zagrożeń

Warto zauważyć, że skomplikowane kwestie związane z rynkiem, popytem i wzorcami konsumenckimi wymagają ciągłego dostosowywania się przedsiębiorstw do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Zagrożeniami są sytuacje związane ze spadkiem popytu na kierunkach eksportowych i rynku krajowym oraz wzrostem trwałości mebli. Jak również pośrednio wynikające z rozwoju automatyzacji, czyli zagrożenie nadprodukcją wyrobów drzewnych i meblarskich, implikując niedogodności w wielu aspektach. Również warto zauważyć, że skomplikowane kwestie związane z rynkiem, popytem i wzorcami konsumenckimi wymagają ciągłego dostosowywania się przedsiębiorstw do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.

Co wpłynie na rozwój branży?

Zagrożenia i wyzwania dla rozwoju branż: drzewnej i materiałów drewnopochodnych, stolarki otworowej oraz meblarskiej w kontekście ograniczeń w zakresie zużycia drewna nakładanych przez Unię Europejską będą prawdopodobnie kształtowane przez zmiany w polityce środowiskowej, zrównoważonym gospodarowaniem zasobami leśnymi oraz tendencjami konsumenckimi. Oto kilka kierunków rozwoju, które mogą wynikać z wymienionych ograniczeń:

• Zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi
Przemysł drzewny będzie prawdopodobnie musiał aktywniej praktykować zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi. To obejmuje wycinkę, odbudowę lasów, minimalizację negatywnego wpływu na ekosystemy leśne itp. Realizację tego ważnego zadania należy prowadzić z uwzględnieniem lokalnych warunków środowiskowych, biorąc pod uwagę warunki glebowe na danym terenie oraz w oparciu o bogate, ponadstuletnie doświadczenie polskich leśników i drzewiarzy poparte głęboką wiedzą praktyczną i naukową, sprawdzającą się przez dziesiątki lat w polskich lasach państwowych. Pozyskanie drewna z drzew przekraczających wiek rębny, starych i chorych to konieczność, która wbrew niektórym głosom tzw. „obrońców przyrody i klimatu” sprzyja poprawie czystości powietrza i redukcji CO2 w atmosferze. Nasadzenia młodych drzew w ilości wyższej niż drzew wyciętych powoduje, że las się odnawia produkując więcej tlenu. Najwięcej CO2 wchłaniają drzewa młode oraz w średnim wieku, które mają dużą masę liściową i „produkują” więcej masy drzewnej w jednostce czasu niż drzewa stare. Największy potencjał wytwarzania tlenu mają drzewa tzw. Oxytree. Łącznie stanowi to tylko około 20 proc. globalnej jego ilości. Tak więc w pierwszej kolejności główny nacisk powinien być położony na dobrostan glonów i roślin morskich, gdyż to one wytwarzają około 70 proc. tlenu na świecie.
Nigdy wcześniej drewno nie było użyte do tak czystego, bezpiecznego i inteligentnego sposobu wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej.
Węgiel zawarty w CO2 pobrany przez liście drzew z atmosfery zostaje zmagazynowany w strukturze wytworzonego przyrostu masy drzewnej i jest w niej przez kilkadziesiąt lat. Jego istnienie w środowisku może być zrealizowane poprzez powrót do gleby popiołu po procesie kogeneracji energii elektrycznej oraz cieplnej i w minimalnym stopniu do atmosfery. Tak więc na pewno nie zwiększa, a może wręcz zmniejszać ilość węgla w środowisku.

Bilans emisyjny CO2 drewna jest zbliżony do zera. Wykorzystanie drewna i materiałów drewnopochodnych ma na celu zminimalizowanie marnotrawstwa surowców i wspieranie zrównoważonego, bardziej efektywnego wykorzystania zasobów drewna i zmniejszanie ilości CO2 w środowisku.

• Energia odnawialna
Jeśli produkcja mebli i innych produktów z drewna zostanie zoptymalizowana w celu zmniejszenia jego zużycia, to nadmiar materiału drzewnego może być wykorzystany do produkcji energii odnawialnej z biomasy na biopaliwa lub energię elektryczną i cieplną.

• Innowacje w technologii przetwarzania drewna
Ograniczenia dotyczące zużycia drewna mogą skłaniać do poszukiwania innowacyjnych technologii przetwarzania drewna, które pozwalają na uzyskanie większej wartości dodanej z mniejszej ilości surowca.

• Recykling drewna
Zwiększenie inwestycji w recykling drewna może być jednym ze sposobów na ograniczenie zużycia nowych zasobów. Może być on wykorzystywany w produkcji nowych produktów i materiałów, w tym mebli, okien i drzwi oraz innych wyrobów drewnopochodnych w przemyśle budowlanym.

Reklama• Edukacja i świadomość konsumentów
Wzrastająca świadomość ekologiczna konsumentów może prowadzić do zmiany preferencji zakupowych w kierunku produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł drewna.

Alternatywne materiały
Rozwój i stosowanie alternatywnych materiałów drewnopochodnych, takich jak materiały kompozytowe, może zminimalizować zużycie tradycyjnego drewna w niektórych sektorach przemysłu, zwłaszcza tam, gdzie niezbędne są materiały trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

• Digitalizacja i monitorowanie zasobów
Wykorzystanie technologii cyfrowych do monitorowania i zarządzania zasobami leśnymi może pomóc w bardziej efektywnym i zrównoważonym gospodarowaniu lasami, o ile podejmowane decyzje w oparciu o wyniki monitorowania będą współbrzmiały z wieloletnią wiedzą i doświadczeniem praktyków oraz sprawdzonymi i niepodważalnymi informacjami naukowymi.

Powyższe kierunki rozwoju są ogólnymi wyróżnikami i zależeć będą od wielu czynników administracyjnych, ekonomicznych oraz postępu technologicznego, zmian preferencji konsumentów oraz ewolucji polityki środowiskowej. 2 grudnia 2022 r. Rada Unii Europejskiej w Brukseli, na wniosek sekretarz generalnej Komisji Europejskiej dotyczący Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającego unijne ramy certyfikacji usuwania dwutlenku węgla, przyjęła unijne ramy certyfikacji usuwania dwutlenku węgla.

Cel wniosku to ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu poniżej 1,5° C. Będzie to wymagało znacznych redukcji globalnych emisji gazów cieplarnianych w nadchodzących dziesięcioleciach. W projekcie czytamy: „ (…) aby osiągnąć ten cel, należy przede wszystkim zwiększyć efektywność energetyczną budynków, środków transportu i przemysłu, przejść na gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz znacznie zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Po drugie, niezbędne jest odzyskiwanie węgla ze strumieni odpadów, ze zrównoważonych źródeł biomasy lub bezpośrednio z atmosfery”.

(Skuteczne metody odzysku i usuwania węgla są już dostępne i możliwe do zastosowania. Wymagają osobnego zaprezentowania w innym artykule.)

Po szerokim uzasadnieniu w 31 punktach wskazujących na to, co wzięto pod uwagę w przedmiotowym Rozporządzeniu 2022/0394 (COD) w pkt. 2 mówi się, że: „Przy obecnej polityce Unia nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia wymaganego poziomu usuwania dwutlenku węgla: pozbycie się go przez ekosystemy lądowe spadło w ostatnich latach, a w Unii nie prowadzi się znaczącego, przemysłowego jego usuwania”. (…) Zrównoważony rozwój i efektywne wykorzystanie zasobów drewna będą kluczowe dla przyszłości przemysłu drzewnego w Europie”.

Analiza szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji w branżach: drzewnej, meblarskiej i stolarki budowlanej, wskazuje, że szeroka aktywność w kluczowych obszarach i udział w realnym kształtowaniu rzeczywistej polityki Unii Europejskiej nie tylko na polu innowacji technicznych, technologicznych oraz informatycznych, dają szansę na rozwój i ograniczenie skutków pojawiających się zagrożeń w Polsce, która powinna decydować samodzielnie w ramach swoich kompetencji traktatowych o działaniach na omawianych obszarach, mając na względzie również polski interes ekonomiczny i ekologiczny.

Poprzez jedną z najbardziej efektywnych metod wykorzystania energii z odpadów drzewnych i drewnopochodnych, poprzez zespoły kogeneracyjne, dodatkowo uzyskujemy wartość dodaną dla bilansu energetycznego.

Dla zainteresowanych poruszanymi kwestiami
w niniejszym artykule proszę o kontakt z autorem:
biuro@starting.com.plCzytaj dalej

Technika, technologie, nowości

WOCA Denmark A/S przedstawia wyjątkową ofertę preparatów do pielęgnacji powierzchni drewnianych

Chemia budowlana

Dodane:

/

Firma WOCA Denmark A/S od lat jest liderem w dziedzinie pielęgnacji, konserwacji i ochrony drewna. Oferuje ona rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, szczególnie w branży meblarskiej i podłogowej, dotyczące koloru, wykończenia i efektu wizualnego. Stoisko WOCA odwiedziliśmy podczas targów Domotex w Hanowerze.

Od 2004 roku, kiedy to stworzono odrębną firmę WOCA Denmark A/S, specjalizującą się w ekologicznej pielęgnacji drewna, oferta firmy znacząco się rozrosła. Prowadzi swoją całą działalność, włącznie z produkcją, w Lunderskov w Danii. Firma jest niezwykle dumna z tego, że tworzy uznaną, duńską markę, eksportującą swoje produkty do ponad 60 krajów na całym świecie. Obecnie WOCA dostarcza szeroki wybór produktów do pielęgnacji i konserwacji powierzchni różnego rodzaju, zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Produkty te obejmują nie tylko drewno, ale także kamień, tekstylia i materiały niedrewniane.

Szczególnie w dziedzinie podłóg, przedsiębiorstwo oferuje specjalistyczny asortyment produktów przemysłowych, umożliwiający wybór rozwiązania dostosowanego do indywidualnych potrzeb, oferując różnorodność kolorów, rodzajów wykończenia oraz zwiększając efektywność produkcji.

Zespół ds. badań i rozwoju firmy składa się z prawdziwych pasjonatów drewna.
– Diamond Oil Active nasz najlepszy produkt to poszukiwany dziś przez klientów unowocześniony olej oksydacyjny, pozbawiony lotnych związków organicznych, szybko schnący i dostępny w kilku kolorach – mówi Arkadiusz Borek przedstawiciel firmy WOCA na Polskę, który gościł nas na stoisku targowym. To właśnie tam Poza firma zaprezentowała komponenty podkładowe – ług antyczny, ług Driftwood, który reaguje z garbnikami występującymi w dębinie i w ten sposób zapewnia ciekawy efekt kolorystyczny. Tego typu rozwiązanie jest dostępne tylko u wąskiego grona producentów chemii, a m.in. w firmie WOCA.

Wśród rozwiązań, jakie WOCA zaprezentowała na targach Domotex znalazły się bejce na bazie wodnej, do dalszego zabezpieczania olejem Diamond Oil. Poza tym firma zaproponowała rozwiązania dedykowane dla zastosowania przemysłowego: oleje oksydacyjne, UV, a także jedno składnikowy Hardwax (olejo wosk). Jest to nieco inny produkt niż olej oksydacyjny: nie odbarwia tak mocno drewna i na powierzchni pozostawia cienką warstwę wosku ochronnego.

Co więcej, firma promuje jedne z najlepszych na rynku preparatów do pielęgnacji podłóg drewnianych na bazie mydła naturalnego i naturalnych składników roślinnych. Środki te są łatwe w użyciu, do rozcieńczania wodą. Ciekawostką jest zastosowanie tych preparatów w krajach skandynawskich, tzw. „techniką mydlenia” podłogi. Polega ona na kilkukrotnym nakładaniu preparatu, w odstępach czasowych. W ten sposób podłoga jest dobrze zabezpieczana przed wilgocią i zaplamieniem.

– Pierwszy dzień targów Domotex był bardzo owocny, w drugim dniu również była dobra frekwencja. Nasze stoisko odwiedziło także sporo klientów z Polski, zarówno tych reprezentujących przemysł, jak również zainteresowanych współpracą handlową – mówi Arkadiusz Borek. – To pokazuje, że jest widoczna potrzeba uzyskania informacji o tym, co obecnie dzieje się na rynku. W Polsce spotykamy się z obniżonym popytem i wielu producentów koncentruje się na rynkach zagranicznych. Te również borykają się z problemami w związku z mniejszą liczbą inwestycji. Akurat nasze produkty są wykorzystywane do prac specjalistycznych, pielęgnacyjnych, stąd nie zauważam tutaj jakiegoś trendu spadkowego – podsumowuje Arkadiusz Borek.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

SOEST idzie z trendami rynkowymi i promuje technologię produkcji modnych paneli

Produkcja podłóg i paneli

Dodane:

/

Hanowerskie targi Domotex przyniosły wiele ciekawych informacji na temat nowości rynkowych dedykowanych do produkcji różnego typu podłóg, paneli. Podczas targów interesująco przestawiła się firma SOEST proponując maszyny, które są warte uwagi z perspektywy produkcji zarówno pokryć podłogowych, jak i paneli ściennych.

Podczas wizyty na stoisku firmy SOEST mogliśmy zobaczyć m.in. urządzenie do zabezpieczania powierzchni drewnianych olejami naturalnymi. Opcjonalnie może być ona wyposażona w tunel UV, który pozwala stosować kleje typu UV. Zaletą tego rodzaju technologii jest to, że na wyjściu uzyskujemy zabezpieczony przed zabrudzeniami materiał. Sam proces przebiega bardzo szybko, ponieważ metoda utwardzania promieniowaniem UV daje taką możliwość. Ma to przełożenie na wzrost wydajności.

Klejenie płaszczyzn z korzyścią

Firma zaprezentowała także linię PUR, która służy do produkcji drewnianych podłóg drewnianych, poprzez scalanie warstw za pomocą termo topliwego kleju PUR. Proces produkcji wygląda tutaj w ten sposób, że podgrzany klej poliuretanowy jest nakładany na powierzchnię sklejki (dolna warstwa) za pomocą silikonowego wałka, a następnie operator umieszcza górną warstwę (np. lamelę dębową) na pokrytej klejem powierzchni dolnej. Później element jest transportowany do części maszyny, gdzie elementy zostają ze sobą sprasowane poprzez solidny docisk pneumatycznych cylindrów wyposażonych w ciężkie rolki. Po wyjściu z linii – otrzymujemy gotowy element do dalszej obróbki.

Ciekawy segment produkcji

Te same maszyny mogą być wykorzystane także w pracy z drewnianymi panelami ściennymi, które ze względu na swoje walory estetyczne oraz akustyczne – cieszą się obecnie dużą popularnością wśród odbiorców na całym świecie, w tym także i w Polsce. – Wielu z naszych klientów produkuje ręcznie tego typu panele poprzez przybicie lameli MDF do płyty. Oferowana przez nas technologia pozwala na przyklejenie ich do podłoża, zamiast zastosowania gwoździ. Ten sposób doceniają montażyści, którzy często przycinają panele na wymiar, a klejony wariant daje się sformatować bez problemu – tłumaczy Arjan Butter z firmy SOEST. Co więcej, tego powierzchnia tego typu paneli może być uszlachetniona za pomocą maszyn oferowanych przez SOEST. Jak podkreśla Buttler – obecnie jest duży rynek odbiorców na tego rodzaju panele, więc firma koncentruje się właśnie na tym temacie.

Również i w Polsce notuje się duże zainteresowanie produkcją wspomnianych paneli i wiele firm specjalizuje się w tym temacie. Jednakowoż nie wszyscy korzystają z technologii uszlachetniania MDF za pomocą fornirów drewnianych.

Korzyści z klejenia

Dotychczasowi użytkownicy jasno wskazują na zalety linii PUR, gdzie cała powierzchnia lameli jest przyklejona do podłoża. Ma to istotny wpływ na poprawienie jakości, sztywności finalnego produktu, co jak wyżej wspomniałem – doceniają montażyści. Poza tym proces produkcji przebiega znacznie szybciej w przypadku klejenia, bez zbędnych przestojów. Co ciekawe – klejone panele mają lepsze właściwości ognioodporne: w przypadku pożaru elementy odklejają się od siebie ponieważ nie są przymocowane do siebie za pomocą gwoździ.

Jak mówi Arjan Butter – tegoroczna edycja targów Domotex w Hanowerze przebiegła w spokojnej atmosferze w której SOEST zanotowała pozytywny oddźwięk wynikający ze swojego uczestnictwa i zaprezentowanych rozwiązań. Jest to powrót tych targów po okresie pandemii i w związku z tym tego właśnie należało się spodziewać. Firma uczestniczy w Domotex od piętnastu lat i, obok targów BAU w Monachium, wpisują się one w kalendarz obowiązkowych dla niej spotkań.Czytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).