Connect with us

Technika, technologie, nowości

Powermat 1500 zwrócił się w ciągu dziesięciu miesięcy

Monopoliści na rynku płyty klejonej 7 mm dzięki technologii Weinig

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Nowy Weinig Powermat 1500 z podajnikiem poprzecznym zainstalowany w firmie Pinus. Na zdjęciu właściciele: Artur Nagier, Jerzy Nagier oraz Daniel Ampenberger - przedstawiciel firmy Weinig. Fot. KD MEDIA


Inwestycje w zakresie technologicznym w firmie Pinus oparły się w dużej mierze na ciągłej optymalizacji procesów produkcyjnych. W zakładzie postawiono na stałe ulepszanie produktów pod względem ich jakości. Dzięki technologiom Weinig rentowność w fabryce rośnie dynamicznie. Coraz lepsza jakość wyrobów i efektywna praca marketingowa owocują stałym wzrostem sprzedaży. Właściciele firmy przyznają, że to Weinig otworzył im możliwości prawdziwego rozwoju.

 
– Firma Pinus została założona przez naszego ojca w latach 80., w innej miejscowości. W Ulanowie, gdzie się obecnie znajdujemy, przedsiębiorstwo działa od 1999 roku – wyjaśnia Artur Nagier, właściciel firmy Pinus. – Głównym obszarem naszej działalności jest płyta meblowa klejona i galanteria drzewna. Produkujemy skrzynki drewniane, regały na wino oraz inne elementy do domów związane z przechowywaniem. Produkcja opiera się na drewnie klejonym. Główną bazą we wszystkich produktach są właśnie płyty z drewna klejonego, które powstają z lameli struganych na strugarce, klejonych i szlifowanych w naszym zakładzie. Zgodnie z naszym hasłem przewodnim, nasze produkty cechuje najwyższa jakość.
 

Własna tarcica od dwóch miesięcy

– Cała produkcja odbywa się tutaj, w Ulanowie – dodaje drugi z właścicieli, Jerzy Nagier. – Surowy materiał w postaci kłód przyjeżdża do nas, tu ma miejsce przecieranie, struganie, suszenie i szlifowanie. Wcześniej pracowaliśmy na gotowych półfabrykatach. Obecnie, ze względu na koszty, już dwa miesiące sami wytwarzamy tarcicę.
 

Stawiają na sosnę

W fabryce, w której pracuje 100 osób, stosowana jest sosna zwyczajna.
– W Polsce występuje sześć rodzajów sosny. My stosujemy tylko pinus sylvestris, czyli sosnę zwyczajną – oznajmia Artur Nagier. – Wynika to m.in. z niektórych umów, bo np. w przypadku IKEA musimy zagwarantować wyłącznie płytę z sosny zwyczajnej lub pospolitej.
Przerób miesięczny wynosi około 700 metrów sześciennych.

„Dzięki inwestycji w Powermat 1500 zostaliśmy uznani za monopolistę płyty 7 mm na rynku. Wcześniej nikt nie miał do tego odpowiedniej technologii i powtarzano opinię, że takiej płyty nie da się wyprodukować.”

 

Eksport przyniósł rozwój

– Rozwój firmy zaczął się od produktów z zakresu galanterii drewnianej. Już od lat 90. współpracowaliśmy praktycznie z każdą możliwą siecią typu DIY w Polsce, m.in. Castorama, Praktiker, OBI, ale także z sieciami zagranicznymi, np. na Wyspach Brytyjskich. To właśnie dzięki eksportowi do krajów zachodnich, który osiągał 80 – 90 proc., udało nam się rozwinąć skrzydła – wspomina współwłaściciel. -Kolejno nawiązaliśmy kontakt z firmą IKEA i produkowaliśmy wyroby dwutorowo – płyty klejone surowe i szlifowane na fronty dla IKEA, a jednocześnie galanterię, która pozostała w ofercie do dzisiaj, oczywiście w ulepszanej i rozszerzanej formie.
Od klienta hurtowego po detalicznego
– Obsługujemy każdą gałąź dystrybucji, czyli zarówno bardzo duże sieci handlowe, mniejszych hurtowników, ale też odbiorców indywidualnych, np. za pośrednictwem Allegro oraz naszej siedziby, gdzie można przyjść i kupić pojedynczy wyrób – informuje Artur Nagier.
 

Pełne zadowolenie z S 50

Ze względu na kompleksowość produkcji Pinus posiada zaawansowany park maszynowy. Wśród urządzeń znajdują się nowoczesne technologie marki Weinig.
– Pierwsza strugarka Unimat GOLD firmy Weinig została zakupiona w 2001 roku i służy u nas w zakładzie do tej pory – tłumaczy Jerzy Nagier. – Kolejne urządzenie tego producenta to suwakowa pilarka poprzeczna Weinig Dimter OptiCut S 50, która była uruchomiona z początkiem marca 2017 roku. Jej zakup wynikał z potrzeby urządzenia do poprzecznego cięcia płyt w pakietach na wymiar z wysoką jakością cięcia oraz kapowaniem surowych kantówek przed rozcinaniem.
– Istotnym rozwiązaniem w tej maszynie jest odbój do wyrównania pakietów w stole na wejściu, pozwalający operatorowi na szybkie wyrównanie pakietów płyt. Maszuna znacznie zwiększyła wydajność cięcia poprzecznego – informuje Daniel Ampenberger, przedstawiciel firmy Weinig.
– Warto wspomnieć, że dzięki inwestycji w S 50 znacznie poprawiło się także bezpieczeństwo w zakładzie, minimalizując wypadki przy pracy. Urządzenie doskonale spełniło nasze oczekiwania. Oczywiście cieszymy się, że dzięki firmie Weinig udało nam się odwiedzić inne zakłady i zobaczyć, jak w rzeczywistości ona pracuje. Nie kupiliśmy urządzenia z katalogu, ale mieliśmy okazję zobaczyć je w akcji – dodaje współwłaściciel.
 

Raimann FlexiRip na rzecz rentowności i bezpieczeństwa

Druga inwestycja w firmie Pinus również była związana z tym, że firma chciała wyeliminować ręczne wycinanie elementu na pilarkach i tego typu maszynach. Korzyści z pierwszej inwestycji w S 50 były tak duże, że krótko po uruchomieniu maszyny OptiCut S 50 w maju tego samego roku zamówiona została następna maszyna Raimann FlexiRip 3200. Miała ona zwiększyć bezpieczeństwo i rentowność cięcia wzdłużnego, jednocześnie zapewniając wysoką jakość cięcia.
– Weinig jest jedną z najlepszych firm oferujących rozwiązania dla przemysłu drzewnego, zatem byliśmy przekonani co do jakości tej technologii i zdecydowaliśmy się na zakup – wyjaśnia Artur Nagier.
– Raimann FlexiRip 3200 jest wyposażony w automatyczny tryb uruchamiania cyklu cięcia i stół o szerokości użytkowej 1800 mm. Pozwala to na rozcinanie w trybie automatycznym dużych formatów oraz pakietów płyt w małych formatach ułożonych po całej długości cięcia obok siebie – tłumaczy Daniel Ampenberger. – Automatyczne zamykanie szczeliny piłowej StripLock skutecznie zapobiega dostawaniu się odprysków lub wąskich listew po cięciu do maszyny, zapewniając cięcie bez zakłóceń, również przy niewielkich naddatkach.

Maszyny Weinig Dimter OptiCut S 50 i Raimann FlexiRip 3200 tworzą idealny zestaw do zwiększenia rentowności rozkroju nie tylko w tym przedsiębiorstwie. Maszyny te w wyjątkowo krótkim czasie zarobiły na siebie i otworzyły drogę do inwestycji w następną maszynę – dla Pinus bardzo kluczową.
 

Trzecia, kluczowa inwestycja

Udana współpraca i bardzo duże zadowolenie z pierwszych dwóch inwestycji sprawiły, że firma zdecydowała się na kolejny zakup technologii Weinig. W kwietniu 2018 roku zamówiono Weinig Powermat 1500 z podajnikiem poprzecznym.
– Maszynę przeznaczono i specjalnie wyposażono do rozcinania kantówek cienkimi piłami na lamele, z jakością do klejenia. Celem inwestycji było zwiększenie wykorzystania drewna, wydajności i jakości. Układ i obroty wrzecion, moce silników oraz narzędzia dobrano na miarę. Efektem tego było zwiększenie rentowności produkcji lameli do klejenia w firmie Pinus, które przewyższały nawet najśmielsze oczekiwania pana Jerzego – dodaje Daniel Ampenberger.
 

Reklama

Stuprocentowa gwarancja jakości

– Warto wspomnieć o bardzo dużej pomocy przedstawiciela firmy Weinig podczas zakupu – dodaje Artur Nagier. – Inwestycję w Powermat 1500 realizowaliśmy ze środków własnych i cena na początku, w porównaniu do ofert maszyn włoskich, była zaporowa (dwukrotnie wyższa). Jednak jakość i zaangażowanie całego sztabu w firmie Weinig przekonały nas, że nasz produkt finalny, mowa tu o płycie klejonej 7 mm na fronty dla IKEA, będzie bardzo dobrze wykonany. Gdy nadszedł czas na analizę kosztów, to firmy włoskie proponowały nam urządzenia, które będą najprawdopodobniej wykonywać lamele, ale nie zapewniały tego w 100 proc. Weinig natomiast gwarantował pewną i doskonałą jakość. W tym przypadku najważniejszym etapem, poza cięciem wzdłużnym i poprzecznym, było struganie i zależało nam na odpowiedniej technologii.
 

Maszyna na miarę

W przypadku Powermat 1500 dla firmy Pinus bardzo istotne było uzgodnienie narzędzi do rozkroju. Dzięki temu powstała maszyna idealnie dopasowana do potrzeb produkcyjnych klienta, aby sprostać zadaniu produkcji lameli do klejenia z wymaganą jakością. Zaowocowało to bardzo krótkim czasem zwrotu inwestycji przez zwiększenie wykorzystania drewna, wydajności i jakości lameli. Dzięki temu obniżyły się koszty dalszych procesów produkcyjnych i znacznie zwiększyła się rentowność produkcji.
 

Monopolista na płytę 7 mm

– Warto wspomnieć, że dzięki inwestycji w Powermat 1500 zostaliśmy uznani za monopolistę płyty 7 mm na rynku. Wcześniej nikt nie miał do tego odpowiedniej technologii i powtarzano opinię, że takiej płyty nie da się wyprodukować. Kiedy zaczęliśmy ją wytwarzać, ogłosiliśmy przetarg dla zakładów Swedwood dotyczący tego, dla kogo będziemy ją dostarczać. Byliśmy niewielką firmą i dało nam to wiele do myślenia. Uzmysłowiliśmy sobie, jak ważny i trudny jest to ten produkt. Zależało nam na jeszcze lepszej jakości, stąd rozmowy z Panem Danielem na temat technologii Weinig. To właśnie odpowiedni dobór silników i narzędzi sprawił, że jest to optymalna maszyna dla naszych potrzeb – zapewnia współwłaściciel.
 

Mniejsze straty materiałowe

– Na etapie wyrobu maszyny dobieraliśmy także narzędzia. Bardzo ważne były głowice, wybraliśmy spiralne. Dobraliśmy odpowiednie piłki do konkretnego posuwu, wilgotności oraz grubości drewna, tak aby straty materiałowe były jak najmniejsze. Udało nam się osiągnąć grubość rzazu 1,8 mm – wyjaśnia Jerzy Nagier. – W produkcji osiągnęliśmy wynik 77 proc. uzysku netto do brutto przy cienkich, 9-milimetrowych lamelach.
 

Inwestycja zwróciła się w ciągu dziecięciu miesięcy

– Inwestycja opłacona ze środków własnych zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowaliśmy 20 osób – wyjaśnia Artur Nagier. – Maszyna dała nam duże możliwości, które wykorzystujemy do dzisiaj. Możemy teraz ciąć elementy w pakietach i strugać je seryjnie.
– Pilarkę S 50 i strugarkę Powermat 1500 obsługuje jeden operator. Wcześniej, przed inwestycją, były to 22 osoby – opowiada współwłaściciel. – W naszym zakładzie wysuszona kantówka w pierwszej kolejności jest cięta na elementy, a następnie czterostronnie strugana i przygotowana pod klejenie. Z jednej kantówki otrzymujemy 9 elementów o grubości 9 mm. Proces ten przebiega bardzo szybko. Następnie materiał trafia na prasy i kolejno na halę cięcia poprzecznego i wzdłużnego. Ostatnim etapem jest szlifowanie.
 

Dodatkowa rolka dociskowa

– Nie zawsze można wszystko tak zaplanować, aby działało od razu perfekcyjnie – przyznaje przedstawiciel handlowy firmy Weinig. – Ważne jest jednak, żeby we współpracy klienta z dostawcą maszyny, przy dobrej wymianie informacji i przy odpowiednich reakcjach na komunikowane potrzeby, doprowadzić maszynę do perfekcji. Tutaj mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Dopiero po uruchomieniu okazało się, że do właściwego wykonywania swojej pracy Powermat 1500 musiał mieć jeszcze dołożoną boczną rolkę dociskową tuż przed pierwszym dolnym wrzecionem. Po tej zmianie maszyna pracuje już perfekcyjnie. Nie osiągnęlibyśmy tego, gdyby nie dobra współpraca i częste kontakty z klientem. Atutem Weiniga jest między innymi to, że odpowiednią strukturą przedstawicielstw dba o klienta – zarówno przed inwestycją, jak i po. To pozwala nam być blisko klientów i zadbać również o istotne szczegóły – zapewnia Daniel Ampenberger.
 

„To ta maszyna sprawiła, że przebiliśmy wszystkich konkurentów w zakresie dostaw dla polskich zakładów Swedwood, a to za sprawą jakości i ceny. Żaden dostawca nie dorównywał naszym produktom.”

 

Bezkonkurencyjni w dostawach dla Swedwood

– To ta maszyna sprawiła, że przebiliśmy wszystkich konkurentów w zakresie dostaw dla polskich zakładów Swedwood, a to za sprawą jakości i ceny. Żaden dostawca nie dorównywał naszym produktom – tłumaczy Jerzy Nagier. – Rozmawiając z ówczesnym dyrektorem jednego z zakładów Swedwood, usłyszałem, że chciałby zmniejszyć ilość odpadów z płyty na fronty meblowe z 30 do 2 – 3 proc. Zaproponowałem, że osiągniemy taką jakość w ciągu trzech miesięcy. Udało się to zrobić. Dzięki Powermatowi 1500 mamy doskonale przygotowany materiał do klejenia. Nie występują podcięcia, pęknięcia czy też rozwarstwienia. W czasach, kiedy IKEA zrezygnowała z wielu dostawców, nam nie odmówiono współpracy ze względu na doskonałą jakość i cenę, jakie oferowaliśmy. W pewnym momencie zdecydowaliśmy, że będziemy bardziej dywersyfikować produkcję, zostawiając 50 proc. dla IKEA. Był to bardzo dobry krok, bowiem nawet dziś, w czasach kryzysu, nie widać u nas spowolnienia lub przestojów. Nasz odpad produkcyjny to dziś zaledwie 1 – 2 proc., a to właśnie dzięki technologii Weinig. Rozwój i możliwość sprostania oczekiwaniom odbiorców były możliwe dzięki firmie Weinig.
 

Bezawaryjne

– W trakcie trzyletniego użytkowania S 50 zdarzyła nam się tylko jedna usterka pomiaru, która została błyskawicznie naprawiona przez serwis Weiniga. Poza tym, technologie firmy są bezawaryjne. Praca tych urządzeń, w porównaniu do innych maszyn, to prawdziwa „muzyka dla uszu”. Dodatkowo, odpowiednie wyciszenie sprawia, że hałas także skutecznie zredukowano, z korzyścią dla naszych pracowników – dodaje współwłaściciel.
 

Reklama

Weinig – to się opłaca

Udana inwestycja wymaga trafnie wyposażonej maszyny, skrojonej według indywidualnych potrzeb produkcyjnych klienta. Wtedy przedsięwzięcie przynosi konkretne korzyści, a efektem jest krótki czas amortyzacji. W firmie Pinus inwestycje w maszyny Weiniga zwróciły się bardzo szybko. Patrząc na krótki czas ich amortyzacji, trzeba stwierdzić, że maszyny wcale nie były drogie.
Wiemy, że do naszych cen nieraz trudno się przekonać, ale nie jest ona tu ważna. Istotny jest czas zwrotu inwestycji poprzez korzyści, które przynosi. Kolejnym ważnym atutem firmy jest fakt, że podchodzi się rozsądnie np. do założeń wydajnościowych i tolerancji. Pozwala to na realne obliczenie efektów przedsięwzięcia przez naszych klientów – podsumowuje Daniel Ampenberger.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

  • Kurier Drzewny

    Nowy Weinig Powermat 1500 z podajnikiem poprzecznym zainstalowany w firmie Pinus. Na zdjęciu właściciele: Artur Nagier, Jerzy Nagier oraz Daniel Ampenberger - przedstawiciel firmy Weinig. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Inwestycja w Powermat 1500 zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowano20 osób. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Inwestycja w Powermat 1500 zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowano20 osób. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Inwestycja w Powermat 1500 zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowano20 osób. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Inwestycja w Powermat 1500 zwróciła się w ciągu dziesięciu miesięcy, a dzięki tej strugarce z etapu obróbki płyty wyeliminowano20 osób. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Osiągnięto wynik 77 proc. uzysku netto do brutto przy cienkich, 9-milimetrowych lamelach. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

  • KurierDrzewny

    Pilarka S 50 ustawiona jest w jednej lini ze strugarkę Powermat 1500. Obydwie maszyny obsługuje 1 operator. Wcześniej były to 22 osoby. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Sterowanie maszyn odbwa się za pomocą monitorów z ekranami dotykowymi. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Piła do przekroju wzdłużnego Weinig Flexirip. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Piła do przekroju wzdłużnego Weinig Flexirip. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Piła do przekroju wzdłużnego Weinig Flexirip. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Produkty galanterii drzewnej z oferty Pinus. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Produkty galanterii drzewnej z oferty Pinus. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny

    Produkty galanterii drzewnej z oferty Pinus. Fot. KD MEDIA

  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • KurierDrzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny
  • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Stekro-Michał Brotoń prezentuje nowoczesne rozwiązania dla branży leśnej na Targach Cieśli w Chochołowie

Technika dla leśnictwa

Dodane:

/

Stekro
Piło łuparka RCA 480 została wyposażona w pięciometrowy podajnik, co znacznie ułatwia transport rozłupanego drewna. Fot. KD Media

Podczas tegorocznych Targów Cieśli w Chochołowie, firma Stekro, reprezentowana przez Michała Brotonia, zaprezentowała innowacyjne urządzenia, które mają na celu zwiększenie efektywności w branży leśnej. Wśród najważniejszych produktów, które przyciągnęły uwagę odwiedzających, znalazły się piło łuparka RCA 480 oraz różnorodne wyciągarki leśne.

Stekro

Podczas targów firma Stekro zaprezentowała także szeroką gamę wyciągarek leśnych, które stanowią doskonałe uzupełnienie jej oferty. Fot. KD Media

Piło łuparka RCA 480

Jednym z kluczowych elementów prezentacji była piło łuparka RCA 480, która wyróżnia się imponującą siłą łupania wynoszącą 25 ton.

To urządzenie jest w stanie rozłupywać kłody o średnicy do 52 centymetrów i długości do 6 metrów, co czyni je idealnym rozwiązaniem zarówno dla użytkowników domowych, jak i dla przemysłu leśnego. Wydajność tego modelu wynosi około 12-14 metrów sześciennych drewna na godzinę, co sprawia, że jest to niezwykle efektywne narzędzie do przeróbki drewna. Piło łuparka została wyposażona w pięciometrowy podajnik, co znacznie ułatwia transport rozłupanego drewna na wyższe przyczepy, eliminując konieczność ręcznego przenoszenia ciężkich kłód. Dodatkowo, do piły można zastosować różnorodne akcesoria, takie jak stoły podawcze, stoły rolkowe czy napęd elektryczny, co zwiększa jej wszechstronność i umożliwia dostosowanie urządzenia do specyficznych potrzeb użytkownika.

Wyciągarki leśne

Firma Stekro zaprezentowała także szeroką gamę wyciągarek leśnych, które stanowią doskonałe uzupełnienie oferty. W asortymencie znajdują się zarówno proste, mechaniczne modele przystosowane do mniejszych ciągników, jak i bardziej zaawansowane wyciągarki o udźwigu od 5,5 do 9 ton. Te nowoczesne urządzenia są sterowane elektrycznie lub za pomocą pilota radiowego, co znacznie zwiększa komfort ich obsługi. Solidna konstrukcja wyciągarek, wykonana z wzmacnianej blachy Hardox, zapewnia im dużą wytrzymałość i długą żywotność, co jest kluczowe w trudnych warunkach pracy w lesie. Dzięki różnorodności modeli, klienci mogą wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające ich potrzebom, co czyni ofertę Stekro wyjątkowo elastyczną.

Pozytywne reakcje i przyszłość

Michał Brotoń podkreśla, że po trzech dniach targów zauważalne było duże zainteresowanie prezentowanymi maszynami. Liczne pytania oraz pozytywne reakcje odwiedzających świadczą o tym, że oferta firmy Stekro przyciągnęła uwagę wielu profesjonalistów z branży leśnej.

Choć ostateczna ocena sukcesu wydarzenia będzie możliwa dopiero po analizie potencjalnych klientów, już teraz można stwierdzić, że obecność na targach przyniosła wymierne korzyści.

Na pytanie o przyszłość, przedstawiciel firmy wyraził nadzieję na powrót na targi w przyszłym roku, co świadczy o chęci dalszego rozwoju i prezentacji innowacyjnych rozwiązań dla branży leśnej. Targi Cieśli okazały się doskonałą okazją do zaprezentowania nowoczesnych technologii i sprzętu, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność i jakość pracy w branży leśnej.

Stekro umacnia swoją pozycję

Firma Stekro, dzięki swoim innowacyjnym produktom, z pewnością zyskała nowych zwolenników i umocniła swoją pozycję na rynku.

Piło łuparka RCA 480 oraz wyciągarki leśne to tylko niektóre z rozwiązań, które mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy w leśnictwie i przemyśle drzewnym.

Dzięki zaawansowanej technologii i solidnej konstrukcji, urządzenia te są nie tylko wydajne, ale także niezawodne, co czyni je idealnym wyborem dla każdego, kto pragnie optymalizować procesy związane z obróbką drewna.

Stekro Sp. z o.o Sp. k.
Brzezna 466, 33-386 Podegrodzie
Tel. 789 737 735, 530 490 036
e-mail: biuro@stekro.pl
www.stekro.pl

Reklama



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Tu przyszłość dzieje się dziś

Weinig i Holz-Her na targach Drema

Dodane:

/

Kilkanaście maszyn znajdzie się na stoisku dwóch czołowych producentów maszyn do obróbki drewna – firm Weinig i Holz-Her. Producenci zaprezentują na poznańskej Dremie innowacyjne urządzenia, które zrewolucjonizują procesy produkcyjne w zakładach stolarskich i meblarskich. Holz-Her pokaże nowość: centrum obróbcze Epicon 7245 solid.

Weinig/Holz-Her

Nowością na stoisku będzie nowo wprowadzony model Epicon 7245 solid, oferujący elastyczność obróbki, zarówno przy obróbce litego drewna w konstrukcjach schodów i wykończeniach wnętrz, jak i przy obróbce ram w drzwiach i oknach.. Mat. Weinig/Holz-Her

Sztandarowe produkty, unowocześnione rozwiązania i nowości – taką ofertę przygotowały na targi Drema Weinig i Holz-Her.

Strugarki, optymalizerki i wielopiły od Weiniga

Weinig, słynący z innowacyjnych maszyn, zaprezentuje zaawansowane technologicznie urządzenia.

Odwiedzająchy będą mogli zobaczyć strugarkę 6-wrzecionową z serii Powermat 700, oferującą najwyższą precyzję obróbki, dzięki zastosowaniu sześciu wrzecion. Pozwalają one na dokładne wyrównanie powierzchni elementów drewnianych. – Zaprezentujemy także kompaktową strugarkę 6-wrzecionową z serii Profimat 50, zapewniającą wysoką wydajność przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej jakości obróbki – mówi Grzegorz Nowak, dyrektor Weinig. – Jej konstrukcja umożliwia łatwe dostosowanie do różnych wymagań produkcyjnych.

Na stoisku producenta znajdzie sie także strugarka 4-wrzecionowa z serii CUBE 3, z innowacyjnym systemem RFC 15. Model ten automatycznie zwraca elementy do operatora, zwiększając wydajność i ergonomię pracy. Precyzyjny system pomiarowy OptiControl zapewnia dokładne ustawienie narzędzi, co przekłada się na wysoką jakość obróbki i wydłużenie żywotności narzędzi.

Ciekawe rozwiązania zastosowano w optymalizerce ze stopą posuwową OpitCut 50. Maszyna wykorzystanie materiału, minimalizując straty i zwiększając efektywność produkcji. Z kolei wielopiła Raimann VarioRip 310 M2 z systemem dwóch ustawianych pił oferuje elastyczność i precyzję cięcia, dostosowując się do różnych wymagań produkcyjnych.

„Nasze maszyny wyznaczają nowe standardy wydajności, precyzji i wszechstronności, pozwalając producentom mebli i stolarzy na podniesienie jakości i efektywności produkcji – mówią przedstawiciele firm Weinig i Holz-Her.”

Nowości od Holz-Her

Na jakość i precyzję cięcia stawia także Holz-Her. Zaprezentuje on pilarkę panelową, okleiniarkę i centrum obróbcze. Na stoisku znajdzie się m.in. pilarka panelowa TECTRA 6120 power, zapewniająca precyzyjne cięcie płyt meblowych i okleiniarka SPRINT 1329 power, która umożliwia szybkie i efektywne oklejanie krawędzi płyt meblowych, zapewniając profesjonalny wygląd gotowych elementów. Holz-Her produkuje także centra obróbcze – w tym roku odwiedzaący będą mogli się zapoznać z pionowym centrum obróbczym EVOLUTION 7405 Connect, które pozwala na wykonywanie złożonych operacji frezowania, wiercenia i cięcia w elementach meblowych, zapewniając precyzję i powtarzalność.

Firma pokaże też mniejszy sprzęt, np. maszynę do osadzania kołków POWER-PIN 7605 dynamic, która automatycznie osadza kołki w elementach meblowych, zwiększając wydajność i powtarzalność procesu montażu.

Nowością od tego producenta będzie nowo wprowadzony model Epicon 7245 solid, oferujący elastyczność obróbki, zarówno przy obróbce litego drewna w konstrukcjach schodów i wykończeniach wnętrz, jak i przy obróbce ram w drzwiach i oknach.

Tradycja i nowoczesność na Dremie

– Od lat bierzemy udział w targach Drema – mówi Grzegorz Nowak. – To okazja do rozmów z klientami, ekspertami z branży, ale też z partnerami i… konkurencją. Liczymy, że także w tym roku będzie okazja do wymiany wiedzy i doświadczenia.

Propozycje od Weinig

Weinig na stoisku zaprezentuje: strugarkę 6-wrzecionową z serii Powermat 700, strugarkę 6-wrzecionowa z serii Profimat 50, strugarkę 4-wrzecionową z serii CUBE 3 z RFC 15 – system powrotu elementów do operatora, system pomiarowy OptiControl do pomiarów narzędzi, optymalizerkę ze stopą posuwową OpitCut 50, wielopiłę Raimann VarioRip 310 M2 z systemem 2 ustawianych pił.

Propozycje od Holz-Her

Holz-Her zaprezentuje na stoisku: pilarkę panelową TECTRA 6120 power, okleiniarkę SPRINT 1329 power, pionowe centrum obróbcze EVOLUTION 7405 Connect, maszynę do osadzania kołków POWER-PIN 7605 dynamic, Nowość: centrum obróbcze Epicon 7245 solid.

Nowość od Holz-Her: Epicon 7245 solid

Nowo wprowadzony Epicon 7245 od HOLZ-HER oferuje ogromną elastyczność obróbki zarówno przy obróbce litego drewna w konstrukcjach schodów i wykończeniach wnętrz, jak i przy obróbce ram w drzwiach i oknach.

Reklama



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

TimberID wspiera uzyskanie zgodności z EUDR

Cyfrowe narzędzia

Dodane:

/

TimberID
Wdrożenie rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie wylesiania (EUDR) wiąże się z kilkoma wyzwaniami dla importerów produktów drewnianych. Fot. Deeplai PSA

Wdrożenie rozporządzenia EUDR wiąże się z kilkoma kluczowymi wyzwaniami dla importerów produktów drewnianych. Najważniejszym z nich jest zapewnienie pełnej identyfikowalności drewna aż do źródła, co oznacza udowodnienie, że surowiec nie pochodzi z terenów wylesionych lub zdegradowanych po 2020 roku. Wymaga to zaawansowanych systemów śledzenia i weryfikacji całego łańcucha dostaw, co może być kosztowne i złożone, zwłaszcza w krajach wysokiego ryzyka.

Kurier Drzewny

TimberID przeprowadza analizy z wykorzystaniem europejskich danych satelitarnych Sentinel. Fot. Deeplai PSA

Zgodność z EUDR wymaga prowadzenia obszernej dokumentacji oraz zachowania należytej staranności, co zwiększa obciążenia administracyjne i może potencjalnie opóźniać dostawy, jeśli nie są one odpowiednio przygotowane. Ponadto rozporządzenie nakłada surowe kary za nieprzestrzeganie przepisów, stwarzając tym samym znaczne ryzyko finansowe dla firm, które nie spełniają wymaganych standardów.

Identyfikowalność i śledzenie z wykorzystaniem TimberID

TimberID dostarcza narzędzi, które umożliwiają skuteczne śledzenie i dokumentowanie transakcji w łańcuchu dostaw. Cyfrowy dowód dostawy stanowi kluczowy element tego procesu, dokumentując transakcje między różnymi podmiotami, takimi jak transport drewna z lasu do tartaku. Dowód ten może być wzbogacony o szczegóły dotyczące fizycznej identyfikowalności, na przykład poprzez „odcisk palca” kłody, znakowanie z wykorzystaniem zaszyfrowanej informacji o geolokalizacji, a także dokumentację fotograficzną połączoną z współrzędnymi GPS. TimberID umożliwia również integrację z systemami identyfikowalności innych dostawców, zarówno rządowych, jak i prywatnych, co dodatkowo zwiększa efektywność procesu.

Ocena ryzyka i należyta staranność z TimberID

W kontekście zgodności z EUDR niezwykle istotna jest także ocena ryzyka oraz wdrażanie odpowiednich środków ograniczających. TimberID wspiera ujednolicone oceny ryzyka, co pozwala na dostosowanie strategii do specyficznych warunków w różnych krajach. Kluczowym elementem tych strategii są audyty łańcucha dostaw, które TimberID umożliwia przeprowadzać w sposób zorganizowany i zgodny z najwyższymi standardami ochrony danych. Dzięki automatycznemu generowaniu raportów z audytów, firmy mogą nie tylko obniżyć koszty administracyjne, ale także uzyskać niepodważalne dowody na zachowanie należytej staranności.

Ochrona danych i bezpieczeństwo w TimberID

Ochrona danych i bezpieczeństwo informacji są również priorytetem dla TimberID. Platforma zbiera jedynie podstawowe informacje wymagane przez EUDR, takie jak geolokalizacja i daty wycinek drzewostanu. System śledzi transakcje za pomocą cyfrowego dowodu dostawy, a w razie potrzeby także za pomocą funkcji związanych z fizyczną identyfikowalnością opartą na danych GPS.

Dokumentacja jest przesyłana i udostępniana tylko podczas inspekcji lub audytów, co zapewnia dodatkową warstwę ochrony. TimberID działa zarówno w Unii Europejskiej, jak i w regionach poza nią, gdzie unijne systemy informacyjne nie są dostępne, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem.

TimberID to zaawansowane rozwiązanie, które poprzez zapewnienie identyfikowalności, ocenę ryzyka oraz wdrażanie skutecznych strategii należytej staranności, w połączeniu z wysokimi standardami ochrony danych, skutecznie wspiera uzyskanie zgodności z EUDR. Dzięki tym funkcjom, TimberID staje się nieocenionym narzędziem dla importerów produktów drewnianych, którzy pragną nie tylko spełnić wymogi regulacyjne, ale także zbudować zaufanie wśród swoich klientów oraz partnerów biznesowych.



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Piły tarczowe do tartaków AKE Knebel – precyzja i wydajność w jednym

Profesjonalne narzędzia

Dodane:

/

AKE
Dzięki technologiom, które minimalizują straty materiałowe i optymalizują proces cięcia, piły tarczowe AKE pozwalają na bardziej ekonomiczne wykorzystanie surowca drzewnego. Fot. AKE

Przemysł drzewny to branża, w której kluczowe znaczenie mają zarówno wydajność, jak i precyzja obróbki. Wysokiej jakości sprzęt jest nieodzownym elementem każdego tartaku. W tym kontekście marka AKE Knebel od lat wyróżnia się na rynku jako producent innowacyjnych pił tarczowych, które spełniają wymagania współczesnych profesjonalistów. Przyjrzyjmy się, dlaczego piły tarczowe tej firmy są tak cenione w branży.

Precyzja i niezawodność

AKE Knebel to firma z wieloletnią tradycją w produkcji narzędzi tnących. Jej piły tarczowe cechują się wyjątkową dokładnością cięcia, co jest kluczowe w procesie przetwarzania drewna. W zakładzie produkcyjnym w Balingen w Niemczech łączy się zaawansowaną technologicznie produkcję z rzemiosłem. W celu ekonomicznego wytwarzania produktów najwyższej jakości wykorzystywane są nowoczesne systemy cięcia laserowego, obróbki cieplnej i CNC.

Istnieją jednak obszary, w których nadal wymagana jest praca ręczna. W zakładzie produkcyjnym, piły tarczowe są prostowane ręcznie, ponieważ żadna maszyna CNC nie jest w stanie zrobić tego tak dobrze, jak wykwalifikowany pracownik.

Klienci korzystają z wieloletniego doświadczenia firmy. AKE wspiera tartaki na całym świecie swoją fachową wiedzą i technologią. Na naszym rodzimym rynku marce zaufały takie przedsiębiorstwa jak; Tartak JWW Witkowscy z Rychłowic k/ Wielunia, czy Natura B z Bełżca.

Zaawansowane materiały i technologie

Piły tarczowe AKE Knebel produkowane są z wysokogatunkowej stali, co zapewnia im długą żywotność oraz odporność na zużycie. Dodatkowo, firma stosuje powłoki, które zmniejszają tarcie i chronią przed przegrzewaniem się materiału, co bezpośrednio wpływa na wydajność i jakość cięcia.

To szczególnie istotne w tartakach, gdzie intensywność pracy jest bardzo wysoka, a każde przestoje wynikające z konieczności konserwacji, czy wymiany narzędzi oznaczają straty finansowe.

Wydajność na pierwszym miejscu

Piły tarczowe AKE Knebel wyróżniają się także na polu wydajności. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu oraz zoptymalizowanej geometrii ostrzy, cięcie drewna przebiega szybciej i z mniejszym zużyciem energii. Mniejsze opory cięcia przekładają się na mniejsze obciążenie maszyn, co z kolei wpływa na ich dłuższą żywotność. Dla tartaków oznacza to większą efektywność produkcji i mniejsze koszty operacyjne.

Ekologiczne podejście

Warto także wspomnieć, że firma AKE Knebel przywiązuje dużą wagę do aspektów ekologicznych. Dzięki technologiom, które minimalizują straty materiałowe i optymalizują proces cięcia, piły tarczowe tej marki pozwalają na bardziej ekonomiczne wykorzystanie surowca drzewnego.

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej w przemyśle, to istotny argument dla wielu tartaków.

Piły tarczowe do tartaków marki AKE Knebel to synonim precyzji, niezawodności i wydajności. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz wysokiej jakości materiałom, są idealnym wyborem dla profesjonalistów poszukujących narzędzi, które sprostają najwyższym wymaganiom.

Inwestycja w produkty tej marki to gwarancja lepszej jakości obróbki drewna, większej efektywności oraz dłuższej żywotności maszyn. Właśnie dlatego piły tarczowe AKE Knebel cieszą się uznaniem na całym świecie i stanowią doskonały wybór dla każdego tartaku.



Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).