Najnowsza wersja oprogramowania SEMA to jeszcze większa pomoc w planowaniu, a także projektowaniu i produkcji domów oraz konstrukcji z drewna, takich jak dachy czy schody. Zainteresowani rozwiązaniami będą mogli odwiedzić stoisko firmy w trakcie targów DREMA w Poznaniu.

Zintegrowany interfejs FRILO
– Wraz z wersją 22-1 umożliwiliśmy polskim klientom wykonywanie obliczeń statycznych w programie – wyjaśnia Marcin Jachymiak, przedstawiciel firmy SEMA. – Poprzez specjalny interfejs zintegrowaliśmy program SEMA z FRILO, który umożliwia obliczenia statyczne obciążeń krokwi, belek stropowych i słupów. Wszystko jest dopasowane do polskich norm, a użytkownicy mają teraz wygodny dostęp do ustawień w języku polskim.
Łatwa praca i szybsze przygotowanie dokumentacji
– Jest to narzędzie typowo dla konstruktorów – mówi Marcin Jachymiak. – Program pokrywa takie zagadnienia, jak obciążenia atmosferyczne – wiatrem i śniegiem, a także dopasowuje się do norm, odpowiednich stref. Pomaga w szybszym przygotowaniu dokumentacji z obliczeniami statycznymi dachu. Program działa bardzo intuicyjnie, sprawiając, że nawet niedoświadczony użytkownik może sobie z nim poradzić. Jeśli wprowadzimy wszystkie parametry prawidłowo, to pokaże on nam czy dany przekrój spełnia określone warunki. Trzeba tu uwzględnić odpowiednią klasę drewna, obciążenie stałe wiatrem i śniegiem, strefy klimatyczne itd. Uzyskanie prawidłowego wyniku zależy od odpowiedniego wprowadzenia danych.
Szkielet z punktów 3D
– Warto wspomnieć także o chmurze punktów 3D, która jest dostępna już w starszych wersjach programu. My ją tak udoskonalamy, aby wszystko działało jak najbardziej optymalnie – dodaje przedstawiciel firmy. – Zasada pracy jest bardzo prosta. Wyposażeni w skaner laserowy jedziemy na miejsce budowy i w zależności od wielkości obiektu ustawiamy jeden punkt pomiarowy lub kilka. Następnie w odpowiednim programie, najczęściej udostępnianym przez producenta lasera, zespalamy nasze chmury. Plik jest importowany do programu SEMA. Na bazie trójwymiarowego modelu zbudowanego z tych punktów 3D uzyskujemy dokładny szkielet konstrukcji, którą chcemy zrewitalizować.
Nowości w wersji 22-2
Warto wspomnieć o innych nowościach, jakie czekają na użytkowników programu SEMA. W najnowszej wersji 22-2 usprawniono ogólne funkcje programu – wprowadzanie opisów do listy materiałowej jest szybsze, a wyświetlanie wagi i objętości elementów drewnianych odbywa się automatycznie. Ponadto rozszerzono ustawienia tekstur o 3 nowe odniesienia (obecnie jest możliwe użycie różnych tekstur dla wszystkich 6 stron obiektu).
Usprawnienia dotyczą również funkcji: rzut z góry, wymiarowanie, CAD oraz MCAD. W najnowszej wersji znajdziemy nową funkcję wprowadzania okręgu (może być określony jako odcinek okręgu przez 2 punkty i wysokość odcinka), zmianie uległo przesuwanie punktu odniesienia linii i strzałek, a także linie wymiarowe w zapisanych obrazach (wymiarowanie nie jest już konwertowane na obiekty CAD, jak wcześniej – dzięki temu użytkownicy uzyskują lepszy wizualnie wynik i mogą w dowolnym momencie dostosować wymiary).
W samym wymiarowaniu także znajdziemy nowe funkcje (m.in. użytkownicy mogą określić w menu wyboru komponentów linii wymiarowej dla drewna i pokrycia czy mają być wymiarowane komponenty warstwy 0, czy wszystkie komponenty, a funkcja wymiarowania powierzchni i punktu przecięcia reaguje teraz również na drewno w lewej i prawej warstwie). W systemie krokwiowania znajdziemy nowe funkcje w końcówkach „jaskółczy ogon”, w połączeniach wrębowych, a w widoku 3D – podświetlenie obróbki, pokazanie kierunku usłojenia i jakości wykonania.
Dla ścian i stropu możemy teraz automatycznie łączyć linie gwoździowania oraz aktywować w ustawieniach wyświetlania wymiary krawędzi kształtu stropu. W tej wersji dodano także możliwość umieszczania połączenia płyt w ścianie nie na środku słupka, ale pomiędzy predefiniowanym makrem drewna. W zakresie pokryć i obróbek blaszanych znajdziemy nową listę skracania wygięcia. Interesujące są nowe funkcje dla sekcji schodów, bowiem od teraz całe klatki schodowe i łączące balustrady mogą być skopiowane przez lustrzane odbicie.
Wszystkie łączniki, sztancowania lub inne ręczne zmiany, takie jak krzywizny poręczy, będą przenoszone we wszystkich komponentach. Możliwe jest teraz także wypełnienie powstałej szczeliny między przeciętą wangą zębatą a podstopnicą dla przeciętej wangi schodów wspornikowych, jeśli podstopnica została utworzona z przesunięciem w stosunku do tylnej krawędzi stopnicy.
Program udostępnia teraz opcję docięcia poręczy na ustawionej wysokości ostatniego stopnia, aby poradzić sobie z sytuacjami ostatniego stopnia na klatce schodowej. Dodatkowo ręczna, pojedyncza adaptacja stopni została wzbogacona o dodatkową opcję, dzięki której możliwe jest automatyczne wyrównanie wybranego stopnia pod kątem prostym do linii biegu. W najnowszej wersji możemy także dopasować słupek do balustrady. Zmiany znajdziemy także w listach materiałowych, a jest to dodatkowa opcja transferu, która pozwala przenieść zaznaczone ściany, panele dachowe i podłogowe oraz płaszczyzny konstrukcyjne bezpośrednio z widoku z góry wraz z odpowiednią zawartością do listy materiałowej. Od wersji 22-2 możliwe jest eksportowanie obróbki konturu na tarcicy z konturem partnerskim podczas eksportu BTL i BTLX. We współpracy z firmą DIREKT CNC-SYSTEME GmbH został włączony także nowy moduł „Konwerter maszyn” do sterowania prostymi pilarkami poprzecznymi. Moduł umożliwia generowanie danych maszynowych w formacie *.trs, które mogą być odczytywane przez wielu różnych producentów maszyn. Ponadto możliwe jest sztancowanie chmur punktów zapisanych w projekcie. Użytkownicy mogą również użyć pola przycinającego, aby ukryć punkty poza wyznaczonymi obszarami.