„Transformacja w obróbce drewna”, „Procesy budowy prefabrykatów” i „Przetwarzanie materiałów ekologicznych” to główne tematy kolejnej edycji LIGNY, która odbędzie się w Hanowerze od 15 do 19 maja 2023 r. Tematy przewodnie na targach będą odnosiły się do bieżących wydarzeń w branży i zostaną zaprezentowane zarówno przez wystawiające się firmy, jak i w trakcie wydarzeń towarzyszących.

LIGNA to źródło inspiracji dla całego sektora. Fot. Deutsche Messe
– Po konsultacji z rynkiem, zarówno my, jak i nasz partner VDMA, postanowiliśmy, że w trakcie edycji LIGNA 2023 podejmiemy się głównych tematów zaplanowanych pierwotnie na odwołane wcześniej targi. Wszystkie te tematy są nadal bardzo istotne – a nawet jeszcze ważniejsze – i będą odgrywać kluczową rolę w określaniu rozwoju naszej branży w nadchodzących latach – wyjaśnia Stephanie Wagner, dyrektor targów LIGNA. – Nie możemy się doczekać, aby ożywić te tematy wraz z wystawcami podczas kolejnej edycji wystawy.
Transformacja obróbki drewna
Od stolarki po przemysł meblarski, od produktów po indywidualne rozwiązania – cyfryzacja już dawno wkroczyła do wszystkich obszarów przemysłu i przetwórstwa drewna oraz zasadniczo zmienia modele czy procesy biznesowe. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej przyspieszyła ten trend, dlatego jednym z tematów przewodnich LIGNY 2023 jest transformacja obróbki drewna. Dzięki połączonym maszynom, interakcji człowiek – maszyna, platformom IoT, modelowaniu BIM lub rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości obecne i przyszłe postępy w cyfryzacji mogą znacznie wpłynąć na sektor drzewno-meblarski. Pojawią się tu także dodatkowe tematy dotyczące m.in.: kontroli przepływu drewna, robotyki, logistyki, standaryzacji obraz obróbki powierzchni i zarządzania danymi w chmurze.
Procesy budowy prefabrykatów
Znaczenie prefabrykowanych procesów budowlanych (a tym samym drewna w budownictwie) stale rośnie. Dotyczy to zarówno budynków wykonanych w całości z drewna, jak też mieszanych (np. tylko o konstrukcji drewnianej). Prowadzi to do nowych wymagań dotyczących wydajności i prefabrykacji. LIGNA 2023 zajmie się tym tematem, koncentrując się na procesach tworzenia prefabrykatów. Na targach zwiedzający będą mogli zobaczyć jak wygląda cały proces – od planowania, przez obróbkę, aż po logistykę w zakładzie oraz na placu budowy. Nie zabraknie także rozwiązań dla obecnie napiętej sytuacji w łańcuchu dostaw. Ponadto w trakcie targów zostanie podjęta kwestia harmonizacji wspomnianych procesów z ogólnymi trendami, takimi jak standaryzacja, wielopiętrowe budownictwo drewniane, hybrydowe, modułowe i produkcja seryjna.
Przetwarzanie ekologicznych materiałów
Jako najważniejszy surowiec odnawialny, drewno stanowi centralną podstawę biogospodarki na drodze od gospodarki opartej na kopalnych surowcach mineralnych do tej opartej na zasobach odnawialnych. Przetwarzanie ekologicznych materiałów, biogospodarka oparta na drewnie, jest uważana za innowacyjną siłę napędową technologii i produktów. Warunki ramowe dla rozszerzenia zasobooszczędnego wykorzystania drewna są częścią Europejskiego Zielonego Ładu i filarami biogospodarki o obiegu zamkniętym. To wystarczający powód, aby wybrać przetwarzanie ekologicznych materiałów (Green Material Processing) jako temat przewodni LIGNY 2023. Zaprezentowane tu zostaną kierunki rozwoju biogospodarki opartej na drewnie oraz innowacje technologiczne na rzecz odpowiedzialnego wykorzystania zasobów naturalnych, a także technologie procesowe wokół procesów kształtowania chemicznie przetworzonych włókien drzewnych.
Wizytówka przyszłości
– Jako wiodące na świecie targi branżowe, LIGNA jest uważana za siłę napędową rozwoju przemysłu. Potwierdzamy to dzięki wyborowi tematów głównych. W maju 2023 r. w Hanowerze ponownie poznamy innowacje, które sprawiają, że LIGNA jest wizytówką przyszłości branży – wyjaśnia Stephanie Wagner.
Wydarzenia na żywo i produkty cyfrowe
Nadchodząca edycja wystawy odbędzie się w dniach 15 – 19 maja 2023 r. Będzie skoncentrowana na wydarzeniach na żywo, z dodatkowymi produktami cyfrowymi.

LIGNA to źródło inspiracji dla całego sektora. Fot. Deutsche Messe