Connect with us

Wydarzenia

Polska studentka wyróżniona w międzynarodowym konkursie

Innowacyjne projekty

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal Drzewny
Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, wskazując na kwestie ekologiczne związane z takim rozwiązaniem - drewno jest bowiem lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne . Fot. mat. prasowe

Wyjątkowy budynek z drewna zaprojektowany przez Marię Barda, studentkę Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zdobył drugą nagrodę w organizowanym w Hiszpanii konkursie „You’re ON”. Koncepcja drewnianego centrum warsztatowego w zabytkowej części Sztokholmu jest jednocześnie pracą inżynierską autorki.

 
Na konkurs „You’re ON” nadesłano niemal 400 prac z całego świata, spośród których jury wyłoniło trzy najlepsze. Organizatorzy chcą promować studentów architektury i designu rozwijających projekty, które są nowymi, ekscytującymi oraz zrównoważonymi ideami, mogącymi rozwiązać dzisiejsze przyszłe problemy świata. Zwyciężyła propozycja studenta z Ekwadoru – Byrona Cadena Camposa, która zakłada promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w mieście Quito.

Drugie miejsce w konkursie przyznano Marii Bardzie, studentce Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doceniono jej projekt „Drewno działa(ń) – Centrum Warsztatowe, Sztokholm”.

 

Tradycja i nowoczesność

Kurier Drzewny

Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, wskazując na kwestie ekologiczne związane z takim rozwiązaniem – drewno jest bowiem lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne . Fot. mat. prasowe

Koncepcja, którą zaprezentowała Maria Barda jest jednocześnie jej pracą inżynierską napisaną pod opieką promotor dr inż. arch. Ady Kwiatkowskiej z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych oraz projektem wykonanym na inny konkurs architektoniczny – #STOCKHOLMCALL organizacji Start for talents. Zadaniem było zaprojektowanie „sztokholmskiej fabryki drewna” – miejsca, które będzie centrum warsztatowym i laboratoriami do obróbki drewna oraz terenami wystawowymi. Ma łączyć rzemieślników i projektantów przyczyniających się do utrzymywania miejscowej tradycji, a także przyciągać turystów. Obiekt miałby stanąć w Sztokholmie, na wyspie Stadsholen, w części Starego Miasta – Gamla Stan, czyli w historycznej i zabytkowej dzielnicy stolicy Szwecji.
Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, wskazując na kwestie ekologiczne związane z takim rozwiązaniem – drewno jest bowiem lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne. Dlatego branża budowlana stale rozwija jego możliwości konstrukcyjne, a na świecie powstają coraz wyższe drewniane obiekty. Przede wszystkim jednak ten surowiec ma szczególne znaczenie w krajach skandynawskich, gdzie tradycyjne budownictwo drewniane to istotny element tożsamości narodowej.
 
– Do dziś drewno jest tam najbardziej powszechnym materiałem – podkreśla Barda. – Zaprojektowane przeze mnie centrum warsztatowe jest kontynuacją tradycji, łącząc fundamentalne wartości ze znakiem współczesności – próbą projektowania nowatorskich rozwiązań i stworzenia niepowtarzalnej, inspirującej przestrzeni. Architektura ma łączyć się z designem, sztuką i dziedzictwem zakorzenionych tradycji nordyckich, tworząc łącznik pomiędzy miejskim i kulturowym życiem stolicy.
 
Barda zaprojektowała obiekt, którego zewnętrzna rusztowa konstrukcja nawiązuje do tradycyjnej w Skandynawii konstrukcji ramowej. Do dzisiaj zachowały się tam budynki klepkowe, których głównym elementem jest rama (grid). Propozycja autorki jest rozwinięciem tradycyjnego układu wiązarowo-płatwiowego w konstrukcji ramowej (otoczonej podwójną szklaną fasadą). Równie oryginalne jest wnętrze budynku, w którym także zastosowała to rozwiązanie, ale ramy miałyby zakrzywione formy i wypełniałyby je „bloby” o organicznych kształtach. W ich wnętrzu powstałyby strefy warsztatowe.
 
Budynek oferowałby bowiem przestrzenie ekspozycyjne i warsztatowe. Wystawy byłyby tam organizowane na antresolach, a na pracę twórczą studentka przewidziała sale w tych nietypowych organicznych, ażurowych formach.
 
W projekcie ważna jest symbolika drzewa. Rdzeń budynku stanowiłby metaforyczne drzewo, od którego „odchodziłyby” antresole, czyli „gałęzie”.
– Na antresolach umieściłam donice z prawdziwymi drzewami, dobierając odpowiednie gatunki roślin przystosowane do funkcjonowania wewnątrz obiektu – opowiada autorka. – To rośliny szczepione na pniu, osiągające małe rozmiary z płytkim systemem korzeniowym: morwa biała, żywotnik zachodni, klon polny i brzoza brodawkowata.

 

Sześć niezwykłych kondygnacji

Kurier Drzewny

Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, wskazując na kwestie ekologiczne związane z takim rozwiązaniem – drewno jest bowiem lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne . Fot. mat. prasowe

Obiekt miałby sześć kondygnacji, z których jedna byłaby podziemną. Parter stanowiłby trzon budynku (dzięki czemu otaczający go plac byłby otwarty). Kolejne piętro byłoby natomiast wolną przestrzenią ekspozycyjną, gdzie prezentowano by przedmioty wykonane przez odwiedzających lub eksponaty profesjonalnych rzemieślników i projektantów. Znalazłaby się tam także samoobsługowa strefa kawiarniana z automatami do kawy i drobnymi przekąskami.
 
Następne poziomy to antresole ograniczone szklanymi balustradami. Przylegałyby do nich „bloby”, czyli wydzielone strefy pracy warsztatowej przystosowane do pracy w małych grupach (o różnej wielkości), a na najwyższym piętrze także przestrzeń do pracy indywidualnej. Każdy „blob” byłby wykonany w inny sposób, z uwzględnieniem różnych gatunków drewna, w tym jego elastycznych egzotycznych odmian. Ich forma tworzyłaby unikalne przestrzenie z grą światła i cienia.
 
W salach warsztatowych możliwa byłaby mało inwazyjna obróbka drewna – byłyby wyposażone w stoły, blaty robocze, miejsca do siedzenia i podstawowe narzędzia niezbędne do pracy w drewnie – a także praca z komputerem czy szkicownikiem.
 
Z kolei w kondygnacji podziemnej znalazłaby się strefa pracy głośnej i wibrującej. „Blob” warsztatowy byłby wyposażony w specjalistyczne urządzenia (frezarki, urządzenia przycinające, obrabiarki) i profesjonalne narzędzia jak w stolarni. Drugi „blob” pełniłby funkcję audytorium przeznaczonego na pokazy specjalistów przed niewielką publicznością. Strefa wystawowa mogłaby służyć także jako ekspozycja tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi stolarskich, meblarskich czy ciesielskich.

Efektowna metoda zarządzania przestrzenią

W projekcie oryginalne jest także zastosowanie szkła. Wewnątrz budynku Barda zaproponowała wykorzystanie szkła laminowanego w technologii ciekłokrystalicznej. To materiał o zmiennej transparentności, który szybko może przejść z formy przeziernej do nieprzeziernej, jednocześnie zapewniając wysoką przepuszczalność światła.
 
– Jest efektowną metodą umożliwiającą zarządzanie przestrzenią. Stan zamglenia można stosować, np. podczas wernisaży, tworząc odpowiedni nastrój – tłumaczy studentka.
Na fasadzie natomiast zaplanowała szkło strukturalne z nadrukiem na jednej jego powierzchni. Sama zaprojektowała jego print, który imitowałby rozgałęzienie drzew.
Autorka zaproponowała także, by plac przy centrum w całości pokryć drewnianymi deskami.
 
– Jego ukształtowanie zakłada delikatne odkształcenia terenu – „warstwice”, a to tworzyłoby atrakcyjne miejsce do jazdy na rowerze, deskorolce czy po prostu odpoczynku i spotkań – dodaje Barda.
 
Podobnie jak w skandynawskich domach wspólnotowych, centrum nie miałoby pracowników obsługi. Budynek byłby zarządzany przez nowoczesny system technologiczny, dostępny na urządzeniach mobilnych. Wstęp do niego byłby bezpłatny, ale ograniczony. By się do niego dostać, chętni musieliby zarezerwować pobyt przez aplikację. Stanowiłaby ona system kontroli dostępu – smartfon byłby cyfrowym kluczem.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydarzenia

MEBLE POLSKA organizują spotkania online

Wydarzenia dla branży meblarskiej – od 24 do 28 maja

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal Drzewny

Pandemia sprawiła, że organizacja w pierwszej połowie tego roku targów MEBLE POLSKA, największych kontraktacji meblowych w Europie Środkowo-Wschodniej, okazała się niemożliwa. Grupa MTP przygotowała jednak alternatywne rozwiązanie, które pozwoli spotkać się online zarówno przedstawicielom branży meblarskiej, jak i wyposażenia wnętrz z całego świata. Będzie możliwość prowadzenia rozmów handlowych bez ryzyka dla zdrowia związanego z bezpośrednim kontaktem i podróżowaniem.

 
– W dniach 24 – 28 maja zapraszamy do udziału w biznesowych spotkaniach online zarówno branży meblarskiej, jak i wyposażenia wnętrz MEBLE POLSKA Edycja Specjalna. Wydarzenie odbędzie się na specjalnie do tego celu przygotowanej wirtualnej platformie spotkań i kontraktacji. Mogą wziąć w nim udział wybrani odbiorcy z całego świata: przedstawiciele grup zakupowych i sieci salonów meblowych, galerii homingowych i showroomów wnętrzarskich, sklepów tradycyjnych i internetowych, a także zarządcy biurowców, hotelarze, deweloperzy, inwestorzy i projektanci wnętrz – mówi dyrektor projektu MEBLE POLSKA Józef Szyszka.

 
Jak podkreśla, wydarzenie poprzedzi globalna akcja promocyjna obejmująca direct mailing do 50 000 kupców z 78 krajów, współpracę z najważniejszymi mediami branży meblarskiej z całego świata oraz intensywne kampanie digitalowe na najbardziej perspektywicznych rynkach dla eksportu polskich mebli. – Jesteśmy przekonani, że spotkania online dla producentów mebli będą szansą na pozyskanie nowych kontaktów wśród kupców z całego świata. Wystawca będzie miał dostęp do szczegółowych profili wszystkich uczestników, które może dowolnie przeglądać. Z kolei dla handlowców to okazja, by rozpoznać rynek i nawiązać wstępne rozmowy bez potrzeby pokonywania tysięcy kilometrów. Dla obu grup jest to dobry wstęp do dalszych, bardziej bezpośrednich spotkań podczas kolejnej edycji targów organizowanych w wersji klasycznej. Udział w spotkaniach online MEBLE POLSKA Edycja Specjalna będzie także okazją do poszerzenia wiedzy na temat wybranych rynków eksportowych podczas serii interesujących wykładów i webinariów.

 

Intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie online

Wydarzenie zostanie zorganizowane z użyciem intuicyjnej platformy internetowej, która przy kojarzeniu partnerów gospodarczych opiera się na sztucznej inteligencji. Jej zaletami są: przyjazny interfejs, brak konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, możliwość wyszukania klientów według zainteresowań biznesowych, informacja zwrotna o osobach odwiedzających profil firmy oraz szansa odbycia nieograniczonej liczby spotkań 1:1 z funkcją wideo oraz chat. Co ciekawe, system automatycznie zarekomenduje partnerów do spotkań zainteresowanych ofertą, zapisze umówione spotkania w kalendarzu zsynchronizowanym z Outlookiem oraz Google i z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomi o zbliżającym się spotkaniu.

 

Jak dołączyć do wydarzenia – harmonogram działań

Platforma jest już gotowa na przyjęcie wystawców.
– Prowadzimy rozmowy z producentami mebli, przedstawiamy im zalety platformy. Każdy z nich będzie mógł sam zapoznać się z tym narzędziem zanim podejmie decyzję o udziale. Pierwsze reakcje są pozytywne – uczestnictwem w wydarzeniu zainteresowane są głównie firmy, które czują potrzebę rozszerzenia swojej sieci kontaktów o nowych partnerów i kolejne rynki. Wielu producentów zdaje sobie sprawę, że w obecnej, niepewnej sytuacji dobrze jest zawczasu zadbać o alternatywne kierunki sprzedaży w przypadku utrudnień w handlu z dotychczasowymi kontrahentami – wyjaśnia Józef Szyszka.

 
W marcu i kwietniu platforma zostanie wypełniona informacjami o wystawcach. Dla uczestników, czyli kupców, będzie otwarta na początku maja. W pierwszej kolejności – już 3 maja – dostęp do platformy uzyskają uczestnicy Premium, którzy umówią się na spotkania w dogodnych dla nich terminach. Dla pozostałych uczestników platforma będzie dostępna od 10 maja.

 
Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie: www.meblepolska.pl

Czytaj dalej

Wydarzenia

Jaka przyszłość dla producentów mebli biurowych?

Prognozy rynkowe

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny

Raporty PKO Banku Polskiego i Interconnection Consulting pokazują, że epidemia COVID-19 doprowadziła w ubiegłym roku do znacznego spadku sprzedaży w branży meblarskiej w Europie Zachodniej i Środkowej. Wyniósł on ok. 6,5 proc. Najdotkliwiej kryzys odczuł rynek mebli biurowych, który w analizowanym okresie stracił 23,7 proc. wartości. Stagnacja w niewielkim stopniu dotknęła polskich przedsiębiorców, którzy spadki sprzedaży na rodzimym rynku rekompensowali rozwojem działalności eksportowej. Dobra passa krajowych producentów mebli ma szansę się utrzymać. Zgodnie z zawartymi w raportach prognozami, branża w Europie odbuduje straty już w przyszłym roku, stwarzając polskim firmom kolejne możliwości ekspansji na rynki zagraniczne.

 
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w znacznym stopniu wpłynęła nie tylko na codzienne życie i zdrowie milionów ludzi, ale także świat biznesu. Przedstawiciele większości branż musieli stawić czoła nieznanym dotąd wyzwaniom i zoptymalizować prowadzoną działalność zgodnie z wymogami nowej, epidemicznej rzeczywistości. Pomimo wdrażania nowatorskich rozwiązań, wiele rynków nie ustrzegło się przed zahamowaniem rozwoju. Przykładem jest europejska branża mebli, której przychody, zgodnie z raportem „Wpływ światowej pandemii koronawirusa na branżę meblarską”, w 2020 roku były niższe o 21,7 mld euro (ok. 6,5 proc.) niż w roku poprzednim.
 
Wywołany nowym wirusem kryzys szczególnie dotkliwie odczuła branża mebli biurowych. Procedury ostrożności, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, oraz lokalne podmioty epidemiologiczne doprowadziły do popularyzacji pracy zdalnej. Logiczną konsekwencją była stagnacja w rozwoju przestrzeni biurowych. Wyniki badań przeprowadzonych przez wyspecjalizowaną w analizach rynkowych firmę Interconnection Consulting pokazują, że w Europie Zachodniej i Środkowej w 2020 roku branża zanotowała spadek wartości rynkowej wynoszący aż 23,7 proc.

 

Polska branża mebli biurowych rozwija działalność eksportową

Spadki w sprzedaży w dużo mniejszym stopniu dotyczyły Polski. Wyniosły zaledwie 0,1 proc. dla ogólnej branży meblarskiej, natomiast rynek mebli biurowych nie zanotował żadnych strat. Polscy przedsiębiorcy skorzystali na intensyfikującej się w krajach Europy Zachodniej i Środkowej w związku z pandemią oszczędności. Straty w sprzedaży na rodzimym rynku rekompensowali działalnością eksportową. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoliło wielu polskim producentom uniknąć strat, ale także, niekiedy, wygenerować dodatkowe zyski. Przykładem jest Fabryka Mebli Biurowych MARO, która w 2020 roku zanotowała wzrost we wszystkich obszarach swojej działalności.
 
– Wiele firm, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, zaczęło w czasie kryzysu szukać produktów o bardzo dobrej jakości i jednocześnie niższych cenach w stosunku do oferty rodzimych producentów. Zjawisko to pozwoliło nam dotrzeć do większej liczby odbiorców z zagranicy, co przełożyło się na 40-proc. wzrost sprzedaży naszych produktów na rynkach eksportowych. Dzięki temu 15 proc. spadku sprzedaży w Polsce nie było dla nas tak bardzo odczuwalne i możemy się pochwalić wzrostami w całej firmie. Rynki o największej prognozowanej przez nas dynamice wzrostu konsumpcji mebli biurowych w Europie to: Rumunia, Węgry, Czechy i Holandia. Cały czas należy też mocno budować sprzedaż do Wielkiej Brytanii i Niemiec. To z tych krajów płynie do nas w ostatnim, trudnym pandemicznie czasie najwięcej zapytań o duże projekty wyposażania powierzchni biurowych – wyjaśnia Monika Kochalska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Fabryki Mebli Biurowych MARO.

 

Pozytywne prognozy

Dalszemu rozwojowi działań eksportowych polskich producentów mebli sprzyjać będzie odbudowa rynku europejskiego. Prognozy obydwu raportów są optymistyczne. Zgodnie z nimi, od 2021 do 2023 roku przychody ze sprzedaży mebli będą rosły średnio rocznie o 4,3 proc. r/r, przy czym najszybciej i najdynamiczniej rozwinie się segment mebli biurowych. Jeśli operujący w tym segmencie polscy przedsiębiorcy dostosują swoją działalność do nowej rzeczywistości biznesowej, a ofertę do zmieniających się pod wpływem epidemii potrzeb konsumentów, to mają szansę na dalszą ekspansję, która w dłuższej perspektywie objąć może także inne dynamicznie rozwijające się rynki, na przykład amerykański. Innowacyjne podejście, doskonała jakość produktów i konkurencyjne ceny już teraz przykuły uwagę kupców z krajów Europy Zachodniej. Zainteresowanie polskimi produktami ma szansę utrzymać się, ale producenci, chcąc uczestniczyć w prognozowanym rozwoju branży, muszą dostosować swoje portfolio do zrewidowanej podczas pandemii struktury popytu.
 
Analitycy Interconnection Consulting sugerują, że wzrosty sprzedaży dotyczyć będą przede wszystkim przedsiębiorstw elastycznych nastawionych na innowacje i otwartych na zmiany. Wśród rozwijających się aktualnie trendów, na które warto zwrócić uwagę, prym wiodą rozwiązania mobilne, dzięki którym przestrzeń biurowa może być łatwo przearanżowana, a jej funkcjonalność dostosowana do bieżących potrzeb zespołu. Inne ważne zjawiska, obserwowane na rynku, to wzrost zainteresowania ściankami działowymi pozwalającymi zapewnić większy dystans społeczny w pracy, a także meblami ergonomicznymi, przyczyniającymi się do redukcji stresu i poprawy samopoczucia użytkowników. Polscy przedsiębiorcy już dziś obserwują zmiany w portfelu zamówień i traktują je w kategoriach kierunkowskazów dla dalszego rozwoju.
 
– Do kategorii mebli biurowych MARO, dla których odnotowujemy największe wzrosty, należą biurka elektryczne i pneumatyczne, a także meble mobilne. Wspierają proces interakcji zarówno bezpośredniej – na co przykładem są mobilne stoły do spotkań czy mobilne biurka, które łatwo można przekształcić w tablice do pisania, a po skończonym spotkaniu złożyć i przechować; jak i wirtualnej oraz hybrydowej – w formie mobilnych standów na ekran i telewizor. Przewidujemy, że trend elastyczności przestrzeni biurowej będzie utrzymywał się i w konsekwencji meble mobilne będą stanowić najdynamiczniej rozwijającą się kategorię produktową w najbliższych latach. Wierzymy w MARO, że zapewnienie możliwości adaptacji i rekonfiguracji środowiska pracy, w zależności od zróżnicowanych zadań, projektów i grup użytkowników, ale także aktualnej sytuacji epidemicznej, to kluczowa funkcja mebli w biurach przyszłości – zdradza Monika Kochalska.

Czytaj dalej

Wydarzenia

Targi meblarskie Interzum online

Interzum już za miesiąc

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Koelnmesse - globalne kompetencje to czołowy na świecie organizator targów w zakresie wyposażenia, mieszkania i stylu życia. Fot. organizator
Koelnmesse - globalne kompetencje to czołowy na świecie organizator targów w zakresie wyposażenia, mieszkania i stylu życia. Fot. organizator

Interzum, jedne z najważniejszych targów dla branży meblarskiej, odbędzie się w tym roku w formule online – tak zadecydowali organizatorzy.

Koelnmesse skupiają się wokół wyposażenia wnętrz.  Fot. organizator
Organizatorzy obiecują stworzenie nowego doświadczenia targowego dla wystawców i zwiedzających. Już od 4 maja 2021 roku chcą zaoferować wszystkie korzyści, jakich oczekujemy od Interzum: możliwości łączenia się i omawiania pomysłów z ekspertami branżowymi oraz szans na konkretne kontakty biznesowe w połączeniu z różnorodnymi inspiracjami pochodzącymi od przyszłych kreatorów branży i twórców trendów.
 
– Wszystko to jest skoordynowane z porą roku, tak aby zdążyć przed nadchodzącym sezonem – dodają przedstawiciele targów. – Jako najnowocześniejsza cyfrowa platforma biznesowa interzum@home doskonale dostosowuje się do czasów, oferując kreatywne rozwiązania aktualnych wyzwań.

 

Potrzebujemy kontaktów bardziej niż kiedykolwiek

Organizatorzy postawili sobie za punkt honoru otwarcie przed odwiedzającymi nowych możliwości.
– Teraz bardziej niż kiedykolwiek branża potrzebuje forów do globalnej wymiany pomysłów i inspiracji, które cyfrowy format Interzum zapewni w zadziwiająco inteligentny sposób – zapewniają organizatorzy. – Oferta cyfrowa nie zastępuje jedynie osobistego wydarzenia. Zamiast tego oferuje nowe perspektywy. Ci, którzy chcą wymienić poglądy z branżowymi ekspertami lub szukają inspiracji mogą nie być w stanie zaangażować się w to wszystkimi zmysłami. Będą to mogli zrobić w swobodnej atmosferze i w dogodnym dla siebie czasie. Z myślą o tym przygotowywane są specjalne wydarzenia towarzyszące matrycy targów online.

 

„Jako najnowocześniejsza cyfrowa platforma biznesowa interzum@home doskonale dostosowuje się do czasów, oferując kreatywne rozwiązania aktualnych wyzwań.”

 

30 segmentów z 11 krajów

Tematem przewodnim spotkania mają być nowe trendy, ekologiczne materiały i recykling. Wszystkie tematy budzą duże zainteresowanie na całym świecie, związane są bowiem z polami rozwoju, które mogą przynieść przyszłe sukcesy komercyjne.
Etap produktu to prezentacja wystawców, połączona z nagrodami Interzum, które zostaną przyznane zgodnie z ich zwykłym harmonogramem. Nie od dziś wiadomo, że generują one zasięg i uwagę dla produktów i rozwiązań wystawców.
 
Odwiedzającym i wystawcom firm, przedstawicielom mediów, multiplikatorów, influencerów i decydentów z dziedzin polityki i administracji publicznej, na interzum@home zaoferowana zostanie najnowsza wiedza branżowa dotycząca wirtualnych scen wydarzeń. Będą one prezentowane zgodnie z ich zwykłym harmonogramem, generując zasięg i zainteresowanie produktami oraz rozwiązaniami wystawców.

 

Czas na wyposażenie wnętrz

Koelnmesse – globalne kompetencje to czołowy na świecie organizator targów w zakresie wyposażenia, mieszkania i stylu życia.
W centrum wystawowym w Kolonii wiodące międzynarodowe targi Imm cologne oraz formaty LivingKitchen, ORGATEC, Spoga + gafa, Interzum i Kind + Jugend – plasują się wśród uznanych na świecie i uznanych spotkań branżowych.
 
Wystawy te kompleksowo reprezentują segment mebli tapicerowanych i skrzynkowych, branżę kuchenną, meble biurowe, ogrodowe oraz innowacje rynku meblarskiego. W ciągu ostatnich kilku lat Koelnmesse dodał do swojego portfolio szczególnie międzynarodowe targi na najważniejszych, szybko rozwijających się rynkach. Są to między innymi: Idd Shanghai, Interzum Bogotá w Bogocie, Interzum guangzhou w Kantonie i Pueri Expo w Sao Paulo.

Interzum

Pomysłodawcy wydarzenia podkreślają, że targi pozostają dobrą platformą wymiany doświadczeń. Fot. organizator


Interzum

Online nie znaczy gorzej. Fot. organizator

Czytaj dalej

Wydarzenia

Rosja zakaże eksportu tarcicy?

Wiadomości ze świata

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Rosyjski rząd od 2022 roku planuje wprowadzić całkowity zakaz eksportu nieprzetworzonego surowca drzewnego oraz ograniczyć eksport „surowej” tarcicy iglastej.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował nową ustawę, na mocy której od 1 stycznia 2022 roku zakazany będzie eksport kłód drewna iglastego i drewna liściastego o wysokiej wartości. W praktyce oznacza to zakaz wywozu surowca tartacznego.
Jak informuje Wood Resources International, w 2020 roku Rosja wyeksportowała ok. 15 mln m3 kłód, co stanowiło prawie 12 proc. drewna okrągłego będącego w obrocie międzynarodowym na całym świecie. Nowe przepisy mogą zatrzymać znaczną część tego handlu. Rosyjski rząd rozważa również nowe regulacje mające na celu ograniczenie eksportu „surowej”, czyli szorstkiej i niesuszonej tarcicy iglastej. Wejście w życie tego przepisu również ma mieć miejsce w przyszłym roku.

 

Lepsza kontrola nielegalnie pozyskanego drewna

Nowe prawo ma przyczynić się do wzrostu poziomu przetwórstwa drewna realizowanego przez rosyjski przemysł drzewny i tworzenia przez ten sektor wyższej wartości dodanej. Zakaz eksportu drewna okrągłego pozwoli również na lepszą kontrolę nielegalnego pozyskania drewna, jakie na masową skalę odbywa się na Dalekim Wschodzie Rosji, głównie przy granicy z Chinami.
Przewiduje się, że zakaz eksportu surowca będzie napędzał rosyjskie inwestycje w nowe zdolności produkcyjne w zakresie tarcicy, ale również na silniejsze zainteresowanie rosyjskich przedsiębiorstw rozbudową zdolności przerobowych w zakresie suszarnictwa, strugania oraz produkcji pelletu.
Nowe prawo najprawdopodobniej zostanie zatwierdzone w drugim kwartale tego roku. Jeśli zostanie uchwalone, to początkowo w największym stopniu wpłynie na handel pomiędzy Rosją i Chinami, które są największym importerem rosyjskiego drewna, również w postaci kłód.
W dłuższej perspektywie nowe rosyjskie przepisy wpłynąć mogą na globalny rynek drewna poprzez zwiększony popyt na drewno okrągłe wyższej jakości ze strony chińskich nabywców, co może spowodować wzrost cen surowca tartacznego na świecie oraz zapotrzebowania Chin na odpady drzewne (trociny). W dłuższej perspektywie oczekiwać można, że kraj ten ewoluować będzie od importu drewna okrągłego do importu tarcicy, co pozwoli tartakom w Europie i Rosji na zwiększenie dostaw na ten rynek. Z kolei rosyjska tarcica po wysuszeniu będzie mogła aktywniej konkurować na światowych rynkach.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).