Connect with us

Wydarzenia

Polska studentka wyróżniona w międzynarodowym konkursie

Innowacyjne projekty

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal Drzewny
Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, wskazując na kwestie ekologiczne związane z takim rozwiązaniem - drewno jest bowiem lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne . Fot. mat. prasowe

Wyjątkowy budynek z drewna zaprojektowany przez Marię Barda, studentkę Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zdobył drugą nagrodę w organizowanym w Hiszpanii konkursie „You’re ON”. Koncepcja drewnianego centrum warsztatowego w zabytkowej części Sztokholmu jest jednocześnie pracą inżynierską autorki.

 
Na konkurs „You’re ON” nadesłano niemal 400 prac z całego świata, spośród których jury wyłoniło trzy najlepsze. Organizatorzy chcą promować studentów architektury i designu rozwijających projekty, które są nowymi, ekscytującymi oraz zrównoważonymi ideami, mogącymi rozwiązać dzisiejsze przyszłe problemy świata. Zwyciężyła propozycja studenta z Ekwadoru – Byrona Cadena Camposa, która zakłada promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w mieście Quito.

Drugie miejsce w konkursie przyznano Marii Bardzie, studentce Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doceniono jej projekt „Drewno działa(ń) – Centrum Warsztatowe, Sztokholm”.

 

Tradycja i nowoczesność

Kurier Drzewny

Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, wskazując na kwestie ekologiczne związane z takim rozwiązaniem – drewno jest bowiem lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne . Fot. mat. prasowe

Koncepcja, którą zaprezentowała Maria Barda jest jednocześnie jej pracą inżynierską napisaną pod opieką promotor dr inż. arch. Ady Kwiatkowskiej z Katedry Architektury i Sztuk Wizualnych oraz projektem wykonanym na inny konkurs architektoniczny – #STOCKHOLMCALL organizacji Start for talents. Zadaniem było zaprojektowanie „sztokholmskiej fabryki drewna” – miejsca, które będzie centrum warsztatowym i laboratoriami do obróbki drewna oraz terenami wystawowymi. Ma łączyć rzemieślników i projektantów przyczyniających się do utrzymywania miejscowej tradycji, a także przyciągać turystów. Obiekt miałby stanąć w Sztokholmie, na wyspie Stadsholen, w części Starego Miasta – Gamla Stan, czyli w historycznej i zabytkowej dzielnicy stolicy Szwecji.
Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, wskazując na kwestie ekologiczne związane z takim rozwiązaniem – drewno jest bowiem lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne. Dlatego branża budowlana stale rozwija jego możliwości konstrukcyjne, a na świecie powstają coraz wyższe drewniane obiekty. Przede wszystkim jednak ten surowiec ma szczególne znaczenie w krajach skandynawskich, gdzie tradycyjne budownictwo drewniane to istotny element tożsamości narodowej.
 
– Do dziś drewno jest tam najbardziej powszechnym materiałem – podkreśla Barda. – Zaprojektowane przeze mnie centrum warsztatowe jest kontynuacją tradycji, łącząc fundamentalne wartości ze znakiem współczesności – próbą projektowania nowatorskich rozwiązań i stworzenia niepowtarzalnej, inspirującej przestrzeni. Architektura ma łączyć się z designem, sztuką i dziedzictwem zakorzenionych tradycji nordyckich, tworząc łącznik pomiędzy miejskim i kulturowym życiem stolicy.
 
Barda zaprojektowała obiekt, którego zewnętrzna rusztowa konstrukcja nawiązuje do tradycyjnej w Skandynawii konstrukcji ramowej. Do dzisiaj zachowały się tam budynki klepkowe, których głównym elementem jest rama (grid). Propozycja autorki jest rozwinięciem tradycyjnego układu wiązarowo-płatwiowego w konstrukcji ramowej (otoczonej podwójną szklaną fasadą). Równie oryginalne jest wnętrze budynku, w którym także zastosowała to rozwiązanie, ale ramy miałyby zakrzywione formy i wypełniałyby je „bloby” o organicznych kształtach. W ich wnętrzu powstałyby strefy warsztatowe.
 
Budynek oferowałby bowiem przestrzenie ekspozycyjne i warsztatowe. Wystawy byłyby tam organizowane na antresolach, a na pracę twórczą studentka przewidziała sale w tych nietypowych organicznych, ażurowych formach.
 
W projekcie ważna jest symbolika drzewa. Rdzeń budynku stanowiłby metaforyczne drzewo, od którego „odchodziłyby” antresole, czyli „gałęzie”.
– Na antresolach umieściłam donice z prawdziwymi drzewami, dobierając odpowiednie gatunki roślin przystosowane do funkcjonowania wewnątrz obiektu – opowiada autorka. – To rośliny szczepione na pniu, osiągające małe rozmiary z płytkim systemem korzeniowym: morwa biała, żywotnik zachodni, klon polny i brzoza brodawkowata.

 

Sześć niezwykłych kondygnacji

Kurier Drzewny

Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, wskazując na kwestie ekologiczne związane z takim rozwiązaniem – drewno jest bowiem lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne . Fot. mat. prasowe

Obiekt miałby sześć kondygnacji, z których jedna byłaby podziemną. Parter stanowiłby trzon budynku (dzięki czemu otaczający go plac byłby otwarty). Kolejne piętro byłoby natomiast wolną przestrzenią ekspozycyjną, gdzie prezentowano by przedmioty wykonane przez odwiedzających lub eksponaty profesjonalnych rzemieślników i projektantów. Znalazłaby się tam także samoobsługowa strefa kawiarniana z automatami do kawy i drobnymi przekąskami.
 
Następne poziomy to antresole ograniczone szklanymi balustradami. Przylegałyby do nich „bloby”, czyli wydzielone strefy pracy warsztatowej przystosowane do pracy w małych grupach (o różnej wielkości), a na najwyższym piętrze także przestrzeń do pracy indywidualnej. Każdy „blob” byłby wykonany w inny sposób, z uwzględnieniem różnych gatunków drewna, w tym jego elastycznych egzotycznych odmian. Ich forma tworzyłaby unikalne przestrzenie z grą światła i cienia.
 
W salach warsztatowych możliwa byłaby mało inwazyjna obróbka drewna – byłyby wyposażone w stoły, blaty robocze, miejsca do siedzenia i podstawowe narzędzia niezbędne do pracy w drewnie – a także praca z komputerem czy szkicownikiem.
 
Z kolei w kondygnacji podziemnej znalazłaby się strefa pracy głośnej i wibrującej. „Blob” warsztatowy byłby wyposażony w specjalistyczne urządzenia (frezarki, urządzenia przycinające, obrabiarki) i profesjonalne narzędzia jak w stolarni. Drugi „blob” pełniłby funkcję audytorium przeznaczonego na pokazy specjalistów przed niewielką publicznością. Strefa wystawowa mogłaby służyć także jako ekspozycja tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi stolarskich, meblarskich czy ciesielskich.

Efektowna metoda zarządzania przestrzenią

W projekcie oryginalne jest także zastosowanie szkła. Wewnątrz budynku Barda zaproponowała wykorzystanie szkła laminowanego w technologii ciekłokrystalicznej. To materiał o zmiennej transparentności, który szybko może przejść z formy przeziernej do nieprzeziernej, jednocześnie zapewniając wysoką przepuszczalność światła.
 
– Jest efektowną metodą umożliwiającą zarządzanie przestrzenią. Stan zamglenia można stosować, np. podczas wernisaży, tworząc odpowiedni nastrój – tłumaczy studentka.
Na fasadzie natomiast zaplanowała szkło strukturalne z nadrukiem na jednej jego powierzchni. Sama zaprojektowała jego print, który imitowałby rozgałęzienie drzew.
Autorka zaproponowała także, by plac przy centrum w całości pokryć drewnianymi deskami.
 
– Jego ukształtowanie zakłada delikatne odkształcenia terenu – „warstwice”, a to tworzyłoby atrakcyjne miejsce do jazdy na rowerze, deskorolce czy po prostu odpoczynku i spotkań – dodaje Barda.
 
Podobnie jak w skandynawskich domach wspólnotowych, centrum nie miałoby pracowników obsługi. Budynek byłby zarządzany przez nowoczesny system technologiczny, dostępny na urządzeniach mobilnych. Wstęp do niego byłby bezpłatny, ale ograniczony. By się do niego dostać, chętni musieliby zarezerwować pobyt przez aplikację. Stanowiłaby ona system kontroli dostępu – smartfon byłby cyfrowym kluczem.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydarzenia

Fabryki Mebli Forte bez wyraźnego spadku przychodów

Podsumowanie roku

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Fabryki Mebli Forte
Od lipca 2020 r. wszystkie zakłady i spółki z Grupy pracują w pełnym wymiarze godzin przy pełnym obłożeniu zamówieniami. Fot. Fabryki Mebli Forte

Jednemu z największych producentów mebli w Polsce udało się zakończyć rok na poziomie niewiele odbiegającym od wyników roku poprzedniego.

 
Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, przybliżona wartość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Fabryki Mebli Forte SA w IV kwartale 2020 roku wyniosła 382 mln zł (w tym 25 mln zł stanowiła sprzedaż poza Grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnym zakładzie spółki z Grupy Kapitałowej, tj. TANNE sp. z o .o.). Dla porównania, w 2019 roku sprzedaż w tym okresie sięgnęła 337 mln zł (w tym 19 mln zł stanowiła sprzedaż płyty poza Grupę).
Narastająco po czterech kwartałach 2020 roku przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej wyniosły 1,159 mld zł, wobec 1,177 mln zł w 2019 roku (spadek o 1,4 proc.). Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA Grupy Kapitałowej za IV kwartał 2020 roku wyniosła 82 mln zł, w stosunku do 47 mln zł w IV kwartale roku 2019 (wzrost o 74 proc.). Wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA za cały 2020 rok to 199 mln zł, w stosunku do 141 mln zł w 2019 r. (wzrost o 41 proc.).

 

Stabilna sytuacja mimo pandemii

Zarząd spółki poinformował, że w pozostałych kosztach operacyjnych ujęto minus kwotę 2,3 mln zł z tytułu częściowego rozwiązania rezerwy utworzonej uprzednio na przyszłe kary konwencjonalne, wynikające z opóźnień dostaw do klientów w III kwartale 2020 r. Rezerwa została rozwiązana na skutek porozumień z klientami.
Spółka odczuła pozytywny wpływ wynikający z osłabienia PLN wobec EUR w roku 2020 vs roku 2019, powyżej poziomów zabezpieczonych przez spółkę polityką korytarza opcyjnego w wynikach za 2020 r. Wyniósł on 17 mln zł r., z czego w samym IV kwartale 2020 r. wpływ ten sięgnął 9 mln zł.
Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, zarząd spółki informuje, że począwszy od lipca 2020 r. wszystkie zakłady i spółki z Grupy pracują w pełnym wymiarze godzin przy pełnym obłożeniu zamówieniami. Do dnia publikacji raportu w żadnej ze spółek z Grupy i w żadnym zakładzie produkcyjnym nie wstrzymano pracy z powodu pandemii.
 
Jednocześnie, biorąc pod uwagę pogarszającą się z dnia na dzień sytuację epidemiologiczną w całej Europie, która skutkuje pełnymi lockdownami na głównych rynkach zbytu spółki (m.in. kraje DACH), zarząd grupy widzi realne i istotne zagrożenie, które może mieć negatywny wpływ na jej działalność w I kwartale 2021 r. zarówno pod względem utrzymania płynności produkcji, jak i ciągłości dostaw do odbiorców w Europie.
 
Poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto Grupy Kapitałowej na koniec IV kwartału 2020 r. nie przekroczył poziomu 2 (wyniósł ok. 1,7), czyli ukształtował się znacznie poniżej poziomów uzgodnionych z instytucjami finansującymi Grupę. Zarząd Fabryk Mebli Forte informuje, że podane wyniki finansowe mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną zaprezentowane w raporcie za IV kwartał 2020 r.

Czytaj dalej

Wydarzenia

Nieustanny rozwój i obserwacja rynku

30-lecie firmy „FABA” S.A.

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Faba

Faba

„FABA” S.A. istnieje już 30 lat. Historia i rozwój firmy są ściśle wpisane w proces transformacji ustrojowej, a zarazem w rozwój rodzimego przemysłu meblarskiego, tartacznego oraz produkcji płyty. Fabryka Baboszewo jako jedna z pierwszych firm w Polsce, przekształciła się z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, której właścicielami byli ówcześni pracownicy. Determinacja założycieli oraz wybranego przez nich zarządu, doprowadziły do szybkiego rozkwitu.

 

Rejestracja spółki i ekspansja

Nie można zapomnieć, że tradycja produkcyjna towarzyszy przedsiębiorstwu już ponad 74 lata, początki działalności sięgają 1947 roku.
– Pierwsze frezy zataczane, a później ścinowe, były produkowane w latach 70. Nieco później, w latach 80., rozpoczęła się produkcja frezów profilowych i głowic. Najsilniejszym jednak impulsem do szybkiego rozwoju firmy była rejestracja spółki w roku 1991 – wspomina Artur Pęcherzewski, dyrektor techniczny w firmie FABA. – Wydarzenie to można określić jako krok milowy w rozwoju zakładu w Baboszewie. Od tego momentu rozpoczęła się ekspansja w kierunku rynków zachodnich. Kontakty z zagranicznymi producentami renomowanych materiałów podniosły w znaczący sposób jakość i konkurencyjność wyrobów. Rozpoczęcie produkcji narzędzi, które do tej pory były importowane z zachodu, pozwoliło przedsiębiorstwu wzmocnić się na rynku i uzyskać fundusze na zakupy niezbędnych maszyn i urządzeń. One z kolei wpłynęły na opracowanie i produkcję nowych rozwiązań narzędzi. Były to narzędzia do produkcji złącz klinowych, głowice z mocowaniem hydro oraz tuleje hydro do frezów i zestawów. FABA bardzo szybko uruchomiła produkcję nowoczesnych pił tarczowych. Obecnie możemy pochwalić się produkcją pił bardzo cienkich, z obniżonym korpusem oraz specjalnych do dużych i bardzo dużych posuwów. Jako pierwsza firma w Polsce wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując nie tylko serwis, ale i produkcję coraz bardziej pożądanych narzędzi z nakładką PKD (DIA). Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie przemyślane inwestycje wpisane w długofalową strategię rozwoju.

 

Szereg inwestycji

Inwestycje związane były początkowo z wymianą starych maszyn na nowoczesne i urządzenia, o których mogłaby pomarzyć niejedna firma działająca w tej branży. Należy podkreślić, że „FABA” S.A. to jedno z pierwszych przedsiębiorstw sprywatyzowanych w Polsce i pozostaje nieprzerwanie w rękach kapitału polskiego od początku istnienia. Dziś kupowane są maszyny najnowszej generacji wyposażone w roboty, co oznacza, że przy użyciu jednej maszyny typu „kombi” wykonywane jest kilka procesów obróbczych. Produkcja narzędzi jest wydajniejsza i obniżone są koszty produkcji. Praca może trwać w trybie dziennym i nocnym. Podnoszone są jakość i precyzyjność wykonanych wyrobów.

Obecnie FABA to jedna z najnowocześniejszych firm nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
– Dysponujemy najbardziej zaawansowanym parkiem maszynowym na rodzimym rynku oraz wiedzą popartą doświadczeniem. Obecnie wsparcie sprzedaży i pełen serwis narzędzi prowadzą nasze hurtownie fabryczne usytuowane w różnych rejonach kraju: H1 – Zemborzyce Tereszyńskie, H2 – Zielona Góra, H3 – Piła, H4 – Wrzosowa koło Częstochowy oraz dwie jednostki zagraniczne – FABA SERWIS na Ukrainie i FABASLOVAKIA na Słowacji. Handel wspomagany jest również przez sieć jednostek dealerskich, które pośredniczą w sprzedaży naszych wyrobów – mówi Krzysztof Rydzewski, kierownik działu sprzedaży krajowej.

 

Wykwalifikowana kadra

Wysokiej klasy technika nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę oraz kilkunastu konstruktorów ściśle przypisanych do wydziałów produkcyjnych, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom klientów.
– Przykładowo, narzędzia do produkcji złącz, które są naszą marką, pracują obecnie z prędkością 150 – 400 m/min. Opracowywane są też nowe rozwiązania narzędzi do frezowania wzdłużnego, np. deski szalunkowej, przystosowane do pracy na niewyobrażalnych jeszcze kilka lat temu parametrach posuwów dochodzące do 1000 m/min – tłumaczy Artur Pęcherzewski.
Wyprodukowane narzędzia są testowane i podlegają kontroli technicznej celem doboru odpowiedniej technologii i wyprodukowaniu optymalnych narzędzi.

„Wysokiej klasy technika nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę oraz kilkunastu konstruktorów ściśle przypisanych do wydziałów produkcyjnych, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom klientów.”

 

Poznać potrzeby rynku

– Zatrudniamy wielu doradców techniczno-handlowych, którzy w ścisłej współpracy z obsługiwanymi przez nich kontrahentami pomagają nam właściwie interpretować potrzeby rynku – dodaje dyrektor. – Większość innowacyjnych konstrukcji oferowanych przez nas narzędzi powstaje poprzez współdziałanie na linii klient – doradca techniczny, konstruktor – technolog.
Nieustannie trwają umacnianie kontaktów i poszukiwanie nowych kontrahentów. Okazją do pogłębienia relacji będą targi LIGNA, które w tym roku zostały przesunięte na koniec września. Jest to platforma służąca nie tylko wymianie myśli technicznej, ale i otrzymaniu feedbacku na temat wytwarzanych wyrobów.
– Spotkanie z klientami przebiega zawsze w ciepłej atmosferze, sprzyjającej rozmowom i dalszej współpracy – mówi Krzysztof Rydzewski. – Nieustannie poszukujemy nowych dealerów i partnerów biznesowych. Rynek wymaga wielu zaufanych przedstawicieli, żeby klient był usatysfakcjonowany. Obsługujemy nie tylko rynek europejski, ale również jesteśmy obecni na rynku Ameryki Północnej i Południowej. Sprzedajemy narzędzia do ponad 50 krajów. Zapraszamy również przedstawicieli z Polski, gdzie współpraca trwa już od wielu lat.

 

Spojrzeć przez inny pryzmat

– Za nami bardzo trudny rok 2020. Pandemia COVID-19 postawiła przed branżą meblową, kontrahentami i firmami konkurencyjnymi bardzo trudne wyzwanie – informuje Krzysztof Rydzewski. – Ta niepewność sprawiła, że spojrzeliśmy na sposób pracy przez inny pryzmat. Bardzo szybko wprowadziliśmy pracę zdalną dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nieprodukcyjnych. Decyzje zarządu co do reżimu sanitarnego na wydziałach produkcyjnych umożliwiły nam utrzymanie produkcji. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie nasi wierni klienci, którzy składali zamówienia mimo ograniczeń w przemieszczaniu się. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem. Nie możemy się również doczekać końca tego niespokojnego okresu, aby móc częściej spotykać się nie tylko u państwa w firmach, ale także na targach branżowych.

„Bardzo szybko wprowadziliśmy pracę zdalną dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nieprodukcyjnych. Decyzje zarządu co do reżimu sanitarnego na wydziałach produkcyjnych umożliwiły nam utrzymanie produkcji. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie nasi wierni klienci, którzy składali zamówienia mimo ograniczeń w przemieszczaniu się. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem.”

 

Dalsze doskonalenie produkcji

– Chcielibyśmy poinformować, że ukończyliśmy zapoczątkowaną w 2018 r. inwestycję związaną z budową hali produkcyjno-biurowej o powierzchni 2800 m2, stworzonej z myślą o dalszym doskonaleniu produkowanych przez nas wierteł oraz frezów monolitycznych – wyjaśnia dyrektor. – Zbudowana hala zakładowa pozwala nam rozwijać następną gałąź produkcji, jaką jest wytwarzanie narzędzi do metalu. To kolejny punkt zwrotny w dziejach naszej firmy, który wpłynie na dywersyfikację produkowanego asortymentu. Poszerzamy znacznie ofertę nie tylko o kolejne wiertła specjalne, ale głównie o narzędzia dla przemysłów: lotniczego, samochodowego oraz zbrojeniowego.
Zakończona została również modernizacja magazynu wyrobów gotowych, która umożliwi sprawniejszą realizację wysyłek do kontrahentów.
– Dzięki powyższej inwestycji znaleźliśmy również miejsce na poszerzenie gamy dostępnych produktów bezpośrednio z magazynu – oznajmia Artur Pęcherzewski. – Dotyczy to głównie oferowanych frezów i zestawów dla mniejszych, ale bardzo ważnych dla nas klientów. W ofercie pojawi się więcej frezów prostych, profilowych oraz zestawów do szeroko rozumianej deski podłogowej albo wykorzystywanych do popularnej „podbitki”.

 

Nowy katalog

– Odzwierciedlenie poszerzonej oferty zaobserwować można w „jeszcze ciepłej” edycji katalogu 2021 – informuje dyrektor. – Nowe katalogi są już w drodze do klientów. Niecierpliwych zapraszam na stronę internetową www.faba.pl, gdzie znajduje się link do pobrania wersji elektronicznej.

 

Serdeczne podziękowania

– Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim klientom oraz partnerom biznesowym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym, za współpracę z firmą „FABA” S.A. – mówi Krzysztof Rydzewski. – Bez współpracy nie ma innowacji i rozwoju. Pragniemy, aby relacja cenowo-jakościowa narzędzi nadal cieszyła odbiorców. Pragnę zapewnić, że nadal zamierzamy inwestować w digitalizację i automatyzację procesów produkcyjnych. Obliguje nas do tego nie tylko presja jakościowa, ale także drożejące materiały zużywane w procesie produkcyjnym oraz stale rosnące koszty pracy. Dostosowujemy produkcję narzędzi do realnych potrzeb rynku, jak również produkujemy narzędzia specjalistyczne dla indywidualnych klientów. To wszystko sprawia, że pozycja firmy „FABA” S.A. plasuje się wśród liderów do maszynowej obróbki drewna. Zachodni kontrahenci są pod wrażeniem oglądając z bliska kompleks fabryczny, że gdzieś w Baboszewie, w województwie mazowieckim, znajduje się fabryka narzędzi przystosowanych do obróbki drewna i metalu, wyposażona w najnowsze rozwiązania techniki i produkująca narzędzia tak wysokiej klasy.

 

prenumerata

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Wydarzenia

Targi Meble Polska w tym roku tylko on-line

Ważna informacja

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Z uwagi na niepewne prognozy rozwoju sytuacji epidemicznej, zarząd Grupy MTP postanowił, że Targi Meble Polska odbędą się wyłącznie w formule on-line.

 
Meble Polska to największe krajowe targi kontraktowe przeznaczone dla przedsiębiorców branży meblowej. Tradycyjnie wydarzenie to odbywa się na przełomie lutego i marca. Jednak w związku z pandemią COVID-19, tegoroczna edycja przeniesiona została na koniec maja. Organizatorzy targów liczyli na to, że w terminie od 25 do 28 maja uda się je zrealizować w trybie stacjonarnym. Jak się okazuje, niepewne prognozy rozwoju sytuacji epidemicznej zmusiły Międzynarodowe Targi Poznańskie do kolejnej zmiany planów.

 
Targi Meble Polska odbędą się w dniach 25 – 28 maja 2021 roku
wyłącznie w formule on-line.

 

prenumerata

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Wydarzenia

Piły trakowe pod nowym szyldem, ale w sprawdzonej jakości!

Cięcie drewna

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Znany w Polsce austriacki producent pił trakowych Dietmar Thöress, zakończył swą zawodową działalność, zamykając pełne sukcesów 50 lat pracy w tym sektorze przemysłu. Nowymi właścicielami firmy zostali dotychczasowi, wieloletni pracownicy Thöress Sägenproduktion GmbH – Stephan Ausweger oraz Bernd Hauser. Produkty firmy Dietmar Thöress bez zmian dostępne na naszym rynku będą dzięki lokalnemu dystrybutorowi – firmie PENNY GONDEK sp. z o.o. z Oleśnicy.

 
Portal Drzewny

Dla nowych zarządców firmy, z ich doświadczeniem i know-how, produkcja pił jest tematem doskonale znanym.
– Wraz z nową nazwą naszej firmy Die Sägenmacher GmbH, przejęliśmy 50-letnie doświadczenie w procesie produkcji. Dlatego nadal przyświeca nam zasada: perfekcja w piłach trakowych! I to gwarantujemy naszym klientom – deklarują nowi właściciele firmy, z optymizmem patrząc w przyszłość.

 

Piły, urządzenia, uchwyty i usługi

Przedsiębiorstwo Die Sägenmacher specjalizuje się w produkcji pił trakowych, hydraulicznych urządzeń do ich naprężania, a także uchwytów do pił trakowych.
– Dostarczamy narzędzia pod indywidualne potrzeby klienta – podkreśla Stephan Ausweger.
Producent z Eugendorf koło Salzburga oferuje także usługowe stellitowanie używanych pił trakowych, jak również sprzedaż pił tarczowych. Stephan Ausweger przez 22 lata zajmował się tym działem w firmie Thöress Sägenproduktion GmbH. Do jego obowiązków należą aktualnie: produkcja, montaż, sprawy kadrowe i dystrybucja towaru. Bernd Hasuer ma za sobą 7-letni okres pracy w firmie Dietmara Thöress. Wyspecjalizował się w działach stellitowania i ostrzenia narzędzi. Podstawowa działalność, czyli produkcja nowych pił stellitowanych i regeneracja używanych narzędzi, stanowi 57 proc. całkowitego obrotu nowego podmiotu gospodarczego na rynku produkcji narzędzi.'

 

Austriackie piły znane w Polsce

Przedsiębiorstwo zatrudnia siedmiu pracowników. 37 proc. produkcji trafia na eksport. Piły z Austrii znalazły już stałych odbiorców obok rynku lokalnego, także w Niemczech, Ameryce, jak również Polsce, gdzie od 17 lat dostarczane są przez przedstawiciela austriackiego producenta – PENNY GONDEK sp. z o.o. z Oleśnicy.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).