Mechaniczny zespół podawania i odbioru kłody to nowość, która jest już dostępna w pilarce ramowej pionowej PRP-58 oferowanej przez Zakład Metalowy Stefan Drozdowski. Warto przyjrzeć się tej innowacji, bowiem budzi ona duże zainteresowanie na rynku.
Podajnik służy do szybkiego i płynnego podawania okrągłych kłód do przetarcia. Zalecany jest głównie do drewna krótkiego i o małych przekrojach.
Oto jego parametry:
minimalna długość podawanej/odbieranej kłody — 1200 mm
maksymalna długość podawanej/odbieranej kłody — 2500 mm (do 4000 mm na zamówienie)
minimalna średnica podawanej/odbieranej kłody — 150 mm
maksymalna średnica podawanej/odbieranej kłody — 430 mm
prędkość podawania/odbioru kłody — 3 m/min
Podajnik najwyższych lotów
Istotny jest posuw łańcuchowy, który w tym rozwiązaniu jest o wiele szybszy od roboczego, dzięki czemu obsługa może łatwo zapewnić ciągłość piłowania (kłody „doganiają się”). Ważne również jest to, że posuw roboczy ustala się na pilarce zależnie od gatunku i grubości kłód.
Klienci zwracają również uwagę na to, że z podajnikiem pracuje wózek hydrauliczny, gwarantujący zabezpieczenie kłody przed kręceniem. Kręcenie czy powstawanie zwichrowań to największy problem przy przetarciu kłód okrągłych z naturalnymi krzywiznami i odrostami.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że wózek zaciśnięty hydraulicznie na kłodzie jest przez nią ciągniony.
„Klienci zwracają również uwagę na to, że z podajnikiem pracuje wózek hydrauliczny, gwarantujący zabezpieczenie kłody przed kręceniem.”
Jak działa podajnik? Gładkie łańcuchy dają wystarczającą przyczepność do tego, aby przemieszczać kłodę wraz z wózkiem, a jednocześnie nie zakłócają posuwu roboczego maszyny piłującej. Zderzak krańcowy automatycznie zwalnia łapy w momencie, gdy kłoda opuszcza podajnik i zostaje całkowicie przejęta przez pilarkę. Rolą pracownika jest ręczne cofnięcie wózka i przełączenie dźwigni zaworu sterującego, celem zaciśnięcia kolejnej kłody. Podajnik ma rolkę, która ułatwia obrót i właściwe ułożenie kłody na podajniku. Odbiornik służy do odbierania przetartych kłód drzewnych w sposób ciągły. Zalecany jest on do drewna krótkiego i o małych przekrojach.
Istotne cechy odbiornika:
– zastosowanie jednej płyty ułatwia centrowanie tylko w jeden rzaz piły,
– układ wyklucza blokowanie pryzmy między dwoma płytami,
– kłoda może być przecierana w całości na deski, bez prowadzącej środkowej pryzmy,
– zastosowanie górnego, przesuwnego podparcia płyty oraz hydraulicznego, zawsze symetrycznego dwustronnego nacisku na płytę – to gwarancja zachowania lepszej prostoliniowości cięcia niż rozwiązanie z dwoma płytami,
– boczne walce napędowe ułatwiają odbiór tarcicy bocznej i niwelują dodatkowy opór posuwu spowodowany dwustronnym naciskiem tarcicy na płytę prowadzącą.
Elementy przetartej kłody, dzięki symetrycznej sile działania obu walców na płytę, równomiernie dociskają tarcicę na płytę prowadzącą. Ukształtowanie walców daje napęd posuwu i niweluje opory tarcia między płytą prowadzącą a tarcicą.
Pilarka do kłód różnej grubości
Pilarka PRP-58 przeciera kłody o każdej długości i średnicy do Ø350 mm. Może ciąć także grubsze kłody dzięki zwiększeniu prześwitu pionowego między walcami do 430 mm. Prześwit ramy poziomy wynosi 580 mm i umożliwia rozcięcie bali nawet bardzo grubych w przypadku uprzedniego, jedno- lub dwustronnego ich obcięcia na traku taśmowym. W pilarce znalazło zastosowanie wiele innowacji technicznych, między innymi: dynamiczne naprężenie brzeszczotów, specjalna konstrukcja ażurowa pił, przyrząd do wprowadzania kłód krótkich (metrówek) oraz zestaw do szybkiego ich podawania.
Konstrukcja wózków podawczych została również zmieniona. Po minimalnym przezbrojeniu mogą być stosowane zarówno do drewna długiego, jak i krótkiego.
PRP-58 oraz PRP-58W, obok funkcji tradycyjnych traków, z powodzeniem pełnią rolę: wielopiły, traka tarczowego do „paletówki”, a we wszystkich zastosowaniach charakteryzują się bardzo małym rzazem.