Stacjonarne odpylacze z serii Vacomat N-1000 firmy Schuko to wydajne systemy filtrujące do użytku wewnątrz pomieszczeń. Izba Rzemieślnicza wraz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Technologii (BTZ) w Trewirze zrealizowała innowacyjny projekt. Dzięki planowi budowli o specjalnej konstrukcji i całościowej koncepcji energetycznej w przypadku BTZ po raz pierwszy w kraju osiągnięty został standard budynku pasywnego.
„Na działania w zakresie energii pasywnej istotny wpływ miały: projekt budynku i konstrukcja budowlana. Zostały one połączone z aktywnymi działaniami w zakresie energooszczędnych technologii budowlanych, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię do minimum […]” – podaje HWK. Niewielkim, ale znaczącym elementem tego rozwiązania jest koncepcja odciągu w nowych pomieszczeniach stolarni.
Duża oszczędność energii
System odciągowy jest powszechnie uważany za jeden z największych konsumentów energii elektrycznej w przedsiębiorstwie! Zastosowano tu ciekawe rozwiązanie pozwalające osiągnąć jak największy cel w zakresie oszczędności energii. Ze względu na sprawdzoną współpracę i pomyślnie zrealizowane projekty referencyjne, firma HEES + PETERS GmbH została ponownie wybrana jako partner w zakresie narzędzi i maszyn ręcznych, a SCHUKO jako producent techniki odciągowej, powierzchniowej i filtracyjnej. Umieszczenie w najmniejszej przestrzeni ilości powietrza potrzebnej do odpylania do wszystkich maszyn do obróbki drewna w różnych salach szkoleniowych wymagała zastosowania rozbudowanego systemu filtrów. Wyposażono go we wszystkie technologie bezpieczeństwa dotyczące zagrożeń pożarowych i wybuchowych. W przypadku takiego systemu typowa jest instalacja na zewnątrz. Jednak po wspólnym, dokładnym zbadaniu wymagań klienta i warunków lokalnych okazało się, że takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę. Ponadto system filtrów zainstalowany na zewnątrz nie może konkurować z instalacją wewnętrzną pod względem zużycia energii. I na tym właśnie się skoncentrowano. Dostępne są również odpylacze mobilne do instalacji wewnętrznych o wydajności do 10 000 m3/h. Jednak te standardowe urządzenia mają zwykle mniejsze możliwości adaptacyjne, ograniczone powierzchnie filtracyjne i nie znalazłyby miejsca w planowanej przestrzeni wewnętrznej.
„Odpylacze stacjonarne z serii Vacomat N-1000 to małe jednostki filtracyjne oparte na technologii przenośnych odpylaczy i dlatego dopuszczone są do instalacji wewnątrz budynków. Ta seria odpylaczy może być elastycznie montowana zgodnie z wymaganiami klienta, a ponadto zajmuje niewiele miejsca.”
SCHUKO oferuje specjalne rozwiązanie dla takich przypadków – odpylacze stacjonarne z serii Vacomat N-1000. Są to małe jednostki filtracyjne oparte na technologii przenośnych odpylaczy i dlatego dopuszczone są do instalacji wewnątrz budynków. Ta seria odpylaczy może być elastycznie montowana zgodnie z wymaganiami klienta, a ponadto zajmuje niewiele miejsca – 1520 x 1520 mm. Warunki przestrzenne istniejącego pomieszczenia filtrów były wystarczające. Obok siebie znalazły miejsce trzy jednostki zmontowane już w 2019 roku (patrz zdjęcie). Odpylacz po lewej stronie (1) jest odpowiedzialny za odciąganie pyłu z maszyny CNC, a środkowy (2) odciąga pyły z maszyn standardowych z głównej maszynowni. Aby nie tracić energii cieplnej, przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia roboczego za pomocą kanałów powrotnych. Pozwala to uniknąć dodatkowego ogrzewania. Prawy odpylacz (3) odciąga pył z obszaru cięcia, który jest w oddzielnym pomieszczeniu. Wykorzystuje się tu również cenną energetycznie wymianę powietrza powrotnego.
Wszystkie odpylacze mają wydajną i sprawdzoną brykieciarkę typu Compacto CT 800 S-20 jako system usuwania odpadów. W przypadku odpylaczy (1) i (2) podbudowa służy jako zbiornik magazynowy. Materiał pozostaje w filtrze tak długo, aż przez czujniki poziomu napełnienia wydany zostanie sygnał usuwania skierowany do odpylacza (3). Następnie wentylator odpylacza (3) odciąga materiał, który przenoszony jest z dwóch odpylaczy (1) i (2) przez zawory obrotowe ATEX, i transportuje go do odpylacza (3). Z tego miejsca materiał wyładowywany jest do brykieciarki. W ramach ogólnej koncepcji oszczędzania energii zastosowano wentylatory z regulacją częstotliwości, energooszczędne zasuwy i możliwie najkrótsze przewody rurowe – to kolejna zaleta instalacji wewnątrz budynku.
Systemy przyszłości
Każda jednostka wyposażona jest w dobrze widoczną lampkę kontrolną LED, dzięki czemu stan pracy i ewentualne usterki są od razu widoczne. Ponadto stany robocze można przeglądać za pomocą nowoczesnego systemu sterowania nie tylko na panelu sterowania, ale także przez połączenie internetowe. W ten sposób osoba prowadząca szkolenie może pokazać uczestnikom ogólne funkcje za pomocą smartfona, tabletu lub na tablicy i wspólnie z nimi sterować systemami. Od momentu uruchomienia systemy działają bez zarzutu i zgodnie z zaleceniami są corocznie serwisowane. W maszynowni nr 2, której budowę zakończono w ubiegłym roku, zainstalowano kolejny odpylacz stacjonarny (4) typu Vacomat N-1000. Ze względów przestrzennych został on zainstalowany bezpośrednio w maszynowni nr 2. Instalacja ta jest również połączona z systemem usuwania odpadów z odpylacza (3), dzięki czemu wszystkie odpady materiałowe z działu stolarki usuwane są za pośrednictwem brykieciarki. Systemy odciągowe i filtracyjne SCHUKO od ponad 50 lat zapewniają czyste powietrze w produkcji i na stanowiskach pracy w zakładach rzemieślniczych oraz przemysłowych z branż: drzewnej, tworzyw sztucznych, papierniczej i metalowej. Asortyment produktów obejmuje zarówno mobilne jednostki odciągowe czy odpylacze mobilne, jak i stacjonarne urządzenia odciągowe, cyklony oraz duże, przemysłowe systemy filtracyjne. Dla wydobytego materiału wiórowego oferowane są różne możliwości utylizacji: pojemniki do zbierania wiórów, wyładunek do worka big bag, napełnianie kontenerów oraz podawanie do silosów i brykieciarek. Wysokowydajne rozdrabniacze i innowacyjne brykieciarki wykorzystywane są do składowania odpadów i resztek drewna w sposób oszczędzający miejsce. Do obróbki powierzchni firma dostarcza rozwiązania do odsysania mgły lakierniczej i ergonomiczne stoły szlifierskie. W przypadku SCHUKO wszystko pochodzi z jednego źródła: konsultacje, planowanie, produkcja, dostawa, montaż, uruchomienie, konserwacja i szkolenie operatorów.