Connect with us


Aktualności

Piękno tkwi w prostocie

Dodane:

/

PolishStyl
Na targach LIGNA firma PolishStyl prezentowała m.in. głowice do szlifowania, szczotkowania, polerowania czy strukturyzowania drewna. Fot. KD Media


Dużym zainteresowaniem na targach LIGNA w Hanowerze cieszyło się stoisko firmy PolishStyl, producenta materiałów ściernych, polerskich i narzędzi szlifierskich. Jak podkreślają przedstawiciele firmy – Klienci docenili piękno prostoty naszych maszyn i narzędzi.

PolishStyl

Goście z zainteresowaniem oglądali produkty firmy, m.in. maszynę szlifierską dającą duże możliwości do pracy z drewnem. Fot. KD Media

PolishStyl to firma działająca od 2008 r.

Na targach LIGNA swoje produkty prezentuje od 6 edycji. Także w tym roku można było zapoznać się z jej flagowymi produktami oraz nowościami.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w targach LIGNA – mówi Bogusław Szkutnik – Zaprezentowaliśmy bogaty wybór naszych produktów – od materiałów ściernych, służących do szlifowania elementów zarówno z drewna jak i materiałów drewnopochodnych czy lakieru, poprzez maszyny szlifierskie, szczotki ścierne, czyszczące i do zadań „specjalnych”, po różnego rodzaju głowice strukturyzujące.

Nie tylko dla profesjonalistów

PolishStyl adresuje swoje produkty do szerokiego grona klientów – od klientów indywidualnych, majsterkujących w domowych zaciszach, poprzez małe i średnie zakłady stolarskie, po duże firmy produkcyjne.

Na targi LIGNA firma przygotowała bogaty przekrój asortymentu – głowice i szczotki do szlifowania, polerowania i strukturyzacji powierzchni, a także maszyny szlifierskie – szczotkarki. Zobaczyć można było maszyny ręczne – pneumatyczne szliferko-polerki, proste i uniwersalne maszyny stołowe oraz bardziej rozbudowane wielogłowicowe szlifierki przelotowe.

Cenna wiedza

Odwiedzający stoisko PolishStyl klienci mogli nie tylko zapoznać się z produktami firmy, ale też skorzystać z fachowej wiedzy doradców.

– Naszym atutem jest wykształcona, doświadczona kadra, posiadającą dużą wiedzę w zakresie obróbki powierzchni drewna, powłok lakierniczych, metali, szkła, tworzyw sztucznych oraz innych powierzchni – mówi Bogusław Szkutnik. – Odwiedzający pytali o konkretne zastosowanie naszych produktów, stosowane technologie, możliwości, jakie dają nasze szczotkarki czy szlifierki w zakresie np. obróbki drewna. Wiele osób pytało o strukturyzację drewna, którą można uzyskać dzięki naszym narzędziom.

Klient ceni solidną markę

Jedną z nowości firmy, prezentowaną na targach w Hanowerze, była szczotkarko -strukturyzerka PS-400.

– Tego typu nasze maszyny skierowane są przede wszystkim do małego i średniego stolarza, ale mogą z nich korzystać także duże zakłady – wyjaśnia Bogusław Szkutnik. – Są łatwe w obsłudze i bardzo wytrzymałe. Prezentowana na LIGNIE maszyna do szlifowania PS 400 to w Polsce nowość, za granicą jest ona już sprzedawana od pewnego czasu. Waży tonę i 400 kilogramów, ma solidną ramę, przez co nie ma możliwości drgań czy wibracji, co jest ważne w procesie szczotkowania czy strukturyzacji. Jej atut można określić jako piękno prostoty.

Zaletą tego urządzenia jest uniwersalność i bardzo łatwa wymiana głowic, dzięki czemu można przy jej pomocy zarówno szczotkować, jak i strukturyzować drewno. Świetnie sprawdza się także do pracy przy większych elementach, np. stopnie chodowe mogą być szlifowane czy strukturyzowane ze wszystkich stron.

Urządzenie jest dostosowane do różnego rodzaju stołów, w standardowej produkcji zastosowano szerokość 400 lub 600 mm, istnieje jednak możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Co ważne, obsługa urządzenia jest bardzo inyuicyjna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia. Mocną stroną jest również przystępna cena, doradztwo techniczne i szybki serwis.

– Dotychczas nie było konieczności częstego serwisowania naszych maszyn, co świadczy o ich jakości; na Lignie najwięcej zamówień na te maszyny zebraliśmy z Skandynawi – mówi Bogusław Szkutnik.

Szczotki do maszyny szlifierskiej sprzedawane są osobno, doradcy sugerują cały proces technologiczny wraz z elementami wymiennymi, aby klient miał jak największą wiedzę na temat możliwości danych produktów.

Szczotkowanie, strukturyzowanie, polerowanie

Goście z zainteresowaniem przyglądali się także innym produktom firmy – m.in. wymiennym głowicom, szczotkom jak i z ogromnym zainteresowaniem spotkały się taśmy bezkońcowe do szlifierek szerokotaśmowych. Klientów interesowało uzyskiwanie różnego rodzaju struktur i powierzchni przy wykorzystaniu tychże narzędzi.

– Byli zdziwieni, że na cienkim fornirze można uzyskać taką ciekawą strukturę – mówi Bogusław Szkutnik. – Pytano nas o sposób doboru narzędzi pod konkretne rodzaje drewna, w zależności od jego miękkości czy grubości, przekroju. Nasze narzędzia dają bardzo duże możliwości w tym zakresie. Inne głowice dobierzemy do twardego drewna, typu dąb czy jesion, a inne do miękkiego, takiego jak sosna czy świerk. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę efekt, jaki klient chce uzyskać, np. rodzaj zagłębienia, głębokość struktury.

Atutem jest kompatybilność

Atutem naszych produktów jest ich kompatybilność z urządzeniami czy głowicami innych konkurencyjnych firm, umiemy się dopasować i dobrać profile tak aby osiągnąć zakładany efekt .

– Uniwersalizm naszych szczotek, czy głowic powoduje, że można je zamontować na różnego rodzaju urządzeniach – mówi Mirosław Kozer. – Nasza firma ciągle się rozwija, sukcesywnie wprowadzamy do oferty nowe głowice, rozwijamy katalog szczotek w zakresie dostosowania ich do różnego rodzaju podłoży.

Firma odpowiada na trendy rynku, stąd powstały m.in. specjalne głowice do odświeżania drewna pochodzącego z rozbiórki, które jest bardzo pożądanym surowcem. Głowice te pozwalają na usunięcie nalotu bez uszkadzania struktury drewna. Kolejnym trendem jest praca z drewnem, polegająca na jego postarzaniu. Specjalnie do takiego drewna dedykowane są głowice, które pozwalają uzyskać efekt starego drewna.

ReklamaPolishStyl

PolishStyl kieruje swoją ofertę zarówno do małych i średnich firm, jak i dużych zakładów. Fot. KD Media

Głowice, szczotki, maszyny szlifierskie
W ofercie firmy PolishStyl znajdują się produkty m.in. do szczotkowania, czyszczenia, polerowania i strukturyzowania drewna. Klienci znajdą tu narzędzia jednogłowicowe, wielogłowicowe i centra szlifierskie. Asortyment PolishStyl to m.in. szczotki i głowice druciane i tyneksowe, szczotki czyszczące, szczotki ścierne, głowice walcowe, dyskowe i do zadań specjalnych które często klient wyznacza nam jako temat praktycznie niemożliwy do realizacji.

W naszym portfolio jest też duży zakres maszyny szlifierskich od szczotkarek i strukturyzerek bo bardzo precyzyjne szlifierki szerokotaśmowe firmy Kundig .

Szczotkowanie
Szczotkowanie to jedna z metod szlifowania, wykonywana za pomocą obrotowych głowic szlifierskich, wyposażonych w wymienne szczotki. Pozwala na szlifowanie płaszczyzn, krawędzi zewnętrznych i profili wewnętrznych frontów, ram okiennych i innych elementów o nieregularnych kształtach, zarówno w małych, jak i dużych zakładach. Proces szczotkowania jest szybkim systemem wykańczania powierzchni podczas szlifowania drewna, materiałów drewnopochodnych i powłok lakierniczych.

Czyszczenie
Celem czyszczenia jest usunięcie zabrudzeń w postaci pyłów, wiórów, trocin i innych zanieczyszczeń z powierzchni. Jest niezbędne przed wykonaniem lakierowania, olejowania  lub  oklejania folią. Może być również ostatnim etapem przygotowania elementów przed pakowaniem.

Strukturyzacja

Strukturyzacja drewna polega na wybraniu drewna miękkiego (wczesnego) spośród przyrostów rocznych i takiej jego obróbce, która w efekcie końcowym prowadzi do otrzymania nierównomiernej struktury, którą można przyrównać do wyglądu naturalnie postarzonego drewna. Postarzanie drewna jest procesem kilkuetapowym, a ilość etapów jest uzależniona od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od rodzaju materiału, jaki poddajemy obróbce. W procesie strukturyzacji drewna stosuje się głowice z drutem stalowym lub tyneksowym.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Dni Otwarte INTOREX SA w firmie Technodrewno

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte

Dodane:

/

Mapka dojazdu

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte, które będą niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami w produkcji galanterii drewnianej. Wydarzenie, które odbędzie się nowej siedzibie firmy Technodrewno skierowane jest do małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych, a uczestnicy będą mogli poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne maszyny.

Opr. J.O

Podczas Dni Otwartych zaprezentowane zostaną dwie nowe maszyny, które z pewnością przyciągną uwagę wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w obróbce drewna:

  • Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS
  • Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT

Dodatkowo, przedstawiona zostanie również zregenerowana i w pełni funkcjonalna maszyna używana:

  • Szlifierka LAM-1300

Innowacyjne technologie w praktyce

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli na żywo zobaczyć technologię toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania. Demonstracje te będą wykorzystywać programy obróbcze wygenerowane za pomocą zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM Intor-Edit oraz SolidCAM 3D. To doskonała okazja, aby zobaczyć nowoczesne technologie w działaniu i porozmawiać z ekspertami na temat ich zastosowania w praktyce.

Oferta CEHPOL i dodatkowe atrakcje

To nie koniec atrakcji! Swoje produkty i usługi zaprezentuje także firma CEHPOL, będąca przedstawicielem producenta okleiniarek CEHISA oraz pił pionowych ELCON.

Podczas Dni Otwartych dostępne będą również informacje na temat aktualnych dotacji UE oraz atrakcyjnych ofert leasingowych, co może być niezwykle pomocne dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w nowoczesne technologie.

Zaproszenie na ciepły posiłek

Nie tylko technologie będą na nas czekały! Dla wszystkich gości organizatorzy zapewniają ciepły posiłek oraz kiełbaski z grilla.

Serdecznie zapraszamy w dniach 5-7 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 16:00 do Golęczewa k. Poznania. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, skorzystać z fachowego doradztwa oraz spędzić miło czas w towarzystwie specjalistów z branży. Do zobaczenia!

Technodrewno

Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT. Fot. Technodrewno

Technodrewno

Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS. Fot. TechnodrewnoCzytaj dalej

Aktualności

GLOTECH – Perfekcyjne Narzędzia Dla Majsterkowiczów Domowych

Dodane:

/

Majsterkowiczom, pasjonatom domowych prac stolarskich oraz hobbystom nieustannie poszukującym efektywnych rozwiązań do obróbki drewna, Glotech prezentuje nową linię tarcz do cięcia. Czy chcesz przeciąć drewno, płytę wiórową czy materiały stolarskie dla własnych potrzeb? Tarcze Glotech to odpowiedź na Twoje potrzeby, zapewniając nie tylko precyzję, ale także ekonomiczność w użytkowaniu.

Rozwiązania dla Majsterkowiczów

Tarcze Glotech zostały zaprojektowane z myślą o domowych majsterkowiczach, oferując niezawodność i trwałość przy standardowych pracach stolarskich. Dzięki wykorzystaniu optymalnego gatunku węglików spiekanymi, są one niezwykle ostre i efektywne nawet podczas intensywnego użytkowania. Bez względu na to, czy pracujesz przy pilarkach ręcznych czy stolikowych, Glotech gwarantuje profesjonalne rezultaty w atrakcyjnej cenie.

Wybór Tarczy Odpowiedniej dla Twoich Potrzeb

W ofercie Glotech znajdziesz różnorodne tarcze, dopasowane do różnych rodzajów obróbki drewna i materiałów stolarskich:

  • Seria GT604: Idealna do cięcia płyt wiórowych, OSB, MDF oraz innych materiałów drewnopochodnych. Zaprojektowana z myślą o standardowych pracach majsterkowiczów, wyposażona w trapezowo-proste zęby dla precyzyjnego cięcia.
  • Seria GT605: Doskonała do cięcia drewna litego, klejonego oraz sklejki. Z zastosowaniem na przemian skośnej geometrii zębów, zapewnia efektywne i czyste cięcie przy minimalnym wysiłku.
  • Seria GT010: Przeznaczona do cięcia drewna wzdłuż słojów, idealna do obróbki desek, drewna budowlanego czy szalunkowego. Wyposażona w ząb prosty dla płynnego cięcia wzdłuż włókien drewna.
  • Seria GT210: Specjalnie zaprojektowana do cięcia drewna w poprzek słojów oraz innych materiałów stolarskich. Dzięki na przemian skośnej geometrii zębów, zapewnia stabilność i precyzję cięcia.

Różnorodne Zastosowania, które Cię Zachwycą

  • Meble Ogrodowe: Planujesz zbudować własny zestaw mebli do ogrodu? Tarcze Glotech sprawią, że cięcie desek czy elementów drewnianych będzie szybkie i precyzyjne, pozwalając Ci stworzyć meble, które będą ozdobą Twojego ogrodu.
  • Projekty Dekoracyjne: Chcesz ozdobić swój dom unikatowymi elementami dekoracyjnymi? Tarcze Glotech ułatwią Ci cięcie różnorodnych materiałów, takich jak sklejka czy płyta pilśniowa, które możesz wykorzystać do wykonania ozdób ścian czy dekoracji wnętrz.
  • Konserwacja i Remonty: Czas na odświeżenie swojego mieszkania? Tarcze Glotech sprawdzą się doskonale podczas cięcia płyt OSB, drewnianych listew czy elementów wykończeniowych, umożliwiając szybkie i precyzyjne prace remontowe.

Kompatybilność i Wydajność

Tarcze Glotech zostały opracowane z myślą o kompatybilności z najpopularniejszymi modelami pilarek ręcznych oraz stołowych dostępnych na rynku. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domowym warsztacie czy na budowie, Glotech zapewnia optymalną wydajność i trwałość. Dodatkowo, specjalne rowki kompensacyjne wpływają na obniżenie temperatury pracy, co zwiększa żywotność tarczy i minimalizuje wpływ na korpus narzędzia.

Podsumowanie

Tarcze Glotech to nie tylko narzędzia, to partnerzy w Twoich domowych projektach stolarskich. Dzięki ich konstrukcji oraz precyzyjnym osiągom, każda praca staje się łatwiejsza i bardziej efektywna. Wybierz Glotech i doświadcz rewolucji w świecie majsterkowania domowego!
Aby dowiedzieć się więcej o ofercie tarcz GLOTECH® lub skonsultować swoje potrzeby z naszym zespołem technicznym, skontaktuj się z nami już dziś. Możesz również wejść na stronę WWW i poznać nasze nowe tarcze: https://globus-wapienica.eu/products/c99-narzedzia-glotech

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Od dekady rozwijają się jako poddostawca branży meblarskiej

10cio lecie firmy NOWIGO

Dodane:

/

Firma NOWIGO powstała 10 lat temu, a jej genezą było zapotrzebowanie różnego rodzaju listwy meblowe, spowodowane potrzebą większej produkcji przez zakłady meblarskie. Pierwszymi klientami przedsiębiorstwa byli duzi odbiorcy z regionu Wielkopolski. Obecnie NOWIGO jest rozpoznawalną marką i z sukcesem obsługuje kontrahentów z terenu całego kraju.

Już od 10 lat NOWIGO, producent wyrobów drzewnych z Pomarzanowic koło Poznania, słynie z wysokiej jakości produktów, wśród których można znaleźć fryzy liściaste i iglaste, listwy meblowe dedykowane stelażom mebli tapicerowanych oraz różnorodne elementy meblowe.

„Firma NOWIGO w tym roku obchodzi 10cio lecie swojego istnienia. Przez ten czas dynamicznie się rozwija w oparciu o współpracę z czołowymi producentami mebli, którzy budują swój sukces w oparciu o kompetentnych dostawców.”

Wykorzystując surowce liściaste i iglaste, firma przygotowuje produkty dedykowane do zastosowania w pracach wykończeniowych oraz stelażowych.

Trwałość i uniwersalność użycia tych prefabrykatów pozwala na tworzenie funkcjonalnych mebli oraz dodatków do wyposażenia domu i ogrodu.

Dzięki możliwościom dostosowania produktów pod konkretne zamówienie klienta, NOWIGO zyskuje uznanie wśród klientów z branży meblarskiej, stolarskiej oraz architektury ogrodowej. Nowym elementem w ofercie firmy są także listwy łączone na mikrowczepy, które poszerzają możliwości zastosowania drewna w różnych dziedzinach.

Bogata oferta tych produktowa obejmuje fryzy, listwy oraz elementy drzewne w szerokiej gamie wymiarów, idealnych do stosowania w stelażach do mebli tapicerowanych, meblach litych, płytach klejonych, stolarskich oraz galanterii drzewnej.

Solidne wsparcie dla Kępna

– Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa jako producenta wyrobów drzewnych, i z przyjemnością podejmujemy nowe wyzwania – mówi Grzegorz Kujawa, prezes zarządu firmy NOWIGO.

Mimo obecnie trudnego rynku przedsiębiorstwo obsługuje obecnie setki odbiorców, oferując im prefabrykaty wysokiej jakości, zachowując przy tym dużą otwartość na bieżące potrzeby rynku.

Zgodnie z tą strategią firma otworzyła w 2023 roku punkt sprzedaży w Kępnie, które jest kolebką producentów mebli tapicerowanych. Dzięki zapleczu magazynowemu, transportowi i wsparciu technicznemu klienci NOWIGO zyskują wysoki jakości obsługę, która sprawdza się nawet w sytuacjach kryzysowych. – Obecnie mamy do czynienia z trendem specjalizacji, gdzie firmy produkujące meble kupują gotowe komponenty, jednocześnie koncentrując się na produkcji, w różnych jej aspektach – podkreśla Grzegorz Kujawa. – Współpraca z naszą firmą ma także ekonomiczne uzasadnienie, bowiem jako poddostawca jesteśmy w stanie zaoferować produkty tańsze od tych, które są w stanie wytworzyć nasi klienci.

Nie muszą mieć oni bowiem dodatkowego parku maszyn, suszarni, pracowników oraz dodatkowych kosztów.

Jakie perspektywy?

Siła firmy NOWIGO tkwi w specjalizacji i partnerskich relacjach z kooperantami. Skupia się na produkcji listew handlowych, pozwalając jej klientom skoncentrować się na swoich obszarach specjalizacji, bez konieczności inwestowania w dodatkowe zaplecze produkcyjne. Elastyczność i jakość pozwalają firmie utrzymać pozycję na rynku, pomimo trudności, jakie mogą się pojawić.

Dodatkowo NOWIGO to optymiści, którzy wierzą, że z pasją, innowacyjnością i odpowiednią strategią można pokonywać wszelkie wyzwania. Dlatego firma jest stale otwarta na nowe możliwości, nowych klientów i nowe rynki. Stąd też, w najbliższym czasie planuje kontynuować ekspansję, być może otworzyć kolejne punkty sprzedaży, choć szczegółów jeszcze nie znamy.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy z nami. Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie, które nam udzielili przez te dziesięć lat. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy dzisiaj. Patrząc w przyszłość, pełni nadziei i z determinacją, czekamy na kolejne wyzwania i sukcesy – podsumowuje Grzegorz Kujawa.Czytaj dalej

Aktualności

Istotne forum wymiany informacji z rynku paliw alternatywnych

Biomasa

Dodane:

/

Powermeetings
Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych od dwóch dekad przyciąga rzeszę profesjonalistów zainteresowanych tematem. Fot. Powermeetings.eu

Podczas 13. edycji wiosennego Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych, zorganizowanego przez powermeetings.eu w dniach 21-22 marca 2024 roku w Krakowie skupiono się na technologiach związanych z biomasą i paliwami alternatywnymi. Wydarzenie, obchodzące 20-lecie działalności, przyciągnęło przedstawicieli branży energetycznej, przemysłowej oraz instytucji rządowych.

Rozpoczynając konferencję, Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreślił wagę słuchania branży związanej z biomasą i paliwami alternatywnymi oraz wdrażania jej wniosków. Zapewnił o pełnej współpracy i uwzględnianiu postulatów, co przekłada się na udoskonalenie projektów legislacyjnych. Podkreślił również istotę suwerenności energetycznej kraju poprzez wsparcie alternatywnych źródeł energii i rozproszoną energetykę.

Konieczna transformacja

Jednym z głównych tematów dyskusji była dekarbonizacja sektora ciepłowniczego w kontekście europejskich regulacji, szczególnie pakietu „Fit for 55”.
Dorota Jeziorowska z Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych przedstawiła liczne problemy wynikające z tych regulacji, podkreślając istotną rolę ciepłownictwa systemowego w polskich miastach. Wskazała na konieczność transformacji systemów ciepłowniczych oraz odpowiedniego finansowania inwestycji, aby osiągnąć cele dekarbonizacji.

Omawiając przyszłość sektora, dr inż. Ilona Olsztyńska z SGS Polska przedstawiła najważniejsze regulacje dotyczące rynku biomasy i paliw alternatywnych. Zwróciła uwagę na nowe cele UE do 2030 roku, a także na zasady zrównoważonego wykorzystania biomasy i emisji gazów cieplarnianych.

Ważnym aspektem konferencji było także omówienie możliwości finansowania inwestycji w sektorze energetycznym. Iwona Poliwka z Metropolis Doradztwo Gospodarcze przedstawiła różne środki wsparcia, w tym Fundusz Modernizacyjny Kogeneracja, który umożliwia inwestycje w nowoczesne jednostki wytwórcze.

Podczas dyskusji o dostępności surowców opałowych Tomasz Majerowski z DGLP przedstawił potencjał pozyskania biomasy w Polskim Grupie Leśnej. Z kolei Ryszard Jelonek z Biomasa Partner Group omówił znaczenie biomasy agro jako alternatywnego paliwa w ciepłownictwie, przedstawiając innowacyjne rozwiązania spalania.

Biały certyfikat korzyści

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas forum były korzyści płynące z uzyskania Białego Certyfikatu, potocznie zwanego świadectwem efektywności energetycznej. Paweł Wysokulski z ARP ENERGIA wyjaśnił zasady przyznawania tych certyfikatów oraz wymienił potencjalne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw. Ustawa o efektywności energetycznej z 2016 roku umożliwia uzyskanie certyfikatu dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną o co najmniej 10 Toe (tona oleju ekwiwalentnego) w ciągu roku.

Rekompensata za obniżenie poboru

Bogumił Ciżowski z Enspirion przedstawił DSR (Demand Side Response) jako sposób na rekompensatę kosztów energii elektrycznej poprzez czasowe obniżenie poboru mocy z sieci. Ta elastyczność w zarządzaniu energią pozwala nie tylko na zachowanie stabilności w Krajowym Systemie Energetycznym, ale także na redukcję emisji CO2.

Technologie przetwarzania RDF

Ireneusz Suszyna z VECOPLAN Poland oraz Victor Rodriquez z APISA by Tornum zaprezentowali innowacyjne instalacje do produkcji i suszenia biomasy. Ich prezentacje skupiały się na możliwościach wykorzystania RDF (Refuse Derived Fuel) w sektorze energetyki cieplnej.

Od węgla do biomasy

Prezes PEC Gniezno, Jarosław Grobelny, podkreślił konieczność przekształcenia systemu ciepłowniczego z wykorzystaniem biomasy. Dzięki zastąpieniu miału węglowego biomasą, firma osiągnęła status efektywnego systemu ciepłowniczego, co przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2.

Samowystarczalność energetyczna

Firma SYLVA zaprezentowała własną drogę transformacji energetycznej, opartą na wykorzystaniu produktów ubocznych własnej produkcji do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Dzięki temu, firma osiągnęła samowystarczalność energetyczną, korzystając wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.

Na zakończenie konferencji omówiono aktualne trendy na rynku biomasy. Prelegenci, tak jak Ramunas Waszkiewicz z Baltpool czy Marek Kępa z Javelin Global Connodities, podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat cen i popytu na biomasę, uwzględniając globalne zmiany rynkowe.

ReklamaPodsumowanie i perspektywy

XIII Forum Biomasy i RDF stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania nowych technologii i rozwiązań w zakresie efektywnego zarządzania energią. Organizatorzy zapewniają, że kolejne spotkanie, zaplanowane na jesień tego roku, będzie równie inspirujące i pełne wartościowych dyskusji.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).