Connect with us
 
Technika, technologie, nowości

Oszczędność kosztów to większe zyski dla przedsiębiorstwa

Odpylanie i rozdrabnianie

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Expert Z20. Fot. Höcker Polytechnik

Od 1962 roku firma Höcker Polytechnik planuje i konstruuje instalacje techniki powietrza, opracowuje indywidualne rozwiązania w zakresie czystości powietrza i do usuwania odpadów procesowych w przemyśle. Dzięki oferowanym produktom i rozwiązaniom firma skraca czas realizacji i redukuje koszty energii. Wyroby przedsiębiorstwa od 56 lat wyróżniają się innowacyjnością, wydajnością i szybką amortyzacją.

 

Kurier Drzewny

Sucha ściana lakiernicza PaintStar 21-3500-R. Fot. Höcker Polytechnik

 
Höcker Polytechnik w ciągu 56 lat wdrożył ponad 55 000 instalacji na całym świecie. Zatrudnia około 280 pracowników (włączając spółki zależne). Siedziba główna znajduje się w Hilter a. T. W. pod Osnabrück. Firma posiada filie, biura techniczne i przedstawicielstwa na całym świecie, a także własne spółki dystrybucyjne w Polsce, Rosji i Szwajcarii oraz dysponuje nowoczesnym parkiem technologicznym.

 
Produkty przedsiębiorstwa odpylają warsztaty i instalacje produkcyjne, brykietują pył i wióry, rozdrabniają i transportują odpady procesowe, optymalizują tryb lakierowania oraz stwarzają optymalne warunki robocze i zapewniają maksymalną produktywność przy minimalnym ładunku energii.

 

O 60 proc. mniejsze zużycie prądu

Rozwiązania firmy zapewniają niskie zużycie energii przy takiej samej mocy. Technicy w koncepcji produkcyjnej, dziale badań i rozwoju, a także przy konstruowaniu instalacji opracowują wysoko efektywne rozwiązania dla klientów. W rezultacie powstają produkty, które dostarczają potrzebną moc z najwyższym poziomem sprawności. Zaprogramowane sterowniki PLC, połączone z wentylatorami regulowanymi przez przetwornik częstotliwości, zautomatyzowanymi zasuwami odcinającymi i wieloma dalszymi efektywnymi komponentami, sprawiają, że instalacje Höcker Polytechnik przynoszą znaczne oszczędności energii. Zaoszczędzony prąd elektryczny i zredukowane koszty ogrzewania przekładają się na korzyści dla firmy i środowiska. Technologie zmniejszą koszty energii nawet o 60 proc.

Reklama
Kurier Drzewny

 

DustStar – idealne wyłapywanie pyłu

System DustStar niezawodnie odciąga drobny pył. Jest przyjazny użytkownikowi, bardzo skuteczny i naturalnie sprawdzony w pracy z pyłem drzewnym (GS-HO-11). Pyły: szlifierski i drobny są oczyszczane w 2-stopniowym systemie filtrującym z filtrami o powierzchni 16 m2 wewnątrz i ~2 m2 w kanale doprowadzającym powietrze (maty filtrujące M5) i odprowadzany na zewnątrz. Ten sposób filtracji jest wysoce skuteczny i umożliwia nieskomplikowany powrót przefiltrowanego powietrza do pomieszczenia roboczego. Powoduje to oszczędność cennej energii cieplnej i ułatwia montaż systemu DustStars. Zaletą jest cicha praca urządzeń. Pracując podciśnieniowo oszczędza energię i nie generuje przeszkadzającego przeciągu. DustStar w pełni automatycznie czyści trwałe węże filtracyjne za pomocą drgań. Można wybrać rozwiązanie ze skrzynką rozdzielczą z lewej (standardowo) lub prawej strony.

 

Zmniejszenie objętości odpadów nawet o 90 proc.

Brykieciarka hydrauliczna BrikStar C to rozwiązanie kompaktowe i gotowe do podłączenia jako kompletna prasa o konstrukcji ramowej ze zintegrowanym układem hydraulicznym i bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Modele BrikStar C3 są przeznaczone do zakładów rzemieślniczych oraz niewielkich ilości materiału w przemyśle; w przypadku większych wydajności dostępne są modele C4, C5, C7 i C11. Optymalnie można transportować i przechowywać brykiety o średnicy 65 mm.
Urządzenie zawiera licznik godzin roboczych, kontrolę poziomu oleju, chłodnicę oleju (tylko w modelach C7 i C11), czujnik łopatkowy (z automatycznym uruchomieniem), otwór rewizyjny z wyłącznikiem bezpieczeństwa oraz kontrolą temperatury i stałym wyświetlaniem ciśnienia prasowania.

 
Czujnik łopatkowy kontroluje automatyczny układ uruchomienia i zatrzymania. W ten sposób oszczędza niepotrzebne godziny robocze. Ponadto, będący w wyposażeniu seryjnym otwór rewizyjny z wyłącznikiem krańcowym bezpieczeństwa zapewnia eksploatację bez ryzyka. Układ doprowadzania w modelu BrikStar C ze stabilnym ślimakiem dozującym i korytem o idealnie dopasowanych wymiarach zapewnia dużą wydajność w przypadku lekkich i grubych materiałów. Doprowadzanie do wszystkich pras może odbywać się ręcznie lub automatycznie.

Reklama
Kurier Drzewny

Brykieciarka posiada automatyczny układ długości brykietu i zapewnia bezproblemową eksploatację. Serwisowanie i obsługa zostały ułatwione dzięki panelowi operatora z wyświetlaczem tekstowym (wielojęzycznym).

 

Stół szlifierski z zewnętrznym odciągiem

Stół szlifierski Expert Z10, Z20 i Z30 przeznaczony jest do podłączenia do centralnej instalacji odciągowej lub zewnętrznego odciągu stanowiskowego. Największe zapylenie powstaje na stanowisku pracy podczas ręcznego szlifowania za pomocą elektronarzędzi, jak też podczas wykonywania tzw. międzyszlifu lakierniczego. Stoły szlifierskie Expert Z zostały gruntownie przetestowane i pozwalają na skuteczną redukcję stężenia pyłów na stanowisku pracy do dopuszczalnych granic poniżej 2 mg/m3. Są stołami roboczymi przeznaczonymi do podłączenia do istniejącej centralnej instalacji odciągowej lub odpowiedniego odciągu stanowiskowego np. typu Vacumobil®. Z uwagi na małe zapotrzebowanie powietrza odciągowego jest on nie tylko energooszczędny, ale i cichy. Dzięki zastosowaniu na przyłączu do instalacji odciągowej automatycznej zasuwy odcinającej odciąg pracuje tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście wymagane.
 
Odciąg może być realizowany przez odpowiednio dobrany odpylacz stanowiskowy lub odciąg centralny. Możliwość podłączenia stołu do odciągu z lewej lub prawej jego strony ułatwia ustawienie w każdych warunkach lokalizacyjnych u użytkownika. Dzięki kompaktowej budowie stół nie potrzebuje dużo miejsca do ustawienia. Bogate wyposażenie zapewnia komfortowe użytkowanie i dodatkowe korzyści, wśród których znajdują się m.in.: mechaniczne ustawianie wysokości za pomocą ręcznego systemu hydraulicznego (ręczna korbka) lub z napędem elektrycznym, a także podciśnieniowe mocowanie obrabianych przedmiotów za pomocą dwóch ssaw mocujących. Urządzenie wyposażone jest w rozkładane wsporniki do mocowania dużych elementów z boku stołu, przydatne przy obróbce okien i drzwi.

 

Dla mgieł lakierniczych

PaintStar 21 i PaintStar 21.5 to niedrogie ściany odciągowe dla mgieł lakierniczych przeznaczone dla rzemiosła i przemysłu. Dla wielu zastosowań sucha ściana lakiernicza jest jak zawsze idealnym rozwiązaniem dla skutecznego wychwytywania i filtrowania mgieł farb i lakierów. Jednakże większość systemów ma kosztowną konstrukcję i związane z tym wysokie koszty zakupu. Natomiast inne tańsze systemy nie sprostają wymaganiom jakościowym lub pracują z niewłaściwymi parametrami filtracji. Przy zastosowaniu PaintStar jest inaczej: dwustopniowy system filtracji zapewnia bardzo wysoki stopień separacji sięgający 99 proc. Zygzakowaty filtr kartonowy do separacji wstępnej pochłania znacznie więcej overspray’u, inaczej niż przy stosowaniu konwencjonalnych mat filtracyjnych. Do tego wtórna mata filtracyjna pozwala skuteczniej chronić wentylator oraz środowisko. W celu skutecznego wychwytywania rozpuszczalników znad posadzki, PaintStar wyposażony jest od dołu w dodatkowy otwór ssawny. W prosty sposób filtr kasetowy wkładany jest tam od przodu ściany. Ponadto szybka i łatwa wymiana filtrów jest jednym z największych atutów.
 
Urządzenie zapewnia równomierny, bezprzeciągowy i diagonalny przepływ strumienia powietrza, który zapewnia właściwy klimat miejsca pracy oraz dobrą jakość polakierowanych powierzchni. Zabudowane ścianki boczne i górna powiększają obszar skutecznego działania i dlatego pozwalają jednocześnie lakierować większe elementy. Użytkownik zyskuje oszczędność miejsca dzięki małej głębokości zabudowy. Istnieje możliwość pracy w powiązaniu z odciągiem podłogowym. PainStar charakteryzuje szybka wymiana filtrów i niskie koszty eksploatacji dzięki tańszym standardowym filtrom. Niskie nakłady inwestycyjne oraz niewielkie zużycie energii zapewniają mniejsze koszty i większy zysk. Można też umieścić wentylator odciągowy z prawej strony – PaintStar 21 oraz dostawę bez wbudowanego wentylatora.

Reklama
Kurier Drzewny

 

Mobilne odpylacze Vacumobil 350

Vacumobil 350 to najbardziej wydajny i silny model popularnego typoszeregu z oferty firmy, który doskonale sprawdza się w pracy z maszynami CNC lub kilkoma innymi urządzeniami produkcyjnymi. Jego główne zalety to: wydajność energetyczna, rozmiar, moc, modułowość i uniwersalność zastosowania. Użytkownik może wybierać pomiędzy różnymi metodami oczyszczania (typu Jet i wibracje) oraz układami wygarniania (zbiorniki, prasy do brykietu, śluzy celkowe). Dzięki temu odpylacz można dopasować do indywidualnych potrzeb.
 
Napęd modelu Vacumobil 350 jest od 2015 roku seryjnie wykonywany w klasie efektywności 1E3 i w ten sposób zapewnia ekologiczną oraz energooszczędną eksploatację. Wszystkie modele zostały sprawdzone przez stowarzyszenie zawodowe i działają wyłącznie z certyfikowanym materiałem filtra. W zakresie bezpieczeństwa procesów innowacyjne odpylacze mobilne przekonują dzięki automatycznej instalacji gaśniczej oraz wbudowanemu, odpornemu na wybuch zaworowi zwrotnemu (dopuszczonemu dla pyłów organicznych klasy wybuchowości pyłów St1) o minimalnej energii zapłonu >10 mJ i dolnej granicy wybuchu co najmniej 30 g/m3).

Portal Drzewny

Vacumobil_JP350. Fot. Höcker Polytechnik

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama Kurier Drzewny
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Galeria

Historia traka Wood-Mizer LT40 – modyfikacje głowicy tnącej i pulpitu operatora

Tartacznictwo

Dodane:

/

Kurier drzewny
Pulpit operatora LT40 obecnie - Setwork SW10. Fot. Wood-Mizer

Powstały w 1982 roku trak LT40 to model, który słusznie nazywany jest dzisiaj „legendą”, gdyż na zawsze zmienił sposób, w jaki ludzie przerabiają kłody na gotowy materiał. Umożliwił przeciętnym użytkownikom przeróbkę drewna w sposób łatwy, wydajny i, co najważniejsze, mobilny. W latach 80. trak ten wyznaczył również nowy trend w budowie przewoźnych maszyn do obróbki drewna. Dzisiejsze traki taśmowe korzystają z dziedzictwa LT40 i budowane są w sposób klasyczny, gdzie masywna głowica tnąca zamocowana jest ponad długim i płaskim łożem. Chociaż wiele elementów i rozwiązań z pierwotnej konstrukcji maszyny zachowano, to LT40 został poddany na przestrzeni lat różnym modyfikacjom. Zmiany dotyczą potrzeby zwiększenia wydajności i ergonomii pracy, a często też i chęcią wdrożenia rozwiązań proponowanych przez klientów.

Kurier Drzewny

Głowica tnąca LT40. Fot. Wood-Mizer

Głowica tnąca z zaokrąglonymi bokami

Pierwszymi modelami traków taśmowych, jakie przybyły do Europy w latach 90., były traki LT30 i LT40, które posiadały identyczną głowicę tnącą, lecz różne długości ramy. Oryginalna głowica tnąca była z powodzeniem stosowana również w innych modelach traków, np. w LT25, który zadebiutował w 1994 roku.
– Trak LT25 wyposażony był w głowicę pochodzącą z modelu LT40, lecz z ręcznymi posuwami i bez hydraulicznych funkcji łoża. Stanowił korzystną cenowo ofertę dla klientów, ponieważ LT40 był dla przeciętnego Polaka w latach 90. dość drogi – wyjaśnia Robert Fret, specjalista z działu obsługi klienta z wieloletnim doświadczeniem. – Wielu klientów rozpoczynało swoją działalność z modelem LT25, a następnie sukcesywnie doposażało go w resztę komponentów, tak aby móc ostatecznie cieszyć się wersją o funkcjonalności porównywalnej do LT40.
Obecnie głowica tego traka dostępna w wersji STANDARD umożliwia przecieranie kłód o maksymalnej średnicy 90 cm, a jej kształt pozostał niezmieniony – nadal można ją łatwo rozpoznać po zaokrąglonych bokach. Głowica zamocowana jest ponad łożem na pojedynczym, dwukolumnowym maszcie i porusza się wzdłuż łoża na układzie łożysk oraz stalowym pręcie.
– Wiele elementów bazowych i sporo rozwiązań konstrukcyjnych pozostawiono bez zmian – w myśl zasady, że jeśli w maszynie coś działa dobrze i zdobyło uznanie klientów, to nie należy tego zmieniać – wyjaśnia Dariusz Kujawa, kierownik działu obsługi klienta pracujący w firmie Wood-Mizer od początku lat 90.
Pierwotnie głowica traka LT40 osadzona była na pręcie prowadzącym za pomocą układu 6 rolek (4 u góry i 2 na dole). W 1996 roku zdecydowano się na wykorzystanie 8 rolek, a obecnie trak ma ich aż 9.
– Większa liczba rolek prowadzących to zmiana konstrukcyjna wymuszona zastosowaniem mocniejszych i cięższych silników. Przy większej liczbie rolek ciężar głowicy rozkłada się na większą powierzchnię – wyjaśnia Robert Fret.
Żeliwne koła prowadzące brzeszczot mają niezmiennie tę samą średnicę (483 mm), ale zmieniło się łożyskowanie koła wolnego. Pierwotnie było ono łożyskowane na dwóch mniejszych łożyskach, a obecnie stosuje się jedno duże, dwurzędowe łożysko, które ma większą trwałość – tłumaczy Robert Fret.
Układ przeniesienia napędu nie uległ zasadniczym zmianom, lecz dla zwiększenia skuteczności działania jest obecnie dostępny z paskiem potrójnym (dla silników o mocy 15 i 18,5 kW) lub z podwójnym (dla silnika 11 kW).
– Samo rozwiązanie przeniesienia napędu nie zostało zmienione. Jest ono niezawodne, ponieważ koło przekazujące napęd z silnika na wałek wraz z paskiem jest osłonięte i znajduje się w innej komorze niż brzeszczot, co uniemożliwia trocinom przedostanie się do środka głowicy. Takiego rozwiązania nie ma trak LT20, a nawet – uwaga – LT70!
Pierwsze proste korowarki w wersji 12V DC pojawiły się w 1997 roku, a w kolejnych latach uległy modyfikacji do wersji AC.
– Korowarka to bardzo pomocne narzędzie, gdyż zwiększa żywotność brzeszczotu. Węgliki spiekane nalutowane na tarczę piły korowarki mają szerokość 5 mm. Gdy korowarka jest prawidłowo wyregulowana, to robi nacięcie na kłodzie, a brzeszczot wchodzi praktycznie w czysty materiał. To rozwiązanie pozwala na wydłużenie żywotności brzeszczotu o około 30 procent – zapewnia Dariusz Kujawa.

Nowy układ elektryczny

– Wprowadzenie w 1998 roku zasilania prądem przemiennym AC to bardzo ważna modyfikacja traka LT40 – podkreśla Robert Fret. – Zasilanie AC daje większe możliwości, jeśli chodzi o regulację prędkości i stabilność posuwu głowicy. W poprzednich wersjach maszyn (zasilanych prądem DC) wykonana modyfikacja pozwoliła również na zastosowanie bardziej wydajnych układów hydraulicznych.
W 1996 roku, wraz ze zmianą pulpitu operatora, w celu zabezpieczenia przełączników bębenkowych zastosowano w układach posuwów dodatkowe wyłączniki elektromagnetyczne, co poskutkowało wydłużeniem żywotności styków w przełącznikach. To rozwiązanie stosowane jest do dzisiaj. W tym samym okresie wprowadzono również zabezpieczenia elektryczne pozostałych funkcji pracy maszyny – tłumaczy Dariusz Kujawa.

Reklama

Kurier Drzewny

 

Wygodny i funkcjonalny pulpit operatora

W 1992 roku miała miejsce bardzo ważna modyfikacja traka, a dokładnie wymiana pulpitu operatora, w którym wszystkie funkcje umiejscowiono w jednej obudowie. Konsolidacja funkcji w jednym pulpicie miała ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa i ergonomii pracy. Zmiana ta pozwoliła też na wprowadzenie szeregu ciekawych rozwiązań.
– Nowy pulpit operatora LT40 stawał się z biegiem lat coraz większy i bardziej przejrzysty, co umożliwiało nam zamontowanie w nim wielu dodatkowych urządzeń opcjonalnych. Dopiero po tej modernizacji ewolucja pulpitu wkroczyła na właściwe tory – wyjaśnia Robert Fret.
W 1997 roku pojawiły się pierwsze urządzenia do automatycznego ustawiania grubości cięcia „SimpleSet Setwork”. Jest to proste narzędzie, działające w oparciu o enkoder zamontowany bezpośrednio na łańcuchu posuwu góra/dół. Rozwiązanie to nie było idealne, ponieważ zabrudzony łańcuch powodował błędy w odczycie.
– Obecnie w LT40 z silnikiem elektrycznym możemy stosować kilka układów automatycznego ustawiania grubości cięcia. Wiele z nich wykorzystuje technologię PLC – AccuSet1, PLC1, Accuset2, PLC2 i SW7, SW8, SW9.
– W maszynach, które na początku lat 90. trafiły do Polski, stosowano ciekawy sposób zmiany prędkości posuwu przód/tył – zamiast obecnie stosowanego falownika posługiwano się trójstopniowym kołem pasowym o różnych średnicach. Aby zmienić prędkość posuwu, należało ręcznie przełożyć pasek klinowy. Kiedyś zamiast dzisiejszych „setworków” do posuwu głowicy góra/dół na koło pasowe mechanizmu posuwu zakładało się korbę i można było ręcznie dostroić położenie głowicy. Było to dobre rozwiązanie, ale zabierało trochę więcej czasu – około 10 – 15 sekund – wspomina Dariusz Kujawa.

 

Użytkownicy pomagają udoskonalić trak LT40

Pomimo niezawodnej konstrukcji traka LT40, opracowanej przez duet inżynierów Laskowski & Tekulve, maszyna poddawana była modyfikacjom, ponieważ musiała spełniać nowe wymogi rynku i dostosować się do preferencji klientów.
– Dawniej LT40 nie miał Setworka, więc nasi klienci uczyli się, jak ustawiać grubość cięcia desek posługując się dwiema skalami. Gdy pojawiła się automatyka, cięcie stało się szybsze oraz dokładniejsze i nikt już nie chciał wracać do dawnej metody ustawiania grubości – wspomina Robert Fret.
Użytkownicy i właściciele traków często sugerują co należałoby zmienić w maszynie, bazując na własnym doświadczeniu w codziennej obsłudze maszyny lub na wyzwaniach, jakie stawia przed nimi przecieranie zróżnicowanych gatunków drewna. Jedną z takich sugestii była np. lekka modyfikacja osłon głowicy, polegająca na przedłużeniu wylotu trocin, tak aby operator nie deptał po trocinach wyrzucanych podczas przecierania.
Kolejną był pomysł poszerzenia głowicy LT40. W roku 2020 zadebiutował trak taśmowy LT40 WIDE z poszerzoną głowicą, umożliwiający przecieranie kłód o maksymalnej średnicy 100 cm, co umożliwiło wielu zakładom tartacznym zwiększenie wydajności produkcji.
– Dawniej klienci przecierali dużo kłód o średnicy około 1 m. Było to problematyczne, ponieważ standardowy trak umożliwiał przecieranie kłód o średnicy do 90 cm. Obecnie można nabyć trak LT40 w wersji WIDE. Producenci drewna zdają sobie sprawę, że deska przecięta w całej szerokości wygląda lepiej i można ją drożej sprzedać. Poza tym większa średnica przecierania kłody to też większe możliwości podzielenia szerokiej deski ze względu na ułożenie słojów – stwierdza Robert Fret.

Dowiedz się więcej
W 2022 roku obchodzone są 40. urodziny traka Wood-Mizer LT40. Firma zaplanowała serię artykułów i postów na temat tej kultowej maszyny.
Zapraszamy do śledzenia publikacji na:
www.facebook.com/WoodMizerPolska
lub
www.woodmizer.pl/learning-center

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Kurier Drzewny

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Niska cena przy wysokiej wydajności

Alpina KE 90: profesjonalny trak dla mniejszych firm

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Trak jest przeznaczony do pracy z ciężkimi kłodami o średnicy do 90 cm. Fot. Materiały producenta

Profesjonalny trak w niskiej cenie? Prosta obsługa przy wysokiej wydajności? Tak, to już możliwe, jeżeli zdecydujemy się na rozwiązanie oferowane przez Serrę na potrzeby mniejszych firm.

Kurier Drzewny

Projektując Alpinę, zadbano również o komfort operatora. Fot. Materiały producenta

Trak ma wszystko, co potrzebne jest do tego, aby dobrze zorganizować pracę: optymalne wyposażenie i łatwą obsługę dzięki standardowemu sterowaniu pozycjonowaniem. Co więcej, w dobie powszechnej automatyzacji, możemy wybrać również model z ręcznym systemem obsługi kłód, za który zapłacimy mniej niż w przypadku sterowania automatycznego.
– Co ciekawe, nie oznacza to obniżenia jakości. Z jego pomocą można przymocować kłodę i ściągnąć ją w dół – tak jak w przypadku urządzeń hydraulicznych – mówi Szymon Pakuła, przedstawiciel generalny na Polskę producenta Serra Maschinenbau GmbH. – Rozwiązanie to jest idealne dla tych, którzy rozpoczynają pracę z trakami czy mniejszych przedsiębiorców szukających maszyn sprawdzonych, wydajnych, ale i ekonomicznych.

Innowacyjna rama podstawy

Alpina KE 90, bo tak nazywa się to innowacyjne urządzenie, dostępna jest z silnikiem 18,5 kW (napęd elektryczny) lub 25 kW (benzyna).
Co jeszcze charakteryzuje Alpinę? Bezstopniowy, elektroniczny system podawania, elektryczna regulacja wysokości i docinacz.
Głowica piły działa bez kompromisów: automatyczny system smarowania, ręczny system napinania brzeszczotu, prowadzenie brzeszczotu. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko można mieć za tak niewygórowaną cenę.
Trak jest przeznaczony do pracy z ciężkimi kłodami o średnicy do 90 cm. Inwestorzy mają do wyboru dwie opcje napędów: elektryczny lub chłodzony powietrzem silnik benzynowy V2 firmy Vanguard.
Dostępne jest również wyposażenie dodatkowe, które może być konfigurowane w zależności od indywidualnych potrzeb klientów. Warto zwrócić uwagę na innowacyjną koncepcję ramy podstawy: pomiędzy cynkowanymi ogniowo długimi belkami w specjalnej konstrukcji wkręcane są ocynkowane wsporniki bali.

 

Reklama

Kurier Drzewny

Serce maszyny, czyli jednostka tnąca

W Alpinie zastosowano ciężkie koła napędowe o średnicy 700 mm. Sprawdzony i przetestowany system czyszczenia oraz smarowania kół napędowych jest wzorowany na systemach większych, profesjonalnych tartaków, podobnie jak łatwo regulowane prowadzenie brzeszczotu.
Nad mechanicznym naciągiem brzeszczotu jest 39 cm miejsca na kłody frezowane nad brzeszczotem. Precutter dopasowuje się do średnicy kłody i jej konturu. Wbudowany brzeszczot tarczowy usuwa brudną korę, co zwiększa żywotność brzeszczotu.

Projektując Alpinę, zadbano również o komfort operatora. Ma on dostępny, pełny przegląd wszystkich funkcji podczas pracy: podstawowe elementy sterujące, sterowanie pozycjonowaniem, powyższą skalę, a także dźwignię zaworów hydraulicznych do obsługi kłód i docinacza.
Serra Maschinenbau GmbH to jeden z najbardziej uznanych producentów traków na świecie. Jego niezawodne maszyny oraz profesjonalne doradztwo polskich specjalistów są również dostępne na naszym rynku.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Kurier Drzewny
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Urządzenia w trakcie pracy na żywo

SPÄNEX na targach Holz-Handwerk/Fensterbau Frontale 2022 w Norymberdze

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Specjalizująca się w zakresie systemów odciągowych i brykietowania firma SPÄNEX zaprezentuje swoje wyroby w trakcie lipcowych targów Holz-Handwerk/Fensterbau Frontale w Norymberdze. Na stoisku będzie można zobaczyć pracujące urządzenia odciągowe o łącznej wydajności powietrza 50 000 m³/godz., które zostaną podłączone do maszyny obróbczej Grupy WEINIG.

 

Holz-Handwerk / Norymberga – 12. – 15.07.2022
Hala 9, stoisko 305
Zapraszamy!

 

Kurier Drzewny

Prasa do brykietu typ SHB 250. Fot. SPÄNEX

Targi Holz-Handwerk/Fensterbau Frontale w Norymberdze, które odbędą się w dniach 12 – 15 lipca 2022 roku, są obecnie jedną z najważniejszych imprez targowych w branży. Ze względu na ich atrakcyjność odwiedza je ponad 100 000 gości. Z tego względu udział w wydarzeniu potwierdziła firma SPÄNEX, specjalista w zakresie systemów odciągowych i urządzeń brykietujących.

 

Praca na żywo

SPÄNEX ponownie znajdziemy w bezpośrednim sąsiedztwie Grupy WEINIG (hala 9, stoisko 305). Firma zaprezentuje innowacje i ulepszenia produktów w zakresie odciągania, przenoszenia, filtrowania, odpylania, brykietowania, malowania, sterowania i rozdrabniania. Zobaczyć będzie można także urządzenia odciągowe o łącznej wydajności powietrza 50 000 m³/godz., które zostaną zaprezentowane podczas pracy po przyłączeniu do nich maszyn do obróbki drewna Grupy WEINIG.

Reklama
Kurier Drzewny

 

„Zobaczyć będzie można urządzenia odciągowe o łącznej wydajności powietrza 50 000 m³/godz., które zostaną zaprezentowane podczas pracy po przyłączeniu do nich maszyn do obróbki drewna Grupy WEINIG.”

 
Przedsiębiorstwo wykorzystuje targi, aby zaprezentować koncepcję instalacji odciągowej opartej na odpylaczach pracujących w trybie ciągłym (rys. 1). W skład wchodzą dwie stacje, każda składa się z dwóch zainstalowanych i podłączonych odpylaczy, przy czym każdy z nich zapewnia maksymalną wydajność powietrza 10 000 m³/godz. Kolejny odpylacz (rys. 2), o maksymalnej wydajności powietrza 10 000 m³/godz., zostanie umieszczony na stoisku targowym Grupy WEINIG – tak aby całkowity przepływ objętościowy wynosił 50 000 m³/godz.
Nowe rozwiązania opracowano na podstawie wymagań klientów, u których, ze względu na lokalne warunki, nie można zainstalować systemów filtracyjnych na zewnątrz budynku. Natomiast sprawdzone w praktyce alternatywne rozwiązanie, tj. zainstalowanie systemu filtracyjnego w pomieszczeniach i wyposażenie go w bezpłomieniowe urządzenia obniżające ciśnienie, nie może być stosowane ze względów konstrukcyjnych. Dlatego ta opracowana przez SPÄNEX koncepcja instalacji odpylającej sprawdzi się w tym przypadku.
Pięć odpylaczy będzie uruchamiało się w zależności od zapotrzebowania. To znaczy, że w zależności od demonstrowanych maszyn do obróbki drewna Grupy WEINIG, każdorazowo do dyspozycji będzie wymagany w danym momencie strumień powietrza. Praktyka wykazała, że ​​ta zależna od zapotrzebowania eksploatacja instalacji prowadzi do znacznych oszczędności energii elektrycznej w porównaniu z konwencjonalną technologią.

 

Prasy do brykietowania

Pod trzema stacjami odciągowymi, automatycznie uruchamianymi w zależności od ilości dostarczonych trocin, rozmieszczone zostaną prasy do brykietowania. Spektrum SPÄNEX wydajności maszyn wynosi od 70 do 250 kg/godz. (rys. 3). Klienci będą mogli zapoznać się na żywo ze specyfikacją pracy maszyn i produkcją brykietu.

 

Reklama
Kurier Drzewny

Dla maszyn ręcznych

Ze względu na duże zapotrzebowanie w trakcie targów zostanie zaprezentowany także odpylacz do odsysania maszyn i stanowisk ręcznych w połączeniu ze stołem odciągowym (rys. 4), który charakteryzuje się wysokim podciśnieniem do 10 000 Pa. Standardem w tej serii jest zastosowanie energooszczędnych silników IE3 w połączeniu z przetwornicą częstotliwości. Te zwarte odpylacze o wysokiej sile ssania charakteryzują się ponadto niską emisją hałasu, kompletnym systemem sterowania, łatwością obsługi i szeroką gamą akcesoriów.
Dzięki serii średniociśnieniowych odpylaczy istnieje możliwość wdrożenia centralnego rozwiązania odciągowego. Do nich można podłączyć kilka ręcznych lub małych maszyn. Odciągany pył gromadzony jest centralnie w pojemniku na odpady z odpowiednią torbą plastikową, co ułatwia utylizację.

 

Usuwanie mgły lakierniczej

W trakcie targów można będzie również zapoznać się z możliwościami w zakresie usuwania mgły lakierniczej. Szeroka gama produktów firmy SPÄNEX (suche ściany lakiernicze, odciągi podłogowe, stoły odciągowe, stanowiska szlifierskie, kabiny do szlifowania) umożliwia zaprojektowanie instalacji dostosowanych do wymagań klienta. Różne rozwiązania przedstawione zostaną na podstawie praktycznych przykładów, w których szczególnie ważne są aspekty efektywności energetycznej, odzyskiwania ciepła i technologii sterowania oraz regulacji.

Sprawdź sam, jakie możliwości dają urządzenia SPÄNEX.
Firmę można odwiedzić w hali 9 na stoisku nr 305.

Reklama
Kurier Drzewny
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Linia w pełni automatyczna i bardzo wydajna

ZM Jabłoński rewolucjonizuje polskie tartacznictwo

Dodane:

/

Kurier Drzewny
To rozwiązanie nowoczesne, idealne do pracy w trudnych warunkach. Fot. Materiały producenta

Automatyzacja to jeden z najważniejszych kierunków przyszłości w branży drzewnej na świecie. Na polskim rynku idealnie w ten trend wpisuje się ZM Jabłoński, którego najnowsza linia do obtaczania kołków i ich zaostrzania, zaprojektowana i wykonana przez polskich specjalistów, śmiało może konkurować z podobnymi rozwiązaniami wśród największych producentów europejskich.

 

Kurier Drzewny

Fachowcy cenią sobie automatyczne frezowanie kółka na ostrosłup. Fot. Materiały producenta

Rynek maszyn stosowanych w przemyśle tartacznym bardzo się zmienił w ostatnim czasie. Branża stawia na innowacyjne, w pełni zautomatyzowane rozwiązania, które ograniczą pracę ludzi, zwiększą wydajność i oszczędności. Praca w tartaku ma być szybka, rozwiązania obsługiwane intuicyjnie, a całość ma prowadzić do oszczędności. Pojedyncze maszyny odchodzą do przeszłości. Specjaliści podkreślają, że obecnie sprawdzają się linie zaprojektowane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klientów.
Biorąc pod uwagę te oczekiwania, w dobie mechanizacji oraz automatyzacji produkcji, firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaprojektowała od początku, jak również wykonała linię do obtaczania kołków oraz ich zaostrzania – mówi Marek Jabłoński z ZM Jabłoński Sp. z o.o. – Jest to rozwiązanie nowoczesne, idealne do pracy w trudnych warunkach, które sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i dużych zakładach.

 

Linia jest w pełni automatyczna i składa się z:

– rampy wejściowej do podawania kłód,
– rampy schodkowej (odpowiada za podawanie pojedynczych kłód), szerokość 3,5 m
– osiowych przenośników: amortyzowanego i wzdłużnego ze zrzutem na bok,
– przenośnika poprzecznego bazującego,
– stacji: kapowania dwustronnego oraz fazowania i ostrzenia,
– taśmociągu poziomego do odpadów.

Choć konstrukcja wyróżnia się innowacyjnością i bardzo dobrze sprawdza się w pracy z drewnem, to najważniejsze jednak są jej możliwości.
Fachowcy cenią sobie automatyczne frezowanie kółka na ostrosłup poprzez 4 i 6 zacięć, a także fakt, że linia wykonuje fazę na drugim końcu balika.
Ważna jest również z duża rozpiętość, jeżeli chodzi o elementy, jakie mogą być poddane obróbce – ø40 – 180 mm, długość 1,5 – 3 m
Krótki czas potrzebny jest na wykonanie fazowania na ostrosłup, wykonanie fazy na drugim końcu to czas ok 10 s.
Jest to najlepsza rekomendacja wydajności rozwiązania pozwalająca skrócić czas produkcji.

Reklama
Kurier Drzewny

 

Dla małych i dużych tartaków

Maszyny znajdujące zastosowanie w przemyśle tartacznym to jedna z ważniejszych gałęzi produkcyjnych ZM Jabłoński. Firma ma wieloletnie doświadczenie w produkcji maszyn, które usprawniają pracę w wielu przedsiębiorstwach.

Specjaliści pracujący dla przedsiębiorstwa stale poszukują innowacyjnych rozwiązań technologicznych z zakresu mechaniki oraz automatyki przemysłowej. Firma specjalizuje się w produkcji m.in. nowoczesnych maszyn tartacznych, stolarskich i dźwigowych.
W ofercie maszyn tartacznych znajdują się: pilarki (traki) taśmowe, obrzynarki jedno- i dwustronne, korowarki, obtaczarki, ostrzałki, stoły montażowe do palet i wiele innych specjalistycznych urządzeń.

Istotne jest to, że producent wyposaża zakłady w kompletne linie do przerobu drewna na tarcicę budowlaną, jak i deskę paletową.
Doskonale zorganizowany park maszynowy oraz rzetelnie wykwalifikowana kadra pozwalają projektować oraz budować maszyny nietypowe, na zamówienie klienta.
– Zaopatrzymy państwa firmę w profesjonalne maszyny tartaczne – zapewnia Marek Jabłoński. – Konkurencyjne ceny, specjalistyczna wiedza oraz wysoka jakość naszych maszyn czyni nas niezawodnym partnerem i dostawcą sprzętu do obróbki drewna.

Kurier Drzewny

To rozwiązanie nowoczesne, idealne do pracy w trudnych warunkach. Fot. Materiały producenta

 

Kurier Drzewny

Krótki czas potrzebny jest do wykonania fazowania na ostrosłup. Fot. Materiały producenta

 

Reklama
Kurier Drzewny

Jabłoński

Czytaj dalej
Reklama

Targi 2022


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej w 2022 roku

5-8 lipca 2022
DACH+HOLZ International; Kolonia, Niemcy

2 – 15 lipca 2022
Holz-Handwerk; Norymberga,Niemcy

17 – 20 lipca 2022
INTERFORST Monachium,Niemcy

13-16 września 2022

DREMA, Poznań

7-9 października 2022
LUBDREW, Lublin

12-15 października 2022
XYLEXPO Mediolan, Włochy

19-21 października 2022

SICAM; Pordenone, Włochy

Popularne w tym tygodniu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).