Connect with us

Technika, technologie, nowości

Oszczędność kosztów to większe zyski dla przedsiębiorstwa

Odpylanie i rozdrabnianie

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Expert Z20. Fot. Höcker Polytechnik

Od 1962 roku firma Höcker Polytechnik planuje i konstruuje instalacje techniki powietrza, opracowuje indywidualne rozwiązania w zakresie czystości powietrza i do usuwania odpadów procesowych w przemyśle. Dzięki oferowanym produktom i rozwiązaniom firma skraca czas realizacji i redukuje koszty energii. Wyroby przedsiębiorstwa od 56 lat wyróżniają się innowacyjnością, wydajnością i szybką amortyzacją.

 

Kurier Drzewny

Sucha ściana lakiernicza PaintStar 21-3500-R. Fot. Höcker Polytechnik

 
Höcker Polytechnik w ciągu 56 lat wdrożył ponad 55 000 instalacji na całym świecie. Zatrudnia około 280 pracowników (włączając spółki zależne). Siedziba główna znajduje się w Hilter a. T. W. pod Osnabrück. Firma posiada filie, biura techniczne i przedstawicielstwa na całym świecie, a także własne spółki dystrybucyjne w Polsce, Rosji i Szwajcarii oraz dysponuje nowoczesnym parkiem technologicznym.

 
Produkty przedsiębiorstwa odpylają warsztaty i instalacje produkcyjne, brykietują pył i wióry, rozdrabniają i transportują odpady procesowe, optymalizują tryb lakierowania oraz stwarzają optymalne warunki robocze i zapewniają maksymalną produktywność przy minimalnym ładunku energii.

 

O 60 proc. mniejsze zużycie prądu

Rozwiązania firmy zapewniają niskie zużycie energii przy takiej samej mocy. Technicy w koncepcji produkcyjnej, dziale badań i rozwoju, a także przy konstruowaniu instalacji opracowują wysoko efektywne rozwiązania dla klientów. W rezultacie powstają produkty, które dostarczają potrzebną moc z najwyższym poziomem sprawności. Zaprogramowane sterowniki PLC, połączone z wentylatorami regulowanymi przez przetwornik częstotliwości, zautomatyzowanymi zasuwami odcinającymi i wieloma dalszymi efektywnymi komponentami, sprawiają, że instalacje Höcker Polytechnik przynoszą znaczne oszczędności energii. Zaoszczędzony prąd elektryczny i zredukowane koszty ogrzewania przekładają się na korzyści dla firmy i środowiska. Technologie zmniejszą koszty energii nawet o 60 proc.

 

DustStar – idealne wyłapywanie pyłu

System DustStar niezawodnie odciąga drobny pył. Jest przyjazny użytkownikowi, bardzo skuteczny i naturalnie sprawdzony w pracy z pyłem drzewnym (GS-HO-11). Pyły: szlifierski i drobny są oczyszczane w 2-stopniowym systemie filtrującym z filtrami o powierzchni 16 m2 wewnątrz i ~2 m2 w kanale doprowadzającym powietrze (maty filtrujące M5) i odprowadzany na zewnątrz. Ten sposób filtracji jest wysoce skuteczny i umożliwia nieskomplikowany powrót przefiltrowanego powietrza do pomieszczenia roboczego. Powoduje to oszczędność cennej energii cieplnej i ułatwia montaż systemu DustStars. Zaletą jest cicha praca urządzeń. Pracując podciśnieniowo oszczędza energię i nie generuje przeszkadzającego przeciągu. DustStar w pełni automatycznie czyści trwałe węże filtracyjne za pomocą drgań. Można wybrać rozwiązanie ze skrzynką rozdzielczą z lewej (standardowo) lub prawej strony.

 

Zmniejszenie objętości odpadów nawet o 90 proc.

Brykieciarka hydrauliczna BrikStar C to rozwiązanie kompaktowe i gotowe do podłączenia jako kompletna prasa o konstrukcji ramowej ze zintegrowanym układem hydraulicznym i bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Modele BrikStar C3 są przeznaczone do zakładów rzemieślniczych oraz niewielkich ilości materiału w przemyśle; w przypadku większych wydajności dostępne są modele C4, C5, C7 i C11. Optymalnie można transportować i przechowywać brykiety o średnicy 65 mm.
Urządzenie zawiera licznik godzin roboczych, kontrolę poziomu oleju, chłodnicę oleju (tylko w modelach C7 i C11), czujnik łopatkowy (z automatycznym uruchomieniem), otwór rewizyjny z wyłącznikiem bezpieczeństwa oraz kontrolą temperatury i stałym wyświetlaniem ciśnienia prasowania.

 
Czujnik łopatkowy kontroluje automatyczny układ uruchomienia i zatrzymania. W ten sposób oszczędza niepotrzebne godziny robocze. Ponadto, będący w wyposażeniu seryjnym otwór rewizyjny z wyłącznikiem krańcowym bezpieczeństwa zapewnia eksploatację bez ryzyka. Układ doprowadzania w modelu BrikStar C ze stabilnym ślimakiem dozującym i korytem o idealnie dopasowanych wymiarach zapewnia dużą wydajność w przypadku lekkich i grubych materiałów. Doprowadzanie do wszystkich pras może odbywać się ręcznie lub automatycznie.

Brykieciarka posiada automatyczny układ długości brykietu i zapewnia bezproblemową eksploatację. Serwisowanie i obsługa zostały ułatwione dzięki panelowi operatora z wyświetlaczem tekstowym (wielojęzycznym).

 

Stół szlifierski z zewnętrznym odciągiem

Stół szlifierski Expert Z10, Z20 i Z30 przeznaczony jest do podłączenia do centralnej instalacji odciągowej lub zewnętrznego odciągu stanowiskowego. Największe zapylenie powstaje na stanowisku pracy podczas ręcznego szlifowania za pomocą elektronarzędzi, jak też podczas wykonywania tzw. międzyszlifu lakierniczego. Stoły szlifierskie Expert Z zostały gruntownie przetestowane i pozwalają na skuteczną redukcję stężenia pyłów na stanowisku pracy do dopuszczalnych granic poniżej 2 mg/m3. Są stołami roboczymi przeznaczonymi do podłączenia do istniejącej centralnej instalacji odciągowej lub odpowiedniego odciągu stanowiskowego np. typu Vacumobil®. Z uwagi na małe zapotrzebowanie powietrza odciągowego jest on nie tylko energooszczędny, ale i cichy. Dzięki zastosowaniu na przyłączu do instalacji odciągowej automatycznej zasuwy odcinającej odciąg pracuje tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście wymagane.
 
Odciąg może być realizowany przez odpowiednio dobrany odpylacz stanowiskowy lub odciąg centralny. Możliwość podłączenia stołu do odciągu z lewej lub prawej jego strony ułatwia ustawienie w każdych warunkach lokalizacyjnych u użytkownika. Dzięki kompaktowej budowie stół nie potrzebuje dużo miejsca do ustawienia. Bogate wyposażenie zapewnia komfortowe użytkowanie i dodatkowe korzyści, wśród których znajdują się m.in.: mechaniczne ustawianie wysokości za pomocą ręcznego systemu hydraulicznego (ręczna korbka) lub z napędem elektrycznym, a także podciśnieniowe mocowanie obrabianych przedmiotów za pomocą dwóch ssaw mocujących. Urządzenie wyposażone jest w rozkładane wsporniki do mocowania dużych elementów z boku stołu, przydatne przy obróbce okien i drzwi.

 

Dla mgieł lakierniczych

PaintStar 21 i PaintStar 21.5 to niedrogie ściany odciągowe dla mgieł lakierniczych przeznaczone dla rzemiosła i przemysłu. Dla wielu zastosowań sucha ściana lakiernicza jest jak zawsze idealnym rozwiązaniem dla skutecznego wychwytywania i filtrowania mgieł farb i lakierów. Jednakże większość systemów ma kosztowną konstrukcję i związane z tym wysokie koszty zakupu. Natomiast inne tańsze systemy nie sprostają wymaganiom jakościowym lub pracują z niewłaściwymi parametrami filtracji. Przy zastosowaniu PaintStar jest inaczej: dwustopniowy system filtracji zapewnia bardzo wysoki stopień separacji sięgający 99 proc. Zygzakowaty filtr kartonowy do separacji wstępnej pochłania znacznie więcej overspray’u, inaczej niż przy stosowaniu konwencjonalnych mat filtracyjnych. Do tego wtórna mata filtracyjna pozwala skuteczniej chronić wentylator oraz środowisko. W celu skutecznego wychwytywania rozpuszczalników znad posadzki, PaintStar wyposażony jest od dołu w dodatkowy otwór ssawny. W prosty sposób filtr kasetowy wkładany jest tam od przodu ściany. Ponadto szybka i łatwa wymiana filtrów jest jednym z największych atutów.
 
Urządzenie zapewnia równomierny, bezprzeciągowy i diagonalny przepływ strumienia powietrza, który zapewnia właściwy klimat miejsca pracy oraz dobrą jakość polakierowanych powierzchni. Zabudowane ścianki boczne i górna powiększają obszar skutecznego działania i dlatego pozwalają jednocześnie lakierować większe elementy. Użytkownik zyskuje oszczędność miejsca dzięki małej głębokości zabudowy. Istnieje możliwość pracy w powiązaniu z odciągiem podłogowym. PainStar charakteryzuje szybka wymiana filtrów i niskie koszty eksploatacji dzięki tańszym standardowym filtrom. Niskie nakłady inwestycyjne oraz niewielkie zużycie energii zapewniają mniejsze koszty i większy zysk. Można też umieścić wentylator odciągowy z prawej strony – PaintStar 21 oraz dostawę bez wbudowanego wentylatora.

 

Mobilne odpylacze Vacumobil 350

Vacumobil 350 to najbardziej wydajny i silny model popularnego typoszeregu z oferty firmy, który doskonale sprawdza się w pracy z maszynami CNC lub kilkoma innymi urządzeniami produkcyjnymi. Jego główne zalety to: wydajność energetyczna, rozmiar, moc, modułowość i uniwersalność zastosowania. Użytkownik może wybierać pomiędzy różnymi metodami oczyszczania (typu Jet i wibracje) oraz układami wygarniania (zbiorniki, prasy do brykietu, śluzy celkowe). Dzięki temu odpylacz można dopasować do indywidualnych potrzeb.
 
Napęd modelu Vacumobil 350 jest od 2015 roku seryjnie wykonywany w klasie efektywności 1E3 i w ten sposób zapewnia ekologiczną oraz energooszczędną eksploatację. Wszystkie modele zostały sprawdzone przez stowarzyszenie zawodowe i działają wyłącznie z certyfikowanym materiałem filtra. W zakresie bezpieczeństwa procesów innowacyjne odpylacze mobilne przekonują dzięki automatycznej instalacji gaśniczej oraz wbudowanemu, odpornemu na wybuch zaworowi zwrotnemu (dopuszczonemu dla pyłów organicznych klasy wybuchowości pyłów St1) o minimalnej energii zapłonu >10 mJ i dolnej granicy wybuchu co najmniej 30 g/m3).

Portal Drzewny

Vacumobil_JP350. Fot. Höcker Polytechnik

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij aby skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Galeria

Systemy do suszenia drewna o zmniejszonym zużyciu energii

Nowoczesne technologie dla branży drzewnej

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

BIGonDRY Srl to znana włoska firma produkująca wysokowydajne systemy suszenia, piece do obróbki cieplnej ISPM-15, waporyzatory oraz systemy termomodyfikacji drewna, które osiągają temperaturę 230° C.

 
BIGonDRY Srl zawsze był zaangażowany w opracowywanie nowych rozwiązań, mając na celu nie tylko jakość, ale także ekorozwój i oszczędność energii. Przykładem tego jest ich najnowszy system odzysku ciepła REC PLUS, którego sprawność potwierdzona przez własnych klientów wynosi ponad 30%. Wymiennik ciepła powietrze / powietrze o przepływie krzyżowym jest zaprojektowany i zainstalowany w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać gorące i wilgotne powietrze opuszczające suszarnię do przekazywania energii do zimnego i suchego powietrza wlotowego. Efektem rekuperatorów jest system zarządzania i pilotowania procesu suszenia, który pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego do powietrza wewnątrz komory suszenia, optymalizując jej efektywność i obniżając koszty urządzenia.

 

Proces modyfikacji drewna w wysokiej temperaturze

BIGonDRY Srl od lat prowadzi badania we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytutami badawczymi, aby zaoferować swoim klientom niezwykle zaawansowane technologiczne i niezawodne rozwiązania. Najnowszy program badawczy pozwolił na przeprowadzenie w pilotażowym zakładzie BIGonDRY serii badań termomodyfikacji wstępnie utwardzonej tarcicy z 9 wybranych gatunków drewna, w ściśle kontrolowanych i powtarzalnych warunkach procesowych.

 
Wyniki przeprowadzone na drewnie TERMOWANYM w procesie BIGonDRY o nazwie STYL + WOOD® dały wyjątkowe rezultaty w zakresie stabilności wymiarowej, która jest podstawowym parametrem końcowego zastosowania drewna oraz trwałości. Stabilność wymiarowa w rzeczywistości pozwala na obróbkę materiału z gwarancją, że po osiągnięciu ostatecznego zamierzonego zastosowania nie ulega on znacznym zmianom wymiarowym, dzięki czemu można go używać w różnych obszarach i wyjątkowych zastosowaniach końcowych, takich jak przebudowa i renowacja budynków, produkcja parkietu do użytku wewnętrznego, deski tarasowe i okładziny do użytku na zewnątrz, meble o wyjątkowym wzornictwie, do użytku w sektorze żeglarskim i w saunach.
 
Ten niezwykły krok naprzód w technologii drewna oznacza, że ​​drewno modyfikowane termicznie (coraz częściej zwane również LTM) może być stosowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, zastępując inne stabilne materiały (takie jak tworzywa sztuczne, których produkcja jest jednak znacznie zanieczyszczająca), bez napotykania najczęstszych problemów podczas używania drewna: słabej trwałości i jego „mobilności” po umieszczeniu w wilgotnym środowisku. W procesie nie są stosowane żadne substancje chemiczne, więc powstałe produkty należy uznać za całkowicie biokompatybilne. LTM posiada również sprawdzone właściwości trwałości, stabilności i wyglądu, powtarzalne w zabiegach, dzięki czemu urządzenia BIGonDRY są niezwykle niezawodne.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Pomiar wilgotności i temperatury drewna podczas obróbki termicznej PWT-8FIT

Nowość w ofercie TANEL

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Urządzenie pozwala precyzyjnie kontrolować warunki podczas suszenia drewna. Fot. TANEL

Najnowszy miernik z oferty TANEL – model PWT-8FIT – przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Doskonale sprawdza się m.in. podczas produkcji opakowań.

 

Tanel

PWT-8FIT przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Urządzenie umożliwia drukowanie wyników. Zakres pomiarowy wynosi 8 – 60 proc. dla wilgotności drewna, 0 – 80° C dla jego temperatury oraz wewnątrz komory. Miernik współpracuje z 11 gatunkami drewna (jodła, sosna, świerk, brzoza, jawor, klon, jesion, orzech, dąb, buk, topola).

 

Szczególnie do palet typu EUR

Miernik znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Urządzenie pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz jego wilgotności końcowej (palet). Jest zgodny z zaleceniami (wymaganiami) Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, który stanowi jednostkę prowadzącą rejestr producentów opakowań drewnianych w Polsce.

 

Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury drewna

W celu poprawnego pomiaru temperatury drewna należy w najgrubszym elemencie wywiercić otwór o średnicy φ5,5/10,5 mm. W tak przygotowany otwór należy włożyć czujnik temperatury, a otwory wiercić na taką głębokość, by plastikowa osłona czujnika zanurzyła się w drewnie na głębokość około 10 mm (Rys. 1). Pomiar temperatury drewna musi być wykonany w miejscu możliwie najbardziej odległym od źródła ciepła i nie wyżej niż 1 m nad posadzką.
Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury wewnątrz komory
Czujnik temperatury powietrza należy umieścić w połowie długości komory na wysokości ok. 150 cm – w miejscu, gdzie jest wyraźny (intensywny) przepływ powietrza (Rys. 2).

 

Przygotowanie miernika do pomiaru wilgotności drewna

Pomiar wilgotności drewna wymaga wcześniejszego zainstalowania elektrod pomiarowych. W tym celu należy:
– w drewnie przeznaczonym do suszenia wywiercić w odległości 25 mm dwa otwory φ 3,8 – 4 mm na głębokość ok. 25 mm lub do połowy grubości tarcicy (jeżeli grubość tarcicy jest mniejsza niż 50 mm); linia łącząca otwory powinna być prostopadła do włókien; zaleca się, by otwory znajdowały się w środku deski, co najmniej 50 cm od jej końca (Rys. 3);
– odłączyć igły od przewodów i wbić je w otwory, tak by końcówki igieł były na ich dnie;
– włożyć przewody do otworów w igłach.

 

Szybkie i proste przeprowadzanie pomiarów

W celu dokonania pomiarów należy załączyć zasilanie odbiornika i drukarki, a pokrętłem „GATUNEK DREWNA” wybrać odpowiedni rodzaj (temperatura drewna jest automatycznie uwzględniana przy obliczaniu ostatecznej wilgotności drewna). Na wyświetlaczu pojawią się wyniki pomiarów, na przemian (co 5 sekund):
▪ TD – temperatura drewna [°C],
▪ TP – temperatura powietrza w komorze [°C],
▪ WD – wilgotność drewna [%].
Za pomocą przycisku „START” należy wybrać żądaną częstotliwość wydruku: pierwsze naciśnięcie przycisku włącza wydruki co 60 minut oraz powoduje druk nazwy firmy i adres producenta opakowań. Drugie zmienia częstotliwość wydruku na 15 minut. Kolejne częstotliwość wydruku na 5 minut. Następne powodują zmianę częstotliwości wydruku na 15, 60 minut oraz wyłączenie wydruku (druk linii końcowej).
Urządzenie pozwala także na przeprowadzanie pomiarów bez wydruku, jak również wydruk w dowolnym momencie.

Kurier Drzewny

Kurier Drzewny

Rys 1 Pomiar temperatury drewna. Uwaga – przy wyjmowaniu czujnika nie wolno ciągnąć za przewody. Długość przewodów nie ma wpływu na wynik.

Kurier Drzewny

Rys 2 Pomiar temperatury wewnątrz komory.

Tanel

Rys 3 Pomiar wilgotności drewna.

Tanel

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad

Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.

 
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.

 

Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.

 

„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”

 
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Drewniane schody na lata

Pomysł na piękne wnętrze

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier drzewny
Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody łączą kondygnacje, oddzielają strefę dzienną od nocnej i wytyczają ciąg komunikacyjny. Jednak oprócz funkcjonalności, są również efektowną ozdobą domu – zwłaszcza te wykonane z drewna. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Na to pytanie odpowiada Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Kurier Drzewny

Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku. Muszą być one dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, przy okazji będąc wygodnymi i trwałymi w użyciu. W związku z tym, schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów.
Drewno jako materiał jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na niemal dowolne możliwości obróbki. Wprowadza do wnętrza przyjazny, naturalny klimat, pasując zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Schody z drewna są także ekskluzywnym dopełnieniem dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie. Co więc wybrać, by służyło nam na lata?

 

Schody z drewna

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.
 
– Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensują imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe – barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiodą: modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami – mówi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca.
 
– Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Mimo że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Wyznacza on miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia Paweł Torz.

 

Konserwacja

A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej.
– Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem -zapewnia, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).