Od 1962 roku firma Höcker Polytechnik planuje i konstruuje instalacje techniki powietrza, opracowuje indywidualne rozwiązania w zakresie czystości powietrza i do usuwania odpadów procesowych w przemyśle. Dzięki oferowanym produktom i rozwiązaniom firma skraca czas realizacji i redukuje koszty energii. Wyroby przedsiębiorstwa od 56 lat wyróżniają się innowacyjnością, wydajnością i szybką amortyzacją.

Sucha ściana lakiernicza PaintStar 21-3500-R. Fot. Höcker Polytechnik
Höcker Polytechnik w ciągu 56 lat wdrożył ponad 55 000 instalacji na całym świecie. Zatrudnia około 280 pracowników (włączając spółki zależne). Siedziba główna znajduje się w Hilter a. T. W. pod Osnabrück. Firma posiada filie, biura techniczne i przedstawicielstwa na całym świecie, a także własne spółki dystrybucyjne w Polsce, Rosji i Szwajcarii oraz dysponuje nowoczesnym parkiem technologicznym.
Produkty przedsiębiorstwa odpylają warsztaty i instalacje produkcyjne, brykietują pył i wióry, rozdrabniają i transportują odpady procesowe, optymalizują tryb lakierowania oraz stwarzają optymalne warunki robocze i zapewniają maksymalną produktywność przy minimalnym ładunku energii.
O 60 proc. mniejsze zużycie prądu
Rozwiązania firmy zapewniają niskie zużycie energii przy takiej samej mocy. Technicy w koncepcji produkcyjnej, dziale badań i rozwoju, a także przy konstruowaniu instalacji opracowują wysoko efektywne rozwiązania dla klientów. W rezultacie powstają produkty, które dostarczają potrzebną moc z najwyższym poziomem sprawności. Zaprogramowane sterowniki PLC, połączone z wentylatorami regulowanymi przez przetwornik częstotliwości, zautomatyzowanymi zasuwami odcinającymi i wieloma dalszymi efektywnymi komponentami, sprawiają, że instalacje Höcker Polytechnik przynoszą znaczne oszczędności energii. Zaoszczędzony prąd elektryczny i zredukowane koszty ogrzewania przekładają się na korzyści dla firmy i środowiska. Technologie zmniejszą koszty energii nawet o 60 proc.
DustStar – idealne wyłapywanie pyłu
System DustStar niezawodnie odciąga drobny pył. Jest przyjazny użytkownikowi, bardzo skuteczny i naturalnie sprawdzony w pracy z pyłem drzewnym (GS-HO-11). Pyły: szlifierski i drobny są oczyszczane w 2-stopniowym systemie filtrującym z filtrami o powierzchni 16 m2 wewnątrz i ~2 m2 w kanale doprowadzającym powietrze (maty filtrujące M5) i odprowadzany na zewnątrz. Ten sposób filtracji jest wysoce skuteczny i umożliwia nieskomplikowany powrót przefiltrowanego powietrza do pomieszczenia roboczego. Powoduje to oszczędność cennej energii cieplnej i ułatwia montaż systemu DustStars. Zaletą jest cicha praca urządzeń. Pracując podciśnieniowo oszczędza energię i nie generuje przeszkadzającego przeciągu. DustStar w pełni automatycznie czyści trwałe węże filtracyjne za pomocą drgań. Można wybrać rozwiązanie ze skrzynką rozdzielczą z lewej (standardowo) lub prawej strony.
Zmniejszenie objętości odpadów nawet o 90 proc.
Brykieciarka hydrauliczna BrikStar C to rozwiązanie kompaktowe i gotowe do podłączenia jako kompletna prasa o konstrukcji ramowej ze zintegrowanym układem hydraulicznym i bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Modele BrikStar C3 są przeznaczone do zakładów rzemieślniczych oraz niewielkich ilości materiału w przemyśle; w przypadku większych wydajności dostępne są modele C4, C5, C7 i C11. Optymalnie można transportować i przechowywać brykiety o średnicy 65 mm.
Urządzenie zawiera licznik godzin roboczych, kontrolę poziomu oleju, chłodnicę oleju (tylko w modelach C7 i C11), czujnik łopatkowy (z automatycznym uruchomieniem), otwór rewizyjny z wyłącznikiem bezpieczeństwa oraz kontrolą temperatury i stałym wyświetlaniem ciśnienia prasowania.
Czujnik łopatkowy kontroluje automatyczny układ uruchomienia i zatrzymania. W ten sposób oszczędza niepotrzebne godziny robocze. Ponadto, będący w wyposażeniu seryjnym otwór rewizyjny z wyłącznikiem krańcowym bezpieczeństwa zapewnia eksploatację bez ryzyka. Układ doprowadzania w modelu BrikStar C ze stabilnym ślimakiem dozującym i korytem o idealnie dopasowanych wymiarach zapewnia dużą wydajność w przypadku lekkich i grubych materiałów. Doprowadzanie do wszystkich pras może odbywać się ręcznie lub automatycznie.
Brykieciarka posiada automatyczny układ długości brykietu i zapewnia bezproblemową eksploatację. Serwisowanie i obsługa zostały ułatwione dzięki panelowi operatora z wyświetlaczem tekstowym (wielojęzycznym).
Stół szlifierski z zewnętrznym odciągiem
Stół szlifierski Expert Z10, Z20 i Z30 przeznaczony jest do podłączenia do centralnej instalacji odciągowej lub zewnętrznego odciągu stanowiskowego. Największe zapylenie powstaje na stanowisku pracy podczas ręcznego szlifowania za pomocą elektronarzędzi, jak też podczas wykonywania tzw. międzyszlifu lakierniczego. Stoły szlifierskie Expert Z zostały gruntownie przetestowane i pozwalają na skuteczną redukcję stężenia pyłów na stanowisku pracy do dopuszczalnych granic poniżej 2 mg/m3. Są stołami roboczymi przeznaczonymi do podłączenia do istniejącej centralnej instalacji odciągowej lub odpowiedniego odciągu stanowiskowego np. typu Vacumobil®. Z uwagi na małe zapotrzebowanie powietrza odciągowego jest on nie tylko energooszczędny, ale i cichy. Dzięki zastosowaniu na przyłączu do instalacji odciągowej automatycznej zasuwy odcinającej odciąg pracuje tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście wymagane.
Odciąg może być realizowany przez odpowiednio dobrany odpylacz stanowiskowy lub odciąg centralny. Możliwość podłączenia stołu do odciągu z lewej lub prawej jego strony ułatwia ustawienie w każdych warunkach lokalizacyjnych u użytkownika. Dzięki kompaktowej budowie stół nie potrzebuje dużo miejsca do ustawienia. Bogate wyposażenie zapewnia komfortowe użytkowanie i dodatkowe korzyści, wśród których znajdują się m.in.: mechaniczne ustawianie wysokości za pomocą ręcznego systemu hydraulicznego (ręczna korbka) lub z napędem elektrycznym, a także podciśnieniowe mocowanie obrabianych przedmiotów za pomocą dwóch ssaw mocujących. Urządzenie wyposażone jest w rozkładane wsporniki do mocowania dużych elementów z boku stołu, przydatne przy obróbce okien i drzwi.
Dla mgieł lakierniczych
PaintStar 21 i PaintStar 21.5 to niedrogie ściany odciągowe dla mgieł lakierniczych przeznaczone dla rzemiosła i przemysłu. Dla wielu zastosowań sucha ściana lakiernicza jest jak zawsze idealnym rozwiązaniem dla skutecznego wychwytywania i filtrowania mgieł farb i lakierów. Jednakże większość systemów ma kosztowną konstrukcję i związane z tym wysokie koszty zakupu. Natomiast inne tańsze systemy nie sprostają wymaganiom jakościowym lub pracują z niewłaściwymi parametrami filtracji. Przy zastosowaniu PaintStar jest inaczej: dwustopniowy system filtracji zapewnia bardzo wysoki stopień separacji sięgający 99 proc. Zygzakowaty filtr kartonowy do separacji wstępnej pochłania znacznie więcej overspray’u, inaczej niż przy stosowaniu konwencjonalnych mat filtracyjnych. Do tego wtórna mata filtracyjna pozwala skuteczniej chronić wentylator oraz środowisko. W celu skutecznego wychwytywania rozpuszczalników znad posadzki, PaintStar wyposażony jest od dołu w dodatkowy otwór ssawny. W prosty sposób filtr kasetowy wkładany jest tam od przodu ściany. Ponadto szybka i łatwa wymiana filtrów jest jednym z największych atutów.
Urządzenie zapewnia równomierny, bezprzeciągowy i diagonalny przepływ strumienia powietrza, który zapewnia właściwy klimat miejsca pracy oraz dobrą jakość polakierowanych powierzchni. Zabudowane ścianki boczne i górna powiększają obszar skutecznego działania i dlatego pozwalają jednocześnie lakierować większe elementy. Użytkownik zyskuje oszczędność miejsca dzięki małej głębokości zabudowy. Istnieje możliwość pracy w powiązaniu z odciągiem podłogowym. PainStar charakteryzuje szybka wymiana filtrów i niskie koszty eksploatacji dzięki tańszym standardowym filtrom. Niskie nakłady inwestycyjne oraz niewielkie zużycie energii zapewniają mniejsze koszty i większy zysk. Można też umieścić wentylator odciągowy z prawej strony – PaintStar 21 oraz dostawę bez wbudowanego wentylatora.
Mobilne odpylacze Vacumobil 350
Vacumobil 350 to najbardziej wydajny i silny model popularnego typoszeregu z oferty firmy, który doskonale sprawdza się w pracy z maszynami CNC lub kilkoma innymi urządzeniami produkcyjnymi. Jego główne zalety to: wydajność energetyczna, rozmiar, moc, modułowość i uniwersalność zastosowania. Użytkownik może wybierać pomiędzy różnymi metodami oczyszczania (typu Jet i wibracje) oraz układami wygarniania (zbiorniki, prasy do brykietu, śluzy celkowe). Dzięki temu odpylacz można dopasować do indywidualnych potrzeb.
Napęd modelu Vacumobil 350 jest od 2015 roku seryjnie wykonywany w klasie efektywności 1E3 i w ten sposób zapewnia ekologiczną oraz energooszczędną eksploatację. Wszystkie modele zostały sprawdzone przez stowarzyszenie zawodowe i działają wyłącznie z certyfikowanym materiałem filtra. W zakresie bezpieczeństwa procesów innowacyjne odpylacze mobilne przekonują dzięki automatycznej instalacji gaśniczej oraz wbudowanemu, odpornemu na wybuch zaworowi zwrotnemu (dopuszczonemu dla pyłów organicznych klasy wybuchowości pyłów St1) o minimalnej energii zapłonu >10 mJ i dolnej granicy wybuchu co najmniej 30 g/m3).

Vacumobil_JP350. Fot. Höcker Polytechnik