Galeria
Oszczędniej, szybciej i wydajniej
Inwestycja w wydajność w tartaku Dalekie
Przeprowadzona w tartaku Jerzego Abramczyka inwestycja w pilarkę Combimes-BNK marki EWD pozwoliła na usprawnienie produkcji, zwiększenie wydajności oraz oszczędność surowca. Za sprawą tego urządzenia udało się wyeliminować wielopiłę i obrzynarkę. Jak informuje właściciel zakładu, teraz za pomocą jednej maszyny można rozpuszczać pryzmy i obrzynać deski boczne, a pomimo zmieniającego się rynku bez problemu można dostosowywać się do nowych potrzeb odbiorców.
Poszukiwanie usprawnień
– Działalność zaczęliśmy w 1994 roku. Nasza siedziba mieści się w Wólce Folwark. Zakład został zbudowany przez nas od podstaw, w szczerym polu. W 2011 roku zakupiliśmy od Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego kolejny tartak – w Dalekim, w Puszczy Białej. Ten zakład ma obecnie 102 lata i jest jednym z większych tartaków na Mazowszu. W latach 70. pracowało tu około 350 osób. Odziedziczyliśmy także sprzęt, który tu był stosowany, w tym dwa traki pionowe ramowe. Tartak był przeznaczony pod przerób drewna wielkowymiarowego. Wydajność nie była taka, jakiej oczekiwaliśmy i dlatego poszukiwaliśmy rozwiązań związanych z usprawnieniem i polepszeniem pracy – mówi Jerzy Abramczyk, właściciel tartaku.
Na drodze do innowacji
Po kilku latach, Jerzy Abramczyk, dzięki pomocy Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, odwiedził kilkanaście tartaków w Europie i po zapoznaniu się z różnymi rozwiązaniami zaczął prowadzić rozmowy z kilkoma dostawcami sprzętu, głównie z firmą EWD.
– Ten producent maszyn zaprezentował nam kilka tartaków na terenie Niemiec. Były to zakłady o dużych przerobach – od 25 do 200 tysięcy metrów. Na jednym z wyjazdów zobaczyliśmy kilka ciekawych rozwiązań, m.in. wieloczynnościową maszynę, która zarówno obrzyna deski boczne, jak i rozpuszcza pryzmę. Przykuło to moją uwagę i zdecydowaliśmy, że chcemy iść właśnie w tym kierunku – dodaje Jerzy Abramczyk.
W 2015 roku właściciel tartaku zaczął prowadzić rozmowy z EWD.
– Udało nam się sfinalizować ten kontrakt w 2017 roku – dodaje Mateusz Szymański, zięć właściciela tartaku. – Ogłosiliśmy przetarg i wybraliśmy tę firmę jako dostawcę pożądanego urządzenia.
Nowa hala i nowe urządzenia
W 2018 roku rozpoczęła się budowa w ramach tej inwestycji, która obejmowała halę wraz z wyposażeniem maszynowym.
– W naszym zakładzie zamontowaliśmy obrzynarkę Combimes-BNK marki EWD, a następnie, przy współpracy z dostawcą urządzenia, ustaliliśmy, że w przypadku reszty podajników i sortowni skorzystamy z polskich producentów – wyjaśnia Karolina Szymańska, córka właściciela. – W drugim przetargu do dostarczenia wyposażenia dodatkowego wybraliśmy firmę Madrew sp. z o.o. ze Szczecinka, która zamontowała wszystkie podajniki i przenośniki oraz sortownie. W sumie budowa całej inwestycji trwała około pół roku.
– Była to bardzo duża inwestycja, dostarczono do nas około 50 ciężarówek maszyn wraz z halą – dodaje Jerzy Abramczyk.
W efekcie istniejący tartak z dwoma trakami pionowymi został przeorganizowany tak, że obie pilarki pracują jako pryzmujące. Przetarty materiał (pryzmy i deski boczne) trafia na obrzynarkę EWD, która obrzyna deski i rozpuszcza pryzmy. Pozwoliło to wyeliminować stanowisko do ręcznego cięcia desek i obsługi obrzynarki, a zatem pozwoliło zaoszczędzić pracę oraz czas produkcji.
Zwiększenie wydajności
Uruchomienie nowej inwestycji miało miejsce w czerwcu 2018 roku.
– Udało nam się usprawnić całą pracę – mówi Mateusz Szymański. – Obecnie w zakładzie pracują dwie pilarki ramowe. Traki bydgoskie rozcinają kłody na pryzmy i deski boczne, a następnie obrzynarka Combimes-BNK rozpiłowuje pryzmy i obrzyna deski boczne. Z obrzynarki tarcica trafia na sortownię wzdłużną, gdzie dzielona jest na materiał boczny i główny. To usprawniło naszą produkcję oraz zwiększyło wydajność.
Tartak Jerzego Abramczyka przerabia drewno kłodowane o długości od 2,5 do 6 metrów. Jest to głównie surowiec sosnowy, lokalny, pochodzący z Puszczy Białej. Zakład produkuje wyroby strugane, kantówkę w klasie C24 (sortowanie wytrzymałościowe odbywa się metodą maszynową), a także tarcicę, deskę elewacyjną i szalunkową oraz podłogi, deski i tarasy.
– Dzięki tej inwestycji zwiększyliśmy przerób drewna wielkowymiarowego. Obecnie w tym tartaku przerabiamy 30 tysięcy metrów sześciennych surowca – wyjaśnia właściciel tartaku. – Dwukrotnie zwiększyła się nasza wydajność i wszystko zostało zautomatyzowane. Wcześniej pierwszy trak pryzmował, a drugi rozpuszczał pryzmę. Natomiast obecnie oba traki jednocześnie pryzmują. Jesteśmy zadowoleni z tej inwestycji. Za sprawą jednej maszyny uzyskaliśmy pożądany efekt dla zakładu o ówczesnym przerobie do 30 tysięcy.
Duża elastyczność
– Ogromną zaletą pilarki jej szeroki zakres pracy. Maszyna rozpiłowuje materiał od 18 do 225 mm – tłumaczy córka właściciela. – Dla nas jest bardzo ważne to, że nie musimy się nastawiać tylko na dużych kontrahentów i duże wymiary, ale w ciągu dnia możemy szybko przestawić się na nowe zadania. Możemy nawet ciąć kilka wymiarów jednocześnie. W program operacyjny możemy wgrać różne szerokości i to dodatkowo optymalizuje całe cięcie. Zastosowane tutaj pływające piły obetną to, co będzie optymalne do wycięcia. Maszyna ma rozbudowany program, który ułatwia i wykorzystuje materiał oraz cały dostępny surowiec – jest to ogromną zaletą.
Firma EWD oferuje program eWood, którego zadaniem jest usprawnienie pracy w całym zakładzie. To autorskie oprogramowanie komputerowe pozwala na ilościową i jakościową optymalizację przetarcia. Użytkownik może zarządzać schematami przetarcia oraz tworzyć nowe, jak również uzyskiwać tabele kalkulacyjne, nadzorować stan techniczny komponentów, a nawet tworzyć statystyki produkcyjne.
– Oprogramowanie sprawdza nam się doskonale. Jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze oraz programowaniu. Jeśli potrzeba pomocy i interwencji, to kontaktujemy się telefonicznie z dostawcą, a serwisanci bezpośrednio łączą się z komputerem. Oprogramowanie jest naprawdę godne polecenia – dodaje Karolina Szymańska.
– Dziś już nie trzeba przestawiać maszyn za pomocą kluczy tylko wszystko odbywa się zza biurka i z dużych odległości. Nie ma znaczenia lokalizacja, możemy być nawet w innym kraju – zapewnia Jerzy Abramczyk. – U nas wszystko programowane jest z biura.
Inwestycja odpowiada na aktualne potrzeby
Obecnie tartak Abramczyk eksportuje 50 procent swojej produkcji.
– Kiedyś produkowaliśmy więcej podkładów kolejowych, potem zaczęliśmy wytwarzać kantówkę konstrukcyjną, która wysyłana jest do Niemiec – wyjaśnia Mateusz Szymański. – Z zakładu w Dalekim min. 70 procent produkcji trafia na eksport. W Polsce zostaje materiał na deskę elewacyjną i szalunkową. Co istotne – od 2015 roku, kiedy podejmowaliśmy pierwszy wybór o tej maszynie, rynek się zmienił, ale dzięki temu urządzeniu możemy produkować to, co chcemy i uzyskiwać doskonałe rezultaty, niezależnie od zmieniających się trendów.
– Zmieniające się rynki nie są nam już straszne. Na tej maszynie możemy dostosowywać się do potrzeb klientów. W 2018 roku rynek wyrobów struganych był trochę inny, w ostatnim czasie także się zmienił. Za sprawą tego urządzenia możemy w szybkim czasie przestawić się na określone wymiary i ilość pracy – dodaje Jerzy Abramczyk.
Od kłody po gotowy produkt
W tartaku Jerzego Abramczyka przecierane jest drewno kłodowane – dotyczy to 90 procent produkcji.
– Dostarczone do nas drewno trafia na wózek sortujący Baljer&Zembrod, który rozsortowuje je na poszczególne grubości – tłumaczy wyjaśnia właściciel. – Co ważne, dzięki inwestycji w Combimes-BNK nie musimy dobierać grubości tak dokładnie, bo maszyna sobie z tym i tak poradzi. Następnie drewno trafia na stół podawczy, gdzie przechodzi przez korowarkę, która oczyszcza materiał. W dalszej obróbce otrzymujemy odpady boczne pozbawione kory. To tu powstają zrębki papiernicze i kora do ogrodów. Po korowaniu drewno trafia na dwa traki pionowe bydgoskie, gdzie jest rozpiłowywane na deski boczne i pryzmy. Następnie za sprawą dwóch podajników – przenośników poprzecznych, umieszczonych jeden nad drugim, deska boczna i pryzma oddzielnie przenoszone są na obrzynarkę Combimes-BNK. Na dolnym poziomie transportowana jest deska boczna, a na górnym pryzma. Obrzynarka ma to do siebie, że pozwala operatorowi reagować zależnie od sytuacji, np. jeśli podczas rozpuszczania pryzm podawanych na stół manipulacyjno-pomiarowy obrzynarki z górnego przenośnika zapełni się deskami bocznymi dolny przenośnik, to wtedy operator wyłącza napęd przenośnika z pryzmami i uruchamia przenośnik dolny podający deski boczne na stół manipulacyjno-pomiarowy przed obrzynarką. Następnie materiał główny trafia do sortowni głównej, a materiał boczny na sortownię wzdłużną. Z sortowni drewno przekazujemy do suszarni, a potem trafia z powrotem na halę – na struganie. Produkujemy dużo drewna suchego. Sortujemy je odpowiednio i wytwarzamy tarcicę C24 oraz różnego rodzaju galanterię struganą, ogrodową, szalówki i podłogi ryflowane. Jeśli klient sobie tego życzy, to dodatkowo oferujemy impregnację ciśnieniową.
Z dbałości o surowiec
Combimes-BNK pozwala przecinać materiał od 18 do 225 mm z prędkością do 180 m/min.
– Drewno musi być proste, żeby uzyskać te wydajności, ale na tej maszynie mamy także możliwość przycięcia jeśli na surowcu występuje krzywizna -dodaje Jerzy Abramczyk. – Przy krzywiznach operator musi zrobić kilka czynności więcej, wiec wydajność jest nieco mniejsza, ale taka operacja też jest możliwa.
– Bardzo ważna jest tu sama optymalizacja, nic się nie marnuje. Maszyna sprawia, że lepiej można wykorzystać drewno – dodaje Karolina Szymańska. – Jeśli program uzna, że nie uda się wyciąć zadanego materiału, to sam proponuje wycięcie innego, który można będzie jeszcze pełnowartościowo sprzedać. Dzięki temu nic nie idzie w odpad. Otrzymujemy cieńszy materiał niż chcieliśmy, ale możemy ciągle go sprzedać. Wcześniej, gdy pojawiał się odpad, to trafiał na tzw. „4 klasę” i to od razu oznaczało sprzedaż za niższą cenę.
Maszyna warta polecenia
– Przez wyjazdy i podpatrzenie pracy Combimes-BNK w innych zakładach zauważyłem, że jest to maszyna warta polecenia szczególnie dla tartaku, który przerabia 25 – 30 tys. metrów sześciennych drewna – dodaje Jerzy Abramczyk. – Ogromną zaletą tego urządzenia jest możliwość wyeliminowania wielopiły i obrzynarki. Za pomocą jednej maszyny obrabiamy wszystko. Możemy też powiedzieć, że zainwestowalibyśmy w to urządzenie jeszcze raz. Polegamy na doświadczeniu firmy EWD.
– Cenimy sobie współpracę z Tartakiem Abramczyk – oznajmia Horst Hermas, inżynier sprzedaży i planowania z firmy EWD. – Mamy w siedzibie dwóch pracowników mówiących w języku polskim, dlatego kontakty dla obu stron są bardzo łatwe i bezproblemowe. Zaletą całej kooperacji jest wspomniana już możliwość zdalnej integracji w maszynę.
W kierunku dalszych inwestycji
Tartak Jerzego Abramczyka nie zatrzymuje się w miejscu i planuje dalsze inwestycje.
– Inwestujemy w naszym pierwszym zakładzie w Wólce w zakresie przerobu drewna średniowymiarowego. Jesteśmy w trakcie projektu i budowy nowej hali, nowej suszarni oraz nowej kotłowni. Mamy zamówione kolejne maszyny, które mają usprawnić prace wykonywane ręcznie. Dążymy do tego, aby bardziej się rozwijać i automatyzować – podsumowuje właściciel tartaku.
[FM_form id=”2″]
Aktualności
DREMA 2024 impulsem dla branży drzewnej i meblarskiej
W dniach od 10 do 13 września 2024 roku, Poznań stał się centralnym punktem dla specjalistów z branży drzewno-meblarskiej, którzy uczestniczyli w jubileuszowej, 40. edycji Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. Tegoroczne targi, będące największym wydarzeniem branżowym w Europie Środkowo-Wschodniej, po raz kolejny udowodniły swoją kluczową rolę w wyznaczaniu trendów oraz oferowaniu innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. Targi stanowiły także okazję do omówienia wyzwań, z jakimi zmaga się sektor drzewny i meblarski.
Rekordowa edycja pełna nowości
DREMA 2024 zgromadziła imponującą liczbę 400 firm i marek z 17 krajów, które na powierzchni 18 500 mkw. prezentowały nowoczesne technologie i rozwiązania, mogące znacząco wpłynąć na przyszłość produkcji mebli i obróbki drewna. Tegoroczna ekspozycja odnotowała 11-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniej edycji, a odwiedziło ją ponad 11 tysięcy specjalistów z branży, w tym licznie reprezentowane delegacje z 32 krajów.
Jak podkreślił Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA, tegoroczne wydarzenie nie ograniczało się jedynie do tradycyjnych stoisk wystawienniczych. Targi przekształciły się w platformę dyskusji, wymiany wiedzy oraz prezentacji technologicznych nowości, obejmując kongresy, konferencje, a także liczne wydarzenia towarzyszące, jak akcje charytatywne i konkursy. Półrolniczak zaznaczył również, że wspólne działania wystawców, partnerów oraz organizatorów targów stanowią fundament przyszłości branży.
Kongresy i dyskusje o przyszłości branży
W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej, na XI Kongresie Przemysłu Drzewnego KOOPDREW zgromadzeni eksperci, w tym prof. Grzegorz Kołodko, omówili kluczowe wyzwania, z jakimi borykają się firmy z sektora drzewno-meblarskiego. Brak surowców, wzrost ich cen, problemy w łańcuchach dostaw czy kwestia certyfikacji drewna to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas dyskusji.
Tomasz Wiktorski, analityk z B+R Studio, w swojej prezentacji na 9. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego, przedstawił analizę sytuacji branży meblarskiej. Mimo wzrostu wartości eksportu mebli w euro, wolumen sprzedaży systematycznie spada od 2021 roku. Jednakże zauważa się pierwsze symptomy ożywienia – poprawiająca się sytuacja w budownictwie oraz wzrost nastrojów w branży meblarskiej mogą zwiastować lepsze perspektywy w najbliższej przyszłości.
Automatyzacja i robotyzacja kluczem do przyszłości
Rozwiązania związane z automatyzacją i robotyzacją dominowały na stoiskach wystawców oraz w programie wydarzeń. Targi DREMA 2024 pokazały, że nowoczesne technologie stają się kluczowym czynnikiem, który może pomóc firmom z sektora drzewnego i meblarskiego w zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów produkcji.
Jednym z najważniejszych elementów tegorocznych targów były dwie działające fabryki mebli, przygotowane we współpracy z partnerami technologicznymi, w których prezentowano nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym cyfrową stolarnię, skierowaną zarówno do dużych, jak i mniejszych firm. Oprócz walorów edukacyjnych, projekt DREMA Dzieciom, w ramach którego wyprodukowano niemal 300 brył mebli przekazanych do instytucji charytatywnych, podkreślał społeczną odpowiedzialność branży.
Nowe kompetencje kluczem do sukcesu
Jednym z tegorocznych debiutów było Forum Technologów – cykl wykładów dedykowanych specjalistom z branży drzewno-meblarskiej, podczas którego poruszano tematy związane z automatyzacją, sztuczną inteligencją i robotyzacją w procesie produkcji. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak skutecznie wprowadzać robotyzację w zakładach, nie zaburzając ciągłości produkcji oraz jakie rozwiązania – roboty czy koboty – są bardziej efektywne w meblarstwie.
Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna
Strefa Zrównoważonego Rozwoju, która zadebiutowała na DREMIE, przyciągnęła uwagę dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ekologicznym. Targi podkreślały swoją dbałość o środowisko poprzez korzystanie z zielonej energii oraz organizację drugiej edycji projektu Las Dremy, mającego na celu zalesianie terenów dotkniętych katastrofą naturalną. Działania te podkreślają, że zrównoważony rozwój staje się priorytetem dla przemysłu drzewno-meblarskiego.
W ramach targów odbyło się również piąte spotkanie kobiet związanych z branżą meblarską, organizowane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Spotkanie to było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń, ale także do dyskusji na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Nagrody i wyróżnienia
Podczas DREMY wręczono Złote Medale Grupy MTP za najbardziej innowacyjne produkty, z których szczególne wyróżnienie, Grand Prix Grupy MTP, przypadło firmie ITA TOOLS za podcinak PCD do pilarek formatowych. Eco Prize otrzymały frezy CX-SPEED Nesting firmy N-POL, które dzięki minimalizacji zużycia energii i wiórów w znacznym stopniu przyczyniają się do ochrony środowiska.
Strefa dla hobbystów i majsterkowiczów
Dla miłośników prac w drewnie przygotowano strefy DREMA Hobby i DREMA Tools, gdzie można było nie tylko zobaczyć nowoczesne narzędzia, ale także uczestniczyć w pokazach serwisu pił tarczowych oraz odnawiania zabytkowych mebli. Ekspozycje te wzbogacono o kreatywne strefy projektowania wyrobów drewnianych oraz warsztaty parkieciarskie, oferując odwiedzającym kompleksowe doświadczenie.
DREMA 2025 z rekomendacją EUMABOIS
Kolejna edycja Targów DREMA odbędzie się w dniach 9-12 września 2025 roku w Poznaniu. Trzeba podkreślić, że Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS w piątek 27. września w Helsinkach zatwierdziło listę najważniejszych światowych wystaw obrabiarek do drewna, które zyskały rekomendację na rok 2025. Wśród 7 wyróżnionych imprez światowych znalazły się targi DREMA.
„Kolejna edycja Targów DREMA odbędzie się w dniach 9-12 września 2025 roku w Poznaniu. Trzeba podkreślić, że Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS w piątek 27. września w Helsinkach zatwierdziło listę najważniejszych światowych wystaw obrabiarek do drewna, które zyskały rekomendację na rok 2025. Wśród 7 wyróżnionych imprez światowych znalazły się targi DREMA.”
Organizatorzy już teraz zachęcają wystawców do rezerwacji powierzchni w promocyjnych cenach, dostępnych do końca września 2024 roku.
Targi DREMA 2024, pełne innowacji i nowych technologii, były nie tylko miejscem spotkań, ale również platformą wymiany wiedzy i dyskusji o przyszłości branży, dostarczając jednocześnie solidnej dawki optymizmu na nadchodzące lata.
Aktualności
Drewno materiałem przyszłości
Wszystkich zainteresowanych tematyką drewna i jego przyszłości zapraszamy do udziału w międzynarodowej Konferencji: Drewno Materiałem Przyszłości, która odbędzie się 8 października 2024 w IBL w Sękocinie Starym.
Organizatorami wydarzenia są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Polskie Towarzystwo Leśne oddział w Warszawie oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz p. Witolda Kossa Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
W trakcie konferencji zaplanowano wystąpienia ekspertów nie tylko z Polski, ale również z takich krajów jak Niemcy, Finlandia, Szwecja oraz Austria. Udział zagranicznych gości gwarantuje szeroką perspektywę i pozwala na porównanie doświadczeń oraz podejść do zarządzania zasobami leśnymi i rozwoju przemysłu drzewnego na poziomie europejskim. Prezentacje międzynarodowych prelegentów będą koncentrować się na nowoczesnych technologiach przetwórstwa drewna, strategiach promowania zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych oraz budowaniu pozytywnego wizerunku leśników i branży drzewnej.
Celem konferencji jest nie tylko promocja drewna jako kluczowego surowca w nowoczesnej gospodarce, ale również wzmocnienie wizerunku polskiego sektora leśnego i drzewnego. Dyskusje będą obejmować kwestie związane z zrównoważonym rozwojem, ekologicznymi rozwiązaniami w przemyśle oraz innowacjami technologicznymi, które mogą pomóc w dalszym rozwoju branży.
Jednym z priorytetów spotkania będzie wymiana wiedzy na temat budowania pozytywnego wizerunku leśników oraz roli drewna w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Drewno, jako odnawialny surowiec, staje się coraz bardziej popularnym materiałem, który może zastąpić tradycyjne, nieodnawialne zasoby w wielu branżach – od budownictwa po produkcję mebli i papieru.
Organizatorzy
Patronat honorowy
Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęła się 40. edycja targów DREMA, najważniejszego wydarzenia dla branży obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce. Gości targowych powitał Andrzej Półrolniczak, dyrektor projektu, a także Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Artur Wolkenstein, prezes zarządu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.
J.O.
Tradycyjnie DREMA skupia się na innowacjach technologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach w produkcji mebli oraz obróbce drewna. – DREMA jest nie tylko miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych, ale także platformą edukacyjną dla młodych adeptów rzemiosła drzewnego –podkreślił podczas konferencji otwarcia Andrzej Półrolniczak. Dyrektor również wskazał na dzisiejsze problemy branży dotyczące dostępności wykwalifikowanych pracowników. – Naszym celem jest nie tylko pokazywanie nowych technologii, ale również inspirowanie młodych ludzi do podjęcia kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży – podsumowuje Półrolniczak.
– Jesteśmy głęboko przekonani, że wydarzenia takie jak DREMA są kluczowe dla przyszłości naszego przemysłu, pomagając nam nie tylko sprostać wyzwaniom, ale także kreować nowe możliwości rozwoju – powiedział podczas ceremonii otwarcia Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Targi Drema potrwają przez cztery dni, oferując uczestnikom nie tylko wgląd w najnowsze osiągnięcia technologiczne, ale również inspirację do tworzenia przyszłości polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego.
Więcej informacji: www.drema.pl
Dzisiejsze otwarcie Targów DREMA rozpoczęło się od inauguracji Forum Technologów (paw. 6) zrzeszającego ekspertów z branży. Zaproszeni goście przez najbliższe dni poprowadzą wykłady i prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim.
W ramach nowości została uruchomiona Strefa Zrównoważonego Rozwoju (paw. 5a), skierowania do przedsiębiorców, którzy poszukują wsparcia przy wprowadzaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju do swoich firm.
Ciekawym punktem dla zwiedzających jest także Strefa Wiedzy organizowana przez drewno.pl, która dostarczy kolejną dawkę teorii i praktyki z różnych dziedzin związanych z przetwórstwem i obróbką drewna oraz prowadzeniem biznesu.
W poszukiwaniu widowiskowych show zachęcamy odwiedzić paw. 3, gdzie odbywają się Dni Parkieciarza wraz z Mistrzostwami w Formule Ojciec i Syn.
Ewenementem na skalę targowych wydarzeń jest Fabryka Mebli na Żywo składająca się z 3 części: zrobotyzowanej fabryki firmy Lazzoni (paw.6), Cyfrowej Stolarni firmy Infotec, a także produkcji komponentowej w paw. 5, stworzonej przez członków i partnerów Stowarzyszenia DROMA.
Finał pierwszego dnia odbędzie się w Sali Ziemi podczas uroczystej gali (wstęp za okazaniem zaproszenia). W programie zaplanowane są wręczenia nagród i jubileuszowych dyplomów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus.
Galeria
Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024
Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024
Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.
Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.
– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.
Okna i drzwi prosto z natury
Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.
Nowoczesny design
– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.
By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.
Targi Fensterbau Frontale
Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.
Sukces na targach
Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.
„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”
Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.
Okna Naturo 68
Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.
Okna Naturo 80
Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.
-
Technika, technologie, nowości6 dni temu
Proponują zaawansowane technologie w obróbce drewna i nową filozofię działania na rynku polskim
-
Aktualności2 tygodnie temu
Polska odnotowuje znaczny wzrost importu tarcicy iglastej z Niemiec – problem wysokich kosztów drewna w kraju
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
P&F Wartacz – 34 lata doświadczenia w sprzedaży maszyn dla przemysłu, w tym drzewnego oraz recyklingu
-
Technika, technologie, nowości6 dni temu
Powrót piły spalinowej i ambitne plany na przyszłość
-
Technika, technologie, nowości7 dni temu
Nowa linia strugarek czterostronnych spotkała się pozytywnym odbiorem
-
Aktualności1 tydzień temu
Przemysł drzewny w Polsce apeluje o zmiany w rozporządzeniu EUDR
-
Aktualności1 tydzień temu
Lasy Państwowe ogłaszają nowe zasady sprzedaży drewna
-
Aktualności1 tydzień temu
W kierunku lepszej komunikacji i promocji drewna
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
Nowe technologie, innowacyjne produkty i relacje z klientami
-
Aktualności1 tydzień temu
Udane webinarium EPF o odpowiedzialnych zakupach w przemyśle sklejkowym
-
Aktualności1 tydzień temu
Konsorcjum Woodstock z zadowoleniem przyjmuje wyroki Sądu UE
-
Aktualności1 tydzień temu
DREMA 2024 impulsem dla branży drzewnej i meblarskiej
Komentarze