Wydarzenia
Oświadczenie Krajowych Reprezentantów FSC® w sprawie komunikatu RDLP w Gdańsku z 11 sierpnia 2022 r. o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji FSC
Wiadomości FSC
W świetle zainicjowanego przez FSC dialogu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku, ze zdziwieniem przyjęliśmy komunikat z 11 sierpnia br., w którym RDLP poinformowała o rezygnacji z kontynuacji certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC. W związku z dużym niepokojem, jaki ta decyzja wzbudziła w przemyśle drzewnym, w trosce o transparentność naszej organizacji i systemu FSC chcielibyśmy przedstawić kilka istotnych informacji. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że FSC jest dobrowolnym systemem certyfikacji, szanujemy decyzję RDLP w Gdańsku i liczymy, że w przyszłości uda się nam kontynuować współpracę.
Źródło: FSC Polska
Rozmowy między FSC a RDLP w Gdańsku
Rozmowy między RDLP w Gdańsku a FSC na temat recertyfikacji zostały zainicjowane przez nas w lipcu br. w związku z sygnałami, iż Dyrekcja ta rozważa rezygnację z kontynuacji certyfikacji FSC. Na naszą prośbę 14 lipca w siedzibie RDLP w Gdańsku odbyło się spotkanie z władzami gdańskiej Dyrekcji. Przedstawiciele RDLP w Gdańsku wyjaśnili, że głównym powodem, dla którego rozważają rezygnację z kontynuacji certyfikacji FSC, są zapisy umowy licencyjnej na plan certyfikacyjny FSC. Poinformowano nas, iż według przeprowadzonej dla RDLP analizy prawnej zapisy umowy budzą poważne zastrzeżenia. Niestety mimo deklaracji złożonych na spotkaniu co do udostępnienia tej analizy, uzyskaliśmy w późniejszym czasie odpowiedź, iż nie jest to możliwe, ponieważ analiza prawna jest dokumentem wewnętrznym.
Przypominamy, że umowa licencyjna na plan certyfikacyjny FSC jest obowiązującym dokumentem, który zarządca lasu podpisuje co 5 lat, przy recertyfikacji FSC. Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych nie zgłaszały dotychczas do FSC zastrzeżeń do zapisów umowy licencyjnej, a umowy te funkcjonują od wielu lat, ulegając co pewien czas aktualizacji.
Swoje wątpliwości co do treści umowy licencyjnej RDLP w Gdańsku przedstawiła w piśmie do władz FSC International. Licząc na dalszy, szczegółowy i merytoryczny dialog, FSC International zwróciło się w piśmie z 3 sierpnia br. do RDLP w Gdańsku (oryginalne pismo w języku angielskim –
kliknij TUTAJ, tłumaczenie pisma na język polski – kliknij TUTAJ) z prośbą o wskazanie konkretnych zapisów w umowie licencyjnej, które budzą zastrzeżenia wraz z uzasadnieniem. FSC International jak dotąd nie otrzymało odpowiedzi na to pismo.
Proces rewizji Standardu dla gospodarki leśnej
W komunikacie RDLP w Gdańsku pojawia się informacja o rozwiązaniu Grupy Opracowującej Standard (dalej: Grupa). O tej decyzji i jej przyczynach FSC informowało na bieżąco poprzez swoje kanały komunikacji. W dniu 11 lutego 2022 r., z uwagi na brak porozumienia w ramach Grupy co do finalnego projektu Krajowego Standardu i brak przedstawienia przez nią planu jego finalizacji, FSC International podjęło decyzję o rozwiązaniu Grupy i ukończeniu Standardu w oparciu o alternatywne procedury rewizji Standardu. Przypominamy, iż Grupa była wielokrotnie informowana o takiej ewentualności. Rewizja jest kontynuowana, a Standard FSC zostanie ukończony przez Techniczną Grupę Roboczą, która została powołana 21 kwietnia br.
Proces rewizji Standardu FSC dla gospodarki leśnej dla Polski od samego początku jest w pełni transparentny i tym samym może być przykładem dla innych systemów certyfikacji. Najważniejsze informacje dotyczące rewizji dostępne są na dedykowanej stronie internetowej FSC. Kolejne projekty Standardu są poddawane szerokim konsultacjom publicznym – trzecia i jednocześnie ostatnia runda konsultacji rozpoczęła się 29 lipca i potrwa do 9 września br. Udział w nich mogą wziąć wszyscy zainteresowani – od osób prywatnych, przedstawicieli firm, organizacje pozarządowe, po zarządców lasów.
Twierdzenie zawarte w komunikacie RDLP w Gdańsku, iż certyfikacja FSC grozi w przyszłości „szeregiem szkód w gospodarce leśnej, a co się z tym wiąże, także w gospodarce krajowej i przemyśle drzewnym przez znaczące, w nieodległej perspektywie czasowej, ograniczenie dostępności drewna z polskich lasów na rynku wewnętrznym” budzi nasze największe zdziwienie i jest całkowicie nieuprawnione. Misją FSC jest promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej łączącej funkcje społeczne, ekonomiczne i przyrodnicze, jest więc to misja całkowicie zbieżna do wielofunkcyjnej gospodarki leśnej prowadzonej przez RDLP w Gdańsku. Zachęcamy RDLP w Gdańsku do udziału w konsultacjach publicznych projektu Standardu i złożenia merytorycznych uwag do poszczególnych jego zapisów.
Certyfikacja FSC w Polsce
Certyfikacja gospodarki leśnej FSC funkcjonuje w Polsce od lat 90. i obecnie jest nią objęte około 70% powierzchni lasów w naszym kraju. Przez wiele lat większość regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych pozytywnie przechodziła certyfikację. W swoim komunikacie RDLP w Gdańsku wspomina, że „przez lata certyfikat dobrze przysłużył się doskonaleniu gospodarki leśnej, którą prowadzimy, co miało szczególnie duże znaczenie przy transformacji naszego Państwa z gospodarki scentralizowanej do wolnorynkowej”. Z tym większym zdziwieniem FSC przyjmuje zarzuty przytoczone w komunikacie RDLP w Gdańsku, że stosowanie standardu FSC „skutkować [to] może szeregiem szkód w gospodarce leśnej”.
System certyfikacji FSC cieszy się ogromnym zaufaniem w Polsce i na świecie. Świadczy o tym przede wszystkim bardzo duża popularność certyfikacji FSC łańcucha dostaw (CoC – FSC Chain of Custody) – w tej chwili w Polsce funkcjonuje ponad 2500 certyfikatów FSC CoC, co daje Polsce 3. miejsce na świecie (po Chinach i Włoszech). Produkty wytwarzane w Polsce są obecne nie tylko na naszym rynku, ale z powodzeniem podbijają globalne rynki, w czym na pewno pomaga certyfikat FSC, rozpoznawalny i obdarzony zaufaniem na całym świecie. FSC cieszy się wysokim zaufaniem konsumentów – globalne badanie konsumenckie GlobeScan z 2021 r. wykazało, że FSC jest organizacją, której konsumenci najbardziej ufają w kwestii ochrony lasów. Badanie dowodzi również, że obecność oznaczeń świadczących o certyfikacji przez cieszące się zaufaniem, niezależne organizacje, takie jak FSC, odgrywa coraz większą rolę w wyborach zakupowych.
Kontynuacja dialogu
Mimo decyzji zakomunikowanej przez RDLP w Gdańsku, FSC jest nadal otwarte na rozmowy w sprawie negocjacji umowy licencyjnej w przypadku ponownej certyfikacji. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest doprecyzowanie oczekiwań i zastrzeżeń oraz ich uzasadnienie przez RDLP w Gdańsku i chęć dialogu (o czym poinformowaliśmy RDLP w Gdańsku pismem w dniu dzisiejszym).
[FM_form id=”2″]
Aktualności
Zjednoczone Emiraty i Oman: sektor drzewny i budowlany w regionie, który rośnie w siłę
Eksport polskich produktów drzewnych
Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Oman to dwa dynamicznie rozwijające się rynki Bliskiego Wschodu, które oferują ogromne możliwości dla polskich firm z branży drzewnej i meblarskiej. Dzięki rosnącemu popytowi na produkty wysokiej jakości, sprzyjającym regulacjom oraz imponującym planom rozwoju infrastruktury, oba kraje stają się atrakcyjnymi kierunkami eksportowymi.
Polski przemysł drzewny i meblarski, znany na świecie z precyzji wykonania i zrównoważonej produkcji, ma szansę umocnić swoją pozycję w regionie, odpowiadając na lokalne potrzeby zarówno w sektorze budowlanym, jak i wykończeniowym.
Atrakcyjność rynków ZEA i Omanu dla polskich produktów
Bliski Wschód kontynuuje boom budowlany. Sztandarowe projekty, takie jak Dubai Creek Harbour, skupiają się na luksusowych mieszkaniach, nowoczesnych biurach i przestrzeniach komercyjnych, które wymagają wysokiej jakości materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz. W 2024 roku ZEA planują realizację ponad 4,5 tys. projektów budowlanych o łącznej wartości przekraczającej 120 miliardów dolarów. Wśród nich znajdują się wielkie inwestycje hotelowe, jak rozbudowa sieci Jumeirah Hotels, a także projekty mieszkaniowe, które mają sprostać wymaganiom rosnącej populacji.
W Omanie rząd inwestuje miliardy w program Vision 2040, który zakłada rozwój infrastruktury transportowej, miejskiej i turystycznej. W samym 2024 roku zaplanowano projekty o wartości około 10 miliardów dolarów, w tym budowę nowych portów i dzielnic mieszkalnych.
Oman intensywnie rozwija także sektor turystyczny, czego przykładem jest inwestycja w luksusowy kompleks hotelowy w regionie Al-Duqm oraz rozbudowa międzynarodowego lotniska w Maskacie. Rosnący popyt na nowoczesne, ekologiczne materiały budowlane oraz meble sprawia, że drewno konstrukcyjne, sklejka i materiały drewnopochodne są kluczowymi produktami dla realizacji tych inwestycji.
Demografia i popyt na produkty drzewne
W obu krajach rosnąca populacja i wysoki poziom urbanizacji generują coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania, hotele, biura i obiekty komercyjne. W ZEA, gdzie liczba mieszkańców przekroczyła 10 milionów, popyt na budownictwo mieszkaniowe i infrastrukturalne stale rośnie. W Omanie natomiast populacja zbliża się do 5 milionów, a rozwój sektora turystycznego napędza inwestycje w luksusowe hotele i ośrodki wypoczynkowe.
Polskie produkty drzewne, takie jak drewno konstrukcyjne, płyty MDF czy meble, są szczególnie cenione w regionie ze względu na swoją jakość i trwałość. Wysokie standardy wykończeniowe wymagane w inwestycjach takich jak Emaar Beachfront w Dubaju czy nowoczesne projekty mieszkaniowe w Maskacie, to idealna przestrzeń dla polskich producentów, którzy chcą dostarczać swoje produkty na wymagający rynek.
Logistyka i infrastruktura
ZEA to centrum logistyczne Bliskiego Wschodu. Port w Jebel Ali to największy port kontenerowy w regionie, a nowoczesne lotniska, takie jak Dubai International Airport, zapewniają szybki transport towarów. Dzięki temu polskie firmy mogą eksportować swoje produkty w sposób sprawny i ekonomiczny. Oman, choć mniej rozwinięty w zakresie logistyki, intensywnie modernizuje swoje porty, w tym port Sohar i Salalah, co ułatwia eksport materiałów budowlanych z Europy.
Dlaczego ZEA i Oman to idealne rynki eksportowe?
Dzięki stabilnej gospodarce, ogromnym inwestycjom budowlanym oraz przyjaznym regulacjom, ZEA i Oman oferują polskim producentom drzewnym i meblarskim wyjątkową szansę na rozwój. Projekty takie jak Dubai Creek Harbour czy Al-Duqm Industrial City pokazują, że popyt na wysokiej jakości produkty z drewna jest ogromny, a infrastruktura logistyczna obu krajów sprawia, że eksport staje się łatwiejszy niż kiedykolwiek.
Polskie firmy, które już teraz z powodzeniem sprzedają swoje produkty na rynkach Europy Zachodniej, mogą wykorzystać swoje doświadczenie, aby zdobyć nowe kontrakty na Bliskim Wschodzie. Warto inwestować w eksport do ZEA i Omanu, aby wykorzystać potencjał dynamicznie rozwijającego się regionu i wzmocnić swoją pozycję na globalnym rynku.
Wsparcie MK Business Link
Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat rozwoju Twojej firmy na Bliskim Wschodzie, zachęcamy do kontaktu z MK Business Link oraz naszymi ekspertami w zakresie rynku drzewnego Rafałem Szeflerem i Alicją Świtoń. Jesteśmy gotowi pomóc Ci w odkrywaniu możliwości, jakie oferują rynki GCC, i dostarczyć wiedzy na temat najlepszych strategii ekspansji. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie internetowej oraz w kolejnych artykułach z tej serii, które przybliżą Ci specyfikę i potencjał poszczególnych krajów w regionie.
https://www.mkbl.eu/
https://www.mkbl.eu/
mail: mkbl@mkbl.eu
+48 789 305 550
Rafał Szefler
r.szefler@mkbl.eu
+48 537 022 814
Alicja Świtoń
a.switon@mkbl.eu
+48 797 125 755
Aktualności
Jubileuszowa edycja targów LIGNA z nowymi formatami i rekordowym zainteresowaniem
Targi LIGNA 2025
W roku 2025 największe na świecie targi branży obróbki drewna i przetwórstwa drzewnego, LIGNA, świętują swoje 50-lecie. Wyjątkowe wydarzenie, które zyskało status niezależnej marki w czasie kryzysu naftowego w 1975 roku, dziś ponownie wspiera przemysł w trudnych czasach gospodarczych. Na pół roku przed otwarciem, LIGNA może pochwalić się zgłoszeniami od 1 100 wystawców, którzy zajmą ponad 105 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, oferując odwiedzającym kompleksowy przegląd innowacyjnych technologii i rozwiązań.
Znaczenie targów w czasach wyzwań
Obecna sytuacja gospodarcza stanowi dla branży niemałe wyzwanie, jednak liczba zgłoszeń na LIGNA 2025 pokazuje ogromne zaufanie do tych targów jako platformy dla inwestycji i innowacji. Stephanie Wagner, kierownik targów LIGNA w Deutsche Messe, podkreśla, że decyzja wystawców o uczestnictwie w targach mimo trudności świadczy o ich wyjątkowym znaczeniu dla przemysłu.
– Udział w targach to poważna inwestycja, szczególnie w tej branży, gdzie prezentowane maszyny i systemy wymagają dużych przestrzeni i skomplikowanych stoisk. Fakt, że nasi klienci są gotowi na ten krok, świadczy o wysokiej wartości, jaką przypisują LIGNA – mówi Wagner.
Dr Bernhard Dirr, dyrektor zarządzający VDMA Woodworking Machinery, dodaje, że LIGNA ma kluczowe znaczenie dla rozwoju innowacji w branży. – Nasze badania pokazują, że firmy spodziewają się wyraźnej poprawy sytuacji gospodarczej od drugiego kwartału 2025 roku – idealnie zbiega się to z czasem trwania targów LIGNA – zauważa.
Tematy przewodnie LIGNA 2025
Podczas pięciodniowego wydarzenia, które odbędzie się w maju 2025 roku, wystawcy skoncentrują się na trzech kluczowych tematach:
CONNECTIVITY – rozwiązania umożliwiające pełną cyfrową integrację procesów produkcyjnych,
SUSTAINABLE PRODUCTION – zrównoważone technologie, które łączą efektywność ekonomiczną z troską o środowisko,
ENGINEERED WOOD – innowacyjne produkty z drewna, takie jak materiały kompozytowe i panele do zastosowań przemysłowych.
Nowe formaty i atrakcje
W jubileuszowym roku na odwiedzających czekają nowe, unikalne przestrzenie:
LIGNA.TruckStop – interaktywna przestrzeń na świeżym powietrzu, gdzie firmy zaprezentują swoje produkty w mobilnych ekspozycjach. Będzie to miejsce dedykowane głównie rzemieślnikom, stolarzom i cieślom.
LIGNA.Circular – specjalna strefa w hali 12, która stanie się centrum wymiany wiedzy na temat gospodarki cyrkularnej w przetwórstwie drewna.
Dodatkowo hale targowe zostaną podzielone tematycznie: od technologii tartacznej i produkcji płyt drewnopochodnych, po narzędzia i maszyny do produkcji masowej oraz indywidualnej.
Jubileuszowe święto innowacji
LIGNA, organizowana przez Deutsche Messe i VDMA Woodworking Machinery, od pół wieku odgrywa kluczową rolę w branży obróbki drewna, dostarczając platformę dla wymiany wiedzy, prezentacji najnowszych technologii i nawiązywania kluczowych kontaktów. W 2025 roku wydarzenie to nie tylko podkreśli swoje znaczenie w trudnych czasach, ale również wskaże kierunki rozwoju branży na przyszłość.
Więcej informacji: www.ligna.de
Aktualności
Rejestracja ładunków chińskiej sklejki liściastej na granicach UE rozpoczęta
Komisja Europejska podjęła zdecydowane działania w sprawie ochrony rynku unijnego przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Zgodnie z opublikowanym Rozporządzeniem Wykonawczym (UE) 2024/3140, od 18 grudnia 2024 obowiązuje rejestracja wszystkich ładunków sklejki liściastej pochodzącej z Chin na granicach Unii Europejskiej. Decyzja jest elementem postępowania antydumpingowego, które trwa od października 2024 roku.
Opr. J.O.
Możliwość ceł retroaktywnych
Rozpoczęcie rejestracji umożliwia nałożenie ceł retroaktywnych na chińską sklejkę liściastą. Procedura pozwoli na obciążenie importerów dodatkowymi kosztami nawet wstecznie, jeśli Komisja zdecyduje o wprowadzeniu ceł tymczasowych lub ostatecznych. Celem jest zapobieżenie nadmiernym zapasom przed ogłoszeniem decyzji o cłach.
Według danych przedstawionych przez konsorcjum Greenwood, marginesy dumpingu chińskich producentów wynoszą od 89% do 335% w zależności od rodzaju drewna, a poziom usuwający szkodę został oszacowany na około 224%. To pokazuje skalę problemu i znaczenie podjętych działań.
Komentarz ekspertów
„Dzisiejsze uruchomienie rejestracji ładunków chińskiej sklejki na granicach UE to jasny sygnał, że Komisja podejmuje zdecydowane kroki przeciwko nieuczciwej konkurencji. (…) Jest to bardzo ważny krok w stronę nałożenia ceł i ich rozliczenia, w przypadku pozytywnego wyniku postępowania antydumpingowego” – podkreślił Jarosław Michniuk, CEO Grupy Paged.
Problem taniej chińskiej sklejki
Konsorcjum Greenwood, które reprezentuje ponad 25% europejskiej produkcji sklejki liściastej, alarmuje o negatywnym wpływie tanich produktów z Chin. Na rynek UE trafiają m.in. niskiej jakości sklejki jednorazowego użytku, co powoduje spadek cen i trudności dla lokalnych producentów. Dodatkowo, chińscy producenci próbują omijać przepisy, dokonując sztucznych modyfikacji produktów.
Greenwood – lider w walce o uczciwy rynek
Greenwood, powstałe w 2023 r., zrzesza producentów sklejki z Polski, Włoch, Francji i Finlandii, dążąc do zapewnienia zrównoważonego rozwoju rynku w Europie. Konsorcjum, wspierane przez Paged, odgrywa kluczową rolę w postępowaniach antydumpingowych, które mają na celu ochronę lokalnych przedsiębiorstw.
Rejestracja ładunków to istotny krok w kierunku przeciwdziałania dumpingowi i wspierania europejskiego sektora drzewnego. Decyzje Komisji Europejskiej w tej sprawie będą miały długofalowe znaczenie dla konkurencyjności i stabilności rynku UE.
Organizowany przez firmę Jawor-Parkiet, producenta podłóg drewnianych z Nowego Miasta Lubawskiego, już po raz szósty, konkurs dla architektów i projektantów na najlepszy projekt wnętrza z podłogami z oferty marki został rozstrzygnięty. W tym roku uczestnicy rywalizowali o nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł w dwóch kategoriach: projekt i realizacja. Oficjalne ogłoszenie wyników miało miejsce podczas gali finałowej, 22 listopada w hotelu Sobienie Królewskie.
W tym roku uczestnicy 6. edycji konkursu Jawor-Parkiet Design Awards rywalizowali o główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł w dwóch kategoriach: projekt i realizacja. Gala finałowa odbyła się 22 listopada podczas inauguracyjnego wieczoru Jawor-Parkiet Designers Weekend III w hotelu Sobienie Królewskie (woj. mazowieckie).
Konkurs, cieszący się uznaniem wśród architektów, stanowi dobrze rozpoznawalną platformę do ogólnopolskiego współzawodnictwa, pokazania własnego stylu projektowania i poddania się ocenie jury.
Daje również szansę zyskania doświadczenia zawodowego, budowania marki architekta oraz zdobycia atrakcyjnych nagród.
Siedmiu wspaniałych w kategorii projekt
Jury w składzie: Iza Gemzała, architektka wnętrz, właścicielka pracowni Prosty Plan; Tomasz Pągowski, projektant, współzałożyciel pracowni Pągowski Studio oraz Grzegorz Sadowski, dyrektor ds. marketingu i Sebastian Sklepik, główny architekt w Jawor-Parkiet, spośród kilkuset nadesłanych prac wyłoniło siedem najlepszych, przyznając dwie nagrody główne oraz pięć wyróżnień.
Nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł w kategorii projekt zdobyła Myroslava Belelia za pracę „Elegancja natury” z podłogą Retro Collection Pure Line Dune.
Nowoczesność i naturalne materiały
Wnętrze zaprojektowanej restauracji łączy nowoczesność z naturalnymi materiałami, w którym kluczowym elementem jest elegancka podłoga drewniana o geometrycznym wzorze. Podkreśla styl oraz tworzy ciepłą i przytulną atmosferę, idealną dla przestrzeni publicznej. Nowoczesna aranżacja wnętrza, z dużą ilością światła dziennego, połączeniem szkła i metalu oraz wygodnymi fotelami zachęca do relaksu. Zieleń roślin i stylowe oświetlenie dopełniają całości, tworząc harmonijną przestrzeń, gdzie natura spotyka się z wyrafinowaną elegancją.
Starannie dobrane faktury i delikatne detale
W kategorii realizacja nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł przyznano Anecie Bańkowskiej za pracę „Ponadczasowa elegancja na 9. piętrze” z podłogą Design Experience Maxi Dąb Color Capri.
Jest to przestrzeń dzienna w nowoczesnym apartamentowcu zinterpretowana w klasycznym, eleganckim, ale i przytulnym stylu. Najważniejsze jest drewno, które nadaje przestrzeni ciepłego charakteru i ponadczasowości. Meble dobrano tak, aby podkreślić eleganckie ciepło koloru dębu Capri na podłodze. Pozostałe elementy tworzące wnętrze są w odcieniach bieli, ważne są także starannie dobrane faktury i delikatne detale.
Wyróżnieni uczestnicy konkursu
Zgodnie z werdyktem komisji wyróżnienia otrzymali:
Agnieszka Kaczmarek za projekt „Czytelnia Vintage” z podłogą FertigDeska Dąb Color Ferro.
Projekt wnętrza przestronnej czytelni w zaadaptowanym budynku fabrycznym łączy styl industrialny z akcentami retro. Jasne, otwarte przestrzenie z dużymi oknami i wysokimi sufitami wprowadzają naturalne światło. Podłoga z desek układanych w jodełkę dodaje wiele ciepła. Meble w stylu vintage oraz surowe lampy wiszące i dodatki tworzą przytulną atmosferę, sprzyjającą kreatywności i współpracy. Natomiast użycie stali i drewna w konstrukcjach meblowych odzwierciedla przemysłowy charakter wnętrza.
Przytulnie i elegancko
Adam Dolny za projekty „Restauracja Łuki i Szprosy” z podłogą FertigDeska Maxi Dąb Caldo oraz „Elegancja Południowego Stylu” z podłogą FertigDeska Maxi Dąb Color Caldo.
W projekcie restauracji drewniana podłoga jest tu głównym elementem.
Jej pięknie wyeksponowana struktura, z ciepłymi odcieniami i naturalnymi labiryntami ze słojów, przyciąga wzrok. Światło, wpadające przez łukowe okna, podkreśla organiczną fakturę drewna. Ciepłe podświetlenie z różnych zakamarków wnętrza, w tym spod eleganckiego baru i ściany za stolikami, dodatkowo nadaje przytulności przestrzeni.
Światło i spokój
Drugi projekt to wnętrze w stylu śródziemnomorskim inspirowany klimatem hiszpańskiej Marbelli. Jest to połączenie elegancji z przytulnością nadmorskich rezydencji. Naturalna podłoga drewniana wprowadza autentyczny charakter południowych wnętrz. Jasne drewno harmonijnie łączy się z innymi naturalnymi akcentami, tworząc przestrzeń pełną światła i spokoju. Duże okna w salonie wpuszczają słońce, a drewniane powierzchnie nawiązują do luksusowych jachtów i nadmorskich rezydencji. Każdy detal, od rustykalnych mebli, po ręcznie wykonane dekoracje, oddaje esencję hiszpańskiego stylu życia.
Luksus i komfort
Ewa Wiszniewska za projekt „Urban Retro” z podłogami Design Experience Maxi+ Dąb Elegance Bielony oraz Design Experience Maxi+ Dąb Color Marone.
Projekt salonu z aneksem kuchennym to połączenie nowoczesnego designu i estetyki vintage. We wnętrzu zastosowano deski drewniane w dwóch odcieniach.
Oryginalna, geometryczna kompozycja podłogi wydziela luksusową strefę wypoczynkową, jak komfortowy dywan, kontrastując z zaoblonymi kształtami zabudowy, mebli oraz kominka. Ciepły kolor jaśniejszego drewna dodaje przestrzeni miękkości i przytulności, niezbędnej dla domu.
Jednolicie i naturalnie
Marcin Gierbienis i Damian Poklewski-Koziełł za realizację „Strefy wielofunkcyjnej” w Budynku Edukacyjnym w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo z podłogami FertigDeska Maxi Dąb Classic oraz w odcieniu zmienionym specjalnie dla inwestycji.
Budynek wykonany w konstrukcji technologii CLT, z drewnianymi meblami i wyposażeniem, zachowuje jednolitą, naturalną kolorystykę drewna, tworząc tym samym ciepły klimat. Pozytywnie wpływa to na odbiór psychofizyczny wnętrz przez odwiedzających ogród botaniczny. Strefa wielofunkcyjna zlokalizowana jest na antresoli, odznaczając się wysokością i dostępnym z niej balkonem z widokiem na otaczający pejzaż.
III edycja Jawor-Parkiet Designers Weekend (22 – 24 listopada br.) odbyła się pod hasłem „Wiwat Polski Design!”. Podczas wydarzenia w gronie architektów, franczyzobiorców i partnerów biznesowych oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu. Laureaci nagród głównych i wyróżnień odebrali z rąk jurorów pamiątkowe statuetki, dyplomy i vouchery. Uroczystą galę poprowadzili ambasadorzy marki Jawor-Parkiet: Edyta i Cezary Pazurowie. Wydarzenie uświetnił koncert skrzypaczki Sandy Malinowskiej.
Komentarze