Ostrzarka SONP-CH firmy BORAN służy do ostrzenia noży: strugarskich prostych lub do rębaków. Produkowana jest w trzech wersjach długościowych. Model SONP-CH/410 przeznaczony jest do ostrzenia noży o długości do 410 mm, SONP-CH/640 – do 640 mm, a SONP-CH/810 – do 810 mm.
Wszystkie modele ostrzarki SONP-CH w wersjach podstawowych przeznaczone są do zastosowania w małych i średnich zakładach stolarskich. Mogą być wykorzystywane do ostrzenia w cyklu przerywanym, tzn. około 60 minut pracy (potem około 15 minut odpoczynku).
– Jest to uwarunkowane zastosowaniem do posuwu głowicy ostrzącej silnika prądu stałego – po to, aby urządzenie mogło być zasilane prądem o napięciu 230 V oraz względami ekonomicznymi – niską ceną – mówi Maciej Borkowski z firmy BORAN.
Jednakże na rynku stolarskim istnieją również zakłady produkcyjne i ostrzalnie narzędzi, w których istnieje potrzeba ostrzenia w cyklu ciągłym. Dla potrzeb tych firm BORAN opracował maszyny z zastosowaniem silników trójfazowych na napięcie 400 V. Dzięki temu można je stosować do pracy ciągłej. Ma to jednak wpływ na cenę ostrzarki.
Do ostrzenia noży strugarskich i innych narzędzi
Wszystkie modele tej ostrzarki, oprócz podstawowego zastosowania do ostrzenia noży, można przystosować do ostrzenia innych narzędzi, takich jak: noże do rębaków, obtaczarek, strugów i dłut ręcznych.
– Umożliwia to konstrukcja urządzenia, w którym można ostrzyć kąty do 90° – wyjaśnia specjalista.
„Wszystkie modele tej ostrzarki, oprócz podstawowego zastosowania do ostrzenia noży, można przystosować do ostrzenia innych narzędzi, takich jak: noże do rębaków, obtaczarek, strugów i dłut ręcznych.”
W ostrzarce zastosowano układ chłodzenia ostrzonych narzędzi, co umożliwia ostrzenie stosunkowo dużych grubości noży, a ściernica z nasypem borazonowym daje w efekcie bardzo gładką powierzchnię ostrzonego narzędzia – idealną jego krawędź tnącą.
– Jeżeli istnieje potrzeba ostrzenia narzędzi z nakładkami z węglika spiekanego (HM), to ostrzarka może być wyposażona w dodatkową ściernicę z nasypem diamentowym, która umożliwi przeprowadzenie tej czynności – dodaje Maciej Borkowski.