Dwa najistotniejsze czynniki kosztowe suszenia drewna to zużycie ciepła i energii elektrycznej. Warto pamiętać o tym, że jakość suszenia jest również decydującym czynnikiem przy ocenie ogólnej opłacalności ekonomicznej systemów suszenia drewna.
Wraz z systemem suszenia 1306 PRO firma Mühlböck (Eberschwang, Austria) opracowała urządzenie, które przewyższa wszystkie poprzednie systemy zarówno pod względem oszczędności energii, jak i jakości suszenia.
– Celem naszych innowacji jest uczynienie klientów skuteczniejszymi i jeszcze bardziej konkurencyjnymi. Wymaga to systemów zaprojektowanych specjalnie pod kątem obecnych i przyszłych wymagań klientów – wyjaśnia dyrektor zarządzający Richard Mühlböck.
Komory suszarnicze 1306 PRO podwójnie oszczędzają energię
Unikalna konstrukcja komory suszenia 1306 PRO zmniejsza zarówno zapotrzebowanie na ciepło nawet o 25 proc., jak i pobór mocy bez ograniczania procesu suszenia. Jest to możliwe z jednej strony dzięki systemowi odzysku ciepła, który w połączeniu z wentylatorami w centrali nawiewno-wywiewnej jest znacznie bardziej wydajny niż porównywalne klasyczne systemy dostępne na rynku. W zależności od temperatur wsadu i zewnętrznej Mühlböck określa potencjał oszczędności na ok. 15 proc.
Kolejne 10 proc. oszczędności ciepła uzyskuje się dzięki innowacyjnemu rozmieszczeniu nagrzewnicy oraz jednostki nawiewno-wywiewnej, które zapewniają, że 100 proc. ogrzanego powietrza jest faktycznie wykorzystywane w systemie do suszenia. To również znacząco odróżnia komorę suszarniczą 1306 PRO od istniejących systemów, w których powietrze suszące, ogrzane w jednym kierunku obrotów, jest wyrzucane w stanie niewykorzystanym.
Zoptymalizowany przepływ powietrza dla doskonałej jakości suszenia
Najlepsze i równomierne rezultaty suszenia są możliwe tylko wtedy, gdy rozprowadzenie powietrza i przepływ w komorze suszenia są optymalne. Wspomniany już aktywny system nawiewu i wywiewu w połączeniu z aerodynamicznie zoptymalizowanymi przestrzeniami powietrznymi nad stropem pozornym i przestrzeniami nawrotu powietrza, zoptymalizowany rozkład wentylatorów i wbudowane w pionie rejestry ogrzewania – zapewniają równomierny przepływ przez wszystkie pakiety drewna w komorze suszenia 1306 PRO.
– We współpracy z zewnętrznymi specjalistami i przy dużej liczbie symulacji przepływu firma Mühlböck Research & Development była w stanie opracować rozwiązanie, które zapewnia doskonałą dystrybucję powietrza, a tym samym nawet suszenie w całym przekroju pakietu drewna (stosu) – mówi Gerald Kreuzhuber, kierownik sprzedaży w Mühlböck.
Rozwiązania szyte na miarę
To, co było praktykowane w firmie od dawna, a mianowicie dostosowana do potrzeb konfiguracja systemu suszenia, według potrzeb klienta, może zostać wdrożona jeszcze skuteczniej dzięki systemowi 1306 PRO.
Niezależnie od tego czy chodzi o asortyment z cienkiego drewna iglastego o wysokich wymaganiach wydajnościowych, czy też drewno liściaste o specjalnych wymaganiach dotyczących koloru. Komory suszarnicze 1306 PRO łączą w sobie możliwość wyposażenia dla wysokich klas wydajności w połączeniu z rozwiązaniami zapewniającymi doskonałą jakość suszenia.
Ostrożne wykorzystanie zasobów – przekroczone oczekiwania klientów
Warto wspomnieć również o tym, że oszczędzanie energii podczas suszenia drewna to nie tylko ważny aspekt ekonomiczny. Ma również duże znaczenie dla ochrony środowiska.
– Jako znany dostawca komór do suszenia drewna, chcemy oferować klientom rozwiązania, które z jednej strony są ekonomiczne, ale będą działać bez problemów za 20 lat. Temat ostrożnego wykorzystywania zasobów będzie w przyszłości stawał się coraz ważniejszy. Zrobiliśmy pierwszy krok z naszą komorą suszarniczą 1306 PRO – dodaje Gerald Kreuzhuber.
Wielu klientów już zaufało tej komorze i może potwierdzić obiecane oszczędności, wydajność oraz jakość suszenia tego urządzenia.

Unikalna konstrukcja komory suszenia 1306 PRO zmniejsza zarówno zapotrzebowanie na ciepło nawet o 25 proc., jak i pobór mocy bez ograniczania procesu suszenia. Fot. Mühlböck