Connect with us

Aktualności

Odszedł wielki człowiek – Śp. dr inż. Marek Adamowicz

Dodane:

/

Portal Drzewny


„Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa, które zawsze wywoływać będą morza łez. I są takie osoby na myśl, o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień.”

Jakże aktualne i przerażające w swojej prostocie są powyższe słowa.

Portal Drzewno

Odszedł wielki człowiek Śp. dr inż. Marek Adamowicz, wizjoner, który większość swojego życia zawodowego poświęcił promocji i rozwojowi polskiej branży meblowej, zostawiając po sobie ogromny dorobek zawodowy. W myśl wypowiedzianych w jednym z wywiadów słów „Polscy meblarze muszą stale robić badania rynków, śledzić trendy, by oferować produkty, które są poszukiwane na całym świecie”, z wielką odwagą i determinacją stawiał czoła wyzwaniom i przeciwnościom losu, które spotykał na swojej drodze. Wielki patriota, który umiłowanie Ojczyzny rozumiał jako ciężką pracę dla jej rozwoju i pomyślności. Odszedł człowiek wielkiego serca, który bez rozgłosu pomagał ludziom, uważając, to co robił za dobroczynność, która była przywilejem, a nie obowiązkiem.

Wspaniały, niepowtarzalny człowiek. Wierny mąż, kochający i dumny ojciec oraz dziadek, dobry przyjaciel, oddany kolega z pracy. Każdego dnia starał się żyć przyzwoicie, gdyż twierdził, że nie ma ludzi z kryształu. Pasjonowała go historia, zwłaszcza ta z okresu związanego z Polską po pierwszej Wojnie Światowej. O losach swojej rodziny z tego okresu mógł opowiadać godzinami, a my zawsze chcieliśmy go słuchać. Uwielbiał podróżować i odkrywać nowe zakątki świata, co czynił z wielką pasją razem ze swoją żoną Bożeną.

Przez prawie 30 lat nasze drogi zawodowe i prywatne splatały się ze sobą. Zanim w latach dziewięćdziesiątych związał się z meblami prowadził badania i wykładał na Politechnice Warszawskiej. Realizował zagraniczne staże i stypendia, które niejednokrotnie wspominał. Większość swojego życia zawodowego poświęcił polskiej branży meblarskiej – wiążąc się początkowo z Wyszkowskimi Fabrykami Mebli, następnie z Fabrykami Mebli Forte S.A. w Ostrowi Mazowieckiej by w roku 2001 zostać dyrektorem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Funkcję tą pełnił przez 15 lat do 30 lipca 2016 roku. Nawet na emeryturze nie zamierzał odpoczywać i cały czas identyfikując się z polską branżą meblową pełnił aktywnie rolę eksperta i doradcy OIGPM. Był pasjonatem swojej pracy, całe serce wkładał w to, co robił, świetny fachowiec, znający od podszewki swój warsztat zawodowy. Gdy obejmował funkcję dyrektora Izby wartość produkcji mebli w Polsce wynosiła 10 mld złotych, a kiedy kończył ponad 42 mld złotych. W tym czasie stworzył z młodej organizacji jaką była wówczas Izba – prężną i nowoczesną instytucję o międzynarodowej renomie. Za jego czasów Izba zaangażowała się w niezliczoną ilość projektów krajowych i międzynarodowych. Zawsze aktywnie uczestniczyła w dialogu z organami centralnymi oraz licznymi organizacjami zagranicznymi. Zarządzana przez Marka Adamowicza Izba zorganizowała dziesiątki konferencji, seminariów, misji gospodarczych, prowadziła działalność wydawniczą i analityczną. Promowała polskie meble na imprezach krajowych i zagranicznych. Izba stała się swoistą platformą dialogu branżowego pomiędzy konkurentami i partnerami w biznesie.

Śp. Marek Adamowicz odszedł niespodziewanie, zostawił po sobie dobre i ciepłe wspomnienia. Jeszcze chwilę temu słyszeliśmy się przez telefon, widzieliśmy w pracy. Kochał życie i cały otaczający nas świat. Marek zawsze był osobą odpowiedzialną, energiczną i pomysłową. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i olbrzymim doświadczeniem zarówno zawodowym, jak i życiowym. Był człowiekiem ogromnej dobroci, skromnym, o wielkim sercu dla ludzi, człowiekiem niezwykle prawym i takim Go zapamiętamy.Śmierć Marka Adamowicza jest dla nas wszystkich olbrzymim zaskoczeniem i wielkim bólem. Żadne ze słów nie wyrażą bowiem pustki, jaka w nas pozostaje po jego stracie.

– Miałem wielkie szczęście, że spotkałem na swojej drodze tak dobrego i mądrego człowieka jakim był Marek Adamowicz. Polska branża meblowa straciła wielkiego promotora i wizjonera. Dzieląc się swoją wiedzą, mądrością i wielkim doświadczeniem, był zawsze z nami, w dobrych i złych chwilach, wspólnie świętując sukcesy naszych firm i podnosząc na duchu, gdy zdarzały się trudności i niepowodzenia. Inspirował, doradzał, motywował, wspierał i zachęcał do pokonywania przeciwności i pójścia dalej, pomagał osiągać to, co wydaje się nieosiągalne, zmieniając otaczającą rzeczywistość, czego sam był najlepszym przykładem. Był dla nas i zawsze będzie drogowskazem, mentoremi Przyjacielem. Praca z nim była przyjemnością i zaszczytem. Będzie nam go bardzo brakowało, ale pamięć o nim pozostanie z nami na zawsze. Marku, dziękujemy Ci, że utwierdzałeś nas w przekonaniu, że ciężką pracą, którą każdego dnia z ogromną determinacją i uporem podejmujemy w naszych firmach budujemy lepszy świat dla Polski i kolejnych pokoleń Polaków. Obiecujemy, że z wielką dumą i odpowiedzialnością będziemy realizować Twoją spuściznę promując i rozwijając polską branżę meblową w Polsce i na świecie – wspomina Marka Adamowicza Jan Szynaka Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i Prezes Zarządu Szynaka-Meble Sp. z o.o.

– Doktor Marek Adamowicz był ikoną polskiego meblarstwa. Znawcą branży, wspaniałym organizatorem i dyrektorem OIGPM. Pamiętam Jego znakomite wystąpienia branżowe, udziały w licznych konferencjach i wizjonerskie plany wspierania polskich producentów mebli. Był erudytą, doskonałym mówcą, a nade wszystko wyjątkowym dżentelmenem – wspomina Marka Adamowicza prof. dr hab. Jerzy Smardzewski

My polscy meblarze znaliśmy Marka Adamowicza wiele lat, połączyła nas wspólna pasja do drewna, spędziliśmy razem wiele godzin na rozmowach nad promocją i rozwojem polskiej branży meblowej. Sylwetka tak wspaniałego człowieka sprawia, że dziś jest nam szczególnie trudno go pożegnać. Odejście tak znamienitej osoby napełnia nas wszystkich żalem i smutkiem. Jego śmierć to nieodżałowana strata nie tylko dla rodziny, przyjaciół ale i całego świata meblarskiego. Dziękujemy Marku za wspólnie spędzony czas, za pracę nad przyszłością, z której wyłoniła się zupełnie inna, bo prężnie działająca i znana na całym świecie polska branża meblowa.

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia. Żegnaj Marku, Przyjacielu, pamięć o Tobie na zawsze pozostanie w naszych sercach. Cześć Twojej pamięci…

Reklama

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Aktualności

Roland Auer rezygnuje z funkcji Prezesa Zarządu

Zmiany w zarządzie Schattdecor SE

Dodane:

/

Schattdecor
Roland Auer od ponad 30 lat był zaangażowany w pracę dla Schattdecor SE, a dziś, w powodów osobistych rezygnuje z funkcji prezesa zarządu tej spółki. fot. Schattdecor

Roland Auer, wspólnie z Radą Nadzorczą oraz rodziną Schatt, ogłasza swoją rezygnację ze stanowiska Prezesa Zarządu Schattdecor SE z powodów osobistych. Decyzja ta, podjęta przy wsparciu rodziny Schatt i Rady Nadzorczej, była trudna po ponad 30 latach pracy w firmie specjalizującej się w produkcji powierzchni dekoracyjnych.

Opr. J.O., źródło: Schattdecor

Auer odegrał kluczową rolę w międzynarodowej ekspansji Schattdecor, szczególnie przyczyniając się do powstania Schattdecor Polska. Od 2017 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Grupy. Rada Nadzorcza i rodzina Schatt wyraziły wdzięczność za jego znaczący wkład i lata wspólnej pracy, zapewniając jednocześnie o swoim pełnym wsparciu.

Aby zapewnić płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, firma podjęła szereg kompleksowych działań. Dr Derick Beitel, Członek Zarządu ds. finansów, obejmie funkcję Rzecznika Zarządu. Claudia Küchen, Członek Zarządu ds. designu, marketingu i komunikacji, przejmie odpowiedzialność za HR. Robert Vuga, związany z grupą od 24 lat i dotychczas kierujący zakładami w Rosji i Turcji, został mianowany przez Radę Nadzorczą na Członka Zarządu ds. Sprzedaży.

– Zadbaliśmy o to, aby nasz obecny Zarząd, wszystkie struktury w firmie oraz cały zaangażowany zespół zapewnili bezproblemowe przejście przez tę zmianę. Pragniemy zapewnić naszych klientów, dostawców i partnerów o dalszej współpracy, bezpieczeństwie dostaw i serwisie na najwyższym poziomie – podkreślają Reiner Schulz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Schattdecor SE, oraz Anja Schatt-Steiner w imieniu rodziny Schatt.Czytaj dalej

Aktualności

W drodze do Net Zero

Dodane:

/

Do 2050 roku producent materiałów drewnopochodnych – Grupa EGGER z Austrii zobowiązała się osiągnąć cel Net Zero, czyli maksymalni ograniczyć emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji. Firma inwestuje w odnawialne źródła energii, stosuje ekologiczne rozwiązania podczas całego procesu produkcji i zarządzania.

Aby osiągnąć ten cel, konieczne są wielomilionowe inwestycje, które już są realizowane. I tak produkcja w zakładzie EGGER w Unterradlberg, dzięki instalacji nowego wymiennika ciepła, jest wolna od gazu ziemnego.

EGGER ma również plany dla zakładu w St. Johannw Tyrolu. Powstaje tam nowa elektrownia oparta na odnawialnych źródłach energii. Austriacki producent płyt przeszedł również na dużą skalę na środki wiążące produkowane przy użyciu energii elektrycznej, generowanej neutralnie pod względem emisji CO2.

Celem jest ekologia

Zrealizowanie celu Net Zero 2050 ma być osiągnięty etapami. Do 2030 roku bezpośrednie emisje z własnych zakładów firmy mają być zmniejszone o co najmniej 30%, pośrednie emisje z zakupionej energii o co najmniej 40%, a pośrednie emisje w górę i w dół łańcucha dostaw o co najmniej 10%. Rok bazowy dla celów klimatycznych to 2022.

– Zbudowaliśmy znaczną wiedzę w zakresie obliczania śladu węglowego – mówi Thomas Leissing, dyrektor finansowy Grupy EGGER. – Przyczyny naszych emisji są dokładnie znane i jesteśmy świadomi, gdzie musimy interweniować. Cieszymy się, że możemy teraz ogłosić kolejne kroki w drodze do Net Zero. Ta ścieżka będzie nadal konsekwentnie realizowana, nadal wymaga wielu działań, ale jesteśmy przekonani, że osiągniemy wyznaczone sobie cele.

Zmiany w zakładzie w Unterradlberg

Jednym z działań zrealizowanych w zakładzie w Unterradlberg jest produkcja pierwszych płyt wiórowych bez użycia gazu ziemnego. Odbywa się to od początku lutego br., po około roku budowy. W zakładzie zainstalowano nowy wymiennik ciepła, który jest używany do podgrzewania oleju termalnego, potrzebnego do obsługi prasy surowcowej i czterech linii laminacyjnych. Proces ten wcześniej wymagał użycia gazu ziemnego. Nowy wymiennik ciepła jest zasilany parą z istniejącej elektrowni na biomasę. Oznacza to, że zakład w Unterradlberg nie używa już gazu ziemnego.

Nowa elektrownia w St. Johann w Tyrolu

W siedzibie grupy EGGER planowana jest budowa elektrowni, która dostarczy ciepło i energię elektryczną do procesów produkcyjnych przy użyciu kotła parowego i skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z paliw biogenicznych. Dzięki tej inwestycji EGGER zredukuje wykorzystanie paliw kopalnych w tym miejscu prawie do zera i będzie mógł dostarczać otaczającym społecznościom jeszcze bardziej zrównoważone ciepło sieciowe. Zakład w St. Johann w Tyrolu posiada już od 2008 roku system kotłów, który generuje energię termalną dla zakładów produkcyjnych i dostaw ciepła sieciowego dla okolicznych gmin, spalając biomasę i biogeniczne resztki produkcyjne. Projekt elektrowni zakłada znaczną rozbudowę: oprócz energii termalnej, nowa elektrownia będzie w przyszłości generować także własną energię elektryczną na potrzeby procesów produkcyjnych.

EGGER pokryje wtedy co najmniej 80% własnych potrzeb energetycznych w zakładzie w St. Johann. Nowa elektrownia, która powstaje zgodnie z najnowszymi standardami przemysłowymi, ma zostać oddana do użytku w pierwszym kwartale 2026 roku. Będzie ona kosztowała ok. 80 milionów euro.

Eko-prąd przy produkcji

W trosce o ekologię EGGER planuje także ograniczyć surowce chemiczne wymagane do produkcji materiałów drewnopochodnych. Chociaż stanowią one niewielki składnik samych produktów, są znacznym czynnikiem napędzającym emisję. EGGER pokrywa część swoich potrzeb na środki wiążące dzięki własnym zakładom żywicznym w Wismarze, Radauti i Hexham. Elektryczność jest także źródłem energii w produkcji kleju, będącego środkiem wiążącym przy produkcji płyt drewnopochodnych. Od 1 stycznia 2024 roku trzy zakłady żywicne używają wyłącznie energii elektrycznej generowanej neutralnie pod względem emisji CO2. Pochodzi ona z energii wodnej, wiatrowej lub słonecznej.

Eko-partnerzy

EGGER kupuje środki wiążące również od zewnętrznych dostawców. Droga do Net Zero wymaga wspólnych rozwiązań i współpracy z partnerami i dostawcami z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, gdzie wiele firm również dba o standardy ekologiczne, w tym założenia Net Zero. Mając na uwadze te priorytety EGGER będzie używał środków wiążących do produkcji surowych płyt, które są produkowane z wykorzystaniem energii elektrycznej generowanej neutralnie pod względem emisji CO2. Ta zmiana dotyczy wszystkich zakładów produkujących płyty EGGER w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii i dotyczy grup produktów płyt wiórowych i MDF.

Grupa EGGER

Grupa EGGER to rodzinna firma, działająca od 1961 roku. Jej siedziba znajduje się w St. Johann w Tyrolu, w Austrii. Początkowa produkcja w St. Johann obejmowała 30m szesc. płyty wiórowej. Aktualnie firma posiada ponad 20 zakładów, zlokalizowanuch m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Turcji, włoszech i Polsce (Biskupiec), np. w Unterradlberg, Wörgl, Brilon, Bevern, Gifhorn, Bünde, Wismar, Lexington, Caorso, produkujących taką ilość materiałów drewnopochodnych w czasie krótszym niż 2 minuty. W ofercie Grupy znajdują się głównie płyty drewnopochdne m.in. płyty OSB z pióro-wpustem, płyty z prostymi krawędziami w różnych klasach technicznych, płyty poszyciowe DHF, płyty wykończeniowe Ergo Board oraz tarcica.

Transparentne raportowanie

EGGER stosuje wysokie standardy w zakresie zarządzania zrównoważonym rozwojem i transparentnego systemu raportowania. Producent materiałów drewnopochodnych regularnie poddaje się analizom przez zewnętrzne i renomowane agencje ratingowe ESG. Agencje te ponownie wystawiły firmie EGGER dobrą ocenę: po raz czwarty firma otrzymała status Prime w ISS ESG Corporate Rating oraz po raz piąty srebrny medal EcoVadis.

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Nowe przepisy dotyczące drewna energetycznego w Polsce – nadchodzące zmiany regulacyjne

Drewno w energetyce

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Niebawem wykorzystanie drewna w energetyce zostanie ograniczone. Fot Archiwum

Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała wyraża nadzieję, że najpóźniej we wrześniu br. rozpoczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące drewna energetycznego. Projektowane rozporządzenie ma na celu precyzyjne określenie definicji oraz warunków wykorzystania tego surowca w przemyśle. Decyzja ta jest odpowiedzią na wyzwania nowej unijnej dyrektywy RED III, nakładającej na Polskę zwiększone cele odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

Opr. J.O., źródło: PAP

Rozporządzenie, które trafiło właśnie do konsultacji międzyresortowych, ma za zadanie ograniczyć spalanie pełnowartościowego drewna w masowej energetyce. Wiceminister Dorożała podkreśla, że celem jest skierowanie pełnowartościowego drewna do przemysłu drzewnego zamiast jego niszczącego spalania w kotłach elektrowni. – Nie ma uzasadnienia dla spalania tak cennego surowca, który może być wykorzystywany w produkcji przemysłowej – zaznacza minister.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, drewno energetyczne będzie musiało spełniać surowo określone parametry jakościowe, które mają na celu zmniejszenie presji na wyrąb lasów. Surowiec taki musi mieć obniżoną wartość techniczną lub cechy uniemożliwiające jego przemysłowe wykorzystanie. Do drewna energetycznego zaliczać się będą między innymi pozostałości drzewne z leśnictwa, produkty uboczne przetworzenia drewna oraz surowce z upraw energetycznych.

Nowe regulacje mają również na celu zgodność z unijnymi wytycznymi dotyczącymi biomasy drzewnej jako źródła odnawialnego. Wprowadzone definicje i kryteria jakościowe mają zapobiec nadużyciom oraz zapewnić zrównoważone wykorzystanie zasobów leśnych.

Mimo że projekt rozporządzenia jest jeszcze w fazie konsultacji międzyresortowych, Wiceminister Dorożała wyraził optymizm co do szybkiego przebiegu procesu legislacyjnego. – Liczę na to, że nowe przepisy mogą wejść w życie najpóźniej we wrześniu tego roku – podkreśla Dorożała.

Konsultacje międzyresortowe mają na celu zebranie uwag i opinii różnych ministerstw oraz instytucji, które mogą wnosić swoje sugestie do projektu. Wiceminister Dorożała jest przekonany, że dzięki temu proces legislacyjny będzie przebiegał sprawnie i efektywnie.

O nowych przepisach dotyczących drewna energetycznego będzie można dowiedzieć się więcej w najbliższych miesiącach, gdyż ich wprowadzenie może mieć istotny wpływ na polski przemysł drzewny oraz energetykę.Czytaj dalej

Aktualności

Wyłączanie kolejnych obszarów leśnych z gospodarki leśnej to wątpliwa ochrona lasów?

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mające na celu ochronę lasów, mogą przynieść nieoczekiwane, negatywne skutki – ostrzegają naukowcy. Zamiast wspierać rozwój lasów, mogą one prowadzić do ich zamierania, spadku bioróżnorodności oraz zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Na początku tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało działania pod hasłem „wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie”, wyłączając kolejne obszary Polski z gospodarki leśnej. Jednak najnowsze opracowania naukowe wskazują, że korzyści przyrodnicze i środowiskowe tych działań mogą być wątpliwe. Wieloletnie doświadczenia pokazują, że natura sama nie radzi sobie ze zmianami wywołanymi przez działalność człowieka.

Profesorowie Bogdan Brzeziecki (SGGW), Jarosław Socha (UR Kraków) oraz Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (PAN) wskazują, że większość europejskich lasów to silnie przekształcone, uproszczone drzewostany, często niedostosowane do siedliska. Wyłączenie ich ze zrównoważonej gospodarki leśnej i zaniechanie działań adaptacyjnych może doprowadzić do ich rozpadu i dodatkowej emisji CO2.

Przykłady z USA pokazują, że wyłączanie lasów z aktywnej gospodarki prowadzi do ich zamierania i zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Najnowsze badania pokazują, że ochrona przyrody poprzez zamykanie jej w rezerwatach nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Brak ingerencji człowieka prowadzi do spadku bioróżnorodności i zaniku cennych gatunków roślin.

Naukowcy podkreślają, że w dobie antropocenu, działalność człowieka jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Wyłączanie kolejnych polskich lasów z gospodarki leśnej oznacza także mniej ekologicznego i odnawialnego surowca drzewnego dla przemysłu. Konieczność importu drewna zza granicy zwiększa ślad węglowy i zanieczyszczenie środowiska, a zastępowanie drewna tworzywami sztucznymi generuje tony odpadów.

– Zależy nam na zrównoważonej gospodarce leśnej, która zachowa zdrowe lasy dla przyszłych pokoleń i zapewni ekologiczny surowiec polskim producentom – tłumaczy Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. – Decyzje dotyczące ochrony przyrody i klimatu powinny być oparte na naukowych danych i analizach, a nie podejmowane pod wpływem emocji i chwilowych korzyści politycznych. Zapraszamy organizacje ekologiczne do dialogu, aby wspólnie wypracować rozwiązania, które zapewnią ochronę najcenniejszych polskich lasów i zminimalizują koszty społeczne i gospodarcze – dodaje Michał Strzelecki.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).