Connect with us

Aktualności

Odszedł wielki człowiek – Śp. dr inż. Marek Adamowicz

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal Drzewny

„Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa, które zawsze wywoływać będą morza łez. I są takie osoby na myśl, o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień.”

Jakże aktualne i przerażające w swojej prostocie są powyższe słowa.

Portal Drzewno

Odszedł wielki człowiek Śp. dr inż. Marek Adamowicz, wizjoner, który większość swojego życia zawodowego poświęcił promocji i rozwojowi polskiej branży meblowej, zostawiając po sobie ogromny dorobek zawodowy. W myśl wypowiedzianych w jednym z wywiadów słów „Polscy meblarze muszą stale robić badania rynków, śledzić trendy, by oferować produkty, które są poszukiwane na całym świecie”, z wielką odwagą i determinacją stawiał czoła wyzwaniom i przeciwnościom losu, które spotykał na swojej drodze. Wielki patriota, który umiłowanie Ojczyzny rozumiał jako ciężką pracę dla jej rozwoju i pomyślności. Odszedł człowiek wielkiego serca, który bez rozgłosu pomagał ludziom, uważając, to co robił za dobroczynność, która była przywilejem, a nie obowiązkiem.

Wspaniały, niepowtarzalny człowiek. Wierny mąż, kochający i dumny ojciec oraz dziadek, dobry przyjaciel, oddany kolega z pracy. Każdego dnia starał się żyć przyzwoicie, gdyż twierdził, że nie ma ludzi z kryształu. Pasjonowała go historia, zwłaszcza ta z okresu związanego z Polską po pierwszej Wojnie Światowej. O losach swojej rodziny z tego okresu mógł opowiadać godzinami, a my zawsze chcieliśmy go słuchać. Uwielbiał podróżować i odkrywać nowe zakątki świata, co czynił z wielką pasją razem ze swoją żoną Bożeną.

Przez prawie 30 lat nasze drogi zawodowe i prywatne splatały się ze sobą. Zanim w latach dziewięćdziesiątych związał się z meblami prowadził badania i wykładał na Politechnice Warszawskiej. Realizował zagraniczne staże i stypendia, które niejednokrotnie wspominał. Większość swojego życia zawodowego poświęcił polskiej branży meblarskiej – wiążąc się początkowo z Wyszkowskimi Fabrykami Mebli, następnie z Fabrykami Mebli Forte S.A. w Ostrowi Mazowieckiej by w roku 2001 zostać dyrektorem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Funkcję tą pełnił przez 15 lat do 30 lipca 2016 roku. Nawet na emeryturze nie zamierzał odpoczywać i cały czas identyfikując się z polską branżą meblową pełnił aktywnie rolę eksperta i doradcy OIGPM. Był pasjonatem swojej pracy, całe serce wkładał w to, co robił, świetny fachowiec, znający od podszewki swój warsztat zawodowy. Gdy obejmował funkcję dyrektora Izby wartość produkcji mebli w Polsce wynosiła 10 mld złotych, a kiedy kończył ponad 42 mld złotych. W tym czasie stworzył z młodej organizacji jaką była wówczas Izba – prężną i nowoczesną instytucję o międzynarodowej renomie. Za jego czasów Izba zaangażowała się w niezliczoną ilość projektów krajowych i międzynarodowych. Zawsze aktywnie uczestniczyła w dialogu z organami centralnymi oraz licznymi organizacjami zagranicznymi. Zarządzana przez Marka Adamowicza Izba zorganizowała dziesiątki konferencji, seminariów, misji gospodarczych, prowadziła działalność wydawniczą i analityczną. Promowała polskie meble na imprezach krajowych i zagranicznych. Izba stała się swoistą platformą dialogu branżowego pomiędzy konkurentami i partnerami w biznesie.

Śp. Marek Adamowicz odszedł niespodziewanie, zostawił po sobie dobre i ciepłe wspomnienia. Jeszcze chwilę temu słyszeliśmy się przez telefon, widzieliśmy w pracy. Kochał życie i cały otaczający nas świat. Marek zawsze był osobą odpowiedzialną, energiczną i pomysłową. Chętnie dzielił się swoją wiedzą i olbrzymim doświadczeniem zarówno zawodowym, jak i życiowym. Był człowiekiem ogromnej dobroci, skromnym, o wielkim sercu dla ludzi, człowiekiem niezwykle prawym i takim Go zapamiętamy.Śmierć Marka Adamowicza jest dla nas wszystkich olbrzymim zaskoczeniem i wielkim bólem. Żadne ze słów nie wyrażą bowiem pustki, jaka w nas pozostaje po jego stracie.

– Miałem wielkie szczęście, że spotkałem na swojej drodze tak dobrego i mądrego człowieka jakim był Marek Adamowicz. Polska branża meblowa straciła wielkiego promotora i wizjonera. Dzieląc się swoją wiedzą, mądrością i wielkim doświadczeniem, był zawsze z nami, w dobrych i złych chwilach, wspólnie świętując sukcesy naszych firm i podnosząc na duchu, gdy zdarzały się trudności i niepowodzenia. Inspirował, doradzał, motywował, wspierał i zachęcał do pokonywania przeciwności i pójścia dalej, pomagał osiągać to, co wydaje się nieosiągalne, zmieniając otaczającą rzeczywistość, czego sam był najlepszym przykładem. Był dla nas i zawsze będzie drogowskazem, mentoremi Przyjacielem. Praca z nim była przyjemnością i zaszczytem. Będzie nam go bardzo brakowało, ale pamięć o nim pozostanie z nami na zawsze. Marku, dziękujemy Ci, że utwierdzałeś nas w przekonaniu, że ciężką pracą, którą każdego dnia z ogromną determinacją i uporem podejmujemy w naszych firmach budujemy lepszy świat dla Polski i kolejnych pokoleń Polaków. Obiecujemy, że z wielką dumą i odpowiedzialnością będziemy realizować Twoją spuściznę promując i rozwijając polską branżę meblową w Polsce i na świecie – wspomina Marka Adamowicza Jan Szynaka Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i Prezes Zarządu Szynaka-Meble Sp. z o.o.

– Doktor Marek Adamowicz był ikoną polskiego meblarstwa. Znawcą branży, wspaniałym organizatorem i dyrektorem OIGPM. Pamiętam Jego znakomite wystąpienia branżowe, udziały w licznych konferencjach i wizjonerskie plany wspierania polskich producentów mebli. Był erudytą, doskonałym mówcą, a nade wszystko wyjątkowym dżentelmenem – wspomina Marka Adamowicza prof. dr hab. Jerzy Smardzewski

My polscy meblarze znaliśmy Marka Adamowicza wiele lat, połączyła nas wspólna pasja do drewna, spędziliśmy razem wiele godzin na rozmowach nad promocją i rozwojem polskiej branży meblowej. Sylwetka tak wspaniałego człowieka sprawia, że dziś jest nam szczególnie trudno go pożegnać. Odejście tak znamienitej osoby napełnia nas wszystkich żalem i smutkiem. Jego śmierć to nieodżałowana strata nie tylko dla rodziny, przyjaciół ale i całego świata meblarskiego. Dziękujemy Marku za wspólnie spędzony czas, za pracę nad przyszłością, z której wyłoniła się zupełnie inna, bo prężnie działająca i znana na całym świecie polska branża meblowa.

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia. Żegnaj Marku, Przyjacielu, pamięć o Tobie na zawsze pozostanie w naszych sercach. Cześć Twojej pamięci…

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Aktualności

Kryzys korzystny dla branży parkieciarskiej?

Producenci podłóg podsumowują rok

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal drzewno leśny

Europejska Federacja Przemysłu Parkietowego (FEP) wstępnie podsumowała miniony rok. Pełne dane tradycyjnie udostępnione zostaną w czerwcu.

 
Na podstawie wstępnych informacji uzyskanych od swoich członków zarząd FEP przedstawił informacje podsumowujące rok 2020. Jak zauważono, po spadku sprzedaży zanotowanym w pierwszej połowie roku, rynek zanotował wzrosty, szczególnie w ostatnim kwartale minionego roku. To dobra wiadomość, bo wyniki pierwszych sześciu miesięcy roku wskazywały na istotne spadki sprzedaży.

 
Na podstawie dotychczas dostępnych danych można szacować, że łączna sprzedaż podłóg drewnianych w państwach członkowskich FEP pozostała na podobnym poziomie jak w roku 2019. W poszczególnych krajach sytuacja może się jednak kształtować odmiennie. Rynki w Austrii, Szwecji, Szwajcarii oraz w mniejszym stopniu Hiszpanii – najprawdopodobniej odrobiły straty z początku roku. We Francji i Włoszech, choć pod koniec minionego roku również nastąpiło ożywienie rynku, raczej zanotowano spadki sprzedaży. W Niemczech, największym rynku zbytu drewnianych podłóg w Europie, wiosną odnotowano jedynie niewielkie straty. Spodziewane wyniki całego roku mają być lepsze od poprzedniego głównie ze względu na ożywioną działalność renowacyjną.

 

Zmiana nawyków konsumenckich

Władze FEP oceniają, że pomimo niepewnej przyszłości związanej z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji pandemicznej, kryzys może być korzystny dla branży parkieciarskiej. Opinia ta dotyczy istotnej zmiany nawyków konsumenckich. Przekłada się to na wzrost wydatków związanych z renowacją mieszkań i stosunkowo częstszym wyborem podłóg drewnianych w miejsce innych materiałów podłogowych.
Europejska Federacja Przemysłu Parkietowego skupia przedsiębiorstwa z ponad 20 europejskich państw, które zajmują się produkcją podłóg z drewna. Polskę reprezentują trzy firmy: Baltic Wood, Barlinek oraz Jawor-Parkiet.

 

prenumerata

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

Nowoczesne budownictwo drewniane tak samo bezpieczne jak murowane, ale ceny ubezpieczeń się różnią

Budownictwo

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal drzewno leśny
Ubezpieczenie budynku drewnianego kosztuje więcej. Z analizy porównawczej dostępnych polis wynika, że klienci za ubezpieczenie budynku drewnianego zapłacą nawet 75% więcej niż betonowego. Fot. Archiwum

Źródło: Polskie Domy Drewniane

Z punktu widzenia bezpieczeństwa nowoczesne budynki powstające z drewna nie różnią się od tych z betonu. Świadomość konsumentów jest jednak mała. 84% Polaków boi się łatwopalności budynków drewnianych, a 55% kwestionuje ich trwałość – wynika z raportu Ministerstwa Środowiska. Obawy konsumentów potwierdzają różnice w cenach ubezpieczeń. Polisa dla budynku betonowego jest nawet o kilkadziesiąt procent tańsza niż dla drewnianego. Eksperci Polskich Domów Drewnianych wskazują, że dialog z branżą ubezpieczeniową to istotny element edukacji rynku w zakresie bezpieczeństwa budownictwa drewnianego.

Prefabrykowane modułowe konstrukcje drewniane powoli zadomawiają się na polskim rynku. Ich popularyzacja musi jednak iść w parze ze wzrostem świadomości branży i konsumentów. Na razie pierwsze trzy skojarzenia Polaków z budynkiem drewnianym to: dom góralski (74%), letniskowy (67%) oraz wiejski (57%). Niewielu ma świadomość możliwości budowania całorocznych domów jednorodzinnych (14% wskazań) oraz budynków wielorodzinnych (2%) – wynika z raportu Ministerstwa Środowiska. Ponadto aż 84% Polaków jest zdania, że dom drewniany jest łatwopalny, 70% stwierdza, że jest narażony na szkodniki, a 55% podważa jego trwałość.

– Jedną z naszych misji jest popularyzacja wiedzy, która potwierdza, że nowoczesne budownictwo drewniane jest tak samo odporne, trwałe i bezpieczne, jak betonowe. Potwierdza to m.in. eksperyment pożarowy przeprowadzony w Pionkach w sierpniu 2020 r. Wynika z niego, że nowoczesne konstrukcje drewniane mają nawet wyższą odporność ogniową niż inne materiały, które zwiększają swoją objętość wraz ze zmianą temperatury. Użyte do budowy drewno konstrukcyjne jest niezwykle wytrzymałe, a poddane odpowiedniej obróbce mechanicznej i chemicznej nie tylko zyskuje dobrą odporność ogniową, ale też długo opiera się procesom starzenia – mówi Andrzej Schleser, Członek Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Trwałość i ekologia budownictwa drewnianego

Na wykorzystaniu drewna przy tworzeniu budynków zyskuje środowisko. Z danych European Forest Institute wynika, że uwzględniając cały cykl życia budynku, budownictwo betonowe odpowiada za zużycie 42% całkowitej energii, 35% emisji gazów cieplarnianych i 30% zużycia wody. Natomiast eksperci z Bangor University w Walii zbadali, że jedna kilkupiętrowa konstrukcja drewniana to ponad tysiąc ton CO2 w atmosferze mniej. Do wybudowania domu drewnianego zużywa się również mniej wody. Kluczowa jest jednak wykorzystywana technologia. Prefabrykacja, która dzięki powtarzalności czynności wykonywanych w fabryce, gwarantuje właściwy poziom dokładności i najwyższą jakość. Odnosi się to również do odporności pożarowej.

– Nasza firma od wielu lat działa na rynku skandynawskim. W Szwecji i Norwegii budownictwo modułowe w szkielecie drewnianym oznacza połączenie najlepszych cech tradycyjnego budownictwa drewnianego, z nowoczesnymi rozwiązaniami prefabrykacji, projektowania i produkcji, co pozwala uzyskać najwyższą jakość oraz niespotykaną poza fabryką precyzję. Tam jednak nie trzeba nikogo do tego budownictwa przekonywać, w Polsce jest trochę inaczej. Mamy jednak nadzieję, że dzięki przenoszeniu naszych najlepszych doświadczeń ze Skandynawii na kolejne projekty na polskim rynku, przekonamy klientów, że moduły drewniane są trwałe, powstają błyskawicznie, są kompleksowe i ekologiczne – mówi Roman Jakubowski, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Unihouse S.A.
Takie samo bezpieczeństwo, różne ceny ubezpieczeń

Ubezpieczenie budynku drewnianego kosztuje więcej. Z analizy porównawczej dostępnych polis wynika, że klienci za ubezpieczenie budynku drewnianego zapłacą nawet 75% więcej niż betonowego. Różnice wahają się od 75% do ok. 14% na niekorzyść budynku drewnianego, choć są również ubezpieczyciele, którzy stosują tę samą stawkę dla obu typów budynków.

– Firmy ubezpieczeniowe ostrożnie podchodzą do szacowania ryzyka. W większości wyżej wyceniają ubezpieczenie domu drewnianego niż betonowego. Natomiast zgodnie z najnowszymi danymi budownictwo drewniane jest tak samo bezpieczne, jak betonowe. Wydaje się zatem konieczne stworzenie nowej kategorii ubezpieczeń, która obejmie nowoczesne budownictwo drewniane. Na razie jest to niewielki wycinek rynku budowlanego, bo zaledwie ok. 1%, ale biorąc pod uwagę potencjał tego segmentu oraz jego rozwój na świecie, ten odsetek będzie rósł. Naszym celem jest zwiększenie udziału budownictwa drewnianego w Polsce do nawet 20% w 2040 roku – podsumowuje Andrzej Schleser.

Czytaj dalej

Aktualności

Cyberatak na Grupę WEINIG

Ważna informacja

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny

Na początku grudnia Grupa WEINIG stała się celem zorganizowanego cyberataku, który dotknął jej oddziały z wyłączeniem tych położonych w Wielkiej Brytanii, Australii i Azji. Producent natychmiast poczynił niezbędne kroki, mające na celu odparcie napaści.

 
Cyberatak to ukierunkowany z zewnątrz atak na sieci komputerowe, które są niezbędne dla funkcjonowania infrastruktury danego przedsiębiorstwa. Dział IT firmy WEINIG intensywnie pracował nad przywróceniem normalnej pracy. Wezwano także organy śledcze i podjęto z nimi pełną współpracę, mającą na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności zdarzenia.

 
– Skoncentrujemy nasze wysiłki na przywróceniu normalnych operacji i komunikacji z klientami, dostawcami i innymi partnerami biznesowymi tak szybko, jak to możliwe. Pomimo tego niebezpiecznego wydarzenia mogę już poinformować, że osiągnęliśmy pierwsze sukcesy – mówi Gregor Baumbusch, CEO firmy WEINIG.

 
Jednym z takich sukcesów jest to, że przedsiębiorstwu udało się utrzymać produkcję w trybie „pracy awaryjnej”. Obszary jego funkcjonowania, we wszystkich zaatakowanych lokalizacjach, są obecnie stopniowo przywracane do normalnego działania.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).


 

Czytaj dalej

Aktualności

Trzeba być gotowym na każdy scenariusz

Podsumowanie 2020 roku

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny

O tym, jaki był ubiegły rok dla SWISS KRONO sp. z o.o. oraz jakie kroki warto podjąć, by przetrwać trudny czas kryzysu opowiada Maciej Karnicki, prezes zarządu SWISS KRONO sp. z o.o.

 

Zminimalizować skutki pandemii na każdym polu

– Większość branż w Polsce i na świecie zmaga się z pandemią COVID-19 i konsekwencjami, jakie niesie ze sobą. Wszyscy stanęliśmy w obliczu wyzwań, które w jednym czasie ogarnęły światową gospodarkę. Od marca działamy w nowej, bardzo stale zmieniającej się rzeczywistości. W SWISS KRONO od początku podjęliśmy działania, których celem było minimalizowanie skutków pandemii na płaszczyznach: gospodarczej, społecznej i pracowniczej – mówi Maciej Karnicki.
 

„W SWISS KRONO od początku podjęliśmy działania, których celem było minimalizowanie skutków pandemii na płaszczyznach: gospodarczej, społecznej i pracowniczej.”

 

Szybka reakcja na zmiany

– Naszym wielkim atutem było m.in. posiadanie odpowiedniego zaplecza magazynowego, świetne grono fachowców, nawiązane długoletnie relacje z klientami, szeroka dystrybucja produktów do 70 państw świata oraz posiadanie w ofercie interesujących z punktu widzenia klienta końcowego nowości produktowych. Szybko i zdecydowanie reagowaliśmy na zachodzące zmiany, które np. wymusiły wprowadzenie nowego sposobu zarządzania wewnątrz organizacji. Pojawiły się również: praca w trybie home office, problemy ze zmniejszoną dostępnością pracowników w sytuacji izolacji lub kwarantanny, potrzeba zapewnienie pracownikom warunków pracy chroniących przed ewentualnym działaniem wirusa czy przygotowanie zakładu i klientów do przetrwania wiosennego lockdownu.

 

Komunikacja internetowa na pierwszym planie

– Bardzo wzrosło znaczenie internetu w komunikacji z partnerami. To kolejny aspekt, który wykorzystaliśmy w 2020 roku wdrażając kilka nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej łączą SWISS KRONO z siecią dystrybucji i klientami końcowymi. Firma ubiegły rok zakończyła w dobrej kondycji finansowej, moce produkcyjne były w pełni wykorzystane, a miejsca pracy zostały zachowane. Niemniej analizujemy sytuację na bieżąco, dopasowując modele i rozwiązania adekwatnie do sytuacji. Przygotowujemy się na różne scenariusze, w tym i te przewidujące schłodzenie gospodarki – podsumowuje Maciej Karnicki.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).