Zarówno przemysł drzewny, jak i meblarski w Polsce to kilkadziesiąt tysięcy zakładów i setki milionów ton drewna przerobionych w ciągu każdego roku. Większość producentów (zwłaszcza mebli) boryka się aktualnie z problemem utylizacji odpadów powstających podczas produkcji. Za każdą tonę odebranych trocin trzeba zapłacić, a przecież jest to bardzo energetyczne paliwo. Odpady drzewne mają o 25 – 30 proc. mniejszą kaloryczność od węgla kamiennego, a odpady płyt meblowych, z racji niskiej wilgotności i dodatków chemicznych, mniejszą zaledwie o 20 – 25 proc.
– Darmową energię mamy w zasięgu ręki. Jednak podczas spalania odpadów należy zadbać o środowisko naturalne, ponieważ spaliny z takiego paliwa mogą zawierać nadmierne ilości pyłu i szkodliwych substancji chemicznych – mówi Dominik Olejniczak, specjalista ds. marketingu firmy Jeremias Systemy Kominowe, oferującej systemy odprowadzania spalin. – Skład spalin zależny jest przede wszystkim od parametrów spalania paliwa. Dla odpadów czystych (drewno bez klejów i laminatów) wystarczy dobrej klasy kocioł biomasowy. Jeżeli odpadem jest laminowana płyta meblowa, zwykły kocioł nie wystarczy i konieczne jest zastosowanie rozwiązania przeznaczonego do tego paliwa. Proces polega na tradycyjnym spalaniu oraz dodatkowym dopalaniu spalin w temperaturze nawet powyżej 1000° C przez dwie sekundy.
„Skład spalin zależny jest przede wszystkim od parametrów spalania paliwa. Dla odpadów czystych (drewno bez klejów i laminatów) wystarczy dobrej klasy kocioł biomasowy. Jeżeli odpadem jest laminowana płyta meblowa, zwykły kocioł nie wystarczy i konieczne jest zastosowanie rozwiązania przeznaczonego do tego paliwa.”
W każdym z tych procesów otrzymujemy spaliny, które nadal mogą zawierać cząstki stałe, czyli pył. Zgodnie z aktualnymi wymogami Unii Europejskiej, zawartość części stałych w takich spalinach nie może przekraczać 30 mg/Nm³. Każdy użytkownik musi spełniać to kryterium, stosując odpowiednie układy oczyszczania spalin.
Kompletny system odpylania
– Jeremias, jako światowy lider produkcji systemów odprowadzania spalin, wprowadził kompletny system odpylania, w skład którego wchodzą: filtr workowy przystosowany do pracy w wysokich temperaturach (do 180 lub opcjonalnie do 250°), wentylator spalin, kompletny system kominowy, segmentowy lub komin wolnostojący, zamykające klapy spalinowe, które zabezpieczają pracę serwisantów oraz chronią filtr przed szkodliwym wpływem zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur spalin oraz osprzęt dodatkowy w postaci: układu napylania węglanem wapnia, tłumików hałasu, króćców pomiarowych, elementów automatyki itp. – wyjaśnia specjalista ds. marketingu.
Zakres dostawy może zawierać również prace związane z koncepcją techniczną, projektem wykonawczym i powykonawczym, montażem oraz serwisowaniem.
– Dzięki tak kompletnej ofercie nasz klient nie traci czasu i otrzymuje działające rozwiązanie zgodne z aktualnymi wymogami budowlanymi i środowiskowymi – dodaje Dominik Olejniczak.
Rozwiązania systemowe
Jeremias DW-KL
To dwuścienny system rur i kształtek łączonych na wcisk przy użyciu specjalnej pasty montażowej, dodatkowo zabezpieczonych przed rozłączeniem opaską zaciskową. Fabrycznie montowana izolacja z wełny mineralnej. Zakończenia wykonane jako stożki (zewnętrzne i wewnętrzne) po montażu stanowią bardzo mocne i szczelne połączenia. Z uwagi na bardzo wysokie parametry pracy, system przeznaczony jest do wentylacji technologicznej o szczególnych wymaganiach. Polecany głównie w miejscach, gdzie występują wysokie ciśnienia i temperatury.
Wykonanie spawania technologią TIG zapewnia idealne wykończenie oraz szczelność w klasie D wg PN-EN12237, dają możliwość stosowania systemu DW-KL zarówno w warunkach normalnych, jak i miejscach o najwyższych wymaganiach.
Jeremias DW-FU
Dwuścienny, modułowy, izolowany system odprowadzania spalin ze stali szlachetnej, przeznaczony do pracy w podciśnieniu w trybie mokrym lub suchym. Lekka, modułowa konstrukcja zapewnia łatwy i szybki montaż. System DW-FU sprawdzi się jako kanał wentylacyjny.