Connect with us
 
Przegląd Meblarski

Odpowiedni klej ma ogromne znaczenie

KLEIBERIT 706.1.50 ME w produkcji mebli na wysoki połysk

Dodane:

/

Kurier Drzewny
KLEIBERIT 706.1.50 ME zapewnia bardzo krótkie czasy cyklu w produkcji i pozwala na produkcję wytrzymałych płyt w wysokim połysku. Fot. KLEIBERIT

Dzięki niskoemisyjnemu, termotopliwemu klejowi KLEIBERIT 706.1.50 ME można szybko wyprodukować wysokiej jakości płyty meblowe o wysokim połysku.

 
W przemysłowej produkcji powierzchni o wysokim połysku folię dekoracyjną należy przykleić do podłoża w taki sposób, aby powstała lustrzana, gładka powierzchnia. Nawet najmniejsze nierówności pogarszają efekt wysokiego połysku, a tym samym jakość powierzchni.

 

Kluczowe znaczenie kleju

Klej i jego aplikacja odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu trwałego efektu wysokiego połysku. Połączenie między folią dekoracyjną a panelem musi wytrzymać codzienne wymagania przez długi czas, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej gładkości powierzchni. Nawet stałe oddziaływanie ciepła, zimna, wody lub pary nie może w żaden sposób wpływać na to wiązanie. Szeroka gama folii i paneli dekoracyjnych, a także efektywne kosztowo procesy produkcyjne również stawiają wymagania dotyczące klejów.

 

Reklama

„Dzięki doskonałej przyczepności do szerokiej gamy materiałów KLEIBERIT 706.1.50 ME jest nowoczesnym rozwiązaniem do laminowania na wysoki połysk.”

 

Z pomocą przychodzi termotopliwy klej reaktywny PUR – KLEIBERIT 706.1.50 ME. Zapewnia on bardzo krótkie czasy cyklu w produkcji. Ponadto próbki pokazują, że laminując za jego pomocą można osiągnąć najwyższą możliwą klasyfikację (klasa jakości 5 według DIN EN 17214 – „Ocena wizualna powierzchni mebli”). Ze względu na niską zawartość monomerycznego izocyjanianu (poniżej 0,1 proc.), jest on zwolniony z wymogu oznakowania zwrotami P i H. Klej ma certyfikat IMO, spełnia więc surowe wymagania dotyczące stosowania w budowie statków i łodzi. Dzięki doskonałej przyczepności do szerokiej gamy materiałów, jest nowoczesnym i doskonałym rozwiązaniem do laminowania na wysoki połysk.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd Meblarski

Precyzyjne oklejanie płyt dzięki przenośnej maszynie

Okleinowanie

Dodane:

/

Kurier drzewny
W połączeniu ze stołem roboczym BAT przenośna, bezspoinowa okleiniarka zmienia się w półstacjonarne urządzenie. Fot. Mafell

IT-M firmy Mafell to pierwsza i jedyna przenośna okleiniarka do tworzenia optycznie zerowego złącza bezspoinowego. Jest ona odpowiednikiem oklejania laserowego. W tej technologii, za pomocą gorącego i sprężonego powietrza, reaktywowana jest funkcjonalna warstwa obrzeża, co pozwala wyeliminować fugę klejową.

 
Nowa technologia bezspoinowego oklejania stosowana jest przede wszystkim w produkcji mebli kuchennych i łazienkowych z takich materiałów, jak: płyty na wysoki połysk, akryl oraz meblowe w jednolitych kolorach. Niewidoczna nitka klejowa pozwala osiągnąć wizualny efekt zbliżony do lakieru.

 
Bezspoinowa okleiniarka to już standard w przemyśle stacjonarnym, natomiast dzięki okleiniarce HIT-M firmy Mafell jest teraz dostępna jako maszyna przenośna, co przyczynia się do zwiększenia elastyczności i szybkości obróbki.

 

Zalety okleiniarki HIT-M:

  • pozwala na obróbkę wszystkich dostępnych w sprzedaży obrzeży o szerokości od 0,4 do 3 mm z wstępnie naniesioną warstwą funkcjonalną,
  • temperatura pracy zostaje osiągnięta w ciągu kilku sekund od momentu włączenia urządzenia,
  • eliminuje potrzebę czasochłonnej zmiany koloru kleju czy czyszczenia panewek z klejem,
  • bezstopniowa regulacja nastawiania wysokości obrzeża od 0 do 65 mm lub do 103 mm w zależności od modelu,
  • płynna regulacja posuwu w zakresie od 1 do 5,5 m/min,
  • automatyczne podawanie obrzeża z wykrywaniem krawędzi jako funkcją stop,
  • w przypadku krawędzi fazowanych płytę obrotową okleiniarki można nastawić aż do kąta 50 stopni,
  • dzięki przesuwnej rolce dociskowej (w modelu HIT-M SA) można bez trudu wykonać ekstremalne promienie wewnętrzne już od 10 mm.

Maszyna jest elastyczna w zastosowaniu i idealnie nadaje się do oklejania skomplikowanych elementów. Swoje zalety pokazuje zwłaszcza w przypadku kształtów krzywoliniowych lub ciasnych promieni. Poza tym pozwala na precyzyjną obróbkę płyt prostoliniowych, fazowanych i okrągłych.

 

Reklama

Stół roboczy BAT

W połączeniu ze stołem roboczym BAT przenośna, bezspoinowa okleiniarka zmienia się w półstacjonarne urządzenie. Regulowane rolki kulkowe, obracające się o 360 stopni, mogą być indywidualnie przestawiane. Dzięki temu zapewniają doskonałe prowadzenie materiału, co sprawia, że możliwe jest oklejanie niemal każdych krawędzi.

 

Talerz podciśnieniowy

Stół wyposażony jest w obrotowy talerz podciśnieniowy, do którego można przymocować obrabiany przedmiot. Pozwala to na bezpieczne wykończenie krawędzi. Gdy nie jest używany, można go wyłączyć poprzez zawór dotykowy. Dostępne są również inne kształty talerzy jako dodatkowe wyposażenie.

 

Docisk

Aby poprawić styczność obrabianej płyty z rolkami kulkowymi, na stole można opcjonalnie ustawić docisk dostępny jako wyposażenie dodatkowe, które pozwala na dokładne nastawienie do wysokości płyty.

Reklama

 

Panel kontrolny

Przejrzysty układ elementów sterujących sprawia, że praca z urządzeniem jest prosta i intuicyjna.

 

Funkcja nachylenia stołu

BAT znacząco upraszcza obróbkę krawędzi fazowanych. Płynna regulacja pozwala na nastawienie kąta w zakresie od 0 do 55 stopni. Jest również możliwość zablokowania stołu w typowo używanych kątach. A pneumatyczne odblokowywanie i zaciskanie regulacji kąta ułatwia obsługę.

 

Reklama

Transport

Dodatkowo stół roboczy wyposażony jest w kółka, które ułatwiają transport i pozwalają na większą mobilność okleiniarki w warsztacie.

Kurier Drzewny

Okleiniarka HIT-M jest elastyczna w zastosowaniu i idealnie nadaje się do oklejania skomplikowanych elementów. Fot. Mafell

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

W pełni automatycznie i bardzo wydajnie

Najnowsze rozwiązania od Cehisy rewolucjonizują rynek

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W pełni automatyczna linia do oklejania to najnowsza propozycja CEHISY. Fot. Materiały producenta

W pełni automatyczna linia do oklejania to najnowsza propozycja CEHISY – coraz bardziej popularnego na naszym rynku producenta okleiniarek. Linia pracuje w oparciu o model CEHISA Dynamic, najbardziej zaawansowaną technicznie okleiniarkę tego producenta.

 
CEHISA Dynamic to technologia przyszłości. Sterowanie oparte na serwomotorach daje nieograniczone możliwości ustawiania wybranych parametrów.
– Dodatkowo pojawiły się nowe możliwości w związku z debiutem w pełni automatycznej linii do oklejania – mówi Mateusz Olszewski z firmy CEHPOL, która na polskim rynku oferuje rozwiązania hiszpańskiego producenta. – Okleiniarki można dowolnie konfigurować, zaczynając od jednej, a kończąc na czterech. Pozwala to w pełni zautomatyzować proces produkcji oraz znacznie zwiększyć wydajność.

 

Bez zarysowań

Dynamic przeznaczony jest do produkcji elementów na wysoki połysk, która wymaga odpowiedniej i niezawodnej technologii. Okleiniarka CEHISA Dynamic C-Motion posiada szereg funkcji, dzięki którym maszyna jest doskonałym wyborem w przypadku tego typu produkcji.
 
Warto zwrócić uwagę na to, że sterowanie CNC pozwala dokładnie ustawić frezowanie nadmiaru obrzeża, a zastosowany w urządzeniu agregat BC-6M do frezowania nadmiaru obrzeża góra/dół wyposażony jest w kopiały talerzowe. Dzięki temu mamy pewność, że nie dojdzie do powstania zarysowań. Co więcej, wszystkie agregaty obróbcze są wyposażone w odciągi wiórów po obróbce. Pozwala to na uniknięcie zarysowań wysokiego połysku przez opiłki, które powstają podczas pracy w zakładzie.
 
– CEHISA Dynamic C-Motion to trafny wybór, jeśli chodzi o produkcję elementów na wysoki połysk – mówi Mateusz Olszewski. – Warto wymienić sterowanie CNC, które pozwala dokładnie ustawić frezowanie nadmiaru obrzeża, uwzględniając fakt, że płyty na wysoki połysk są foliowane tak samo jak ich obrzeża. Drugim mocnym punktem maszyny jest agregat BC-6M do frezowania nadmiaru obrzeża góra/dół, który wyposażony jest w kopiały talerzowe, dzięki czemu mamy pewność, że nie dojdzie do powstania żadnych zarysowań. Tak samo jest w przypadku cykliny promieniowej RB-9N, która także wyposażona jest w kopiały talerzowe. Trzeci ważny akcent to fakt, że wszystkie agregaty obróbcze (łącznie z piłkami) są wyposażone w odciągi wiórów po obróbce. Co więcej – poza piłkami wszystkie agregatymają również na kopiałach punktowe odmuchy. Trzeba pamiętać, że to odciągi i odmuchy, dają pewność, że na płycie nie pozostaną żadne opiłki, które mogłyby zarysować płyty z wysokim połyskiem. Niezawodna i kompaktowa seria Dynamic reprezentuje nową generację maszyn CEHISA, które łączą w sobie innowację, wszechstronność i niezawodność.

 

Reklama

Lepsza kontrola maszyny

W tej serii wprowadzono technologię C-Motion, która oferuje maksymalną precyzję. Obejmuje ona oprogramowanie z intuicyjnym interfejsem i zmotoryzowaną regulacją do 18 osi, w celu lepszej kontroli okleiniarki. Gwarantuje w ten sposób wykończenie najwyższej jakości. Do 3 mm grubości, sterowana w całości przez 18 serwomotorów precyzyjna maszyna, przeznaczona do doklejania obrzeża z ABS/PCW do 3 mm grubości, forniru i doklejki drewnianej do 5 mm. Zastosowanie agregatu wstępnego frezowania krawędzi płyty PF-2 zapewnia doskonały wygląd spoiny. Urządzenie wyposażono także w specjalny agregat CR-4M do zaokrąglania narożników płyty oklejonych obrzeżem PCW/ABS do 2 mm grubości. 18 serwomotorów ma zespół frezowania krawędzi płyty PF2 wyposażony w dwa wysokoobrotowe, przeciwbieżne silniki o mocy 1,1 i 0,75 kW, z głowicami diamentowymi o wys. 65 mm, ilość frezowanego materiału ustawiana jest przez 1 serwomotor. 3 rolki dociskowe ustawiane są przez kolejny 1 serwomotor. Z kolei 4 serwomotory regulują zespół CR-4M do zaokrąglania narożników płyty o wys. do 50 mm oklejonych obrzeżem PCW/ABS o grubości 2 mm, wyposażony w 2 wysokoobrotowe silniki o mocy 0,27 kW każdy. Następne 6 serwomotorów odpowiedzialnych jest za zespół BC-6M do frezowania obrzeża góra/dół, posiadający: dwa silniki wysokoobrotowe o mocy 2 x 0,55 kW, z kopiałami talerzowymi i wymiennymi płytkami. Również 6 serwomotorów odpowiedzialne jest za ustawianie cykliny promieniowej RB-9M z odciągiem wiórów wraz z pojemnikiem oraz nadmuchem sprężonego powietrza na rolki kopiujące. Centralny odciąg agregatów

 

Jeszcze większa automatyka

Wygodne sterowanie zapewnia obrotowy panel sterujący z kolorowym wyświetlaczem 10”. W urządzeniu zastosowano zbiornik kleju pokryty teflonem z funkcją czuwania, w którym nagrzewanie trwa do 10 minut. Maszyna wyposażona jest również w automatyczny podajnik dla listew drewnianych oraz zespół posuwu materiału z dolnym transporterem gąsienicowym. W okleiniarce zastosowano także centralny odciąg agregatów w kabinie maszyny. Dla wygodniejszej pracy istnieje możliwość zdalnego łączenia się z maszyną. W urządzeniu znajdziemy agregat dwupiłkowy V-10N z dwoma silnikami o mocy 0,55 kW do dokładnego obcinania obrzeża z przodu i z tyłu płyty, który ma opcję pneumatycznego pochylania od 0° do 10°. Maszyna ma wolne miejsca do zainstalowania: cykliny klejowej płaskiej RR-8N oraz agregatu polerowania obrzeża po frezowaniu PC5. Dynamic C-Motion wyposażony jest w elektrycznie podnoszoną belkę dociskową z podwójnym rzędem rolek. Maszyna spełnia wszystkie normy CE.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Samogasnące obrzeża RAUKANTEX FP

Ochrona przeciwpożarowa w aranżacji wnętrz i transporcie kolejowym

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Obrzeża o wysokiej odporności na ogień są poszukiwane w inwestycjach publicznych, np. szkołach i przedszkolach. Fot.REHAU

Linia produktów RAUKANTEX FP została opracowana przez REHAU w ramach gamy wyrobów zapewniających ochronę przed rozprzestrzenianiem się ognia (fire.protect). Są to bezhalogenowe, trudnopalne i samogasnące obrzeża, które otwierają liczne możliwości projektowe dla właścicieli nieruchomości, architektów i projektantów wnętrz. Charakteryzują się równie szybką i łatwą obróbką jak inne obrzeża RAUKANTEX. Są one wszechstronne i mogą być używane na przykład do pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej lub modernizacji pojazdów szynowych. Linia tych produktów łączy w sobie kilka zalet: jest łatwa w obróbce, tworzy bezpieczne, zaokrąglone krawędzie, a także spełnia wymogi ochrony przeciwpożarowej.

 

Kurier Drzewny

Nowe, samogasnące obrzeże RAUKANTEX FP sprawdzi się w zabudowie wagonów. Fot.REHAU

Prewencyjna ochrona przeciwpożarowa budynków i kolei

Surowsze przepisy przeciwpożarowe dotyczą wnętrz budynków użyteczności publicznej i wszystkich typów pojazdów szynowych. REHAU oferuje specjalne rozwiązania prewencyjnej ochrony przeciwpożarowej dzięki obrzeżom, które są samogasnące i wytwarzają mniej dymu niż tradycyjne ich odpowiedniki. Ta linia produktów jest wytwarzana przy użyciu bezhalogenowej formuły polimerowej, która jest szczególnie wytrzymała i odporna na uderzenia. Dzięki temu nadaje się do użytku w miejscach publicznych.
 
RAUKANTEX FP z rodziny produktów fire.protect firmy REHAU jest dostępny w różnych wzorach dekoracyjnych, kolorach i wymiarach. Co bardzo ważne, obrzeża te mogą być obrabiane na konwencjonalnych okleiniarkach, co stanowi przewagę nad aktualnymi obrzeżami stosowanymi dla celów ochrony przeciwpożarowej, które są bardzo skomplikowane w obróbce.

 

Zgodne z normą i wymaganiami

Wewnątrz budynków użyteczności publicznej produkt jest stosowany jako element wyrobów budowlanych, takich jak okładziny ścienne oraz na meblach, które są wykorzystywane np. do wyposażenia szkół, przedszkoli, hoteli czy szpitali. W Europie do klasyfikacji materiałów budowlanych stosuje się normę EN 13501-1. W testach kompozytów – ze specyficzną kombinacją obrzeża, płyty i kleju – RAUKANTEX FP został sklasyfikowany zgodnie z tą normą jako B – s2, d0. Nadaje się więc do stosowania na ognioodpornych meblach i okładzinach ściennych, które muszą spełniać to wymaganie (lub poniżej).

 

Reklama

Sprawdzi się w zabudowie wagonów

Samogasnąca taśma obrzeżowa sprawdzi się przy różnych zastosowaniach wewnątrz pojazdów szynowych, m.in. na meblach i okładzinach ściennych. W przypadku pożaru, to, jak zachowa się ogień oraz jaki dym powstanie z każdego użytego w zabudowie materiału, ma kluczowe znaczenie dla umożliwienia pasażerom najszybszego i najbezpieczniejszego opuszczenia strefy zagrożenia. Wymagania i wartości graniczne wszystkich materiałów są określone w europejskiej normie ochrony przeciwpożarowej pojazdów szynowych EN 45545-2. RAUKANTEX FP spełnia wymagania R24 z najwyższym możliwym poziomem zagrożenia HL3.

Kurier Drzewny

Obrzeżą dostępne są w różnych wzorach dekoracyjnych, kolorach i wymiarach. Fot. REHAU

Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Sposób na większą wydajność

Inwestycja w jakość inwestycją w firmę

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Produkcja okleiniarek OTT odbywa się w Lambach w Austrii od 1963 roku. Znane są one w całej Europie ze swojej wytrzymałej konstrukcji, niezawodności, prostej obsługi, wysokiej wydajności produkcji i wyjątkowej jakości obrobionych formatek. Mając okleiniarkę OTT, inwestujesz w swoją firmę, zwiększając rentowność i wydajność pracowników, dając im narzędzia do wzrostu produktywności.

 

Kurier Drzewny

Fot. Materiały producenta

Paul OTT GmbH produkuje okleiniarki oraz systemy powrotu elementów. Firma oferuje sześć różnych modeli maszyny oraz trzy rodzaje systemu powrotu formatek. Okleiniarki różnią się pomiędzy sobą długością i możliwością dodatkowego doposażenia każdego typu, w zależności od potrzeb. To samo dotyczy systemów powrotu elementów. Każda z maszyn w wyposażeniu standardowym pozwala na całościową obróbkę podstawowych materiałów, takich jak: płyta laminowana, akrylowa, fornirowana oraz stosowanych powszechnie różnych obrzeży. Modele mają możliwość przyklejania ich klejem na bazie EVA, jak i poliuretanowym.

 
Szczególnie charakteryzuje te maszyny: prostota obsługi, szybka zmiana programów obróbczych i bardzo duża elastyczność. Przekłada się to na zmniejszenie czasu potrzebnego na wyprodukowanie gotowych formatek.

 

„W zależności od specyfiki produkcji i potrzeb dobierany jest pod tym kontem dany model okleiniarki.”

 
W Polsce szczególnie firmy zajmujące się usługami okleinowania krawędzi są zainteresowane tym produktem, gdyż w ich działalności ważnymi czynnikami są: jakość okleinowania, szybka zmiana procesu obróbki spowodowana częstymi zmianami rodzajów obrzeży, krótkie czasy przezbrajania się maszyny, prosta modyfikacja koloru kleju czy rodzaju pomiędzy EVA a PUR.
W zależności od specyfiki produkcji i potrzeb dobierany jest pod tym kontem dany model okleiniarki. Urządzenia powrotu elementów są wykonane od najprostszego rozwiązania (TransCompakt), po TransLift, aż do najbardziej zaawansowanego technicznie (TransEdge). Wybór rozwiązania podyktowany jest potrzebami klienta.

Reklama

 
Podsumowując krótki opis produkowanych maszyn przez austriacką firmę Paul OTT GmbH, możemy stwierdzić, iż jest ona w stanie zaspokoić potrzeby zarówno małej, jak i dużej firmy. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.ottpaul.com

Czytaj dalej
Reklama

Popularne w tym tygodniu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).