Connect with us


Wydarzenia

Odbierz darmowy bilet na targi LIGNA

Najważniejsze spotkanie branży: 15-19 maja, Hanower, Niemcy

Dodane:

/

LIGNA


Dla przedstawicieli obróbki i przetwórstwa drewna LIGNA to najważniejsze wydarzenie w branży, na którym można poznać innowacje produktowe, najnowsze technologie i przyszłe kierunki rozwoju. Odbierz jeden z 2500 bezpłatnych wejściówek, specjalnie przygotowanych dla naszych czytelników i wybierz się na to wydarzenie. Wystarczy tylko zeskanować kod z artykułu i bilet wstępu jest już w naszym zasięgu.

Najważniejsze targi dla naszej branży tuż, tuż. Odwiedzający Hanower będą mogli obejrzeć narzędzia, maszyn i urządzenia do obróbki drewna. Wielu wystawców z ponad 40 krajów zaprezentuje swoje produkty, usługi i inteligentne koncepcje dla przemysłu drzewnego.

LIGNA obejmuje także innowacyjne narzędzia, maszyny i urządzenia dla pojedynczej i seryjnej produkcji, technologie obróbki powierzchni, produkcję na bazie drewna, technologie tartaczne, energię z drewna, automatykę i technikę leśną.

Wystawcy pokażą także różne rozwiązania – od złożonych systemów dla przemysłu, po te klasy podstawowej dla firm rzemieślniczych. Goście mogą liczyć na wiele nowości i ciekawy park maszynowy z kompleksowym wyposażeniem, maszynami i narzędziami – na żywo. Ponadto eksperci omówią najlepsze trendy obowiązujące w branży.

Branża budowlana coraz bardziej stawia na drewno

Budowa domów z drewna zyskała w ostatnich latach ogromny udział w rynku w porównaniu z konwencjonalnymi metodami budowlanymi. Dlatego w trakcie targów LIGNA, wydarzenia z największą na świecie gamą maszyn do obróbki drewna, podjęty zostanie temat „Procesów budowy prefabrykatów”.

Drewno to naturalny i odnawialny surowiec, dlatego podczas produkcji i budowy domów z drewna emitowane jest mniej CO2 niż przy stosowaniu innych materiałów budowlanych. Ponadto domy drewniane są coraz bardziej ekonomiczne. Trend ten można dodatkowo wzmocnić poprzez optymalizację procesów prefabrykacji. Dzieje się tak, ponieważ prefabrykacja elementów ściennych i stropowych, w tym drzwi i okien, kompletnych wiązarów dachowych, schodów i wielu innych elementów, które można wstępnie zmontować w kontrolowanych warunkach, pomaga osiągnąć wyższą jakość oraz skrócić czas budowy konstrukcji drewnianych.

Zrównoważona produkcja

Darko Zimbakov, który jako wiceprezes WEINMANN Holzbausystemtechnik GmbH jest odpowiedzialny za dział Construction Elements Solutions, omawia rozwiązania, które jego firma zaprezentuje na targach LIGNA 2023, aby pomóc użytkownikom na całym świecie rozpocząć zrównoważoną produkcję:
– Tylko produkty przemysłowe prefabrykacja i inteligentne połączenie zrównoważonych materiałów, takich jak drewno, umożliwi osiągnięcie celów klimatycznych i zrównoważonego rozwoju w tym samym czasie, gdy zapotrzebowanie wzrośnie. Ponadto znormalizowane procesy stanowią podstawę zapewnienia jakości, skrócenia czasu kontroli i zatwierdzenia oraz krótszej budowy. WEINMANN obejmuje cały łańcuch procesowy, a dzięki usługom doradczym SCHULER Consulting umożliwia również klientom i inwestorom w regionach, w których budownictwo drewniane nadal odgrywa podrzędną rolę, wejście w zrównoważoną produkcję.

Szeroka oferta prefabrykatów

Podczas wystawy zwiedzający będą mogli doświadczyć całego procesu prefabrykacji – od planowania, przez obróbkę, po logistykę w zakładzie, a także na placu budowy. Szwedzka firma Randek – specjalizująca się w prefabrykacji konstrukcji drewnianych, łącząca postęp technologiczny i dziesięciolecia doświadczenia – zaprezentuje na targach proste maszyny do użytku na placach budowy oraz złożone systemy z elementami robotów dla dużych zakładów produkcyjnych. Natomiast niemiecki Reichenbacher Hamuel GmbH udowodni, dlaczego odgrywa ważną rolę w budownictwie drewnianym. Specjalista w zakresie obróbki CNC kompletnych elementów ściennych i stropowych, dzięki szerokiej gamie produktów i specjalistycznej wiedzy, pomaga firmom budowlanym zaoszczędzić czas, a tym samym koszty, przy jednoczesnej poprawie jakości ich pracy.

Niestandardowe formaty

Specjalne prelekcje poświęcone tematowi „Procesy budowy prefabrykatów” będą dotyczyć tego, w jaki sposób poszczególne etapy procesu prefabrykacji można zharmonizować z aktualnymi trendami w budownictwie drewnianym, np. elementaryzacja i standaryzacja, wielokondygnacyjne konstrukcje drewniane, budynki hybrydowe, modułowe i budownictwo seryjne.

Hybrydowe wycieczki z przewodnikiem zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim zapewnią zainteresowanym grupom odpowiednie kontakty podczas trwania wydarzenia. Z kolei prezentacje ekspertów na LIGNA.Stage, z aktualnymi projektami, przykładami najlepszych praktyk wystawców, tematami wiodącymi i najnowszymi wynikami badań, przyciągną gości z całego świata, którzy potrzebują rozwiązań możliwych do natychmiastowego wdrożenia.

Cenne impulsy dla zrównoważonego zarządzania

Koncentrując się na „Przetwarzaniu ekologicznych materiałów”, wystawa będzie ważnym sygnałem dla rozwoju międzynarodowych strategii zrównoważonego rozwoju. W technologiach procesowych biogospodarki, które zapewniają sprawne przekształcanie surowców biologicznych w produkty wysokiej jakości, coraz ważniejsze znaczenie ma zarówno przemysł drzewny, jak i przetwórczy. Dlatego LIGNA skupi się też na ekologicznym przetwarzaniu materiałów, oferując przedsiębiorcom branżowym specjalistyczne forum omawiające to zagadnienie.

Europejski Zielony Ład – postrzeganie wyzwań jako szansy

W kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, kompleksowego planu Komisji Europejskiej mającego na celu uczynienie Europy neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., przemysł drzewno-przetwórczy stoi przed nadzwyczajnymi wyzwaniami wynikającymi z zachodzących zmian. Targi pomogą podkreślić stojące przed nami możliwości i zidentyfikować rozwiązania. W końcu, jeśli Zielony Ład oznacza, że ​​przemysł drzewny musi uczynić swoje praktyki i procesy bardziej przyjaznymi dla środowiska, aby osiągnąć cele klimatyczne, to skorzysta również na rosnącym popycie na produkty drewnopochodne. Są one postrzegane jako zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnych materiałów. Ponadto Zielony Ład otwiera możliwości finansowania dla firm, które opracowują oraz wdrażają procesy i technologie przyjazne środowisku.

Reklama



Zwiększone wykorzystanie zasobów drewna

Z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony można wytwarzać nie tylko materiały budowlane i meble, ale coraz więcej produktów ze wszystkich dziedzin życia. Tutaj decydującą rolę odgrywa potencjał tkwiący w produkcji biochemikaliów z drewna. Za pomocą enzymów i mikroorganizmów można uzyskać cenne surowce chemiczne ze składników drewna, takich jak celuloza i lignina, do produkcji bioplastików, włókien tekstylnych i innych bioproduktów. Ważnym obszarem przemysłu przetwórstwa drzewnego jest również wykorzystanie odpadów i pozostałości drzewnych jako surowców do produkcji bioenergii.

Drewno surowcem odnawialnym

– Procesy biogospodarki o obiegu zamkniętym, opartej na drewnie oraz niezbędne do nich maszyny i urządzenia, będą definiującym obszarem tematycznym nadchodzących lat i dekad – przewiduje prof. dr hab. Matthias Zscheile z Wydziału Technologii i Konstrukcji Drewna Wyższej Szkoły Zawodowej w Rosenheim (TH). Profesor będzie prelegentem i moderatorem podczas różnych wydarzeń w Hanowerze, np. omówi temat dotyczący biogospodarki opartej na drewnie w obiegu zamkniętym.

– Dla mnie LIGNA zawsze była najważniejszym wydarzeniem w branży pod względem rozwoju zawodowego, inspirującej stymulacji i kultywowania kontaktów – mówi Matthias Zscheile. – Z niecierpliwością czekałem na kolejną hanowerską wystawę. Drewno jest surowcem odnawialnym, dostępnym w największych ilościach na całym świecie, o bardzo dużym potencjale i różnorodnych tradycyjnych, ale także nowych zastosowań materiałowych i energetycznych. Zoptymalizowane procesy i nowe produkty oraz właściwe wykorzystanie materiałów przejmą dominującą rolę w przyszłości – dodaje ekspert w zakresie oceny i ewaluacji procesów w przemysłowej obróbce drewna.

Podejmiemy różne wyzwania

Firmy Siempelkamp i Jowat zademonstrują na LIGNIE sposób ożywienia zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym. Pierwsza, ​​specjalizująca się w produkcji urządzeń dla produkcji materiałów drewnopochodnych, zaprezentuje rozwiązania w zakresie recyklingu, aby móc wydajnie przetwarzać odpady drzewne na nowe produkty z drewna. Jowat, wiodący producent klejów z długą tradycją rozwoju, pojaw się jako jeden z wielu dostawców produktów pochodzenia biologicznego, tj. z klejami opartymi na zrównoważonych surowcach, takich jak oleje roślinne. Kleje te pomagają również wzmocnić gospodarkę o obiegu zamkniętym, ponieważ są wytwarzane z zasobów odnawialnych i mają mniejszy wpływ na środowisko po utylizacji niż konwencjonalne.

Rośnie świadomość zrównoważonego wykorzystania drewna

Przemysł drzewny oferuje szerokie rozwiązania dotyczące wykorzystania zielonych technologii i procesów produkcyjnych, mających na celu ograniczenie stosowania chemikaliów i odpadów. Cyfryzacja i automatyzacja jeszcze bardziej zwiększają wydajność i produktywność, a nowe technologie przetwarzania są ciągle rozwijane, umożliwiając wykorzystanie drewna zwłaszcza w budownictwie, ale także sektorze transportowym. Rośnie również świadomość zrównoważonego wykorzystania drewna i innych zasobów naturalnych, dlatego targi będą również ważnym wydarzeniem przyczyniającym się do tego, dzięki przewodniemu tematowi „Green Material Processing”. Wykorzystają również swój globalny zasięg w kwestii trwałych, pozytywnych zmian.

Kto i gdzie – krótkie przypomnienie

• Narzędzia i maszyny do produkcji indywidualnej i masowej (hale 11 – 15, 27).
• Technologia powierzchni (hale 16, 17).
• Produkcja płyt opartych na drewnie (hale 26).
• Technologia tartaczna (hala 25).
• Energia z drewna (hale 25, 26, teren otwarty).
• Komponenty maszynowe i technologia automatyzacji (hala 16).
• Maszyny dla leśnictwa, obróbki kłód i produkcji tartacznej (teren otwarty P32 – 35).

Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.ligna.de

LIGNA 2023

Odbierz jeden z 2500 bezpłatnych biletów

Zapraszamy czytelników do odebrania bezpłatnych biletów upoważniających do wstępu na hanowerską wystawę. Należy tylko kliknąć w kod i zarejestrować swój bilet.

Jedna wejściówka przypada na jedną osobę. Odebrany bilet uprawnia do odwiedzenia wystawy oraz udziału w części cyfrowej dostępnej online na stronie organizatora.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydarzenia

Już w maju spotkamy się na targach we Włoszech

Warto być

Dodane:

/

XYLEXPO
Targi XYLEXPO są najważniejszym projektem wystawienniczym dla rynku włoskiego. Fot. KD Media

Międzynarodowe Targi Technologii Obróbki Drewna i Komponentów dla Przemysłu Meblarskiego Xylexpo powracają w maju (od 21 do 24) w Mediolanie, Włochy. Po sytuacji związanej z pandemią tej wiosny wystawa przywraca swój harmonogram.

Od 1968 roku to wydarzenie – promowane przez Acimall (Stowarzyszenie Włoskich Producentów Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna) – zawsze było uwzględniane wśród specjalistów z branży. Imprezy oferuje bowiem kompletny przegląd działalności w zakresie obróbki drewna, ilustrując ewolucję rynku w kierunku zrównoważonego rozwoju i transformacji cyfrowej.

Cykl innowacji

Międzynarodowe wydarzenie Xylexpo to początek cyklu innowacji, które zostaną wprowadzone w latach 2024 – 2026. Potwierdza ono także swoje przeznaczenie w kwestii prezentacji nowych rozwiązań, które firmy pokażą zainteresowanym. To również wystawa, którą charakteryzuje doskonałość „made in Italy” otwartość na rozwiązania, technologie, narzędzia i sprzęt od międzynarodowych wystawców. To oni w Mediolanie nawiążą nowe kontakty na włoskim rynku – jednym z najważniejszych (konsumpcja pozorna: 1,124 mld euro w 2022 r.) i rozwiniętych na skalę globalną. Wystawa może także poszczycić się 25-proc. udziałem międzynarodowych gości.

– Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, targi dokładnie odzwierciedlają rynek, a Xylexpo oferuje przejrzysty obraz obecnej sytuacji naszej branży zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie – mówi Dario Corbetta, dyrektor wystawy.

Rejestracja firm chętnych do wzięcia udziału w mediolańskich targach, w halach 1 i 3 Fieramilano Rho, jest już rozpoczęta. Z obecnych danych wynika, że ok. 250 wystawców weźmie udział w wydarzeniu, prezentując oferty, rozwiązania, produkty i technologie. Dostarczą one licznej, międzynarodowej widowni wiedzy o wszystkich etapach procesu – od operacji podstawowych, po najbardziej innowacyjne wykończenia.

– Rekordowe przychody z ostatnich lat już dawno zastąpiono zmniejszeniem zamówień. Sytuacja ta spowodowała, że wiele firm, mimo wysokich przychodów, czeka i obserwuje oraz zawiesza inwestycje w niektórych działaniach, również w targach. Mimo że w ostatnich tygodniach wiele przedsiębiorstw ponownie rozważa takie decyzje, to tegoroczne Xylexpo będzie inaczej wyglądać – zapewnia dyrektor wystawy.

Ponownie im zaufali

Na terenie FieraMilano-Rho kluczowi przedsiębiorcy skorzystają z okazji, by znaleźć się w centrum uwagi wśród wielu odwiedzających zarówno z Włoch, jak i zagranicy. SCM, Felder, Naxing, KDT oraz kilka znanych niemieckich i międzynarodowych marek ponownie zaufało organizatorom tego wydarzenia. Jest ono atrakcyjne nie tylko dla kupujących, importerów i międzynarodowych operatorów, ale także jest w jednym z najważniejszych rynków na świecie związanym z technologiami drzewną i meblarską.



Czytaj dalej

Wydarzenia

Drewno to nie jest uciążliwym odpadem

II Forum Drewna Poużytkowego: 23 – 24 maja, Warszawa

Dodane:

/

W Polsce istnieje duża potrzeba kreowania rynku drewna recyklingowego, którego stabilizacja jest dziś konieczna dla zachowania konkurencyjności przedsiębiorstw działających zarówno w branży drzewnej, jak i meblarskiej.

W czasach przewartościowania poglądów na ekologiczne surowce i produkcję energii z ekologicznych źródeł bardzo istotne są pozyskanie i zagospodarowanie drewna poużytkowego.

To, że w naszym kraju nie ma naukowej czy prawnej definicji tego drewna dowodzi, że temat ten jest zaniedbany, a wyeksploatowane produkty drzewne, takie jak meble, drewniana stolarka, podłogi, opakowania drewniane i drewniane pozostałości budowlane, z różnych powodów traktuje się jako uciążliwy odpad, wykorzystywany co najwyżej do spalania.

Najczęściej trafia on na wysypiska jako odpad zmieszany, ponieważ zasady segregowania po macoszemu traktują wydzielenie odpadu drzewnego.

Rynek skupu i recyklingu

Tymczasem w krajach Unii Europejskiej przedmiotem szczególnej troski jest pozyskiwanie różnych odpadów drzewnych podlegających segregacji na surowiec przetworzony na paliwo lub do produkcyjnego wykorzystania w branżach, które od lat budują u nas rynek skupu i recyklingu na swoje potrzeby produkcyjne.

Stworzenie definicji drewna poużytkowego oraz klasyfikacji określającej dopuszczalne zastosowania, wzorem innych krajów UE, sprzyjałoby recyklingowi lub unieszkodliwianiu, np. poprzez termiczne przekształcenie.

Jak stwierdzono podczas ubiegłorocznego Forum Drewna Poużytkowego, zorganizowanego w Warszawie przez powermmetings.eu: „Chodzi o to, żeby spalać jak najmniej drewna, a jak najwięcej wykorzystać na inne sposoby”.

Jedno miejsce, jeden ważny cel

Forum Drewna Poużytkowego zgromadziło po raz pierwszy w jednym miejscu przedstawicieli instytucji naukowych, urzędów, stowarzyszeń i organizacji branżowych oraz wielu branż produkcyjnych zainteresowanych pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wykorzystywaniem tego cennego, ale u nas niedocenianego surowca, czy wręcz materiału produkcyjnego.

– Naszą intencją, jako organizatora Forum, które skupiło ponad 100 uczestników, było zwrócenie uwagi na potrzebę kreowania rynku drewna recyklingowego, którego stabilizacja jest konieczna dla zachowania konkurencyjności przedsiębiorstw działających np. w branżach: płytowej, drzewnej, meblarskiej i paletowej – mówi Renata Kałużna, dyrektor zarządzająca w powermeetings.eu.

Cenny surowiec dla branż

Nadal potrzeba jest przekonywania, że materiał drzewny, który „przeżył swoje życie w produkcie” lub stał się niepotrzebny, nadal pozostaje cennym surowcem dla wielu branż.

– Dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli przemysłów: płytowego, meblowego, celulozowo-papierniczego, opakowaniowego, paletowego, budowlanego oraz firm komunalnych zajmujących się odbiorem odpadów, w tym drewna poużytkowego, od lokalnych społeczności przetwarzających surowiec drzewny na cele energetyczne, dostarczających technologie i usługi dla przemysłu drzewnego, firm transportowych i logistycznych oraz certyfikujących i doradczych do udziału w II Forum Drewna Poużytkowego.

Odbędzie się ono w dniach 23-24 maja w Warszawie, żeby kontynuować w gronie firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno poużytkowe o źródłach pozyskania, dostępności drewna poużytkowego i możliwościach jego wykorzystania.

Więcej szczegółów na temat Forum można znaleźć na stronie:
www.powermeetings.eu



Czytaj dalej

Aktualności

Koniec z „bezcłowym” importem rosyjskich produktów drzewnych przez Kazachstan i Turcję?

Rynek produktów drzewnych

Dodane:

/

Rynek produktów drzewnych

Komisja Europejska zakończyła śledztwo w sprawie podejrzenia omijania przez Rosję opłat celnych. Uznano, że część producentów z Rosji obchodzi obowiązujące cła na importowane z Rosji przez Kazachstan i Turcję produkty drzewne. Komisja planuje wydać decyzję o nałożeniu ceł.

Decyzję Komisji Europejskiej z marca bieżącego roku z zadowoleniem przyjęło m.in. konsorcjum Woodstock. Informacja o planach nałożenia ceł to pokłosie ustaleń Komisji Europejskiej, że istniejące cła importowe na rosyjską sklejkę brzozową są omijane poprzez wysyłanie jej do UE przez te kraje. Śledztwo w tej sprawie wszczęto w sierpniu 2023 r.

Cła miały chronić rynek

Już przed wybuchem wojny w Ukrainie, po długotrwałym śledztwie, UE zwiększyła istniejące cła importowe na rosyjską sklejkę brzozową o 15,8 proc., aby chronić rynek UE przed tanimi produktami z Rosji. Mimo że cła wprowadzono, to szybko pojawiły się przesłanki, że niektórzy rosyjscy producenci te je omijają, sprzedając produkty przez trzecie kraje, m.in. Kazachstan i Turcję. Państwa te nie były wcześniej znaczącymi eksporterami tego typu sklejki.

Jak podają przedstawiciele konsorcjum Woodstock, konsorcjum to – w porozumieniu z liderami branży i głównymi europejskimi stowarzyszeniami – przedstawiło Komisji dowody na omijanie ceł. Między innymi te informacje sprawiły, że w połowie ubiegłego roku wszczęto oficjalne dochodzenie.

W oficjalnym komunikacie konsorcjum jest, że wyniki przedstawione ponad 30 zainteresowanym stronom potwierdzają nieuczciwe praktyki stosowane przez niektórych przedstawicieli branży drzewnej. Stały się one podstawą do planów rozszerzenia ceł antydumpingowych na wszystkie importy z tych krajów. Mają one skorygować nierówności rynkowe. Środki te mogą być przeznaczone na walkę z oszustwami celnymi i unikaniem sankcji i wdrażane we współpracy z organami krajowymi oraz Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Ustalenia KE posłużą jako podstawa dla rozporządzenia, które będzie miało natychmiastową moc prawomocną, rozszerzając wstecznie cła antydumpingowe na importy z tych krajów i utrzymując je w przyszłości.

Z informacji Dziennika Gazety Prawnej wynika, że wszystkie importowane sklejki z Kazachstanu i Turcji będą obłożone takim samym cłem 15,8 proc. jak Rosja, z należnościami wstecznymi plus VAT do pobrania od sierpnia 2023 r.

Śledztwo potwierdziło przypuszczenia

Jarosław Michniuk, prezes zarządu Paged Morąg, jednego z pięciu największych producentów sklejki w Europie i współzałożyciela konsorcjum Woodstock, odnosząc się do wyników śledztwa Komisji Europejskiej, zwraca uwagę, że wynik ten, choć nie jest jeszcze szeroko znany, ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości europejskiego rynku drewna. Rozporządzenie, które ma zacząć obowiązywać natychmiastowo po jego przyjęciu przez kraje UE, będzie odpowiedzią na te praktyki, wprowadzając jednolite cło dla wszystkich importowanych sklejek z Kazachstanu i Turcji. Wyrównają się tym samym szanse na rynku i chronione będą interesy unijnych producentów.

– Wstecznie, bo od 22 sierpnia 2023 r., nastąpi pobranie od importerów ceł antydumpingowych w wysokości 15,8 proc. + VAT na każdy transport sklejki brzozowej importowanej do krajów UE przez Kazachstan i Turcję – informuje prezes zarządu Paged Morąg. – Będzie to możliwe, gdyż z chwilą uruchomienia śledztwa Komisji każdy ładunek sklejki przekraczający granicę unijną, a pochodzący z Kazachstanu i Turcji, był rejestrowany. Kluczowy jest fakt, że wynik śledztwa potwierdzający te nieuczciwe praktyki jest też istotny z punktu widzenia łamania sankcji nałożonych na Rosję oraz regulacji EUTR oraz jest ścigany prawem nie tylko unijnym, ale i krajowym. Każdy importer powinien zadbać o właściwy due diligence oraz sprawdzenie swoich partnerów i ich towaru przed podjęciem decyzji o współpracy. W przeciwnym wypadku nie tylko zaległe cła i kary finansowe, ale również odpowiedzialność karna za łamanie sankcji i regulacji EUTR będą realnym zagrożeniem dla każdego importera z tych krajów – dodaje Jarosław Michniuk

Czas na egzekwowanie prawa

Prezes Michniuk wyraził optymizm co do skuteczności tego rozwiązania. Zaznaczył jednak, że kluczowe będzie jego egzekwowanie. Wskazał również na ważną rolę OLAF i krajowych organów skarbowych w monitorowaniu oraz karaniu firm, które nadal będą próbowały omijać nowe przepisy. Konieczne będzie weryfikowanie przez importerów pochodzenia sprowadzanego drewna, aby uniemożliwić dalsze omijanie sankcji nałożonych na Rosję. Jest to istotne dla utrzymania integralności europejskiego rynku drewna.

Wzmożone kontrole
Komisja Europejska nie wyklucza kolejnych kontroli i inspekcji ze względu na oszustwa celne oraz naruszenia sankcji przez poszczególnych operatorów, w tym importerów, handlowców i użytkowników.

Wzmożone kontrole
Komisja Europejska nie wyklucza kolejnych kontroli i inspekcji ze względu na oszustwa celne oraz naruszenia sankcji przez poszczególnych operatorów, w tym importerów, handlowców i użytkowników.



Czytaj dalej

Wydarzenia

Europejski przemysł drzewny domaga się zmian w rozporządzeniu EUDR

Z życia branży

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Zdaniem organizacji branżowych, wymogi rozporządzenia EUDR nie uwzględniają praktycznych procesów w konkretnych przepisach. Fot. Archiwum

Organizacje skupiające przedsiębiorstwa przemysłu drzewnego z Europy Środkowo-Wschodniej wystosowały manifest do Komisji Europejskiej, w którym postulują całkowitą zmianę i dostosowanie treści Rozporządzenia EUDR do praktycznych potrzeb. Przedsiębiorcy uważają, że przenoszenie celów politycznych na poziom sektora prywatnego za pomocą groźby kar stanowi naruszenie systemu legislacyjnego.

W oświadczeniu, podpisanym przez organizacje z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier, wzywają do korekty treści Rozporządzenia EUDR, aby uczynić je wykonalnym. Przedstawiciele krajów o stabilnym lub rosnącym obszarze leśnym oraz zrównoważonej gospodarce leśnej podkreślają, że nie powinny być zmuszane do pokonywania niepotrzebnych przeszkód biurokratycznych.

Przedsiębiorcy domagają się przedłużenia terminów wdrożenia rozporządzenia, zwracając uwagę na potrzebę wyjaśnienia kluczowych kwestii merytorycznych oraz stworzenia technicznie dojrzałego systemu informacyjnego UE. Bez tych warunków, firmy nie będą w stanie wdrożyć wymagań rozporządzenia w odpowiednim czasie, pomimo ich najlepszych starań.

Zdaniem organizacji branżowych, wymogi rozporządzenia EUDR nie uwzględniają praktycznych procesów w konkretnych przepisach. Dlatego wzywają Komisję Europejską do uwzględnienia procesów łańcucha dostaw i praktyki operacyjnej oraz odpowiedniego określenia zakresu interpretacji przepisów.

Przedsiębiorcy proponują także skuteczniejsze alternatywy w walce z globalnym wylesianiem, sugerując wykorzystanie kompetencji UE w zakresie międzynarodowych umów handlowych do promowania norm środowiskowych.

Rozporządzenie EUDR, które weszło w życie 29 czerwca 2023 roku, ma zostać wdrożone przez poszczególne kraje do 30 grudnia 2024 roku. Jego celem jest zapewnienie, że produkty importowane do UE lub eksportowane z niej zostały wyprodukowane bez przyczyniania się do wylesiania lub degradacji lasów.

Przedsiębiorcy z Europy Środkowo-Wschodniej podkreślają, że nadmierna biurokracja i brak oczywistych korzyści z rozporządzenia mogą negatywnie wpłynąć na międzynarodową konkurencyjność europejskiego przemysłu drzewnego.

Krytyka wobec Rozporządzenia EUDR nie ogranicza się tylko do przedsiębiorców przemysłu drzewnego. Właściciele lasów w Austrii również wyrażają swoje obawy i zbierają podpisy pod petycją o zmianę tego dokumentu oraz rewizję unijnej polityki leśnej.

Więcej informacji: www.pigpd.pl



Czytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).