Connect with us


Wydarzenia

Nowy dyrektor Lasów Państwowych stawia na przejrzystość działania

Wywiad miesiąca

Dodane:

/

Witold Koss
Witold Koss - dyrektor generalny Lasów Państwowych. Fot. DGLP


Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, z początkiem stycznia br. na stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych został powołany Witold Koss – absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu i wieloletni praktyk w leśnictwie oraz przemyśle drzewnym. Z nowym dyrektorem rozmawiam o jego pomysłach na zarządzanie i celach zawodowych.

Kurier Drzewny: Jaki zastał Pan stan Lasów Państwowych po objęciu stanowiska dyrektora generalnego Lasów Państwowych? Jakie obszary wymagają poprawy w ich funkcjonowaniu?
Witold Koss: To było diametralnie inne przejęcie Lasów Państwowych od tych, jakich dokonywali moi poprzednicy na stanowisku dyrektora generalnego. Taka operacja odbywa się standardowo w oparciu o ustalony protokół przejęcia, typowy remanent całego spektrum spraw. Wobec licznych doniesień medialnych o nieprawidłowościach, uznałem, że taka procedura to za mało. Stąd decyzja o audycie. Prowadzimy go w wielu obszarach i na wielu poziomach organizacyjnych. Zaczęliśmy od Dyrekcji Generalnej i dwóch zakładów krajowych, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Następnie kontrola przeniosła się na poziom regionalnych dyrekcji.
Na pewno poprawy wymaga transparentność działania LP. Przejrzystość działania uważam zresztą za podstawowy lek. Gdy więcej działań w naszej organizacji będzie odbywała się jawnie, to znikną niesłuszne podejrzenia o nieprawidłowości. Korekty wymaga też wydatkowanie środków funduszu leśnego.

K.D.: Jakie są Pana główne cele zawodowe na obecnym stanowisku w najbliższej przyszłości i w dalszej perspektywie?
W.T.: Te cele wyznaczają nam Polki i Polacy, a pośrednio Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wielkim wyzwaniem dla nas jest uspołecznienie działania Lasów Państwowych, zarządzanie nimi tak, by rodacy mieli przekonanie, że robimy to w ich interesie, fachowo. Co nie jest łatwe, bo w stronę LP kierowane są rozbieżne, a nawet przeciwstawne oczekiwania.
Branża, którą reprezentuje Pańska redakcja, oczekuje więcej drewna, od którego zależy jej byt. Jednocześnie docierają do nas silne głosy „zaprzestania wycinek”.
Rząd i resort postawiły przed nami poważne wyzwanie wyłączenia 20 proc. lasów z użytkowania. Pierwsze tygodnie tego roku pokazały, jakie napięcia generuje wyłączanie lasów z gospodarki.
Wielkim wyzwaniem jest przeprowadzenie tej operacji w sposób, który uwzględni interesy wszystkich stron: Zakładów Usług Leśnych, które nie mogą realizować zleceń, nabywców drewna, którym kurczy się podaż, też samorządów. Powołałem zespół analityczny, który każde wyłączenie będzie rozpatrywał wieloaspektowo.

K.D.: Co w Pana rozumieniu oznacza „odpolitycznienie” Lasów Państwowych, o którym mówią obecni rządzący?
W.T.: Działalność partii politycznych jest legalna i aktywność w niej to przejaw postawy obywatelskiej. Ale interes partyjny nie może dominować w pracy w LP. Składanie deklaracji w mundurze, przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, o tym, że jesteśmy gotowi, by wygrać wybory jako zjednoczona prawica, uważam za karygodne. Podobnie niedopuszczalne jest również działanie urzeczywistniające tę deklarację, z wykorzystaniem zasobów finansowych i kadr LP.
By odpolitycznić Lasy Państwowe nie potrzeba wiele. Podstawą były zmiany na stanowiskach, które dokonały się we wszystkich RDLP, części zakładów krajowych, a teraz są w nadleśnictwach. Będę tego pilnował, by leśnicy nie byli kojarzeni z uprawianiem polityki.

K.D.: W jaki sposób zapowiadane wyłączenie najcenniejszych przyrodniczo obszarów lasów z wycinki, przeznaczając je jedynie na cele przyrodnicze i społeczne, wpłynie na ceny surowca drzewnego? Czy branża ma się spodziewać jego podwyżek?
W.T.: Niestety trzeba brać pod uwagę to, że ograniczenie podaży może poskutkować wzrostem ceny. To dosyć oczywiste, iż mimo starań, nie zdołamy w pełni pokryć luki na rynku.
Tym bardziej, że ograniczenia i wyłączenia z pozyskania dotyczą głównie starszych drzewostanów, a więc w następstwie sortymentów wielkowymiarowych. Przypominam, że wielkość pozyskania drewna nie wynika wyłącznie z popytu. To następstwo zabiegów hodowlanych.

K.D.: Czy i jakie podejmie Pan działania, aby ograniczyć eksport surowca nieprzetworzonego? Czy rzeczywiście miał miejsce eksport drewna do Chin?
W.T.: Oczywiście, że drewno z Polski wyjeżdżało do Chin, ale to nie oznacza, że wysyłały je tam Lasy Państwowe. Powtarzano to jak mantrę w ostatnich latach. Bezpośrednio żadna jednostka nie sprzedała nawet metra sześciennego żadnej chińskiej firmie. Sprzedajemy w bezstronnej, elektronicznej procedurze wszystkim legalnie działającym na polskim rynku podmiotom. Nie możemy wpływać na to, co one robią z drewnem. Tak jak nikt nie określa w sklepie, co mamy zrobić z codziennymi zakupami.
Możemy jedynie premiować tych, którzy z korzyścią dla polskiej gospodarki przerabiają drewno w kraju. I to jest kierunek, który chcemy przyjąć, by surowiec ten został na wewnętrznym rynku.

K.D.: Jakie jest Pana oficjalne stanowisko oraz plany związane z certyfikacją? Czy FSC ma szansę powrócić do regionalnych dyrekcji, ewentualnie kiedy i na jakich zasadach?
W.T.: Wsłuchujemy się w oczekiwania nabywców drewna. Część z nich spodziewa się, że znakiem FSC będzie można określać całość surowca, który trafia na rynek z Lasów Państwowych. Musimy jednak pamiętać, że certyfikacja to proces dobrowolny. Dlatego moim priorytetem jest, by umowy, które poświadczałyby przyznanie certyfikatu, dopracować tak, żeby zabezpieczały interesy obu stron. I o tym będziemy rozmawiać podczas negocjacji z FSC, które wznawiamy.
Znakiem naszej dobrej woli jest wystąpienie o przedłużenie ważności certyfikatu na dotychczasowych warunkach przez dwie RDLP, które do tej pory nie wypowiedziały umów – Katowice oraz Szczecin. I uzyskaliśmy je na zasadzie derogacji.

K.D.: LP od lat są kluczowym dostawcą surowca do branży obróbki drewna. Jaka jest Pana strategia na podtrzymanie dobrych relacji z biznesem?
W.T.: Otwartość i dialog. To są podstawy. Pierwsze nasze spotkanie z przedstawicielami branży odbyło się w nowej formule – w całości było transmitowane on-line. Każdy może wrócić do wypowiedzianych wówczas opinii, złożonych deklaracji. Chcemy słuchać, rozważać wszelkie aspekty stanowisk i wypracowywać takie rozwiązania, które będą korzystne dla polskiej gospodarki.

K.D.: Rządzący zapowiedzieli tzw. spotkanie przy „okrągłym stole” jako miejsce dialogu pomiędzy Lasami Państwowymi a grupą interesariuszy. Kiedy ono się odbędzie, kto zostanie zaproszony i jakie kwestie zostaną omawiane?
W.T.: O to powinien pan pytać Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ja bardzo cieszę się z tego rozwiązania. W mojej opinii brakowało bowiem przestrzeni, gdzie często rozbieżne oczekiwania względem lasów, leśników mogły się konfrontować.
Mówiąc najprościej: gdy jedni mówią „nie ciąć”, a drudzy „za mało drewna”, to bardzo dobrze się stanie, gdy adresatem nie będą tylko Lasy Państwowe, ale gdy osoby wypowiadające te uwagi będą mogły ze sobą rozmawiać bezpośrednio.

K.D.: Jak ocenia Pan obecne zasady sprzedaży drewna?
W.T.: Bardzo dobrze co do zasady. Na pewno w szczegółach będzie można je dopracowywać, zależnie od sytuacji rynkowej.

K.D: Czy Lasy Państwowe staną się agencją rządową i jaki miałoby to wpływ na ich działalność?
W.T.: Pan redaktor przecenia moje możliwości wpływu. O tym, jaka przyszłość czeka LP zdecydują rządzący, którzy mają mandat społeczny do podejmowania takich decyzji.

Uważam, że formuła działania Lasów Państwowych jest optymalna, by wypełniać zadania nałożone przez państwo. Chciałbym wprowadzić takie zasady i „bezpieczniki”, by nikt więcej nie mógł wykorzystywać LP do celów, które nie są gospodarką leśną, w tym do uprawiania polityki.
K.D.: Dziękuję za wywiad.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Dni Otwarte INTOREX SA w firmie Technodrewno

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte

Dodane:

/

Mapka dojazdu

W dniach 5-7 czerwca 2024 roku firma INTOREX SA serdecznie zaprasza do Golęczewa k. Poznania na Dni Otwarte, które będą niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami w produkcji galanterii drewnianej. Wydarzenie, które odbędzie się nowej siedzibie firmy Technodrewno skierowane jest do małych, średnich i dużych zakładów produkcyjnych, a uczestnicy będą mogli poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesne maszyny.

Opr. J.O

Podczas Dni Otwartych zaprezentowane zostaną dwie nowe maszyny, które z pewnością przyciągną uwagę wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w obróbce drewna:

  • Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS
  • Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT

Dodatkowo, przedstawiona zostanie również zregenerowana i w pełni funkcjonalna maszyna używana:

  • Szlifierka LAM-1300

Innowacyjne technologie w praktyce

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli na żywo zobaczyć technologię toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania. Demonstracje te będą wykorzystywać programy obróbcze wygenerowane za pomocą zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM Intor-Edit oraz SolidCAM 3D. To doskonała okazja, aby zobaczyć nowoczesne technologie w działaniu i porozmawiać z ekspertami na temat ich zastosowania w praktyce.

Oferta CEHPOL i dodatkowe atrakcje

To nie koniec atrakcji! Swoje produkty i usługi zaprezentuje także firma CEHPOL, będąca przedstawicielem producenta okleiniarek CEHISA oraz pił pionowych ELCON.

Podczas Dni Otwartych dostępne będą również informacje na temat aktualnych dotacji UE oraz atrakcyjnych ofert leasingowych, co może być niezwykle pomocne dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w nowoczesne technologie.

Zaproszenie na ciepły posiłek

Nie tylko technologie będą na nas czekały! Dla wszystkich gości organizatorzy zapewniają ciepły posiłek oraz kiełbaski z grilla.

Serdecznie zapraszamy w dniach 5-7 czerwca 2024 roku w godzinach od 10:00 do 16:00 do Golęczewa k. Poznania. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, skorzystać z fachowego doradztwa oraz spędzić miło czas w towarzystwie specjalistów z branży. Do zobaczenia!

Technodrewno

Tokarko-frezarka z możliwością szlifowania CKX-1600 BT. Fot. Technodrewno

Technodrewno

Centrum tokarsko-frezarskie z możliwością szlifowania TKC-1500 AS. Fot. TechnodrewnoCzytaj dalej

Aktualności

Od dekady rozwijają się jako poddostawca branży meblarskiej

10cio lecie firmy NOWIGO

Dodane:

/

Firma NOWIGO powstała 10 lat temu, a jej genezą było zapotrzebowanie różnego rodzaju listwy meblowe, spowodowane potrzebą większej produkcji przez zakłady meblarskie. Pierwszymi klientami przedsiębiorstwa byli duzi odbiorcy z regionu Wielkopolski. Obecnie NOWIGO jest rozpoznawalną marką i z sukcesem obsługuje kontrahentów z terenu całego kraju.

Już od 10 lat NOWIGO, producent wyrobów drzewnych z Pomarzanowic koło Poznania, słynie z wysokiej jakości produktów, wśród których można znaleźć fryzy liściaste i iglaste, listwy meblowe dedykowane stelażom mebli tapicerowanych oraz różnorodne elementy meblowe.

„Firma NOWIGO w tym roku obchodzi 10cio lecie swojego istnienia. Przez ten czas dynamicznie się rozwija w oparciu o współpracę z czołowymi producentami mebli, którzy budują swój sukces w oparciu o kompetentnych dostawców.”

Wykorzystując surowce liściaste i iglaste, firma przygotowuje produkty dedykowane do zastosowania w pracach wykończeniowych oraz stelażowych.

Trwałość i uniwersalność użycia tych prefabrykatów pozwala na tworzenie funkcjonalnych mebli oraz dodatków do wyposażenia domu i ogrodu.

Dzięki możliwościom dostosowania produktów pod konkretne zamówienie klienta, NOWIGO zyskuje uznanie wśród klientów z branży meblarskiej, stolarskiej oraz architektury ogrodowej. Nowym elementem w ofercie firmy są także listwy łączone na mikrowczepy, które poszerzają możliwości zastosowania drewna w różnych dziedzinach.

Bogata oferta tych produktowa obejmuje fryzy, listwy oraz elementy drzewne w szerokiej gamie wymiarów, idealnych do stosowania w stelażach do mebli tapicerowanych, meblach litych, płytach klejonych, stolarskich oraz galanterii drzewnej.

Solidne wsparcie dla Kępna

– Jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa jako producenta wyrobów drzewnych, i z przyjemnością podejmujemy nowe wyzwania – mówi Grzegorz Kujawa, prezes zarządu firmy NOWIGO.

Mimo obecnie trudnego rynku przedsiębiorstwo obsługuje obecnie setki odbiorców, oferując im prefabrykaty wysokiej jakości, zachowując przy tym dużą otwartość na bieżące potrzeby rynku.

Zgodnie z tą strategią firma otworzyła w 2023 roku punkt sprzedaży w Kępnie, które jest kolebką producentów mebli tapicerowanych. Dzięki zapleczu magazynowemu, transportowi i wsparciu technicznemu klienci NOWIGO zyskują wysoki jakości obsługę, która sprawdza się nawet w sytuacjach kryzysowych. – Obecnie mamy do czynienia z trendem specjalizacji, gdzie firmy produkujące meble kupują gotowe komponenty, jednocześnie koncentrując się na produkcji, w różnych jej aspektach – podkreśla Grzegorz Kujawa. – Współpraca z naszą firmą ma także ekonomiczne uzasadnienie, bowiem jako poddostawca jesteśmy w stanie zaoferować produkty tańsze od tych, które są w stanie wytworzyć nasi klienci.

Nie muszą mieć oni bowiem dodatkowego parku maszyn, suszarni, pracowników oraz dodatkowych kosztów.

Jakie perspektywy?

Siła firmy NOWIGO tkwi w specjalizacji i partnerskich relacjach z kooperantami. Skupia się na produkcji listew handlowych, pozwalając jej klientom skoncentrować się na swoich obszarach specjalizacji, bez konieczności inwestowania w dodatkowe zaplecze produkcyjne. Elastyczność i jakość pozwalają firmie utrzymać pozycję na rynku, pomimo trudności, jakie mogą się pojawić.

Dodatkowo NOWIGO to optymiści, którzy wierzą, że z pasją, innowacyjnością i odpowiednią strategią można pokonywać wszelkie wyzwania. Dlatego firma jest stale otwarta na nowe możliwości, nowych klientów i nowe rynki. Stąd też, w najbliższym czasie planuje kontynuować ekspansję, być może otworzyć kolejne punkty sprzedaży, choć szczegółów jeszcze nie znamy.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy z nami. Dziękujemy naszym dotychczasowym klientom za zaufanie, które nam udzielili przez te dziesięć lat. Bez tego wsparcia nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy dzisiaj. Patrząc w przyszłość, pełni nadziei i z determinacją, czekamy na kolejne wyzwania i sukcesy – podsumowuje Grzegorz Kujawa.Czytaj dalej

Aktualności

Dołącz do Spotkania z Klientami Wood-Mizer 2024 w Kole

Warto odwiedzić

Dodane:

/

Wood-Mizer

Już 7-8 czerwca 2024 r. w godz. 9.00-15.00 odbędzie się Spotkanie z Klientami, na które firma Wood-Mizer serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych pracą z drewnem – profesjonalistów, amatorów, ich rodziny i przyjaciół. Spotkanie odbędzie się w siedzibie firmy Wood-Mizer w Kole, przy ul. Nagórnej 114.

Seria Spotkań z Klientami organizowana przez firmę Wood-Mizer to doskonała okazja nie tylko do zapoznania się z najnowszą ofertą produktową firmy, ale też do rozmów, wymiany doświadczeń branżowych i zrobienia zakupów po atrakcyjnych cenach. Wśród prezentowanych maszyn i urządzeń będą zarówno te znane i cenione, jak i najnowsze, mające swoją premierę.

Podczas Spotkania z Klientami zostaną zaprezentowane m.in.:
• linia przemysłowa #1 z trakiem WB2000 (wyposażonym w brzeszczot stellitowy oraz serwomotor) i obrzynarką EG300;
• linia przemysłowa #2 z trakiem WM3500 oraz wielopiłą dwuwałową MR200;
• traki z serii LT oraz LX, m.in.: LT70 (z brzeszczotem o profilu 7/47 i szer. 50 mm), LT40, LT15 na baterie litowo-jonowe, LT20START (NOWOŚĆ), LX250 i LX50SUPER;
• obrzynarki EG300 w wersji mobilnej i EG350 (PREMIERA);
• wielopiła dwuwałowa MR250 (PREMIERA);
• maszyny Woodworking, w tym najnowszą czterostronną strugarko-frezarkę MP280, piłę formatową MS750 i piłę stołową MS500.

Uwagę odwiedzających z pewnością przyciągną linie tartaczne Wood-Mizer Systems – ta pierwsza oparta na przemysłowym traku WB2000, zaprojektowana do wydajnego przerobu drewna dla dużych przedsiębiorstw drzewnych, oraz druga zbudowana na bazie traka WM3500. Obie linie wykorzystują maszyny pomocnicze, zwiększające poziom automatyzacji produkcji – wielopiły, obrzynarki i rozrzynarki Wood-Mizer oraz systemy do załadunku kłód i sortowania materiału.

Po raz pierwszy zaprezentujemy wielopiłę MR250 z dwoma wałami i maksymalnie 32 tarczami tnącymi do rozrzynania materiału o wymiarach aż 650 mm x 250 mm. Nowością będzie obrzynarka EG300 w wersji mobilnej i obrzynarka stacjonarna EG350 o parametrach obróbki 550 mm x 100 mm.

Wśród profesjonalnych traków taśmowych znajdzie się nowość – trak LT20START z zestawem hydrauliki i urządzeniem Setworks w specjalnej ofercie dostępnej jedynie w trakcie Spotkania z Klientami.

Atrakcje i niespodzianki

Na odwiedzających czeka szereg atrakcji i niespodzianek, m.in.: przecieranie na traku LT15 z bateriami litowo-jonowymi, prezentacja historycznego traka LT40 z początku lat 90., warsztaty ręcznych prac stolarskich z Łukaszem Giergaszem z kanału YouTube „5m2”, oraz wiele innych gier i konkursów.

„Będzie nam niezmiernie miło jeśli na Spotkanie z Klientami przyjadą również rodziny i dzieci, dla których przygotowaliśmy liczne animacje, gry i zabawy. Każde dziecko otrzyma od nas sympatyczny upominek „niespodziankę”.”

Podczas Dni Otwartych Wood-Mizer 2024 klienci będą mogli skorzystać z rabatów na zakup traków taśmowych, maszyn stolarskich serii Woodworking, oryginalnych brzeszczotów oraz pozostałych produktów Wood-Mizer. Nie zabraknie także poczęstunku.

Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie swojego udziału mailowo:
recepcja@woodmizer.plCzytaj dalej

Wydarzenia

Targi Furnitech w Nadarzynie przyciągają rzeszę zwiedzających

Targi branżowe

Dodane:

/

Trwają Międzynarodowe Targi Komponentów i Technologii Meblarskich Furnitech i All4Wood Warsaw w Nadarzynie pod Warszawą. Równolegle na terenach wystawienniczych Ptak Expo organizowane są targi meblarskie Furniture Contract Expo i Targi Automatyki Przemysłowej oraz Robotyki Warsaw Industry Automatica.

 
W narodzie zapanowało zbiorowa obsesja na organizację imprez dla branży drzewnej i meblarskiej. W ostatnim czasie ich wysyp jest podobny do epidemii ospy. Niedługo będziemy tylko jeździć w odwiedziny na targi, a na pracę nie będzie czasu – śmiejemy się w redakcji. Niemniej jednak inicjatywy Ptak Expo zaskakują swoją jakością dając do zrozumienia uczestnikom rynku, że w kalendarzu spotkań dla branży ciągle jest miejsce dla nowych pomysłów.
 
W drugim dniu targów Furnitech, których również jesteśmy uczestnikiem, obserwujemy wzmożony ruch ze strony zwiedzających. Rozmowy na stoiskach trwają, wystawcy mają co robić. I o to właśnie chodzi w tego rodzaju targach – aby uczestnictwo obu stronom się opłaciło. Na dokładne podsumowanie jeszcze przyjdzie czas – już w czerwcowym wydaniu „Kuriera Drzewnego”.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).