Podczas targów BUDMA na stoisku firmy Seron można było obejrzeć dwie maszyny, które bardzo dobrze wpisują się w koncepcję Przemysłu 4.0, gwarantując firmom z branży budowlanej wyższą wydajność i zminimalizowanie kosztów produkcji.
Wielu odwiedzających targi zwracało uwagę przede wszystkim na zrobotyzowane centrum obróbcze PRO ROBOTic 4.0. Jest to maszyna stworzona zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0. Jej konfiguracja umożliwia zaimplementowanie jej do rozbudowanego, zautomatyzowanego parku maszynowego; będzie też doskonałym wyposażaniem małego zakładu stolarskiego. Gwarantuje wydajną pracę nadzorowaną przez maksymalnie jednego operatora, którego rola ogranicza się do dostarczenia palety detali przeznaczonych do obróbki w miejsce poboru materiałów przez robota oraz odebranie gotowych, spaletyzowanych fabrykatów. Maszyna pozwala na redukcję zasobów ludzkich, zoptymalizowanie kosztów produkcji oraz ma znaczący wpływ na jeszcze wyższą jakość wykonywanych produktów.
„Korpus, wykonany ze spawanych elementów stalowych, jest użebrowany i wzbogacony dodatkami kompozytowymi, następnie poddawany zostaje procesowi odprężania i obróbki z jednego mocowania.”
Intuicyjne rozwiązania dla łatwiejszej obsługi
Centrum zaprojektowano w oparciu o konstrukcję maszyn najwyższej serii, linię PRO. Korpus, wykonany ze spawanych elementów stalowych, jest użebrowany i wzbogacony dodatkami kompozytowymi, następnie poddawany zostaje procesowi odprężania i obróbki z jednego mocowania. Innowacyjna budowa suportu jezdnego maszyny, oparta na stalowej, także żebrowanej konstrukcji, połączona z elementami wykonanymi z metali lekkich oraz kompozytów, pozwala na uzyskanie wysokiej dynamiki oraz prędkości roboczych i przejazdowych skutkujących maksymalizacją wydajności centrum.
Sterowanie maszyny wyposażono w intuicyjne rozwiązania, co sprawia, że obsługa jest prosta, natomiast interfejs przyjazny i czytelny. Operator może śledzić postęp realizacji procesu w czasie rzeczywistym oraz korygować parametry obróbcze.
Mniej przestojów to bardziej wydajna produkcja
Zastosowane protokoły komunikacji umożliwiają zdalną aktualizację oprogramowania oraz dostęp serwisowy i korektę parametrów nie tylko sterowania głównego, ale również wszystkich kluczowych komponentów maszyny, takich jak: elektrowrzeciono, falowniki czy wyspy zaworowe. Technicy mogą monitorować stan głównych podzespołów w czasie rzeczywistym oraz mają dostęp do historii raportowych. Umożliwia to ograniczenie wizyt serwisu aż o 70 proc., co wpływa także na zminimalizowanie czasu przestojów maszyny.
Uniwersalna maszyna do obróbki szerokiej gamy materiałów

Zaprezentowano dwa centra obróbcze: AdMaker i ProRobotic 4.0. Fot. Aleksandra Lamek
AdMaker to wielofunkcyjne centrum obróbcze dedykowane przedsiębiorstwom stawiającym na automatyzację i minimalizację kosztów produkcji. Maszyna ta jest przeznaczona do obróbki materiałów wykorzystywanych m.in. przy produkcji elementów reklamowych, opakowań, uszczelek, form odlewniczych, a także do rozkroju tekstyliów, np. w branży szwalniczej lub tapicerskiej. Najwyższej klasy narzędzia, takie jak moduł noża oscylacyjnego czy profesjonalne elektrowrzeciono, w które wyposażony jest AdMaker, pozwalają na wysokowydajną obróbkę szerokiej gamy tworzyw, pozostawiając czyste i gładkie krawędzie. Kamera pozycjonująca oraz możliwość szybkiego i prostego mocowania materiału na stole próżniowym ułatwiają precyzyjną obróbkę małych formatów. Dzięki wszystkim narzędziom, w jakie wyposażono centrum, można uzyskać wielofunkcyjne i uniwersalne urządzenie, dające wiele możliwości obróbczych.