Przemysł 4.0 gruntownie zmienia sposób w jaki żyjemy i pracujemy. Automatyzacja i robotyzacja są jednym z kluczowych wyznaczników innowacyjności procesu technologicznego. Producenci maszyn wciąż zaskakują tworzeniem nowych rozwiązań technologicznych, celem dopasowania się do nieustannie rosnących wymagań klientów. Linie oraz maszyny, których producentem jest firma GLUETECHNIKA z Puław, wpasowują się w obecny trend automatyzacji procesu produkcji.
GLUETECHNIKA specjalizuje się w produkcji maszyn do laminacji i opłaszczowania z zastosowaniem klejów PUR i EVA, począwszy od topielników, poprzez okleiniarki do profili okiennych, urządzenia do opłaszczowania elementów o szerokości do 1350 milimetrów, kończąc na w pełni zautomatyzowanych liniach do oklejania elementów, między innymi laminatami wysokopołyskowymi, matowymi lub strukturalnymi.
Bogate doświadczenie
Nie da się ukryć, że podczas ponad 15-letniej obecności na rynku firma zdobyła bezcenne doświadczenie, które zaowocowało współpracą z wieloma zadowolonymi klientami w kraju i za granicą. Łatwy dostęp do serwisu, brak bariery językowej oraz fakt, że klient kupuje spersonalizowaną maszynę, spełniającą jego nawet najbardziej szczegółowe wymagania, potwierdza, że GLUETECHNIKA to profesjonaliści i zdobywcy zaufania wielu firm.
Klejenie na płasko z automatycznym podajnikiem i odbiornikiem
W przypadku oklejania na płasko, przedsiębiorstwo proponuje linię, która jest wyposażona w automatyczny podajnik i odbiornik płyt, automatyczne podawanie materiału z roli oraz automatyczną obcinarkę w przelocie.
– W procesie załadunku i rozładunku, zastosowanie dwustronnego systemu transportu próżniowego pozwala na sprawne doprowadzenie materiałów bazowych. Przyssawki podają je kolejno na stół buforujący. Prędkość załadunku i rozładunku kolejnych płyt umożliwia oklejanie materiałów bazowych w ruchu ciągłym. Dodatkowo zastosowanie automatycznej obcinarki w przelocie zwiększa wydajność procesu – zapewnia Krzysztof Jagielski, właściciel GLUETECHNIKI.
W zależności od potrzeb klienta, na maszynie stosuje się głowice szczelinowe o rozpiętości nawet do 1350 milimetrów lub walce nakładające klej termotopliwy. Spoiwem jest zaś poliuretan termotopliwy.
– Jego zasadniczą zaletą jest szybkość wiązania, ponieważ po wyjściu z maszyny utwardzony jest już w 70 do 80 proc. Dzięki temu oklejany materiał jest gotowy do dalszej, bezpośredniej obróbki, co oszczędza czas i przyspiesza dalsze etapy procesu produkcji – dodaje Krzysztof Jagielski.
Taka maszyna jest w stanie opłaszczować, na przykład, panele bram garażowych czy całe skrzydła drzwiowe z MDF; laminować blachę, panele PVC, jak również płyty wiórowe i MDF.
– Bardzo ważne jest to, że mimo iż opłaszczowanie tego typu elementów wymaga nie lada precyzji w konstrukcji i budowie maszyny przeznaczonej do tego celu, firma kontroluje procesy przebiegające w trakcie całego cyklu okleinowania. Do tychże procesów kwalifikujemy między innymi: primerowanie, podgrzewanie, profilowanie – uzupełnia Krzysztof Jagielski.
Dostarczają również oprzyrządowanie
Przedsiębiorstwo oferuje odbiorcom także całe oprzyrządowanie – wszystkie elementy składowe maszyn, takie jak: topielniki, głowice szczelinowe oraz oprogramowanie – są od początku do końca stworzone przez firmę.
– Co istotne, wszelkie media przy maszynach GLUETECHNIKA są ukryte. Dzięki temu nie istnieje ryzyko narażenia życia i zdrowia operatora, jak również uszkodzenia któregoś z elementów maszyny. Każda z ich maszyn jest również wyposażona w dotykowy panel operatorski PLC ze spersonalizowanym, autorskim oprogramowaniem. Sprawia to, że maszyna jest prosta i intuicyjna w obsłudze – podsumowuje Krzysztof Jagielski.

Automatyczny załadunek znacznie przyspiesza proces produkcji. Fot. Gluetechnika

Przyssawki podają materiały kolejno na stół buforujący. Fot. Gluetechnika