Technika, technologie, nowości
Nowoczesne klejenie z duchem czasu
Rozwiązania GLUETECHNIKA

Przemysł 4.0 gruntownie zmienia sposób w jaki żyjemy i pracujemy. Automatyzacja i robotyzacja są jednym z kluczowych wyznaczników innowacyjności procesu technologicznego. Producenci maszyn wciąż zaskakują tworzeniem nowych rozwiązań technologicznych, celem dopasowania się do nieustannie rosnących wymagań klientów. Linie oraz maszyny, których producentem jest firma GLUETECHNIKA z Puław, wpasowują się w obecny trend automatyzacji procesu produkcji.
GLUETECHNIKA specjalizuje się w produkcji maszyn do laminacji i opłaszczowania z zastosowaniem klejów PUR i EVA, począwszy od topielników, poprzez okleiniarki do profili okiennych, urządzenia do opłaszczowania elementów o szerokości do 1350 milimetrów, kończąc na w pełni zautomatyzowanych liniach do oklejania elementów, między innymi laminatami wysokopołyskowymi, matowymi lub strukturalnymi.
Bogate doświadczenie
Nie da się ukryć, że podczas ponad 15-letniej obecności na rynku firma zdobyła bezcenne doświadczenie, które zaowocowało współpracą z wieloma zadowolonymi klientami w kraju i za granicą. Łatwy dostęp do serwisu, brak bariery językowej oraz fakt, że klient kupuje spersonalizowaną maszynę, spełniającą jego nawet najbardziej szczegółowe wymagania, potwierdza, że GLUETECHNIKA to profesjonaliści i zdobywcy zaufania wielu firm.
Klejenie na płasko z automatycznym podajnikiem i odbiornikiem
W przypadku oklejania na płasko, przedsiębiorstwo proponuje linię, która jest wyposażona w automatyczny podajnik i odbiornik płyt, automatyczne podawanie materiału z roli oraz automatyczną obcinarkę w przelocie.
– W procesie załadunku i rozładunku, zastosowanie dwustronnego systemu transportu próżniowego pozwala na sprawne doprowadzenie materiałów bazowych. Przyssawki podają je kolejno na stół buforujący. Prędkość załadunku i rozładunku kolejnych płyt umożliwia oklejanie materiałów bazowych w ruchu ciągłym. Dodatkowo zastosowanie automatycznej obcinarki w przelocie zwiększa wydajność procesu – zapewnia Krzysztof Jagielski, właściciel GLUETECHNIKI.
W zależności od potrzeb klienta, na maszynie stosuje się głowice szczelinowe o rozpiętości nawet do 1350 milimetrów lub walce nakładające klej termotopliwy. Spoiwem jest zaś poliuretan termotopliwy.
– Jego zasadniczą zaletą jest szybkość wiązania, ponieważ po wyjściu z maszyny utwardzony jest już w 70 do 80 proc. Dzięki temu oklejany materiał jest gotowy do dalszej, bezpośredniej obróbki, co oszczędza czas i przyspiesza dalsze etapy procesu produkcji – dodaje Krzysztof Jagielski.
Taka maszyna jest w stanie opłaszczować, na przykład, panele bram garażowych czy całe skrzydła drzwiowe z MDF; laminować blachę, panele PVC, jak również płyty wiórowe i MDF.
– Bardzo ważne jest to, że mimo iż opłaszczowanie tego typu elementów wymaga nie lada precyzji w konstrukcji i budowie maszyny przeznaczonej do tego celu, firma kontroluje procesy przebiegające w trakcie całego cyklu okleinowania. Do tychże procesów kwalifikujemy między innymi: primerowanie, podgrzewanie, profilowanie – uzupełnia Krzysztof Jagielski.
Dostarczają również oprzyrządowanie
Przedsiębiorstwo oferuje odbiorcom także całe oprzyrządowanie – wszystkie elementy składowe maszyn, takie jak: topielniki, głowice szczelinowe oraz oprogramowanie – są od początku do końca stworzone przez firmę.
– Co istotne, wszelkie media przy maszynach GLUETECHNIKA są ukryte. Dzięki temu nie istnieje ryzyko narażenia życia i zdrowia operatora, jak również uszkodzenia któregoś z elementów maszyny. Każda z ich maszyn jest również wyposażona w dotykowy panel operatorski PLC ze spersonalizowanym, autorskim oprogramowaniem. Sprawia to, że maszyna jest prosta i intuicyjna w obsłudze – podsumowuje Krzysztof Jagielski.

Automatyczny załadunek znacznie przyspiesza proces produkcji. Fot. Gluetechnika

Przyssawki podają materiały kolejno na stół buforujący. Fot. Gluetechnika
Galeria
Systemy do suszenia drewna o zmniejszonym zużyciu energii
Nowoczesne technologie dla branży drzewnej

BIGonDRY Srl to znana włoska firma produkująca wysokowydajne systemy suszenia, piece do obróbki cieplnej ISPM-15, waporyzatory oraz systemy termomodyfikacji drewna, które osiągają temperaturę 230° C.
BIGonDRY Srl zawsze był zaangażowany w opracowywanie nowych rozwiązań, mając na celu nie tylko jakość, ale także ekorozwój i oszczędność energii. Przykładem tego jest ich najnowszy system odzysku ciepła REC PLUS, którego sprawność potwierdzona przez własnych klientów wynosi ponad 30%. Wymiennik ciepła powietrze / powietrze o przepływie krzyżowym jest zaprojektowany i zainstalowany w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać gorące i wilgotne powietrze opuszczające suszarnię do przekazywania energii do zimnego i suchego powietrza wlotowego. Efektem rekuperatorów jest system zarządzania i pilotowania procesu suszenia, który pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego do powietrza wewnątrz komory suszenia, optymalizując jej efektywność i obniżając koszty urządzenia.
Proces modyfikacji drewna w wysokiej temperaturze
BIGonDRY Srl od lat prowadzi badania we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytutami badawczymi, aby zaoferować swoim klientom niezwykle zaawansowane technologiczne i niezawodne rozwiązania. Najnowszy program badawczy pozwolił na przeprowadzenie w pilotażowym zakładzie BIGonDRY serii badań termomodyfikacji wstępnie utwardzonej tarcicy z 9 wybranych gatunków drewna, w ściśle kontrolowanych i powtarzalnych warunkach procesowych.
Wyniki przeprowadzone na drewnie TERMOWANYM w procesie BIGonDRY o nazwie STYL + WOOD® dały wyjątkowe rezultaty w zakresie stabilności wymiarowej, która jest podstawowym parametrem końcowego zastosowania drewna oraz trwałości. Stabilność wymiarowa w rzeczywistości pozwala na obróbkę materiału z gwarancją, że po osiągnięciu ostatecznego zamierzonego zastosowania nie ulega on znacznym zmianom wymiarowym, dzięki czemu można go używać w różnych obszarach i wyjątkowych zastosowaniach końcowych, takich jak przebudowa i renowacja budynków, produkcja parkietu do użytku wewnętrznego, deski tarasowe i okładziny do użytku na zewnątrz, meble o wyjątkowym wzornictwie, do użytku w sektorze żeglarskim i w saunach.
Ten niezwykły krok naprzód w technologii drewna oznacza, że drewno modyfikowane termicznie (coraz częściej zwane również LTM) może być stosowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, zastępując inne stabilne materiały (takie jak tworzywa sztuczne, których produkcja jest jednak znacznie zanieczyszczająca), bez napotykania najczęstszych problemów podczas używania drewna: słabej trwałości i jego „mobilności” po umieszczeniu w wilgotnym środowisku. W procesie nie są stosowane żadne substancje chemiczne, więc powstałe produkty należy uznać za całkowicie biokompatybilne. LTM posiada również sprawdzone właściwości trwałości, stabilności i wyglądu, powtarzalne w zabiegach, dzięki czemu urządzenia BIGonDRY są niezwykle niezawodne.
Technika, technologie, nowości
Pomiar wilgotności i temperatury drewna podczas obróbki termicznej PWT-8FIT
Nowość w ofercie TANEL

Najnowszy miernik z oferty TANEL – model PWT-8FIT – przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Doskonale sprawdza się m.in. podczas produkcji opakowań.
PWT-8FIT przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Urządzenie umożliwia drukowanie wyników. Zakres pomiarowy wynosi 8 – 60 proc. dla wilgotności drewna, 0 – 80° C dla jego temperatury oraz wewnątrz komory. Miernik współpracuje z 11 gatunkami drewna (jodła, sosna, świerk, brzoza, jawor, klon, jesion, orzech, dąb, buk, topola).
Szczególnie do palet typu EUR
Miernik znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Urządzenie pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz jego wilgotności końcowej (palet). Jest zgodny z zaleceniami (wymaganiami) Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, który stanowi jednostkę prowadzącą rejestr producentów opakowań drewnianych w Polsce.
Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury drewna
W celu poprawnego pomiaru temperatury drewna należy w najgrubszym elemencie wywiercić otwór o średnicy φ5,5/10,5 mm. W tak przygotowany otwór należy włożyć czujnik temperatury, a otwory wiercić na taką głębokość, by plastikowa osłona czujnika zanurzyła się w drewnie na głębokość około 10 mm (Rys. 1). Pomiar temperatury drewna musi być wykonany w miejscu możliwie najbardziej odległym od źródła ciepła i nie wyżej niż 1 m nad posadzką.
Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury wewnątrz komory
Czujnik temperatury powietrza należy umieścić w połowie długości komory na wysokości ok. 150 cm – w miejscu, gdzie jest wyraźny (intensywny) przepływ powietrza (Rys. 2).
Przygotowanie miernika do pomiaru wilgotności drewna
Pomiar wilgotności drewna wymaga wcześniejszego zainstalowania elektrod pomiarowych. W tym celu należy:
– w drewnie przeznaczonym do suszenia wywiercić w odległości 25 mm dwa otwory φ 3,8 – 4 mm na głębokość ok. 25 mm lub do połowy grubości tarcicy (jeżeli grubość tarcicy jest mniejsza niż 50 mm); linia łącząca otwory powinna być prostopadła do włókien; zaleca się, by otwory znajdowały się w środku deski, co najmniej 50 cm od jej końca (Rys. 3);
– odłączyć igły od przewodów i wbić je w otwory, tak by końcówki igieł były na ich dnie;
– włożyć przewody do otworów w igłach.
Szybkie i proste przeprowadzanie pomiarów
W celu dokonania pomiarów należy załączyć zasilanie odbiornika i drukarki, a pokrętłem „GATUNEK DREWNA” wybrać odpowiedni rodzaj (temperatura drewna jest automatycznie uwzględniana przy obliczaniu ostatecznej wilgotności drewna). Na wyświetlaczu pojawią się wyniki pomiarów, na przemian (co 5 sekund):
▪ TD – temperatura drewna [°C],
▪ TP – temperatura powietrza w komorze [°C],
▪ WD – wilgotność drewna [%].
Za pomocą przycisku „START” należy wybrać żądaną częstotliwość wydruku: pierwsze naciśnięcie przycisku włącza wydruki co 60 minut oraz powoduje druk nazwy firmy i adres producenta opakowań. Drugie zmienia częstotliwość wydruku na 15 minut. Kolejne częstotliwość wydruku na 5 minut. Następne powodują zmianę częstotliwości wydruku na 15, 60 minut oraz wyłączenie wydruku (druk linii końcowej).
Urządzenie pozwala także na przeprowadzanie pomiarów bez wydruku, jak również wydruk w dowolnym momencie.

Rys 1 Pomiar temperatury drewna. Uwaga – przy wyjmowaniu czujnika nie wolno ciągnąć za przewody. Długość przewodów nie ma wpływu na wynik.

Rys 2 Pomiar temperatury wewnątrz komory.

Rys 3 Pomiar wilgotności drewna.
Aktualności
Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad
Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.
Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.
„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Schody łączą kondygnacje, oddzielają strefę dzienną od nocnej i wytyczają ciąg komunikacyjny. Jednak oprócz funkcjonalności, są również efektowną ozdobą domu – zwłaszcza te wykonane z drewna. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Na to pytanie odpowiada Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska
Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku. Muszą być one dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, przy okazji będąc wygodnymi i trwałymi w użyciu. W związku z tym, schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów.
Drewno jako materiał jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na niemal dowolne możliwości obróbki. Wprowadza do wnętrza przyjazny, naturalny klimat, pasując zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Schody z drewna są także ekskluzywnym dopełnieniem dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie. Co więc wybrać, by służyło nam na lata?
Schody z drewna
Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.
– Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensują imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe – barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiodą: modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami – mówi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.
Betonowe, samonośne, dywanowe
Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca.
– Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Mimo że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Wyznacza on miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia Paweł Torz.
Konserwacja
A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej.
– Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem -zapewnia, ekspert od tarcicy w JAF Polska.