Właściciel tartaku Sobdrew z Głuszyny inwestuje w najlepsze rozwiązania z myślą o dwóch celach: poprawie wydajności i ułatwieniu pracy swoich ludzi. Z rozwiązaniami od firmy Bajler&Zembroda obydwa z nich udało mu się zrealizować.
Tartak Sobdrew z Głuszyny ma rozbudowaną ofertę z zakresie produkcji drewna. Firma specjalizuje się w produkcji więźby dachowej, łat, kantówki, tarcicy mokrej i suchej oraz elementów paletowych.
W zakresie inwestycji w rozwiązania technologiczne, firma wybiera sprawdzonych partnerów: posiada profesjonalne suszarnie Eberl i traki Mebor. Niedawno do parku maszynowego tartaku dołączył pojazd do manipulacji, sortowania i transportu drewna okrągłego od niemieckiego producenta Baljer&Zembrod.
-To był strzał w dziesiątkę – ocenia inwestycję Wojciech Sobieraj, właściciel firmy. – Maszyna pracuje u nas już od dwóch miesięcy i spełnia wszystkie pokładane w niej nadzieje: do obsługi wystarczy jeden człowiek, sama praca z pomocą żurawia stała się zdecydowanie bardziej prosta, a produkt końcowy idealnej jakości.
Właściciel tartaku chwali sobie również współpracę z przedstawicielem Bajler&&Zembrod:
– Od samego początku współpracy otrzymaliśmy kompleksowe doradztwo – opowiada. – Zorganizowali dla nas szkolenie, mogliśmy liczyć na wsparcie co było szczególnie ważne na początkowym etapie, kiedy jeszcze te rozwiązania były dla nas zupełnie nowe. Jednym słowem dotrzymali wszystkich obietnic, i choć był to pierwszy nasz zakup u tego dostawcy, z pewnością nie będzie ostatnim.
Zasięg do 15,5 metra
Maszyna z dźwigiem do manipulacji drewna, który od dwóch miesięcy pracuje w Głuszynie, stanowi jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na rynku. Urządzenie posiada skaner z optymalizacją rozkroju kłody, co jest rozwiązaniem do tej pory mało znaną na polskim rynku, pompy smarowania, ułatwiające i przyspieszające obsługę maszyny, żuraw o zasięgu 15.5m, standardową piłę kapująca Holtec.
Długość torowiska, na którym pracuje maszyna, w tym wypadku wynosi 100 m. Żuraw podaje na jeden trak.
Maszyny z oferty Baljer&Zembrod cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem na polski rynku, niewielu przedsiębiorców jednak wie, że firma jest wynalazcą tego typu maszyn sortujących (pierwszy model w 1965 roku) i z ilością ponad 2.000 zbudowanych wózków sortujących, jest dzisiaj jedynym dostawcą tego typu specjalistycznych maszyn.
Elektryczny wózek do sortowania i transportu kłód – RSTW – jest optymalnym rozwiązaniem technicznym dla składu drewna w tartakach małych i średniej wielkości, do obróbki drewna długiego. Operator w swojej kabinie może mierzyć, ciąć na długość, sortować i podawać kłodę do przetarcia. Skomplikowany stacjonarny system linii sortującej nie jest wymagany.
Celem jest zwiększenie wydajności przerobu drewna: w pełni elektroniczny system pomiaru długości i średnicy mierzy wszystkie istotne dane podczas przenoszenia kłód i tym samym stanowi podstawę do ich podziału. RSTW ma niskie koszty eksploatacji w porównaniu z maszynami z napędem diesla oraz zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa pracy na placu drewna okrągłego. W zależności od specyfiki produkcji, maszyna posiada zdolność przerobu do około 25000 m2 w ciągu roku przy pracy jednozmianowej.
Żuraw żurawiowi nie równy
Firma w swojej ofercie ma żurawie na suwnicy, które stanowią uzupełnienie oferty wózków szynowych z napędem elektrycznym. Podobnie jak wózek do przeładunku drewna okrągłego (RUW), żuraw suwnicowy został specjalnie zaprojektowany do szybkiego i wydajnego przeładunku drewna okrągłego. Dzięki zastosowaniu żurawia ruchomego poprzecznie do kierunku torów, można osiągnąć zasięg pracy dźwigu o szerokości ponad 50 metrów.
Ta technologia obsługi i sortowania kłód oferuje między innymi następujące zalety: koszty energetyczne i koszty utrzymania pojazdów elektrycznych są znacznie niższe niż porównywalnych maszyn o napędzie spalinowym. Ponadto operator nie musi kontrolować toru jazdy maszyny i może w pełni skoncentrować się na przeładunku. Trasa przejazdu jest określona przez szynę, co wydatnie zwiększa efektywność pracy oraz poprawia jej bezpieczeństwo.
Uzupełnienie oferty stanowią żurawie stacjonarne, które mogą być wykonywane w wersji montowanej na stałe lub w wersji „półmobilnej” – na ruchomej podstawie dźwigu, pozwalającej na łatwe jego przemieszczenie. To sprawia, że te maszyny nadają się do wielu różnych zastosowań: na przykład w obróbce drewna, na stacji podawczej stacjonarnej linii sortowania drewna okrągłego, do zasilania rębaka służącego do produkcji zrębek, czy przeładunku materiałów sypkich – wszędzie tam, gdzie ciężkie ładunki muszą być przemieszczane bezpiecznie, szybko i niezawodnie.
Technologia ze znakiem jakości
Baljer&Zembrod jest wiodącym międzynarodowym dostawcą innowacyjnych maszyn do obróbki drewna dla tartaków, jak również elektrycznych urządzeń przeładunkowych dla przemysłu drzewnego i recyklingu.
– Jesteśmy specjalistami w produkcji stacjonarnych dźwigów ciężkich oraz szynowych pojazdów do sortowania w różnych zastosowaniach, w przemyśle drzewnym jak również w recyklingu i przeładunku złomu, a oferta naszych reduktorów napływów korzeniowych jest najszerszą ofertą z maszyn dostępnych na rynku – wyjaśnia Mówi Łukasz Rybarkiewicz, Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału Baljer&Zembrod. – Dzięki wysokim kompetencjom technicznym towarzyszymy projektom naszych klientów od fazy planowania projektu do gotowej instalacji. Co więcej – gwarantujemy również niezbędny serwis i wsparcie techniczne.