Connect with us

Przegląd Meblarski

Nowe ostrza krążkowe OLFA

Bezproblemowe cięcie tkanin

Dodane:

/

OLFA
Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

Ponad czterdzieści lat temu firma OLFA opracowała kolejne, w pełni oryginalne narzędzie – nóż krążkowy. Został wymyślony jako narzędzie do cięcia tkanin. W ciągu minionych lat to rozwiązanie zrewolucjonizowało zarówno rynek artystyczny, jak i rzemieślniczy na całym świecie. Nóż redukuje czas potrzebny do cięcia materiału co najmniej o połowę. Nie wymagając użycia dużej siły, tnie szybko i łatwo nawet kilka warstw tkaniny. W efekcie narzędzie to bardzo często zastępuje tradycyjne nożyce.

W ostatnim czasie firma OLFA, zachęcona pozytywnymi opiniami użytkowników, wprowadziła na rynek nowe, obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm. Zachowują one niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Efekt ten osiągnięto dzięki specjalnemu szlifowaniu ostrza wykonanego z wolframowej stali narzędziowej o zastrzeżonym składzie chemicznym. Wydłużenie czasu pomiędzy zmianami ostrza pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wewnętrzne testy OLFA, które dały podstawy do takich wniosków, wykonano odpowiednio:
– ostrzem RB45H zamocowanym w chwycie RTY-2/C, którym cięto złożone na cztery bawełniane sukno o szer. 900 mm i grub. 0,2 mm, maksymalna liczba cięć wykonanych tym ostrzem bez pozostawienia miejsc nieprzeciętych w linii cięcia wyniosła 2000, w teście tym standardowe ostrze RB45 nie przekroczyło 1000 cięć;
– ostrzem RB60H zamocowanym w chwycie RTY-3/G cięto również złożone na cztery bawełniane sukno, maksymalna liczba cięć wykonanych tym ostrzem bez pozostawienia miejsc nieprzeciętych w linii cięcia wyniosła 2000, w teście tym standardowe ostrze RB60 nie przekroczyło 1000 cięć.

Ostrze OLFA Endurance 45H pasuje do każdego noża na ostrze OLFA 45 mm: RTY-2G, RTY-2C, RTY-2NS i RTY-2/DX, a 60H do wszystkich noży obrotowych OLFA 60 mm: RTY-3G i RTY-3/DX.
Charakterystyczny dla nowych ostrzy jest centralny, okrągły otwór. W ostrzach standardowych jest otwór wielowypustowy. Ułatwia to ich rozróżnienie, zapewniając użytkownikom łatwiejszą obsługę. Należy pamiętać, że cięcie musi odbywać się na macie podkładowej.

OLFA

Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

OLFA

Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria

Skąd wzięły się fotele uszaki

Meble z historią

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Fotel Malmo. Fot. Galeria Wnętrz DOMAR/Halomeble

Nieodłącznymi elementami aranżacji wnętrz są łóżka, sofy, stoły i… fotele. Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego mebla, od wielu lat jednym z najbardziej docenianych modeli w Polsce i za granicą stały się tak zwane uszaki, czyli wingback chairs. Zachwycające ciekawym designem, miękkością i przytulnością, doskonale wpasowały się w historyczne, jak i nowoczesne aranżacje salonów, sypialni oraz pokojów dziecięcych. Historię oraz fenomen uszaków przedstawia Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Początki w Anglii

Wszystko zaczęło się na początku XVI wieku w Anglii. Chłodna aura i zimne pomieszczenia w angielskich domach poskutkowały innowacyjnym rozwiązaniem meblowym, które w późniejszym czasie na stałe zagościło we wnętrzach na całym świecie.
– Ten wynalazek meblarski polegał na tym, że do dotychczasowych foteli dodano po bokach oparcia oraz wstawiono tapicerowane osłony, potocznie zwane skrzydłami lub uszami – stąd angielska nazwa wingback chair. Chroniły one odkryte ramiona i dekolty dam przed przeciągami oraz były wdzięcznymi podpórkami pod głowy – mówi Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.
Fotele uszaki okazały się być bardzo wygodne – na tyle, że kobiety w szerokich sukniach mogły spokojnie rozsiąść się na obszernym siedzisku. Sam mebel był bardzo stabilny dzięki toczonym nóżkom i kusił miękką tapicerką. Dzięki temu innowacyjny fotel zawojował salony, sypialnie oraz gabinety.
– Warto dodać, że uszaki stały się także elementem popkultury. Nawet doczekały się portretu – chodzi o obraz w wykonaniu Paula Cezanne’a, a w XX wieku powstały ciekawe wariacje na temat tych mebli w postaci słynnego fotela Egg Arne Jacobsena oraz smukłego Wingback Chair Toma Dixona – wyjaśnia ekspert z Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Współczesne uszaki

W czasach współczesnych pozycja foteli uszaków wcale nie odbiegła od tego, gdzie znajdowały się w XVI w. Model ten jest wciąż popularnym elementem wystroju salonów, sypialni, gabinetów, a nawet pokojów dziecięcych. Dzięki obłym i miękkim kształtom, niekiedy unowocześnionym i dopasowanym do danej aranżacji wnętrza, sprawdzają się w przypadku długiego czytania książek, oglądania telewizji, pracy przy komputerze, grania na konsoli, a nawet do drzemek.
– Uszaki to bardzo wysoki komfort odpoczynku. Mogą być zarówno elementem dekoracyjnym, jak i zapewniać relaks po ciężkim tygodniu pracy. Co więcej, ich wygląd łatwo można dopasować do stylu, w jakim urządzamy nasze pomieszczenie. Taki mebel sprawdzi się więc w przytulnych wnętrzach retro, boho i japandi oraz tam, gdzie stawia się na minimalizm oraz surowość – podpowiada Aldona Mioduszewska.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Specjaliści o przyszłości branży meblarskiej

Wiadomości OIGPM

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Jaka przyszłość czeka branżę meblarską? Fot. Archiwum

15 września Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli zorganizowała Okrągły Stół poświęcony przyszłości sektora meblarskiego. Specjaliści z branży zebrali się, aby przedyskutować przyczyny wysokich cen surowców i komponentów do produkcji mebli – takich, jak drewno, płyty, pianki i okucia – a także, by wypracować działania, które pomogą polskim firmom meblarskim w rozwiązywaniu problemów, z którymi obecnie się mierzą.

 
W spotkaniu zorganizowanym przez OIGPM wzięli udział przedstawiciele branży meblarskiej, a także eksperci związani z sektorami pozyskania surowca drzewnego oraz produkcji płyt drewnopochodnych, pianek tapicerskich i okuć meblowych.

 

Rośnie cena drewna

Przyczyn wysokich cen drewna oraz problemów z pozyskiwaniem tego surowca specjaliści upatrują w zwiększonych zakupach dokonywanych w Europie na rzecz rynku USA, gdzie w maju br. odnotowano rekordowe ceny drewna. Dodatkowe czynniki, które mają wpływ na ograniczoną dostępność drewna, to brak wystarczającej siły roboczej do wyrębów, a także coraz bardziej restrykcyjne strategie leśne Unii Europejskiej. W rezultacie branża prognozuje, iż w najbliższych latach pozyskanie drewna pozostanie na zbliżonym poziomie do obecnego 39 – 40 mln m3, i to pod warunkiem niewprowadzenia w życie unijnych strategii leśnych.

 

Problemy z płytami

Coraz droższe płyty wiórowe to m.in. efekt mniejszej wydajności produkujących je fabryk, spowodowanej wprowadzaniem regulacji „E0,5”, a także braku skutecznego systemu odzysku drewna poużytkowego i możliwości jego importu w celu wykorzystania przy produkcji płyt drewnopochodnych (drewno poużytkowe traktowane jest jako odpad). Na cenę płyt przekładają się także inwestycje w spełnienie zaostrzonych norm emisyjnych. Dochodzi do tego wzrost kosztów produkcyjnych (energia, melamina, kleje, płace itp.). To wszystko sprawia, że inwestycje w nowe fabryki płyt są obarczone sporym ryzykiem.

 

Co z tą pianką?

Natomiast na wysokie ceny pianki wpływa m.in. niższa produkcja polioli na świecie. Przedstawiciele branży meblarskiej wskazują również na brak inwestycji w nowe instalacje, które mogłyby powstać np. w Polsce. Produkcję materiałów wykorzystywanych podczas wytwarzania mebli podrażają także wymogi polityki ekologicznej niektórych sieci handlowych.

 

Rosną ceny frachtu

Źródłem wzrostu kosztów okuć są z kolei rosnące ceny frachtu z Chin i zwiększone bufory magazynowe. Dla przykładu, koszt frachtu kontenera 20 stóp wzrósł z 1600 dolarów do nawet 11 000 dolarów. W dodatku obniżyła się znacznie terminowość dostaw. Niestety, nie ma obecnie konkurencyjnej pod względem jakości i ceny alternatywy dla akcesoriów ze wschodu. Meblarze nie mogą również zastąpić transportu morskiego kolejowym, ponieważ jest on już obciążony zamówieniami sektorów AGD i motoryzacyjnego. Wymagane są rezerwacje do sześciu miesięcy w przód. Według prognoz specjalistów, sytuacja ta nie zmieni się co najmniej do połowy 2022 roku. Podczas obrad poruszono również temat ograniczania dostępności mebli w sieciach sprzedaży detalicznej oraz wzrostu kosztów energii elektrycznej.

„Uczestnicy Okrągłego Stołu wysunęli wiele pomysłów na wspólne działania wspierające całą branżę meblarską, na przykład: stworzenie funduszu promocji drewna lub mebli – na wzór funduszy działających w sektorze spożywczym, powołanie branżowej grupy lobbingowej działającej na rzecz przemysłu leśno-drzewnego i meblarskiego na poziomie krajowym oraz unijnym czy utworzenie holdingu magazynowo-logistyczno-sprzedażowego dla zrównoważenia pozycji grup zakupowych i dużych klientów.”

 

Szereg pomysłów

Uczestnicy Okrągłego Stołu wysunęli wiele pomysłów na wspólne działania wspierające całą branżę meblarską, na przykład: stworzenie funduszu promocji drewna lub mebli – na wzór funduszy działających w sektorze spożywczym, powołanie branżowej grupy lobbingowej działającej na rzecz przemysłu leśno-drzewnego i meblarskiego na poziomie krajowym oraz unijnym czy utworzenie holdingu magazynowo-logistyczno-sprzedażowego dla zrównoważenia pozycji grup zakupowych i dużych klientów. Przedstawione pomysły będą teraz opracowywane przez zespoły robocze.

 

Chętni do dalszych spotkań

Goście wydarzenia wyrazili wolę dalszych spotkań i rozmów, więc wszystko wskazuje na to, że Okrągłe Stoły wpiszą się na stałe do kalendarza branży meblarskiej i jeszcze mocniej skonsolidują ją wokół działań na rzecz tego ważnego sektora polskiej gospodarki.

Kontynuuj czytanie

Przegląd Meblarski

Powierzchnia zabezpieczona przed wilgocią

Hesse Wetprotect-Oil – również do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Wetprotect-Oil jest to naturalny olej zmieszany z modyfikowanymi żywicami alkidowymi. Szczególnie dobrze impregnuje włókna drewna, dzięki czemu jeszcze lepiej chroni podłoże przed działaniem wilgoci. Fot. Hesse-Lignal

Popyt na ekologiczne powierzchnie do wysokiej jakości mebli, schodów, parkietów i innych elementów wyposażenia z prawdziwego drewna jest niezmienny. Szczególnie w połączeniu z długotrwałą, odporną obróbką powierzchni wybranymi olejami i woskami. Powierzchnie olejowane są przewiewne. Pochłaniają one wilgoć z powietrza i ponownie ją uwalniają, zapewniając w ten sposób zdrowy klimat w pomieszczeniach.

Podążając za tym trendem, firma Hesse-Lignal przygotowała obszerny program olejowy. Od klasycznych olejów naturalnych, poprzez barwione, z dodatkiem modyfikowanych żywic alkidowych, aż po oleje z efektem surowego drewna – dla każdego zastosowania coś się znajdzie. Hesse świadomie rezygnuje ze stosowania związków zawierających kobalt, butoksymu i środków biobójczych.

 

Chroni przed działaniem wilgoci

Najważniejszym punktem programu olejowego jest nowy olej Wetprotect-Oil. Jest on naturalny zmieszany z modyfikowanymi żywicami alkidowymi. Szczególnie dobrze impregnuje włókna drewna, dzięki czemu jeszcze lepiej chroni podłoże przed działaniem wilgoci.

Olej o niskiej lepkości ma doskonałe właściwości penetracyjne i powoduje, że drewno dobrze się „świeci“. Dodatkowo, olejowana powierzchnia jest antystatyczna.

 

Od schodów po meble

Nowy Wetprotect-Oil może być stosowany do schodów, mebli kuchennych i łazienkowych oraz do wszystkich popularnych gatunków drewna. Ze względu na zdolność do ochrony podłoża, polecany jest również do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Olej nanosi się obficie szpachelką, pędzlem, wałkiem lub drobną włókniną ścierną. Po upływie odpowiedniego czasu reakcji nadmiar jest usuwany. W zależności od tego czy Wetprotect-Oil stosowany jest samodzielnie, czy w połączeniu z innymi olejami Hesse, nakłada się go raz lub dwa. Zwiększa to wodoodporność całego wykończenia i jeszcze lepiej chroni drewno przed wilgocią.

Wetprotect-Oil jest zgodny z decopaint, wegański i spełnia wymagania norm DIN EN 73-1 (bezpieczeństwo zabawek), DIN 53160 część 1 i 2 (odporność na ślinę i pot).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Kontynuuj czytanie

Przegląd Meblarski

Optymalizacja produkcji – obniżenie kosztów

Technika filtracji i odciągu pyłów

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Firma Schuko, specjalista w dziedzinie odciągów, od niemal 50 lat zajmuje się efektywnymi rozwiązaniami utylizacyjnymi dla odpadów produkcyjnych. Fot. Schuko

Obecnie producenci z branży drzewnej zwracają uwagę nie tylko na wydajność, ale także efektywność energetyczną oraz ochronę przed hałasem. Profesjonalne doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, emisji hałasu i możliwości pracy urządzeń w sieci proponuje firma Schuko.

 
Schuko
 
– Cicha praca, energooszczędność i optymalizacja procesu to wymagania stawiane dzisiejszym instalacjom odciągowym i filtrom odpylającym – mówi Robert Marciniak, doradca techniczny firmy Schuko Polska. – Koncentrują się one na możliwie najlepiej zaplanowanych i zautomatyzowanych procesach produkcyjnych, w których niezawodne usuwanie odpadów jest oczywiste.
 
Firma Schuko, specjalista w dziedzinie odciągów, od niemal 50 lat zajmuje się efektywnymi rozwiązaniami utylizacyjnymi dla odpadów produkcyjnych. Oferuje zarówno filtry przemysłowe Validus (dla ilości powietrza od 15 tys. do ponad 300 tys. m3/h), przenośne odpylacze serii Vacomat oraz rozwiązania utylizacyjne – jak rębaki odpadów czy brykieciarki Compacto. Dodatkowo produkuje także rozwiązania dla technologii obróbki powierzchni w postaci stołów szlifierskich i ścian lakierniczych lub odciągów podłogowych z nawiewem sufitowym. Ocena ochrony przed hałasem, doradztwo w zakresie efektywności energetycznej i możliwość podłączenia maszyn do sieci należą obecnie do tematów poruszanych przy każdej konsultacji Schuko.

 

Ważna efektywność energetyczna

Z analizy łącznych kosztów przedsiębiorstwa wynika, że instalacje odciągowe i filtry odpylające z reguły odpowiadają za istotną część zużywanej energii. Szczególnie w przypadku napędów elektrycznych i zasilanych nimi urządzeń (wentylatorów) występuje ogromy potencjał oszczędności. Dostrzegł to także Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (Bafa), który nagradza technologie wyznaczające kierunki rozwoju rozmaitymi formami wsparcia. Przykładowo, wentylatory Schuko serii VacoVent przebadano pod kątem ich efektywności energetycznej. Uzyskano odpowiednie potwierdzenia, co sprawia, że na większość jednostek wentylatorowych oraz ewentualną regulację częstotliwością można uzyskać dofinansowanie. W przypadku zakupu nowego urządzenia można dzięki temu sfinansować z dotacji część kosztów jednostkowych lub, w zależności od konfiguracji, całkowite koszty urządzenia.
 
– Schuko oferuje możliwość indywidualnej rozmowy z uznanym i działającym ponadregionalnie doradcą w zakresie efektywności energetycznej – zaznacza przedstawiciel firmy Schuko. – Zarówno w przemyśle, jak i zakładach rzemieślniczych warto dokładnie przyjrzeć się dotychczasowemu zużyciu energii elektrycznej.

 

Ochrona akustyczna i termiczna

Kolejnym zagadnieniem, które w ostatnich latach znacznie zyskało na znaczeniu, jest emisja hałasu, gdyż ogromne ilości powietrza, konieczne do odciągania pyłu i wiórów na długich odcinkach, generują nasilone odgłosy.
 
Szczególnie w pobliżu osiedli mieszkalnych, ale i codziennym funkcjonowaniu zakładu hałas ten może przeszkadzać. Przedsiębiorstwo przedstawia innowacyjne rozwiązania mające na celu unikanie hałasu oraz jego redukcję w zakresie instalacji odciągowych i filtrów odpylających.
– Wymagania odnoszące się do ochrony przed hałasem stanowią obecnie jedno z głównych czynników uwzględnianych podczas projektowania urządzeń – podkreśla Robert Marciniak. – W porozumieniu z klientem lub ekspertem z dziedziny ochrony przed hałasem opracowujemy wspólnie koncepcję umożliwiającą spełnienie indywidualnych wytycznych klienta.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).