Connect with us
 Technika, technologie, nowości

Nowa technologia pozwala rozwinąć skrzydła

Windorflex – centrum obróbcze SCM do produkcji okien i drzwi

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Jak wyjaśnia Walter Biagi, nie ma takiej konstrukcji okna drewnianego, której nie można wyprodukować na Windorflex. Fot. KD MEDIA

Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w premierze nowej technologii Windorflex w siedzibie głównej firmy SCM w Rimini. Wizyta była bardzo ciekawa, a to za sprawą dokładnej analizy urządzenia oraz długich rozmów ze specjalistami. Nowa maszyna wyznacza przyszłość w produkcji okien. To innowacyjne i zaawansowane technologicznie urządzenie pozwala na wytwarzanie drewnianych ram okiennych, bez względu na ich rodzaj, jak również drzwi.

Centrum umożliwia czopowanie, profilowanie, wiercenie i frezowanie. Pracuje w pełni automatycznie oraz posiada opcje podawania i odbioru materiału, także z udziałem robota. Przemyślane funkcje pozwalają skrócić procesy, zaoszczędzić czas i energię, a tym samym zmniejszyć koszty produkcyjne. Maszyna może pracować z prędkością nawet 17 m/min, zapewniając doskonałą jakość produkowanych surowych elementów. Nabywca nie musi martwić się oprogramowaniem, bowiem to specjalnie przygotowane przez SCM jest kompatybilne z dowolnym software na rynku. Ciekawostką jest fakt, że urządzenie powstało najpierw w wersji wirtualnej, którą poddano wielu testom jeszcze przed budową prototypu. Firma udowadnia, że trzyma rękę na pulsie i nieustannie dąży w kierunku zaawansowanego rozwoju.

Kurier Drzewny

Najnowsze centrum marki SCM do produkcji okien i drzwi Windorflex. Fot. SCM

Technologia ciągle ewoluuje

SCM posiada pełną gamę rozwiązań do produkcji drzwi i okien, jednak najnowsze urządzenie to prawdziwy przełom. Windorflex ma premierę w 70. rocznicę działalności firmy. Przeglądając historię przedsiębiorstwa i porównując urządzenia, widać jak bardzo idzie ono z duchem czasu.
Nowa technologia pozwala na optymalizację produkcji poprzez zachowanie wysokiej elastyczności i doskonałego wykończenia. To automatyczne centrum zaprojektowano tak, aby można było wykonać na jednym urządzeniu niezbędne operacje związane z produkcją okien i drzwi. Tym, co wyróżnia tę maszynę, jest sztywna konstrukcja ramowa, która pozwala na osiągnięcie dużych prędkości pracy przy zachowaniu najlepszej dokładności. Centrum można wyposażyć w dwa mocne, 4- i 5-osiowe wrzeciona oraz innowacyjny stół roboczy.

ReklamaWindorflex posiada komfortowe rozwiązanie do ładowania i rozładowywania – może to być transporter załadunkowy i rozładunkowy lub antropomorficzny robot, który przenosi nieobrobione i obrobione elementy pomiędzy wózkami a maszyną. Urządzenie zapewnia pełną kompatybilność z oprogramowaniem dowolnego typu, dostępnym na rynku. System Maestro pomaga rozwiązać problemy przy skomplikowanej produkcji, zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji i usprawnia produkcję także małych serii.

Rozwiązanie dla przyszłościowej produkcji

Nowy Windorflex to technologia, która przekłada się na szereg korzyści. Automatyczny stół roboczy posiada zaciski do właściwego utrzymania kantówki i w sekwencji można na nim obrabiać od 1 do 4 elementów. To innowacyjne rozwiązanie przekłada się na wysoką produktywność. Ze względu na to, że zmiana ustawienia elementu odbywa się automatycznie, bez potrzeby dodatkowych operacji, możemy mieć pewność otrzymania doskonałej jakości wykończenia. Automatyczne załadowywanie i rozładowywanie sprawia, że maszyna pracuje autonomicznie, bez pomocy operatora, a tym samym bardzo wydajnie.

Jest to technologia, na której można polegać – możliwość konfiguracji wraz z wrzecionami 4-, i 5-osiowymi pozwala na precyzyjną pracę i uzyskanie doskonałych efektów w produkcji okien. Tym, co przemawia za centrum, są także jego moc i praca bez najmniejszych wibracji przy dużych prędkościach (dzięki sztywnej konstrukcji). Maszyna cechuje się łatwą obsługą ze względu na opracowane dla niej oprogramowanie o nazwie Maestro, które pomaga zoptymalizować pracę.

 

ReklamaNowe spojrzenie na potrzeby produkcyjne

– Opracowując koncepcję Windorflex, uważnie obserwowaliśmy rynek, próbując zrozumieć ewolucję tego sektora – wyjaśnia Walter Biagi, menedżer SCM zajmujący się sektorem centrów CNC do litego drewna oraz systemów dla okien i drzwi. – Dzięki naszemu doświadczeniu i codziennym rozmowom z klientami mogliśmy zbadać trendy na rynku odbiorców. Przyjrzeliśmy się im jeszcze bardziej niż trendom własnego sektora. Nasz biznes jest uzależniony od biznesu klientów i to na nich musimy zwracać szczególną uwagę.

Jak wyjaśnia Walter Biagi, na obecne trendy wpłynęły zmiany na przestrzeni ostatnich lat. Zmieniły się wymagania odbiorcy, produkty, czyli technologia. W dzisiejszych czasach design i ekologia to dwa główne trendy określające produkcję okien drewnianych. Pierwszy dyktuje jakość wykończenia i kształt okien, a drugi dotyczy przede wszystkim sposobu ich produkcji.
– Okno to nie jest prosta konstrukcja – dodaje Walter Biagi. – Uległo ono dużym zmianom, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich 10 lat. Wcześniej okno służyło do podziału pomiędzy wnętrzem domu a światem zewnętrznym. Miało znaczenie wyłącznie funkcjonalne. Dziś musi sprostać wymaganiom wystroju wnętrz. Pierwszą osobą decydującą o trendach jest designer projektujący budynek, a następnie odbiorcy maszyn, którzy muszą sprostać tym potrzebom. Poza produktem zmieniła się także produkcja. Wpłynęło na to wiele sytuacji, np. duże spadki zanotowane w latach 2008 i 2010. Przeanalizowaliśmy dane i pojawiające się potrzeby. Dziś widzimy, że odbiorca maszyn może mieć różne wymagania i musi spełnić inne potrzeby klientów. Obecnie, jeśli fabryka dostaje duże zamówienia, to i tak są one często dzielone między różne mniejsze zlecenia na poszczególne typy okien. Nie mówimy już o masowej produkcji, ale o mniejszych seriach. Użytkownicy maszyn mają coraz to nowe potrzeby i wymagania, a także zmienili się ich odbiorcy końcowi. Jak widać, rynek szybko się ewaluuje, zatem rozwiązania też powinny być szybkie. Na tej podstawie opracowaliśmy technologię, dzięki której producenci okien też mogą działać szybko. Dlatego też w tym przypadku używamy metafory „silnego orła, który rozpościera swoje skrzydła” i porównujemy go do odbiorców, którzy mogą bez problemu odpowiadać na potrzeby rynku.

 

Jedna koncepcja, wiele maszyn

Jest to seria maszyn, które mogą być odpowiednio dopasowane zarówno do większych, jak i mniejszych wymagań produkcyjnych, w tym zamówień niskoseryjnych.
– Windorflex to nie jest jedno urządzenie, tylko seria solidnych maszyn, idealnych do produkcji stolarki otworowej. Pamiętajmy, że czasem komponenty okienne mogą mieć nawet 6 m i być ważnym elementem konstrukcji całego budynku – dodaje menedżer.
W zakresie wykonania okien drewnianych poziom postrzeganej jakości wykończenia systematycznie rośnie. Dlatego, aby zoptymalizować tempo produkcji i elastyczność, należy zwrócić szczególną uwagę na cechy konstrukcyjne maszyny.
– Urządzenia mogą mieć różne długości obróbcze – od 3,5 m i 4,5 m, aż do 6 m. Możemy na nich osiągnąć wysokie prędkości – nawet 17 m/min. Warto dodać, że sama maszyna to tylko jedna strona takiej zaawansowanej produkcji. Ważne są także odpowiednie narzędzia, które są dostosowane do tak intensywnej pracy oraz odpowiednie oprogramowanie. Windorflex to kompletne rozwiązanie, gotowe, by spełnić oczekiwania związane z aktualną produkcją. Zapewnia dokładność, ma dwa równorzędne, 4- i 5-osiowe elektrowrzeciona, a także sprytne rozwiązania rozładunku i załadunku. Nie bez znaczenia jest kompatybilne oprogramowanie, które można podłączyć do istniejącego systemu u klienta i dokonać przesyłu tylko niezbędnych danych, które są potrzebne do danej produkcji – mówi Walter Biagi.

Reklama 

Solidna konstrukcja to dokładna obróbka

Windorflex ma sztywną konstrukcję bramową, która umożliwia wysokie prędkości obróbki przy jednoczesnym zapewnieniu najlepszej dokładności. Nie trzeba obawiać się wibracji. Strefa robocza znajduje się w kabinie, gwarantując bezpieczeństwo operatorowi oraz brak kontaktu z pyłem i wiórami. Opcjonalnie w kabinie można zabudować nawet całą maszynę, a także dodać wyciszenie akustycznym.

 

Pracujące wymiennie dwa elektrowrzeciona

– Zastosowane wrzeciona to innowacja, którą wprowadzamy na rynek – informuje menedżer. – Bardzo ważne jest to, że są one wymienialne – każde z nich może wykonywać główne i te same operacje, mają taką samą moc.
Dzięki temu, że centrum pozwala na naprzemienne użycie dwóch jednostek frezujących, skraca się dzięki temu czas cyklu. Podczas gdy jedna jednostka pracuje, druga wykonuje wymianę narzędzia w tym samym czasie.
Dwie konfigurowalne jednostki obróbcze o mocy od 20 do 30 kW to pewność pracy oraz gwarancja wykonania na urządzeniu niezbędnych operacji frezowania i wiercenia dla kompletnej produkcji okna. Znajdziemy tu uchwyt narzędziowy HSK 63F plus HSK 63E, a także 3-pozycyjny, pneumatyczny system odciągu, który transportuje wióry do 4 okapów wyciągowych podłączonych do wyciągu głównego.

Reklama 

Dwa magazynki narzędzi zapewniają elastyczność pracy

– Kolejną zaletą jest także łatwiejsze rozwiązanie dla zarządzania narzędziami – oznajmia Walter Biagi. – Nie trzeba mieć osobnych narzędzi w innych miejscach dla poszczególnych wrzecion. Maszyna sama sczytuje co jest potrzebne i zakłada odpowiednie narzędzie na odpowiednie wrzeciono pod konkretną operację.
Może być dostarczona z dwoma, 48-pozycyjnymi magazynkami, zakotwiczonymi na konstrukcji bramowej, które zostały specjalnie zaprojektowane do przechowywania narzędzi do produkcji drzwi i okien.

 

Trzykrotnie szybsza wymiana narzędzia

Zastosowanie dwóch magazynków jest bardzo korzystne czasowo. Gdy jeden jest gotowy na odbiór narzędzia, to drugi w tym czasie przygotowuje się na podanie nowego (cała wymiana jest skrócona do minimum).
– Mamy tu do czynienia z sytuacją, że maszyna zmienia pierwsze wolne narzędzie. Dzięki takiej budowie urządzenia wymiana narzędzia jest szybsza i trwa 5 – 6 sekund w porównaniu do ok. 16 – 18 sekund na standardowym centrum – wyjaśnia menedżer.

Reklama 

Stół obróbczy także oszczędza energię

Windorflex cechuje również innowacyjny, automatyczny stół roboczy, który jest wyposażony w zaciski do stałego przytrzymywania obrabianych elementów. Na stole możliwa jest sekwencyjna obróbka od 1 do 4 detali. Modułowość stołu roboczego umożliwia zarządzanie trzema długościami obrabianych elementów: 3500, 4500 i 6000 mm. Repozycjonowanie obrabianego przedmiotu, z obróbki wewnętrznej strony na zewnętrzną, odbywa się bezpośrednio między zaciskami, bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń. Pozwala to zapewnić doskonałą jakość wykończenia i wyeliminować ewentualne błędy. Zaciski poruszają się za pomocą zębatkowej przekładni bezpośredniej i posiadają niezależne jednostki napędowe. Zaciski strony załadowczej są wyposażone w ograniczniki odniesienia dla prawidłowego wyrównania przedmiotu obrabianego na stole roboczym. Każdy zacisk pokryty jest gumą dla zagwarantowania idealnego przytrzymania i jednocześnie uniknięcia ryzyka uszkodzenia elementu. Utrzymanie elementu odbywa się za pomocą pneumatycznego systemu z regulowanym ciśnieniem, kontrolowanym przez maszynę.
– Dodatkową zaletą jest sposób pracy zacisków – dodaje Walter Biagi. – Podczas otwierania zacisk unosi się tylko kilka milimetrów powyżej powierzchni przytrzymywanego elementu. Nie otwiera się całkowicie, jak ma to miejsce w przypadku standardowych rozwiązań. Oznacza to, że zacisk nie wykonuje pełnego ruchu otwarcia, a jedynie minimalnie – na tyle, by uwolnić element, ale nie tracąc czasu i energii na zbędne operacje, których można uniknąć.

 

Dwa automatyczne stoły lub robot podawczo-odbiorczy

Mamy tu do czynienia z automatycznymi systemami załadunku i rozładunku elementów, które umożliwiają maszynie autonomiczną pracę, bez ciągłego udziału operatora. Systemy te są dostępne w dwóch rozwiązaniach: z transporterem załadunkowo-rozładunkowym i robotem antropomorficznym, który przenosi surowe i obrobione elementy pomiędzy maszyną a specjalnymi wózkami.
– Firmy szukają rozwiązań, które zwiększają efektywność produkcji, dzięki którym pracownik nie będzie stał przed maszyną i patrzył jak pracuje, tylko może wykonywać inne czynności – tłumaczy menedżer. – Za sprawą Windorflex operator może założyć surowy materiał na wózki, podsunąć je pod maszynę i odebrać wózek z gotowymi elementami. Wszystkie operacje odbywają się samodzielnie wewnątrz maszyny.
Automatyczne ładowanie i rozładowywanie to kolejna funkcja, która wpływa na kompletność procesu pracy maszyny. Rozwiązanie eliminuje potrzebę interwencji operatora podczas ładowania i rozładowywania.
Maszyna, którą obejrzeliśmy w Rimini podczas pracy, wyposażona była w transporter z systemem zabieraków. Dla elementów do szerokości 60 mm można umieścić na transporterze załadunkowym do 27 komponentów, 54 w parach. Wyposażona jest ona w czytnik kodów kreskowych, co pozwala łatwo i szybko sczytać elementy przypisane do danych serii produkcyjnych. Dla uniknięcia błędu wymiary elementu (długość, szerokość i grubość) są mierzone przez specjalny laser na przenośniku załadunkowym. Precyzję w trakcie pozycjonowania elementu zapewniają podłużne i boczne ograniczniki referencyjne. Urządzenie manipulujące automatycznie pobiera surowe elementy z przenośnika i kładzie je na stół obróbczy. Urządzenie to jest wyposażone w odpowiednie ruchome zaciski i może obsługiwać elementy maksymalnie do 50 kg wagi. Proces kończy się rozładunkiem prowadzonym przez tę samą jednostkę – z tą różnicą, że elementy układane są na przenośniku odbiorczym, który znajduje się poniżej strefy załadunku.
Mieliśmy także okazję zobaczyć Windorflex z robotem. W tym przypadku ramię robota odbiera surowe elementy z wózka i układa na maszynie, a następnie podaje gotowe na inny wózek. Jedynym zadaniem operatora jest podawanie i odbiór wózków.

Reklama 

Software bardziej przyjazny niż myślisz

Oprogramowanie do okien Maestro, opracowane specjalnie do sterowania i programowania systemu Windorflex, jest w stanie sprostać wymaganiom związanym z produkcją okien i drzwi, również dzięki Maestro connect, systemowi SCM IoT.
– Często mówimy o przemyśle 4.0. Pamiętajmy, że to nie jest tylko sama maszyna podłączona do Internetu, ale rozwiązanie, które pozwala klientowi na mądre zarządzanie – oznajmia Walter Biagi. – Wraz z premierowym Windorflex, przygotowaliśmy oprogramowanie o nazwie Maestro active windoor, które się sprawdza. Warto zaznaczyć, że maszyna dobrze komunikuje się z każdym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Sama pobiera dane, a reszta – np. ruchy narzędzia – jest opracowana w maszynie. Dzięki temu u klienta w zakładzie odbywa się przesył tylko najważniejszych informacji z biura do maszyny – takich jak rozmiary czy typ okna, bez potrzeby specjalnego programowania. To działa na korzyść wszystkich. Można to porównać do działania translatora. To jest także bezpieczeństwo dla nas, bo jeśli dostawca oprogramowania coś źle zaprojektuje, to pojawia się problem w maszynie. W tym przypadku wiemy, że wszystko jest zaprogramowane tak, jak powinno.
System Maestro to cyfrowe oprogramowanie typu „smart” z algorytmami, które pozwalają uzyskać najlepsze rezultaty. Zostało stworzone w celu usprawnienia produktywności w zakładach produkcyjnych. Rozwiązanie jest łatwe w użyciu i nie sprawia problemu operatorom. Można je z łatwością zintegrować z istniejącym oprogramowaniem w zakładzie. Redukuje również do zera ryzyko wystąpienia błędu.
Innowacyjny interfejs pozwala na tworzenie konfigurowalnych raportów według operatora, zmiany, programu i planu produkcji, a także monitorowanie, optymalizowanie i poprawę wydajności produkcji. Również na tworzenie wielu użytkowników o różnych rolach i uprawnieniach (np.: operator, opiekun, administrator). Każdy z nich może wykonywać tylko te funkcje, których uprawnienia zostały mu przypisane. Możliwe jest również zdefiniowanie pracy zmiany na maszynie, a następnie wykrywanie czynności, produktywności i zdarzeń, które miały miejsce podczas każdej zmiany. Nowy, aktywny system określania trwałości narzędzia wysyła powiadomienia, gdy nadchodzi czas jego wymiany. System wykrywa i wyświetla alarmy oraz ostrzeżenia i zarządza stanem maszyny.
Do obsługi przygotowano wygodny panel dotykowy eye-M, który cechuje się łatwością obsługi, komfortową nawigacją i dużym wyświetlaczem 21.5” oraz ekranem MultiTouch.

 

Windorflex już działa u klientów

– Nasze najnowsze rozwiązanie jest już dostępne. Trzy urządzenia zostały dostarczone do odbiorców, czwarte będzie gotowe w listopadzie – wyjaśnia menedżer. – Pierwsi odbiorcy są bardzo zadowoleni, szczególnie z protokołu przesyłu danych oraz łatwości, z jaką następuje całe programowanie.
Firma SCM w kolejnym roku planuje wyprodukować dziesięć urządzeń, a docelowo około dwudziestu.

ReklamaSCM

Bardzo interesujące rozwiązanie podająco-odbierające: transporter załadunkowy i rozładunkowy. Fot. SCM

Wirtualna produkcja maszyn

Do powstania maszyny Windorflex w dużej mierze przyczyniła się technika cyfrowa.
– Najpierw wykreowaliśmy wirtualne maszyny, które przetestowaliśmy jeszcze przed etapem budowy prototypu – podsumowuje Walter Biagi. – Użycie wirtualnej maszyny pozwala nam na wykonanie o wiele więcej rzeczy, w tym również przeprowadzić krytyczne testy. Naszym zdaniem, już teraz większość maszyn będzie przygotowywana w ten sposób – to początek rewolucji.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 • Kurier Drzewny

  Najnowsze centrum marki SCM do produkcji okien i drzwi Windorflex. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny

  Wzięliśmy udział w oficjalnej premierze urządzenia w Rimini. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Walter Biagi, menedżer zajmujący się sektorem centrów CNC do litego drewna, systemów dla okien i drzwi oraz Gian Luca Fairselli, dyrektor ds. komunikacji w firmie SCM w trakcie spotkania w Rimini zaprezentowali główne walory tej technologii. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Maszyna może być dostarczona także w wersji z antropomorficznym robotem, który przenosi elementy pomiędzy wózkami a maszyną. Fot. KD MEDIA

 • SCM

  Bardzo interesujące rozwiązanie podająco-odbierające: transporter załadunkowy i rozładunkowy. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny

  Jak wskazuje Walter Biagi, zaciski pracują w interesujący sposób unoszą się tylko kilka milimetrów powyżej powierzchni przytrzymywanego elementu, a nie otwierają całkowicie. Zacisk nie wykonuje pełnego ruchu otwarcia, a jedynie minimalnie - na tyle, by uwolnić element. Jest to oszczędność czasu i energii poprzez uniknięcie zbędnych operacji. Fot. KD MEDIA

 • SCM

  Każdy zacisk pokryty jest gumą dla zagwarantowania idealnego przytrzymania i jednocześnie uniknięcia ryzyka uszkodzenia elementu. Utrzymanie elementu odbywa się za pomocą pneumatycznego systemu z regulowanym ciśnieniem, kontrolowanym przez maszynę. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny

  Dwie elektrowrzeciona (4-/5-osiowe) są równorzędne - każde z nich może wykonywać główne i te same operacje, mają także taką samą moc. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny

  Dwie elektrowrzeciona (4-/5-osiowe) są równorzędne - każde z nich może wykonywać główne i te same operacje, mają także taką samą moc. Fot. SCM

 • Kurier Drzewny

  Walter Biagi pokazuje specjalny laser, który dla uniknięcia błędu mierzy wymiary poszczególnych elementów podanych na przenośnik załadunkowy. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Jak wyjaśnia Walter Biagi, nie ma takiej konstrukcji okna drewnianego, której nie można wyprodukować na Windorflex. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Specjalny system odciągu transportuje wióry do 4 okapów wyciągowych podłączonych do wyciągu głównego. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Wygodny i łatwy w obsłudze panel dotykowy eye-M z komfortową nawigacją i dużym wyświetlaczem 21.5” oraz ekranem MultiTouch. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Po obróbce wystarczy złożyć konstrukcję. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • SCM
 • Kurier Drzewny
 • SCM
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama Kurier Drzewny
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Technika, technologie, nowości

Znacznie większa wydajność, nieporównywalnie mniejsze straty

Duża oszczędność drewna w czasach, kiedy wzrosły koszty

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Piła wykonana jest ze szwedzkiej stali Uddeholm. Fot. Materiały producenta

Jak zaoszczędzić na drewnie w czasach, gdy jego ceny znacznie wzrosły? Odpowiedź jest prosta – inwestując w stellitowane, cienkotnące piły taśmowe. To gwarancja podniesienia wydajności dzięki zmniejszeniu strat w obrabianym materiale.

 

Portal Drzewny

Klocki prowadzące mogą być stosowane do maszyn: Primultini, Bongioanni, Artiglio, Ustunkarli i Mebor. Fot. Materiały producenta

Nowy model, podobnie jak wszystkie stellitowane piły taśmowe oferowane przez firmę Preta, wykonany jest ze szwedzkiej stali Uddeholm. Dzięki czystości podstawowych materiałów i precyzyjnej kontroli metod obróbki cieplnej stosowanej w produkcji, stal ta osiąga najwyższą jakość na świecie. Posiada właściwą kombinację twardości i plastyczności (giętkości, elastyczności). Te właściwości wpływają na wysoką odporność na zużycie i zmęczenie materiału oraz dobrą sprężystość i wytrzymałość produktu końcowego.

 

Wysoki stopień czystości stali

Precyzyjna płaskość powierzchni materiału sprzężona z wysokim stopniem czystości Uddeholm sprawia, że wyprawienie piły jest łatwiejsze i bardziej trwałe w stosunku do innych stali. To z kolei zapewnia niskie koszty produkcji oraz wysoką i jednolitą jakość piły. Takie piły taśmowe umożliwiają poprawę wydajności procesu przecierania drewna.
 
Uzębienie piły wykonane jest ze stellitu. Celem takiego uzębienia ma być zapewnienie dłuższej pracy, a co się z tym wiąże – rzadszej regeneracji piły i mniejszych kosztów eksploatacji.
 
Decydująca jest znaczna oszczędność drewna. Przez zastosowanie cienkotnących pił taśmowych, ze standardowych bloków, udaje się uzyskać jedną do dwóch lamel więcej. Dzięki małej grubości rzazu piła znajduje zastosowanie przy cięciu cienkich płyt i desek. Narzędzie to jest przy tym bardzo wydajne. Przecięte za pomocą takiej piły lamele mają gotową do klejenia powierzchnię oraz nie wymagają dalszej obróbki przez dodatkowe czynności robocze.

Reklama

 

Niespotykana wcześniej precyzja

Kolejnym, równie ważnym atutem piły jest jej bardzo wysoka precyzja, dzięki której uzyskuje się minimalne straty podczas cięcia, co z kolei zapewnia praktycznie maksymalną ilość uzyskiwanego materiału. Zęby takiej piły charakteryzują się również dopasowaną geometrią, która przyczynia się do tego, że straty w drewnie są małe. Geometria zębów pozwala na uzyskanie doskonałej jakości cięcia również drewna twardego i tropikalnego. Jak zapewnia producent, efektywne piły zwiększają wydajność pracy przy cięciu klocków drewnianych na wysokiej jakości lamele i cienkie arkusze.
 
Dzięki ekstremalnie niskim stratom na cięciu, cienkotnące piły taśmowe najnowszej generacji przekonują godnym uwagi wzrostem osiągów i wydajności. Są one rezultatem efektów oszczędnościowych, które dotyczą zarówno materiału, jak i nakładów czasowych, i które zwiększają stopień spełnienia wszystkich wymogów obróbki.
Cienkotnące piły taśmowe mają zastosowanie przy rozcinaniu materiałów drewnianych czy alternatywnych, mokrych lub suchych, umożliwiając precyzyjne cięcie przy minimalnych stratach materiału i wysokiej jakości powierzchni przecięć.
 
Dzięki małym rzazom, dużej precyzji cięcia oraz perfekcyjnemu dopasowaniu do różnych maszyn i materiałów, piły do cięcia cienkich płyt oraz desek pozwalają na uzyskiwanie wysokiej efektywności.

 

Klocki prowadzące jakich dotąd nie było

Oprócz narzędzi do obróbki drewna, w tym pił taśmowych, frma oferuje klientom również klocki prowadzące do prowadzenia pił taśmowych.
Powstają one z materiału o niskim współczynniku tarcia. Dzięki udanemu połączeniu dwóch przeciwstawnych cech – niskiego współczynnika tarcia i elastyczności – opracowano idealny materiał na klocki prowadzące do pił taśmowych.
 
Odpowiedni dobór komponentów, który jest rezultatem wieloletnich badań i testów, sprawia, że materiał ten ma wyjątkowe cechy wymagane przy prowadzeniu pił taśmowych. Dzięki dobraniu odpowiednich środków smarnych, materiał ma niski współczynnik tarcia i nie powoduje nagrzewania się piły. Jest odporny na temperaturę do 150° C.
 
W konsekwencji piła zachowuje wyjściowy stan naprężenia. Z drugiej strony, materiał jest stosunkowo elastyczny. Jest to istotne, gdy na przykład elementy kory uderzą w klocek. Materiał nie jest kruchy, więc klocek nie pęka. Połączenie przeciwstawnych cech osiągnięto po wielu latach prób, uzyskując kompromis. Na pewno zadowoleni z niego będą właściciele traków taśmowych, którzy zdecydują się na zastosowanie nowych klocków prowadzących do prowadzenia pił taśmowych.
Opracowany przez producenta ze Swarzędza materiał jest odporny na ścieranie, bardzo wolno się zużywa i nie trzeba go często wymieniać. Posiada cechę samosmarowania. Jednocześnie nie zmienia swoich właściwości w kontakcie z olejem, wodą, lodem, jak również słabymi kwasami i zasadami.
 
Dostępne w ofercie Prety klocki prowadzące mogą być stosowane do maszyn: Primultini, Bongioanni, Artiglio, Ustunkarli i Mebor. Wykonywanych jest wiele wariantów klocków w zależności od modelu traka. Proponowane są również półprodukty w postaci płyt lub pasków o różnej długości, szerokości i grubości. Klient może zamówić odpowiedni element materiału (blok) i sam wykonać odpowiadający mu kształt.

Reklama

 


Cienkotnące piły taśmowe do cięcia cienkich płyt i desek o:
– szerokości brzeszczotów 50 – 100 mm
– rzazie od 1,1 mm
– grubość blatu 0,7 mm
– zębie stellitowanym

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Optymalizacja i zwiększenie efektywności procesów produkcji

Polcomm – specjalista od rozwiązań narzędziowych

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Nowoczesna produkcja to gwarancja doskonałych narzędzi. Fot. Polcomm

Podlubartowski Polcomm od ponad 20 lat dostarcza rozwiązania narzędziowe producentom mebli, drzwi i podłóg. Narzędzia tej marki znane są z precyzji wykonania, zaawansowanych technologii i ponadprzeciętnej wydajności.

Kurier Drzewny

Zakłady produkcyjne firmy znajdują się w Chlewiskach. Fot. Polcomm

Polcomm to polski producent, który wykonuje narzędzia według indywidualnych zamówień. Projektuje je według potrzeb i specyfiki pracy klienta. Choć są to specjalistyczne rozwiązania, to oferta zawiera kilka grup produktowych, co ułatwia odbiorcy właściwy wybór. Znajdziemy w niej frezy trzpieniowe, frezy i głowice nasadzane, wiertła, piły tarczowe, noże wymienne i systemy mocowań.

Szybciej, sprawniej i taniej

– Konkurencyjny rynek zakłada rywalizację, dlatego chcemy, aby procesy obróbcze przebiegały jeszcze szybciej, sprawniej i taniej. Oczekujemy większej wydajności, więc wciąż pracujemy nad optymalizacją i zwiększeniem efektywności procesów produkcji. W ich usprawnieniu pomogą nam właściwie dobrane narzędzia – zapewnia Dariusz Kozak, właściciel firmy Polcomm.

ReklamaMożliwości produkcyjne firmy, w połączeniu z odpowiednim zapleczem programistycznym do projektowania i konstrukcji narzędzi, pozwalają na sprawną realizację produkcji wyrobów opracowanych pod potrzeby klienta. Dokładność, wydajność oraz konkurencyjność cenowa to podstawowe kryteria dla wielu przedsiębiorstw, których realizacja jest kartą przetargową, aby pozyskać wartościowe zlecenia. Odpowiedzią na te trzy podstawowe kryteria są efektywniejsze narzędzia. Te gwarantujące lepsze efekty są z diamentowymi ostrzami.

 

Nasadzane frezy profilowe z ostrzami PCD

– Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się nasadzane frezy profilowe z ostrzami PCD. Popularne są też rozwiązania o modułowej budowie, umożliwiającej wykonywanie bardzo skomplikowanych profili, ze zmienną geometrią ostrzy zapewniającą obrabianie materiałów z okleinami bez wyrwań oraz do profili, gdzie wymagana jest bardzo wysoka jakość obrabianej powierzchni – mówi Iwona Paczuska z działu marketingu firmy Polcomm.

Diamentowe ostrza spełniają wysokie wymagania, jakie obowiązują w najnowszych trendach obróbczych. Cechują się wysoką odpornością na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Narzędzia te w przemyśle drzewnym stosowane są do obróbki drewna litego twardego i egzotycznego oraz materiałów drewnopochodnych, takich jak MDF, sklejka, płyty: OSB, wiórowa laminowana, wiórowa surowa lub okleinowana folią finish i melaminą. Narzędzia w wersji diamentowej sprawdzają się przy obróbce materiałów trudnoobrabialnych, które często zawierają zanieczyszczenia.

Reklama 

Wyjątkowy diament polikrystaliczny

Dzięki bogatemu doświadczeniu przedsiębiorstwo wybrało również gatunek diamentu polikrystalicznego, który sprawdza się przy obróbce drewna miękkiego. Wśród wielu zalet narzędzi z ostrzami PCD, to ich żywotność spowodowała szybki wzrost ich popularności na rynku. Czas pracy narzędzia diamentowego przy produkcji długich serii produkcyjnych jest dłuższy niż narzędzia z węglika spiekanego.

– Choć są to droższe rozwiązania, to jego cenę powinniśmy odnosić do kosztu wyprodukowania detalu. Przy produkcji elementu skrzydła drzwi klient przez cały czas (np. na dwóch zmianach) pracuje tym samym zestawem narzędzi z ostrzami PCD. Po tym okresie narzędzia trafiają do regeneracji. Standardowo diamentowe jest ostrzone ośmiokrotnie. W tym przypadku zakup narzędzia z jego kosztami regeneracji rozłożą się prawdopodobnie na osiem lat produkcji. Dla producentów istotne są wydajność i jednostkowy koszt obróbki. Koszt nominalny zakupu specjalistycznego narzędzia musi zwrócić się w trakcie wydajnej i jakościowo lepszej produkcji – twierdzi Dariusz Kozak.

 

ReklamaNietypowe wymagania czy skomplikowany proces to nie problem

Polcomm cieszy się dużym uznaniem wśród specjalistów na rynku. Wielu klientów trafia do firmy z polecenia. Kiedy mają problem, to firma stara się znaleźć rozwiązanie, nawet jeśli mają nietypowe wymagania czy skomplikowany proces.
– Jednym z takich przykładów jest nóż do toczenia z wymiennym ostrzem diamentowym. Producent nóg do stołu z płyty HDF początkowo używał noży z wlutowanym ostrzem HSS. Niestety to narzędzie miało niską wydajność i bardzo szybko się tępiło. Płyta HDF charakteryzuje się bowiem dużą twardością i podwyższoną gęstością. Oczywistym wydawało się tu zastosowanie narzędzia diamentowego. Nasza firma zaprojektowała nóż z wymiennym diamentowym ostrzem. Jest to rozwiązanie niespotykane na rynku. Nóż przeznaczony do toczenia nóg jest w ciągłym użyciu, a jego wydajność jest kilkudziesięciokrotnie wyższa niż pierwotnie stosowanego narzędzia. Klient jest zadowolony, a my mamy w portfolio kolejne rozwiązanie narzędziowe – zapewnia Iwona Paczuska.

 

Wiertło puszkowe PCD o niskim oporze skrawania do produkcji mebli

Innym produktem, który odniósł sukces, jest wiertło puszkowe PCD wykorzystywane do produkcji mebli z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej. Jeden z największych producentów mebli zwrócił się do Polcommu z określonym celem. Oczekiwał rozwiązania, które wykona minimum osiem tysięcy otworów. Meble produkowane były z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej, a problemem podczas obróbki było wyrywanie wstawek tej płyty. Przy użyciu standardowych wierteł z diamentowym ostrzem powstawały duże opory skrawania, których nie wytrzymywała spoina klejowa. Z kolei wiertła z węglikiem spiekanym, wykazujące niskie opory skrawania, cechowały się niską wydajnością. Żadne z tych rozwiązań nie było satysfakcjonujące dla przedsiębiorstwa.
– Nasi konstruktorzy opracowali geometrię wiertła z ostrzami z diamentu polikrystalicznego, gdzie jedynie element stabilizujący ruch obrotowy wiertła wykonany został z węglika spiekanego. Ważne w tym narzędziu jest to, że zastosowaliśmy podwójną liczbę nacinaków o specjalnej geometrii i rozdzielacz wióra na powierzchni czołowej. Uzyskaliśmy narzędzie o niskich oporach skrawania, zapewniające tym samym lepszą wydajność. Szczególną zaletą jest wysoka jakość krawędzi otworu w materiałach z różnorodną okleiną. To rozwiązanie, które trzykrotnie przekroczyło oczekiwania klientów w zakresie liczby wykonywanych otworów – opowiada właściciel firmy.
Przedsiębiorstwo przygotowało wiertło puszkowe o jedynej w Europie geometrii ostrza oraz technologii wykonania; rozwiązanie to zostało opatentowane.

 

ReklamaGłowice na noże wymienne z możliwością dowolnego ustawienia

Poza narzędziami diamentowymi dużą popularnością cieszą się również głowice na noże wymienne. Producent oferuje różne warianty wykonania takiego narzędzia. Dostępne są głowice trzpieniowe i nasadzane, proste lub profilowe, z wymiennymi nożami HSS lub HM. Sam korpus narzędzia może być wykonany ze stali lub stopów lekkich, a system mocowania na tulei mechanicznej lub hydro.
– W zależności od potrzeb klienta dobieramy optymalne rozwiązanie. Proces obróbki realizowany jest przez noże wymienne. Daje to możliwość samodzielnej wymiany w każdym momencie, a drugi zestaw noży gwarantuje ciągłość produkcji. Wymienne noże stwarzają możliwość ich ustawienia pod dodatnim lub ujemnym kątem, symetrycznie lub asymetrycznie oraz pozwalają na określenie jednego lub więcej poziomów obróbki przez ten sam korpus głowicy. Popularne są nasadzane głowice aluminiowe na noże wymienne HM do obróbki drewna litego i klejonego, przeznaczone do formatowania i wyrównywania powierzchni, jak również głowice trzpieniowe na wymienne noże HM przeznaczone do szprosów okiennych – wymienia Iwona Paczuska.

 

Alternatywa dla nabywców frezów

Producent proponuje też w tym zakresie rozwiązanie z nożami wymiennymi z diamentowym ostrzem. Głowica nasadzana prosta na noże wymienne PCD przeznaczona jest do frezowania powierzchni bocznych w materiałach drewnopochodnych. Narzędzie to stanowi alternatywę dla dotychczasowych nabywców frezów nasadzanych prostych z lutowanymi ostrzami diamentowymi. Wybierając to rozwiązanie, zyskujemy wysoką wydajność i cichszą pracę. Lekki, aluminiowy korpus zmniejsza wibracje głowicy i znacznie redukuje poziom hałasu generowanego podczas pracy. Mała masa narzędzia zapewnia mniejsze obciążenie wrzeciona, a innowacyjna konstrukcja korpusu i zoptymalizowana geometria diamentowych ostrzy przekładają się na cichą
i stabilną pracę maszyny. Jeden z największych producentów mebli przy użyciu tej głowicy przygotowuje obrzeża blatów pod oklejenie. Dla tego klienta jednym z ważniejszych aspektów jest obniżanie poziomu hałasu. Przy tej operacji, gdzie obrzeże wykonane jest z płyty wiórowej połączonej z płytą HDF, poziom hałasu został obniżony o 8 decybeli. To odczuwalna różnica, która poprawia komfort pracy. Cichsza praca w połączeniu z wysoką wydajnością i idealną jakością obrzeża pod okleinowanie przynosi wymierne oszczędności.

 

ReklamaWydajna i oszczędna eksploatacja narzędzia

W głowicy zastosowano unikatowy system mocowania wymiennych noży skrawających. Korpus wielokrotnego użytku oraz możliwość łatwej wymiany noży PCD gwarantują użytkownikom wydajną i oszczędną eksploatację narzędzia. Głowicę charakteryzuje wydłużona żywotność, stabilność i wysoka jakość obrabianych powierzchni. Producenci mebli korzystający z tej technologii otrzymują doskonałe rozwiązanie przeznaczone do obróbki płyt przed okleinowaniem.
– Poza jednostkowymi zamówieniami narzędzi najczęściej realizujemy duże zamówienia do całych linii produkcyjnych. Wówczas projektujemy i produkujemy wiele narzędzi, co jest poprzedzone dokładnym wywiadem
u klienta, aby jak najlepiej dobrać rozwiązania narzędziowe. Profil działalności generuje określone grono odbiorców. Są to najczęściej firmy z wysoką świadomością techniczną, stawiające przed producentami narzędzi wyzwania, którzy nie zadowolą się katalogowymi rozwiązaniami. Obniżka kosztów i maksymalizacja wydajności – to główne cele, jakie przyświecają producentom w ostatnich latach, niezależnie od branży – komentuje właściciel firmy.

 

Wysoki stopień zaawansowania i dokładności

W zakładach obróbki drewna spotkać można nowoczesne i zautomatyzowane linie o wyższych wydajnościach. Wysoki stopień zaawansowania i dokładności powoduje, że warto zdecydować się na zindywidualizowane rozwiązania w zakresie narzędzi.
– Tu sprawdzają się tacy producenci jak my, oferujący odpowiednio dobrane rozwiązania, dla których priorytetem jest wyprodukowanie precyzyjnych narzędzi o wydłużonym okresie użytkowania. Rachunek ekonomiczny przekonał już wielu czołowych producentów mebli, okien, drzwi i podłóg, że warto współpracować z prężnie działającą firmą Polcomm – podsumowuje Iwona Paczuska.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Moda na stylizowane drewno wciąż trwa

Stolarze stawiają na mniejsze urządzenia

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W ofercie marki Prochera znajdziemy cały szereg urządzeń do wykańczania deski podłogowej. Fot. Prochera

Coraz więcej firm chce produkować drewno z efektem postarzenia. Zarówno podłogi, jak i meble stylizowane nadal bardzo dobrze się sprzedają. Aby wprowadzić do oferty takie innowacje, nie trzeba wiele inwestować.

Prochera

W ofercie marki Prochera znajdziemy cały szereg urządzeń do wykańczania deski podłogowej. Fot. Prochera

Żeby natura uzyskała ten efekt, potrzeba wielu lat. Jednak w czasach, gdy trend na postarzane drewno nie przemija, a coraz więcej klientów poszukuje tego typu produktów, naprzeciw stolarzom wychodzi technika, która przy niewielkich nakładach finansowych gwarantuje nadzwyczajne efekty. Drewno z efektem rustykalnym zachwyca naturalnością i szlachetnością. Gdzie szukać partnerów, którzy nie tylko oferują rozwiązania dla stolarzy, którzy chcą zajmować się stylizowaniem drewna, ale również pomogą w tej dziedzinie postawić pierwsze kroki?

 

ReklamaMistrzowie od nietypowych rozwiązań

Warto przyjrzeć się ciekawej ofercie maszyn do szczotkowania drewna, którą stale rozwija znana na polskim rynku Prochera.
– W naszej firmie zawsze staramy się zapewnić dostęp do bardzo szerokiego asortymentu produktów najwyższej jakości – podkreśla Dariusz Prochera, właściciel firmy. – Maszyna do szczotkowania drewna to idealny wybór dla wszystkich majsterkowiczów, ale przede wszystkim do profesjonalnych zakładów stolarskich. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się meble, które są stylizowane na stare i używane. Postarzanie drewna jest zatem na czasie, a znacznie łatwiej jest je wykonać używając specjalistycznych narzędzi. Wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów i oferujemy im elektronarzędzia o wszechstronnym zastosowaniu, a więc również szczotki do postarzania drewna, które znacznie usprawniają pracę.

Co ważne, nawiązując kontakt z tym producentem, mamy nie tylko gwarancję pozyskania profesjonalnych urządzeń, ale również pomoc w wyborze najbardziej pasujących do naszych potrzeb technologii oraz wskazówki, jak wykorzystywać maszyny, aby uzyskać efekt, który nas interesuje.

Szczotki do drewna, które oferuje Prochera, to urządzenia o szerokiej gamie zastosowań – mogą być również używane do czyszczenia elementów drewnianych i drewnopochodnych. Jest to zatem narzędzie wielofunkcyjne, bez którego trudno jest sobie poradzić w zakładzie stolarskim.

Co ważne, wszystkie urządzenia oferowane przez firmę charakteryzują się precyzją, a przede wszystkim są odporne na uszkodzenia oraz trwałe. Jest to zatem zakup na długi czas z gwarancją najwyższej jakości.

Reklama 

Dla małych i tych większych

Przedsiębiorstwo oferuje produkty uniwersalne, które znajdą zastosowanie zarówno w małych, jak i większych firmach. Współpracuje ono głównie z branżą meblarską oraz zakładami produkcji, gdzie wykonuje się prace stolarskie związane ze szlifowaniem drewna i materiałów drewnopochodnych.

Oferta obejmuje narzędzia i maszyny takie jak: bębny szlifierskie szczotkowe i pneumatyczne, głowice szlifierskie, narzędzia do postarzania, szczotki rozcierające i odpylające, specjalistyczne szczotki techniczne (osłonowe, zgarniające, uszczelniające wykonane wg dokumentacji i życzeń klienta), szlifierki bębnowe poziome i pionowe (DSB, KSB-2), przelotowe wielogłowicowe dyskowo-wałowe jedno-, dwu-, trzy- i czterostronne, szczotkarko-odmuchiwarki z funkcją dejonizacji oraz turbo odmuchiwania, linie olejowania przeznaczone do produkcji deski podłogowej oraz przy produkcji mebli, szlifierko-polerki przelotowe wykorzystywane m.in. przy szlifowaniu szerokich płaszczyzn, takich jak: fronty meblowe drewniane i z MDF, blaty stołów, drzwi, schody i innych w procesie przygotowania powierzchni drewnianych i drewnopochodnych, szlifowanie pod lakier czy po lakierze czy oleju, tzw. międzyoperacyjne oraz maszyny do strukturyzacji (postarzania) drewna, walcowe nakładarki od WN-300 do WN-1300 przeznaczone do jedno- i dwustronnego nanoszenia czynników ciekłych, takich jak: kleje, oleje, woski lazury, podkłady, na płaskie elementy drewniane, drewnopochodne, metal, szkło, granit, korek, styropian itp., a także transportery rolkowe i taśmowe.
Oprócz tego firma zajmuje się regeneracją rolek i wałów ogumowanych do walców klejowych, lakierniczych i szlifierek.

 

ReklamaSzlifierki z efektem artyzmu

Ze względu na prostą budowę i funkcjonalność, szlifierki bębnowe często stosowane są po obróbce mechanicznej elementów drewnianych i drewnopochodnych. Dobrze sprawdzają się na powierzchniach płaskich, wypukłych i profilowanych o złożonych kształtach, a także krzywoliniowych. Dlatego urządzenia te znalazły szerokie zastosowanie przy produkcji mebli (giętych i stylizowanych), krzeseł, elementów ozdobnych wypoczynków oraz wszelkiego rodzaju galanterii, zabawek itp. Maszyny mają przynajmniej trzy prędkości obrotowe wrzeciona lub najczęściej płynną regulację obrotów.

Na osiach można zamontować bębny szlifierskie szczotkowe, pneumatyczne, jak i różnorodne narzędzia szlifiersko-polerskie innych firm. Bębny szlifierskie szczotkowe charakteryzują się bardzo niskimi kosztami eksploatacji w porównaniu z innymi systemami jednorazowymi. Głowice szlifierskie składają się z wymienialnych szczotek oraz osobno zamontowanych długich odcinków płótna ściernego. Kombinacja wymienialnych szczotek i materiału ściernego, zwiniętego jako zapas, pozwala na oszczędną pracę i maksymalne wykorzystanie materiału ściernego. W każdej chwili można materiał ścierny wymienić na ziarno o granulacji potrzebnej do wykonywania odpowiedniej operacji szlifiersko-polerskiej. Godzina pracy bębna szlifierskiego rekompensuje od 5 do 10 godzin pracy przy szlifowaniu metodą ręczną.

Natomiast pneumatyczne bębny szlifierskie znalazły zastosowanie przede wszystkim w procesie szlifowania i załamywania krawędzi, gdzie przez regulację ciśnienia w bębnie można dopasować materiał ścierny do kształtu szlifowanej powierzchni.

Kurier Drzewny

Szlifierki bębnowe sprawdzą się zarówno w małych, jak i większych stolarniach. Fot. Prochera

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Nie ma mocnych na Oskara i Polly

Nowe rozwiązania dla branży leśnej

Dodane:

/

Portal Drzewny
Maszyna nie tylko rozłupuje drewno opałowe, ale również podnosi polana na wysokość roboczą. Fot. Materiały producenta

Łuparki bardzo lekkie i zwrotne, które można obsługiwać nawet jedną ręką – demonstruje na wielu światowych targach firma Posch. Rozwiązania te oraz inne maszyny dostępne już są na naszym rynku za pośrednictwem cieszyńskiej firmy Maszyny Leśne.

Kurier drzewny

Polly – łuparka z bezpieczną obsługą jedną ręką i nowym, opcjonalnym urządzeniem podnoszącym. Fot. Materiały producenta

Nowe technologie, które w znaczący sposób usprawniają prace związane z obróbką drewna, to już standard w firmie Posch. Urządzenia są niezawodne, a oferowane przez nią rozwiązania zaskakują innowacyjnością i prostotą. Tak jest w przypadku najnowszych łuparek, do obsługiwania których wystarczy jedna ręka, a sama praca staje się przyjemnością.

Z nowym urządzeniem podnoszącym

Polly to łuparka z bezpieczną obsługą jedną ręką i nowym, opcjonalnym urządzeniem podnoszącym, za pomocą którego można mocno rozłupać drewno opałowe i na rozpałkę.
Maszyna nie tylko rozłupuje drewno opałowe, ale również podnosi polana na wysokość roboczą. Wystarczy jedno naciśnięcie dźwigni, aby rozłupane drewno przenosiło się z ziemi bezpośrednio do rynny rozłupującej. W tym pakiecie znajduje się również drewniana półka, większa niż dostępne na rynku do tej pory.
To jeszcze nie wszystkie możliwości tej łuparki. Dzięki sile rozłupywania 8 ton można bez wysiłku rozłupać także drewno twarde lub problematyczne.
Funkcja autospeed reaguje na wymagany docisk i automatycznie wybiera najlepszą prędkość do pracy. Dzięki regulowanym skokom łupania można uniknąć ruchów jałowych i tym samym oszczędzić czas. Nóż łuparki łatwo dopasowuje się hydraulicznie do różnych średnic drewna i w razie potrzeby można go szybko wymienić bez użycia narzędzi.

Reklama 

Z siłą do 5 ton

Oscar zapewnia nową jakość w rodzinie łuparek do drewna. Zwrotna łuparka pozioma do użytku domowego jest teraz nieco bardziej kompaktowa i dostępna z siłą łupania 5 ton. Łupanie z tą maszyną staje się szybkie i łatwe: za pomocą standardowego noża rozłupującego (bez regulacji wysokości) można rozłupać kłodę na pół, aby później ponownie rozłupać na drobniejsze kłody. Opcjonalnie można doposażyć w 4-krotny krzyż łuparki i obracać w zależności od średnicy drewna.

 

A co po łupaniu?

Aby problemy z pakowaniem drewna stały się przeszłością, warto zdecydować się na system PackFix. To jedno z nowych urządzeń w swojej klasie. Oznacza wydajne rozwiązanie do pakowania polan i dba o szybkie suszenie wyprodukowanego drewna. Dostępny jest w wersji stacjonarnej lub mobilnej, w zależności od aktualnych potrzeb, i daje gwarancję najwyższej prędkość w pakowaniu polan. Za pomocą tego systemu polana zbierane są w bębnie i dla optymalnego suszenia owijane przepuszczającą powietrze siatką. Jest przyjazny w obsłudze i bezpieczny dla pracowników. Pierwszym krokiem jest przy tym zamocowanie siatki na palecie. Bęben napełniający o średnicy 120 cm i wysokości 145 cm jest gotowy do napełniania. Podnoszenie, opuszczanie i obracanie za pomocą żurawia wychylnego następują hydraulicznie i są łatwo sterowane z jednostki obsługowej.
Dla polan o długości do 50 cm PackFix oferuje najlepszy sposób pakowania. Bęben napełniany jest polanami za pomocą przenośnika taśmowego i mieści metr przestrzenny drewna. Następnie hydrauliczne ramię wychylne podnosi bęben, podczas gdy polana są owijane za pomocą ramienia obrotowego. Kiedy wszystkie polana opakowane są siatką, jej górny koniec zostaje obcięty i zawiązany. W ten sposób powstają stabilne paczki, które dla oszczędności miejsca można składować również w stosach. Hydrauliczny stół wychylny podwaja prędkość pracy, jednoczesne napełnianie i pakowanie stają się możliwe.

Reklama 

Błyskawicznie wykonany pal

Jak szybko i skutecznie korować drewno? Wystarczy zdecydować się na SchälProfi. Dzięki jego praktycznej i bezpiecznej obsłudze można każdy okrąglak szybko okorować i przygotować do wybranego przeznaczenia.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Czytaj dalej
Reklama

Targi 2022


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

5-8 lipca 2022
DACH+HOLZ International; Kolonia, Niemcy

12 – 15 lipca 2022
Holz-Handwerk; Norymberga,Niemcy

17 – 20 lipca 2022
INTERFORST Monachium,Niemcy

13-16 września 2022

DREMA, Poznań

7-9 października 2022
LUBDREW, Lublin

12-15 października 2022
XYLEXPO Mediolan, Włochy

18-21 października 2022

SICAM; Pordenone, Włochy

12-15 stycznia 2023
DOMOTEX, Hanower, Niemcy

Reklama

Popularne w tym tygodniu

Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).