Budowlane drewno konstrukcyjne typu KVH cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Potencjał ten został zauważony przez firmę DREWNOPARK ze Skoczowa. Wspólnie ze swoim długoletnim partnerem w biznesie, czeskim producentem wyrobów drzewnych, proponuje branży budowlanej konkurencyjną jakość.
Między innymi konstrukcyjne drewno budowlane powstaje w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym Kloboucka lesni s.r.o. w miejscowości Brumov-Bylnice, w Republice Czeskiej. To prywatne przedsiębiorstwo, choć działa dopiero od 1997 roku, zatrudnia około 370 osób i przeciera około 140 tys. m3 drewna okrągłego, z czego niemal 90 proc. stanowią gatunki iglaste: modrzew, świerk, czy jodła, a w kwestii gatunków iglastych: dąb, jesion, jawor i akacja. Firma stawia na zrównoważony rozwój, lecz konsekwentnie, krok po kroku, realizuje swoje plany.
Automatyzacja na plus

Kloboucka lesni s.r.o. w miejscowości Brumov-Bylnice, w Republice Czeskiej, stawia na zrównoważony, ale konsekwentny rozwój. Fot. Kl
Niedawno zainwestowała w dwie nowoczesne linie produkcyjne niemieckiej marki EWD. Jedną z kluczowych sekcji jest tam stanowisko optymalizacji przetarcia drewna okrągłego. Obsługujący je operator traka taśmowego planuje w czasie rzeczywistym schemat przetarcia przechodzącej przez linię kłody.
W dalszym etapie następuje rozpuszczanie kłody na pryzmy i deski boczne, które później są automatycznie sortowane oraz sztaplowane na stosy. Te z kolei transportowane są do suszarni.
Potencjał suszarniczy w zakładzie niebawem wyniesie 45 tys. m3 drewna w skali roku. Po wysuszeniu materiał trafia do ponownej obróbki, m.in. do nowej strugarni, dzięki której w czeskim zakładzie powstają różnego typu produkty drzewne np. certyfikowane przez HOLZ FORSCHUNG AUSTRIA, wysokiej jakości konstrukcyjne drewno lite (KVH) oraz drewno konstrukcyjne klejone warstwowo (BSH), a także deski tarasowe i elewacyjne.
Zastosowana w tartaku technologia pozwala na pełen odzysk powstałych odpadów oraz ich posortowanie, co sprawia, że nic tam się nie zmarnuje. Co ciekawe, część maszyn zasilana jest energią pozyskaną z paneli słonecznych. Automatyzacja umożliwia firmie elastyczną produkcję, a co za tym idzie – szybką realizację indywidualnych zamówień. Produkcja jest powtarzalna pod kątem jakości, a własna flota transportowa stanowi duże ułatwienie dla obecnych i przyszłych odbiorców.
W trakcie rozmowy z kierownictwem przedsiębiorstwa zrozumiałem, że wizja jego właściciela to coś więcej niż tylko komercyjna działalność w branży obróbki drewna. Od lat firma dba o nieprzerwany rozwój tamtejszych lasów poprzez aktywną hodowlę sadzonek, obecnie na poziomie ok. 5 mln sztuk rocznie.
Prężnie działa w sektorze usług leśnych, obsługując Lasy Państwowe oraz prywatnych właścicieli w zakresie zagospodarowania terenów leśnych i pozyskania surowca.
„Zastosowana w tartaku technologia pozwala na pełen odzysk powstałych odpadów oraz ich posortowanie, co sprawia, że nic tam się nie zmarnuje. Co ciekawe, część maszyn zasilana jest energią pozyskaną z paneli słonecznych”.
Nowa jakość także w Polsce

Dobrze przygotowane do transportu drewno to gwarancja wysokiej jakości dostawy. Fot. J. Obarski
Wspomniana jakość produktów drzewnych jest certyfikowana i spełnia surowe, europejskie normy. Dzięki temu firma z powodzeniem oferuje swoje produkty na czeskim rynku, ale także na Słowacji, w Niemczech i Austrii.
Potencjał polskiego rynku odbiorców został tam również zauważony ze względu na rosnącą świadomość zalet wysokiej klasy drewna budowlanego. Znaczenie mają także sąsiedztwo Republiki Czech i Polski oraz poprawa infrastruktury drogowej ułatwiającej transport i w związku z tym możliwość zagwarantowania konkurencyjnych cen w porównaniu z dostawcami drewna konstrukcyjnego z Austrii czy Niemiec.
Polski producent i importer drewna, firma DREWNOPARK ze Skoczowa, współpracuje z czeskim przedsiębiorstwem od niemalże 20 lat, zna i docenia potencjał polskiego rynku odbiorców drewna KVH. Dlatego, jako wyłączny importer, właśnie ten produkt z czeskiej fabryki ma zamiar wprowadzić na rynek już od stycznia 2020 roku.
Przypomnę tylko, że KVH ma dosyć szerokie zastosowanie w budownictwie, jako element konstrukcji dachowych, szkieletów, podkładów, konstrukcji ścian, stropów i konstrukcji nośnych.
Jako że jest to drewno zoptymalizowane pod kątem wad, suszone komorowo (do 12 proc. wilgotności), łączone od czoła (w standardzie nawet do 13 m długości) i czterostronnie strugane – spełnia surowe normy budowlane oraz doskonale sprawdza się pod kątem trwałości, wytrzymałości i estetyki.
Co więcej, w porównaniu do powszechnie stosowanej tarcicy mokrej, nie wymaga żadnego nakładu pracy na budowie, stąd całościowe koszty przy zastosowaniu drewna KVH są porównywalne, a w niektórych przypadkach nawet niższe.
Importer ze Skoczowa planuje oficjalną premierę nowego produktu z Czech w styczniu, ale już teraz poleca ten materiał klientom, którzy pozytywnie reagują na wysoką jakość oferty.
– W zakresie drewna konstrukcyjnego KVH, ale także BSH, planujemy przede wszystkim nawiązać współpracę z hurtowymi odbiorcami na terenie całej Polski: składami drzewnymi i budowlanymi, ale także z dużymi producentami domów drewnianych – mówi Marek Wojtacha z firmy DREWNOPARK.
Długoletnie doświadczenie firmy we współpracy z odbiorcami różnych gatunków tarcicy (m.in. C24) i klejonki do produkcji stolarki otworowej czyni ją kompetentnym partnerem w zakresie doradztwa oraz solidnych dostaw, także drewna na elewacje, podłóg, tarasów, wraz z systemami do ich montażu.
W związku z dynamicznie rozszerzającą się współpracą z odbiorcami przedsiębiorstwo inwestuje w powierzchnię magazynową, która na obecnie wynosi łącznie 14 tys. m2.
Dzięki temu drewno jest przechowywane w idealnych warunkach, a także, w większości asortymentów i wymiarów, dostępne „od ręki”. Pod kątem logistyki firma proponuje swój system dostaw, a w połączeniu z elastycznością czeskiego producenta, jest bardzo konkurencyjna.